POSLOVNI FORUM
PREGLED USLUGA ZA PODUZETNIKE
info

 
POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

 

PREGLED USLUGA ZA PODUZETNIKE
PREGLED SVIH USLUGA I INFORMACIJA ZA PODUZETNIKE
PREGLED USLUGA ZA PODUZETNIKE

 
AKTIVNOSTI HRVATSKE GOSPODARSKE KOMORE
- KOMORE ZAGREB -


Zagreb, 14. listopada 2004.

Hrvatska sekcija ERSA-e

Znanost u funkciji regionalnog razvoja

Kroz integracijski proces Hrvatske u Europsku uniju, regionalna politika postaje bitni čimbenik u kreiranju ukupnog gospodarskog i ekonomskog razvoja, a na tom putu svoju ulogu vidi i Hrvatske sekcija ERSA-e, kao dio svjetske svjetske organizacije koja se bavi regionalnim razvojem. Rečeno je to na izvještajno-izbornoj sjednici Skupštine Hrvatske sekcije ERSA-e, koja je održana 14. listopada u Komori Zagreb. U središtu rasprave bila je analiza dosadašnjeg rada, s posebnim osvrtom na aktivno sudjelovanje članova Hrvatske sekcije na svjetskim kongresima, uspješno organiziran Summer Institute u Splitu, te osnivanje Mreže stručnjaka za regionalni razvoj, zamišljene kao skup komunikacijskih tokova koju pokreću, održavaju i koriste znanstvenici i stručnjaci različitih profila. Mreža je pokrenuta na Internetu pod imenom “Regio” (www.regio-hr.com). Pozitivno ocjenjujući dvogodišnji rad Hrvatske sekcije ERSA-e, za predsjednika s dvogodišnjim mandatom do 2006. godine ponovno je izabran dr. Zlatan Fröhlich.

Hrvatska sekcija ERSA-e sada ima više od 30 članova, a kako je rečeno, njezina vrata otvorena su svima koji se bave regionalnim razvojem. U okviru rasprave, naglašena je interdisplinarnost ERSA-e, uz zaključak da osim ekonomista, interes za uključivanje u tu organizaciju sigurno mogu pronaći i druge struke, s obzirom na kompleksnost regionalnog razvoja. Što se pak mogućih oblika rada tiče, dogovoreno je da se osim uobičajenog kongresnog okupljanja, organiziraju tematske rasprave o pojedinim segmentima regionalnog razvoja, uz sudjelovanje i angažman nadležnih institucija. Hrvatska sekcija ERSA-e svoju zadaću vidi i u aktivnom sudjelovanju u izradi strateškog plana regionalnog razvoja Hrvatske, koji je dio CARDS programa Europske unije. Predloženo je stoga da se s autorima i ostalim sudionicima- tog projekta dogovori zajednička rasprava, kako bi se kroz razmjenu stručnih mišljenja došlo do što kvalitetnijeg strateškog dokumenta, koji bi trebao biti usvojen do travnja slijedeće godine. S obzirom da će od 2005. godine Hrvatskoj na raspolaganju biti i strukovni fondovi EU-a iz kojih se financiraju projekti regionalnog razvoja, Hrvatska sekcija ERSA-e, rečeno je, otvorena je i za stručnu pomoć županijama, okrenute regionalnom planiranju, koje bi trebalo biti spoj teoretskog, znanstvenog i praktičnog pristupa.

Novo: Izrada poslovnih stranica
--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 11. listopada 2004.

Sjednica Gospodarskog vijeća Komore Zagreb

Uloga carine u međunarodnoj trgovini

Carina je bitni segment ekonomskog sustava svake zemlje, a hrvatskom gospodarstvu i putokaz kako se kvalitetno pripremati za ulazak na jedinstveno tržište Europske unije. Naglasio je to predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich u uvodnom izlaganju na tematskoj sjednici Gospodarskoga vijeća, koja je u proširenom sazivu održana 11. listopada. U središtu rasprave bili su učinci proširenja Europske unije na vanjskotrgovinsko poslovanje hrvatskog gospodarstva, s posebnim osvrtom na carine.

O značenju carine i njezinoj ulozi u međunarodnim robnim tokovima, govorila je Zlatica Tomašević, načelnica odjela Središnjeg ureda Carinske uprave, ističući da je u svjetskim okvirima carina kao državna administracija koja pokriva multidisciplinarno područje, u središtu procesa globalizacije, a kroz ostvarivanje osnovnih zadaća nadzora i kontrole u međunarodnoj trgovini ona postaje i ključni faktor za konkurentnost tvrtki i država. Hrvatska carinska služba, slijedom iskustava razvijenih zemalja, želi postati kvalitetan servis gospodarstvu, što se postiže informacijsko-tehnološkim unaprjeđenjem poslovanja u kojem Internet, kako je rečeno, dobiva sve veće značenje, jer se time carinski postupci i regulativa znatno pojednostavljuju i racionaliziraju. Da bi to, pak, postala uobičajena poslovna praksa, zajednički interes tvrtki i Carinske uprave trebao bi se vezati uz korištenje međusobno kompatibilne informatičke tehnologije, te primjenu metoda modernog upravljanja rizicima. Ali, e-poslovanje podlogu treba imati i u pratećoj zakonskoj regulativi, što u hrvatskim prilikama još nije prisutno, pa se službeno priznaju, primjerice, samo tiskani obrasci carinskih deklaracija i uvriježen postupak njihovog podnošenja. No, kako je rečeno, Carinska uprava tvrtkama sudionicima međunarodne trgovine putem internet stranice već sada pruža mogućnost korištenja više aplikacija, čime se dobiva na vremenu, jer se eventualne pogreške isprave u elektroničkoj formi, pa je u završnici ubrzan i carinski postupak. Na planu informacijsko-tehnološkog unaprjeđenja poslovanja predviđeno je daljnje širenje Internet usluga i to na podatke o završenim carinskim deklaracijama, knjigovodstvenim karticama carinskih dužnika, obračunu davanja po Jedinstvenoj carinskoj deklaraciji, te stanju pošiljke u provozu. Gospodarstvenicima su prezentirane i informacije o oblicima, sadržaju i postupku carinskog deklariranja, o čemu je ispred Carinske uprave Ministarstva financija više govorila Tonka Jokić, stavljajući naglasak na povlašteni status pošiljatelja i primatelja, odnosno tvrtki koje su izvozno ili uvozno orijentirane, kao oblika mogućeg pojednostavljenog postupka deklariranja. Konačni izbor je na svakom poslovnom subjektu uključenom u međunarodnu trgovinu i njegovoj procjeni isplativosti uzimanja statusa ovlaštenog primatelja ili pošiljatelja – izvoznika.

O učincima proširenja EU-a na trgovinske odnose Republike Hrvatske, govorio je Zlatko Bazianec, voditelj Euro info komunikacijskog centra pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, naglašavajući da je na Hrvatskoj, koja sada ima status zemlje kandidata za Uniju, da kroz Pretpristupni ekonomski program potakne brži gospodarski razvoj, te da maksimizira pozitivne učinke približavanja Europskoj uniji. Kako je istaknuo Bazianec, hrvatski prioritet u vanjskotrgovinskom poslovanju je ojačati bilateralne odnose u okviru 25 zemalja članica EU-a, te uključivanje u paneuropsku kumulaciju podrijetla robe.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 6. listopada 2004.

Hrvatski dan u Grazu

Hrvatski dan u Grazu, naziv je poslovne manifestacije koja je održana 5.listopada u organizaciji Hrvatsko-austrijske komore i Štajerske vlade, uz sudjelovanje predstavnika Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, Vlade RH i resornih institucija s austrijske strane. Ta manifestacija inače je sastavni dio Međunarodnog sajma u Grazu koji traje od 2. do 10. listopada, a ove godine na tom sajmu sudjelovalo je tridesetak hrvatskih tvrtki i obrtnika. U okviru “Hrvatskog dana” održana je prigodna gospodarska prezentacija, a zainteresiranim austrijskim investitorima predočene su mogućnosti ulaganja u Hrvatskoj, s naglaskom na malom i srednjem poduzetništvu, te obrtu. S hrvatske strane istaknute su i mogućnosti suradnje na području znanosti, obrazovanja i tehnologije, a sukladno obostranom interesu, predstavnici dviju vlada potpisali su pismo namjere o transferu tehnologija i know-how-a.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 4. listopada 2004.

Hrvatska na međunarodnom skupu “Europa - društvo koje treba osmisliti”

Europa – društvo koje treba osmisliti, naziv je međunarodnog skupa koji se održavao u francuskom gradu Lilleu od 23. do 26. rujna, u okviru tradicionalne, stote po redu manifestacije “Socijalni tjedni Francuske”. Ovogodišnji skup okupio je više od 4.000 sudionika iz 25 zemalja Europske unije, zemalja kandidata za članstvo u Uniji i drugih, a organizator hrvatskog nastupa bio je Centar za europsku dokumentaciju i istraživanje “Robert Schuman” iz Zagreba. U radu tog međunarodnog skupa sudjelovali su političari, i znanstvenici, ekonomski stručnjaci, industrijalci, javni djelatnici, radnici, sindikalni aktivisti, studenti, predstavnici crkve, te posebni izaslanik pape Ivana Pavla II. kardinal Roger Etchegaray. Hrvatska je imala 40 predstavnika iz različitih institucija, a između ostalih i iz Komore Zagreb. Tematski, skup je bio posvećen aktualnim pitanjima današnje ujedinjene Europe i njezinom daljnjem razvoju, a opća je ocjena da bi se vlade 25 zemalja EU-a trebale prema zemljama u razvoju postaviti kao partneri, a ne samo kao davatelji. Novo europsko društvo trebalo bi se temeljiti, rečeno je, na solidarnosti, suradnji između Sjevera j Juga, smanjivanju velikih ekonomskih razlika među članicama EU-a, povećanju socijalnih prava, te stvaranju društva znanja. U svemu tome važno je poticati industrijski razvoj, inovacije, ali i socijalnu osjetljivost i društvenu odgovornost korporativnog sektora.

O budućnostii Europe 25 članica, s osvrtom na procese novog pridruživanja, govorio je Romano Prodi, predsjednik Europske komisije, naglasivši da je ovaj skup prvo veliko okupljanje nakon proširenja Europske unije u 2004. godini. Također, istaknuo je da su se tzv. prvi socijalni tjedni održali samo nekoliko godina nakon objave enciklike “Rerum novarum”, kojom je određen položaj radnika koncem 19. stoljeća, a socijalna prava postala su današnji prioritet Europe. U okviru plenarnog dijela tog međunarodnog skupa tematska izlaganja imalo je oko osamdeset sudionika, istaknutih i međunarodno priznatih stručnjaka. S hrvatske strane obrađena je tema “Demokracija i sudjelovanje”, koju je prezentirao dr.Neven Šimac, potpredsjednik zagrebačkog Centra za europsku dokumentaciju “Robert Schuman”. Inače, rad skupa bio je podijeljen na 7 foruma, a Komora Zagreb je svojeg predstavnika imala u forumu “Ekonomija i socijalna pitanja – održivi razvoj”, koji je okupio oko 1000 sudionika. U središtu rasprave bili su socijalni modeli razvoja Europske unije, uloga i misija tvrtki, odgovornost i solidarnost u gospodarstvu i društvu, ali i pitanje najvažnijih politika – industrijske, poljoprivredne, ekološke. Predstavljen je i projekt “ekonomije zajedništva”, a o siromaštvu su govorili nadbiskup Kosanganija iz Konga Laurent Monsengwo, te biskup Ternija Vicenzo Paglia (dobitnik UNESCO-ve nagrade “Gandhi” i nagrade albanske vlade “Majka Terezija”). Zaključak je tog foruma da Europa, bez obzira na gospodarska postignuća i ekološke prednosti, još uvijek ima nedovoljan ekonomski rast, a na putu njezinog daljnjeg razvoja naglasak je stavljen na industrijsku proizvodnju, pravo pojedinca na obrazovanje, participaciju zaposlenika u odlučivanju, life-long learning, te solidarnost između bogatih i siromašnih, jer siromašnima, rečeno je, treba pomoći da uspostave uspješnu ekonomiju.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 1. listopada 2004.

Slovačko-hrvatski gospodarski forum u Pezinoku

Na poziv Bratislavske županije, poslovno izaslanstvo Zagrebačke županije i Komore Zagreb, koje su predvodili čelni ljudi tih institucija, župan Stjepan Kožić i dr. Zlatan Fröhlich, uz sudjelovanje gospodarstvenika, boravilo je od 28. do 30 rujna u Bratislavi i Pezinoku, gdje se održavao i slovačko-hrvatski gospodarski forum, organiziran sa svrhom boljeg regionalnog povezivanja i unaprjeđenja suradnje između korporativnog sektora.

S hrvatske strane interes za sudjelovanje na tom forumu iskazalo je desetak tvrtki s područja Komore Zagreb, a u njegovom radu sudjelovali su i predstavnici Veleposlanstva RH u Bratislavi, izaslanstvo Varaždinske županije, koje je predvodio župan dr. Zvonimir Sabati, te predsjednik Obrtničke komore Zagreb Ivan Petko. Slovački i hrvatski gospodarstvenici tom prigodom razgovarali su o mogućim zajedničkim poslovima u prehrambenoj i metaloprerađivačkij industriji, proizvodnji papira i kartona, dijetetskih pripravaka te grafičkih boja, a sa svrhom povećanja međusobne vanjskotrgovinske razmjene. Hrvatska strana naglasak je stavila na industrijsku kooperaciju i zajedničke nastupe na trećim tržištima. Inače, ukupna robna razmjena između Hrvatske i Slovačke prošle godine iznosila je nešto više od 164 milijuna USD, pri čemu je hrvatski izvoz bio tek 22,8 milijuna dolara, dok se u istom razdoblju sa slovačkog tržišta uvezlo robe u vrijednosti od 141,4 milijuna USD.

U okviru boravka u Slovačkoj, hrvatsko izaslanstvo posjetilo je Veleposlanstvo RH u Bratislavi, te tvrtku IMOS-ASEK, vodeću u proizvodnji klimauređaja i dijelova za opremu.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 23. rujna 2004.

Suradnja nizozemske tvrtke Thijssen public relations s Komorom Zagreb

Vezano uz organizaciju seminara o međunarodnom tržištu nekretnina, čije je održavanje predviđeno za 30. studenoga u Zagrebu, Komoru Zagreb 22. rujna posjetila je gospođa Christa Thijssen, direktorica nizozemske tvrtke Thijssen public relations bv. Primio ju je predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich sa suradnicima. Glavni ciljevi su prenošenje nizozemskog iskustava s međunarodnog tržišta nekretnina, informiranje o prilikama na hrvatskom tržištu nekretnina, o socijalno-ekonomskom pristupu izgradnji stambenih objekata u Nizozemskoj i o financiranju nekretnina. Seminar će biti organiziran u suradnji s Veleposlanstvom Nizozemske, a u njegovoj pripremi sudjeluje i Komora Zagreb.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 23. rujna 2004.

Organizatori Međunarodnog susreta lidera (ILS) u Komori Zagreb

Komoru Zagreb 22. rujna posjetili su Joel Anand Samy, predsjednik organizacije World Development and Empowerment i Nataša Srdoč-Samy, predsjednica organizacije Adriatic instituta za javni poredak, a primio ih je predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich sa suradnicima. Posjet je vezan uz organizaciju International Leaders Summit (ILS) odnosno Međunarodnog susreta lidera, koji će se, kako je najavljeno, održavati od 5. do 7. studenoga u Zagrebu. Cilj ILS-a je zagovaranje ekonomije slobodnog tržišta i praktične primjene u Hrvatskoj. ILS će okupiti stručnjake i praktičare iz raznih zemalja koji će razmjenjivati ideje sa svrhom aplikacije uspješnih modela reformi na Hrvatsku. Dogovoreno je da će Komora Zagreb pomoći u promociji ILS-a putem svojih publikacija te surađivati u pripremi skupa.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 20. rujna 2004.

Poslovno izaslanstvo Tuzle u Komori Zagreb

Komoru Zagreb 17. rujna posjetilo je poslovno izaslanstvo Tuzle, koje je predvodio Vinko Ćuro, predsjednik Uprave Promo International Grupe, koja se bavi i organizacijom sajmova. Inicijator susreta bila je Vanjskotrgovinska komora BiH, s namjerom da se nastup bosansko-hercegovačkih tvrtki na Jesenskom međunarodnom zagrebačkom velesajmu iskoristi i za konkretnije razgovore o suradnji Tuzle i Zagreba, te povezivanja njihovih gospodarstava. U ime Komore Zagreb izaslanstvo je primio Zlatko Pavičić, voditelj Odsjeka za industriju i malo gospodarstvo, a u ime Grada Zagreba Nela Jurić, zamjenica pročelnika Ureda za gospodarstvo. Razgovaralo se o ekonomskim potencijalima Bosne i Hercegovine kao i mogućnostima investiranja u toj zemlji, uz naglasak da je Hrvatska njezin najznačajniji ekonomski partner i jedan od najvećih investitora. Obostrano je ocijenjeno da postoji zajednički interes za unaprjeđenje gospodarskih veza i međusobne trgovinske razmjene, a posebice je istaknuta mogućnost zajedničkog nastupa na trećim tržištima. Od strane Grada Zagreba, a vezano uz razvoj komunalnog gospodarstva, ponuđena je i suradnja na infrastrukturnim projektima, temeljem iskustava iz onih zagrebačkih, poput izgradnje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, zbrinjavanje gradskog otpada i dr. Inače, na ovogodišnjem Jesenskom zagrebačkom velesajmu bosansko-hercegovačko gospodarstvo predstavilo se u okviru zajedničkog nastupa, pod nazivom EXPOBiH.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 20. rujna 2004.

Posjet delegacije Gospodarske zbornice Slovenije i Ljubljane ZV-u i Komori Zagreb

Delegacija Gospodarske zbornice Slovenije i Ljubljane, koju su vodili njihov predsjednik Jožko Čuk i direktor Andrej Šegula, posjetili su 18. rujna Zagrebački velesajam i Komoru Zagreb. Tijekom razgovora izrazili su zadovoljstvo priredbama na Jesenskom zagrebačkom velesajmu i nastupom slovenskih gospodarstvenika. Istakli su da je nastup na velesajmu dobra prilika za sklapanje novih poslova, te da postoje znatne mogućnosti za unapređenje gospodarske suradnje između hrvatskih i slovenskih tvrtki. Njihovi domaćini, direktor ZV-a Davorin Spevec i predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich, upoznali su ih s planovima razvoja Zagrebačkog velesajma kao i suradnjom gospodarstvenika s područja Zagreba i Ljubljane. Kao dobar primjer suradnje istaknut je zajednički projekt turističke promocije područja Žumberak-Gorjanci, koji će imati izravne gospodarske učinke na razvoj ovog područja. Isto tako je dogovoren zajednički sastanak predstavnika komora Zagreba, Ljubljane, Sarajeva i Beograda za vrijeme trajanja sajma Educa, polovicom studenog o.g. u Zagrebu.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 17. rujna 2004.

Nastup hrvatskog gospodarstva na “Elektra Mining Africa 2004”

Na najvećem afričkom industrijskom sajmu, “Elektra Mining Africa 2004”, koji se u Johanesburghu u Južnoafričkoj Republici održavao od 6. do 10. rujna, po prvi put su sudjelovale i hrvatske tvrtke u organizaciji Veleposlanstva RH u JAR-u, a u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom i Komorom Zagreb. Inače, taj sajam se održava svake druge godine, a podijeljen je na tri specijalizirane izložbe - Energetika, Rudarstvo i Strojogradnja. Hrvatsku su na tom sajmu, u okviru “Elenex Africa 2004” i “Electra Mining Africa 2004”, predstavljali INA Naftaplin, Končar, Elka, Dalekovod i rudarstva tvrtka Dok-Ing, a nastup je rezultirao i nekim konkretnim poslovima. Primjerice, Dok-ing, koji je izložio novi stroj za izvlačenje rudače, ugovorio je i isporuku 4 stroja u sljedeća 2 mjeseca, s tim da je u tijeku već i njegovo 6 mjesečno testiranje u rudniku platine. Sukladno interesu tamošnjeg tržišta, u Dok-Ingu su se odlučili i za osnivanje tvrtke-kćeri u JAR-u. a interes za kooperaciju s njima pokazala je i jedna njemačka tvrtka koja zastupa proizvođače rudarske opreme, pa doogovori slijede.

U okviru tog sajma održano je i više stručnih seminara i prezentacija, koje su okupile vodeće stručnjake s područja rudarstva, rudarskih konzorcija i državnih institucija JAR-a. Veleposlanstvo RH u Pretoriji dogovorilo je sastanak s predstavnicima Nacionalne komore trgovine i industrije Južnoafričke Republike, gdje je hrvatsko gospodarsko izaslanstvo primio izvršni direktor Sipho Mseleku, sa suradnicima koji su pripremili prezentaciju o gospodarstvu njihove zemlje i uvjetima poslovanja stranih tvrtki. S hrvatske strane, najviše pitanja bilo je o zaštiti ulaganja (tvrtka Great Cormorant Investment osnovana je kupovinom zemljišta radi eksploatacije granita, od strane hrvatske tvrtke iz Rijeke) i zaštiti prava intelektualnog vlasništva.

Prvi hrvatski nastup na sajmu u Johanesburghu bio je i tema zajedničkog sastanka tvrtki-izlagača, održanog u Veleposlanstvu RH u Pretoriji, na kojem je veleposlanik Matko Županić istaknuo njegovu važnost za hrvatski izvoz i veću prisutnost na tržištu JAR-a, drugih afričkih zemalja, ali i Latinske Amerike, posebice Brazila. Opća je, pak, ocjena da bi prisutnost hrvatskih tvrtki na tom sajmu trebala postati stalna, uz organizirani nastup 2006. godine.

--------------------------------------------------------------------------------

15. rujna 2004.

Međukomorska suradnja Zagreba i Teherana

Komoru Zagreb su 15. rujna posjetili glavni tajnik Trgovačke, industrijske i rudarske Komore Teherana M.M. Raeiszadeh i predstavnik Veleposlanstva Irana u Zagrebu H. Khavari. Izaslanstvo je primio predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich sa suradnicima. S obje strane je izražena želja za uspostavljanjem suradnje između dviju komora, sa svrhom povećanja međusobne vanjskotrgovinske razmjene i uspostavljanja novih poslovnih veza. U tom kontekstu će se razmotriti potpisivanje ugovora o suradnji Komore Zagreb i Komore Teheran. Predložena je i suradnja u organizaciji nastupa hrvatskiih gospodarstvenika na sajmovima u Teheranu, kao i nastupa iranskih gospodarstvenika na Zagrebačkom velesajmu. Također, predloženo je da se ispita interes gospodarstvenika za razmjenu delegacija i zajednička ulaganja. Inače, ukupna razmjena Hrvatske i Irana prošle godine bila je 6,8 mil. $, od čega je hrvatski izvoz iznosio 3,9 mil. $, s najvećim udjelom lijekova, proizvoda od metala i strojeva. U uvozu iz Irana dominiraju, pak, voće i sagovi.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 15. rujna 2004.

V. europski Sjever – Jug ekonomski forum

U litvanskom gradu Vilnijusu od 12. do 14. rujna održavao se V. europski Sjever – Jug ekonomski forum, uz sudjelovanje oko sto predstavnika iz političkog i gospodarskog života 25 zemalja iz sjeverne i južne Europe. Hrvatsko izaslanstvo je vodio dr. Miomir Žužul, ministar vanjskih poslova, uz sudjelovanje dr. Zlatana Fröhlicha, predsjednika Komore Zagreb i Davora Flikera, člana uprave Astre. Glavne teme foruma bile su jačanje gospodarske suradnje zemalja sa sjevera i juga Europe, razmjena iskustava o procesu pridruživanja i prilagodbe novoprimljenih članica EU-a, te postizanje političke stabilnosti na području jugoistoka Europe.

S hrvatske strane ministar Žužul je izrazio zadovoljstvo činjenicom da je RH dobila status službenog kandidata za EU, te naglasio spremnost za jačanjem gospodarske suradnje Hrvatske i zemalja sa sjevera i juga Europe. Utemeljitelj foruma, dr. Sarik Tara, jedan od vodećih turskih poslovnih ljudi, založio se za primjenu europskih standarda u zemljama koje pretendiraju na članstvo u EU, naglašavajući interes Turske za početkom pregovora o punopravnom članstvu. Forum su pozdravili i predsjednik Litve Valdas Adamkus, predsjednik Vlade te zemlje dr. Algirdas Brazauskas, turski ministar vanjskih poslova Abdullah Gül, kao i brojni drugi gosti. Za marginama foruma, dr. Zlatan Fröhlich, predsjednik Komore Zagreb, koji je ujedno i predsjednik Hrvatsko-turskog poslovnog vijeća, dogovorio je sastanak Hrvatsko-turskog poslovnog vijeća u Istanbulu, u studenom ove godine, kada će se posebno raspraviti mogućnosti suradnje u infrastrukturnim projektima, energetici, navodnjavanju i turizmu. Sudionici foruma su izrazili zadovoljstvo sa organizacijom i sadržajem prošlogodišnjeg foruma koji je održan u Hrvatskoj, na Brijunima. Sljedeći, VI. forum najavljen za rujan 2005. godine, a domaćin će biti Portugal.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 15. srpnja 2004.

Gospodarsko vijeće Komore Zagreb

Program “20 ključeva”

Ako su kroz primjenu japanske metodologije “20 klučeva” mnoge kompanije u više od 20 zemalja, uspjele unaprijediti poslovanje, povećati konkurentnost i učinkovitost, trebalo bi to uspjeti i u hrvatskim okvirima, pa je upravo stoga ta metodologija postala sastavni dio “Programa poboljšanja konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva, koji je prošle godine pokrenulo Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva. Rečeno je to na sjednici Gospodarskog vijeća Komore Zagreb, održanoj 15. srpnja u proširenom sazivu, na kojoj je gospodarstvenicima prezentiran program za povećanje i promicanje konkurentnosti na nacionalnoj razini, temeljen na metodologiji «20 ključeva», koju će u hrvatskim tvrtkama primjenjivati konzultantska tvrtka Deloitte. Kako su, pak, pojasnili predstavnici te tvrtke, 20 ključeva znači 20 poslovnih područja za unaprjeđenje poslovanja primjenom vrlo praktičnih i integriranih metoda potrebnih za postizanje konkurentnosti, kroz poboljšanje kvalitete proizvoda i usluga, niže cijene i bržu isporuku. Tvrtke - korisnice programa ostvarile su, između ostalog, rečeno je, značajno povećanje produktivnosti, profitabilnosti, skraćenje vremena prilagodbe alata i opreme u proizvodnji te povrat ulaganja od 200 do 400 posto, a ti podaci dokumentirani su korporativnim primjerima iz Slovenije i Južnoafričke Republike, ali i ostalima s referentne liste konzaltinga Deloitte Touche.

Metodologiju “20 ključeva” u Hrvatskoj od ožujka ove godine primjenjuje već 15 tvrtki odabranih temeljem prvog natječaja, a na drugom, koji traje do 2. kolovoza, bit će uključeno još 20 tvrtki. Dogodine pak, njih još 15, tako bi bi se ispunila kvota od ukupno 50 tvrtki obuhvaćenih tim programom, čiju primjenu sufinancira Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva pokrivajući 40 posto troškova, što iznosi ukupno 2 milijuna eura, kroz tri godine trajanja programa. U tvrtkama uključenim u program “20 ključeva”, njegova primjena traje dvije godine, a za to vrijeme, putem strukturnih i organizacijskih promjena, trebalo bi doći do povećanja profita, produktivnosti i inovativnosti, te smanjenja troškova, kao bitnih preduvjeta za bolju konkuretnost na regionalnom i globalnom tržištu. To je pak, kako je naglasio predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich, a mišljenje je i gospodarstvenika, sastavni dio procesa prilagodbe europskim standardima. Naime, prije ulaska u Europsku uniju na tvrtkama je, da se povećanjem troškovne i cjenovne efikasnosti, kroz moderne metode upravljanja, osposobe za međunarodnu konkurenciju, što je, kako je rečeno, i prioritet hrvatske Vlade. Što se pak “20 ključeva” tiče, resorno ministarstvo smatra ga jednim od najuspješnijih projekata, jer primjeri već prvih 15 tvrtki, pokazuju da su uštede u jednoj bile veće od ukupne investicije ministarstva u svih 15 tvrtki. Inače, sudjelovanje tvrtki u troškovima primjene tog programa, ovisno o njihovoj veličini i broju zaposlenih, kreće se između 12 i 90 tisuća eura.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 14.srpnja 2004.

Posjet izaslanstva Grada Nikozije KOMORI ZAGREB

Komoru Zagreb 14. srpnja 2004. posjetilo je izaslanstvo glavnog grada Cipra Nikozije koje je predvodio gradonačelnik Michael Zampelas sa članovima Gradskog vijeća Soulom Kolakidou, Anthi Christofidoum te predstavnikom Trgovačke i industrijske komore Nikozije Pambosom Agrotisom. Izaslanstvo je primio predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich sa suradnicima a susret je održan u okviru boravka izaslanstva grada Nikozije u Zagrebu, koji su zajednički organizirali Grad Zagreb i HGK-Komora Zagreb. S obje strane je izražena želja da se započeta suradnja između dva grada nastavi, a posebno na gospodarskom planu putem međukomorske suradnje. Predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich uputio je poziv gospodarskoj delegaciji Nikozije za posjet u rujnu za vrijeme održavanja Zagrebačkog velesajma, a isto tako je dogovoreno da će ispitati interes hrvatskih gospodarstvenika za nastup na Međunarodnom sajmu u svibnju sljedeće godine u Nikoziji, sa svrhom dalnjeg jačanja gospodarske kao i međukomorske suradnje. Istaknut je interes za suradnjom u oblasti turizma, prehrambene industrije, te korištenja ciparskih iskustava u približavanju EU, čiji su punopravni članovi od 1. svibnja o.g. Gospodarska razmjena između Hrvatske i Cipra oscilira tako da se zadnjih godina kretala između 150 mil. $ (1998.g.) i 2 mil. $ (2000.g.), pri čemu je najveću stavku u hrvatskom izvozu činio izvoz brodova, a u uvozu poljoprivredni proizvodi.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 8. srpnja 2004.

Revija o hrvatskoj poljoprivredi industriji hrane

Iako hrvatska poljoprivreda da bi bila konkurentna na tržištu Europske unije traži i treba nove investicije, ona se, s pratećom industrijom hrane, potvrđiuje kao najperspektivniji gospodarski sektor. Rečeno je to 8. srpnja na predstavljanju 2. izdanja izvozno orijentirane gospodarske revije Croatian Agriculture, Food and Food Processing Industry 2004, koja je izašla u nakladi zagrebačke tvrtke PRO TIM, a u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Hrvatskom gospodarskom komorom i Komorom Zagreb, te Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. O značenju te revije koja je rezultat suradnje znanosti i gospodarstva, govorili su dr. Zlatan Fröhlich, predsjednik Komore Zagreb, mr. Miroslav Božić, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, dr. Jasmina Lukač-Havranek, dekanica Agronomskog fakulteta u Zagrebu, te Božica Marković, direktorica Sektora za poljoprivredu i šumarstvo Hrvatske gospodarske komore, a u ime nakladnika, reviju je predstavila glavna urednica Maja Cvetković. Kako je istaknuto, a mišljenje je to svih sudionika u toj reviji, ona će doprinijeti daljnjoj promidžbi hrvatske poljoprivrede i njezinih prehrambenh proizvoda na svjetskom tržištu, pokazujući da se kroz razvojne mjere u toj djelatnosti nastoje što brže primijeniti standardi Europske unije, u okviru koje Hrvatska sada ima i status zemlje kandidata.

U 2. izdanju revije Croatian Agriculture, Food and Food Processing Industry 2004”, predstavljene su hrvatska poljoprivreda i prehrambena industrija, s osvrtom na njihovu poziciju i ulogu u ukupnom gospodarstvu. Naglasak je stavljen na prehrambene proizvode i proizvođače koji imaju konkurentne izvozne programe. Tematski dio revije posvećen je mljekarskoj industriji i proizvodnji sireva, kao autohtonih hrvatskih proizvoda, koji, kako je rečeno, svojom kvalitetom uspješno mogu konkurirati na globalnom tržištu, na kojem, primjerice, potrošnja sireva stalno raste. Što se pak mljekarske industrije tiče, ona obuhvaća, naglašeno je, kompletnu djelatnost, od farme do proizvoda, pa je u tom pogledu i najpespektivniji dio poljoprivrede, ali i ukupnog gospodarstva.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 5. srpnja 2004.
Međukomorska suradnja Zagreb - Madrid

Komoru Zagreb 5. srpnja posjetila je Arancha Mateo Cuellar, savjetnica u Odsjeku za međunarodne odnose Trgovačko-industrijske komore Madrida, koju je primila Davorka Car, voditeljica Odsjeka za međunarodne odnose. Taj susret održan je u okviru boravka španjolske gospodarske delegacije u Zagrebu od 5. do 7. srpnja. Kako je dogovoreno, Komora Madrida organizirat će početkom sljedeće godine predstavljanje Hrvatske kao zemlje partnera, a planiran je i ponovni dolazak španjolske delegacije u Hrvatsku. Također, Komori Zagreb upućen je poziv za službeni posjet gospodarske delegacije Madridu, sa svrhom dalnjeg jačanja međukomorske i ukupne gospodarske suradnje. Obzirom da je Komora Zagreb prošle godine uspješno organizirala nastup hrvatskih tvrtki na sajmu “Subcontracting” u Bilbau, a u ovoj godini priprema hrvatski nastup na sajmu iste vrste u Barceloni, dogovoreno je da će se ispitati interes gospodarstvenika i za nastupima na sajmovima koji se održavaju u Madridu.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 28. lipnja 2004.

Strukovna skupina cestovnog teretnog prometa

Zakon o cestovnom prometu trebao bi sadržavati i odredbe o prijevozu tereta, jer bez tog dijela on je nepotpun. Naime, cestovni prijevoz i prijevoz tereta su međusobno u uskoj vezi, pa je neprihvatljivo da i zakonski ne budu spojeni. Rečeno je to 28. lipnja na sjednici Strukovne skupine cestovnog teretnog prometa koja djeluje pri Komori Zagreb, u okviru rasprave o Nacrtu zakona o cestovnom prometu. Sjednicu je vodio predsjednik Strukovne skupine Ante Kolak. Između ostalog, prijevoznici su zaključili da bi uz taj zakon paralelno trebalo donijeti i novi Zakon o sigurnosti u prometu, koji bi morao, rekoše, obuhvatiti i odgovornost vozača tijekom transporta robe, jer dosadašnja zakonska rješenja svu odgovornost prebacuju na poslodavce iako oni najčešće nisu krivi za ponašanje svojih vozača u tim okolnostima, bilo da je u pitanju pretovar robe, tonaže i tome slično. Također, predloženo je da tim Zakonom budu obuhvaćene i agencije za usluge u prometu, za koje bi, kako je rečeno, trebali postojati isti kriteriji kao i za registrirane prijevoznike, dakle, licencije, bankovne garancije, dobar ugled i tome slično. U okviru rasprave, članovi Strukovne skupine cestovnog teretnog prometa Komore Zagreb svaki članak predloženog zakonskog rješenja koji se odnosi na njihovu djelatnost detaljno su razmotrili, a s primjedbe struke bit će putem strukovnog udruženja pri HGK-u dostavljene resornom ministarstvu kao predlagača tog zakona.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 15. lipnja 2004

Sjednica Gospodarskog vijeća Komore Zagreb
Poljoprivreda Grada Zagreba i Zagrebačke županije

Kako osigurati dovoljno hrane za sada već milijunsko područje Grada Zagreba i Zagrebačke županije, te koliko tome mogu pridonijeti vlastiti poljoprivredni resursi? Ta dva problemska pitanja bila su povod da Grad Zagreb, Zagrebačka županija i Komora Zagreb, u suradnji s Agronomskim fakultetom, zajednički krenu u izradu studije o razvoju poljoprivrede tog područja, koja će uz ocjenu sadašnjeg stanja utvrditi i perspektivu razvoja, kao dijela prilagodbe standardima Europske unije. Rekao je to predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich u uvodnom dijelu tematske sjednice Gospodarskog vijeća Komore Zagreb, posvećene poljoprivredi Grada Zagreba i Zagrebačke županije, koja je u proširenom sazivu održana 15. lipnja. Studiju je prezentirao prof. dr. sc. Vjekoslav Par, predstojnik Zavoda za upravu poljoprivrednog gospodarstva, Instituta za ekonomiku poljoprivrede Agronomskog fakulteta u Zagrebu, ističući najznačajnije strukturne promjene na području poljoprivrede u posljednja četiri desetljeća, a one su, kako je rekao, ogromne. Udjel poljoprivrednika u ukupnom stanovništvu Hrvatske kroz 40 godina smanjen je s 43,7 na 5,5 posto, u Gradu Zagrebu sa 7,6 na 0,6 posto, a u Zagrebačkoj županiji s 62,4 na svega 6,7 posto. Prosječna godišnja stopa smanjenja broja poljoprivrednog stanovništva u tom razdoblju na razini Hrvatske iznosila je 4,9 posto. Prema prezentiranim podacima Hrvatska je 1960. godine imala 653.374 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, pri čemu ih je na današnjem području Grada Zagreba bilo 17.174, a u Zagrebačkoj županiji 51.737. Tijekom nešto više od 40 godina broj poljoprivrednih gospodarstava u Hrvatskoj smanjen je za 31,4 posto, u Zagrebu za 17,8 posto, a u Zagrebačkoj županiji za 26 posto. Prema popisu poljoprivrednih gospodarstava iz 2003. godine, u Gradu Zagrebu bilo je ukupno 48.293 poljoprivrednika, a u Zagrebačkoj županiji 134.419. Danas je na tom području ukupno 212.606 ha obrađenog poljoprivrednog zemljišta, što je na razini Hrvatske udjel od 7,6 posto, pri čemu je 24.683 ha u državnom vlasništvu. U poljoprivredi na području Komore Zagreb dominiraju stočarstvo, peradarstvo, te proizvodnja krmnog bilja i vina, pa bi to bile i njezine komparativne prednosti, a temeljni nositelj agrarne strukture su obiteljska gospodarstva veličine do 1 ha, koja čine polovicu ukupnih gospodarstava. Dvije trećine čine gospodarstva do 3 ha, a svega 13,2 posto gospodarstava je većih od 5 ha, što je, kako je rečeno, donja granica proizvodne jedinice sposobne za veću tržišnu proizvodnju, potpuniju zaposlenost i priimjeran dohodak iz poljoprivrede.

Koliko je hrvatska poljoprivreda, pa sukladno tome i zagrebačka kao njezin sastavni dio, daleko od europske – središnje je pitanje oko kojeg se vodilo i najviše rasprave. Po mišljenju nekih, još smo jako daleko, a razlog su usitnjeni posjedi, zastarjela tehnologija, niska proizvodnja, no, kako se čula, i sveopća neorganiziranost, koja se ogleda u nedostatku kvalitetnih proizvodnih programa, poduzetničkih inicijativa, međusobnog povezivanja poljoprivrednika i njihovog udruživanja kroz zadruge, nepovezanost s trgovačkim sektorom itd. Između ostalog, istaknut je i problem prekupaca na zagrebačkoj zelenoj tržnici, poljoprivrednog zemljišta obraslog korovom, primjerice Črnec polja gdje je čak 10 tisuća ha neobrađenih površina, a kako je rečeno, presudno je i pitanje koliko je naša prehrambena industrija oslonjena na domaću proizvodnju. Što se pak tiče poljoprivrede Grada Zagreba i Zagrebačke županije mišljenje je da iz prezentirane studije, kao vizije razvoja, trebaju proizaći programi iz kojih bi se vidjelo što i kako dalje, jer, zaključak je, poljoprivreda ovog područja ima šansu za daljnji razvitak. On je povezan s procesom promjena u tom sektoru na razini cijele zemlje, te s bržom prilagodbom standardima poljoprivredne proizvodnje koje nalaže Europska unija, a jedan od njih je i prosječno poljoprivredno gazdinstvo od 5 ha.

--------------------------------------------------------------------------------

Predstavljeno 11. izdanje revije Croatia Exclusive 2004’
U organizaciji Komore Zagreb 8. lipnja predstavljeno je 11. izdanje gospodarske revije Croatia Exclusive 2004’, izašle u nakladi zagrebačke trtke Pro-Tim, u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom i Komorom Zagreb, kao suizdavačima, a pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića, koji je i glavni uvodničar novog broja te izvozno orijentirane promidžbene publikacije. Promociji su prisustvovali predstavnici državnih i gospodarskih institucija, Grada Zagreba i Zagrebačke županije, gospodarstvenici, a između ostalih i mr. Davor Božinović, predstojnik Ureda predsjednika RH i njegov osobni izaslanik, koji je tom prigodom naglasio da promidžba treba biti sastavni dio strategije ekonomskog razvoja na nacionalnoj, ali i na razini svake tvrtke.

U ime suizdavača govorio je predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich, ističući vrijednost marketinških mogućnosti koje hrvatskom gospodarstvu otvara promidžba putem Croatia Exclusive, što je prepoznalo i oko trideset tvrtki zastupljenih u toj reviji. Naglasio je da Hrvatska gospodarska komora i Komora Zagreb podupiru aktivnosti koje vode gospodarskom razvoju, angažirajući se na različitim oblicima promocije hrvatskih izvoznih potencijala, s ciljem smanjivanja vanjskotrgovinskog deficita.

11. izdanje Croatia Exclusive 2004’ - Croatia’s best in export, tehnology and manufacture, koje prati i multimedijalni CD, predstavila je glavna urednica Maja Cvetković, naglašavajući da ta revija i nadalje ima cilj predočiti svijetu gospodarske mogućnosti naše zemlje, te njezine prirodne i kulturne znamenitosti, ali i upoznati potencijalne ulagače s hrvatskom legislativom, financijskim i bankarskim sustavom, makroekonomskim kretanjima i drugim podacima bitnim za strane poslovne ljude. U uvodnom dijelu Revije, svjetskoj poslovnoj zajednici obraćaju se predsjednik RH Stjepan Mesić i predsjednik Vlade RH dr. Ivo Sanader, a u nastavku vodeći ljudi hrvatskih gospodarskih institucija – Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore i Hrvatske turističke zajednice. Uz pregled općih informacija o Hrvatskoj, njezinoj pravnoj i zakonskoj regulativi, bankarstvu i monetarnoj politici, ovogodišnje izdanje Croatia Exclusive donosi i tematske priloge, posvećene reformama energetskog sustava Hrvatske, nautičkom turizmu, te procesu približavanja Hrvatske Europskoj uniji. U reviji je predstavljen i grad Zagreb, te njegovi gospodarski potencijal, a posebnu cjelinu čini web-adresar koji korisnike interneta vodi na sve najznačajnije institucije i poslovno informativne adrese u Hrvatskoj.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 4. lipnja 2004.

Moskovsko izaslanstvo u Komori Zagreb

Kao rezultat dosadašnje uspješne suradnje, Komora Zagreb i Trgovačko-industrijska komore Grada Moskve potpisat će tijekom održavanja Jesenskog međunarodnog zagrebačkog velesajma, na kojem će Ruska Federacija biti zemlja partner, sporazum o međukomorskoj suradnji. Potvrđeno je to 4. lipnja, prigodom posjeta moskovskog izaslanstva Komori Zagreb, koje su predvodili Lev Voldman, zamjenik pročelnika Ureda za znanost i industrijsku politiku Grada Moskve i Vladimir Butov, direktor sajamskih aktivnosti Trgovačko-industrijske komore tog grada. Izaslanstvo je primio Mladen Stević, poslovni tajnik Komore Zagreb, sa suradnicama.

S moskovske strane najavljen je dolazak pedesetak kompanija, koje će kao izlagači sudjelovati na 80. jesenskom zagrebačkom velesajmu, a dogovoreno je da se na međukomorskoj razini organiziraju poslovni razgovori hrvatskih i ruskih gospodarstvenika, sa svrhom povećanja međusobne vanjskotrgovinske razmjene i uspostavljanja novih poslovnih veza. Gospodarski dio predstavljanja Ruske Federacije bit će upotpunjen i kulturnim programom na raznim lokacijama u Zagrebu.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 26. svibnja 2004.
Suradnja Komore Zagreb i Regionalne privredne komore Niš

U službenom posjetu Komori Zagreb 26. svibnja bili su Dragan Stojanović, predsjednik RPK Niš i Vladan Stanojević, voditelj odsjeka za međunarodne odnose, a primio ih je predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich, sa suradnicima. Razgovaralo se o načinu rada dviju komora, stanju u regijama, te mogućim oblicima daljnje međukomorske i gospodarske suradnje.

Obostrano je ocijenjeno da postoje zajednički interesi za unaprjeđenje gospodarskih veza i međusobne trgovinske razmjene, posebice na području strojogradnje, prehrambene i drvne idustrije, te turizma, a istaknuta je i mogućnost zajedničkog nastupa na trećim tržištima. Od strane Regionalne privredne komore Niš upućen je poziv hrvatskim tvrtkama da posjete Niš, gdje bi se u zajedničkoj organizaciji komora Niša i Zagreba organizirao gospodarski susret, sa svrhom obnove starih i sklapanja novih poslovnih kontakata. Susret je dogovoren za mjesec studeni o.g.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 22. svibnja 2004.
U akciji “Kupujmo hrvatsko” u Zagrebu sudjelovalo 170 tvrtki

U okviru promotine akcije Hrvatske gospodarske komore “Kupujmo hrvatsko”, na zagrebačkom Trgu bana Jelačića 22. svibnja, u izvršnoj organizaciji Komore Zagreb, održana je velika prodajna prezentacija hrvatskih proizvoda, uz sudjelovanje oko 170 tvrtki različitih djelatnosti iz Zagreba i drugih županija. Najzastupljeniji su bili poljoprivredna, prehrambena i industrija pića, no sudjelovali su i drugi industrijski sektori, poput tekstilne, kemijske i elektroničke industrije, te uslužne djelatnosti. Na glavnom zagrebačkom trgu svoje proizvode predstavilo je pedesetak tvrtki iz Grada Zagreba i Zagrebačke županije, te oko 120 njih iz drugih županija. Promotivna prodaja, koja je trajala od 10 do 14 sati, privukla je mnoge Zagrepčane, koji su tom prigodom obavili i poneku kupnju, jer su i cijene bile promotivne. U okviru zagrebačkog dijela akcije “Kupujmo hrvatsko”, prodajnu prezentaciju posjetili su i brojni gosti iz javnoga života, koji su tom prigodom preuzeli i ulogu prodavača. Među prisutnima bili su: Jadranka Kosor, ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti; Branko Vukelić, ministar gospodarstva, rada i poduzetništva; Đurđa Adlešić, potpredsjednica Hrvatskog sabora; Vladimir Velnić, potpredsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba; Milan Bandić, zamjenik gradonačelnice Grada Zagreba; Krunoslav Pilko, pročelnik Odjela za gospodarstvo Zagrebačke županije te sindikalni čelnici - Vesna Dejanović, predsjednica SSSH; Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata i Boris Kunst, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Inače, ovogodišnja akcija HGK-a “Kupujmo hrvatsko”, treća po redu, održava se pod motom: "Pokrenimo gospodarsku aktivnost! - I domaća potražnja bitan je preduvjet gospodarskog rasta. Povećajmo je!". Njezin cilj je promocija kvalitetnih i konkurentnih proizvoda, posebice onih kojima je Komora dodijelila prestižne znakove «Hrvatska kvaliteta» i «Izvorno hrvatsko», uz intenciju da hrvatska industrija kontinuirano radi i na osmišljavanju novih proizvoda koji će svoje mjesto pronaći na domaćem i zahtjevnom svjetskom tržištu. U okviru prodajnih prezentacija sudjelovat će ukupno oko 600 hrvatskih tvrtki s oko 10 tisuća proizvoda.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 21. svibnja 2004.

Modernizacija “Drvoproizvoda” d.d.

Tvrtka “Drvoproizvod” d.d. iz Jastrebarskog 21. svibnja svečano je obilježila proširenje svojih proizvodnih kapaciteta, koji su rezultat investicijskog ciklusa započetog prošle, a dovršenog ove godine, u ukupnoj vrijednosti od 1,2 milijuna eura. Investicija je financirana kreditom “Poduzetnik” putem Zagrebačke banke i vlastitim sredstvima tvrtke. Novu proizvodnu liniju otvorio je predsjednik Komore Zagreb dr.Zlatan Fröhlich, naglašavajući da su ulaganja u tehnologiju i modernizaciju proizvodnje, a “Drvoproizvod” na tome kontinuirano radi, pretpostavke daljnjeg razvoja, uz ostvarenje konkurentnog izvoza i probitka na nova tržišta. Ovom, za “Drvoproizvod” i Jastrebarsko značajnom gospodarskom događaju, prisustvovali su i gradonačelnik Jastrebarskog Boris Klemenić, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva prof. dr. Ivica Grbac, te predstavnici resornih institucija lokalne samouprave i regionalne uprave, kao i zaposlenici “Drvoproizvoda” Kako je rekao predsjednik Uprave te tvrtke Igor Leščić, ova investicija, koja obuhvaća, sušare i parionicu za drvo, generalno uređenje drobilice za drveni otpad, novu kotlovnicu i poslovno prodajni prostor, te kupnju višenamjenskog utovarivača, omogućit će im rast proizvodnje i izvoza za oko 40 posto. Također, trebala bi porasti i zaposlenost i to za 13 posto, dok bi rast ukupnog prihoda iznosio oko 30 posto. U “Drvoproizvodu” namjeravaju i dalje nastaviti s ulaganjima, a njihova razvojna orijentacija je povećanje stupnja finalizacije proizvodnje, jačanje izvozne pozicije, kadrovska osvježenja i daljnja privatizacija.

Inače, datum 21. svibnja za tvrtku “Drvoproizvod” je simboličan, jer je ona osnovana upravo tog dana prije 34 godine, i to na zgrarištu nekadašnje Bačvarije, započevši svoj proizvodni i razvojni put, koji ju je doveo u red tržišno uspješnih tvrtki, a kontinuirana ulaganja omogućila su “Drvoproizvodu” da se održi na gospodarskoj sceni i tijekom devedesetih godina, kada je s hrvatskog tržišta nestalo preko 50 posto drvnoprerađivačkih tvrtki.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 19. svibnja 2004.
Sjednica Gospodarskog vijeća Komore Zagreb

Da bi se povećao stupanj povjerenja u on-line aktivnosti, u međunarodnoj certifikacijskoj mreži IQNet uspostavljen je sustav certificiranja za Internet stranice, nazvan Qweb, koji omogućuje stvarni rast tvrtki u smjeru kvalitete i sigurnosti, a u skladu je sa sve većim potrebama i zahtjevima korisnika. Svrha Qweb sustava je podići povjerenje u e-poslovanje kroz primjenu adekvatne certifikacijske sheme. Istaknuli su to predstavnici Slovenskog instituta za kvalitetu i mjeriteljstvo - SIQ iz Ljubljane, na sjednici Gospodarskog vijeća Komore Zagreb, seminarskog tipa, koja je u proširenom sazivu održana 19. svibnja, uz sudjelovanje predstavnika iz gospodarstva i resornih državnih i institucija lokalne samouprave. Tema je bila ”Kvaliteta e-poslovanja po Qweb-shemi”, koja će, kako je uvodno rekao predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich, ubrzo postati jedan od neophodnih standarda za poslovanje na europskom i svjetskom tržištu, kao što je to sada, primjerice, ISO 9001.

Kako je istaknuto u okviru prezentacije koju su održali mr. Jože Knez i Rado Ključevšek, vodeći prosuditelji za sustave upravljanja e-poslovanjem po Qweb-shemi i ISO standardima kvalitete, iako danas tek 60 tvrtki u Europi ima Qweb certifikat, od čega ih je najviše u Italiji, kao zemlji pokretaču tog sustava ,sve više kompanija, a posebice trgovačkih kuća, spremno je ugraditi i prihvatiti Qweb shemu kao normu kvalitete i garanciju za sigurnost e-poslovanja i trgovanja. U Sloveniji je za sada, rečeno je, 12 potencijalnih kandidata. Osim za članove Gospodarskoga vijeća ovaj seminar bio je namijenjen i stručnjacima koji se bave informacijskim tehnologijama, te uređivanjem web-portala i web-stranica, a organiziran je sa svrhom unaprjeđenja sigurnosti, učinkovitosti i kvalitete e-poslovanja, trgovanja i drugih on-line usluga, uz povećanje koristi od certificirane Internet stranice u međunarodnoj mreži IQNet, a prema sustavu Qweb (Q=kvaliteta), koji se sastoji od nekoliko razina. Sustav uključuje zahtjeve u svezi s prepoznatljivošću sadržaja i informacija na web-stranicama, osiguranje privatnosti, sigurnost informacija, kvalitetu poslovnih procesa, funkcionalnost i upotrebljivost programske opreme, te on-line rješavanje mogućih sporova između ponuditelja i korisnika e-usluga. U okviru rasprave, najviše pitanja bilo je o postupku certificiranja i ugradnji Qweb - sheme u internetsko poslovanje, ali nije izostalo ni logično pitanje što se time dobiva, ako sustav još uvijek nije opće prihvaćen. No, kako je rečeno, bolje je na vrijeme zadovoljiti tu normu kvalitete, nego se naći u situaciji da se zbog nje izgubi poslovni partner koji takav certifikat ima, pa ga očekuje i od drugih. Uostalom, praksa potvrđuje, s čime su se složili i svi sudionici ovog seminara, da svaki certifikat kvalitete lakše i brže otvara vrata svjetskog tržišta.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 23. travnja 2004.

Veleposlanik Kube u Komori Zagreb

Komoru Zagreb 23. travnja posjetio je veleposlanik Republike Kube Nj.E. Jose Ramon Cabañas Rodriguez, u pratnji Renéa Cardoso Sergeda, predstavnika tvrtke Habanos s.a., koje je primio predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich, sa suradnicima. Tema razgovora bile su mogućnosti unapređivanja gospodarske suradnje i međusobne vanjskotrgovinske razmjene. Obostrano je ocijenjeno da postoje zajednički interesi za unapređivanje gospodarskih veza, te povećanje trgovinske razmjene koja je prošle godine iznosila oko 700 tisuća USD. Raspravljano je i o načinu podmirenja kubanskog duga prema tvrtkama u Hrvatskoj, kao i o problemima distribucije kubanskih cigara i ruma na hrvatskom tržištu.

S kubanske strane najavljen je dolazak u Hrvatsku pomoćnika ministra za gospodarska ulaganja i gospodarsku suradnju Ricarda Guerrero Blanca, tijekom rujna ove godine, kada će se održati 2. zasjedanje Međuvladinog kubansko-hrvatskog povjerenstva, a očekuje se i potpisivanje ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Također, najavljen je i nastup kubanskog gospodarstva na Jesenskom međunarodnom zagrebačkom velesajmu, te dolazak kubanske delegacije koja će s hrvatskim partnerima raspravljati o daljnjem razvitku i mogućim oblicima gospodarske suradnje.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 22. travnja 2004.

Poslovni susret hrvatskih i slovačkih tvrtki

U okviru posjeta izaslanstva Bratislavske županije i njezine Regionalne trgovinsko-industrijske komore, koje su predvodili župan Roman L’ubomir i direktorica Ana Tothova, Zagrebačkoj županiji i Komori Zagreb, 22. travnja održan je hrvatsko-slovački poslovni susret, uz sudjelovanje slovačkih i hrvatskih gospodarstvenika. Susret je održan u prostoru Hrvatske obrtničke komore, a izaslanstvo su primili župan Zagrebačke županije mr. Stjepan Kožić i predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich. Također, ovom susretu odazvali su se, kao domaćini, i predstavnici Zagrebačke obrtničke komore. Obostrano je ocijenjeno da postoje znatne mogućnosti za daljnji razvoj regionalne suradnje, posebice zbog sličnosti dviju županija po broju stanovnika, ustroju i gospodarskoj strukturi.

Hrvatska strana naglasak je stavila na industrijsku kooperaciju, zajedničke nastupe na trećim tržištima, te na korištenje hrvatskih luka za izvoz slovačke robe na tržište jugoistočne Europe s oko 100 tisuća stanovnika. Potrebu jačanja gospodarskih veza podržala je i slovačka strana, ističući da njihova orijentacija nije više samo kemijska industrija, već to sve više postaje elektronika, energetika, pa i automobilska industrija. U okviru ovog susreta, obje strane prezentirale su i gospodarske mogućnosti svojih zemalja, s naglaskom na Bratislavskoj, odnosno Zagrebačkoj županiji, a sa svrhom razvitka što kvalitetnije suradnje i povećanja vanjskotrgovinske razmjene. Inače, ukupna robna razmjena između Hrvatske i Slovačke prošle godine iznosila je nešto više od 164 milijuna USD, pri čemu je hrvatski izvoz bio svega 22,7 milijuna dolara, dok je istodobno sa slovačkog tržišta uvezeno robe u vrijednosti od 141,3 milijuna dolara.

O mogućim oblicima poslovnog povezivanja u tekstilnoj, prehrambenoj, kemijskoj i elektroindustriji, te prometu i komunalnom sektoru, više riječi bilo je tijekom individualnih razgovora gospodarstvenika Bratislavske i Zagrebačke županije, u kojima su sudjelovali predstavnici 5 slovačkih i 10 hrvatskih tvrtki. No, bili su to tek početni razgovori, a nastavak bi trebao uslijediti na zajedničkom poslovnom forumu, koji će se održati u Bratislavi sredinom rujna ove godine.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 22. travnja 2004.

Promoviran priručnik “Aerosoli i prašine u radnom okolišu

Komora Zagreb i zagrebačka tvrtka ANT d.o.o. - Laboratorij za analitiku i toksikologiju, 22. travnja organizirali su promociju stručnog priručnika “Aerosoli i prašine u radnom okolišu”, autora Zvonka Habuša, direktora te tvrtke. Ova promocija okupila je oko 50 sudionika iz različitih inspekcijskih službi te drugih institucija državne uprave i lokalnih samouprava. Naime, priručnik je to namijenjen inspekcijskim službama Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi te Ministarstva graditeljstva, prostornog uređenja i zaštite okoliša, kojima bi, po mišljenju stručnjaka, trebao znatno olakšati svakodnevni inspekcijski nadzor.

Kako je uvodno rekao predsjednik Komore Zagreb dr. Zlatan Fröhlich, tvrtka ANT, iz koje dolazi i autor ovog vrijednog priručnika iz područja industrijske toklikologije, spada u red najuspješnijih u kategoriji malih trgovačkih društava, a za ostvarene rezultate prošle godine nagrađena je i Zlatnom plaketom Komore Zagreb. Ovaj priručnik, pak, rezultat je njezinog kvalitetnog razvoja i prepoznate potrebe za bržim usvajanjem standarda Europske unije, posebice u području zaštite okoliša, zdravlja i zaštite na radu,

Priručnik su predstavili prof. dr. Janko Vodopija, predsjednik Nacionalnog zdravstvenog vijeća u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, s osvrtom na njegovu praktičnu primjenu, te Ive Afrić, pomoćnik ministra zdravstva i socijalne skrbi, ističući njegovu vrijednost za gospodarstvo, dok je general dr. Ivo Prodan, govorio o zdravlju kao funkciji obrane.

Tematski, priručnik je predstavio sam autor, ističući da ga je podijelio na četiri poglavlja. Prvo se odnosi na preporučene granične vrijednosti profesionalnog izlaganja zdravlja za određene vegetabilne prašine, prema WHO-Tehnical Report Series, čije je pravo objavljivanja za RH dobila tvrtka ANT. Slijedi prijedlog za nacionalni standard RH o MDK za prašine, s popisom od 242. prašine, te prijedlog za novi nacionalni standard MDK za plinovite, tekuće i krute kemijske spojeve s predloženim MDK, pragom mirisa, oznakama opasnosti i biološkim efektima na izloženu osobu, (popis sadrži 1008 spojeva). Četvrto poglavlje, pak, govori o zdravstvenim učincima prašine drveta.

Narudžbenica za priručnik može se zatražiti u tvrtki ANT d.o.o., Medarska 69, Zagreb; tel. 01/386 33 92

Internet adresa: http://www.ant.hr / e-mail ant@zg.hinet.hr

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 19. travnja 2004.

Potpisan Ugovor o suradnji Komora Šangaja i Zagreba ž

U okviru posjeta izaslanstva Međunarodne trgovinske komore Šangaja, Komori Zagreb, 19. travnja predsjednici dviju Komora, Wu Chenglin i dr. Zlatan Fröhlich, potpisali su Ugovor o poslovnoj suradnji, u kojem je naglasak stavljen na unaprjeđenje gospodarskih veza i vanjskotrgovinske razmjene, te tehnološko povezivanje, promidžbu i zajedničke nastupe na trećim tržištima. Ovom poslovnom događaju prisustvovali su i veleposlanik NR Kine u Zagrebu Zhi Zhaolin, Stipe Tojčić, zamjenik gradonačelnice Grada Zagreba, Josip Jambrač, zamjenik župana Zagrebačke županije, te predstavnici gospodarstva iz tvrtki Ivanićplast-RD, RIZ-Odašiljači, Dalekovod, Tekstilpromet i Luka Rijeka.

S obje strane ocijenjeno je da će ovaj ugovor otvoriti put hrvatskim tvrtkama za intenzivniji nastup na kineskom tržištu, ali i za veću prisutnost i ulaganja kineskih tvrtki u Hrvatskoj. Posebice je naglašena dugogodišnja suradnja Zagreba i Šangaja koji su gradovi prijatelji još od 1980. godine, a međusobno su zainteresirani i za povezivanje njihovih korporativnih sektora, zajednička ulaganja te razvoj kooperacije između pojedinih industrija. Sa šangajske strane istaknut je pri tome interes za suradnjom u kemijskoj industriji, telekomunikacijama, ali i drugim prerađivačkim industrijama i trgovini. S hrvatske pak, Luka Rijeka predstavila je svoje razvojne potencijale i mogućnosti za kineski izlazak na tržište Istočne i Srednje Europe, koje obuhvaća oko 100 milijuna stanovnika. Inače, prošle godine hrvatski uvoz iz Kine iznosio je 406 milijuna USD, dok je izvoz na to tržište bio tek 4,3 milijuna dolara. Po ocjeni samih gospodarstvenika to je malo, no kako rekoše, za izlazak na veliko kinesko tržište treba se ne samo dobro pripremiti već i biti konkurentan u odnosu na multinacionalne kompanije. Mnogi od njih stoga za početak rješenje vide u proizvodnoj suradnji kroz joint-venture poslove, uvjereni da im za takve poteze koristiti i ova uspostavljena međukomorska suradnja Zagreba i Šangaja.

Tijekom boravka u Zagrebu, izaslanstvo Međunarodne trgovinske komore Šangaja posjetilo je ujedno i Zagrebački velesajam, njegov Svjetski trgovinski centar (WTC), te zagrebačku tvrtku RIZ - Odašiljači.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 15. travnja 2004.

Predstavljeni novi proizvodi tvrtke Veski

U organizaciji Komore Zagreb, zagrebačke tvrtke Veski d.o.o. i njezinog austrijskog partnera LB-acoustics iz Beča, 15. travnja održana je prezentacija nove mjerne opreme i mjernih metoda iz područja buke i vibracija, koje su zajednički razvile te dvije tvrtke, čija suradnja traje još od 1990. godine. Inače, Veski je jedna od najuspješnijih tvrtki unutar sustava Tehnološkog parka Zagreb, čija su osnovna djelatnost vibracijski ekspertni sustavi. Kako je rekao njezin direktor Goran Orešković, iza njih su brojni nastupi i osvojena odličja na svjetski poznatim sajmovima inovacija, no, za Veski je najvažnije što su brojne inovacije i tehnološka rješenja svoju primjenu uspješno pronašli u gospodarskoj praksi na hrvatskom i inozemnom tržištu, a kvalitetu tvrtke potvrđuje i certifikat ISO 9001:2000.

Ovom prigodom Veski je predstavio zvukomjere i analizatore buke RION; zvukomjere i analizatore LARSON-DAVIS; beskontaktne laserske mjerače vibracija (POLYTECH); softverske alate za proračun buke (VÖLFEL); on-line monitoring strojeve i postrojenja CoDiS, a održana je i demonstracija opreme LB-acoustics. Prezentacija je okupila oko 50 sudionika iz industrijskog i drugih gospodarskih sektora, zainteresiranih za mogućnost uporabe tih moderno koncipiranih digitalnih uređaja u poslovnoj praksi, pa je u pogledu toga bilo i najviše pitanja. Inače, kako je rečeno, prednost tih uređaja, koji se ubrajaju u tzv. visoku tehnologiju, je u objedinjavanju različitih svojstava zvukomjera, njihovoj svestranosti, funkcionalnosti prema potrebi, ali i jednostavnoj komunikaciji između instrumenata i računala.

Internetske adrese tvrtki Veski i LB-acoustics: http://www.veski.hr, veski@veski.hr / office@ib-acoustics.at

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 7. travnja 2004.

Gospodarsko vijeće Komore Zagreb

Idejni rukovodni sustav – model za povećanje dobiti

Dobro rukovođenje omogućava učinkovitost i kvalitetu, a visoka učinkovitost i dobra kvaliteta preduvjeti su za konkurentnost, koju, pak, povećava dobar marketing. Istaknuo je to mr. Vladimir Buratović, direktor zagrebačke konzalting tvrtke “Zraka” d.o.o. na tematskoj sjednici Gospodarskoga vijeća Komore Zagreb, održanoj 7. travnja u proširenom sazivu. Tema su bile rukovodne i organizacijske tehnologije za brzo povećanje učinkovitosti i dobiti, koje je u formi projekta, a na temelju svjetskih i u praksi provjerenih iskustava, razvio konzalting “Zraka”, za potrebe hrvatskih kompanija. A da je to važan segment gospodarskog razvoja potvrđuje i često istican irski model, rekao je dr. Zlatan Frohlich, predsjednik Komore Zagreb, naglašavajući da su obrazovanje, edukacija i tehnologije bili sastavni dio nacionalne strategije Irske, što ih je dovelo u red najrazvijenijih zemalja.

Konzalting tvrtka “Zraka” razradila je idejni rukovodni sustav, uz pomoć kojeg je moguće povećati dobit u kratkom razdoblju za čak i više od sto posto. Da bi se postigla takva učinkovitost, prema postavkama tog projekta, bitno je prepoznati je li kompanija u krizi i bi li, možda, mogla tržišno i bolje poslovati? A o krizi kompanije se može govoriti već i onda ako je prosjek plaća zaposlenih, primjerice u hrvatskom okružju, manji od 4 tisuće kuna ili ako je godišnja neto dobit manja od 6 posto. Pravi trenutak, rečeno je, za uključenje alarma, odnosno za primjenu minimalno pet koncepata podizanja kvalitete i učinkovitosti. Prvi u nizu je izlazak iz krize, uz prevladavanje nepovoljnog kadrovskog stanja, smanjenja troškova, povećanja prodaje i obnove resursa. Slijedi restrukturiranje u smislu promjene organizacijskog sustava i njegovih procesa, što znači da se mijenjaju uloge, zadaće, odgovornosti i ovlasti zaposlenih, s ciljem povećanja volumena rada. Na redu je potom promjena nekoliko od otprilike 30 poslovnih politika prosječne tvrtke, pri čemu svaka ima svoje posebne performanse, organizacijski sustav, sustav nagrađivanja itd., a zajedničko im je povećanje zahtjevnosti ciljeva. Sve to praćeno je i promjenom strategije koja je orijentirana na budućnost, te promjenom radne kulture.

Prema tvrdnjama autora projekta, da bi se došlo do uspješnog poslovanja, vrijednosne sustave trebalo bi usmjeriti na učinkovitost, dakle na rezultate rada, ostvarene prema planiranim resursima i kvaliteti, koji su postavljeni optimalno i približno na razini vrha konkurentnosti. Naime, iskustva pokazuju, tvrdi konzalting “Zraka”, da su opći ciljevi svih kompanija više ili manje slični, s orijentacijom na povećanje dobiti, izdvajanja za razvoj, poticajnih plaća i sl., no velik je jaz između potrebne sposobnosti za ostvarivanje zahtjevnih ciljeva kompanije i njezine niske radne sposobnosti, na koje još negativno utječe nerazvijena okolina. Po njihovom mišljenju, taj problem uspješno se može savladati samo uz pomoć visokorazvijenih rukovodnih i organizacijskih tehnologija. Prema postavkama idejnog rukovodnog sustava, osnovno načelo rukovođenja je brzina odlučivanja i komuniciranja, te princip elegantnosti rada u procesima, u okviru kojih zaposleni ne troše nepotrebno emotivnu i tjelesnu snagu u odnosu na organizacijske resurse. Dakako, uz sve to ide i učinkovitost sustava kontrole, smanjenje troškova administrativnih procesa, povećanje prodaje odnosno veća učinkovitost marketinga, pravilno vrednovanje i korištenje fonda sati zaposlenih itd. U cijelom tom procesu povećanja učinkovitosti bitno mjesto zauzima i fraktalna organizacija kao tržišna kategorija, povezana s kumulacijom znanja i njegovim korištenjem u praksi.

Ako je suditi po pitanjima gospodarstvenika, prezentiran projekt idejnog rukovodnog sustava, ocijenjen je dobro došlim u praksi, iako su iznesena i drukčija viđenja dobre organizacije, koja se po mišljenju nekih, temelji na dobro postavljenom integralnom informacijskom sustavu, odnosno tzv. softerskim rješenjima. No, opća je ocjena da je nekonkurentnost najveći hrvatski problem, a kako je istaknuo Ivo Belamarić, projekt koji se temelji na kvantifikaciji uloženog truda i ostvarenih rezultata, može gospodarstvu itekako koristiti, jer tržišna konkurentnost ovisi često o nepotrebno izgubljenim sekundama.

Internet adresa tvrtke "Zraka" d.o.o. je: http://www.zraka.hr, e-mail: zraka@iskon.hr.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 2. travnja 2004.

Uspješan nastup hrvatskog gospodarstva na Međunarodnom sajmu u Mostaru

U Mostaru je 30. ožujka otvoren sedmi Međunarodni sajam gospodarstva na kojem je izlagalo 450 izlagača iz 20 zemalja. Među njima su istaknuto mjesto imali predstavnici hrvatskog gospodarstva, koji su predstavili svoje mogućnosti u djelatnostima prehrambene, drvne, metalne i kemijske industrije, te građevinarstva, turizma, prometa i nakladništva. Hrvatska je najveći strani investitor na području BiH, a daljnjem razvoju gospodarskih odnosa pridonijet će i stupanje na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini 1. travnja o.g. To je rečeno na okruglom stolu, održanom u Komori Federacije BiH u Mostaru, na kojem se okupilo tridesetak gospodarstvenika iz Hrvatske i BiH. Potpredsjednik Komore Federacije BiH Jago Lasić je istaknuo potrebu daljnjeg povezivanja gospodarstvenka na zajedničkim proizvodnim programima, a dr. Zlatan Fröhlich, predsjednik Komore Zagreb i Jadranka Radovanić, predsjednica ŽK Split su naglasili da je jedan od preduvjeta bolje gospodarske povezanosti veći stupanj informiranosti o mogućim projektima, kvalitetna edukacija poduzetnika, te poštivanje standarda i tehničkih normi koje zahtjeva Europska unija. U ime ŽK Koprivnica, koja je bila nosilac nastupa HGK-a na mostarskom sajmu, njezin predsjednik mr. Dinko Vrgoč je istaknuo interes koprivničkog gospodarstva za gospodarskom suradnjom na području BiH, što je potvrdio i član Uprave Podravke Miroslav Vitković, rekavši da je Podravka već tradicionalno prisutna sa svojim proizvodima na tržištu BiH, te da istodobno uspostavlja uspješne partnerske odnose, posebno u proizvodnji prehrambenih proizvoda s bosansko-hercegovačkim kooperantima.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 2. travnja 2004.
Strukovna skupina cestovnog teretnog prometa Komore Zagreb

Poslovati pod uvjetima kad je cijena prijevoza izjednačena s cijenom troškova, teško je za sve one koji “žive od kotača”, a da bi se stalo na put nelojalnoj prijevozničkoj konkurenciji, nužno je odrediti minimalne cijene usluga. Istaknuto je na osnivačkoj sjednici Strukovne skupine cestovnog teretnog prometa Komore Zagreb, koja je održana 2. travnja, a okupila je predstavnike iz više od 40 prijevozničkih tvrtki s područja Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Za predsjednika Strukovne skupine cestovnog teretnog prometa izabran je Ante Kolak iz tvrtke “Koltrans”, a za njegovog zamjenika Ivan Čurlin iz tvrtke “Ralu”. Tom prigodom jednoglasno je podržano osnivanje takve strukovne skupine, uz naglasak da treba maksimalno iskoristiti potencijale koji se time otvaraju, posebice u pogledu inicijativa prema resornom ministarstvu te većeg utjecaja na prateću legislativu. Bitnim su ocijenjena dva zakona - novi Zakon o cestovnom prometu i Zakon o sigurnpsti u prometu, te prateći pravilnici, koji će, kako je rečeno, znatno utjecati na položaj prijevoznika cestovnog teretnog prometa i na daljnji razvoj te djelatnosti. Prijevoznici su odlučili stoga da pred resorno ministarstvo koje priprema te zakone izađu s prijedlozima iz prakse, koji će se razraditi kroz pojedine radne grupe unutar Strukovne skupine. Prihvatljivo je, rekoše, da zakonska rješenja budu sukladna onima u Europskoj uniji, ali tome bi, smatraju, trebalo prilagoditi i uvjete poslovanja.

Između ostalog, iznesen je problem kvalitete voznog parka, jer poveća je lista tzv. “crnih vozila”, onih koji ne zadovoljavaju europske ekološke i tehničke kriterije. Također, prijevoznici probleme vide i u obrazovnom sustavu, i eedukaciji vozača, visokim troškovima poslovanja, naplati potraživanja, nelogičnostima oko uređenja parkirališta za teretnjake itd. Nije zaobiđeno ni pitanje licencija i dozvola za obavljanje međunarodnog cestovnog prijevoza, uz zaključak da jednom odobren kontingent ne može biti smanjivan, te da bi s tom inicijativom trebalo upoznati i resorno ministarstvo. S obzirom na niz problema koji prate prijevozničku djelatnost u cestovnom i teretnom prometu, a u želji da se postigne kvaliteta i uvede red, prioritetnim je ocijenjena i izrada kodeksa poslovne etike, koji bi bio obvezujući za sve njegove potpisnike. O svemu tome, rekoše prijevoznici, raspravljat će na sljedećim sjednicama, koje se ne bi smjele održavati kvartalno, tek reda rada, već zavisno od aktualnih tema i problema, a njih, kako se čulo, ima podosta.

--------------------------------------------------------------------------------

Zagreb, 1. travnja 2004.

Centrometal iz Macinca predstavio se zagrebačkim gospodarstvenicima

Na često postavljeno pitanje kako postići konkurentnost i održati se na svjetskom tržištu, odgovor je 1. travnja dala i tvrtka Centrometal d.o.o. iz Macinca u Međimurskoj županija, koja je u Komori Zagreb predstavila svoju proizvodnju kotlova za centralno grijanje, inox spremnika za sanitarnu vodu, solarne sustave i druge proizvode, a oni su već osvojili tržište 12 europskih zemalja. Prezentacija je okupila oko 50 predstavnika tvrtki s područja Grada Zagreba i Zagrebačke županije, gospodarskih, znanstvenih i resornih instuticija lokalne i regionalne uprave, koji su sa zanimanjem pratili razvojni put Centrometala od obrtničke radionice, osnovane 1965. godine, do danas istaknutog proizvođača termotehničke opreme i inovacija. Naime, vlasnik te tvrtke Karlo Zidarić, dobitnik je ovogodišnje Zlatne kune HGK-a za inovaciju “CentroMini”- toplovodni kotao za centralno grijanje na lož ulje, plin ili biogorivo.

Kako, pak, ističu u Centrometalu, ta tvrtka svoj razvoj temelji na kvalitetnom proizvodu, učinkovitom korištenju energije, zaštiti okoliša i zadovoljnom kupcu. Takav pristup, rekoše, otvorio im je vrata svjetskog tržišta, na koje plasiraju 60 posto svoje proizvodnje, ali značajna je i njihova prisutnost na domaćem tržištu, o čemu svjedoči i poveća lista objekata u koje je ugrađena termotehnička oprema Centrometala, kao što su Vila Prekrižje, Olimpijski centar Bjelolasica, niz kotlovnica na budućoj autocesti Zagreb -Split itd. Danas ta tvrtka, koja godinama ulaže u razvoj i suradnju sa znanošću, ima 124 zaposlenih, centar za izobrazbu projektanata, ovlaštenih instalatera i servisera grijanja, ispitni i školski centar za ispitivanje kotlova i ostalih proizvoda, moderan strojni park, te razgranatu servisnu službu. Njezina proizvodnja i ukupno poslovanje odvija se, pak, prema standardima kvalitete ISO 9001:2000, a tu su i drugi certifikati o sukladnosti, izdani od ovlaštenih domaćih i međunarodnih institucija. Naime, kako ističu u Centrometalu, svaki njihov proizvod prolazi proces ispitivanja i posjeduje odgovarajuće certifikate i oznake, dokazujući time na tržištu svoju kvalitetu i sigurnost. A u tome je, rekoše, i tajna njihovog uspjeha na globalnom tržištu, od Austrije, Njemačke, Švedske, Belgije, Nizozemske, Grčke i drugih zemalja. Hrvatskom tržištu pri tome poručuju da su i nadalje otvoreni za partnerstvo i razvoj proizvodne suradnje, a s ciljem promidžbe proizvodnje, korištenja i kupnje hrvatskih proizvoda.

----------------------------------------------------------- Nastavak ...

PREGLED USLUGA ZA PODUZETNIKE
PREGLED SVIH USLUGA I INFORMACIJA ZA PODUZETNIKE
PREGLED USLUGA ZA PODUZETNIKE
 


  Istraživanje tržišta - Opširnije...

ISTRAŽIVANJE TRŽIŠTA
 

 

 



Poslovni imenici i adresari - Opširnije...

POSLOVNI IMENICI
ADRESARI


 

 

 


INVESTICIJSKI PROJEKTI - POSLOVNI PLANOVI - Opširnije...

INVESTICIJSKI PROJEKTI
 

AKTIVNOSTI HRVATSKE GOSPODARSKE KOMORE - KOMORE ZAGREB - IMENIK - ADRESAR - KATALOG




POSLOVNI FORUM pored centralne baze podataka, poduzetnicima pruža i druge usluge i djelatnosti:
- trgovačko posredovanje na domačem i inozemnom tržištu
- konzalting u području investicija, izrada investicijskih studija i njihova ocjena (Poslovni planovi / Investicijski projekti)
- izrada web stranica (internet stranica); pisanje programa prema uputama i potrebama korisnika
- obradu podataka uz uporabu programa korisnika ili vlastitog programa i usluge unosa podataka
- razvoj baze podataka: povezivanje podataka iz različitih izvora, pohranjivanje podataka
- ispitivanje mogućnosti tržišta prodaje za proizvode i ispitivanje javnoga mnijenja o političkim, ekonomskim i sl. pitanjima
- kreiranje i provođenje promidžbenih djelatnosti; organiziranje sajmova, izložaba i kongresa
- agencijsko posredovanje u korist pojedinaca za dobivanje angažmana (zaposlenja) u filmskoj i drugim djelatnostima
Ukoliko Vam je potrebna neka od navedenih usluga, kontaktirajte nas!

Kontakt podaci za Poslovni forum d.o.o. - Link na web stranicu sa e-mail adresama i telefonima


POSEBNA PONUDA: IZRADA WEB STRANCA
Izrada web stranica za tvrtke, obrte i privatne osobe. Kvalitetna izrada web stranica prilagođenih mobilnim uređajima. Privucite korisnike suvremenim web stranicama. Iskoristite priliku! Pregledajte recenzije naših klijenata i uvjerite se zašto smo mi Vaš pravi izbor. Izrada web trgovina. Web shop i web stranice prilagođene vašem poslovanju i budžetu. Savjetovanje i Podrška. Napredne funkcionalnosti. Vrhunska usluga. Povoljne cijene. SEO Optimizacija. Suvremen dizajn i visoka tehnička kvaliteta izrade internet stranica. Besplatna izrada web stranica u sklopu naših promotivnih akcija. Besplatne stranice za poduzetnike i udruge. Besplatne stranice za obrtnike i male poduzetnike. Izrada web stranica besplatno brzo i povoljno!


 
POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 



PREGLED SVIH USLUGA ZA PODUZETNIKE - INFORMACIJE ZA PODUZETNIKE - POSEBNE PONUDE I AKCIJE



 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi tvrtka trebala imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, obrazaca za kontakt, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding tvrtke, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 


 
POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

POSLOVNI WEB KATALOG
POSLOVNI WEB KATALOG

POSLOVNI WEB KATALOG sadržava pregled hrvatskih poduzeća i obrtnika koji imaju vlastite Internet stranice i koriste Internet, manje ili više, u svome poslovanju.
Radi lakšeg snalaženja, poslovni subjekti razvrstani su u zasebne kategorije prema osnovnim djelatnostima prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, a unutar kategorije razvrstani su abecednim redom.
Za pronalaženje poslovnih subjekata koji nemaju Internet stranice, na raspolaganju su Vam za narudžbu Imenici hrvatskog gospodarstva
u kojima se nalazi pregled osnovnih kontakt podataka za više od 85000 trgovačkih društava, 94000 obrtnika i 17000 subjekata državne uprave, administracije, udruga i sl.
Za pretraživanje objavljenih tekstova na Poslovnom forumu koristite
Poslovni forum - Google pretraživač svih objavljenih tekstova.      CMS
POSLOVNI WEB KATALOG
Web imenik

Ažurirano:
28. 11. 2024.
POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga