|
|
|
|
HRVATSKA NARODNA BANKA
700
Na temelju članka 38. stavka 3. pod m) Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (»Narodne novine«, broj 36/2001.) i članka 44. stavka 1. točke 7. i 8. Zakona o platnom prometu u zemlji (»Narodne novine«, broj 117/2001.) Savjet Hrvatske narodne banke na sjednici održanoj 9. ožujka 2005. donio je
ODLUKU
O HRVATSKOM SUSTAVU VELIKIH
PLAĆANJA I O NAMIRI NA RAČUNIMA
BANAKA U HRVATSKOJ NARODNOJ BANCI
Članak 1.
Ovom odlukom uređuje se Hrvatski sustav velikih plaćanja (u nastavku teksta: HSVP), pravila obračuna i namira na računima banaka u Hrvatskoj narodnoj banci.
Članak 2.
(1) HSVP je sustav za obračun međubankovnih platnih transakcija u realnom vremenu na bruto načelu.
(2) Sudionici su HSVP-a Hrvatska narodna banka i banke (u nastavku teksta: sudionici).
(3) Obračun platnih transakcija u HSVP-u obavlja se preko računa sudionika.
(4) Poseban sudionik HSVP-a je Središnja depozitarna agencija, koja u obračunu preko HSVP-a sudjeluje na način kako je to propisano člankom 11. ove odluke.
(5) Obračun platnih transakcija preko HSVP-a obavlja se tijekom obračunskog dana u skladu s Odlukom o terminskom planu obračuna preko međubankovnih platnih sustava.
(6) Hrvatska narodna banka je vlasnik i operativni upravitelj HSVP-a.
Članak 3.
(1) Preko HSVP-a Hrvatska narodna banka vodi račune banaka.
(2) Račun banke i Hrvatske narodne banke u HSVP-u naziva se račun za namiru.
(3) Sudionik ima otvoren jedan račun za namiru u HSVP-u.
(4) Račun za namiru sudionika u HSVP-u istodobno je i njegov račun za redovno poslovanje.
Članak 4.
(1) Osim računa za namiru iz članka 3. ove odluke Hrvatska narodna banka ima u HSVP-u otvorene i račune za potrebe funkcioniranja sustava platnog prometa u zemlji, i to:
– obračunski račun za konačnu namiru plaćanja izvršenih preko Nacionalnoga klirinškog sustava (u nastavku teksta: obračunski račun za NKS) i
– prolazni račun za plaćanja na osnovi namire trgovanja vrijednosnim papirima (u nastavku teksta: prolazni račun za namiru trgovanja vrijednosnim papirima).
(2) Preko obračunskog računa za NKS izvršavaju se platne transakcije kojima Hrvatska narodna banka provodi namiru konačnih neto pozicija na obračunskim računima banaka i Hrvatske narodne banke u NKS-u.
(3) Preko prolaznog računa za namiru trgovanja vrijednosnim papirima izvršavaju se platne transakcije kojima se provode plaćanja na osnovi trgovanja vrijednosnim papirima.
(4) Plaćanja na osnovi trgovanja vrijednosnim papirima iz stavka 3. ovoga članka samo su ona plaćanja koja se provode na temelju naloga za plaćanje, ispostavljenog u skladu s propisima kojima se uređuje trgovanje vrijednosnim papirima, u korist ili na teret prolaznog računa za namiru trgovanja vrijednosnim papirima otvorenog u Hrvatskoj narodnoj banci.
(5) Platne transakcije kojima se provode plaćanja na osnovi trgovanja vrijednosnim papirima sudionici izvršavaju isključivo preko HSVP-a.
Članak 5.
(1) Banka može zadavati platne transakcije samo na teret svog računa za namiru.
(2) Hrvatska narodna banka može zadavati platne transakcije na teret računa za namiru svih sudionika putem direktnih transfera. Hrvatska narodna banka zadaje direktni transfer na temelju naloga sudionika ili na temelju propisa.
Članak 6.
(1) Banka može zadavati platne transakcije na teret svog računa za namiru s oznakom prioriteta (redoslijeda) izvršenja u rasponu od 1 do 98, gdje je 1 najviši, a 98 najniži prioritet izvršenja. Platne transakcije čiji je redoslijed izvršenja zakonski propisan, zadaju se s oznakom prioriteta izvršenja od 1 do 10. Oznaku prioriteta od 11 do 98 sudionik koristi prema svojim potrebama.
(2) Hrvatska narodna banka može zadavati direktni transfer na teret računa za namiru sudionika s oznakom prioriteta izvršenja 0, što je najviši prioritet izvršenja. Hrvatska narodna banka zadaje direktni transfer s oznakom prioriteta 0 na temelju propisa.
Članak 7.
(1) Platne se transakcije izvršavaju do visine pokrića na računu za namiru.
(2) Pokriće na računu za namiru čine raspoloživa novčana sredstva na računu za namiru sudionika uvećana za limit. Limit na računu za namiru sudionika zadaje Hrvatska narodna banka i on predstavlja visinu dopuštenoga negativnog stanja na računu za namiru sudionika. Način određivanja limita propisuje Hrvatska narodna banka.
Članak 8.
(1) Platna je transakcija namirena nakon što je izvršeno terećenje računa za namiru sudionika zadavatelja platne transakcije i nakon što je izvršeno odobrenje računa za namiru sudionika primatelja platne transakcije.
(2) Platne se transakcije namiruju pojedinačno u iznosu na koji su zadane (na bruto načelu), u realnom vremenu.
(3) Platne se transakcije namiruju na obračunski dan koji odgovara upisanom datumu valute.
(4) Sudionik može zadavati platne transakcije s upisanim budućim datumom valute. Platne transakcije s budućim datumom valute bit će namirene na obračunski dan koji odgovara upisanom datumu valute.
(5) Sudionik zadavatelj platne transakcije dobiva potvrdu o izvršenom namirenju platne transakcije na njegovu računu za namiru.
(6) Platne transakcije za čije izvršenje nema pokrića na računu za namiru sudionika evidentiraju se tijekom obračunskog dana u redu čekanja do osiguranja pokrića, a najdulje do kraja obračunskog dana. Na kraju obračunskog dana platne transakcije iz reda čekanja odbijaju se i sudionik dobiva obavijest o odbijenim platnim transakcijama.
(7) Sudionik dobiva na kraju obračunskog dana izvješće o izvršenim promjenama i stanju na računu za namiru za taj dan.
Članak 9.
Hrvatska narodna banka može, na temelju propisa, onemogućiti banci raspolaganje novčanim sredstvima na njezinu računu za namiru.
Članak 10.
(1) Namiru konačnih neto pozicija na obračunskim računima banaka i Hrvatske narodne banke u NKS-u na kraju obračunskog dana (u nastavku teksta: neto pozicija iz NKS-a) obavlja Hrvatska narodna banka direktnim transferima na računima za namiru sudionika.
(2) Ako je neto pozicija iz NKS-a pozitivna, Hrvatska narodna banka odobrava račun za namiru sudionika, a tereti obračunski račun za NKS. Ako je neto pozicija iz NKS-a negativna, Hrvatska narodna banka tereti račun za namiru sudionika, a odobrava obračunski račun za NKS.
Članak 11.
(1) Platne transakcije u korist prolaznog računa za namiru trgovanja vrijednosnim papirima zadaju sudionici na temelju naloga za plaćanje koji je, u skladu s propisima kojima se uređuje trgovanje vrijednosnim papirima, ispostavljen u korist prolaznog računa za namiru trgovanja vrijednosnim papirima otvorenog u Hrvatskoj narodnoj banci.
(2) Broj prolaznog računa za namiru trgovanja vrijednosnim papirima otvorenog u Hrvatskoj narodnoj banci jest 1001005-1310020013.
(3) Platne transakcije na teret prolaznog računa za namiru trgovanja vrijednosnim papirima zadaje Središnja depozitarna agencija kao ovlaštena osoba, na temelju zakonskih ovlasti, u skladu s propisima kojima se uređuje trgovanje vrijednosnim papirima.
(4) Zadavanje, izvršenje i namira platnih transakcija na prolaznom računu za namiru trgovanja vrijednosnim papirima obavljaju se na način kako je to odredbama ove odluke propisano za račune za namiru.
(5) Središnja depozitarna agencija obavlja sve poslove vezane uz obračun platnih transakcija preko prolaznog računa za namiru trgovanja vrijednosnim papirima na način i uz uvjete kako je to odredbama ove odluke propisano za sudionike.
Članak 12.
Stanje na obračunskom računu za NKS i na prolaznom računu za namiru trgovanja vrijednosnim papirima na kraju obračunskog dana jest nula.
Članak 13.
(1) Zadavanje platnih transakcija i ostali operativni poslovi vezani uz sudjelovanje u obračunu preko HSVP-a obavljaju se pomoću odgovarajućih vrsta poruka. Poruke kojima sudionici zadaju platne transakcije nazivaju se platne poruke.
(2) Uvjet za namirenje platne transakcije na računu za namiru sudionika jest tehnička valjanost platne poruke kojom je platna transakcija zadana.
(3) Sve poruke iz stavka 1. ovoga članka razmjenjuju se
SWIFT telekomunikacijskom mrežom. Razmjena, vrste, način kreiranja i korištenja poruka moraju odgovarati propisanim SWIFT standardima.
Članak 14.
(1) Nakon što dobije odobrenje za rad, banka se mora u roku od 90 dana tehnički osposobiti za razmjenu poruka SWIFT telekomunikacijskom mrežom te podnijeti zahtjev Hrvatskoj narodnoj banci za samostalno sudjelovanje u obračunu preko HSVP-a.
(2) Hrvatska narodna banka dostavlja banci proceduru za samostalno uključenje u HSVP na njezin zahtjev.
(3) Hrvatska narodna banka obavlja operativne poslove vezane uz sudjelovanje u obračunu preko HSVP-a za banke iz stavka 1. ovoga članka koje još nisu tehnički osposobljene za razmjenu poruka SWIFT telekomunikacijskom mrežom.
Članak 15.
(1) Sastavni su dio ove odluke Cjenik usluga Hrvatskog sustava velikih plaćanja i Uputa za operativne postupke Hrvatskog sustava velikih plaćanja, kojom se uređuju:
– vrste platnih poruka
– tehnička valjanost platnih poruka
– način upisivanja pojedinih elemenata s naloga za plaćanje u platne poruke
– ostale vrste poruka
– način zadavanja platnih poruka između Hrvatske narodne banke i ostalih banaka
– način zadavanja direktnih transfera
– sudjelovanje u obračunu preko HSVP-a banaka koje nisu osposobljene za razmjenu poruka SWIFT telekomunikacijskom mrežom
– drugi operativni postupci HSVP-a.
(2) Ovlašćuje se guverner Hrvatske narodne banke za donošenje izmjena i dopuna cjenika i upute iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 16.
Odredbe ove odluke koje se odnose na izvršenje plaćanja preko prolaznog računa za namiru trgovanja vrijednosnim papirima primjenjuju se od 1. srpnja 2005.
Članak 17.
(1) Ova odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
(2) Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje važiti Odluka o Hrvatskom sustavu velikih plaćanja i o namiri na računima banaka u Hrvatskoj narodnoj banci (»Narodne novine«, br. 14/2002. i 27/2003.) i Odluka o naknadama za usluge Hrvatskog sustava velikih plaćanja u Hrvatskoj narodnoj banci (»Narodne novine«, broj 49/2004.).
O.br. 663/2005.
Zagreb, 9. ožujka 2005.
Predsjednik Savjeta Hrvatske narodne banke
Guverner Hrvatske narodne banke
dr. sc. Željko Rohatinski, v. r.
Napomena: prilozi i dodaci su ispušteni u
ovom info pregledu
|
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga |