POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA

791

Na temelju članka 12. stavka 1. točke 5. i stavka 2. Zakona o zaštiti bilja (»Narodne novine«, br. 10/94, 19/94 i 117/03), ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva donosi

PRAVILNIK

O FITOSANITARNIM ZAHTJEVIMA KOJIMA MORA UDOVOLJAVATI DRVENI MATERIJAL ZA PAKIRANJE U MEĐUNARODNOM PROMETU
 

Članak 1.

(sadržaj)

Ovim se Pravilnikom propisuju fitosanitarni zahtjevi kojima mora udovoljavati drveni materijal za pakiranje koji se koristi u međunarodnom prometu, postupci tretiranja i označavanja drvenog materijala za pakiranje, uvjeti koje moraju ispunjavati pravne i fizičke osobe koje primjenjuju postupke tretiranja i označavanja drvenog materijala za pakiranje, postupak njihova upisa u Upisnik te način obavljanja službene provjere, fitosanitarnog pregleda i inspekcijskog nadzora nad provedbom ovoga Pravilnika.

Članak 2.

(značenje izraza)

Izrazi, upotrijebljeni u ovom Pravilniku, imaju sljedeće značenje:

1. Drveni materijal za pakiranje su netretirano drvo i proizvodi djelomično ili u cijelosti izrađeni od netretiranog drva, koji se koriste za pakiranje, učvršćivanje ili pri prijevozu bilo koje vrste robe, a obuhvaćaju palete, sanduke, kutije, okvire, nosače, pregrade, obloge i druge proizvode, osim onih koji su izrađeni od netretiranog drva tanjeg od 6 mm.

2. Netretirano drvo je drvo koje tijekom primarne prerade nije bilo podvrgnuto zagrijavanju, tlaku ili lijepljenju, to jest nije bilo podvrgnuto nekom od postupaka propisanih člankom 4. ovoga Pravilnika.

3. Službena oznaka je žig ili drugačija trajna oznaka koja je međunarodno priznata, a upotrebljava se za potvrđivanje fitosanitarnog statusa drvenog materijala za pakiranje.

Članak 3.

(međunarodni standard)

Ako to zahtijeva zemlja uvoznica, drveni materijal za pakiranje koji se izvozi mora biti podvrgnut nekom od postupaka tretiranja i označavanja propisanih člankom 4. i 5. ovoga Pravilnika. Propisani postupci tretiranja i označavanja sukladni su među­narodnom standardu za fitosanitarne mjere broj 15 (International Standard for Phytosanitary Measures – ISPM 15) Svjetske organizacije za hranu i poljoprivredu (Food and Agriculture Organisation – FAO).

Članak 4.

(postupci tretiranja)

(1) Radi uništavanja štetnih organizama u drvenom materijalu za pakiranje primjenjuju se sljedeći postupci:

1. Toplinsko tretiranje (HT), pri kojem se drvo zagrijava sve dok se ne postigne minimalna temperatura u sredini elementa od 56 °C i to najmanje u trajanju od 30 minuta.

2. Fumigacija metilbromidom (MB) u zatvorenom prostoru pri čemu temperatura ne smije biti niža od 10 °C niti vrijeme tretiranja kraće od 16 sati. Propisane doze metilbromida, ovisno o temperaturi i trajanju fumigacije, navedene su u Prilogu I. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.

(2) Mogu se primijeniti i drugi postupci (KD, CPI i slično) ako se njihovom primjenom postižu uvjeti jednaki onima propisanim za toplinsko tretiranje.

Članak 5.

(označavanje)

(1) Drveni materijal za pakiranje podvrgnut nekom od postupaka iz članka 4. ovoga Pravilnika mora prije uporabe biti ozna­čen službenom oznakom iz Priloga II. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.

(2) Oznaka iz stavka 1. ovoga članka sadrži najmanje slje­deće podatke:

1. simbol Međunarodne konvencije o zaštiti bilja (IPPC),

2. ISO kôd države (HR),

3. jedinstveni broj pravne ili fizičke osobe i

4. međunarodnu kraticu primijenjenog postupka.

(3) Za označavanje pojedinih postupaka koriste se sljedeće međunarodne kratice:

1. »HT« za toplinsko tretiranje, a »MB« za fumigaciju metil­bromidom.

2. »KD« za sušenje u komori, a »CPI« za kemijsku impregnaciju pod tlakom.

3. »DB« za okoravanje drva.

(4) Kratice »KD« i »CPI« mogu se koristiti samo iza kratice »HT«, a kratica »DB« može se koristiti samo iza kratica »HT« ili »MB«.

(5) Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) može dozvoliti dodavanje i drugih kratica ili podataka za identifikaciju određene partije proizvoda, pod uvjetom da se time ne stvaraju nejasnoće i ne dovodi u nedoumice.

(6) Oznaka iz stavka 1. ovoga članka mora zadovoljavati sljedeće uvjete:

1. mora biti čitljiva, postojana i neprenosiva,

2. mora biti postavljena na vidljivo mjesto, kad je to moguće, na dvije nasuprotne vertikalne strane drvenog materijala za pakiranje,

3. mora biti pravokutnog oblika i

4. ne smije biti crvene ili narančaste boje.

Članak 6.

(obnavljanje i recikliranje)

Pri obnavljanju, popravljanju ili recikliranju drvenog materijala za pakiranje svi sastavni dijelovi moraju se ponovno tretirati i označiti u skladu s člankom 4. i 5. ovoga Pravilnika.

Članak 7.

(Upisnik)

(1) Postupke tretiranja i/ili označavanja drvenog materijala za pakiranje, sukladno člancima 4. i 5. ovoga Pravilnika, mogu obavljati samo pravne i fizičke osobe koje su upisane u Upisnik pravnih i fizičkih osoba koje primjenjuju postupke tretiranja i/ili označavanja drvenog materijala za pakiranje (u daljnjem tekstu: Upisnik), koji vodi Ministarstvo.

(2) Za upis u Upisnik pravna ili fizička osoba podnosi Ministarstvu pisani zahtjev prema obrascu iz Priloga VII. koji je sastav­ni dio ovoga Pravilnika. Zahtjevu se prilaže potvrda o ispunjenim uvjetima za primjenu postupaka tretiranja i/ili označavanja drvenog materijala za pakiranje iz članka 10. stavka 3. ovoga Pravilnika.

(3) Pravnim i fizičkim osobama koje udovoljavaju uvjetima iz članka 8. ovoga Pravilnika, Ministarstvo izdaje rješenje o upisu u Upisnik.

(4) Pravnim i fizičkim osobama koje ispunjavaju uvjete za primjenu postupaka označavanja u skladu s člankom 5. stavkom 1. ovoga Pravilnika Ministarstvo izdaje rješenje o upisu u Upisnik kojim se dozvoljava korištenje službene oznake koja sadrži jedinstveni broj pravne ili fizičke osobe.

Članak 8.

(uvjeti za upis u Upisnik)

(1) Pravne i fizičke osobe koje podnose zahtjev za upis u Upisnik, radi obavljanja tretiranja iz članka 4. ovoga Pravilnika i označavanja iz članka 5. ovoga Pravilnika, moraju udovoljavati sljedećim uvjetima:

1. posjedovati rješenje o upisu u sudski registar za obavljanje djelatnosti (ispis iz sudskog registra, obrtnica).

2. imati uposlenu odgovornu osobu za provođenje postupaka tretiranja i/ili označavanja drvenog materijala za pakiranje, koja ima:

– završen šumarski fakultet ili višu školu smjera drvne tehnologije, ili

– završenu srednju školu smjera drvne tehnologije i osposob­ljena je za primjenu standarda ISPM 15 pri Zavodu za istraži­vanja u drvnoj industriji Šumarskog fakulteta iz stavka 2. ovoga članka,

– za fumigaciju metilbromidom ispunjene uvjete propisane zakonskim i podzakonskim propisima kojima se uređuje uporaba otrova.

3. biti tehnički opremljene za obavljanje postupaka tretiranja iz članka 4. ovoga Pravilnika i/ili označavanja iz članka 5. ovoga Pravilnika.

(2) Stručnu osposobljenost odgovorne osobe i tehničku opremljenost pravne ili fizičke osobe iz stavka 1. ovoga članka koja primjenjuje postupke tretiranja iz članka 4. stavka 1. točke 1. i stavka 2. i/ili označavanja iz članka 5. službeno provjerava i potvrđuje Zavod za istraživanja u drvnoj industriji Šumarskog fakulteta u Zagrebu, a one koja primjenjuje postupak iz članka 4. stavka 1. točke 2. Zavod za zaštitu bilja u poljoprivredi i šumarstvu Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: nadležna stručna institucija).

(3) Službena osoba nadležne stručne institucije iz stavka 2. ovoga članka provjerava:

– tehničku primjerenost komora ili postrojenja za obavljanje postupaka tretiranja iz članka 4. ovoga Pravilnika,

– raspoloživost i primjerenost opreme koja omogućuje praćenje uvjeta prilikom provođenja toplinskog tretiranja, kemij­ske impregnacije, fumigacije metilbromidom ili nekog drugog postupka tretiranja propisanog člankom 4. ovoga Pravilnika,

– raspoloživost opreme za vođenje evidencije o parametrima tretiranja,

– osiguravanje sljedljivosti podataka i načina pohranjivanja podataka,

– kvalitetu drvenog materijala za pakiranje,

– sukladnost primijenjene oznake na drvenom materijalu za pakiranje s odredbama članka 5. ovoga Pravilnika,

– stručnu osposobljenost odgovorne osobe i

– provođenje tretiranja i/ili označavanja drvenog materijala za pakiranje.

Članak 9.

(potvrda o obavljenom tretiranju drvenog materijala za pakiranje)

Pravne i fizičke osobe koje su upisane u Upisnik radi obav­ljanja označavanja iz članka 5. ovoga Pravilnika, smiju ozna­čavati samo onaj drveni materijal za pakiranje za koji posjeduju potvrdu o obavljenom tretiranju drvenog materijala za pakiranje. Navedenu potvrdu izdaje pravna ili fizička osoba koja je obavila tretiranje u skladu sa odredbama ovoga Pravilnika. Obrazac potvrde nalazi se u Prilogu IV. i sastavni je dio ovoga Pravilnika.

Članak 10.

(izdavanje potvrde)

(1) Pravna ili fizička osoba koja se namjerava baviti primjenom postupaka tretiranja i/ili označavanja drvenog materijala za pakiranje podnosi nadležnoj stručnoj instituciji iz članka 8. stavka 2. ovoga Pravilnika pisani zahtjev za obavljanje službene provjere prema obrascu iz Priloga V, koji je sastavni dio ovoga Pravilnika. Zahtjevu se prilaže upitnik o tehničkoj opremljenosti popunjen prema obrascu iz Priloga III. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.

(2) Na temelju podataka iz upitnika iz stavka 1. ovoga članka i provjere jesu li ispunjeni uvjeti iz članka 8. ovoga Pravilnika, službena osoba nadležne stručne institucije sastavlja zapisnik o utvrđenom stanju i jedan primjerak dostavlja pravnoj ili fizičkoj osobi.

(3) Ako su ispunjeni uvjeti propisani ovim Pravilnikom, nad­ležna stručna institucija izdaje pravnoj ili fizičkoj osobi iz stavka 1. ovoga članka potvrdu o ispunjenim uvjetima za primjenu postupaka tretiranja i/ili označavanja drvenog materijala za pakiranje prema obrascu iz Priloga VI. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.

Članak 11.

(fitosanitarni pregled)

(1) Nadležna stručna institucija dužna je najmanje jednom godišnje obaviti fitosanitarni pregled radi provjere primjenjuju li se postupci tretiranja i označavanja drvenog materijala za pakiranje sukladno ovom Pravilniku, to jest ispunjava li pravna ili fizička osoba uvjete propisane ovim Pravilnikom.

(2) O obavljenom fitosanitarnom pregledu nadležna stručna institucija sastavlja zapisnik. Jedan primjerak zapisnika dostavlja Ministarstvu, jedan pravnoj ili fizičkoj osobi, a jedan zadržava u svojoj pismohrani.

(3) Pravna ili fizička osoba koja primjenjuje fumigaciju metilbromidom obvezna je izvijestiti nadležnu stručnu instituciju o datumu obavljanja fumigacije.

Članak 12.

(inspekcijski nadzor)

(1) Inspekcijski nadzor nad provedbom postupaka propisanih člancima 10. i 11. ovoga Pravilnika obavlja fitosanitarna inspekcija.

(2) Ako se inspekcijskim nadzorom utvrdi da nadležna stručna institucija ne postupa sukladno odredbama ovoga Pravilnika, fitosanitarna inspekcija će o tome pisanim putem izvijestiti Ministarstvo.

(3) Ako se pri obavljanju inspekcijskog nadzora ili na temelju zapisnika nadležne stručne institucije utvrdi da pravna ili fizička osoba koja primjenjuje postupke tretiranja i označavanja drvenog materijala za pakiranje ne ispunjava uvjete propisane ovim Pravilnikom, inspekcija će donijeti rješenje o poduzimanju mjera za otklanjanje utvrđenih nedostataka u određenom roku.

Članak 13.

(brisanje iz Upisnika)

(1) Ministarstvo će brisati pravnu ili fizičku osobu upisanu u Upisnik i time joj oduzeti dozvolu za korištenje službene oznake, na vlastiti zahtjev, kad prestane obavljati djelatnost za koju se upisala u Upisnik, ili po službenoj dužnosti, kad se pri obavljanju inspekcijskog nadzora ili na temelju zapisnika nadležne stručne institucije utvrdi da je pravna ili fizička osoba prestala udovoljavati uvjetima iz članka 8. ovoga Pravilnika ili da nije poduzela odgovarajuće mjere iz članka 12. stavka 3. ovoga Pravilnika.

(2) Za brisanje iz Upisnika na vlastiti zahtjev, pravna ili fizička osoba dužna je u roku od 30 dana od prestanka obavljanja upisane djelatnosti, uputiti Ministarstvu zahtjev za brisanje iz Upisnika i oduzimanje prava korištenja službene oznake.

Članak 14.

(naknade)

(1) Za obavljanje službene provjere iz članka 10. stavka 1. ovoga Pravilnika, podnositelj zahtjeva plaća stručnoj instituciji iznos od 2.500,00 kn.

(2) Za izdavanje potvrde iz članka 10. stavka 3. ovoga Pravilnika, podnositelj zahtjeva plaća nadležnoj stručnoj instituciji iznos od 200,00 kn.

(3) Za obavljanje fitosanitarnog pregleda iz članka 11. stavka 1. ovoga Pravilnika, pravna ili fizička osoba koja primjenjuje postupke tretiranja i označavanja drvenog materijala za pakiranje plaća nadležnoj stručnoj instituciji iznos od 1.500,00 kn.

(4) Troškove izlaska nadležne stručne institucije na teren snosi podnositelj zahtjeva u visini 30% cijene goriva eurosuper 95 po prijeđenom kilometru.

Članak 15.

(stupanje na snagu)

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmi dan od dana njegove objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/05-01/17
Urbroj: 525-1-05-1
Zagreb, 18. ožujka 2005.

Ministar
poljoprivrede, šumarstva
i vodnoga gospodarstva
Petar Čobanković, v. r.

 

Napomena: prilozi  su ispušteni u ovom neslužbenom info pregledu

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga