POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUDREPUBLIKE HRVATSKE

1262

Ustavni sud Republike Hrvatske, u Drugom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Jasna Omejec, predsjednik Vijeća, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Matija, Ivan Mrkonjić i Vice Vukojević, članovi Vijeća, odlučujući o ustavnoj tužbi K. i. c. iz Z., koji zastupa D. P., odvjetnik iz Z., na sjednici održanoj 6. svibnja 2005. godine jednoglasno je donio

ODLUKU

I. Ustavna tužba se odbija.

II. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama«.

 

Obrazloženje
 

1. Podnositelj je 13. travnja 2005. godine podnio ustavnu tužbu na temelju ovlaštenja sadržanog u članku 63. stavku 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), prije no što je protiv osporenog rješenja o ovrsi iscrpljen put pravne zaštite.

U ustavnoj tužbi navodi da je Općinski sud u Zagrebu donio rješenje o ovrsi, broj: Ovrpl-5261/04 od 7. ožujka 2005. godine, temeljem pravomoćne i ovršne presude istog suda, broj: PR-17901/02 od 16. rujna 2003. godine. Navedenim rješenjem o ovrsi dozvoljena je ovrha ovrhovoditeljici V. K.-D. iz Z. (bivša zaposlenica kod podnositelja) na podnositeljevom žiroračunu u iznosu od 221.862,58 kn, s pripadajućim zakonskim zateznim kamatama. Podnositelj ističe da mu je žiroračun blokiran, s obzirom na to da na njemu nije bilo dovoljno sredstava za naplatu potraživanja.

2. Kao razlog podnošenja ustavne tužbe navodi da su se nakon što je ovršna isprava stekla svojstvo ovršnosti utvrdile činjenice koje nisu bile poznate u vrijeme donošenja presude, a koje bi dovele do drugačije odluke da su bile poznate (navodno lažno svjedočenje tužiteljice), zbog čega je podnio kaznenu prijavu protiv tužiteljice.

Ističe da bi nepokretanjem ustavnosudskog postupka i prije iscrpljenog pravnog puta za njega nastale teške i nepopravljive posljedice. Navodi da je protiv rješenja o ovrsi u zakonskom roku podnio žalbu Županijskom sudu u Zagrebu. Smatra, međutim, da su njegova ustavna prava grubo povrijeđena (navodi članke 14., 26. i 29. stavak 1. Ustava), te da mu zaštitu i prije iscrpljenog pravnog puta može pružiti samo Ustavni sud.

Zaključno, podnositelj predlaže da Ustavni sud pokrene postupak na temelju članka 63. stavka 1. (posljednjeg dijela rečenice) Ustavnog zakona, osporeno rješenje o ovrsi ukine i predmet vrati na ponovni postupak.

Ustavna tužba nije osnovana.

3. Članak 63. stavak 1. Ustavnog zakona glasi:

Ustavni sud će pokrenuti postupak po ustavnoj tužbi i prije no što je iscrpljen pravni put, (...) u slučaju kad se osporenim pojedinačnim aktom grubo vrijeđaju ustavna prava, a potpuno je razvidno da bi nepokretanjem ustavnosudskog postupka za podnositelja ustavne tužbe mogle nastati teške i nepopravljive posljedice.

Ustavni sud napominje da je u odluci, broj: U-III-408/2003 od 18. veljače 2004. godine, objavljenoj u »Narodnim novinama«, broj 27/04., utvrdio svoju nadležnost za postupanje i u slučaju kad je ustavna tužba za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda podnesena protiv pravomoćnog rješenja o ovrsi iz članka 37. Ovršnog zakona (»Narodne novine«, broj 57/96., 29/99., 42/00. – odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, broj: U-I-510/1996, U-I-717/1996, U-I-1025/1999 od 5. travnja 2000. godine, 173/03., 194/03. – ispravak i 151/04.)

Sukladno navedenom, nepravomoćno prvostupanjsko rješenje o ovrsi ima se smatrati pojedinačnim aktom iz članka 63. stavka 1. (posljednjeg dijela rečenice) Ustavnog zakona protiv kojeg je Ustavni sud nadležan pružiti ustavnosudsku zaštitu, pod uvjetom da je podnositelj protiv tog rješenja pravodobno podnio žalbu nadležnom drugostupanjskom sudu (čime je dokazao da je u prethodnom postupku koristio dopušteno pravno sredstvo u skladu s člankom 72. Ustavnog zakona), o kojoj žalbi do donošenja odluke o ustavnoj tužbi još nije riješeno.

4. Ustavni sud utvrdio je sljedeće činjenice važne za odlučivanje u ovom ustavnosudskom postupku:

– presudom Općinskog suda u Zagrebu, broj: PR-17901/02 od 16. rujna 2003. godine, utvrđeno je da izvanredni otkaz ugovora o radu tužiteljici od 15. rujna 1998. godine nije dopušten, kao i da joj nije prestao radni odnos kod podnositelja, te mu je naloženo da je vrati na poslove voditelja G. F. i isplati naknadu plaće u ukupnom iznosu od 221.862,58 kn, s pripadajućim zakonskim zateznim kamatama i troškom parničnog postupka;

– na temelju navedene pravomoćne i ovršne presude, Općinski sud u Zagrebu donio je rješenje o ovrsi, broj: Ovrpl-5261/04 od dana 7. ožujka 2005. godine, te ga dostavio podnositelju i banci koja za njega obavlja platni promet;

– dana 23. ožujka 2005. podnositelj ulaže žalbu protiv navedenog rješenja o ovrsi Županijskom sudu u Zagrebu putem prvostupanjskog suda, a 13. travnja 2005. godine i tužbu Ustavnom sudu.

5. Na temelju utvrđenih činjenica, te s obzirom na osporavajuće razloge podnositelja iznesene u ustavnoj tužbi, Ustavni sud nije utvrdio postojanje okolnosti koje bi opravdavale pokretanje ustavnosudskog postupka i prije iscrpljivanja dopuštenog pravnog puta u ovršnom postupku.

Iz ustavne tužbe podnositelja proizlazi da on ne navodi razloge uslijed kojih bi osporenim rješenjem donesenim u ovršnom postupku njemu bila grubo povrijeđena ustavna prava. Naime, osporavajući razlozi podnositelja iscrpljuju se u razlozima zbog kojih je moguće tražiti ponavljanje pravomoćno okončanog parničnog postupka, sadržanim u članku 421. stavku 1. točki 4. Zakona o parničnom postupku (»Narodne novine«, broj 53/91., 91/92., 112/99., 88/01. i 117/03.). Međutim, ti razlozi nisu od utjecaja na provođenje ovršnog postupka prema mjerodavnim odredbama Ovršnog zakona, niti je sud u ovršnom postupku pokrenutom na temelju ovršne isprave dužan o njima raspravljati.

Podnositelj nije učinio vjerojatnom niti činjenicu da bi nepokretanjem ustavnosudskog postupka i prije iscrpljivanja dopuštenog pravnog puta njemu nastale teške i nepopravljive posljedice. Sama činjenica visine pravomoćno utvrđene dužne činidbe nije dovoljan razlog za postupanje ovog Suda na temelju odredbe sadržane u članku 63. stavku 1. (posljednjem dijelu rečenice) Ustavnog zakona.

Također, Ustavni sud smatra potrebnim istaknuti da u ustav­nosudskom postupku u kojem ispituje eventualne povrede ustavnih prava učinjene odlukama donesenim u ovršnom postupku nije nadležan ispitivati eventualne povrede ustavnih prava učinjene podnositelju sudskim presudama donesenim u postupku koji je prethodio ovršnom postupku. Protiv odluka donesenih u parničnom postupku koji je prethodio ovršnom postupku, kao i protiv eventualnih povreda učinjenih u parničnom postupku u kojem su one donesene, podnositelj je imao pravo Ustavnom sudu podnijeti ustavnu tužbu radi zaštite ustavnih prava u roku propisanom člankom 64. Ustavnog zakona. Navedeno stajalište izraženo je i u odluci Ustavnog suda, broj: U-III-408/2003 od 18. veljače 2004. godine.

6. Podnositelj smatra da mu je osporenim rješenjem o ovrsi povrijeđeno ustavno pravo propisano odredbom članka 14. Ustava.

Članak 14. stavak 1. Ustava sadrži ustavno jamstvo nediskriminacije, odnosno zabranu diskriminacije u ostvarenju nekog konkretnog ustavnog prava. Iako se pozvao na članak 14. stavak 1. Ustava, podnositelj u ustavnoj tužbi nije ni na koji način obrazložio povredu ustavnog jamstva nediskriminacije. Ustavni sud u provedenom ustavnosudskom postupku nije našao nijednu činjenicu ili okolnost koja bi na bilo koji način upućivala da je u postupcima koji su prethodili ustavnosudskom postupku podnositelj bio diskriminiran po bilo kojem svojstvu (spolu, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju ili nekoj drugoj osobini). Stoga pozivanje podnositelja na povredu ustavnog jamstva nediskriminacije Ustavni sud ocjenjuje neosnovanim.

Uvažavajući činjenice utvrđene u ovršnom postupku prema stanju spisa na dan podnošenja ustavne tužbe i mjerodavno materijalno pravo, Ustavni sud ocjenjuje da na dan podnošenja ustavne tužbe nije bilo naznaka o postojanju grube povrede ustavnog jamstva jednakosti pred zakonom, niti je prijetio njezin neposredan nastanak, jer sve činjenice i okolnosti sadržane u ustavnoj tužbi, osporenom rješenju o ovrsi i spisu predmeta ukazuju da je Općinski sud u Zagrebu postupao sukladno odredbama Ovršnog zakona kada je donio osporeno rješenje temeljem pravomoćne i ovršne presude te ga dostavio na provedbu banci koja vodi žiroračun podnositelja.

7. Odredba članka 26. Ustava, na čiju povredu također upućuje podnositelj, propisuje da su svi državljani Republike Hrvatske i stranci jednaki pred sudovima i drugim državnim i inim tijelima koja imaju javne ovlasti. Uvažavajući činjenicu da je podnositelj domaća pravna osoba, a da je druga strana u ovršnom postupku hrvatska državljanka, razvidno je da navedena ustavna odredba nije mjerodavna u konkretnom slučaju.

8. U ustavnoj tužbi podnositelj je istaknuo i povredu ustavnog prava na pravično suđenje, zajamčenog člankom 29. stavkom 1. Ustava. To ustavno pravo obuhvaća postupovna jamstva koja moraju biti osigurana strankama u postupcima pred tijelima državne vlasti.

U konkretnom slučaju, međutim, Ustavni sud nije utvrdio nijednu povredu postupka vođenog do dana podnošenja ustavne tužbe, koja bi na bilo koji način dovela do povrede podnositeljevog ustavnog prava na pravično suđenje, zajamčenog člankom 29. stavkom 1. Ustava.

9. Odluka se temelji na primjeni članka 63. stavka 1. Ustavnog zakona, a donesena je na temelju članka 73. i članka 75. Ustavnog zakona.

Broj: U-IIIB-1651/2005

Zagreb, 6. svibnja 2005.

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Vijeća

dr. sc. Jasna Omejec, v. r.

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga