POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

DRŽAVNI ZAVOD ZA NUKLEARNU SIGURNOST

2235

Na temelju članka 35. a u svezi s člancima 4., 7., 16. i 17. Zakona o nuklearnoj sigurnosti (»Narodne novine« br. 173/03) ravnatelj Državnog zavoda za nuklearnu sigurnost donosi:

PRAVILNIK

O KONTROLI NUKLEARNOG MATERIJALA I POSEBNE OPREME

 

I. OPĆE ODREDBE

 

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se popis nuklearnih materijala i posebne opreme, nuklearnih djelatnosti koje su obuhvaćene sustavom kontrole nuklearnog materijala i posebne opreme, postupak najave namjere i podnošenja zahtjeva za izdavanje dozvole za obavljanje nuklearne djelatnosti te oblik i sadržaj obrazaca.

Ovim Pravilnikom se također propisuju način vođenja evidencije o nuklearnom materijalu, način na koji korisnik nuklearnog materijala obavještava tijelo državne uprave nadležno za poslove nuklearne sigurnosti, te način na koji tijelo državne uprave nadležno za poslove nuklearne sigurnosti vodi registar nuklearnih djelatnosti, registar nuklearnog materijala i registar posebne opreme.

 

Članak 2.

Pojedini izrazi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeća značenja:

Aktivnost (radioaktivnog materijala) je broj radioaktivnih raspada u danoj količini materijala u jedinici vremena. Jedinica za aktivnost je becquerel (Bq).

Fisibilan je onaj materijal (izotop, atomska jezgra) kod kojeg možemo izazvati fisiju.

Fizička zaštita (nuklearnog materijala) je sustav mjera i međunarodnih obveza definiranih Konvencijom o fizičkoj zaštiti nuklearnog materijala.

Inventar je utvrđena količina nuklearnog materijala.

Inventarska promjena je povećanje ili smanjenje količine nuklearnog materijala u određenoj zoni materijalne bilance, iskazano u šaržama.

Ioni su električki nabijeni atomi ili molekule, odnosno grupe atoma ili molekula. Električki naboj potječe od viška (negativan) ili manjka (pozitivan) elektrona.

Ionizirajuće zračenje je elektromagnetsko, čestično i svako drugo zračenje čijim prolazom u tvari izravno ili neizravno nastaju parovi pozitivno i negativno električki nabijenih čestica-iona.

Izotopi su atomi s istim brojem protona, ali različitim brojem neutrona u jezgri. To su atomi istog kemijskog elementa pa imaju ista kemijska svojstva, ali su im fizička svojstva (npr. aktivnost) različita.

Izvorni podaci su podaci, utvrđeni za vrijeme mjerenja ili baždarenja ili upotrijebljeni da bi se izveli empirijski odnosi, koji identificiraju nuklearni materijal i daju podatke o šarži.

Knjigovodstveni inventar je zbroj posljednje fizičke inventure zone materijalne bilance i svih inventarskih izmjena što su se otada dogodile.

Neevidentirani materijal je razlika između knjigovodstvenog inventara i fizičkog inventara.

Radioaktivne tvari (materijali) su tvari koje sadrže, osim ostalih, i atome s nestabilnim jezgrama, koje svojim raspadom proizvode ionizirajuća zračenja.

Radioaktivnost je svojstvo nekih atoma da im se jezgre spontano mijenjaju i pritom emitiraju elektromagnetsko zračenje ili čestice.

Razlika između pošiljatelja i primatelja je razlika u količini nuklearnog materijala u pojedinoj šarži priopćene iz zone materijalne bilance pošiljatelja i količine izmjerene u zoni materijalne bilance primatelja.

Specifična aktivnost je aktivnost (tj. broj radioaktivnih raspada) po jedinici mase ili po jedinici volumena promatrane tvari. Jedinica za specifičnu aktivnost je Bq kg-1, odnosno Bq m-3.

Za pojedine izraze u smislu ovog Pravilnika primjenjuju se definicije iz članka 2. Zakona o nuklearnoj sigurnosti (»Narodne novine« br. 173/03).

 

II. POPIS NUKLEARNOG MATERIJALAI POSEBNE OPREME

 

Članak 3.

Popis nuklearnog materijala i posebne opreme nalazi se u Prilogu I, koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

 

III. OBAVLJANJE NUKLEARNE DJELATNOSTI

 

Članak 4.

Korisnik nuklearnog materijala ili posebne opreme koji namjerava obavljati bilo koju nuklearnu djelatnost, mora svoju namjeru najaviti Državnom zavodu za nuklearnu sigurnost (dalje u tekstu Zavod) u roku od 30 dana prije podnošenja zahtjeva za izdavanje dozvole za obavljanje nuklearne djelatnosti.

 

Članak 5.

Najavu namjere obavljanja nuklearne djelatnosti korisnik nuklearnog materijala ili posebne opreme podnosi Zavodu na obrascima DZNS-NM-01; -02; -03; -04; -07; -08 koji su sastavni dio ovoga Pravilnika i koji moraju sadržavati sljedeće podatke:

– naziv i sjedište korisnika nuklearnog materijala ili posebne opreme;

– matični broj;

– materijal (kemijski sastav);

– proizvođač;

– količina (kg) i broj komada;

– element (izotop) klasificiran kao nuklearni materijal;

– težinski udio nuklearnog materijala (%);

– specifična aktivnost (Bq kg-1);

– namjena;

– opis djelatnosti;

– lokacija;

– način čuvanja/skladištenja;

– početak djelatnosti i predviđeno trajanje;

– i druge podatke prema zahtjevu službene osobe.

 

Članak 6.

Najavu namjere za izvoz/uvoz nuklearnog materijala ili posebne opreme korisnik nuklearnog materijala ili posebne opreme podnosi Zavodu obrascu DZNS-NM-05, koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i koji mora sadržavati sljedeće podatke:

– naziv i sjedište korisnika nuklearnog materijala ili posebne opreme;

– matični broj;

– naziv i sjedište krajnjeg korisnika;

– izjava o namjeni;

– materijal (kemijski sastav)/posebna oprema;

– tarifni broj i tarifna oznaka;

– proizvođač;

– količina (kg) i broj komada;

– element (izotop) klasificiran kao nuklearni materijal;

– težinski udio nuklearnog materijala (%);

– specifična aktivnost (Bq kg-1);

– zemlja izvoza/uvoza;

– rok izvoza/uvoza;

– i druge podatke prema zahtjevu službene osobe.

Nakon obavljenog uvoza/izvoza korisnik nuklearnog materijala ili posebne opreme mora prijaviti Zavodu na obrascu DZNS-NM-06, koji je sastavni dio ovoga Pravilnika, da je obavio izvoz/uvoz nuklearnog materijala ili posebne opreme.

 

Članak 7.

Najavu namjere za prijevoz nuklearnog materijala korisnik nuklearnog materijala podnosi Zavodu na obrascu DZNS-NM-10, koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i koji mora sadržavati sljedeće podatke:

– naziv i sjedište pošiljatelja;

– naziv i sjedište primatelja (konačno odredište);

– naziv i sjedište prijevoznika;

– materijal (kemijski sastav);

– proizvođač;

– količina (kg);

– element (izotop) klasificiran kao nuklearni materijal;

– težinski udio nuklearnog materijala (%);

– specifična aktivnost (Bq kg-1);

– namjena;

– klasifikacija materijala prema Konvenciji o fizičkoj zaštiti nuklearnog materijala;

– podaci o fizičkoj zaštiti;

– osiguranje ili financijsko jamstvo za pokriće odgovornosti za nuklearnu štetu prema Zakonu o odgovornosti za nuklearnu štetu;

– i druge podatke prema zahtjevu službene osobe.

 

IV. OSTALE DJELATNOSTI OBUHVAĆENE SUSTAVOM KONTROLE

 

Članak 8.

Popis djelatnosti koje se odnose na proizvodnju posebne opreme i nenuklearnog materijala nalazi se u Prilogu II, koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

 

Članak 9.

Korisnik posebne opreme koji namjerava obavljati neku od djelatnosti iz Priloga II ovoga Pravilnika, mora svoju namjeru prije početka obavljanja djelatnosti najaviti Zavodu na obrascu DZNS-NM-02, koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i koji mora sadržavati sljedeće podatke:

– naziv i sjedište institucije koja obavlja djelatnost;

– matični broj;

– predviđen početak djelatnosti;

– naziv komponente;

– serijski/identifikacijski broj;

– radni postupak (projektiranje, proizvodnja, oplemenjivanje, ispitivanje, podešavanje, baždarenje, usklađivanje s propisima/normama);

– radni parametri (tlak, temperatura, protok, radni medij, posebni radni uvjeti);

– broj komada;

– način pakiranja/skladištenja;

– naručitelj i krajnji korisnik;

– izjava o namjeni;

– predviđeni rok isporuke;

– i druge podatke prema zahtjevu službene osobe.

 

V. VOĐENJE EVIDENCIJE O NUKLEARNOM MATERIJALU

 

Članak 10.

Korisnik nuklearnog materijala mora imenovati posebno kvalificiranog djelatnika koji pored općih uvjeta prema propisima o radnim odnosima, ima dodatnu izobrazbu i znanja u području radiološke i nuklearne sigurnosti, te postupanja s nuklearnim materijalom.

 

Članak 11.

Obveza vođenja evidencije o nuklearnom materijalu odnosi se na sav nuklearni materijal utvrđen ovim Pravilnikom, osim na:

plutonij 238 čistoće veće od 80%;

fisibilni materijal koji se upotrebljava u mjernim instrumentima u količinama manjim od 1 grama;

– nuklearni materijal koji se upotrebljava za proizvodnju legura, keramike itd.

 

Članak 12.

Korisnik nuklearnog materijala donijet će akte o vođenju evidencije u svojim zonama materijalne bilance. Akti moraju obuhvaćati:

– mjerni sustav za utvrđivanje količina primljenog, proizvedenog, izgubljenog ili na drugi način odstranjenog nuklearnog materijala i količina iz inventara;

– ocjenu osjetljivosti i točnosti mjerenja, te nepouzdanosti mjerenja;

– postupke utvrđivanja, revizije i ocjene razlika u mjerenju između pošiljatelja i primatelja;

– postupke utvrđivanja fizičkog inventara;

– postupke ocjenjivanja gomilanja neizmjerenog inventara i neizmjerenih gubitaka;

– sustav dokumentacije i izvještaja koji za svaku zonu materijalne bilance prikazuje inventar nuklearnog materijala i promjene tog materijala, uključujući njegovo unošenje u zonu materijalne bilance i iznošenje iz nje;

– odredbe o postupcima i načinu obračuna;

– odredbe o postupcima dostave izvještaja Zavodu;

– odredbe o imenovanju kvalificiranog djelatnika odgovornog za obračun i kontrolu;

– mjere fizičke zaštite.

 

Članak 13.

Evidencija nuklearnog materijala vodi se posebno za svaku zonu materijalne bilance i šaržu nuklearnog materijala.

Dokumentacija obuhvaća dokumentaciju o evidenciji i pogonsku dokumentaciju.

Dokumentacija se čuva najmanje pet godina nakon prestanka nadzora.

 

Članak 14.

Dokumentacija o evidenciji za svaku zonu materijalne bilance mora sadržavati podatke:

– sve inventarske izmjene, tako da se u svako vrijeme može utvrditi knjigovodstveni inventar;

– sve rezultate mjerenja potrebnih za utvrđivanje fizičkog inventara;

– sva prilagođavanja i ispravke učinjene u vezi s inventarskim promjenama, knjigovodstvenim inventarom i fizičkim inventarom.

 

Članak 15.

Dokumentacija o evidenciji za svaku inventarsku promjenu i za svaki fizički inventar, u vezi sa svakom šaržom nuklearnog materijala, mora sadržavati

– identifikaciju materijala;

– podatke o šarži;

– izvorne podatke.

Dokumentacija o evidenciji za svaku šaržu nuklearnog materijala mora sadržavati poseban obračun za uranij, torij i plutonij.

Za svaku inventarsku promjenu treba navesti datum, otpremnu zonu materijalne bilance i prijemnu zonu materijalne bilance.

 

Članak 16.

Pogonska dokumentacija, za svaku zonu materijalne bilance, mora sadržavati:

– pogonske podatke koji su potrebni za uvođenje promjena u količini i sastavu nuklearnog materijala;

– opis redoslijeda postupaka u toku primanja i iznošenja fizičkog inventara, tako da se osigura njegova točnost;

– opis mjera za utvrđivanje uzroka i opsega bilo kojeg slučajnog ili neizmjerenog gubitka nuklearnog materijala.

 

Članak 17.

Korisnik nuklearnog materijala za svaku zonu materijalne bilance dostavlja Zavodu izvještaj iz evidencije o nuklearnom materijalu. Taj izvještaj podnosi se na obrascu DZNS-NM-09 i obuhvaća:

– naziv i sjedište korisnika nuklearnog materijala;

– matični broj;

– početni fizički inventar;

– inventarske promjene (najprije povećanje, zatim smanjenje);

– zaključni knjigovodstveni inventar;

– zaključni fizički inventar;

– neevidentirani inventar;

– i druge podatke prema zahtjevu službene osobe.

Izvještaj o fizičkom inventaru, koji sadrži svaku šaržu posebno i utvrđuje identifikaciju materijala i podatke o šarži, treba za svaku šaržu priključiti izvještaju o materijalnoj bilanci.

Izvješće o materijalnoj bilanci korisnik nuklearnog materijala mora dostavljati Zavodu dva puta godišnje, a najkasnije 15 dana nakon obavljene fizičke inventure.

 

Članak 18.

Izvještaj o promjeni inventara obuhvaća:

– identifikacijske podatke;

– podatke za svaku šaržu nuklearnog materijala;

– datum promjene inventara;

– naziv otpremne zone materijalne bilance i prijemne zone materijalne bilance ili primatelja, po potrebi;

– objašnjenja promjene inventara, na temelju pogonskih podataka iz pogonske dokumentacije;

– opis predviđenog operativnog programa, prije svega programa fizičke inventure nuklearnog materijala.

Izvješće o promjeni inventara korisnik nuklearnog materijala mora dostaviti Zavodu u roku od 15 dana od dana proteka mjeseca u kojem su te promjene nastale odnosno u kojem su te promjene registrirane.

 

Članak 19.

Korisnik nuklearnog materijala mora obavijestiti Zavod o svakoj promjeni inventara, reguliranju ili ispravku i to ukupnim periodičnim popisom ili pojedinačno.

O promjeni inventara izvještava se po šaržama. Male promjene inventara nuklearnog materijala, kao što je uzimanje analitičkih uzoraka, mogu se udružiti u jednu šaržu i o njima se izvještava kao o jednoj promjeni inventara.

 

Članak 20.

Korisnik nuklearnog materijala mora Zavodu odmah dostaviti posebne izvještaje, ako se nuklearni materijal izgubio ili se mogao izgubiti, ili ako se promijenio nadzirani prostor za čuvanje nuklearnog materijala te se zbog toga nuklearni materijal mogao izgubiti.

 

Članak 21.

Korisnik nuklearnog materijala mora obavijestiti Zavod o svakom namjeravanom iznošenju nuklearnog materijala iz države i to 60 dana prije pripreme materijala za prijevoz.

Obavijest se podnosi na obrascu DZNS-NM-06 i obuhvaća:

– identifikaciju nuklearnog materijala koji se iznosi i identifikaciju zone materijalne bilance iz koje se iznosi, a po mogućnosti i količinu i sastav materijala;

– naziv države kojoj je nuklearni materijal upućen;

– datum i mjesta kada će i gdje će nuklearni materijal biti pripremljen za prijenos;

– približne datume otpreme i dopreme nuklearnog materijala;

– mjesto i vrijeme u kojem će i kad će zemlja primatelj preuzeti odgovornost za evidenciju i kontrolu nuklearnog materijala;

– i druge podatke prema zahtjevu službene osobe.

 

Članak 22.

Korisnik nuklearnog materijala mora obavijestiti Zavod o svakom predviđenom unošenju nuklearnog materijala u državu i to najkasnije 60 dana prije dana kad Republika Hrvatska preuzima odgovornost za evidenciju i kontrolu tog materijala.

Obavijest se podnosi na obrascu DZNS-NM-06 i obuhvaća:

– naziv i sjedište korisnika nuklearnog materijala;

– matični broj;

– identifikaciju nuklearnog materijala i, po mogućnosti, predviđenu količinu i sastav;

– mjesto i vrijeme prijenosa nuklearnog materijala u kojem će Republika Hrvatska preuzeti odgovornost za evidenciju i kontrolu;

– datum dopreme nuklearnog materijala te datum i mjesto namjeravanog raspakiranja materijala;

– i druge podatke prema zahtjevu službene osobe.

 

Članak 23.

Korisnik nuklearnog materijala mora osigurati mjesto i instalacije za postavljanje opreme za kontrolu nuklearnog materijala i njezin nesmetani rad.

Korisnik nuklearnog materijala mora osigurati uvjete za nesmetanu provedbu inspekcijskog nadzora, koje provode inspektori Zavoda.

 

VI. REGISTRI NUKLEARNIH DJELATNOSTI, NUKLEARNOG MATERIJALA I POSEBNE OPREME

 

Članak 24.

Radi nadzora nad nuklearnim materijalom i sprečavanja njegove moguće zloupotrebe Zavod vodi registar nuklearnih djelatnosti, registar nuklearnog materijala i registar posebne opreme u Republici Hrvatskoj, kao službenu evidenciju nuklearnih djelatnosti, nuklearnog materijala i posebne opreme.

 

Članak 25.

Zavod vodi registar nuklearnih djelatnosti u kojeg se upisuju korisnici nuklearnog materijala ili posebne opreme koji obavljaju nuklearne djelatnosti i ostale djelatnosti obuhvaćene sustavom kontrole.

U registar nuklearnih djelatnosti upisuju se:

– naziv i sjedište korisnika nuklearnog materijala ili posebne opreme;

– opis djelatnosti;

– uvjeti za obavljanje djelatnosti.

U registru nuklearnih djelatnosti pohranjuju se najave namjere obavljanja nuklearne djelatnosti i rješenja donesena u postupku izdavanja dozvole za obavljanje nuklearne djelatnosti.

 

Članak 26.

Zavod vodi registar nuklearnog materijala u kojeg se upisuju podaci o korisniku nuklearnog materijala.

U registar nuklearnog materijala upisuju se:

– naziv i sjedište korisnika nuklearnog materijala;

– opis nuklearnog materijala (kemijski sastav, količina u kg, element klasificiran kao nuklearni materijal, težinski udio nuklearnog materijala u %, specifična aktivnost u Bq kg-1);

– uvjeti za upotrebu nuklearnog materijala.

U registru nuklearnog materijala pohranjuju se najave namjere obavljanja nuklearne djelatnosti i rješenja donesena u postupku izdavanja dozvole za upotrebu nuklearnog materijala.

U registar nuklearnog materijala upisuju se podaci koje korisnici nuklearnog materijala moraju voditi za svaku zonu materijalne bilance i redovno dostavljati nadležnom državnom tijelu, a to su:

– početni fizički inventar;

– inventarske promjene (najprije povećanje, zatim smanjenje);

– zaključni knjigovodstveni inventar;

– zaključni fizički inventar;

– neevidentirani inventar.

 

Članak 27.

Zavod vodi registar posebne opreme u kojeg se upisuju podaci o korisniku posebne opreme.

U registar posebne opreme upisuju se:

– naziv i sjedište korisnika posebne opreme;

– opis posebne opreme (naziv, serijski/identifikacijski broj, specifikacija, radni parametri, količina i drugo);

– uvjeti za upotrebu posebne opreme.

U registru posebne opreme pohranjuju se najave namjere obavljanja nuklearne djelatnosti i rješenja donesena u postupku izdavanja dozvole za upotrebu posebne opreme.

 

VII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

Članak 28.

Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o zonama materijalne bilance, te o načinu vođenja evidencije o nuklearnim materijalima i dostavi podataka iz te evidencije (»Narodne novine« br. 53/91).

 

Članak 29.

Korisnici nuklearnog materijala ili posebne opreme moraju obavljanje svoje nuklearne djelatnosti uskladiti s odredbama iz ovoga Pravilnika u roku od 6 mjeseci od dana njegova stupanja na snagu.

 

Članak 30.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

 

Klasa: 011-01/05-01/02

Urbroj: 568-05-03

Zagreb, 30. rujna 2005.

Ravnatelj

Matjaž Prah, v. r.

 

Napomena: prilozi i dodaci su ispušteni u ovom info pregledu


 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga