POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA

1107

Na temelju članka 3. stavka 4. i članka 5. Zakona o klasifikaciji neobrađenog drva (»Narodne novine« br. 180/2004.) ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva, donosi

PRAVILNIK

O MJERENJU, RAZVRSTAVANJU I OBILJEŽAVANJU NEOBRAĐENOG DRVA

 

Članak 1.

 

Ovim se Pravilnikom propisuje način mjerenja, razvrstavanja i obilježavanja neobrađenog drva koje se stavlja u promet, te osobe koje obavljaju navedene poslove.

 

I. MJERENJE NEOBRAĐENOG DRVA

 

Članak 2.

 

(1) Mjerenje se obavlja prema volumenu (kubni metar drva ili kubni metar složaja drva) ili prema masi.

(2) Pri mjerenju se koristi isključivo metrički sustav.

(3) Mjerni uređaji kojima se obavljaju mjerenja duljine, promjera i mase neobrađenog drva, trebaju zadovoljiti posebne propise o tehničkim zahtjevima i postupcima ocjene sukladnosti za mjerila duljine i mase prije stavljanja u promet i podliježu prvoj i ponovnim ovjerama, te moraju imati valjane znakove ovjere.

 

Članak 3.

 

(1) Neobrađeno drvo čiji je volumen obično izražen u kubnim metrima drva naziva se dugim drvom.

(2) Dugo drvo se obično mjeri u pojedinačnim jedinicama. Dugo drvo nepravilnog oblika mjeri se prema dijelovima.

(3) Volumen pojedinoga komada određuje se prema duljini i promjeru mjerenome s korom ili bez kore. Volumen se izračunava najmanje na prve dvije decimale, korištenjem uobičajenih volumnih tablica (kubnih tablica).

(4) Promjer utvrđen mjerenjem zaokružuje se na niži centimetar. Ako se promjer mjeri s korom, iznos se mjerenja mora umanjiti za dvostruku debljinu kore, te se takav umanjeni promjer zapisuje.

(5) U slučaju mjerenja do i uključujući 19 cm, promjer s korom se mjeri u jednom položaju korištenjem šumarske promjerke na srušenom deblu (horizontalni promjer). U slučaju mjerenja promjera većeg od 20 cm s korom promjer se određuje dvama mjerenjima, koja se obavljaju okomito jedno u odnosu na drugo (ako je moguće na najmanjem i na najvećem promjeru). Ako se mjesto na kojemu se promjer treba mjeriti nalazi na vijencu grana ili na nekom drugom nepravilnom dijelu debla, promjer se dobiva uzimanjem prosjeka mjerenja na svakoj strani i na jednakoj udaljenosti od mjesta koje se mora izmjeriti.

(6) Mjerenja duljine zaokružuju se na niži decimetar. Za dugo drvo, čiji je promjer bez kore izmjeren u sredini 20 cm ili manji, duljina se može zaokružiti na puni metar naniže. Ako je deblo prepiljeno ukoso duljina se mjeri od sredine te kosine.

 

Članak 4.

 

(1) Neobrađeno drvo čiji se volumen obično izražava u kubnim metrima složaja naziva se drvo u kubnim metrima složaja (prostorno drvo).

(2) Drvo u kubnim metrima složaja mjeri se tako da se iznosu mjerenja doda najmanje 3 % visine.

 

Članak 5.

 

Za mjerenje neobrađenog drva primjenjuju se hrvatske norme iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.

 

II. RAZVRSTAVANJE NEOBRAĐENOG DRVA

 

Članak 6.

 

Neobrađeno se drvo razvrstava:

– po vrstama i nazivu

– po dimenzijama

– po kakvoći.

 

Članak 7.

 

Razvrstavanje po vrstama i nazivu drva obavlja se u skladu s vrstom i nazivom određenog drva.

 

Članak 8.

 

(1) Za mjerenje promjera i duljine u svrhe razvrstavanja primjenjuje se odredba članka 3. stavka 4., 5. i 6. ovoga Pravilnika.

(2) Razvrstavanje po debljini obavlja se neovisno o duljini, prema srednjem promjeru bez kore prema sljedećoj razredbi:

 

Debljinski razredi

Srednji promjer, cm

L 0

ispod 10

L 1 a

10 do 14

L 1 b

15 do 19

L 2 a

20 do 24

L 2 b

25 do 29

L 3 a

30 do34

L 3 b

35 do 39

L 4

40 do 49

L 5

50 do 59

L 6

60 ili više

 

(3) Dodatni razredi mogu se dodati iznad debljinskog razreda L 6, ali uz zadržavanje istoga stupnjevanja. Podjela u podrazrede a i b može se zanemariti ili proširiti na sve razrede.

(4) Dugo drvo može se razvrstati i prema najmanjoj duljini i najmanjem promjeru bez kore na tanjem kraju koji odgovara toj duljini, prema sljedećoj razredbi:

 

Razredi

Najmanja duljina, m

Najmanji promjer, cm

H 1

8

10

H 2

10

12

H 3

14

14

H 4

16

17

H 5

18

22

H 6

18

30

 

(5) Iznimno od odredbe članka. 3. stavka. 6. ovoga Pravilnika, promjer se na tanjem kraju mjeri samo jednom.

(6) Neke skupine, u kojima se nalaze različite vrste dugoga drva (motke, stupovi, itd.) dijele se u razrede u skladu s promjerom s korom 1 cm od debljega kraja, prema sljedećoj razredbi:

 

Razredi

Promjer, cm

P 1

manji od 6

P 2

7 do 13

P 3

14 ili više

 

(7) Drvo u kubnim metrima složenog drva dijeli se u razrede u skladu s najvećim promjerom s korom (na debljem kraju) prema sljedećoj razredbi:

 

Razredi

Vrsta sortimenta

Promjer s korom, cm

S 1

oblice

3 – 6

S 2

oblice

7 – 13

S 3

oblice i cjepanice

14 i veći

 

(8) Ako je drvo u kubnim metrima složenog drva (prostorno drvo) okorano, navedeni se promjeri umanjuju za 1 cm.

 

Članak 9.

 

Za razvrstavanje neobrađenog drva po dimenzijama primjenjuju se hrvatske norme iz Priloga 2. ovoga Pravilnika.

 

Članak 10.

 

(1) Razvrstavanje po kakvoći uzima u obzir sljedeće kriterije:

A/ Zakrivljenost: zakrivljenost se mjeri dijeljenjem visine luka, izraženog u centimetrima zaokruženo na niži centimetar, s razmakom između dva kraja zakrivljenosti, izraženim u metrima na jednu decimalu.

Zakrivljenost se izražava u centimetrima po metru.

Usukanost vlakanaca: ova se nepravilnost mjeri utvrđivanjem razmaka između smjera vlakanaca i linije koja je usporedna s osi dugog drva, izraženoga u centimetrima na metru duljine. Usuknost vlakanaca izražava se u centimetrima po metru.

B/ Jedrina (pad promjera): jedrina se mjeri dijeljenjem razlike između promjera dugoga drva, mjerenim 1 m od krajeva u centimetrima i zaokruženih na niži centimetar, s udaljenosti između mjesta mjerenja promjera izraženoj u metrima na jednu decimalu.

Jedrina se izražava u centimetrima po metru na jednu decimalu.

C/ Zdrave kvrge (ili svijetle), trule (ili tamne) kvrge;

Promjer kvrga mjeri se u milimetrima, na mjestu najmanje dimenzije.

D/ Obrasle kvrge (sljepice);

E/ Ekscentrično srce;

F/ Reakcijsko drvo: tenzijsko drvo kod listača, kompresijsko ili crveno drvo kod četinjača.

G/ Nepravilnost oblika;

H/ Okružljivost, nepravilnost srca, nepravilnosti izazvane sječom, pukotine zbog smrzavanja (zimotrenost);

I/ Drvo osušenih stabala i nepravilnosti izazvane sušenjem, pukotine;

J/ Promjena boje;

K/ Ostali nedostaci izazvani štetnim organizmima.

(2) Ako se razvrstavanje obavlja po kakvoći, neobrađeno drvo dijeli se na razrede u skladu sa sljedećom razredbom:

Razred A/EEZ: zdravo drvo s odličnim značajkama vrste, bez grešaka ili s tako malim greškama da one ne ograničavaju njegovo korištenje.

Razred B/EEZ: drvo normalne kakvoće, uključujući i drvo od osušenih stabala s jednom ili više sljedećih grešaka: zakrivljeno ili malo usukano drvo, jedro, nekoliko kvrga malog ili srednjeg promjera, manji broj nezdravih kvrga malog promjera, ekscentrično srce, neke nepravilnosti oblika ili neki drugi, pojedinačni nedostaci na drvu, uglavnom dobre kakvoće.

Razred C/EEZ: drvo koje zbog svojih nedostataka ne može biti razvrstano u razrede A/EEZ, B/EEZ, ali ipak takve kakvoće da se može rabiti u industriji.

Razred D/EEZ: drvo koje zbog svojih nedostataka ne može biti razvrstano u razrede A/EEZ, B/EEZ, C/EEZ, ali ipak takve kakvoće da iskoristivost njegovog obujma bude najmanje 40%.

(3) Dugo drvo u razredima iz stavka 2. ovoga članka mora nositi neizbrisivu identifikacijsku oznaku razreda.

 

Članak 11.

 

(1) Za razvrstavanje neobrađenog drva po kakvoći primjenjuju se hrvatske norme iz Priloga 3. ovoga Pravilnika.

(2) Za razvrstavanje neobrađenog drva po kakvoći za koje se ne mogu primijeniti norme iz stavka 1. ovoga članka primjenjuju se druge odgovarajuće hrvatske norme.

 

III. IZVRŠITELJI

 

Članak 12.

 

(1) Mjerenje, razvrstavanje i obilježavanje neobrađenog drva obavljaju Hrvatske šume d.o.o.

(2) Mjerenje, razvrstavanje i obilježavanje neobrađenog drva obvezna je naručiti pravna ili fizička osoba koja proizvodi neobrađeno drvo ako je ono namijenjeno stavljanju u promet ili prevoženju, a najkasnije jedan dan od izvršene sječe, izrade i izvoza neobrađenog drva na pomoćno stovarište ili u šumi izrađeno kraj panja.

(3) Hrvatske šume d.o.o. obavljaju mjerenje, razvrstavanje i obilježavanje neobrađenog drva i bez narudžbe pravne ili fizičke osobe iz stavka 2. ovoga članka ako je to potrebno radi prometa neobrađenim drvom.

 

Članak 13.

 

(1) Pravna ili fizička osoba koja stavlja u promet ili prevozi neobrađeno drvo može isto stavljati u promet ili prevoziti samo ako ono na sebi nosi oznake propisane ovim Pravilnikom i ako ima isprave propisane posebnim propisom kojim se uređuje doznaka stabala, obilježavanje drvnih sortimenata, popratnica i šumski red.

(2) Pravna ili fizička osoba koja stavlja u promet ili prevozi neobrađeno drvo odgovorna je za postojanje oznaka iz stavka 1. ovoga članka na drvu koje stavlja u promet ili prevozi nakon što je na neobrađeno drvo oznaku stavila ovlaštena osoba Hrvatskih šuma d.o.o.

Članak 14.

 

(1) Hrvatske šume d.o.o. odgovorne su za ispravnost mjerenja, razvrstavanja i obilježavanja neobrađenog drva koje obavljaju prema odredbama ovoga Pravilnika.

(2) Naručitelj mjerenja, razvrstavanja i obilježavanja ili kupac neobrađenog drva od Hrvatskih šuma d.o.o. može podnijeti prigovor (reklamaciju) Hrvatskim šumama d.o.o. na izvršeno mjerenje, razvrstavanje i obilježavanje neobrađenog drva, ako je količina koja je predmet prigovora veća od 5% od ukupne količine ili vrijednosti neobrađenog drva u odnosu na onu količinu ili vrijednost koja je predmet prodaje. Prigovor (reklamacija) se može podnijeti u roku od dva dana od dana izvršenog mjerenja, razvrstavanja i obilježavanja neobrađenog drva, odnosno od dana kada je predmetno drvo proizvođač ponudio kupcu na prodaju. Prigovor (reklamacija) je dopušten samo prije početka otpreme neobrađenog drva kupcu.

(3) Hrvatske šume d.o.o. dužne su se pismeno očitovati o prigovoru (reklamaciji) iz stavka 2. ovoga članka u roku od jednog dana. Ako je prigovor (reklamacija) osnovan Hrvatske šume d.o.o. će izvršiti novo mjerenje, razvrstavanje i obilježavanje neobrađenog drva u roku od dva dana uz nazočnost kupca.

(4) Ako Hrvatske šume d.o.o. ne prihvate prigovor (reklamaciju) iz stavka 2. ovoga članka naručitelj mjerenja, razvrstavanja i obilježavanja ili kupac neobrađenog drva može zatražiti ponovno mjerenje i razvrstavanje neobrađenog drva od Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ili Euroinspekt drvokontrola d.o.o. Zagreb u roku od dva dana od dana isteka roka iz stavka 3. ovoga članka.

(5) Naručitelj je dužan predujmiti troškove ponovnog mjerenja i razvrstavanja neobrađenog drva Šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu ili Euroinspektu drvokotroli d.o.o. Zagreb. Ako naručitelj ne predujmi troškove ponovnog mjerenja i razvrstavanja neobrađenog drva postupak se neće provesti, te će se smatrati da naručitelj zahtjev nije niti podnio.

(6) Ako se mjerenje i razvrstavanje neobrađenog drva iz stavka 4. ovoga članka razlikuje od ranijeg za više od 5% ukupne količine neobrađenog drva ili u vrijednosti robe, troškove ponovnog mjerenja i razvrstavanja snose Hrvatske šume d.o.o., a u protivnom troškove snosi naručitelj koji je tražio ponovno mjerenje i razvrstavanje neobrađenog drva.

(7) Ako se mjerenje i razvrstavanje neobrađenog drva iz stavka 4. ovoga članka, razlikuje od ranijeg mjerenja i razvrstavanja, Hrvatske šume d.o.o dužne su obilježiti neobrađeno drvo prema mjerenju i razvrstavanju neobrađenog drva od institucije od koje je zatraženo ponovno mjerenje i razvrstavanje neobrađenog drva.

(8) Institucije iz stavka. 4. ovoga članka provode mjerenje i razvrstavanje neobrađenog drva prema odredbama ovog Pravilnika.

(9) Ukoliko naručitelj ili kupac prodaje izmjereno, razvrstano i obilježeno neobrađeno drvo daljnjim kupcima u istom obliku naručitelj ili kupac je isključivo odgovoran za ispravnost mjerenja, razvrstavanja i obilježavanja tog neobrađenog drva prema svojem kupcu.

(10) Ako Hrvatske šume d.o.o. prodaju neobrađeno drvo putem javnog nadmetanja, prigovor (reklamacija) na mjerenje, razvrstavanje i obilježavanje tog neobrađenog drva nije dopušten.

 

Članak 15.

 

(1) Troškove mjerenja, razvrstavanja i obilježavanja neobrađenog drva snosi pravna ili fizička osoba koja proizvodi neobrađeno drvo, odnosno osoba koja ga stavlja u promet ili vlasnik.

(2) Na cjenik mjerenja, razvrstavanja i obilježavanja neobrađenog drva Hrvatskih šuma d.o.o., kao i na cjenik institucija iz članka 14. stavka 4. ovoga Pravilnika suglasnost daje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva.

 

IV. OBILJEŽAVANJE RAZVRSTANOG NEOBRAĐENOG DRVA

 

Članak 16.

 

(1) Neobrađeno se drvo, razvrstano po odredbama ovoga Pravilnika obilježava identifikacijskom pločicom.

(2) Razred kakvoće A ima identifikacijsku pločicu crvene boje.

(3) Podrazredi kakvoće »F-A crveno srce« i »Fr-A smeđe srce« imaju identifikacijsku pločicu zelene boje.

(4) Razred kakvoće B ima identifikacijsku pločicu plave boje.

(5) Podrazredi kakvoće »F-B crveno srce« i »Fr-B smeđe srce« imaju identifikacijsku pločicu žute boje.

(6) Razred kakvoće C ima identifikacijsku pločicu bijele boje.

(7) Razred kakvoće D ima identifikacijsku pločicu crne boje.

(8) Oznaka RH znači razvrstano u Republici Hrvatskoj.

(9) Oblik i opis identifikacijske pločice nalazi se u Prilogu 4. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.

 

Članak 17.

 

(1) Hrvatske šume d.o.o. dužne su nabavljati i voditi evidenciju o nabavljenim identifikacijskim pločicama.

(2) Proizvođač identifikacijskih pločica obvezan je voditi evidenciju o proizvedenim i isporučenim količinama identifikacijskih pločica.

V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

Članak 18.

 

Ovaj se Pravilnik obvezno primjenjuje za cjelokupnu proizvodnju neobrađenog drva u Republici Hrvatskoj.

 

Članak 19.

 

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a primjenjuje se od 1. 1. 2006. godine.

Klasa: 011-02/05-01/19

Urbroj: 525-01-05-3

Zagreb, 27. travnja 2005.

Ministar

Petar Čobanković, v. r.

 

PRILOG

 Napomena: prilozi su ispušteni u ovom neslužbenom info pregledu

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga