POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

2825

Ustavni sud Republike Hrvatske, u Drugom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Jasna Omejec, predsjednik Vijeća, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Mrkonjić, Emilija Rajić i Vice Vukojević, članovi Vijeća, u postupku pokrenutom ustavnom tužbom T. J iz P., koju zastupa M. J., odvjetnik iz S., na sjednici održanoj dana 16. studenoga 2005. godine, jednoglasno je donio

ODLUKU

I. Ustavna tužba se usvaja.

II. Ukidaju se:

– rješenje Vrhovnog suda Republike Hrvatske, broj: Revr-589/02-2 od 26. studenoga 2002. godine

– rješenje Županijskog suda u Sisku, broj: -732/02-3 od 18. travnja 2002. godine i

– rješenje Općinskog suda u Petrinji, broj: P-355/01-7 od 18. ožujka 2002. godine,

te se predmet vraća nadležnom Općinskom sudu u Petrinji na ponovni postupak.

III. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama«.

 

Obrazloženje
 

1. Ustavna tužba podnijeta je protiv rješenja Vrhovnog suda Republike Hrvatske, broj: Revr-589/02-2 od 26. studenoga 2002. godine.

Navedenim rješenjem odbijena je kao neosnovana revizija podnositelja izjavljena protiv pravomoćnog rješenja Županijskog suda u Sisku, broj: -732/02-3 od 18. travnja 2002. godine, kojom je potvrđeno rješenje Općinskog suda u Petrinji, broj: P-355/01-7 od 18. ožujka 2002. godine.

Prvostupanjski sud oglasio se apsolutno nenadležnim, ukinuo provedene radnje i odbacio tužbu podnositeljice protiv I. R. C. iz Z. radi utvrđenja da otkaz ugovora o radu nije zakonit. U obrazloženju navodi da tuženik ima građanski imunitet u Republici Hrvatskoj te da je stoga izuzet iz građanske jurisdikcije, zbog čega se protiv njega ne može voditi postupak pred sudom u Republici Hrvatskoj.

2. Podnositeljica u ustavnoj tužbi u bitnome ponavlja osporavajuće razloge isticane u žalbenom postupku. Smatra da se u konkretnom slučaju nije mogao primijeniti institut imuniteta na koji se poziva I. R. C., jer bi se takav institut eventualno mogao primijeniti u postupanju tuženika prema trećim osobama u okviru obavljanja djelatnosti tuženika, ali ne i prema podnositeljici kao osobi koja je ugovorom o radu uzajamno uredila svoja prava iz radnog odnosa s njim, u skladu s hrvatskim propisima. Slijedom navedenog smatra da su joj povrijeđena ustavna prava zajamčena člancima 14. stavkom 2., 26., 29. stavkom 1., 54. stavkom 1. i 55. stavkom 1. Ustava Republike Hrvatske. Ističe i povredu odredbe članka 140. Ustava.

Cijeneći osporena rješenja nezakonitim, podnositeljica zaključno predlaže ustavnu tužbu usvojiti, osporena rješenja ukinuti i pred­met vratiti na ponovno odlučivanje.

3. Za potrebe ustavnosudskog postupka pribavljen je spis Općinskog suda u Petrinji, broj: P-355/01.

 

Ustavna tužba je osnovana.

 

4. Prema odredbama članka 62. stavka 1. i stavka 2. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), svatko može po iscrpljivanju dopuštenog pravnog puta podnijeti Ustavnom sudu ustavnu tužbu ako smatra da mu je pojedinačnim aktom tijela državne vlasti, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili pravne osobe s javnim ovlastima, kojim je odlučeno o njegovim pravima i obvezama ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela, povrijeđeno ljudsko pravo ili temeljna sloboda zajamčena Ustavom, odnosno Ustavom zajamčeno pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.

Ustavna tužba nije pravno sredstvo u sustavu redovnih ili izvanrednih pravnih lijekova nego poseban institut za ocjenu pojedinačnih akata tijela državne vlasti, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravnih osoba s javnim ovlastima radi zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda zajamčenih Ustavom.

Slijedom navedenog, Ustavni sud, tijekom postupka pružanja ustavnosudske zaštite, na temelju činjeničnog stanja utvrđenog u postupku iz kojega je proizašla osporavana odluka i unutar zahtjeva istaknutog u ustavnoj tužbi, utvrđuje je li u postupku odlučivanja o pravima i obvezama došlo do ustavno nedopuštenog posizanja u ljudska prava i temeljne slobode.

5. Tijekom postupka pred Općinskim sudom u Petrinji utvrđeno je da je tuženik I. R. C., organizacija koju je osnovala Vlada Sjedinjenih Američkih Država u Republici Hrvatskoj i ona je i financira, te stoga spada u skupinu organizacija kojima je imunitet priznat Sporazumom o gospodarskoj, tehničkoj i srodnoj pomoći između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država potpisanog u Zagrebu dana 6. lipnja 1994. godine, a potvrđenog Uredbom Vlade od 16. ožujka 1995. godine (»Narodne novine« – Međunarodni ugovori, broj 3/95.).

Prvostupanjski sud utvrdio je da u konkretnom slučaju ne postoji nadležnost suda u Republici Hrvatskoj, zbog čega postupa sukladno odredbi članka 16. stavka 3. Zakona o parničnom postupku (»Narodne novine«, broj 53/91., 91/92., 112/99., 88/01. i 117/03. – u daljnjem tekstu: ZPP), koji navodi da kada sud u tijeku postupka utvrdi da za rješavanje spora nije nadležan sud u Republici Hrvatskoj, po službenoj dužnosti proglasit će se nenadležnim, ukinut će provedene radnje u postupku i odbaciti tužbu, osim u slučajevima u kojima nadležnost suda u Republici Hrvatskoj ovisi o pristanku tuženika, a tuženik je dao svoj pristanak.

Drugostupanjski sud potvrdio je prvostupanjsko rješenje i odbio žalbu podnositeljice kao neosnovanu.

Vrhovni sud Republike Hrvatske utvrdio je da ne postoje razlozi zbog kojih je revizija izjavljena, niti razlozi na koje taj sud pazi po službenoj dužnosti, te je stoga temeljem odredbe članka 393. u svezi s člankom 400. stavkom 4. ZPP-a odbio reviziju podnositeljice kao neosnovanu.

6. Članak 29. stavak 1. Ustava glasi:

Svatko ima pravo da zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud pravično i u razumnom roku odluči o njegovim pravima i obvezama, ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela.

U članku 2. ugovora o radu sklopljenog između podnositeljice i I. R. C. određeno je:

Ovim se ugovorom propisuju prava, obveze i odgovornosti poslodavca i zaposlenika/ce u svezi s radnim odnosom, ukoliko Zakonom o radu nije drugačije određeno.

Člankom 18. propisano je:

Sva pitanja koja nisu regulirana ovim ugovorom podliježu relevantnim internim odredbama Udruge (Pravilnikom IRC Hrvatska), ako ista nisu u suprotnosti sa Zakonom o radu, odnosno drugim propisima koji se imaju primijeniti.

Članak 19. ugovora glasi:

Sve sporove koji mogu nastati na osnovi ovog ugovora ili s njim u svezi rješavati će nadležni sud u Zagrebu.

Ustavni sud ocjenjuje da sklapanje ugovora o radu između poslodavca I. R. C., Odjela za humanitarnu pomoć Zagreb i podnositeljice, tj. potpisivanje tog ugovora u ime poslodavca od strane ovlaštene osobe (direktora), treba smatrati činom odreknuća od imuniteta.

Odricanje od imuniteta opće je priznati institut međunarodnog prava, sadržan u tekstovima mnogih međunarodnih ugovora, uključujući i Bečku konvenciju o diplomatskim odnosima iz 1961. godine. S obzirom da se u konkretnom slučaju ne radi o izvršenju, za što se prema međunarodnom pravu traži posebno odricanje, primjena spomenutog instituta je nedvojbena. Slijedom navedenog, poslodavac je znao ili trebao znati da se sklapanjem ugovora o radu navedenog sadržaja za sporna pravna pitanja odriče sudskog imuniteta, iz čega proizlazi da su za rješavanje konkretnog pravnog pitanja između podnositeljice i I. R. C. nadležni sudovi u Republici Hrvatskoj.

Ustavni sud ocjenjuje da je osporenim rješenjem Vrhovnog suda i rješenjima prvostupanjskog i drugostupanjskog suda podnositeljici povrijeđeno ustavno pravo na pravično suđenje propisano člankom 29. stavkom 1. Ustava. Osporenim rješenjima podnositeljici je povrijeđeno pravo na pristup sudu, zbog čega je, u konkretnom slučaju, ostala bez sudske zaštite u Republici Hrvatskoj.

7. S obzirom da je ustavna tužba usvojena zbog povrede ustavnog jamstva sadržanog u članku 29. stavku 1. Ustava, Ustavni sud nije razmatrao povrede ostalih ustavnih prava na koje se podnositeljica poziva u svojoj ustavnoj tužbi.

8. Slijedom iznijetoga, na temelju odredaba članaka 73. i 76. Ustavnog zakona, odlučeno je kao u izreci.

9. Objava ove odluke temelji se na odredbi članka 29. stavka 1. Ustavnog zakona.

 

Broj: U-III-1150/2003

Zagreb, 16. studenoga 2005.

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Vijeća

dr. sc. Jasna Omejec, v. r.

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga