POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

FOND ZA PROFESIONALNU REHABILITACIJU I ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INVALIDITETOM

2672

Na temelju članka 29. i 30. Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (»Narodne novine«, br. 143/02 i 33/05) i članka 11. Statuta Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom Upravno vijeće Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom na sjednici održanoj 7. listopada 2005. godine donosi

ODLUKU

O NAČINU OSTVARIVANJA POTICAJA PRI ZAPOŠLJAVANJU OSOBA S INVALIDITETOM

 

I. OPĆE ODREDBE

 

Članak 1.

Ovom Odlukom uređuju se uvjeti i način ostvarivanja prava na poticaje pri zapošljavanju koji pripadaju poslodavcu koji zapošljava osobe s invaliditetom (u daljnjem tekstu: poslodavac) i osobi s invaliditetom po osnovi samozapošljavanja (u daljnjem tekstu: osoba koja se samozapošljava).

 

Članak 2.

Poslodavac i osoba koja se samozapošljava imaju pravo na:

1. novčane poticaje,

2. poticaje predviđene posebnim ugovorom o zapošljavanju osobe s invaliditetom sklopljenim s Fondom za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (u daljnjem tekstu: Fond).

 

II. NOVČANI POTICAJI

 

Članak 3.

(1) Poslodavcu koji zapošljava osobu s invaliditetom određuje se za tu osobu novčani poticaj u visini uplaćenog doprinosa za osnovno zdravstveno osiguranje i doprinosa za zapošljavanje.

(2) Osobi koja se samozapošljavanja određuje se novčani poticaj u visini za nju uplaćenog doprinosa za osnovno zdravstveno osiguranje.

(3) Visina doprinosa za osnovno zdravstveno osiguranje iz stavka 1. i 2. ovoga članka, odnosno visina doprinosa za zapošljavanje iz stavka 1. ovoga članka određuje se prema obračunatom i uplaćenom doprinosu sukladno propisima o doprinosima za obvezna osiguranja.

 

Članak 4.

(1) Poslodavac odnosno osoba koja se samozapošljavanja podnosi Fondu pismeni zahtjev za novčani poticaj iz čl. 3. ove Odluke. Zahtjev se može podnijeti najranije po isteku tromjesečja u kojem su doprinosi uplaćeni za uplate u tromjesečju koje prethodi podnošenju zahtjeva.

(2) Osobe s invaliditetom za koje se ostvaruju prava iz čl. 3. ove Odluke moraju biti neprekidno zaposlene odnosno samozaposlene najmanje godinu dana, osim u slučaju otkaza zbog nesposobnosti ili krivnje.

 

Članak 5.

(1) Uz zahtjev iz članka 4. ove Odluke poslodavac je dužan priložiti:

– podatke o osobi s invaliditetom,

– obračun novčanog poticaja,

– dokaz da su za sve radnike uplaćeni doprinosi za obvezna osiguranja,

– dokaz da je osobi s invaliditetom isplaćena plaća s pripadajućom obračunskom listom.

(2) Pored dokaza iz stavka 1. ovoga članka poslodavac je dužan za osobu s invaliditetom za koju prvi put traži novčani poticaj priložiti i:

– ugovor o radu,

– dokaz o prijavi na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje,

– dokaz o invaliditetu.

 

Članak 6.

(1) Uz zahtjev iz članka 4. ove Odluke osoba koja se samozapošljava je dužna kao podnositelj zahtjeva priložiti:

– osobne podatke,

– obračun novčanog poticaja,

– dokaz da su uplaćeni doprinosi za obvezna osiguranja.

(2) Pored dokaza iz stavka 1. ovoga članka osoba koja se samozapošljava i prvi put traži novčani poticaj dužna je priložiti i:

– dokaz o prijavi na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje,

– dokaz o invaliditetu.

 

Članak 7.

Novčani poticaj iz članka 3. ove Odluke se odobrava i isplaćuje na žiro račun poslodavca odnosno osobe koja se samozapošljava u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva s obaveznim prilozima.

 

III. POTICAJI PREDVIĐENI POSEBNIM UGOVOROM O ZAPOŠLJAVANJU OSOBE S INVALIDITETOM SKLOPLJENIM S FONDOM

 

Članak 8.

(1) Poslodavac ima pravo na poticaje predviđene posebnim ugovorom o zapošljavanju osobe s invaliditetom sklopljenim s Fondom (u daljnjem tekstu: posebni ugovor).

(2) Pravo na poticaje iz stavka 1. ovog članka ima i osoba koja se samozapošljava.

 

1. Jednokratna materijalna davanja

 

1.1. Obrazovanje zaposlenih osoba s invaliditetom

 

Članak 9.

(1) Osoba koja je samozaposlena odnosno poslodavac koji uputi kod njega zaposlenu osobu s invaliditetom na obrazovanje ili sam provodi obrazovanje ima pravo na 60 % iznosa troškova obrazovanja.

(2) Obrazovanje može trajati najduže 6 mjeseci, a iznimno do 12 mjeseci uz prethodno odobrenje Fonda na temelju obrazloženog zahtjeva.

 

Članak 10.

(1) Osoba koja je samozaposlena podnosi Fondu pismeni zahtjev za naknadu troškova obrazovanja kojem obvezno prilaže:

– troškovnik obrazovanja,

– program obrazovanja,

– dokaz o upisu u obrazovnu ustanovu,

– dokaz o prijavi na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje,

– dokaz o invaliditetu.

(2) Poslodavac podnosi Fondu pismeni zahtjev za naknadu troškova za obrazovanje zaposlene osobe s invaliditetom kojem obvezno prilaže:

– troškovnik obrazovanja,

– program obrazovanja,

– dokaz o upisu u obrazovnu ustanovu,

– ugovor o radu za osobu s invaliditetom,

– dokaz o prijavi na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje,

– dokaz o invaliditetu,

– dokaz o tehničkoj, kadrovskoj i stručnoj osposobljenosti ako sam provodi obrazovanje.

(3) Opravdani troškovi za obrazovanje odnose se na: troškove instruktora, putne troškove instruktora i osobe koja se obrazuje, ostale tekuće troškove i troškove savjetovanja u svezi s postupkom obrazovanja.

 

Članak 11.

(1) Poslodavac ne smije otkazati ugovor o radu osobi s invaliditetom koju je uputio na obrazovanje prije proteka 12 mjeseci od dana završetka obrazovanja.

(2) Posljedice nepoštivanja odredbe stavka 1. obvezni su sadržaj posebnog ugovora.

 

1.2. Obrazovanje nezaposlenih osoba s invaliditetom u cilju zapošljavanja

 

Članak 12.

(1) Poslodavac koji u tijeku pripreme za zapošljavanje uputi nezaposlenu osobu s invaliditetom na obrazovanje ima pravo na 60 % iznosa troškova obrazovanja.

(2) Nezaposlena osoba s invaliditetom koja u tijeku pripreme za samozapošljavanje nastavi obrazovanje ima pravo na 60% iznosa troškova obrazovanja.

(3) Obrazovanje može trajati najduže od 6 mjeseci, a iznimno do 12 mjeseci uz prethodno odobrenje Fonda na temelju obrazloženog zahtjeva.

 

Članak 13.

(1) Poslodavac odnosno osoba koja se samozapošljava podnosi Fondu pismeni zahtjev za naknadu troškova obrazovanja kojem se obvezno prilaže:

– troškovnik obrazovanja,

– program obrazovanja,

– dokaz o upisu,

– dokaz o invaliditetu.

(2) Opravdani troškovi za obrazovanje odnose se na: troškove instruktora, putne troškove instruktora i osobe koja se obrazuje, ostale tekuće troškove i troškove savjetovanja u svezi s postupkom obrazovanja.

 

Članak 14.

(1) Poslodavac je obvezan u roku od 60 dana po završetku obrazovanja zaključiti ugovor s osobom s invaliditetom o radu na neodređeno vrijeme.

(2) Osoba koja se samozapošljava dužna je u roku od 90 dana po završetku obrazovanja pokrenuti poslovnu aktivnost.

(3) Posljedice nepoštivanja odredbi stavka 1. i 2. obvezni su sadržaj posebnog ugovora.

 

2. Sredstva za prilagodbu radnog mjesta i uvjeta rada

 

Članak 15.

(1) Poslodavac koji u radni odnos na neodređeno vrijeme zaposli osobu s invaliditetom, kojoj je zbog vrste i težine invaliditeta potrebno prilagoditi radno mjesto u smislu uklanjanja arhitektonskih barijera i prilagodbe tehničke opreme, ima pravo na naknadu troškova prilagodbe radnog mjesta i uvjeta rada za tu osobu.

(2) Pravo na naknadu troškova prilagodbe radnog mjesta i uvjeta rada ima i osoba koja se samozapošljava.

(3) Trošak prilagodbe iz stavka 1. i 2. ovoga članka nadoknađuje se u visini stvarnih troškova prilagodbe, ali najviše do 10 najnižih mjesečnih osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja utvrđenih Naredbom ministra financija.

(4) U slučaju zapošljavanja osoba s invaliditetom u zaštitnim radionicama državna potpora može dodatno uključiti, ali ne smije premašiti troškove izgradnje, smještaja ili proširenja zaštitne radionice te troškove administracije i prijevoza koji su posljedica zapošljavanja tih osoba.

 

Članak 16.

(1) Poslodavac, odnosno osoba koja se samozapošljava podnose Fondu pismeni zahtjev za naknadu troškova prilagodbe radnog mjesta i uvjeta rada uz koji se obvezno prilaže:

– troškovnik s predračunom,

– podatke o invaliditetu,

– podatke o sadašnjem stanju radnog mjesta,

– podatke o barijerama.

(2) Posljedice nenamjenskog trošenja sredstava stavka 1. obvezni su sadržaj posebnog ugovora.

 

Članak 17.

(1) Poslodavac koji osobi s invaliditetom za koju su odobrena sredstva za prilagodbu radnog mjesta otkaže radni odnos prije isteka 24 mjeseca od dana kada su sredstva odobrena obvezan je u roku od 3 mjeseca zaposliti drugu osobu s invaliditetom ili vratiti razmjerni dio odobrenih sredstava za onoliko koliko je manje od 24 mjeseca osoba s invaliditetom bila zaposlena.

(2) Poslodavac nije dužan vratiti odobrena sredstva ako je osobi s invaliditetom prestao radni odnos zbog skrivljenog ponašanja, otkazivanja ugovora o radu od strane radnika kao i u slučaju izvanrednog otkaza.

 

3. Kreditna sredstva po povoljnijim uvjetima namijenjena kupnji strojeva, opreme, alata ili pribora potrebnog za zapošljavanje osobe s invaliditetom

 

Članak 18.

(1) Poslodavac i osoba koja se samozapošljava koja je korisnik namjenskog kredita za kupnju strojeva, opreme, alata ili pribora potrebnog za samozapošljavanje odnosno zapošljavanje osobe s invaliditetom ima pravo na subvencioniranje kamata u punom iznosu, ali najviše do kamatne stope od 7% godišnje.

(2) Subvencioniranje kamata iz stavka 1. ovoga članka traje do otplate kredita pod uvjetom da na kupljenom stroju, opremi, alatu ili priboru radi osoba s invaliditetom, odnosno osoba koja se samozapošljava.

(3) Iznos subvencionirane kamate iz stavka 2. ovoga članka zajedno s novčanim poticajima za prilagodbu radnog mjesta i uvjeta rada iz odredbe članka 15. ove Odluke ne smije prijeći visinu potrebnu za kompenzaciju umanjene produktivnosti osobe s invaliditetom i visinu dodatnih troškova.

 

Članak 19.

Poslodavac, odnosno osoba koja se samozapošljava po odobrenom kreditu podnose Fondu pismeni zahtjev za subvencioniranje kamata uz koji se obvezno prilaže:

– odluka o odobrenom namjenskom kreditu poslovne banke,

– dinamika otplate kredita,

– dokaz o namjenski utrošenim kreditnim sredstvima,

– dokaz o invaliditetu,

– ugovor o radu s osobom s invaliditetom odnosno dokaz o registriranoj djelatnosti za osobu koja se samozapošljava,

– dokaz o prijavi na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje.

 

Članak 20.

Pravo na subvencionirane kamate poslodavcu prestaje prestankom radnog odnosa osobe s invaliditetom a pravo na subvencionirane kamate osobi koja je samozaposlena prestaje prestankom obavljanja registrirane djelatnosti.

 

4. Naknada razlike zbog smanjenog radnog učinka

 

Članak 21.

Poslodavac koji zapošljava osobu s invaliditetom koja zbog invaliditeta trajno ne može obavljati količinski opseg posla utvrđen prema prosječnim mogućnostima zdravih radnika ima za tu osobu pravo na naknadu razlike do punog iznosa plaće.

 

Članak 22.

Pravo na naknadu razlike do punog iznosa plaće zbog smanjenog radnog učinka osobe s invaliditetom može tražiti poslodavac pod uvjetom da ima:

– stručnu analizu radnog mjesta,

– normativ za konkretno radno mjesto koji je utemeljen na stvarnom postignuću zdravih radnika,

– sustav dvojnih normi za osobe s invaliditetom,

– detaljne podatke o invaliditetu,

– analizu izvršenja radne norme u trajanju od najmanje 6 mjeseci,

– prilagođeno radno mjesto i sredstava za rad,

– punu zaposlenost svih radnika na konkretnom radnom mjestu,

– dokaz da je osobi s invaliditetom isplaćena puna plaća i da su plaćeni doprinosi za obvezno osiguranje.

 

Članak 23.

(1) Poslodavcu se nadoknađuje postotak plaće koji odgovara postotku nepostignute norme koji mora biti obveznim sastojkom posebnog ugovora, ali najviše do 50% plaće osobe s invaliditetom.

(2) Iznos naknade razlike do punog iznosa plaće zajedno s novčanim poticajima za prilagodbu radnog mjesta i uvjeta rada ne smije prijeći visinu potrebnu za kompenzaciju umanjene produktivnosti osobe s invaliditetom i visinu dodatnih troškova.

 

Članak 24.

(1) Zahtjev za naknadu razlike do punog iznosa plaće poslodavac dostavlja Fondu mjesečno.

(2) Uz zahtjev je poslodavac obvezan dostaviti dokaze iz članka 22. ove Odluke prilikom prvog podnošenja zahtjeva, a kod svakog sljedećeg zahtjeva samo dokaz da je osobi s invaliditetom isplaćena puna plaća i plaćeni doprinosi za obvezna osiguranja.

 

5. Sufinanciranje troškova osobnog asistenta (pomagača u radu) i radnog terapeuta osobe s invaliditetom u tijeku rada

 

Članak 25.

Poslodavac ima pravo na sufinanciranje dijela troškova druge osobe koja privremeno ili trajno pomaže osobi s invaliditetom u obavljanju određenih aktivnosti koje zbog vrste stupnja invaliditeta osoba s invaliditetom ne može samostalno izvoditi (osobni asistent) ili joj je potrebna posebna pomoć odnosno podrška u svladavanju radnog procesa (radni terapeut).

 

Članak 26.

(1) Poslodavac podnosi Fondu pismeni zahtjev za sufinanciranje troškova osobnog asistenta osobe s invaliditetom kojem obvezno prilaže:

– ugovor o radu sklopljen s osobom s invaliditetom,

– dokaz o invaliditetu,

– detaljan opis radnog mjesta s iskazanim podatkom o tome koliki postotak radnog vremena se odnosi na aktivnost koju osoba s invaliditetom ne može samostalno obavljati zbog vrste i stupnja invaliditeta,

– obračun plaće osobe s invaliditetom.

(2) Poslodavac podnosi Fondu pismeni zahtjev za sufinanciranje troškova radnog terapeuta osobe s invaliditetom kojem obvezno prilaže:

– ugovor o radu sklopljen s osobom s invaliditetom,

– dokaz o invaliditetu,

– detaljan opis radnog mjesta s iskazanim podatkom o tome u kolikom je postotku radnog vremena osobi s invaliditetom potrebna pomoć i podrška za obavljanje radnih aktivnosti,

– obračun plaće osobe s invaliditetom.

(3) Zahtjev za sufinanciranje razlike do punog iznosa plaće poslodavac dostavlja Fondu mjesečno.

 

Članak 27.

(1) Poslodavcu se sufinanciraju troškovi za osobnog asistenata i radnog terapeuta prema stvarno utrošenom radnom vremenu, a najviše do 50% mjesečne plaće osobe s invaliditetom kojoj je pomoć potrebna.

(2) Iznos naknade razlike do punog iznosa plaće zajedno s novčanim poticajima za prilagodbu radnog mjesta i uvjeta rada ne smije prijeći visinu potrebnu za kompenzaciju umanjene produktivnosti osobe s invaliditetom i visinu dodatnih troškova.

 

IV. PRIJELAZNE ODREDBE

 

Članak 28.

Pravo na novčane poticaje iz članka 3. ove Odluke ima poslodavac odnosno osoba koja se samozapošljava od dana stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (»Narodne novine«, br. 33/05), a poticaji se počinju isplaćivati u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu Odluke.

 

Članak 29.

Isplata novčanih poticaja iz glave II. ove Odluke vršit će se po prethodnom odobrenju Fonda, a isplata poticaja predviđena posebnim ugovorima o zapošljavanju iz Glave III. ove Odluke vršit će se nakon zaključenja posebnog ugovora temeljem dostavljenih dokaza o izvršenim obvezama.

 

Članak 30.

Ova Odluka stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.

 

Klasa: 011-01/05-01/102

Urbroj: 526-08-05-8

Zagreb, 23. studenoga 2005.

Predsjednik

Upravnog vijeća

prof. Tomislav Ivić, v. r.

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga