POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA

2367

Na temelju članka 36. stavka 2. i stavka 4., članka 37. stavka 2. i članka 64. stavka 7. Zakona o hrani (»Narodne novine« broj 117/03, 130/03, 48/04) uz suglasnost ravnatelja Hrvatske akreditacijske agencije, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva donosi

PRAVILNIK

O PRIZNAVANJU POSEBNIH SVOJSTAVA HRANE I DODJELI OZNAKE »TRADICIONALNI UGLED«

 

I. OPĆE ODREDBE

 

Predmet Pravilnika

 

Članak 1.

(1) Ovim se Pravilnikom propisuju uvjeti i postupak za priznavanje posebnih svojstava hrane (u daljnjem tekstu: prehrambeni proizvod) radi označavanja oznakom »tradicionalni ugled«, sadržaj specifikacije prehrambenog proizvoda, sadržaj Upisnika prehrambenih proizvoda koji nose oznaku »tradicionalni ugled«, sustav utvrđivanja sukladnosti, uvjeti koje moraju zadovoljiti pravne osobe koje provode postupak ocjenjivanja sukladnosti te način kontrole.

(2) Odredbe ovog Pravilnika odnose se na prehrambene proizvode navedene u Prilogu I koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio.

 

Definicije

 

Članak 2.

U smislu ovoga Pravilnika pojedini izrazi imaju sljedeće značenje:

(1) »Posebno svojstvo« znači jedno ili više svojstava koja prehrambeni proizvod jasno razlikuju od drugih sličnih proizvoda iste kategorije. Prezentacija prehrambenog proizvoda ne smatra se posebnim svojstvom, posebice njegov oblik, izgled ili ambalaža, način i mjesto na koji je aranžiran i izložen.

(2) »Udruženje« podrazumijeva svako udruženje proizvođača i/ili prerađivača određenog prehrambenog proizvoda, bez obzira na pravni oblik ili sastav koji to udruženje ima.

(3) Oznaka »tradicionalni ugled« znači prepoznavanje prehrambenog proizvoda na tržištu kao proizvoda koji se odlikuje posebnim svojstvom ili svojstvima. Posebna svojstva oznake »tradicionalni ugled« prehrambenog proizvoda ne smiju biti vezana za zemljopisno područje. Oznaka »tradicionalni ugled« sastoji se od naziva prehrambenog proizvoda uz navođenje posebnosti koje se tiču tradicionalnosti.

(4) »Tradicionalno« znači način proizvodnje i/ili prerade koji se prenosi iz naraštaja u naraštaj.

 

Svojstva koja se ne mogu smatrati posebnima

 

Članak 3.

Posebno svojstvo, u smislu članka 2. stavka 1., ne može se ograničiti na kvalitativni ili kvantitativni sastav ili na metodu proizvodnje uređenu posebnim propisom, odnosno propisanim zahtjevima kakvoće ili standardima, osim u slučaju kada postoji poseban propis koji uređuje posebna svojstva prehrambenog proizvoda.

 

Uvjeti za priznavanje posebnih svojstava

 

Članak 4.

(1) Prehrambeni proizvod može biti označen oznakom »tradicionalni ugled« sukladno odredbama ovoga Pravilnika ako:

– je proizveden korištenjem tradicionalnih sirovina, ili

– ima tradicionalni sastav, ili

– je proizveden ili prerađen na tradicionalan način,

a odlikuje se posebnim svojstvima u odnosu na druge slične prehrambene proizvode iz iste kategorije.

(2) Dodjela oznake se neće dozvoliti u slučaju kada posebna svojstva prehrambenog proizvoda proizlaze:

– iz njegova zemljopisna područja;

– samo iz primjene tehnološke inovacije.

(3) Oznaka »tradicionalni ugled« dodijelit će se ako je naziv prehrambenog proizvoda:

– sam po sebi poseban, ili

– izražava posebna svojstva prehrambenog proizvoda.

(4) Uporaba zemljopisnih pojmova u oznaci je dozvoljena ako navedeni nisu obuhvaćeni zaštitom prema Pravilniku o oznakama izvornosti i oznakama zemljopisnog podrijetla hrane (NN br. 80/05).

 

Nedopuštena dodjela oznake

 

Članak 5.

(1) Oznaka »tradicionalni ugled« koja izražava posebna svojstva, sukladno odredbi članka 4. stavka 3. alineji 2. ovoga Pravilnika, ne može se dodijeliti kada:

– se odnosi samo na tvrdnje o općenitom svojstvu prehrambenog proizvoda, a koje se koriste za više prehrambenih proizvoda, ili na one predviđene posebnim propisima,

– dovodi u zabludu potrošača, osobito ako se odnosi na prepoznatljiva svojstva prehrambenog proizvoda ili ne udovoljava specifikaciji ili očekivanjima istih glede svojstava proizvoda.

(2) Poseban naziv prehrambenog proizvoda da bi se priznao, prema odredi članka 4. točki 3. alineji 1. ovoga Pravilnika mora biti tradicionalan i u skladu s odredbama nacionalnih propisa ili mora biti ustanovljen običajem.

 

II. POSTUPAK ZA PRIZNAVANJE POSEBNIH SVOJSTAVA I DODJELU OZNAKE »TRADICIONALNI UGLED«

 

Tijelo koje provodi postupak priznavanja

 

Članak 6.

(1) Postupak za priznavanje posebnih svojstava i dodjelu oznake »tradicionalni ugled« pokreće se zahtjevom za priznavanje posebnih svojstava i dodjelu oznake »tradicionalni ugled« (u daljnjem tekstu: zahtjev) koji se podnosi Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).

(2) Postupak iz stavka 1. ovoga članka provodi Povjerenstvo za dodjelu oznake »tradicionalni ugled« (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) koje osniva ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva (u daljnjem tekstu: ministar).

(3) Povjerenstvo je sastavljeno od stalnih članova od kojih je najmanje jedan prehrambeni tehnolog, jedan agronom i jedan pravnik iz Ministarstva te članova koji se mijenjaju ovisno o kategoriji prehrambenog proizvoda za koji se traži priznavanje posebnih svojstava i dodjela oznake »tradicionalni ugled«.

 

Poslovi Povjerenstva

 

Članak 7.

Povjerenstvo obavlja sljedeće poslove:

– razmatra zahtjeve i predlaže ministru donošenje rješenja o upisu u Upisnik prehrambenih proizvoda koji nose oznaku »tradicionalni ugled« (u daljnjem tekstu: Upisnik);

– razmatra pristigle prigovore sukladno članku 12. stavku 1. i članku 18.;

– traži, ako je to potrebno, dopunu zahtjeva;

– razmatra zahtjeve za naknadnu izmjenu i dopunu specifikacije prehrambenog proizvoda u smislu članka 19. ovoga Pravilnika;

– provjerava da li su udovoljeni uvjeti navedeni u specifikaciji.

 

Pravo na podnošenje zahtjeva

 

Članak 8.

Pravo na podnošenje zahtjeva imaju proizvođači i prerađivači te udruženja proizvođača i/ili prerađivača (u daljnjem tekstu: podnositelj zahtjeva) koji su zainteresirani za zaštitu oznake.

 

Sadržaj zahtjeva

 

Članak 9.

(1) Zahtjev sadrži:

– podatke o podnositelju zahtjeva odnosno udruženju, te o svakom njezinom pojedinom članu, koji je proizvođač odnosno prerađivač prehrambenog proizvoda za koji se traži oznaka (ime i prezime odnosno naziv pravne ili fizičke osobe ili poljoprivrednog obiteljskog gospodarstva, punu adresu odnosno sjedište te matični broj istih, a u slučaju udruženja također i pravni status udruženja);

– statut udruženja;

– specifikaciju prehrambenog proizvoda sukladno članku 10. ovoga Pravilnika;

– dokaz o udovoljavanju uvjetima navedenim u specifikaciji;

– izjavu o sukladnosti s odredbama propisa koji se odnose na prehrambeni proizvod;

– punomoć, ako podnositelja zastupa ovlašteni zastupnik ili punomoćnik;

– potpis podnositelja zahtjeva, zastupnika odnosno punomoćnika.

(2) Podaci iz stavka 1. ovoga članka prilažu se uz ispunjeni i potpisani Obrazac za priznavanje posebnih svojstava i dodjelu oznake »tradicionalni ugled« koji je u Prilogu II tiskan uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio.

 

Sadržaj specifikacije

 

Članak 10.

Specifikacija prehrambenog proizvoda (u daljnjem tekstu: specifikacija) sadrži:

– ime u smislu članka 4. stavka 3. i 4. i članka 5. ovoga Pravilnika napisano na jednom ili više jezika;

– opis metode proizvodnje, uključujući prirodu i svojstva sirovine i/ili korištene sastojke i/ili metodu pripreme prehrambenog proizvoda, pozivajući se na njegova osobita svojstva;

– svojstva koja omogućavaju procjenu tradicionalnog karaktera, u smislu članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika;

– opis svojstava prehrambenog proizvoda koji uključuje njegova glavna fizikalna, kemijska, mikrobiološka i/ili organoleptička svojstva koja su u svezi s osobitim svojstvima;

– minimalne zahtjeve i načine kontrole kojoj se osobita svojstva podvrgavaju.

 

Postupak po zaprimljenom zahtjevu

 

Članak 11.

(1) Nakon zaprimanja zahtjeva, Povjerenstvo utvrđuje potpunost istoga u roku od 30 dana od dana zaprimanja zahtjeva.

(2) Ukoliko je zahtjev nepotpun, podnositelj zahtjeva se poziva da u roku od 30 dana ukloni uočene nedostatke.

(3) Ako podnositelj zahtjeva u roku iz stavka 2. ovoga članka ne ukloni uočene nedostatke, ministar zaključkom odbacuje zahtjev.

(4) Ukoliko je zahtjev potpun, glavne točke zahtjeva objavljuju se u »Narodnim novinama«, te svaka fizička ili pravna osoba može u svezi određenog zahtjeva uložiti prigovor.

(5) Ministarstvo mora osigurati uvid u zahtjev svim osobama koje ulože prigovor.

 

Prigovor na objavljeni zahtjev

 

Članak 12.

(1) Prigovor na objavljeni zahtjev podnosi se u roku od tri mjeseca računajući od dana objave glavnih točaka zahtjeva u »Narodnim novinama«.

(2) Uz prigovor iz stavka 1. ovoga članka prilažu se i dokazi o razlozima.

(3) Rok za podnošenje prigovora iz stavka 1. ovoga članka ne može se produžavati.

 

Postupak povodom prigovora

 

Članak 13.

(1) Povjerenstvo rješava o prigovoru.

(2) Ako Povjerenstvo utvrdi da prigovor ne ispunjava formalne uvjete propisane člankom 12. stavkom 1. i 2. ovoga Pravilnika, prigovor se zaključkom odbacuje o čemu se obavještava podnositelj zahtjeva i podnositelj prigovora, te se postupak za priznavanje posebnih svojstava i dodjelu oznake »tradicionalni ugled« nastavlja.

(3) Ako prigovor ispunjava formalne uvjete iz članka 12. stavka 1. i 2. ovoga Pravilnika, Povjerenstvo dostavlja prigovor s priloženim dokazima podnositelju zahtjeva i poziva ga da u roku od 30 dana dostavi pisano očitovanje o prigovoru.

(4) Rok za očitovanje o prigovoru može se na zahtjev podnositelja zahtjeva iz opravdanih razloga produžiti za 30 dana.

(5) Ako podnositelj zahtjeva u propisanom roku ne dostavi očitovanje na prigovor, donosi se rješenje o odbijanju zahtjeva.

 

Ispitivanje osnovanosti prigovora

 

Članak 14.

(1) Ako se podnositelj zahtjeva očituje na podneseni prigovor, Povjerenstvo ispituje osnovanost prigovora u okviru razloga zbog kojih je podnesen.

(2) U svrhu razmatranja prigovora, Povjerenstvo može zatražiti sastanak sa svim zainteresiranim stranama radi postizanja dogovora.

(3) Ministar donosi rješenje o odbijanju zahtjeva ako utvrdi da je prigovor osnovan i o tome obavještava podnositelja zahtjeva i podnositelja prigovora.

(4) Ministar donosi rješenje o odbijanju prigovora ako utvrdi da je prigovor neosnovan i o tome obavještava podnositelja zahtjeva i podnositelja prigovora.

 

Okončanje postupka i upis u Upisnik

 

Članak 15.

(1) Na temelju provedenog postupka za priznavanje posebnih svojstava i dodjelu oznake »tradicionalni ugled« i prijedloga Povjerenstva, ministar donosi rješenje o upisu u Upisnik (u daljnjem tekstu: rješenje).

(2) Danom pravomoćnosti rješenja, oznaka se upisuje u Upisnik.

(3) Upis u Upisnik na temelju pravomoćnog rješenja objavljuje se »Narodnim novinama«.

(4) Svaka zainteresirana osoba može zatražiti od Ministarstva uvid u specifikaciju prehrambenog proizvoda kojemu su priznata posebna svojstva i dodijeljena oznaka »tradicionalni ugled«.

 

Označavanje

 

Članak 16.

(1) Prehrambeni proizvodi koji nose oznaku »tradicionalni ugled« moraju na deklaraciji imati vidljivi navod »TRADICIONALNI UGLED«.

(2) Prehrambeni proizvod koji nosi oznaku »tradicionalni ugled« mora na deklaraciji imati navedene podatke (naziv i adresu) o certifikacijskom tijelu iz članka 24. stavka 1. ovoga Pravilnika koje provodi kontrolu nad istim.

 

Sadržaj Upisnika

 

Članak 17.

(1) U Upisnik iz članka 7. alineja 1. ovoga Pravilnika upisuju se sljedeći podaci:

– oznaka »tradicionalni ugled« prehrambenog proizvoda;

– opis posebnih svojstava kojima se taj prehrambeni proizvod odlikuje;

– kategorija prehrambenog proizvoda;

– podatke o podnositelju zahtjeva odnosno udruženju (naziv udruženja te adresa i zemlja);

– podatke o svakom korisniku oznake (ime i prezime, odnosno naziv, matični broj, adresa);

– izgled (oblik) oznake »tradicionalni ugled«, ako je podnositelj zahtjeva ima;

– datum podnošenja zahtjeva;

– datum objave zahtjeva u »Narodnim novinama«;

– prigovor, ako je podnesen (broj, datum, podaci o podnositelju);

– datum donošenja rješenja o upisu u Upisnik te broj rješenja;

– datum objave oznake u »Narodnim novinama«;

– naziv i adresa certifikacijskih tijela koja obavljaju kontrolu (popis certifikacijskih tijela).

(2) Podaci iz Upisnika su javni.

(3) Svaka zainteresirana osoba može od Ministarstva zatražiti izvadak iz Upisnika.

 

Prigovor na oznaku

 

Članak 18.

Svaka fizička i pravna osoba može podnijeti prigovor u svrhu osporavanja priznatih posebnih svojstava ili uvjete navedene u specifikaciji prehrambenog proizvoda koji nosi oznaku »tradicionalni ugled«.

 

Izmjene i dopune specifikacije

 

Članak 19.

(1) Udruženje može uputiti Ministarstvu, zahtjev za izmjenu ili dopunu specifikacije prehrambenog proizvoda kojemu su priznata posebna svojstva i dodijeljena oznaka »tradicionalni ugled«. Zahtjev mora sadržavati:

– podatke o udruženju, (punu adresu odnosno sjedište te matični broj istih i pravni status udruženja);

– popis (listu) izmjena i dopuna specifikacije.

(2) Zahtjev za izmjenu i dopunu specifikacije objavljuje se u »Narodnim novinama« i na odgovarajući način primjenjuju se odredbe članka 12., 13. i 14. ovoga Pravilnika.

(3) Ministarstvo je dužno obavijestiti svakog proizvođača i/ili prerađivača koji proizvodi i/ili prerađuje prehrambeni proizvod koji nosi oznaku »tradicionalni ugled« sukladno prvotnoj specifikaciji.

(4) U roku od tri mjeseca nakon objave sukladno stavku 2. ovoga članka svaki proizvođač i/ili prerađivač koji traži pravo uporabe specifikacije ili koji ju koristi, a za koju je podnesen zahtjev za izmjenu i dopunu može ostvariti pravo da zadrži prvotnu specifikaciju ako to zahtjeva od Ministarstva.

(5) Ako Ministarstvo ne zaprimi nikakav zahtjev sukladno stavku 4. ovoga članka u predviđenom roku, izmjena i dopuna specifikacije se prihvaća i objavljuje se u Narodnim novinama.

(6) Ako Ministarstvo zaprimi zahtjev sukladno stavku 4. ovoga članka, izmjena i dopuna se neće prihvatiti. U tom slučaju udruženje koje je tražilo izmjenu i dopunu specifikacije sukladno stavku 1. ovoga članka može zatražiti novo priznavanje posebnih svojstava i dodjelu oznake »tradicionalni ugled«.

 

Pravo uporabe oznake

 

Članak 20.

(1) Pravo uporabe oznake »tradicionalni ugled« pripada svim proizvođačima i/ili prerađivačima prehrambenog proizvoda, dok za to udovoljavaju uvjetima određenim ovim Pravilnikom.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka dužni su odabrati jedno ovlašteno certifikacijsko tijelo iz članka 24. stavka 1. ovoga Pravilnika za provođenje kontrole te su dužni podvrći se kontroli.

 

Članak 21.

(1) Samo prehrambeni proizvod koji udovoljava odredbama ovoga Pravilnika i uvjetima navedenim u objavljenoj specifikaciji može nositi oznaku »tradicionalni ugled«.

(2) Sam naziv prehrambenog proizvoda namijenjen je, isključivo za prehrambeni proizvod koji odgovara objavljenoj specifikaciji prehrambenog proizvoda u slučaju:

– da je to zatražilo udruženje u zahtjevu; i

– da se u postupku prigovora ne dokaže da je uporaba naziva nezakonita, prepoznatljiva i ekonomski važna za slične prehrambene proizvode.

 

Postupak za ostvarenje prava uporabe oznake

 

Članak 22.

(1) Proizvođač odnosno prerađivač koji po prvi puta nakon priznavanja posebnih svojstava i dodijeli oznake »tradicionalni ugled«, želi koristiti istu, a koja je priznata sukladno odredbama ovoga Pravilnika, čak i ako pripada udruženju koje je podnijelo zahtjev, dužan je o tome obavijestiti Ministarstvo i certifikacijsko tijelo iz članka 24. stavka 1. ovoga Pravilnika.

(2) Certifikacijsko tijelo dužno je jamčiti da proizvođač odnosno prerađivač iz stavka 1. ovoga članka udovoljava uvjetima navedenima u specifikaciji prehrambenog proizvoda koji nosi oznaku »tradicionalni ugled«.

 

Opseg zaštite

 

Članak 23.

Oznaka »tradicionalni ugled« zaštićena je od:

– svake zlouporabe ili prakse koja bi mogla obmanuti javnost uključujući između ostaloga i prakse koja sugerira da prehrambeni proizvod ima posebna svojstva koja ga čine prepoznatljivim;

– od svake imitacije naziva priznatih i rezerviranih sukladno članku 21. stavku 2. ovoga Pravilnika.

 

III. SUSTAV UTVRĐIVANJA SUKLADNOSTI I KONTROLA

 

Certifikacijsko tijelo

 

Članak 24.

(1) Ministar ovlašćuje pravne osobe (u daljnjem tekstu: certifikacijsko tijelo) za utvrđivanje sukladnosti proizvodnje, prerade i samog prehrambenog proizvoda sa specifikacijom i provedbu kontrole nad proizvodnjom, preradom i samim prehrambenim proizvodom, na temelju javnog poziva.

(2) Javni poziv iz stavka 1. ovoga članka raspisuje se u trenutku objave zahtjeva.

(3) Popis ovlaštenih certifikacijskih tijela objavljuje se u »Narodnim novinama«.

(4) Nadzor nad radom certifikacijskog tijela provodi Ministarstvo.

 

Tehnički i organizacijski uvjeti, koje mora ispunjavati certifikacijsko tijelo

 

Članak 25.

(1) Certifikacijsko tijelo, koje provodi kontrolu proizvodnje odnosno prerade prehrambenih proizvoda mora ispunjavati sljedeće tehničke i organizacijske uvjete:

1. biti akreditirano u skladu s uvjetima hrvatske norme HRN EN 45011;

2. imati Poslovnik kakvoće odobren od Ministarstva;

3. mora garantirati primjenu sadržaja plana kontrole čije točke kontrole i kriteriji ocjenjivanja su posebno definirani od strane Ministarstva;

4. imati uspostavljen sustav rješavanja pritužbi u skladu sa standardom iz točke 1. ovoga stavka;

5. biti tehnički osposobljen za provođenje kontrole proizvodnje i prerade prehrambenog proizvoda te mora postupak uzorkovanja provoditi sukladno Planu kontrole;

6. pri izdavanju potvrde o sukladnosti biti neovisno i nepristrano;

7. u radnom ili ugovornom odnosu imati angažirane ekspertne članove prehrambeno-tehnološke i agronomske struke sa stručnim referencama ovisno o kategoriji prehrambenog proizvoda;

8. osigurati zaštitu podataka u skladu s propisima o zaštiti osobnih podataka, kao i zaštitu poslovne tajne.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. točke 1. ovoga članka, ministar može ovlastiti certifikacijsko tijelo u slučaju kada tijelo još nema akreditaciju, ali je pokrenut postupak akreditacije pred nadležnim tijelom. Certifikacijsko tijelo dužno je ishoditi akreditaciju u roku od dvije godine od dana ovlašćivanja.

 

Podnošenje zahtjeva certifikacijskom tijelu

 

Članak 26.

(1) Svi zainteresirani proizvođači i/ili prerađivači koji žele koristiti oznaku »tradicionalni ugled« dužni su podnijeti zahtjev za utvrđivanje sukladnosti i kontrolu ovlaštenom certifikacijskom tijelu.

(2) Zahtjev iz prethodnog stavka sadrži:

– podatke o podnositelju zahtjeva (ime i prezime odnosno naziv pravne ili fizičke osobe ili poljoprivrednog obiteljskog gospodarstva, punu adresu odnosno sjedište te matični broj istih);

– oznaku »tradicionalni ugled«;

– specifikaciju proizvoda iz članka 10. ovoga Pravilnika;

– dokaze o udovoljavanju svim općim ili specifičnim uvjetima higijene u proizvodnji i preradi prehrambenog proizvoda;

– opis unutarnje kontrole te način vođenja dokumentacije proizvodnje;

– shemu proizvodnog pogona.

 

Kontrola

 

Članak 27.

(1) Kontrolu pravnih ili fizičkih osoba, koje proizvode ili prerađuju prehrambeni proizvod koji nosi oznaku »tradicionalni ugled«, provodi certifikacijsko tijelo sukladno Planu kontrole.

(2) Plan kontrole izrađuje Ministarstvo i nadzire njegovu provedbu.

(3) U proizvodnji se kontrola obavlja najmanje jednom godišnje, osim za prehrambene proizvode koji se proizvode kontinuirano za koje se kontrola provodi najmanje dva puta godišnje, osim ako Planom kontrole nije drugačije određeno.

(4) Nakon obavljene kontrole certifikacijsko tijelo je o tome dužno obavijestiti Ministarstvo i na njegov zahtjev dostaviti mu zapisnik o kontroli.

(5) Ako se kontrolom utvrdi da prehrambeni proizvod više nije u skladu sa specifikacijom, certifikacijsko tijelo dužno je o tome izvijestiti Ministarstvo i o istom obavijestiti fizičku ili pravnu osobu nad kojom je proveden postupak kontrole.

(6) Povjerenstvo iz članka 6. stavka 2. ovoga Pravilnika odlučuje u slučaju stavka 5. ovoga članka.

 

Obim proizvodnje

 

Članak 28.

(1) Proizvođači odnosno prerađivači prehrambenih proizvoda koji nose oznaku »tradicionalni ugled« dužni su dostaviti podatke o količinama sirovina i izvještaj o količini proizvedenih prehrambenih proizvoda certifikacijskom tijelu sukladno Planu kontrole.

(2) Certifikacijsko tijelo dužno je dostaviti sve podatke iz stavka 1. ovoga članka na zahtjev Ministarstva.

 

Troškovi

 

Članak 29.

Troškove provođenja sustava utvrđivanja sukladnosti i kontrole snosi proizvođač odnosno prerađivač prehrambenog proizvoda.

 

IV. ZAVRŠNE ODREDBE

 

Članak 30.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a primjenjuje se šest mjeseci od dana stupanja na snagu.

 

Klasa: 320-01/05-01/151

Urbroj: 525-11-05-9

Zagreb, 18. listopada 2005.

Ministar

Petar Čobanković, v. r.

 

Napomena: prilozi su ispušteni u ovom neslužbenom info pregledu

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga