POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

2075

Ustavni sud Republike Hrvatske, u Prvom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Željko Potočnjak, predsjednik Vijeća, te suci Ivan Matija, Agata Račan, Smiljko Sokol, Nevenka Šernhorst i Milan Vuković, članovi Vijeća, u postupku pokrenutom ustavnom tužbom S. Č. iz Z., kojeg zastupa V. D. L., odvjetnica iz Odvjetničkog ureda D. L. iz Z., na sjednici održanoj dana 8. rujna 2005. godine, jednoglasno je donio

ODLUKU

I. Ustavna tužba se odbija.

II. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama«.

 

Obrazloženje
 

1. Ustavna tužba podnijeta je protiv presude Županijskog suda u Zagrebu, broj: -1149/02-2 od 4. veljače 2003. godine kojom je odbijena podnositeljeva žalba i potvrđena presuda Općinskog suda u Zagrebu, broj: K-215/99 od 25. travnja 2002. godine.

Prvostupanjskom presudom podnositelj je oglašen krivim zbog kaznenog djela protiv života i tijela – tjelesne ozljede iz članka 98. Kaznenog zakona (»Narodne novine«, broj 110/97., 27/98. – ispravak, 50/00. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, broj: U-I-241/2000 od 10. svibnja 2000. godine, 129/00., 51/01., 111/03. i 190/03. – Odluka Ustavnog suda, broj: U-I-2566/2003, U-I-2892/2003 od 27. studenoga 2003. godine, u daljnjem tekstu: KZ) te je osuđen na kaznu zatvora u trajanju od trideset (30) dana. Temeljem članka 67. KZ-a, na izrečenu kaznu zatvora primijenjena je uvjetna osuda tako da se kazna neće izvršiti ako podnositelj u razdoblju od jedne (1) godine ne počini novo kazneno djelo.

2. Podnositelj smatra da su mu osporenim odlukama povrijeđena ustavna prava zajamčena člankom 29. stavkom 1. i stavkom 2. alinejom 5., te člankom 31. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske.

Podnositelj u ustavnoj tužbi u bitnome ističe da je u kaznenom postupku počinjena apsolutno bitna povreda odredaba kaznenog postupka iz članka 367. stavka 1. točke 3. Zakona o kaznenom postupku (»Narodne novine«, broj 110/97., 27/98. – ispravak, 58/99., 112/99., 58/02., 143/02. – ispravak i 62/03. – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: ZKP), jer je, suprotno odredbama ZKP-a, dana 8. ožujka 2002. godine održana glavna rasprava u odsutnosti podnositelja koji prije toga nije bio ispitan (a čija je nazočnost u takvoj pravnoj situaciji, prema Zakonu, bila obavezna). Podnositelj smatra da je drugostupanjski sud, odbijajući njegovu žalbu i potvrdivši prvostupanjsku presudu (unatoč utvrđenju da je prvostupanjski sud počinio bitnu povredu odredaba kaznenog postupka), postupio suprotno odredbama ZKP-a prema kojima je bio dužan ukinuti prvostupanjsku presudu i vratiti predmet na ponovno suđenje. Pored toga, podnositelj ističe da činjenični opis djela iz privatne tužbe ne sadrži bitne elemente kaznenog djela tjelesne ozljede, već odgovara građanskopravnom opisu naknade štete. S obzirom na činjenicu da je privatni tužitelj na raspravi održanoj dana 25. travnja 2002. godine izmijenio činjenični opis djela na način da glasi kao u izreci presude, podnositelj smatra da je tek tada (a nakon nastupanja relativne zastare pokretanja kaznenog postupka) podnositelju stavljeno na teret postupanje s namjerom, čime je, prema podnositeljevom mišljenju, počinjena povreda odredbe članka 367. stavka 1. točke 5. ZKP-a, a time i ustavno pravo zajamčeno člankom 31. stavkom 1. Ustava.

Slijedom navedenog predlaže usvajanje ustavne tužbe, ukidanje osporenih presuda i vraćanje predmeta na ponovni postupak.

 

Ustavna tužba nije osnovana.

3. Prema odredbi članka 62. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustav­nom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), svatko može podnijeti Ustavnom sudu ustavnu tužbu ako smatra da mu je pojedinačnim aktom tijela državne vlasti, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili pravne osobe s javnim ovlastima, kojim je odlučeno o njegovim pravima i obvezama ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela, povrijeđeno ljudsko pravo ili temeljna sloboda zajamčena Ustavom, odnosno Ustavom zajamčeno pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu (u daljnjem tekstu: ustavno pravo).

Ustavni sud u postupku u povodu ustavne tužbe, u granicama zahtjeva istaknutog u ustavnoj tužbi, utvrđuje je li u postupku odlučivanja o pravima i obvezama podnositelja došlo do nedopuštenog posizanja u Ustavom zaštićena ljudska prava i temeljne slobode.

4. Iz spisa Općinskog suda u Zagrebu, broj: K-215/99, razvidno je da je I. B. iz Z., dana 16. srpnja 1999. godine podnio privatnu tužbu protiv podnositelja, zbog kaznenog djela tjelesne ozljede iz članka 98. KZ-a. Općinski sud u Zagrebu proveo je kazneni postupak protiv podnositelja, te ga, osporenom presudom, oglasio krivim i izrekao kaznenopravnu sankciju.

Ocjenjujući osnovanost ustavne tužbe, u ustavnosudskom postupku potrebno je utvrditi je li Općinski sud u Zagrebu, u kaznenom postupku koji je prethodio ustavnosudskom postupku, počinio postupovne povrede na koje ukazuje podnositelj, te (u slučaju utvrđenja povrede) ocijeniti ima li učinjena povreda značaj povrede podnositeljevih ustavnih prava.

Uvidom u zapisnik o glavnoj raspravi održanoj 8. ožujka 2002. godine, utvrđeno je da na raspravu zakazanu za 8. ožujka 2002. godine, nije pristupio uredno pozvani podnositelj, dok je raspravi bio nazočan podnositeljev branitelj (koji je ispričao podnositeljev nedolazak zbog službenog putovanja). Pozivom na odredbu članka 441. stavka 3. ZKP-a, sud je održao raspravu u odsutnosti uredno pozvanog okrivljenika (podnositelja).

Iz spisa Općinskog suda u Zagrebu razvidno je da do tada podnositelj nije bio ispitan.

Odlučujući o podnositeljevoj žalbi, Županijski sud u Zagrebu je utvrdio da je održavanjem glavne rasprave dana 8. ožujka 2002. godine u odsutnosti podnositelja koji prethodno nije bio ispitan, prvostupanjski sud počinio bitnu povredu odredaba kaznenog postupka iz članka 367. stavka 1. točke 3. ZKP-a. Međutim, Županijski sud je navedenu povredu okvalificirao kao relativno bitnu povredu odredaba kaznenog postupka koja nije dovela do povrede prava obrane, odnosno taj propust, prema ocjeni drugostupanjskog suda, nije utjecao na pravilnost prvostupanjske odluke.

5. Prema odredbi članka 441. stavka 3. ZKP-a, sud može odlučiti da se glavna rasprava održi u odsutnosti uredno pozvanog okriv­ljenika uz uvjet da njegova nazočnost nije nužna i da je prije toga bio ispitan.

Polazeći od utvrđenja ovog Suda navedenog u odjeljcima 3. i 4. točke 4. obrazloženja ove odluke (da do 8. ožujka 2002. godine podnositelj nije bio ispitan), a imajući u vidu odredbu članka 441. stavka 3. ZKP-a (prema kojoj je prethodno ispitivanje okrivljenika, jedna od kumulativno propisanih pretpostavki za održavanje glavne rasprave u njegovoj odsutnosti), Ustavni sud utvrđuje da u konkret­nom slučaju nije bila ispunjena jedna od pretpostavki propisanih člankom 441. stavkom 3. ZKP-a za održavanje glavne rasprave u odsutnosti okrivljenika.

6. Pri ocjeni osnovanosti podnositeljeve tvrdnje o povredi ustavnog prava da mu se sudi u njegovoj nazočnosti, potrebno je analizirati cjelokupni tijek glavne rasprave koja je provedena pred sudom prvog stupnja, uz poseban osvrt na podnositeljevo ponašanje tijekom kaznenog postupka.

Na glavnoj raspravi održanoj dana 26. lipnja 2000. godine podnositelj se izjasnio o optužbi izjavivši da se ne smatra krivim za djelo koje mu se stavlja na teret.

Podnositelj nije pristupio na rasprave zakazane za 25. siječnja 2001. godine, 21. lipnja 2001. godine i 8. veljače 2002. godine.

Jedina radnja koja je provedena na glavnoj raspravi održanoj dana 8. veljače 2002. godine (koja je održana u podnositeljevoj odsutnosti), bilo je donošenje rješenja kojim je sud odbio prijedlog podnositeljevog branitelja da se provede očevid na mjestu događaja.

Iz navedenih činjenica razvidno je da se podnositelj izjasnio o optužbi prije glavne rasprave koja je održana u njegovoj odsutnosti, te da njegova nazočnost na raspravi održanoj 8. veljače 2002. godine nije bila nužna.

Polazeći od navedenog, a imajući u vidu i činjenicu da se podnositelj višekratno nije odazivao sudskim pozivima za glavnu raspravu, Ustavni sud ocjenjuje da održavanje rasprave u podnositeljevoj odsutnosti (na kojoj nije poduzeta niti jedna bitna procesna radnja), u konkretnom slučaju nema značaj povrede podnositeljevog ustavnog prava iz članka 29. stavka 2. alineje 5. Ustava. Ovakvo stajalište dodatno učvršćuje činjenica da je podnositelju bilo omogućeno iznošenje obrane kao i poduzimanje svih zakonom dopuštenih postupovnih radnji radi zaštite njegovih prava.

7. Odredba članka 29. stavka 1. Ustava glasi:

Svatko ima pravo da zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud pravično i u razumnom roku odluči o njegovim pravima i obvezama, ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela.

Polazeći od činjenice da je u kaznenom postupku podnositelju bilo omogućeno pratiti tijek postupka, sudjelovati u postupku uz branitelja, da mu je bilo omogućeno iznijeti obranu, predlagati dokaze glede odlučnih činjenica, te poduzimati sve zakonom dopuštene procesne radnje, te da je podnositelj svoja prava iskoristio, ocjena je Ustavnog suda da osporenim presudama podnositelju nije povrijeđeno ustavno pravo na pravično suđenje.

8. Podnositelj ističe i povredu odredbe članka 31. stavka 1. Ustava kojom je propisano da nitko ne može biti kažnjen za djelo koje prije nego je počinjeno nije bilo utvrđeno zakonom ili međunarodnim pravom kao kazneno djelo, niti mu se može izreći kazna koja nije bila određena zakonom. Ako zakon nakon počinjenog djela odredi blažu kaznu, odredit će se takva kazna.

S obzirom na činjenicu da je u kaznenom postupku koji je prethodio ustavnosudskom postupku utvrđeno da je podnositelj počinio kazneno djelo koje mu je stavljeno na teret (a koje je zakonom bilo utvrđeno kao kazneno djelo) te da mu je sukladno Zakonu izrečena kaznenopravna sankcija, Ustavni sud ocjenjuje da podnositelju nije povrijeđeno ustavno pravo zajamčeno člankom 31. stavkom 1. Ustava.

9. Slijedom iznijetoga, temeljem odredaba članaka 73. i 75. Ustavnog zakona, odlučeno je kao u izreci. Objava se temelji na članku 29. Ustavnog zakona.

 

Broj: U-III-1241/2003

Zagreb, 8. rujna 2005.

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Vijeća

dr. sc. Željko Potočnjak, v. r.

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga