Poslovni Forum - naslovna      Baza podataka      Primjer baze      Adresar      WEB katalog      Izrada WEB stranica

KAKO PREPOZNATI KRIVOTVORENE NOVČANICE?


Krivotvoritelji se uglavnom koriste gužvom u trgovinama, kioscima, tržnicama, kada mogućnost provjere nije velika, što je i najčešći način širenja krivotvorenih kuna u Hrvatskoj. Budući da je u trgovinama sve učestalije plaćanje karticama, trgovci nešto više pozornosti posvećuju novčanicama u većim apoenima, dok manje apoene rijetko kada provjeravaju.
Usavršavanjem tehnologija povećane su i mogućnosti krivotvoritelja, koji rade sve savršenije kopije. Najčešće se krivotvore novčanice koje su najviše u upotrebi. Preventiva je značajna za smanjenje rizika od primanja krivotvorenih novčanica. Iz tog razloga, donosimo i ovdje pregled osnovnih karakteristitika i zaštitnih elemenata hrvatskih novčanica.


ZAJEDNIČKA OBILJEŽJA NOVČANICA


Prva verzija novčanice kuna izdane je u apoenima od 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 i nosi datum izdanja 31. listopada 1993.

U razdoblju od 1995. do 2002. godine izdane su sljedeće verzije novčanica:

1. Druga verzija novčanica od 10 kuna izdanje 15. siječnja 2001. puštena je u optjecaj 30. lipnja 1995.
2. Treća verzija novčanica od 10 kuna izdanje 7. ožujka 2001. puštena je u optjecaj 18. lipnja 2001.
3. Druga verzija novčanica od 5 kuna izdanje 7. ožujka 2001. puštena je u optjecaj 9. srpnja 2001.
4. Druga verzija novčanica od 20 kuna izdanje 7. ožujka 2001. puštena je u optjecaj 16. kolovoza 2001.
5. Druga verzija novčanica od 100 kuna izdanje 7. ožujka 2002. puštena je u optjecaj 3. lipnja 2002.
6. Druga verzija novčanica od 200 kuna izdanje 7. ožujka 2002. puštena je u optjecaj 12. kolovoza 2002.
7. Druga verzija novčanica od 50 kuna izdanje 7. ožujka 2002. puštena je u optjecaj 25. kolovoza 2002.

Novčanice su tiskane na višetonskom papiru od 100%-tnog pamučnog vlakna. Papir je visoko otporan prema vlazi, ne fluorescira, te sadrži otpornost prema bakterijama i gljivicama. U papir novčanice ugrađene su nevidljive fluorescentne niti koje pod ultraljubičastim svjetlom svijetle plavom, žutom i ljubičastom bojom. Svaki apoen kunske novčanice ima ugrađen karakteristični pozicionirani vodeni znak, kojeg je bezbojni otisak identičan portretu na novčanici. U papirnu je masu ugrađena kovinska zaštitna nit, koja mjestimice izlazi na površinu lica novčanice, te je vidljiva u određenom broju prozorčića. Na kovinskoj zaštitnoj niti otisnuta je u negativu, u neprekinutom nizu, brojčana vrijednost novčanice, tako da je naizmjence okrenuta ili prema portretu ili prema središnjem dijelu novčanice, a uz brojčanu vrijednost otisnuta su slova HK, kao oznaka države i naziva novčane jedinice. Kovinska zaštitna nit na vidljivnim mjestima fluorescira pod ultraljubičastim svjetlom.

Sve su kunske novčanice obostrano tiskane simultanim plošnim tiskom, te s lica reljefnim tiskom s duginim efektom.
Dvije boje s lica i naličja na svim apenima novčanica fluoresciraju pod ultraljubičastim svjetlom. Sve kunske novčanice imaju s lica, u središnjem dijelu, tiskan kvadrat s grbom Republike Hrvatske. Uz njegov desni rub reljefnim mikropismom tiskan je u šesnaest redaka tekst himne Republike Hrvatske "Lijepa naša" Antuna Mihanovića.

Na svakoj novčanici tiskan je kvadrat u negativu. Unutar toga kvadrata otisnut je linijama manji kvadrat, a uzduž njegovih stranica tiskana je brojkom nominalna vrijednost novčanice i naziv novčane jedinice. Unutar manjega kvadrata tiskani su trokutasti elementi koji se, kad se novčanica gleda prema svjetlu, tako dopunjuju da s odgovarajućim elementima na naličju novčanice tvore slovo H. Na mjestu kvadrata papir je novčanice tanji, što ga čini prozirnijim.

Desno od portreta na novčanicama, tiskan je pravokutnik, položen uzduž višetonskog ruba novčanice. Posebnim načinom promjene smjera linija, reljefnim je tiskom unutar pravokutnika otisnut prikriveni natpis KUNA, koji je vidljiv samo pod određenim kutom gledanja. Da bi se uočio prikriveni natpis, novčanicu treba držati plošno, tako da bude u visini očiju i usmjerena prema svjetlu. Laganim zakretanjem novčanice uočava se prikriveni natpis.
Serijski broj na novčanicama tiskan je dva puta, u gornjem lijevom kutu i donjem desnom kutu lica novčanice. Serijski broj tiskan je crnom bojom i sadrži slova za oznaku serije ispred i iza sedam znamenaka. Oznaka numeracije pod ultraljubičastim svjetlom fluorescira u zelenoj boji.
U lijevom donjem kutu bijele površine lica novčanice tiskan je reljefnim tiskom znak za slijepe osobe (osim na novčanici od 5 kuna), unutar kojeg je tiskan mikropismom određeni tekst.
Na naličju novčanice, u desnom gornjem kutu, tiskan je u dva retka datum na novčanici i faksimil potpisa Guvernera.
U novoj verziji novčanica, nalazi se i "prelijevajuća metalizirana boja" kao zaštita od fotokopiranja, skeniranja i krivotvorenja tiskom.


Zaštitni elementi novčanica:



Izgled pod UV svjetlom




OPIS POJEDINIH NOVČANICA



OSNOVNA OBILJEŽJA NOVČANICE OD 5 KUNA – IZDANJE 7. OŽUJKA 2001.

1. Hrvatska narodna banka izdaje novčanicu od 5 kuna s datumom izdanja 7. ožujka 2001.

2. Novčanica od 5 kuna – izdanje 7. ožujka 2001. tiskana je na višetonskom zaštićenom papiru zelene nijanse, s ugrađenim pozicioniranim vodenim znakom i zaštitnom kovinskom niti. Zaštitna kovinska nit vidljiva je u određenom broju prozorčića s efektom prelijevanja boja dugina spektra. Na zaštitnoj kovinskoj niti otisnuta je, u neprekinutom nizu, oznaka nominalne vrijednosti i međunarodna kratica naziva novčane jedinice »5 HRK«.

3. Novčanica od 5 kuna – izdanje 7. ožujka 2001. dimenzija je 122 mm x 61 mm.

4. Novčanica od 5 kuna – izdanje 7. ožujka 2001. izgleda ovako:

1) S lica: zaštitna tonska podloga tiskana je trobojnim visokim zaštitnim tiskom u duginu spektru s iridescentnim efektom. Preko zaštitne podloge tiskani su glavni motivi tehnikom trobojnoga linijskog dubokog tiska. Dvije boje fluoresciraju pod ultraljubičastim svjetlom.

Na desnoj strani novčanice nalazi se gravira portreta kneza Frana Krste Frankopana i hrvatskog bana Petra Zrinskog, koji su proglašeni urotnicima zbog pokreta za osamostaljenje Hrvatske od Bečkog dvora, te su pogubljeni istog dana.

Po dijelu kose koja na portretu pada po ramenu Frana Krste Frankopana otisnut je dva retka tekst »FRAN KRSTO FRANKOPAN 1643–1671.«.

Na margini portreta tiskana je crnom bojom oznaka serije i serijskog broja, koja sadrži jedno slovo, zatim sedam znamenaka i na kraju drugo slovo. Slovo sprijeda i slovo na kraju primjetno su odmaknuta od znamenaka. Oznaka serije i serijskog broja pod ultraljubičastim svjetlom fluorescira u zelenoj boji.

Između portreta i desnoga bočnog ruba novčanice, primjenom optički varijabilne boje, tiskana je pravokutna podloga. Unutar podloge otisnute su u negativu oznake nominalne vrijednosti, u naizmjeničnim vodoravnim redcima, u kojima se oznake izmjenjuju u različitim veličinama, tako da je u jednom retku otisnuta jedna veća oznaka »5«, dok su u idućem retku otisnute dvije manje oznake »5 5«.

Preko pravokutne podloge otisnuti su odozgo prema dolje sljedeći elementi: naizmjenični mikrotisak natpisa »HNB KUNA HNB« i »KUNA HNB KUNA«, koji se izmjenjuju u vodoravnim valovitim redcima; oznaka nominalne vrijednosti »5« u negativu unutar linijske šare, gdje se linije međusobno isprepleću tvoreći skup raznovrsnih kvadratnih i trokutastih elemenata; naizmjenični mikrotisak natpisa »HNB KUNA HNB« i »KUNA HNB KUNA«, koji se izmjenjuju u vodoravnim valovitim redcima; latentna slika s natpisom »KUNA«, koji natpis je dobiven posebnom tehnikom križanja linija otisnutih linijskim dubokim tiskom, a natpis je vidljiv samo pod određenim kutom; crtež varaždinske tvrđave; naizmjenični mikrotisak natpisa »HNB KUNA HNB« i »KUNA HNB KUNA«, koji se izmjenjuju u vodoravnim valovitim redcima.

Lijevo od portreta Petra Zrinskog, u visini vrata, otisnut je u dva retka tekst »PETAR ZRINSKI 1621–1671.«.

Ispod teksta, uz donji rub crteža novčanice, nalazi se kvadrat u negativu. Unutar kvadrata otisnut je manji kvadrat, a uzduž njegovih stranica tiskan je natpis »5 KUNA«. Unutar manjega kvadrata tiskani su trokutasti elementi koji se, kad se kroz novčanicu gleda prema izvoru svjetlosti, tako dopunjavaju da s odgovarajućim elementima na naličju novčanice tvore slovo »H«. Na mjestu kvadrata papir je novčanice nešto tanji, što ga čini prozirnijim.

U gornjem lijevom kutu crteža novčanice tiskan je tehnikom ispupčenog tiska kvadrat s grbom Republike Hrvatske. Obodne linije grba tiskane su u negativu. Vodoravno uz desni rub kvadrata, u istoj visini s njime, tiskan je mikropismom u šesnaest redaka tekst himne Republike Hrvatske »Lijepa naša« Antuna Mihanovića.

U središnjem dijelu novčanice tiskan je mikropismom u neprekinutom nizu tekst »REPUBLIKA HRVATSKA ZRINSKI FRANKOPAN«. Tekst je tiskan u zgusnutim vodoravnim redovima, koji su na desnoj strani postupno skraćeni tako da formiraju trokutasto polje.

U donjem i gornjem dijelu središnjeg polja novčanice tiskana je tonska podloga. Linije u tonskoj podlozi tako su isprepletene da tvore niz kvadratića koji simboliziraju elemente grba Republike Hrvatske. Tanke linije, tiskane s efektom duginih boja, daju kvadratićima različitu i neprekinutu obojenost. Tonska podloga proteže se do donjega ruba crteža novčanice i djelomice je vidljiva između portreta i pravokutnika tiskanog optički varijabilnom bojom. S lijeve strane tonska podloga omeđuje crteže na novčanici.

Uz donji rub tonske podloge tiskana je tehnikom dubokog tiska brojka »5«. Reljefne linije kojima je otisnuta brojka međusobno se isprepleću tvoreći unutar znamenke skup različitih geometrijskih likova.

U središnjem dijelu lijevog polja novčanice, unutar višetonskog papira, ugrađen je vodeni znak s likovima Frana Krste Frankopana i Petra Zrinskog. Bezbojni likovi u vodenom znaku okrenuti su prema središnjem dijelu novčanice.

Uz gornju marginu novčanice iznad vodenoga znaka, na podlozi otisnutoj optički varijabilnom bojom, fragment je motiva varaždinske tvrđave.

Između fragmenta varaždinske tvrđave i vodenog znaka tiskana je crnom bojom oznaka serije i serijskog broja, koja sprijeda sadrži jedno slovo, zatim sedam znamenaka i na kraju drugo slovo. Slovo sprijeda i slovo na kraju stapaju se sa znamenkama u jednu cjelinu, bez povećanog razmaka. Oznaka serije i serijskog broja pod ultraljubičastim svjetlom fluorescira u zelenoj boji.

Između donje margine novčanice i vodenog znaka, na podlozi otisnutoj optički varijabilnom bojom, fragment je motiva varaždinske tvrđave.

Uz lijevi rub novčanice tiskan je tehnikom ispupčenog tiska, odozdo prema gore, natpis »HRVATSKA NARODNA BANKA«, s efektom duginih boja, gdje početna zelena boja na slovima AR postupno prelazi u crvenu boju.

Uz lijevi rub crteža novčanice, na višetonskoj boji papira, tiskan je tehnikom ispupčenog tiska, odozdo prema gore, natpis »PET KUNA«.

2) S naličja: zaštitna tonska podloga tiskana je trobojnim visokim zaštitnim tiskom u duginu spektru. Dvije boje fluoresciraju pod ultraljubičastim svjetlom.

Na crtežu novčanice dominira motiv tvrđave Starog grada u Varaždinu. Iznad motiva, u gornjem desnom kutu tiskan je tlocrt Starog grada.

U središnjem dijelu, iznad motiva tvrđave, tiskan je u dva retka tekst »VARAŽDIN TVRĐAVA XII – XVI. ST.«.

U donjem desnom kutu crteža novčanice tiskana je brojka »5«. Unutar znamenke, u plošnom dijelu, nalazi se niz isprepletenih linija koje čine skup različitih geometrijskih likova.

Uz donji rub crteža novčanice, na desnoj strani središnje kule, tiskan je u negativu kvadrat. Unutar kvadrata otisnut je linijama manji kvadrat, a uzduž njegovih stranica natpis »5 KUNA«. Unutar manjega kvadrata tiskani su trokutasti elementi koji se, kad se kroz novčanicu gleda prema izvoru svjetlosti, tako dopunjuju da s odgovarajućim elementima na licu novčanice tvore slovo »H«.

U gornjem lijevom kutu crteža novčanice, usporedo s lijevim rubom crteža, tiskana je u negativu, odozgo prema dolje, brojka »5«. Brojka je tiskana unutar polja što ga čini niz linija koje se međusobno isprepleću tvoreći skup različitih geometrijskih likova.

Tonska podloga novčanice, gornja polovica crteža novčanice i polje uz lijevi rub tiskani su tako da isprepletene linije tvore niz kvadratića koji simboliziraju elemente grba Republike Hrvatske. Tanke linije, tiskane s efektom duginih boja, daju kvadratićima različitu i neprekinutu obojenost.

Tonska podloga novčanice, desna strana crteža novčanice, tiskana je visokim zaštitnim tiskom unutar kojeg su mikropismom tiskana polja koja čine kvadrate. Kvadrati se sastoje od četiri polja. U prvom i trećem polju tiskan je mikropismom tekst »PET KUNA«. Tekst je u svakom polju tiskan u četiri zgusnuta retka, u neprekinutom nizu. U drugom i četvrtom polju tiskana su tri zgusnuta retka. U prvom i trećem retku tiskana je u neprekinutom nizu ornamentika iz krune grba Republike Hrvatske. U drugom retku tiskan je u neprekinutom nizu mikropismom tekst »REPUBLIKA HRVATSKA«.

Uzduž lijevog ruba crteža novčanice, na rubu višetonskog papira, tiskan je sitan tekst »DESIGN: M+Š ŠUTEJ – GIESECKE & DEVRIENT, GERMANY – V. ŽILJAK«.

U desnom polju novčanice, u središnjem dijelu višetonskog papira, ugrađen je vodeni znak s likovima Frana Krste Frankopana i Petra Zrinskog. Bezbojni likovi u vodenom znaku okrenuti su prema središnjem dijelu novčanice.

U gornjem dijelu višetonskog papira, uz vodoravni rub novčanice, tiskan je u dva retka tekst »ZAGREB, 7. OŽUJKA 2001.« »GUVERNER«. Ispod teksta tiskan je faksimil potpisa dr. Željka Rohatinskog, guvernera Hrvatske narodne banke.

Tekst i faksimil potpisa tiskani su zelenom bojom koja fluorescira pod ultraljubičastim svjetlom.

Desno od toga teksta, uz rub novčanice, tiskan je odozgo prema dolje natpis »HRVATSKA NARODNA BANKA«.

Uzduž desnog ruba crteža novčanice tiskan je odozgo prema dolje natpis »PET KUNA«. Uzduž istog ruba, ali pri dnu, tiskan je također odozgo prema dolje sitan tekst »HRVATSKA NARODNA BANKA«.

5. S lica i naličja novčanice prevladava zelena boja.







OSNOVNA OBILJEŽJA NOVČANICE OD 50 KUNA – IZDANJE 7. OŽUJKA 2002.

1. Hrvatska narodna banka izdaje novčanicu od 50 kuna s datumom izdanja 7. ožujka 2002.

2. Novčanica od 50 kuna – izdanje 7. ožujka 2002. tiskana je na toniranom zaštićenom papiru plavkaste nijanse, s ugrađenim višetonskim pozicioniranim vodenim znakom i zaštitnom kovinskom niti. Na licu novčanice utisnuta je metalizirana folija – hologram u obliku trake valovitih rubova, postavljene okomito uz desni bočni rub crteža novčanice. Unutar folije apliciran je određeni optički varijabilni zapis. Titranjem novčanice zapis unutar metalizirane folije postaje vidljiv i naizmjenično prikazuje motiv starogradske jezgre Dubrovnika i oznaku nominalne vrijednosti te naziv novčane jedinice »50 KUNA«. Zaštitna kovinska nit vidljiva je na naličju novčanice u određenom broju prozorčića, s efektom prelijevanja boja dugina spektra kad je zaštitna kovinska nit izložena ultraljubičastom svjetlu. Na zaštitnoj kovinskoj niti otisnuta je oznaka nominalne vrijednosti i međunarodna kratica naziva novčane jedinice »50 HRK«.

3. Novčanica od 50 kuna – izdanje 7. ožujka 2002. dimenzija je 134 mm x 67 mm.

4. Novčanica od 50 kuna – izdanje 7. ožujka 2002. izgleda ovako:

1) S lica: zaštitna tonska podloga tiskana je četverobojnim visokim zaštitnim tiskom u duginu spektru. Preko zaštitne podloge tiskani su glavni motivi tehnikom trobojnoga linijskog dubokog tiska. Dvije boje fluoresciraju pod ultraljubičastim svjetlom.

Na desnoj strani novčanice nalazi se gravira portreta Ivana Gundulića, kneza Dubrovačke Republike i najvećeg pjesnika hrvatske renesansne književnosti. Napisao je brojna lirska, dramska i epska djela.

Na donjoj margini portreta tiskana je crnom bojom oznaka serije i serijskog broja koja sadrži jedno slovo, zatim sedam znamenaka i na kraju drugo slovo. Slovo sprijeda i slovo na kraju primjetno su odmaknuta od znamenaka. Oznaka serije i serijskog broja pod ultraljubičastim svjetlom fluorescira u zelenoj boji.

Na tonskoj podlozi, između brojčane oznake nominalne vrijednosti i lijeve strane portreta, u visini brade, tiskan je u dva retka tekst »IVAN GUNDULIĆ 1589 – 1638.«. Dio teksta iz oba retka prelazi iz tonske podloge u kosu portreta.

Desno od portreta, okomito uz rub crteža novčanice, utisnuta je metalizirana folija u obliku trake valovitih rubova. Na gornjem dijelu metalizirane folije otisnuta je dubokim linijskim tiskom oznaka nominalne vrijednosti »50«.

U središnjem dijelu novčanice tiskan je mikropismom u neprekinutom nizu tekst »REPUBLIKA HRVATSKA IVAN GUNDULIĆ DUBROVNIK«. Tekst je tiskan u nizu zgusnutih redaka koji počinju od desnog ruba crteža novčanice i valovito se kreću prema portretu. Tehnikom dubokog tiska ostvaren je prikaz valovite plohe.

U lijevom gornjem kutu crteža novčanice otisnut je kvadrat u negativu. Unutar kvadrata otisnut je manji kvadrat, a uzduž njegovih stranica tiskan je natpis »50 KUNA«. Unutar manjega kvadrata tiskani su trokutasti elementi koji se, kad se novčanica gleda prema izvoru svjetlosti, tako dopunjavaju da s odgovarajućim elementima na naličju novčanice tvore slovo »H«. Na mjestu kvadrata papir je nešto tanji, što ga čini prozirnijim.

Desno od kvadrata tiskan je tehnikom dubokoga linijskog tiska kvadrat s grbom Republike Hrvatske. Obodne linije grba tiskane su u negativu. Vodoravno uz desni rub kvadrata, u istoj visini s njime, tiskan je minipismom u šesnaest redaka tekst himne Republike Hrvatske »Lijepa naša« Antuna Mihanovića.

U donjem dijelu središnjeg polja novčanice tiskana je tonska podloga. Linije u tonskoj podlozi tako su isprepletene da tvore niz kvadratića koji simboliziraju elemente grba Republike Hrvatske. Tanke linije tiskane s efektom duginih boja daju kvadratićima neprekinutu i različitu obojenost. Tonska podloga proteže se do donjeg ruba crteža novčanice i djelomično je vidljiva između portreta i metalizirane folije. S lijeve strane tonska podloga omeđuje crtež na novčanici.

Uz donji rub crteža novčanice, na tonskoj podlozi, tiskana je tehnikom dubokoga linijskog tiska oznaka nominalne vrijednosti novčanice »50«. Reljefne linije kojima je otisnuta brojka, međusobno se isprepleću, tvoreći unutar znamenaka u oznaci nominalne vrijednosti skup različitih geometrijskih likova.

U središnjem dijelu lijevog polja novčanice, unutar toniranog papira, ugrađen je vodeni znak s likom Ivana Gundulića. Višetonski lik u vodenom znaku okrenut je prema središnjem dijelu novčanice.

Uz gornju marginu novčanice iznad vodenog znaka, na podlozi otisnutoj prelijevajućom bojom, otisnut je fragment motiva starogradske jezgre Dubrovnika.

Između fragmenta motiva starogradske jezgre Dubrovnika i vodenog znaka tiskana je crnom bojom oznaka serije i serijskog broja, koja sprijeda sadrži jedno slovo, zatim sedam znamenaka i na kraju drugo slovo. Slovo sprijeda i slovo na kraju stapaju se sa znamenkama u jednu cjelinu, bez povećanog razmaka.

Oznaka serije i serijskog broja pod ultraljubičastim svjetlom fluorescira u zelenoj boji. Veličina i oblik slova i brojeva razlikuje se od veličine i oblika slova i brojeva u oznaci serije i serijskog broja na margini portreta.

Između donje margine novčanice i vodenog znaka, na podlozi otisnutoj prelijevajućom bojom, otisnut je fragment motiva starogradske jezgre Dubrovnika.

Uz lijevi rub novčanice tiskan je tehnikom ispupčenog tiska, odozdo prema gore, natpis »HRVATSKA NARODNA BANKA« s efektom duginih boja, gdje početna plava boja na slovima AR postupno prelazi u ljubičastu boju.

U donjem lijevom kutu tiskan je tehnikom dubokoga linijskog tiska znak za slijepe osobe u obliku kvadrata. Unutar kvadrata otisnut je u negativu u devet redaka, mikropismom, tekst »REPUBLIKA HRVATSKA« koji je vidljiv pod povećalom.

Uz lijevi rub crteža novčanice, na višetonskoj boji papira, tiskan je tehnikom ispupčenog tiska, odozdo prema gore, natpis »PEDESET KUNA«.

2) S naličja: zaštitna tonska podloga tiskana je četverobojnim visokim zaštitnim tiskom u duginu spektru. Dvije boje fluoresciraju pod ultraljubičastim svjetlom.

U gornjem središnjem dijelu crteža novčanice dominira motiv starogradske jezgre Dubrovnika, opasane gradskim zidinama s tvrđavama.

U podnožju motiva grada Dubrovnika, u lijevom dijelu novčanice, tiskano je pročelje Kneževa dvora, građevine iz XV. stoljeća.

U podnožju motiva grada Dubrovnika, u desnom kutu crteža novčanice, tiskana je brojka »50«. Unutar svake znamenke, u plošnom dijelu, nalazi se niz isprepletenih linija koje čine skup različitih geometrijskih likova.

U gornjem desnom kutu crteža novčanice tiskan je u negativu kvadrat. Unutar kvadrata otisnut je linijama manji kvadrat, a uzduž njegovih stranica natpis »50 KUNA«. Unutar manjega kvadrata tiskani su trokutasti elementi koji se, kad se kroz novčanicu gleda prema izvoru svjetlosti, tako dopunjuju da s odgovarajućim elementima na licu novčanice tvore slovo »H«.

Iznad motiva grada, poludesno, uz rub crteža novčanice, tiskan je natpis »DUBROVNIK«. Polulijevo iznad motiva grada, u razini izbočenih tvrđava na ulazu u gradsku luku, tiskan je izdvojeno motiv lučkih »vrata«.

U gornjem lijevom kutu crteža novčanice, usporedno s lijevim rubom crteža, tiskana je u negativu, odozgo prema dolje, brojka »50«. Brojka je tiskana unutar polja što ga čini niz linija koje se međusobno isprepleću tvoreći skup različitih geometrijskih likova.

Tonska podloga novčanice, središnji dio iznad motiva grada i polje uz lijevi rub tiskani su tako da isprepletene linije tvore niz kvadratića koji simboliziraju elemente grba Republike Hrvatske. Tanke linije, tiskane s efektom duginih boja, daju kvadratićima različitu i neprekinutu obojenost.

Tonska podloga novčanice, polje u gornjem desnom i donjem lijevom kutu crteža novčanice te polje ispod motiva grada tiskani su vodoravnim položenim valovitim linijama različite duljine, koje tvore sliku valova. Unutar valovitih razmaka tiskani su, naizmjence, u neprekinutom nizu ornamentika iz krune grba Republike Hrvatske i mikropismom tekst »Republika Hrvatska«.

Uzduž lijevog ruba crteža novčanice, na rubu toniranog papira, tiskan je minipismom tekst »DESIGN: M+Š ŠUTEJ – oebs austria – V. ŽILJAK«.

U desnom polju novčanice, u središnjem dijelu toniranog papira, ugrađen je vodeni znak s likom Ivana Gundulića. Višetonski lik u vodenom znaku okrenut je prema središnjem dijelu novčanice.

U gornjem dijelu toniranog papira, uz vodoravni rub novčanice, tiskan je u dva retka tekst »ZAGREB, 7. OŽUJKA 2002.« »GUVERNER«. Ispod teksta tiskan je faksimil potpisa dr. Željka Rohatinskog, guvernera Hrvatske narodne banke.

Tekst i faksimil potpisa tiskani su plavom bojom koja fluorescira pod ultraljubičastim svjetlom.

Desno od toga teksta, uz rub novčanice, tiskan je odozgo prema dolje natpis »HRVATSKA NARODNA BANKA«.

Uzduž desnog ruba crteža novčanice tiskan je odozgo prema dolje natpis »PEDESET KUNA«. Uzduž istog ruba, ali pri dnu, tiskan je također odozgo prema dolje minipismom tekst »HRVATSKA NARODNA BANKA«.

5. Na licu i naličju novčanice prevladava plava boja.






OSNOVNA OBILJEŽJA NOVČANICE OD 100 KUNA – IZDANJE 7. OŽUJKA 2002.

1. Hrvatska narodna banka izdaje novčanicu od 100 kuna s datumom izdanja 7. ožujka 2002.

2. Novčanica od 100 kuna – izdanje 7. ožujka 2002. tiskana je na toniranom zaštićenom papiru crvenkaste nijanse, s ugrađenim višetonskim pozicioniranim vodenim znakom i zaštitnom kovinskom niti. Na licu novčanice utisnuta je metalizirana folija – hologram u obliku trake valovitih rubova, postavljene okomito uz desni bočni rub crteža novčanice. Unutar folije apliciran je određeni optički varijabilni zapis. Titranjem novčanice zapis unutar metalizirane folije postaje vidljiv i naizmjenično prikazuje motiv crkve Sv. Vida i oznaku nominalne vrijednosti te naziv novčane jedinice »100 KUNA«. Zaštitna kovinska nit vidljiva je na naličju novčanice u određenom broju prozorčića, s efektom prelijevanja dugina spektra kad je zaštitna kovinska nit izložena ultraljubičastom svjetlu. Na zaštitnoj kovinskoj niti otisnuta je oznaka nominalne vrijednosti i međunarodna kratica naziva novčane jedinice »100 HRK«.

3. Novčanica od 100 kuna – izdanje 7. ožujka 2002. dimenzija je 138 mm ¤ 69 mm.

4. Novčanica od 100 kuna – izdanje 7. ožujka 2002. izgleda ovako:

1) S lica: zaštitna tonska podloga tiskana je četverobojnim visokim zaštitnim tiskom u duginu spektru. Preko zaštitne podloge tiskani su glavni motivi tehnikom trobojnog linijskog dubokog tiska. Dvije boje fluoresciraju pod ultraljubičastim svjetlom.

Na desnoj strani novčanice nalazi se gravira portreta Ivana Mažuranića, hrvatskog bana i pjesnika koji je svojim djelovanjem ostavio duboki trag u hrvatskoj politici i književnosti ilirskog razdoblja.

Na donjoj margini portreta tiskana je crnom bojom oznaka serije i serijskog broja koja sadrži jedno slovo, zatim sedam znamenaka i na kraju drugo slovo. Slovo sprijeda i slovo na kraju primjetno su odmaknuta od znamenaka. Oznaka serije i serijskog broja pod ultraljubičastim svjetlom fluorescira u zelenoj boji.

Uz lijevu marginu portreta, između portreta i brojčane oznake nominalne vrijednosti, tiskan je u tri retka tekst »IVAN MAŽURANIĆ 1814 – 1890.«

Desno od portreta, okomito uz rub crteža novčanice, utisnuta je metalizirana folija u obliku trake valovitih rubova. Na gornjem dijelu metalizirane folije otisnuta je dubokim linijskim tiskom oznaka nominalne vrijednosti »100«.

U središnjem dijelu novčanice otisnut je linijskim dubokim tiskom fragment Bašćanske ploče iz samostana Sv. Lucije u Baškoj na otoku Krku. To je jedan od najstarijih kamenih spomenika, pisan je hrvatskim jezikom i glagoljicom. Ploča je isklesana oko 1100. godine i na njoj je prvi put zabilježeno Zvonimirovo ime i njegov vladarski naslov, kralj hrvatski.

U lijevom gornjem kutu crteža novčanice otisnut je kvadrat u negativu. Unutar kvadrata otisnut je manji kvadrat, a uzduž njegovih stranica tiskan je natpis »100 kuna«. Unutar manjeg kvadrata tiskani su trokutasti elementi koji se, kad se novčanica gleda prema izvoru svjetlosti, tako dopunjavaju da s odgovarajućim elementima na naličju novčanice tvore slovo »H«. Na mjestu kvadrata papir je nešto tanji, što ga čini prozirnijim.

Desno od kvadrata tiskan je tehnikom dubokog linijskog tiska kvadrat s grbom Republike Hrvatske. Obodne linije grba tiskane su u negativu. Vodoravno uz desni rub kvadrata, u istoj visini s njime, tiskan je minipismom u šesnaest redaka tekst himne Republike Hrvatske »Lijepa naša« Antuna Mihanovića.

U donjem dijelu središnjeg polja novčanice tiskana je tonska podloga. Linije u tonskoj podlozi tako su isprepletene da tvore niz kvadratića koji simboliziraju elemente grba Republike Hrvatske. Tanke linije tiskane s efektom duginih boja daju kvadratićima neprekinutu i različitu obojenost. Tonska podloga proteže se do donjeg ruba crteža novčanice i djelomično je vidljiva između portreta i metalizirane folije. S lijeve strane tonska podloga omeđuje crtež na novčanici.

Uz donji rub crteža novčanice, na tonskoj podlozi, tiskana je tehnikom dubokog linijskog tiska oznaka nominale »100«. Reljefne linije kojima je otisnuta brojka, međusobno se isprepleću, tvoreći unutar znamenaka u oznaci nominalne vrijednosti skup različitih geometrijskih likova.

U središnjem dijelu lijevog polja novčanice, unutar toniranog papira, ugrađen je vodeni znak s likom Ivana Mažuranića. Višetonski lik u vodenom znaku okrenut je prema središnjem dijelu novčanice.

Uz gornju marginu novčanice iznad vodenog znaka, na podlozi otisnutoj prelijevajućom bojom, otisnut je fragment motiva crkve Sv. Vida u Rijeci.

Između fragmenta motiva crkve Sv. Vida i vodenog znaka tiskana je crnom bojom oznaka serije i serijskog broja, koja sprijeda sadrži jedno slovo, zatim sedam znamenaka i na kraju drugo slovo. Slovo sprijeda i slovo na kraju stapaju se sa znamenkama u jednu cjelinu, bez povećanog razmaka.

Oznaka serije i serijskog broja pod ultraljubičastim svijetlom fluorescira u zelenoj boji. Veličina i oblik slova i brojeva razlikuje se od veličine i oblika slova i brojeva u oznaci serije i serijskog broja na margini portreta.

Između donje margine novčanice i vodenog znaka, na podlozi otisnutoj prelijevajućom bojom, otisnut je fragment crkve Sv. Vida u Rijeci.

Uz lijevi rub novčanice tiskan je tehnikom ispupčenog tiska, odozdo prema gore, natpis »HRVATSKA NARODNA BANKA« s efektom duginih boja gdje početna crvenkasta boja na slovima AR postupno prelazi u zelenu boju. U donjem lijevom kutu tiskan je tehnikom dubokog linijskog tiska znak za slijepe osobe, koji se sastoji od kvadrata postavljenog na jedan od vrhova i kruga iznad kvadrata. U plohama kvadrata i kruga otisnut je u negativu u devet redaka, mikropismom, tekst »REPUBLIKA HRVATSKA«.

Uz lijevi rub crteža novčanice, na višetonskoj boji papira, tiskan je tehnikom ispupčenog tiska, odozdo prema gore, natpis »STO KUNA«.

2) S naličja: zaštitna tonska podloga tiskana je četverobojnim visokim zaštitnim znakom u duginu spektru. Dvije boje fluoresciraju pod ultraljubičastim svjetlom.

Na lijevoj strani crteža novčanice dominira motiv crkve Sv. Vida u Rijeci. U desnom gornjem dijelu crteža tiskan je tlocrt crkve Sv. Vida.

Uz gornji rub središnjeg dijela crteža na novčanici između motiva crkve i njezina tlocrta, tiskan je u dva retka tekst »RIJEKA CRKVA SV. VIDA 1638 – 1742.«

U podnožju motiva tlocrta crkve, u desnom kutu crteža novčanice, tiskana je brojka »100«. Unutar svake znamenke, u plošnom dijelu, nalazi se niz isprepletenih linija koje čine skup različitih geometrijskih likova.

U gornjem desnom kutu crteža novčanice tiskan je u negativu kvadrat. Unutar kvadrata otisnut je linijama manji kvadrat, a uzduž njegovih stranica natpis »100 kuna«. Unutar manjega kvadrata tiskani su trokutasti elementi koji se, kad se kroz novčanicu gleda prema izvoru svjetlosti, tako dopunjuju da s odgovarajućim elementima na licu novčanice tvore slovo »H«.

U gornjem lijevom kutu crteža novčanice, usporedno s lijevim rubom crteža, tiskana je u negativu, odozgo prema dolje, brojka »100«. Brojka je tiskana unutar polja što ga čini niz linija koje se međusobno isprepleću tvoreći skup različitih geometrijskih likova.

Tonska podloga novčanice, središnji dio gornje desne polovice crteža novčanice i polje uz lijevi rub tiskani su tako da isprepletene linije tvore niz kvadratića koji simboliziraju elemente grba Republike Hrvatske. Tanke linije, tiskane s efektom duginih boja, daju kvadratićima različitu i neprekinutu obojenost.

Tonska podloga novčanice, polje između crkve i desnog ruba crteža novčanice, tiskana je koso položenim valovitim linijama različite duljine, koje tvore sliku valova. Unutar valovitih razmaka tiskan je minipismom u neprekinutom nizu tekst »REPUBLIKA HRVATSKA«.

Uzduž lijevog ruba crteža novčanice, na rubu toniranog papira, tiskan je minipismom tekst »DESIGN: M+Š ŠUTEJ – oebs, austria – V. ŽILJAK«.

U desnom polju novčanice, u središnjem dijelu toniranog papira, ugrađen je vodeni znak s likom Ivana Mažuranića. Višetonski lik u vodenom znaku okrenut je prema središnjem dijelu novčanice.

U gornjem dijelu toniranog papira, uz vodoravni rub novčanice, tiskan je u dva retka tekst »ZAGREB, 7. ožujka 2002.« »GUVERNER«. Ispod teksta tiskan je faksimil potpisa dr. Željka Rohatinskog, guvernera Hrvatske narodne banke.

Tekst i faksimil potpisa tiskani su narančastom bojom koja fluorescira pod ultraljubičastim svjetlom.

Desno od toga teksta, uz rub novčanice, tiskan je odozgo prema dolje natpis »HRVATSKA NARODNA BANKA«.

Uzduž desnog ruba crteža novčanice tiskan je odozgo prema dolje natpis »STO KUNA«. Uzduž istog ruba, ali pri dnu, tiskan je također odozgo prema dolje minipismom tekst »HRVATSKA NARODNA BANKA«.

5. Na licu i naličju novčanice prevladava crvenkasta boja.





OSNOVNA OBILJEŽJA NOVČANICE OD 200 KUNA – IZDANJE 7. OŽUJKA 2002.

1. Hrvatska narodna banka izdaje novčanicu od 200 kuna s datumom izdanja 7. ožujka 2002.

2. Novčanica od 200 kuna – izdanje 7. ožujka 2002. tiskana je na toniranom zaštićenom papiru žućkaste nijanse, s ugrađenim višetonskim pozicioniranim vodenim znakom i zaštitnom kovinskom niti. Na licu novčanice, između portreta i lijevog ruba crteža novčanice, utisnuta je metalizirana folija – kinegram. Metalizirana je folija četverokutnog izduženog oblika s iskošenim rubovima, od kojih su gornji i donji te desni rub djelomično pretiskani dubokim linijskim tiskom motiva koji okružuju foliju. Unutar središnjeg dijela folije apliciran je portret Stjepana Radića, a uz obod određeni optički varijabilni zapis. Titranjem novčanice portret mijenja položaj iz lijeve u desnu stranu, a optički varijabilni zapisi postaju vidljivi i naizmjenično prikazuju u donjem obodnom dijelu brojčanu oznaku »200« i naziv novčane jedinice »KUNA«, a u gornjem obodnom dijelu izmjenjuje se niz koloritnih spirala. Zaštitna kovinska nit vidljiva je na naličju novčanice u određenom broju prozorčića, s efektom prelijevanja boja dugina spektra kad je zaštitna kovinska nit izložena ultraljubičastom svjetlu. Na zaštitnoj kovinskoj niti otisnuta je oznaka nominalne vrijednosti i međunarodna kratica naziva novčane jedinice »200 HRK«.

3. Novčanica od 200 kuna – izdanje 7. ožujka 2002. dimenzija je 142 mm x 71 mm.

4. Novčanica od 200 kuna – izdanje 7. ožujka 2002. izgleda ovako:

1) S lica: zaštitna tonska podloga tiskana je četverobojnim visokim zaštitnim tiskom u duginu spektru. Preko zaštitne podloge tiskani su glavni motivi tehnikom trobojnoga linijskoga dubokog tiska. Dvije boje fluoresciraju pod ultraljubičastim svjetlom.

Na desnoj strani novčanice nalazi se gravira portreta Stjepana Radića, hrvatskog političara koji je, istupajući protiv velikosrpske hegemonije, postao žrtvom atentata u Narodnoj skupštini 1928. godine.

Između desne strane portreta i unutarnjeg ruba latentne slike tiskan je u tri retka tekst »STJEPAN RADIĆ 1871–1928.«.

Na donjoj margini portreta tiskana je crnom bojom oznaka serije i serijskog broja, koja sadrži jedno slovo, zatim sedam znamenaka i na kraju drugo slovo. Slovo sprijeda i slovo na kraju primjetno su odmaknuta od znamenaka. Oznaka serije i serijskog broja pod ultraljubičastim svjetlom fluorescira u zelenoj boji.

Između portreta i desnoga bočnog ruba novčanice, primjenom optički varijabilne boje, tiskana je pravokutna podloga. Unutar podloge otisnute su u negativu oznake nominalne vrijednosti, u naizmjeničnim vodoravnim redcima, u kojima se oznake izmjenjuju u različitim veličinama, tako da je u jednom retku otisnuta jedna veća oznaka »200«, dok su u idućem retku otisnute dvije manje oznake »200 200«.

Preko pravokutne podloge otisnuti su odozgo prema dolje
sljedeći elementi: naizmjenični mikrotisak natpisa »HNB KUNA HNB« i »KUNA HNB KUNA«, koji se izmjenjuju u vodoravnim valovitim redcima, oznaka nominalne vrijednosti »200« u negativu unutar linijske šare, gdje se linije međusobno isprepleću tvoreći skup raznovrsnih kvadratnih i trokutastih elemenata; naizmjenični mikrotisak natpisa »HNB KUNA HNB« i »KUNA HNB KUNA«, koji se izmjenjuju u vodoravnim valovitim redcima; latentna slika s natpisom »KUNA«, koji je dobiven posebnom tehnikom križanja linija otisnutih linijskim dubokim tiskom, a natpis je vidljiv samo pod određenim kutom; crtež zgrade glavnog zapovjedništva u Osijeku; naizmjenični mikrotisak natpisa »HNB KUNA HNB« i »KUNA HNB KUNA«, koji se izmjenjuju u vodoravnim valovitim redcima.

U lijevom gornjem kutu crteža novčanice otisnut je kvadrat u negativu. Unutar kvadrata otisnut je manji kvadrat, a uzduž njegovih stranica tiskan je natpis »200 KUNA«. Unutar manjeg kvadrata tiskani su trokutasti elementi koji se, kad se kroz novčanicu gleda prema izvoru svjetlosti, tako dopunjavaju da s odgovarajućim elementima na naličju novčanice tvore slovo »H«. Na mjestu kvadrata papir je nešto tanji, što ga čini prozirnijim.

Desno od kvadrata tiskan je tehnikom dubokoga linijskog tiska kvadrat s grbom Republike Hrvatske. Obodne linije grba tiskane su u negativu. Vodoravno uz desni rub kvadrata, u istoj visini s njime, tiskan je minipismom u šesnaest redaka tekst himne Republike Hrvatske »Lijepa naša« Antuna Mihanovića.

U središnjem dijelu crteža novčanice, između portreta i lijevog ruba crteža, tiskan je mikropismom tekst »REPUBLIKA HRVATSKA STJEPAN RADIĆ«. Tekst je tiskan u neprekinutom nizu zgusnutih redaka. Mijenjanjem smjera tijela teksta iz okomitih redaka u vodoravne, stvorena je slika četiriju kvadrata, od kojih se tri nadovezuju jedan na drugi u vodoravnom nizu, dok je četvrti postavljen okomito na završni kvadrat u vodoravnom nizu.

U donjem dijelu središnjeg polja novčanice tiskana je tonska podloga. Linije u tonskoj podlozi tako su isprepletene da tvore niz kvadratića koji simboliziraju elemente grba Republike Hrvatske. Tanke linije, tiskane s efektom duginih boja, daju kvadratićima različitu i neprekinutu obojenost. Tonska podloga proteže se do donjega ruba crteža novčanice. S lijeve strane tonska podloga omeđuje crteže na novčanici.

Uz donji rub crteža novčanice, na tonskoj podlozi, tiskana je tehnikom dubokog linijskog tiska oznaka nominale »200«. Reljefne linije kojima je otisnuta brojka, međusobno se isprepleću, tvoreći unutar znamenaka u oznaci nominalne vrijednosti skup različitih geometrijskih likova.

U središnjem dijelu lijevog polja novčanice, unutar toniranog papira, ugrađen je vodeni znak s likom Stjepana Radića. Višetonski lik u vodenom znaku okrenut je prema središnjem dijelu novčanice.

Uz gornju marginu novčanice iznad vodenog znaka, na podlozi otisnutoj prelijevajućom bojom, otisnut je fragment motiva zgrade glavnog zapovjedništva u Osijeku.

Između fragmenta zgrade glavnog zapovjedništva i vodenog znaka tiskana je crnom bojom oznaka serije i serijskog broja, koja sprijeda sadrži jedno slovo, zatim sedam znamenaka i na kraju drugo slovo. Slovo sprijeda i slovo na kraju stapaju se sa znamenkama u jednu cjelinu, bez povećanog razmaka.

Oznaka serije i serijskog broja pod ultraljubičastim svjetlom fluorescira u zelenoj boji. Veličina i oblik slova i brojeva razlikuju se od veličine i oblika slova i brojeva u oznaci serije i serijskog broja na margini portreta.

Između donje margine novčanice i vodenog znaka, na podlozi otisnutoj prelijevajućom bojom, otisnut je fragment glavnog zapovjedništva u Osijeku.

Uz lijevi rub novčanice tiskan je tehnikom ispupčenog tiska, odozdo prema gore, natpis »HRVATSKA NARODNA BANKA« s efektom duginih boja, gdje početna smeđa boja na slovu R postupno prelazi u zelenu boju.

U donjem lijevom kutu tiskan je tehnikom dubokoga linijskog tiska znak za slijepe osobe, u obliku dvaju kvadrata postavljenih jedan iznad drugog, od kojih je donji postavljen na stranicu, a gornji na jedan od vrhova. U plohama kvadrata otisnut je u negativu u devet redaka, mikropismom, tekst »REPUBLIKA HRVATSKA«.

Uz lijevi rub crteža novčanice, na višetonskoj boji papira, tiskan je tehnikom ispupčenog tiska, odozdo prema gore, natpis »DVJESTA KUNA«.

2) S naličja: zaštitna tonska podloga tiskana je čeverobojnim visokim zaštitnim tiskom u duginu spektru. Dvije boje fluoresciraju pod ultraljubičastim svjetlom.

Na crtežu novčanice dominira motiv zgrade glavnog zapovjedništva u Osijeku, građevine iz 1726. godine. U podnožju motiva zgrade glavnog zapovjedništva, na lijevoj strani, tiskan je tlocrt stare tvrđave u Osijeku.

Između motiva zgrade glavnog zapovjedništva i gornjeg ruba crteža novčanice, tiskan je u tri retka tekst »OSIJEK ZGRADA GLAVNOG ZAPOVJEDNIŠTVA 1726«.

U podnožju motiva zgrade glavnog zapovjedništva, u desnom kutu crteža novčanice, tiskana je brojka »200«. Unutar svake znamenke, u plošnom dijelu, nalazi se niz isprepletenih linija, koje čine skup različitih geometrijskih likova.

U gornjem desnom kutu crteža novčanice tiskan je u negativu kvadrat. Unutar kvadrata otisnut je linijama manji kvadrat, a uzduž njegovih stranica natpis »200 KUNA«. Unutar manjega kvadrata tiskani su trokutasti elementi, koji se, kad se kroz novčanicu gleda prema izvoru svjetlosti, tako dopunjuju da s odgovarajućim elementima na licu novčanice tvore slovo »H«.

U gornjem lijevom kutu crteža novčanice, usporedno s lijevim rubom crteža, tiskana je u negativu, odozgo prema dolje, brojka »200«. Brojka je tiskana unutar polja što ga čini niz linija koje se međusobno isprepleću tvoreći skup različitih geometrijskih likova.

Tonska podloga novčanice tiskana je tako da isprepletene linije tvore niz različitih kvadratića, koji simboliziraju elemente grba Republike Hrvatske. Tanke linije, tiskane s efektom duginih boja, daju kvadratićima različitu i neprekinutu obojenost.

Uzduž lijevog ruba crteža novčanice, na rubu toniranog papira, tiskan je minipismom tekst »DESIGN: M+Š ŠUTEJ – oebs, austria – V. ŽILJAK«.

Na desnoj strani novčanice, u središnjem dijelu toniranog papira, ugrađen je vodeni znak s likom Stjepana Radića. Višetonski lik u vodenom znaku okrenut je prema središnjem dijelu novčanice.

U gornjem dijelu toniranog papira, uz vodoravni rub novčanice, tiskan je u dva retka tekst »ZAGREB, 7. OŽUJKA 2002.« »GUVERNER«. Ispod teksta tiskan je faksimil potpisa dr. Željka Rohatinskog, guvernera Hrvatske narodne banke.

Tekst i faksimil potpisa tiskani su smeđkastom bojom koja fluorescira pod ultraljubičastim svjetlom.

Desno od toga teksta, uz rub novčanice, tiskan je odozgo prema dolje natpis »HRVATSKA NARODNA BANKA«.

Uzduž desnog ruba crteža novčanice tiskan je odozgo prema dolje natpis »DVJESTA KUNA«. Uzduž istog ruba, ali pri dnu, tiskan je također odozgo prema dolje minipismom tekst »HRVATSKA NARODNA BANKA«.

5. Na licu i naličju novčanice prevladava smeđa boja.




OSNOVNA OBILJEŽJA NOVČANICE OD 1000 KUNA


LICE
Datum puštanja u optjecaj je 31. svibnja 1994.
Dimenzijenovčanice su 150 mm x 75 mm
Datum na novčanici je31. listopada 1993.
Novčanica je tiskana na žućkastobijelom zaštitnom papiru
Motiv: Portret Ante Starčevića (1823. -1896.), najistaknutijeg borca svog vremena za hrvatsku nacionalnu ideju
Osnovna boja je plavkastosiva
Portret i natpisi tiskani su u trobojnom reljefnom tisku. Zaštitna tonska podloga tiskana je višebojnim plošnim tiskom s duginim efektom.
Reljefni tisak: Portret; niz različitih geometrijskih likova u linijskoj izvedbi; skrivena slika; tekst himne; oznaka za slijepe osobe; grb Republike Hrvatske; natpis 1000, TISUĆU KUNA, ANTE STARČEVIĆ 1823-1896; NARODNA BANKA HRVATSKE. U natpisu Narodna banka Hrvatske crna boja na slovu N prelazi u crvenu boju.
Vodeni znak: Portret Ante Starčevića, pozicioniran na lijevoj strani novčanice, u središnjem dijelu bijele površine
Sigurnosna nit ugrađena je lijevo od portreta, te je natpis 1000 HK u negativu otisnut na vidljivi dio sigurnosne niti.
Skrivena slika: Natpis KUNA u okomitom pravokutniku, uz desni rub novčanice koji postaje vidljiv laganim zaokretanjem novčanice u plošnom položaju.
Prozirni prozorčić: Kvadrat uz grb Republike Hrvatske s natpisima 1000 KUNA. Trokutasti elementi, gledani prema svjetlu, tvore slovo H.
UV: Plavkastosiva i plava boja reflektiraju pod UV svjetlom, dok oznaka serije i serijskog broja fluorescira zeleno. Vidljivi dijelovi kovinske zaštitne niti fluoresciraju plavom bojom pod UV svjetlom.

Na naličju novčanice nalazi se:
Datum na novčanici je 31. listopada 1993.
Motiv spomenika prvom hrvatskom kralju Tomislavu (925.), i motiv pročelja katedrale u Zagrebu utemeljene 1217. godine
Osnovna boja je crvenkastosiva
Tisak: Višebojni plošni tisak s duginim efektom.
U vodenom znaku nalazi se portret Ante Starčevića, pozicioniran na desnoj strani novčanice, u središnjem dijelu bijele površine.
Prozirni prozorčić: Kvadrat u gornjem desnom kutu crteža novčanice s natpisima 1000 KUNA. Trokutasti elementi, gledani prema svjetlu, tvore slovo H.
UV: Crvena i ružičasta boja reflektiraju pod UV svjetlom; tekst ZAGREB, 31. LISTOPADA 1993. GUVERNER i faksimil potpisa reflektiraju pod UV svjetlom.

 
     EURO novčanice i kovanice



 << Natrag...


 

Google
WWW Poslovni Forum