MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA

503

Na temelju članka 19. stavka 3. Zakona o zaštiti na radu (»Narodne novine«, br. 59/96, 94/96 i 114/03) ministar gospodarstva, rada i poduzetništva donosi

PRAVILNIK

o izmjenama i dopunama Pravilnika o programu i naČinu provjere osposobljenosti poslodavca ili njegovog ovlaŠtenika za obavljanje poslova zaŠtite na radu

Članak 1.

U Pravilniku o programu i načinu provjere osposobljenosti poslodavca ili njegovog ovlaštenika za obavljanje poslova zaštite na radu (»Narodne novine«, br. 114/02) u članku 2. dodaju se stavci 2. i 3. koji glase:

»(2) Odredbe ovog Pravilnika ne primjenjuju se na osobe koje obavljaju djelatnost osobnim radom kao ni poslodavce koji zapošljavaju do 20 radnika u područjima djelatnosti J, P i Q, prema nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, te djelatnostima A, B, C, D, E, F i I ukoliko se u istima obavljaju isključivo uredski poslovi.

(3) Obvezu osposobljavanja sukladno ovom Pravilniku imaju poslodavci koji zapošljavaju do 20 radnika kad obavljaju poslove iz sljedećih područja djelatnosti:

G TRGOVINA NA VELIKO I NA MALO; POPRAVAK MOTORNIH VOZILA I MOTOCIKLA TE PREDMETA ZA OSOBNU UPORABU I KUĆANSTVO

Unutar ovog područja djelatnosti obvezu osposobljavanja imaju poslodavci koji obavljaju poslove održavanja i popravka motornih vozila, popravka i montaže strojeva, mehaniziranog unutarnjeg transporta i sl.,

H HOTELI I RESTORANI

Unutar ovog područja djelatnosti obvezu osposobljavanja imaju poslodavci koji posjeduju hotele i restorane s kuhinjama, praonicama rublja odnosno koji koriste mehanizirani unutarnji transport i sl., te skupine:

55.2 –  Kampovi i druge vrste smještaja za kraći boravak;

55.5 –  Kantine (menze) i opskrbljivanje pripremljenom hranom (catering),

K POSLOVANJE NEKRETNINAMA, IZNAJMLJIVANJE I POSLOVNE USLUGE

Unutar ovog područja djelatnosti obvezu osposobljavanja sukladno ovom Pravilniku imaju skupine:

73.1. – Istraživanje i eksperimentalni razvoj u prirodnim, tehničkim i tehnološkim znanostima;

74.3. – Tehničko ispitivanje i analiza;

74.6. – Istražne i zaštitne djelatnosti;

74.7. – Čišćenje svih vrsta objekata,

L JAVNA UPRAVA I OBRANA, OBVEZNO SOCIJALNO OSIGURANJE

– Unutar ovog područja djelatnosti obvezu osposobljavanja sukladno ovom Pravilniku ima razred:

75.25 – Djelatnost vatrogasne službe,

M OBRAZOVANJE

Unutar ovog područja djelatnosti obvezu osposobljavanja sukladno ovom Pravilniku imaju ustanove koje imaju laboratorije, radionice praktične nastave i sl.,

N ZDRAVSTVENA ZAŠTITA I SOCIJALNA SKRB

Unutar ovog područja djelatnosti obvezu osposobljavanja imaju poslodavci koji imaju laboratorije, kuhinje, praonice rublja, hladnjače, koriste mehanizirani unutarnji transport ili kod kojih su radnici izloženi štetnim kemijskim i biološkim tvarima odnosno koji ručno prenose pacijente odnosno korisnike usluga smanjene pokretljivosti i sl.,

O OSTALE DRUŠTVENE, SOCIJALNE I OSOBNE USLUŽNE DJELATNOSTI

Unutar ovog područja djelatnosti obvezu osposobljavanja sukladno ovom Pravilniku imaju svi poslodavci koji obavljaju djelatnost:

90.0 –  Uklanjanje otpadnih voda, odvoz smeća, sanitarne i slične djelatnosti;

93.0 –  Ostale uslužne djelatnosti razreda:

93.01 – Pranje i kemijsko čišćenje tekstila i krznenih proiz­voda,

93.02 – Frizerski saloni i saloni za uljepšavanje,

93.03 – Pogrebne i srodne djelatnosti i

93.04 – Djelatnosti za njegu i održavanje tijela.,«

Članak 2.

U članku 4. dodaje se stavak 3. koji glasi:

»(3) Obvezu osposobljavanja nemaju ni poslodavci odnosno njihovi ovlaštenici:

1. koji su stekli potrebna znanja iz zaštite na radu tijekom redovnog školovanja (liječnici, stomatolozi, farmaceuti, veterinari, inženjeri rudarstva, inženjeri sigurnosti i sl.),

2. koji su položili državni stručni ispit za poslove građenja ili projektiranja kojim je bila obuhvaćena i materija zaštite na radu,

3. koji su položili majstorski ispit kojim je bila obuhvaćena i materija zaštite na radu,

4. koji obavljaju djelatnost osobnim radom u stanu,

5. koji se bave tradicionalnim obrtima s ručnom izradom

osim osoba koje proizvode keramičke i lončarske proizvode, kolare, knjigoveže i model-stolare.«

Članak 3.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 115-01/04-01/14
Urbroj: 526-08-04-3
Zagreb, 10. veljače 2005.

Ministar
Branko Vukelić, v. r.




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga