MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA

429

Na temelju članka 26., 27., 34., 35., 47., 48. i 54. Zakona o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu (»Narodne novine«, br. 87/02, 117/03. i 82/04.), ministar poljoprivrede šumarstva i vodnoga gospodarstva donosi

PRAVILNIK

o naČinu i uvjetima provedbe modela poticanja proizvodnje

1. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom propisuju način i uvjeti vezani uz provedbu modela poticanja proizvodnje za:

1. ratarske kulture,

2. sadni materijal, višegodišnje nasade, preradu ploda maslina i maslinovo ulje,

3. stočarstvo i stočarske proizvode,

4. ekološku proizvodnju,

5. ribarstvo.

Članak 2.

(1) Provedba modela iz prethodnog članka obuhvaća integrirani administrativni i kontrolni sustav (u daljnjem tekstu: IAKS) kojeg čine sljedeći elementi:

1. računalna baza podataka,

2. identifikacijski sustav za čestice poljoprivrednog zemlji­šta,

3. sustav za označavanje i registraciju domaćih životinja,

4. zahtjevi za poticaje i

5. kontrolni sustav.

(2) Pojedine proizvodnje iz članka 1. ovoga Pravilnika sastoje se od jednog ili više elemenata IAKS-a.

Članak 3.

(1) Računalnu bazu podataka čine informacije iz baze podataka Upisnika poljoprivrednih gospodarstava i informacije pri­kupljene kroz zahtjeve za poticaj (u daljnjem tekstu: baza podataka korisnika).

(2) Računalna baza podataka treba omogućiti neposredan uvid u podatke za sve tri prethodne kalendarske godine.

(3) Podaci iz baze podataka korisnika koriste se u provedbi mjera poljoprivredne politike te za potrebe vođenja statistike u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).

Članak 4.

(1) Identifikacijski sustav za čestice poljoprivrednog zem­ljišta temelji se na podacima iz katastra zemljišta Republike Hrvatske.

(2) Katastarska čestica iz katastra zemljišta osnovna je jedinica za ostvarenje poticaja po proizvodnoj površini.

(3) Katastarsku česticu određuje ime katastarskog ureda, ime katastarske općine, broj katastarske čestice, katastarska kultura, povr­šina katastarske čestice u hektarima na točno četiri decimale.

Članak 5.

Sustav za označavanje i registraciju domaćih životinja obuhvaća označavanje i upis domaćih životinja i pčelinjih zajednica u uzgoju i proizvodnji u jedinstveni registar domaćih životinja koji predstavlja temeljnu bazu podataka svih domaćih životinja (u daljnjem tekstu: jedinstveni registar domaćih životinja), u nadležnosti je Ministarstva, a provodi ga Hrvatski stočarski centar (u daljnjem tekstu: HSC).

Članak 6.

Kontrolni sustav obuhvaća administrativnu kontrolu svih zahtjeva za poticaj te inspekcijski nadzor nad korisnicima.

2. ZAHTJEVI ZA POTICAJE

Članak 7.

(1) Zahtjeve za poticaje podnosi nositelj poljoprivrednog gospodarstva (u daljnjem tekstu: korisnik), a čine ih ispunjeni obrasci zahtjeva za poticaje i propisana prateća dokumentacija.

(2) Iznimno od stavka 1. ovog članka zahtjeve za poticaj za ribarstvo podnosi fizička i pravna osoba sukladno Zakonu o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu (»Narodne novine«, br. 87/02, 117/03. i 82/04.) (u daljnjem tekstu: Zakon).

(3) Zahtjevi za poticaj se podnose na posebnim obrascima koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio, i to:

1. poticaj za ratarske kulture, vinograde, voćne vrste I. i II. skupine, jagode, hmelj, nasad lavande i buhač, livade, pašnjake, (u daljnjem tekstu: poticaji po proizvodnoj površini), na Obrascu kojeg izdaje Ured državne uprave u županiji ili upravno tijelo Grada Zagreba (u daljnjem tekstu: Ured) u kojem je poljoprivredno gospodarstvo upisano u Upisnik, a čija struktura odgovara Obrascu br. 1

2. za sadni materijal i ekstra djevičansko maslinovo ulje, na Obrascu br. 2

3. za preradu ploda masline, na Obrascu br. 2a

4. za duhan, na Obrascu br. 2b

5. za podizanje višegodišnjih nasada te hmelja i nasada lavande, na Obrascu br. 3

6. za podizanje matičnih nasada, na Obrascu br. 3b

7. za isplatu poticaja za podizanje višegodišnjih nasada te hmelja i nasada lavande, na Obrascu br. 3a

8. za isplatu poticaja za podizanje matičnih nasada, na Obras­cu br. 3c

9. za mlijeko, na Obrascu br. 4

10. u stočarstvu, na Obrascu br. 5 i Obrascu br. 5b

11. za proizvodnju – prodaju sperme rasplodnjaka, na Obras­cu 5c

12. u ribarstvu, na Obrascu br. 6

(4) Obrazac br. 1 iz točke 1. stavka 3. ovoga članka, izdaje se korisnicima u razdoblju od 1. do 30. travnja tekuće godine, na temelju podataka o posjedu poljoprivrednog zemljišta.

(5) Zahtjevi za poticaje za ekološku proizvodnju i proizvodnju na područjima s težim uvjetima gospodarenja podnose se na obrascima iz stavka 3. ovoga članka, točke 1., 2., 3., 5., 7., 8. i 10.

(6) Obrasci zahtjeva za poticaje moraju biti ispunjeni u skladu s datim uputama, a potpisuje ih korisnik, koji svojim potpisom jamči da:

– je upoznat s odredbama Zakona o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu (»Narodne novine«, br. 87/02, 117/03. i 82/04.) i ovog Pravilnika,

– je pažljivo pročitao i poštivao navedene upute za ispunjavanje obrasca,

– su podaci navedeni u obrascu istiniti,

– će omogućiti inspekcijski nadzor,

(7) Detaljne upute o podnošenju i ispunjavanju obrazaca propisuje ministar.

Članak 8.

Uvjet za ostvarivanje poticaja u biljnoj proizvodnji i stočarstvu jest:

1. pravodobno podnošenje zahtjeva za poticaj,

2. rješenje o upisu poljoprivrednog gospodarstva u Upisnik,

3. ispunjavanje minimalno poticanih količina.

2.1. Poticaji u biljnoj proizvodnji

Članak 9.

Pri ostvarivanju poticaja u biljnoj proizvodnji pojedini izrazi imaju sljedeće značenje:

1. matični nasad je novo podignuti višegodišnji nasad po­dignut sortno čistim i zdravstveno ispravnim sadnim materijalom koji se isključivo koristi za proizvodnju reprodukcijskoga sadnog materijala, odnosno vegetativnih podloga, plemki, reznica, korje­nja­ka i korjenovih izdanaka.

2. vinograd je nasad plemenite vinove loze u kojemu broj trsova zadovoljava minimum naveden u tablici 1.,

3. voćnjak je nasad pojedine voćne vrste I. i II. skupine prema Zakonu te ostalih nespomenutih voćnih vrsta ako broj stabala, ovisno o podlozi, zadovoljava minimum naveden u tablici 1.,

4. maslinik je nasad pitome masline na kome se provode primjerene agrotehničke i pomotehničke mjere, ako gustoća stabala zadovoljava minimum naveden u tablici 1.,

5. nasad hmelja je nasad čiji broj biljaka zadovoljava minimum naveden u tablici 1.,

6. nasad lavande je nasad čiji broj biljaka zadovoljava minimum naveden u tablici 1.

Članak 10.

(1) Korisnik ostvaruje po proizvodnoj površini samo jedan poticaj godišnje.

(2) Ako se na istoj proizvodnoj površini u jednoj godini obav­lja žetva (berba) iste ili različitih kultura više puta, korisnik odlučuje za koju kulturu podnosi zahtjev za poticaj.

Članak 11.

(1) Zahtjev za poticaje po proizvodnoj površini korisnik podnosi jednom godišnje od 15. travnja do 31. svibnja Uredu u kojem je korisnik upisan u Upisnik, na Obrascu br. 1.

(2) Korisnik je nakon podnošenja zahtjeva za poticaj dužan Uredu dostaviti:

– za pšenicu, raž, pšenoraž, pivarski ječam i uljanu repicu najkasnije do 15. kolovoza dokaze o količini uskladištenog i/ili prodanog i isporučenog proizvoda;

– za soju, suncokret i šećernu repu najkasnije do 15. prosinca dokaze o količini uskladištenog i/ili prodanog i isporučenog proizvoda;

– za povrće i povrće za industrijsku preradu najkasnije do 15. prosinca dokaze o količini proizvedenog, prodanoga i ispo­ruče­noga proizvoda.

– za sjemenske usjeve Rješenje o upisu u Upisnik proizvođača sjemena i Uvjerenje o priznavanju sjemenskog usjeva koje je izdao Zavod za sjemenarstvo i rasadničarstvo u roku 30 dana od dana izdavanja zaključno s 15. prosincem tekuće godine te dokaz o predaji sjemena dorađivaču sjemena.

(3) Pravne osobe upisane u Upisnik obrađivača duhana dužne su za isporučene količine duhana od poljoprivrednih gospodarstava Ministarstvu dostaviti zahtjev za poticaj po poljoprivrednim gospodarstvima, na Obrascu br. 2b, usklađen prema tipu i klasama duhana do 15. prosinca tekuće godine prema tablici 5., u elektroničkoj formi (M. Excel format).

(4) Uz zahtjev iz stavka 3. ovoga članka pravne osobe upisane u Upisnik obrađivača duhana dužne su priložiti dokument o isporučenim količinama duhana (skladišne primke ili račun).

(5) Korisnici poticaja iz prethodnog stavka dužni su u roku iz stavka 1. ovoga članka prijaviti površine pod duhanom na Obras­cu br. 1.

(6) Do uspostave Vinogradarskog katastra uvjet za ostvarivanje poticaja iz stavka 1. ovoga članka je upis u Upisnik.

Članak 12.

(1) Zahtjev za poticaje za sadni materijal podnosi se jednom godišnje do 15. prosinca Ministarstvu, na Obrascu br. 2.

(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka prilaže se Rješenje o upisu u Upisnik proizvođača sadnog materijala i potvrda Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo iz koje je razvidna količina prodanoga deklariranoga sadnog materijala.

Članak 13.

(1) Korisnik podnosi zahtjev za poticaj za podizanje višegodišnjih nasada te hmelja i nasada lavande jednom godišnje od 1. siječnja do 31. prosinca tekuće godine Ministarstvu, na Obrascu br. 3.

(2) Utemeljenost zahtjeva za poticaj iz stavka 1. ovoga članka potpisom i ovjerom potvrđuje Hrvatski zavod za poljo­priv­redno-savjetodavnu službu.

(3) Minimalna površina za podizanje vinograda na otocima, poluotoku Pelješcu, općinama Dubrovačko primorje, Konavle, Župa dubrovačka, Seget Donji, Marina i Primošten, te području grada Dubrovnika i grada Šibenika jest 0,1 ha.

(4) Za vinograde koji se podižu sukladno stavku 3. ovoga članka korisniku se odobrava sadnja podloge na stalno mjesto uz prilaganje računa ili ovjerenog preslika računa o kupnji repromaterijala – podloge kojom je zasađena površina, otpremnicu i deklaraciju uz otpremnicu.

(5) Korisnik uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka prilaže:

– kopiju katastarskog plana s označenom parcelom/parcelama ili dijelom parcele na kojoj se podiže nasad,

– potvrdu lokalne samouprave o lokaciji višegodišnjeg nasada ako se nalazi na području s težim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi,

– dokaz da je vlasnik ili dokaz da je u posjedu poljoprivrednog zemljišta na kojem se podiže novi nasad minimalno u idućih 10 godina.

(6) Ministarstvo izdaje korisniku odluku o odobrenju podizanja višegodišnjeg nasada te hmelja i nasada lavande 60 dana od dana podnošenja zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka.

Članak 14.

(1) Korisnik podnosi zahtjev Ministarstva za poticaje u podizanju matičnih nasada jednom godišnje od 1. siječnja do 31. prosinca tekuće godine, na Obrascu br. 3b.

(2) Utemeljenost zahtjeva za poticaje iz stavka 1. ovoga članka potpisom i ovjerom potvrđuje Hrvatski zavod za poljoprivredno savjetodavnu službu.

(3) Korisnik uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka prilaže:

– Rješenje o upisu u Upisnik proizvođača sadnog materijala,

– kopiju katastarskog plana s označenom parcelom/parcelama ili dijelom parcele na kojoj se podiže nasad,

– dokaz da je vlasnik ili dokaz da je u posjedu poljoprivrednog zemljišta na kojem se podiže novi nasad minimalno u idućih 10 godina.

(4) Ministarstvo izdaje korisniku odluku o odobrenju podizanja višegodišnjeg ili matičnog nasada 60 dana od dana pod­no­šenja zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka.

Članak 15.

(1) Korisnik podnosi zahtjev Ministarstvu za isplatu poticaja za podizanje višegodišnjih nasada, hmelja i nasada lavande nakon podizanja nasada, najkasnije godinu dana od datuma izdavanja odluke o odobrenju iz stavka 6. članka 13. ovoga Pravilnika, na Obrascu br. 3a.

(2) Korisnik uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka prilaže:

1. račun ili ovjeren preslik računa o kupnji deklariranoga sadnog materijala kojim je podignut nasad, otpremnica i deklaracija uz otpremnicu,

2. za sadnju vinove loze na stalno mjesto, račun ili ovjeren preslik računa o kupnji repromaterijala – pupa koji je upo­trijebljen za cijepljenje, otpremnicu i deklaraciju uz otpremnicu,

3. u slučaju isporuke sadnog materijala za vlastite potrebe (samo registrirani proizvođači koji su deklarirali vlastitu pro­izvod­nju) prilaže se dokument o isporuci sadnog materijala, odnosno potvrda primitka ovjerena potpisom osobe odgovorne za pro­izvod­nju sadnog materijala i pečatom, u količini sadnog materijala (broj sadnica/cjepova) koja je predviđena zahtjevom za poticaj (Obrazac br. 3), i deklaracija uz otpremnicu.

(3) Do 10% sadnica/cjepova kojima se podiže voćnjak/maslinik/nasad hmelja/vinograd ili najviše 500 sadnica/1000 cjepova, može biti iz sortimenta koji je u postupku priznavanja (introdukcija, selekcija, hibridizacija).

Članak 16.

(1) Korisnik podnosi zahtjev Ministarstvu za isplatu poticaja za podizanje matičnih nasada nakon podizanja nasada, najkasnije godinu dana od datuma izdavanja odluke o odobrenju iz stavka 4. članka 14. ovoga Pravilnika, na Obrascu br. 3c.

(2) Korisnik uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka prilaže:

1. preslik primljene prijave Zavodu za sjemenarstvo i rasad­ničarstvo za odabir matičnih nasada za umatičenje.

2. račun ili ovjeren preslik računa o kupnji deklariranoga sadnog materijala kojim je podignut nasad, otpremnica i deklaracija uz otpremnicu,

3. potvrdu Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo da bu­dući matični nasad korisnika ispunjava uvjete za provođenje postupka umatičenja.

(3) Poticaj za podizanje matičnih nasada plemki gospodarski značajnih autohtonih – domaćih voćnih i sorti vinove loze odobrit će se iznimno za sorte koje će na prijedlog Povjerenstva za poljoprivredno rasadničarstvo iz Zakona o sjemenu i sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine«, br. 131/97. 163/03.) utvrditi ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva.

(4) Korisnik poticaja obavezuje se nakon provedenog postupka umatičenja nasada dostaviti preslik Knjige matičnih nasada ovjeren od strane ovlaštenih institucija.

(5) Ako korisnik poticaja ne dostavi preslik naveden u prethodnom stavku, Ministarstvo će mu izdati obavijest o povratu poticaja sukladno članku 55. ovoga Pravilnika.

Članak 17.

(1) Pravne i fizičke osobe koje obavljaju preradu ploda masline dužne su po završenoj sezoni prerade dostaviti zahtjev za poticaj za preradu ploda masline po poljoprivrednim gospodarstvima.

(2) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnosi se Ministarstvu, na obrascu br. 2a, do 28. veljače za prethodnu sezonu prerade ploda maslina, i mora sadržavati ukupni broj poljoprivrednih gospodarstava koje ostvaruju pravo na poticaj uz obračun ukupne količine predanog ploda za preradu i ukupnu količinu proizvedenog maslinovog ulja po svakom poljoprivrednom gospodarstvu i sveukupno.

(3) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka pravne i fizičke osobe koje obavljaju preradu ploda masline dužne su priložiti:

– dokument o predanim količinama ploda masline na preradu (skladišne primke ili račun o preradi).

– dokument iz kojeg je razvidno da obavljaju preradu ploda masline.

(4) Podaci iz obrasca br. 2a se dostavljaju u elektroničkoj formi (M. Excel format).

Članak 18.

(1) Korisnik podnosi zahtjev Ministarstvu za poticaje za ekstra djevičansko maslinovo ulje polugodišnje, na Obrascu br. 2, i to za prodano i isporučeno ulje u razdoblju tekuće godine:

– siječanj – lipanj, do 31. srpnja, i

– srpanj – prosinac, do 31. siječnja iduće godine.

(2) Pri prvom podnošenju zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka korisnik je dužan priložiti dokument o preradi ploda maslina (obračun prerade) izdan od objekta koji je maslinu preradio, a iz kojeg su razvidne ukupno prerađene količine ploda maslina i ukupno proizvedena količina maslinova ulja.

(3) Zahtjev za poticaj koji se podnosi prvi put u tekućoj godini mora sadržavati minimalno poticane količine.

(4) Uz svaki zahtjev iz stavka 1. ovoga članka korisnik je dužan priložiti račun ili ovjeren preslik računa o prodaji, ukupni obračun po pojedinom zahtjevu za poticaj te potvrdu izdanu od strane objekta koji obavlja preradu masline o razvrstavanju u ekstra djevičansko maslinovo ulje, sukladno Pravilniku o temeljnim zahtjevima za ulje od plodova maslina i komine maslina (»Narod­ne novine«, br. 35/99., 44/00. i 109/00.).

Članak 19.

(1) Korisnik nakon podnošenja zahtjeva za poticaj po proizvodnoj površini može promijeniti isti u roku 15 dana od dana podnošenja pojedinog zahtjeva za poticaj.

(2) Korisnik može promijeniti površinu ili vrstu poljoprivredne kulture i vrstu poticaja (eko ili teži uvjeti), u roku navedenom u stavku 1. ovoga članka.

(3) Korisnik promjenu zahtjeva za poticaj iz stavka 2. ovoga članka dostavlja osobno ili preporučeno poštom tijelima kojima se podnose pojedini zahtjevi za poticaj.

(4) Promjena iz stavka 3. ovoga članka prijavljuje se na obrascima za podnošenje zahtjeva za poticaj s naznakom – PROMJENA.

(5) Ako je tijelo iz stavka 3. ovoga članka obavijestilo korisnika o nepravilnostima u zahtjevu za poticaj, ili je korisnik obaviješten o namjeri provođenja inspekcijskog nadzora ili je inspekcijskim nadzorom otkrivena nepravilnost, promjene zahtjeva za poticaj u skladu sa 1., 2., 3. i 4. stavkom ovoga članka nisu moguće.

Članak 20.

(1) Korisnik pisanim zahtjevom može djelom ili u cijelosti povući zahtjev za poticaj po proizvodnoj površini u roku 15 dana od dana isteka roka za predaju pojedinog zahtjeva za poticaj.

(2) Tijelo kojem se podnosi zahtjev za poticaj izdaje odluku o obustavi postupka u slučaju iz stavka 1. ovoga članka.

2.2. Stočarstvo

Članak 21.

Pri ostvarivanju poticaja u stočarstvu pojedini izrazi imaju sljedeće značenje:

1. mliječna krava je grlo namijenjeno proizvodnji mlijeka,

2. krava u sustavu krava-tele je krava koja daje potomstvo i od kojeg je jedini prihod prirast teleta,

3. žensko tele i ždrijebe jest uzgojno valjano grlo, starosti do 180 dana na dan prijave za poticaj,

4. utovljena junad, utovljene svinje i utovljeni kunići jesu grla od kojih se klanjem proizvodi meso,

5. rasplodni bik, nerast, ovan, jarac, pastuh, magarac jest uzgojno valjano grlo upisano u Središnji popis muških rasplodnih grla koje vodi HSC,

6. rasplodna krmača, ovca, koza, kobila, magarica, ženka kunića jest grlo koje daje potomstvo i koristi se u rasplodu.

Članak 22.

(1) Korisnik podnosi zahtjev za poticaje za kravlje, ovčje i kozje mlijeko HSC-u, na Obrascu br. 4, jednom godišnje u roku 60 dana od početka isporuke mlijeka za tekuću godinu, za sve količine koje će isporučiti u tekućoj godini.

(2) Zahtjev za poticaje iz prethodnog stavka sadrži izjavu o planiranom obujmu proizvodnje tekuće godine, koji ne smije biti manji od minimalno poticane količine iz DODATKA III. Zakona.

(3) Iznimno, u 2005. godini korisnik uz zahtjev za poticaje iz prethodnog stavka nije dužan dostaviti izjavu o planiranom obujmu proizvodnje tekuće godine.

(4) Korisnik zahtjev iz stavka 1. ovoga članka nadopunjuje mjesečno u HSC-u, koji prikuplja podatke o stvarno isporučenim količinama i kakvoći mlijeka.

(5) Objekti za preradu mlijeka upisani u Upisnik ovlaštenih objekata za preradu mlijeka dužni su HSC-u dostaviti podatke o otkupljenim količinama mlijeka po korisnicima, do 10-og u mjesecu za prethodni mjesec.

(6) Ako otkup mlijeka organiziraju pravne osobe koje nisu upisane u Upisnik ovlaštenih objekata za preradu mlijeka, dužne su svaki mjesec popis proizvođača s podacima o otkupljenim količinama isporučenog mlijeka dostaviti ovlaštenim objektima za preradu mlijeka koji su to mlijeko otkupili.

Članak 23.

(1) Korisnik podnosi zahtjev za poticaj za tov junadi i tov svinja (domaćeg podrijetla ili podrijetlom iz uvoza) HSC-u, na Obrascu br. 5, tromjesečno i to za razdoblje tekuće godine:

– siječanj – ožujak do 30. travnja

– travanj – lipanj, do 31. srpnja

– srpanj – rujan, do 31. listopada

– listopad – prosinac, do 31. siječnja iduće godine.

(2) Zahtjev za poticaj koji se podnosi prvi put za tekuću godinu mora sadržavati minimalno poticani broj grla iz DODATKA III. Zakona, koja su isporučena.

(3) Korisnik uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka prilaže, račun ili otpremnicu te Izvod iz zapisnika s linije klanja za svinje i junad.

(4) Isplata poticaja iz stavka 1. ovoga članka obavlja se na temelju utvrđenih klasa zaklanih grla na liniji klanja prema tablicama 2. i 3. koje su sastavni dio ovog Pravilnika.

(5) Korisnik je dužan pri stavljanju grla u tov podnijeti HSC-u dokaz o stavljanju grla u tov, na Obrascu br. 5a.

(6) Datum prijave grla u tov uzima se kao početak trajanja obvezatnog razdoblja tova iz članka 35. Zakona.

(7) Korisnik poticaja iz stavka 1. ovoga članka je dužan za uvezena grla prijaviti stavljanje grla u tov najkasnije 30 dana od dana završetka karantene pri čemu uz Obrazac br. 5a prilaže i rješenje o raspuštanju karantene.

(8) Ako korisnik kupi grla za koja već postoji dokaz stav­ljanja grla u tov dužan je ista prijaviti u područnu stočarsku službu na Obrascu br. 5a u roku 30 dana od dana kupnje.

(9) Korisnik ne ostvaruje pravo na poticaj za grlo koje je ranije izlučeno iz tova zbog opravdanih razloga navedenih u članku 50. ovoga Pravilnika, ali ono ulazi u obračun minimalno poticane količine.

Članak 24.

(1) Korisnik podnosi zahtjev za poticaj za tov kunića HSC-u, na Obrascu br. 5, tromjesečno i to za razdoblje tekuće godine:

– siječanj – ožujak do 30. travnja

– travanj – lipanj, do 31. srpnja

– srpanj – rujan, do 31. listopada

– listopad – prosinac, do 31. siječnja iduće godine.

(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka potrebno je priložiti potvrdu ovlaštenoga veterinarskog inspektora o broju zaklanih grla.

Članak 25.

(1) Korisnik poticaja za prodaju domaće teladi za tov je vlasnik teleta.

(2) Korisnik podnosi zahtjev za poticaj za prodaju domaće teladi za tov HSC-u, na Obrascu br. 5 i to za razdoblje tekuće godine:

– siječanj – ožujak do 30. travnja

– travanj – lipanj, do 31. srpnja

– srpanj – rujan, do 31. listopada

– listopad – prosinac, do 31. siječnja iduće godine.

(3) Korisnik poticaj iz stavka 1. ovoga članka ostvaruje nakon što HSC utvrdi da je navedeno grlo prijavljeno u tov.

(4) Uz zahtjev za poticaj korisnik prilaže dokaz iz kojeg je razvidna težina teleta (do 130 kg) – vagarinka, potvrda o označavanju – putni list, račun ili otpremnicu.

Članak 26.

(1) Korisnik podnosi zahtjev za poticaj za uzgoj i držanje rasplodne stoke iz članka 14. Zakona i za uzgoj uzgojno valjanih (matičnih) grla HSC–u, na Obrascu br. 5. i Obrascu br. 5b jednom godišnje od 1. veljače do 31. kolovoza, a za pčelinje zajednice od 1. travnja do 31. kolovoza,.

(2) Uz zahtjeve iz stavka 1. ovoga članka potrebno je priložiti potvrdu nadležne veterinarske organizacije da je kod svih grla u stadu iz kojih potječu životinje obavljena kontrola zdravlja u skladu s važećom Naredbom o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju.

(3) Korisnik ostvaruje po grlu stoke samo jedan poticaj godišnje.

Članak 27.

(1) Korisnik podnosi zahtjev za poticaj za uzgoj uzgojno valjanih rasplodnih kunića HSC-u, na Obrascu br. 5. i Obrascu br. 5b, nakon njihova uključenja u prozvodnju.

(2) Zahtjevu za poticaj iz stavka 1. ovoga članka prilaže se popunjeni obrazac Zahtjeva za registraciju pradjedovskog/djedov­skog/roditeljskog stada kunića (iz vlastitog uzgoja) koji je sastav­ni dio ovoga Pravilnika.

(3) Korisnik u slučaju uvoza rasplodnih grla zahtjevu za poticaj iz stavka 1. ovoga članka prilaže:

– kopiju ulaznog računa za uvezena grla

– potvrdu o njihovom podrijetlu

– jedinstvenu carinsku deklaraciju (JCD)

– Zahtjev za registraciju pradjedovskog/djedovskog/roditeljskog stada kunića (iz uvoza).

(4) Obračun poticaja iz stavka 1. ovoga članka obavlja se na temelju podataka o upisu rasplodnih kunića u središnji popis rasplodnih grla kojeg vodi HSC, a koji se temelji na podnesenom Zahtjevu za registraciju rasplodnih kunića i stvarno utvrđenom stanju.

Članak 28.

(1) Korisnik podnosi zahtjev za poticaj za žensku telad i ždrebad do 6 mjeseci starosti HSC-u, na Obrascu br. 5, tromjesečno HSC-u, i to za razdoblje tekuće godine:

– siječanj – ožujak, do 30. travnja,

– travanj – lipanj, do 31. srpnja,

– srpanj – rujan, do 31. listopada i

– listopad – prosinac, do 31. siječnja iduće godine.

(2) Zahtjev za poticaj koji se podnosi prvi put mora sadržavati minimalno poticani broj ženske teladi ili ždrebadi iz DODATKA III. Zakona, koja su uzgojena u tekućoj godini.

(3) Korisnik je dužan žensku telad uzgojiti do reprodukcijske dobi i držati do poroda ili ih može prodati za rasplod nakon utvrđene bređosti.

(4) Korisnik je dužan žensku ždrebad uzgojiti do reprodukcijske dobi.

Članak 29.

(1) Korisnik podnosi zahtjev za poticaj za bikove i nerastove za rasplod HSC-u, na Obrascu br. 5., u roku 60 dana od dana završetka testa.

(2) Korisnik iz stavka 1. ovoga članka dužan je HSC-u dostaviti presliku Zapisnika o ocjeni grla iz kojeg je razvidna njegova namjena.

Članak 30.

(1) Zahtjev za poticaj za proizvodnju – prodaju sperme uzgojno valjanih životinja podnosi se HSC-u na Obrascu br. 5c za prodane količine u razdoblju:

– siječanj – lipanj, do 31. srpnja

– srpanj – prosinac, do 31. siječnja iduće godine.

(2) Uz zahtjev za poticaj korisnik prilaže otpremnicu za prodane količine sperme u obračunskom razdoblju.

Članak 31.

(1) Korisnik podnosi zahtjev za poticaje po hektaru livada i pašnjaka jednom godišnje od 15. travnja do 31. svibnja Uredu u kojem je korisnik upisan u Upisnik, na Obrascu br. 1.

(2) Za izračun godišnje minimalno poticane količine za dobivanje poticaja po ha livada i pašnjaka koristi se broj i kategorije goveda, ovaca, koza i konja prijavljenih u jedinstveni registar domaćih životinja.

(3) Potvrdu iz jedinstvenog registra domaćih životinja korisnik prilaže Uredu radi obračuna poticaja, u razdoblju od 1. rujna do 30. studenoga.

(4) Minimalno poticana površina livada ili pašnjaka jest 1 ha.

2.3. Ribarstvo

Članak 32.

(1) Uvjet za ostvarivanje poticaja u ribarstvu i akvakulturi jest posjedovanje povlastice za gospodarski ribolov ili uzgoj.

(2) Uvjet za ostvarivanje poticaja za proizvodnju ribljih proizvoda od domaćeg ulova male plave ribe i od domaćeg uzgoja slatkovodnih i autohtonih vrsta bijele morske ribe jest posjedovanje rješenja o udovaljavanju propisanim veterinarsko-sanitarnim uvjetima i registracijskog lista te ako su objekti upisani u Upisnik odobrenih objekata.

Članak 33.

(1) Korisnik podnosi zahtjev za poticaje za uzgoj autohtonih vrsta bijele morske ribe, školjaka, riblje mlađi, slatkovodne ribe I. i II. skupine, ulov male plave ribe te proizvodnju ribljih proizvoda od domaćeg ulova male plave ribe i od domaćeg uzgoja slatkovodnih i autohtonih vrsta bijele morske ribe tromjesečno Ministarstvu, na Obrascu br. 6, i to za razdoblje tekuće godine:

– siječanj – ožujak, do 30. travnja,

– travanj – lipanj, do 31. srpnja,

– srpanj – rujan, do 31. listopada i

– listopad – prosinac, do 31. siječnja iduće godine.

(2) Kada korisnik kupuje ribu i/ili školjke za prodaju ili vlastitu proizvodnju (mlađ), na tu količinu ne može ostvariti poticaj, a to će prikazati u obračunskom razdoblju listopad – prosinac, odnosno u narednim obračunskim razdobljima, tako da će količinu kupljene ribe i/ili školjaka tijekom kalendarske godine prilikom obračuna poticaja oduzeti od ukupne količine ribe i/ili školjaka za to razdoblje.

(3) Zahtjevu za poticaj iz stavka 1. ovoga članka korisnik prilaže:

– Obračun novčanog poticaja u kojem je naznačena vrsta i količina u kilogramima uzgojenih autohtonih vrsta bijele morske ribe, dagnji, slatkovodne ribe I. i II. skupine, ulov male plave ribe te proizvodnju ribljih proizvoda od domaćeg ulova male plave ribe i od domaćeg uzgoja slatkovodnih i autohtonih vrsta bijele morske ribe (za ulov, preradu, uzgojene ribe i dagnje) i u komadima (za uzgojenu riblju mlađ i kamenice) te ukupni iznos novčanog poticaja za obračunsko razdoblje;

– Račune odnosno preslike računa za prodane i isporučene količine i otpremnice odnosno preslik otpremnica uz račune koji moraju biti ovjereni potpisom i žigom kupca uz čitljivo ispisano velikim pisanim slovima ime i prezime kupca odnosno primatelja isporučene količine;

– Račune odnosno preslike računa ako su proizvodi stavljeni u promet putem maloprodaje uz preslik knjige popisa o nabavi i prodaji robe;

– Preslik ispunjenog očevidnika o kružnim mrežama plivaricama odnosno povlačnim mrežama koćama;

– Internu dokumentaciju o stavljanju u daljnju proizvodnju.

2.4. Ekološka proizvodnja

Članak 34.

(1) Uvjet za ostvarivanje poticaja u ekološkoj biljnoj proizvodnji, stočarstvu i ribarstvu jest:

1. pravodobno podnošenje zahtjeva za poticaj,

2. rješenje o upisu u Upisnik proizvođača u ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

(2) Uz uvjete iz stavka 1. ovoga članka za ostvarivanje poticaja u ekološkoj biljnoj proizvodnji i stočarstvu potrebno je rješenje o upisu poljoprivrednog gospodarstva u Upisnik.

(3) Uz uvjet iz stavka 1. ovoga članka za ostvarivanje poticaja u ekološkoj proizvodnji u ribarstvu potrebno je posjedovanje povlastice za gospodarski ribolov ili uzgoj.

Članak 35.

(1) Korisnik podnosi zahtjev za poticaje u ekološkoj biljnoj proizvodnji na način propisan člancima 11., 12., 17., 18., ovisno o vrsti poticaja, na Obrascima br. 1., 2. i 2a.

(2) Korisnik usluge ekološke prerade ploda maslina dužan je predati Rješenje o pravu korištenja znaka ekoproizvod pravnoj ili fizičkoj osobi koja obavlja ekološku preradu ploda masline najkasnije do 31. siječnja za prethodnu godinu.

(3) Korisnik podnosi zahtjev Ministarstvu za poticaje za ekstra djevičansko maslinovo ulje polugodišnje, na Obrascu br. 2, u razdoblju tekuće godine:

– siječanj – lipanj, do 31. srpnja, i

– srpanj – prosinac, do 31. siječnja iduće godine.

(4) Korisnik je uz zahtjev za poticaje iz stavka 3. ovoga članka dužan priložiti potvrdu izdanu od strane objekta koji obav­lja ekološku preradu masline o razvrstavanju u ekstra djevičansko ma­sli­novo ulje, sukladno Pravilniku o temeljnim zahtjevima za ulje od plodova maslina i komine masline (»Narodne novine«, br. 35/99., 44/00. i 109/00.) kao i Rješenje o pravu korištenja znaka ekoproizvod.

(5) Korisnik podnosi zahtjev za poticaje u ekološkoj proizvodnji u stočarstvu i ribarstvu, ovisno o vrsti poticaja, na način:

– za kravlje, ovčje i kozje mlijeko na obrascu br. 4, HSC-u jednom godišnje u roku od 60 dana od početka isporuke mlijeka za tekuću godinu

– za tov stoke (junad, janjad, jarad, svinje) tromjesečno HSC-u na obrascu br. 5, i to za razdoblje tekuće godine kako slijedi:

siječanj – ožujak, do 30 travnja,

travanj – lipanj, do 31. srpnja,

srpanj – rujan, do 31. listopada i

listopad – prosinac, do 31. siječnja iduće godine

– za rasplodnu stoku i pčelinje zajednice na Obrascu 5 i Obrascu 5b, HSC-u jednom godišnje od 1. veljače do 31. kolovoza, a kod pčelinjih zajednica u razdoblju od 1. travnja do 31. kolovoza

– za uzgoj autohtonih vrsta bijele morske ribe, školjaka, rib­lje mlađi, slatkovodne ribe I. i II. skupine na Obrascu br. 6, sukladno članku 32. ovoga Pravilnika,

(6) Korisnik je nakon podnošenja zahtjeva za poticaje u ekološkoj proizvodnji dužan dostaviti Ministarstvu, uredu ili HSC-u potvrdnicu izdanu od strane pravne osobe za provedbu postupka potvrđivanja nad ekološkom proizvodnim u roku od 30 dana od dana njenog izdavanja, a najkasnije do 15. prosinca tekuće godine i Rješenje o pravu korištenja znaka ekoproizvod izdano od Ministarstva u roku 30 dana od njegovog izdavanja najkasnije do 15. prosinca tekuće godine.

(7) Objekti za preradu mlijeka iz stavka 5. alineje 1. ovoga članka upisani u Upisnik ovlaštenih objekata za preradu mlijeka dužni su HSC-u dostaviti podatke o otkupljenim količinama po ko­risnicima, do 10-tog u mjesecu za protekli mjesec radi obra­čuna poticaja.

(8) Ako otkup mlijeka iz stavka 2. točke 1. ovoga članka organiziraju pravne osobe koje nisu upisane u Upisnik ovlaštenih objekata za preradu mlijeka, dužne su svaki mjesec popis pro­izvođača s podacima o otkupljenim količinama isporučenog mli­jeka dostaviti ovlaštenim objektima za preradu mlijeka koji su to mlijeko otkupili.

3. KONTROLA

3.1. Administrativna kontrola zahtjeva za poticaj

Članak 36.

(1) Administrativna kontrola zahtjeva za poticaj obuhvaća kontrolu usklađenosti svih podnesenih zahtjeva za poticaj s propisima.

(2) Administrativnu kontrolu provode službenici ureda, službenici Ministarstva i djelatnici HSC-a, kontrolom zahtjeva za poticaj te usporedbom podataka iz zahtjeva za poticaj s podacima iz postojećih evidencija tijela državne uprave (ministarstva, državne upravne organizacije i uredi državne uprave) i ustanova (zavodi).

(3) Administrativna kontrola u biljnoj proizvodnji obuhvaća i uključuje otkrivanje nedopuštene prijave katastarskih čestica zemljišta.

(4) Administrativna kontrola u stočarstvu obuhvaća i uključuje otkrivanje nedopuštene prijave stoke.

(5) Uredi, HSC i Ministarstvo moraju čuvati zaprimljene zahtjeve za poticaje pet godina.

3.2. Inspekcijski nadzor

Članak 37.

(1) Inspekcijski nadzor nad poljoprivrednim gospodarstvima provodi se prije i nakon isplata poticaja.

(2) Inspekcijskim nadzorom poljoprivrednih gospodarstava tijekom jedne godine mora biti obuhvaćeno najmanje 5% gospodarstava koja su podnijela zahtjev za bilo kojom vrstom poticaja.

Članak 38.

(1) Ministarstvo na podlozi analize rizika i elemenata reprezentativnosti podnešenih zahtjeva za poticaj izabire korisnike nad kojima će biti proveden inspekcijski nadzor.

(2) Svaku godinu ocjenjuje se učinkovitost parametara, koji su korišteni pri analizi rizika u prethodnoj godini.

(3) Analiza rizika uzima u obzir:

1. visinu traženog poticaja,

2. broj katastarskih čestica zemljišta i površine za koje je podnesen zahtjev za poticaj,

3. broj grla stoke,

4. promjene u odnosu na prethodnu godinu,

5. utvrđene kontrole obavljene u prethodnim godinama,

6. korisnike koji su pred ograničenjem ili im je korištenje poticaja ograničeno,

7. ostalo.

(4) Ministarstvo vodi evidenciju o razlozima izbora zahtjeva za poticaj za inspekcijski nadzor za svakoga pojedinog korisnika.

(5) Inspektor koji provodi inspekcijski nadzor mora biti obaviješten o razlozima iz prethodnog stavka prije počeka inspekcijskog nadzora.

(6) Uzorkom iz stavka 3. ovoga članka mora biti obuhvaćeno najmanje 15% ukupne vrijednosti novčanih sredstava isplaćenih u jednoj godini.

(7) Ako se inspekcijskim nadzorom otkriju bitne nepravilnosti u vezi s odobrenom vrstom poticaja ili s odobrenim poticajem ili dijelom poticaja povećava se broj inspekcijskih nadzora u tekućoj godini i istovremeno povećava postotak poljoprivrednih gospodarstava za koje treba provesti inspekcijski nadzor u sljedećoj godini.

Članak 39.

(1) Inspekcijski nadzor poticaja po proizvodnoj površini obuhvaća barem polovicu svih zahtjeva za poticaj po proizvodnoj površini za kontroliranog korisnika.

(2) Inspekcijski nadzor poticaja za stočarstvo obuhvaća barem polovicu svih zahtjeva za poticaj u stočarstvu za kontroliranog korisnika.

Članak 40.

(1) Inspekcijski nadzor nad podnositeljima zahtjeva za poticaje za ribarstvo provodi se prije i nakon isplata poticaja.

(2) Inspekcijski nadzor obuhvaća kontrolu na terenu prema uzorku zahtjeva za određenom vrstom poticaja.

Članak 41.

(1) Inspektor provodi u pravilu nadzor bez prethodne najave ili po prethodnoj najavi putem pošte ili telefonski najviše 48 sati prije nadzora.

(2) Inspekcijski nadzor, predviđen ovim Pravilnikom, se može provoditi zajedno s drugim kontrolama ili inspekcijskim nadzorima.

(3) Zahtjevi za poticaj se ne odobravaju ako korisnik odbije ili onemogući provedbu inspekcijskog nadzora.

Članak 42.

(1) Nakon svakoga inspekcijskog nadzora sastavlja se zapisnik u kojem se navode detalji obavljenog nadzora.

(2) U zapisniku se između ostalog neophodno navodi:

– matični identifikacijski broj poljoprivrednog gospodarstva (MIBPG),

– naziv poljoprivrednog gospodarstva,

– vrsta poticaja i prekontrolirani broj zahtjeva za poticaj,

– prisutne osobe,

– prekontrolirana proizvodna površina, rezultate mjerenja iste i korištene metode mjerenja,

– broj i kategorija životinja na gospodarstvu, ušne markice grla, upisi u registar gospodarstva i u evidenciju životinja u tovu te pregledane dokumente iz prethodnih godina,

– da li je korisnik prije nadzora bio obaviješten i vrijeme prethodne obavijesti,

– podatke o drugim provedenim nadzorima.

(3) Korisnik potpisuje zapisnik i time potvrđuje svoju prisutnost pri nadzoru i dodaje svoje napomene.

(4) Po provedenom inspekcijskom nadzoru korisnik zaprima kopiju zapisnika o inspekcijskom nadzoru.

(5) Po završetku inspekcijskog nadzora inspektor korisniku izdaje kopiju zapisnika o inspekcijskom nadzoru, a istu kopiju zapisnika dostavlja i Ministarstvu te HSC–u.

4. IZRAČUN VISINE POTICAJA

Članak 43.

Poticaj u biljnoj proizvodnji se odobrava za stvarno korištene površine koje korisnik prijavljuje u zahtjevu za poticaj i ne prelaze površine iz radnih evidencija (katastar, registri trajnih nasada) te ispunjavaju sve uvjete za pojedinu vrstu poticaja.

Članak 44.

(1) Ako se tijekom inspekcijskog nadzora ustanovi da je veličina površine za koju je podnijet zahtjev za poticaj:

1. veća od veličine površine navedene u zahtjevu za poticaj, za izračun visine poticaja koristi se veličina površine navedena u zahtjevu za poticaj,

2. manja za do uključujući 5% od veličine površine navedene u zahtjevu za poticaj, za izračun visine poticaja koristi se veličina površine navedena u zahtjevu za poticaj umanjena za iznos ustanovljene razlike,

3. manja za više od 5% od veličine površine navedene u zahtjevu za poticaj, nema isplate poticaja.

(2) Odstupanja iz stavka 1. ovoga članka ne odnose se na ispunjavanje godišnje minimalno poticane količine određene proizvodnje utvrđene DODATKOM III Zakona.

(3) Odstupanja od stavka 1. točke 1. i 2. ovoga članka ne smatra se prekršajem.

Članak 45.

(1) Poticaj za proizvodnju duhana isplaćuje se za proizvedene i isporučene količine duhana sukladno Zakonu o duhanu (»Narodne novine«, br. 69/99), koje su nakon postupka utvrđivanja kakvoće razvrstane u I. do uključivo IV. klasu.

(2) Za izračun visine poticaja za duhan prema tipu i klasi koristi se čimbenik usklađenja prikazan u tablici 5. ovoga Pravil­nika, na način da se osnovni iznos poticaja pomnoži odgovarajućim čimbenikom ovisno od klase.

Članak 46.

Ako se tijekom inspekcijskog nadzora ustanovi da je utvrđeni broj grla stoke odnosno broj pčelinjih zajednica:

1. veći od broja navedenog u zahtjevu, za izračun visine poticaja koristi se broj stoke odnosno pčelinjih zajednica naveden u zahtjevu,

2. manji od broja stoke odnosno pčelinjih zajednica u zahtjevu, poticaj se neće isplatiti u slučaju da ne postoje opravdani razlozi iz članka 51. ovoga Pravilnika.

Članak 47.

Poticaj u stočarstvu se odobrava za stvaran broj životinja koje korisnik prijavljuje u zahtjevu na poticaj i ne prelaze broj iz radnih evidencija (jedinstveni registar životinja, popis pčelinjih zajednica) te ispunjavaju sve uvjete za pojedinu vrstu poticaja.

Članak 48.

(1) Osnovica za izračun poticaja za isporučene količine mlijeka sukladno članku 34. Zakona usklađuje se korištenjem dodatka na kakvoću, ovisno od klase u koju je mlijeko razvrstano glede broja mikroorganizama, a za kravlje mlijeko i na osnovi somatskih stanica.

(2) Vrijednost masnih jedinica i jedinica bjelančevina kao i novčane vrijednosti dodatka na kakvoću dana je u tablici 4. ovoga Pravilnika.

Članak 49.

Za izračun visine poticaja za utovljenu junad i utovljene svinje (domaćeg podrijetla ili podrijetlom iz uvoza) koriste se čimbenici usklađenja iz tablice 2. i 3. ovoga Pravilnika, na način da se osnovni iznos poticaja pomnoži odgovarajućim čimbenikom ovisno od klase.

Članak 50.

(1) Korisnik može ostvariti veći iznos poticaja u biljnoj proizvodnji i stočarstvu ako se lokacija nasada ili lokacija gospodarskog objekta u kojem se drži stoka nalazi na području s težim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi.

(2) Pravna ili fizička osoba registrirana za uzgoj morske i slatkovodne ribe i preradu slatkovodne ribe i male plave ribe može ostvariti veći iznos poticaja za pojedinu proizvodnju ako se lokacija uzgajališta ribe i/ili pogona za preradu ribe nalazi na području s težim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi.

(3) Potvrdu o lokaciji nasada, lokaciji gospodarskog objekta za držanje stoke i lokaciji uzgajališta ribe i/ili pogona za preradu ribe izdaje lokalna samouprava.

5. ŠTETE

Članak 51.

(1) Ako zbog opravdanih razloga nisu postignute minimalno poticane količine ili minimalni prinosi, podnositelj zahtjeva za poticaje dužan je dostaviti Zapisnik nadležnog tijela o nastaloj šteti u roku od 15 dana od dana sastavljanja Zapisnika.

(2) Opravdani razlozi iz stavka 1. ovoga članka u biljnoj proizvodnji jesu štete od nepogoda propisane Zakonom o zaštiti od elementarnih nepogoda (»Narodne novine«, broj 73/97), štete od divljači i bolesti širih razmjera.

(3) Zapisnik iz stavka 1. ovoga članka sastavlja nadležno tijelo za procjenu nastale štete ili osiguravajuće društvo.

(4) Pod opravdanim razlozima iz stavka 1. ovoga članka u stočarstvu i ribarstvu podrazumijevaju se zdravstveni i reproduktivni poremećaji, niska proizvodnja ili drugi objektivni razlozi.

(5) Zdravstvene ili reproduktivne poremećaje iz stavka 4. ovoga članka utvrđuje ovlaštena veterinarska organizacija, razloge izlučenja zbog niske proizvodnje HSC, a ostale objektivne razloge nadležno tijelo za procjenu nastale štete.

(6) O opravdanim razlozima iz stavka 4. ovoga članka sačinjava se zapisnik koji korisnik poticaja mora čuvati četiri godine.

6. ODOBRENJE ZAHTJEVA I PLAĆANJE

Članak 52.

(1) Ministarstvo za svako poljoprivredno gospodarstvo donosi do 31. siječnja sljedeće godine obavijest o visini isplaćenih sredstava u prethodnoj godini.

(2) Ustanova ovlaštena od Ministarstva doznačuje odobrena sredstva na žiroračun podnositelja zahtjeva.

(3) Odobrena sredstva podnositelju zahtjeva doznačavat će se sukladno Zakonu o izvršenju Državnog proračuna Republike Hrvatske.

7. DINAMIKA ISPLATE

Članak 53.

(1) Poticaji za ratarske kulture proizvedene u tekućoj godini te godišnja plaćanja za vinograde, voćne vrste I. i II. skupine, jagode, hmelj, nasad lavande i buhač, livade, pašnjake isplaćuju se do konca veljače iduće godine.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka poticaji za krušna žita, pivarski ječam, stočni ječam i uljanu repicu isplaćuju se do 30. rujna, u godini u kojoj je obavljena žetva navedenih kultura.

(3) Poticaji za duhan proizveden u tekućoj godini, isplaćuju se do konca veljače iduće godine.

(4) Poticaji za sadni materijal deklariran u tekućoj godini, isplaćuju se do 31. siječnja iduće godine.

(5) Poticaji za preradu ploda masline isplaćuju se do 31. ožujka iduće godine.

(6) Poticaji za podizanje višegodišnjih nasada isplaćuju se u roku 60 dana od zaprimanja zahtjeva za isplatu.

(7) Poticaji za ekstra djevičansko maslinovo ulje prodano u tekućoj godini u razdoblju:

siječanj – lipanj, isplaćuju se do 31. kolovoza, i

srpanj – prosinac, isplaćuju se do konca veljače iduće godine.

Članak 54.

(1) Poticaji za mlijeko isporučeno u određenom mjesecu, isplaćuju se u roku 60 dana od isteka mjeseca u kojem je mlijeko predano.

(2) Poticaji za tov junadi, svinja, kunića, janjadi, jaradi i isporučenu u tekućoj godini u razdoblju:

siječanj – ožujak, isplaćuju se do 15. lipnja,

travanj – lipanj, isplaćuju se do 15 rujna,

srpanj – rujan, isplaćuju se do 15. prosinca, i

listopad – prosinac, isplaćuju se do konca veljače iduće godine.

(3) Poticaji za prodaju domaće teladi za tov, isplaćuju se u razdoblju:

siječanj – ožujak, isplaćuju se do 15. lipnja,

travanj – lipanj, isplaćuju se do 15 rujna,

srpanj – rujan, isplaćuju se do 15. prosinca, i

listopad – prosinac, isplaćuju se do konca veljače iduće godine.

(4) Poticaji za uzgoj i držanje rasplodne stoke iz članka 14. Zakona i za uzgoj uzgojno valjanih (matičnih) grla isplaćuju se do konca veljače iduće godine.

(5) Poticaji za žensku telad i ždrebad prijavljenu u tekućoj godini u razdoblju:

siječanj – ožujak, isplaćuju se do 15. lipnja,

travanj – lipanj, isplaćuju se do 15 rujna,

srpanj – rujan, isplaćuju se do 15. prosinca i

listopad – prosinac, isplaćuju se do konca veljače iduće godine.

(6) Poticaji za bikove i nerastove isplaćuju se u roku 60 dana od podnošenja zahtjeva.

(7) Poticaji za proizvodnju – prodaju sperme uzgojno valjanih životinja za prodane količine u razdoblju:

siječanj – lipanj, isplaćuju se do 15. rujna

srpanj – prosinac, isplaćuju se do konca veljače iduće godine.

Članak 55.

Poticaji za uzgoj autohtonih vrsta bijele morske ribe, školjaka, riblje mlađi, slatkovodne ribe I. i II. skupine, ulov male plave ribe te proizvodnju ribljih proizvoda od domaćeg ulova male plave ribe i od domaćeg uzgoja slatkovodnih i autohtonih vrsta bijele morske ribe u tekućoj godini u razdoblju:

1. siječanj – ožujak, isplaćuju se do 31. svibnja,

2. travanj – lipanj, isplaćuju se do 31. kolovoza,

3. srpanj – rujan, isplaćuju se do 30. studenoga, i

4. listopad – prosinac, do konca veljače iduće godine.

Članak 56.

Ako doznaka sredstava iz Državnog proračuna za isplatu stečenih prava ne bude izvršena prema utvrđenoj dinamici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva, do­pušta se pomicanje rokova isplate.

8. POVRAT SREDSTAVA

Članak 57.

Ministarstvo izdaje obavijest kojom od korisnika državne potpore zahtijeva povrat ostvarenih sredstava u roku od 15 dana od dana izdavanja obavijesti i to ako korisnik potpore:

1. nije ostvario godišnju minimalno poticanu količinu određene proizvodnje utvrđenu DODATKOM III. Zakona o državnoj potpori u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu i/ili

2. jest proizvođač u ekološkoj proizvodnji, koji nije proizveo proizvod sukladno Zakonu o ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (»Narodne novine«, broj 12/01),

3. administrativne pogreške.

9. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 58.

Poticaj za dorađeno sjeme I. skupine isplaćivat će se sukladno odredbama članka Pravilnika o načinu i uvjetima provedbe modela poticanja proizvodnje, modela potpore dohotku i programa očuvanja hrvatskih izvornih i zaštićenih pasmina (»Narodne novine«, br. 11/03., 63/03., 86/03., 124/03., 156/03., 20/04., 42/04., 54/04., 91/04. i 150/04.) ako je sjeme prodano i isporučeno do 30. lipnja 2005. godine.

Članak 59.

Zahtjev za poticaj za prodaju domaće teladi za tov prodanu u razdoblju od 25. lipnja 2004. godine do stupanja na snagu ovoga Pravilnika Odredbe članka 24. ovoga Pravilnika primjenjuju se od dana stupanja na snagu Zakona.

Članak 60.

Danom primjene ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o načinu i uvjetima provedbe modela poticanja proizvodnje, modela potpore dohotku i programa očuvanja hrvatskih izvornih i za­šti­ćenih pasmina (»Narodne novine«, br. 11/03., 63/03., 86/03., 124/03., 159/03., 20/04., 42/04., 54/04., 91/04. i 150/04.).

Članak 61.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/05-01/8
Urbroj: 525-1-05-1
Zagreb, 11. veljače 2005.

Ministar
poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva
Petar Čobanković, v. r.

 

Napomena: prilozi u obliku slika su ispušteni u ovom neslužbenom info pregledu

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga