POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

DrŽavni zavod za mjeriteljstvo

 

782

Na temelju članka 275. stavak 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (»Narodne novine« broj 105/04), ravnatelj Dr­žavnog zavoda za mjeriteljstvo donosi

PRAVILNIK

O POSTUPKU HOMOLOGACIJE BRZINOMJERA MOTORNIH VOZILA NA DVA ILI TRI KOTAČA
TPV 213 (IZDANJE 00) (*)

Članak 1.

Ovim se pravilnikom uređuje postupak homologacije za brzinomjere motornih vozila kategorije L (1).

Članak 2.

Tehnički zahtjevi u postupku homologacije za brzinomjere i njihovu ugradbu u vozila navedeni su u prilogu koji čini sastavni dio ovoga pravilnika, a postupak homologacije u člancima 7. – 9. Pravilnika o homologaciji tipa motornih vozila na dva ili tri kotača.

Članak 3.

Tijelo za homologaciju vozila u smislu odredaba ovoga pravilnika je Državni zavod za normizaciju i mjeriteljstvo (u daljnjemu tekstu: Zavod).

Članak 4.

Zavod će dodijeliti certifikat o homologaciji tipa vozila s obzirom na brzinomjer prema obrascu u dodatku 2. priloga ovoga pravilnika, ako brzinomjer i njegova ugradba u taj tip vozila zadovoljavaju zahtjeve ovoga pravilnika.

Članak 5.

Vozila s obzirom na brzinomjere mogu se homologirati, uvoziti i stavljati na tržište ako zadovoljavaju zahtjeve ovoga pravilnika i njegovoga priloga.

Članak 6.

Zavod može ovlastiti pravnu ili fizičku osobu za obavljanje poslova tehničke službe ako ta osoba ispunjava sljedeće uvjete:

– da zadovoljava zahtjeve norme HRN EN ISO/IEC 17025 za osposobljenost ispitnih laboratorija za područje ispitivanja prema zahtjevima ovoga pravilnika

– da može dokazati poznavanje metoda i postupaka ispitivanja sadržanih u prilogu ovoga pravilnika

– da ima najmanje jednoga djelatnika školske spreme VII/1 strojarskoga smjera.

Članak 7.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a počet će se primjenjivati s danom pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji.

Klasa: 011-02/05-03/4

Urbroj: 558-04/12-05-1

Zagreb, 18. ožujka 2005.

Ravnatelj
Državnog zavoda za mjeriteljstvo
dr. sc. Marijan Andrašec, dipl. ing., v. r.

_________
(*) Ovaj pravilnik preuzima sadržaj Direktive Europskog parlamenta i Vijeća 2000/7/EC o brzinomjerima za motorna vozila na dva ili tri kotača i izmjenama i dopunama Direktive Vijeća 92/61/EEC o homologaciji tipa motornih vozila na dva ili tri kotača.

(1) Definicija vozila i kategorizacija dani su u članku 2. Pravilnika o homologaciji tipa motornih vozila na dva ili tri kotača (»Narodne novine« br. 115/04).

 

PRILOG

DEFINICIJE, ZAHTJEVI I SUKLADNOST PROIZVODNJE

1.        Definicije

           U svrhu ovoga pravilnika:

1.1.     »Tip vozila s obzirom na njegov brzinomjer« označava vozila koja se međusobno bitno ne razlikuju, posebno s obzirom na sljedeće:

1.1.1.  oznaku veličine guma odabranih između guma koje se uobičajeno ugrađuju;

1.1.2.  ukupni prijenosni omjer do brzinomjera, uključujući svaki dodatak za redukciju prijenosa;

1.1.3.  tip brzinomjera koji je određen:

1.1.3.1.dopuštenim odstupanjima mjernog mehanizma brzinomjera,

1.1.3.2.tehničkom stalnicom brzinomjera,

1.1.3.3.rasponom pokazanih brzina.

1.2.     »Gume za uobičajenu ugradbu« označava tip ili tipove guma koje je za određeni tip vozila namijenio njegov proizvođač i naveo u opisnom dokumentu navedenim prilogu II. Pravilnika o homologaciji tipa motornih vozila na dva ili tri kotača.

           Zimske gume ne smatraju se gumama za uobičajenu ugradbu.

1.3.     »Uobičajeni radni tlak« označava tlak puhanja zračnice u hladnome stanju koji je odredio proizvođač vozila uvećan za 0.2 bara.

1.4.     »Brzinomjer« je dio uređaja koji je namijenjen da u svakome trenutku pokazuje vozaču brzinu njegova vozila.

1.4.1.  »Dopušteno odstupanje mjernog mehanizma brzinomjera« označava točnost samog brzinomjera izraženu kao gornju i donju granicu pokazivanja brzine u rasponu ulaznih podataka za brzinu

1.4.2.  »Tehnička stalnica mjernog mehanizma brzinomjera« označava omjer između broja okretaja ili impulsa u minuti i određene pokazane brzine

1.5.     »Masa u voznome stanju« označava masu prema definiciji u napomeni (d)2. Priloga II. Pravilnika o homologaciji tipa motornih vozila na dva ili tri kotača.

2.        Zahtjevi

2.1.     Brojčanik brzinomjera mora biti postavljen u izravnom vidnom polju vozača te mora biti jasno čitljiv i po danu i u noći. Raspon naznačenih brzina mora biti dovoljno velik da obuhvati najveću brzinu koju je naveo proizvođač za taj tip vozila.

2.2.     Kad je brzinomjer s ljestvicom umjesto digitalnog očitavanja, ljestvica mora biti s jasnom podjelom.

2.2.1.  U slučaju brzinomjera namijenjenih za motocikle ili motorne tricikle, podjela mora biti po 1, 2, 5 ili 10 km/h. Brzina mora biti prikazana prema sljedećem:

2.2.1.1.kad najveća vrijednost na ljestvici ne prelazi 200 km/h, odsječci između brojčano označenih vrijednosti brzine ne smiju prelaziti 20 km/h;

2.2.1.2.kad najveća vrijednost na ljestvici prelazi 200 km/h, odsječci između brojčano označenih vrijednosti brzine prikazanih na ljestvici ne smiju prelaziti 30 km/h;

2.2.2.  u slučaju brzinomjera namijenjenih za mopede, ljestvica mora prikazivati najveću brzinu koja ne prelazi 80 km/h; podjela mora biti po 1, 2, 5 ili 10 km/h, a odsječci između označenih vrijednosti brzine prikazanih na ljestvici ne smiju prelaziti 10 km/h.

           Dodatno, ljestvica mora jasno prikazivati brzinu 45 km/h (ili 25 km/h u slučaju sporih mopeda).

2.2.3.  kad je vozilo namijenjeno za prodaju u državi članici u kojoj se upotrebljava britanski sustav jedinica, na brzinomjeru moraju biti označeni mph (milje na sat) s podjelom ljestvice po 1, 2, 5 ili 10 mph. Odsječci između brojčano označenih vrijednosti brzine ne smiju prelaziti 20 mph i moraju početi s 10 mph ili 20 mph;

2.2.4. nije potrebno da odsječci između brojčano prikazanih vrijednosti brzina budu jednaki.

2.3.     Točnost brzinomjera će se ispitati u skladu sa sljedećim postupkom:

2.3.1.  vozilo treba opremiti gumama za uobičajenu ugradbu prema definiciji u točki 1.2. Ispitivanje treba provesti za sve tipove brzinomjera koje je proizvođač naveo za ugradbu.

2.3.2.  opterećenje osovine kotača koji pogoni brzinomjer mora odgovarati masi u voznome stanju;

2.3.3.  referentna temperatura brzinomjera mora biti 296 K ± 5 K;

2.3.4.  tijekom svakog ispitivanja tlak guma mora biti jednak uobičajenu radnom tlaku, kao što je navedeno u točki 1.3;

2.3.5.  vozilo će se ispitati pri sljedećim brzinama:

Najveća brzina

 

(Vmax) koju je

Brzina pri ispitivanju

naveo proizvođač

(km/h)

vozila (km/h)

 

Vmax ≤ 45

80% Vma

45 < Vmax ≤ 100

40 i 80% Vmax

 

(ako je brzina pri ispitivanju ≥ 55)

100 < Vmax ≤ 150

40, 80 i 80% Vmax

 

(ako je brzina pri ispitivanju ≥ 100)

150 < Vmax

40, 80 i 120

2.3.6.  Točnost mjernog uređaja koji se upotrebljava za mje­renje stvarne brzine vozila mora biti najmanje ± 0.5 %;

2.3.6.1.ako se mjerenja provode na ispitnoj stazi, njezina površina mora biti ravna i suha te osiguravati potrebno prianjanje;

2.3.6.2.ako se za mjerenje upotrebljava dinamometar s valjcima, promjer valjaka mora biti najmanje 2 m. U slučaju brzinomjera koji su namijenjeni za mopede, ispitivanja se mogu provoditi na valjcima čiji je promjer najmanje 400 mm;

2.3.7.  pokazana brzina nikada ne smije biti manja od stvarne brzine. Pri ispitnim brzinama koje su navedene u točki 2.3.5, između brzine V1 očitane na brzinomjeru i stvarne brzine V2 mora postojati sljedeći odnos:

           0 ≤(V1V2) ≤ 0,1·V2 + 4 km/h.

3.        Sukladnost proizvodnje

3.1.     Sukladnost proizvodnje provjerava se na temelju odredaba priloga VI. Pravilnika o homologaciji tipa motornih vozila na dva ili tri kotača.

3.2.     Smatra se da će proizvodni modeli zadovoljavati za­htjeve ovoga pravilnika ako je pod uvjetima navedenima u točkama 2.3.1. – 2.3.6. odnos između brzine V1 očitane na brzinomjeru i stvarne brzine V2 sljedeći:

           0 ≤ (V1V2) ≤ 0,1·V2 + 4 km/h za mopede

           i

           0 ≤ (V1V2) ≤ 0,1·V2 + 8 km/h za motocikle i tricikle.

Dodatak 1.

OPISNI DOKUMENT
s obzirom na ugradbu brzinomjera na tip
motornog vozila na dva ili tri kotača

(treba priložiti uz zahtjev za homologaciju kad je podnesen odvojeno od zahtjeva za homologaciju
tipa vozila)

Br. narudžbe (dodjeljuje podnositelj zahtjeva):........

Zahtjev za homologaciju s obzirom na ugradbu brzinomjera na motorna vozila na dva ili tri kotača mora sadržavati podatke navedene u sljedećim točkama dijela A priloga II. Pravilnika o homologaciji tipa motornih vozila na dva ili tri kotača:

0.1

0.2

0.5

0.6

2.1

2.1.1

4.7 – 4.7.8

5.2

5.2.2.

Dodatak 2.

CERTIFIKAT O HOMOLOGACIJI TIPA
 
s obzirom na ugradbu brzinomjera na tip
motornog vozila na dva ili tri kotača

Obrazac

 Naziv tijela za homologaciju

Br. izvještaja:…………… tehničke službe:……… datum:………

Broj homologacije tipa sastavnoga dijela:................

Broj izmjene/dopune:.............................................

1. Proizvođačev ili trgovački naziv vozila: ...............

2. Tip vozila: .........................................................

3. Naziv i adresa proizvođača: ..............................

                                                                             

4. Kad je prikladno, naziv i adresa proizvođačeva predstavnika:                                

5. Datum kad je vozilo dostavljeno na homologaciju sastavnoga                      dijela:  

6. Homologacija tipa sastavnoga dijela je dodijeljena/odbijena (1)

7. Mjesto: .............................................................

8. Datum:..............................................................

9. Potpis: ..............................................................

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga