VIRUSI - INFORMACIJE O VIRUSIMA


Umrežavanje većine računala cijelog svijeta olakšalo je širenje štetnih programa, što ćete i sami vidjeti iz podataka o zarazi i prouzročenoj šteti virusa koje smo nabrojali. Viruse navodimo kronološkim redoslijedom, pa je evidentno kako se njihova učinkovitost povećava s vremenom zbog sve razvijenijeg spajanja korisnika na internet, ali i sve većeg broja računala u svijetu.

CIH (1998)

CIH se proširio s Tajvana davne 1998. godine. Bilo je to doba Windowsa 98 i još starijih Windowsa 95, čije je izvršne datoteke napadao. Virus je imao sposobnost zadržavanja u memoriji računala, pa je i odande napadao druge izvršne datoteke. Vrlo kratko nakon zaraze CIH bi izvršio svoju malicioznu zadaću, a to je bilo brisanje i prepisivanje podataka na disku.

Virus je poznat po tome što se čak uspio ubaciti u izvršnu datoteku demo verzije tada popularne igre Sin, pa se i tako širio. Poznat je i pod imenom Chernobyl zbog podudarnosti datuma aktivacije nekih verzija s datumom poznate nuklearne katastrofe. Danas CIH nije ozbiljna prijetnja zbog nekompatibilnosti s novijim operativnim sustavima Windows 2000 i XP, ali i spremnosti antivirusnog softvera.

Procjena štete: 20 do 80 milijuna dolara, ogromna količina uništenih podataka na računalima

Melissa (1999)

Word makro skripta nazvana Melissa zarazila je 15 do 20 posto svih poslovnih računala u svijetu. Virus Melissa se širio tako brzo da su neke od najvećih tvrtki koje su koristile Outlook kao e-mail klijent bile prisiljene ugasiti sisteme za razmjenu elektroničke pošte. Virus je koristio Microsoft Outlook da sam sebe pošalje na 50 imena koja je našao u imeniku spomenutog programa. Poruke su sadržavale rečenicu 'Here is that document you asked for… don't show anyone else. ;)'. Čini se da je kraj te rečenice bio previše za znatiželju korisnika, koji su masovno otvarali priloženi Wordov dokument.

Šteta koju su zaražena računala pretrpjela je dodavanje citata iz poznate animirane serije 'Simpsoni' u sve Wordove dokumente pronađene na računalu.

Procjena štete: 300 do 600 milijuna dolara

ILOVEYOU (2000)

Virus poznat i kao Loveletter i The Love Bug mamio je korisnike računala obećanjima ljubavi. Radi se o Visual Basic skripti koja je dolazila e-mail porukom naslovljenom ILOVEYOU. Privitak je nosio ime Love-Letter-For-You.TXT.vbs. Slično kao i Melissa, virus je sam sebe slao na adrese pronađene u e-mail klijentu.
ILOVEYOU je kopirao sam sebe preko glazbenih datoteka, fotografija i drugih datoteka

Nakon izvršavanja ILOVEYOU je prepisivao glazbene datoteke, slike i druge datoteke kopijom samog sebe, dakle, uništavao ih je. No daleko opasnije je bilo to što je pretraživao računalo tražeći podatke o korisniku i lozinke te ih slao elektronskom poštom piscu virusa. Zanimljivo je da pisac virusa nikada nije odgovarao za svoje zlodjelo, jer tada Filipini nisu imali kreiranje računalnih virusa definirano zakonom.

Procjena štete: 10 do 15 milijardi dolara

Code Red (2001)

Code Red računalni je crv čije su mete bile serveri sa softverom Microsoft Internet Information Server. Crv je iskorištavao specifičnu ranjivost samog softvera, tzv. sigurnosni propust. Zanimljivo je da je propust uočen u lipnju 2001. godine i promptno je napravljena i izdana zakrpa. Code Red je svoj destruktivni put započeo 13. srpnja, skoro mjesec dana nakon izdavanja zakrpe, koju očigledno administratori nisu implementirali, jer su serveri padali poput krušaka. U manje od tjedan dana zaraženo je oko 400.000 servera. Virus je nakon 20 dana širenja zaraze sa zaraženih servera lansirao DoS (Denial of Service) napade na određene IP adrese, među kojima je bila i ona web servera Bijele kuće.

Procjena štete: 2,6 milijardi dolara

SQL Slammer (2003)

Slammer je još jedan crv čija meta su serveri, a ne korisnička računala. Sigurnosni propust u Microsoft SQL server Desktop Engineu omogućavao mu je širenje. Zbog svog načina širenja pri kojem crv nasumično generira IP adrese i onda se šalje na njih u samo deset minuta Slammer je zarazio 75.000 računala. Pri tome je generirao nevjerojatne količine mrežnog prometa te opteretio routere širom svijeta, koji su se zbog toga gasili. Preko 500.000 servera je zaraženo, a Južna Koreja je ostala bez veze na internet punih 12 sati.

Procjena štete: relativno mala u dolarima zbog toga što se virus aktivirao u subotu, ali su mnogi ostali bez kvalitetne ili ikakve veze s internetom (Južna Koreja)

Blaster (2003)

U ljeto 2003. računala širom svijeta gasio je Blaster. Virus je iskorištavao sigurnosni propust u operativnim sustavima Windows 2000 i XP te je računalo bez zakrpe bilo zaraženo nekoliko sekundi nakon što bi se spojilo na internet. Rezultat je bio gašenje računala u roku od tri minute. Zbog vrlo efikasnog načina širenja virus je doživio svoj vrhunac samo dva dana nakon što je pušten, što je vlasnike računala i administratore širom svijeta natjerao da očiste i zaštite svoja računala, pa je u trenutku kada je Blaster trebao izvršiti svoj kod DdoS napadom na WindowsUpdate.com zaraza već bila pod kontrolom.

Procjena štete: dvije do 10 milijardi dolara

Sobig.F (2003)

Sobig je napao odmah nakon Blastera, učinivši kolovoz 2003. crnim mjesecom za računalnu sigurnost. Najopasnija verzija je Sobig.F, koji se proširio s više od milijun kopija u prva 24 sata zaraze. Virus se širio elektronskom poštom i slao je sam sebe sa zaraženih računala. Zbog brzog širenja izazvao je vrlo velik mrežni promet na internetu. Danas virus nije opasan jer se deaktivirao 10. rujna 2003. Microsoft je raspisao nagradu od 250.000 dolara za hvatanje pisca virusa, ali on do danas nije poznat.

Procjena štete: pet do 10 milijardi dolara

Beagle (2004)

Beagle se širi na klasičan način, putem elektronske pošte, pri čemu nakon zaraze nekog računala pretražuje na njemu nove adrese na koje će se poslati. Prava opasnost ovog virusa i njegovih gotovo 100 varijanti je otvaranje TCP porta, koji se može koristiti za neovlašten ulaz u računalo. Prijavljeno je korištenje ovog virusa od strane proizvođača raznog reklamnog softvera. Varijanta virusa Beagle.B se deaktivirala 28. siječnja 2004, ali mnoge su još uvijek vrlo aktivne, pa virus u svojim varijantama predstavlja opasnost i danas.

Procjena štete: deseci milijuna dolara, a iznos se još uvijek povećava

MyDoom (2004)

MyDoom je zabilježen kao virus koji se najbrže širio po računalima korisnika. Metoda širenja je elektronska pošta, ali se MyDoom vješto kamuflirao kao poruka koju korisnik dobiva kada njegova elektronska pošta ne bude dostavljena. U takvim slučajevima je originalna poruka uključena kao privitak, koji je u ovom slučaju bio virus. Osim elektronskom poštom, MyDoom se pokušao proširiti i putem tada popularnog p2p servisa Kazaa. Zaraza je bila tako uspješna da se procjenjuje da je jedna od 10 poslanih elektronskih poruka, poslanih u početku širenja zaraze, sadržavala virus. MyDoom je programiran da se zaustavi 12. veljače 2004.

Procjena štete: na vrhuncu je usporio globalni promet na internetu za 10 posto, a vrijeme učitavanja stranica za 50 posto

Sasser (2004)

Sasser je još jedan virus koji se za svoje širenje oslonio na sigurnosni propust u operativnim sustavima Windows 2000 i XP. Zaražena računala su se rušila ili radila vrlo nestabilno. Virus je bio toliko uspješan u širenju i onesposobljavanju rada računala da je uspio prekinuti satelitske komunikacije francuskih novinskih agencija i otkazati brojne letove tvrtke Delta Airlines. Zaustavio je i poslovanje mnogih manjih tvrtki širom svijeta.

Procjena štete: deseci milijuna dolara (Izvor: T-portal)



Saznajte sve o CMS web stranicama - Pratite ovaj link

U seriji 1000, u sadržaju (menu) unaprijed je definiran broj rasploživih tema (najčešće 6 tema).

U novoj CMS 2000 aplikaciji napravljena je drugačija koncepcija sadržaja. Vi sami možete putem administratorskog sučelja formirati neograničeni broj potrebnih tema, a nakon klika na odabranu temu,
odmah Vam se desno prikazuju sve pojedinačne web stranice koje ste dodali u pojedinu temu.

Vi potpuno samostalno formirate potrebne teme,
po potrebi uvijek možete sami dodati novu temu, izmjeniti postojeću temu, dodati novu web stranicu...
    Pogledajte online primjer i isprobajte menu


  Kliknite ovdje: CMS 2000 - Online primjer CMS izrada stranica



Što je to CMS?


CMS ili Content Menagment System je izraz za programirane web stranice što Vam omogućava da samostalno i jednostavno unosite ili brišete sadržaj sa svojih internet stranica putem administratorskog sučelja, a što je vrlo bitno, bez ikakvih posebnih predznanja.
Za rad Vam dovoljan je samo Vaš preglednik web stranica (browser), a to je upravo Vaš Internet Explorer ili neki drugi program koji upravo i sada koristite kada čitate ovaj tekst.



Odaberite svoj CMS - Isporuka i instalacija: Odmah! - Osiguran hosting!




IZRADA INTERNET STRANICA



IZRADA WEB STRANICA



AŽURIRANJE STRANICA



28. 12. 2024.