POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

2890

Ustavni sud Republike Hrvatske, u sastavu Petar Klarić, predsjednik Suda, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Matija, Ivan Mrkonjić, Jasna Omejec, Željko Potočnjak, Agata Račan, Emilija Rajić, Smiljko Sokol, Nevenka Šernhorst, Vice Vukojević i Milan Vuković, u postupku pokrenutom ustavnom tužbom K. H. iz O., kojeg zastupa B. K., odvjetnik u O., na sjednici održanoj dana 7. prosinca 2005. godine, jednoglasno je donio

ODLUKU

I. Ustavna tužba se usvaja te se ukidaju:

– presuda Županijskog suda u Osijeku broj: -1821/04-2 od 23. rujna 2004. godine;

– točka III. izreke presude Općinskog suda u Osijeku broj:P-2181/02-24 od 7. studenoga 2003. godine koja glasi:

»Nalaže se tuženiku K. H. da tužiteljima N. V. i D. V. na ime najamnine isplati iznos od 1.546,74 kn (tisućupetsto četrdeset šest kuna i sedamdeset četiri lipe) mjesečno počam od mjeseca prosinca 1997. pa do 7. studenoga 2003. godine, sve s pripadajućom zakonskom zateznom kamatom koja teče do dospjelosti svakomjesečnog iznosa tekućeg od 15. u mjesecu za prethodni mjesec pa do isplate, kao i da tužiteljima naknadi prouzročeni parnični trošak u iznosu od 4.916,00 kn, sve u roku od 15 dana pod prijetnjom ovrhe«.

II. U ukinutom dijelu predmet se vraća Općinskom sudu u Osijeku na ponovni postupak.

III. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama«.

 

Obrazloženje
 

1. Ustavna tužba podnijeta je protiv presude Županijskog suda u Osijeku broj: -1821/04-2 od 23. rujna 2004. godine.

2. Presudom Općinskog suda u Osijeku broj: P-2181/02-24 od 7. studenoga 2003. godine usvojen je tužbeni zahtjev tužitelja-protutuženika, N. V. iz O. i D. V. iz Z., kojim je od suda zahtijevano utvrđenje da je podnositelju prestao status zaštićenog najmoprimca, uz raskid zakonom uspostavljenog odnosa najma. Podnositelju je naređena i predaja u posjed tužitelja-protutuženika nekretnine koja se nalazi u O., Z. 29, kčbr. 6099, upisane u zk.ul. 5732. k.o. O. Ujedno podnositelj je obvezan na isplatu mjesečnog iznosa od 1.546,74 kune na ime neisplaćene najamnine za razdoblje od mjeseca prosinca 1997. pa do 7. studenoga 2003. godine s pripadajućim zakonskim kamatama, te na snošenje parničnog troška u iznosu od 4.916,00 kuna.

Navedenom prvostupanjskom presudom u cijelosti je kao neosnovan odbijen tužbeni zahtjev podnositelja kojim je od suda zahtijevao obvezati tužitelje-protutuženike na sklapanje ugovora o najmu stana.

Protiv prvostupanjske presude podnositelj je izjavio žalbu. Osporenom drugostupanjskom presudom žalba podnositelja u cijelosti je odbijena kao neosnovana.

Iz obrazloženja sudskih presuda proizlazi da su tužitelji-protutuženici 7. kolovoza 1991. godine postali nositelji prava suvlasništva na naznačenoj nekretnini i to na temelju nasljeđivanja. O tome su obavijestili podnositelja dana 31. prosinca 1996. godine, uz poziv na sklapanje ugovora o najmu stana. Nadalje je utvrđeno da podnositelj bez opravdanog razloga, od navedenog datuma pa do podnošenja tužbe nadležnom općinskom sudu, nije podnio vlasniku stana zahtjev za sklapanje ugovora o najmu stana, upotrebljavajući stan bez plaćanja najamnine.

Slijedom navedenih činjeničnih utvrđenja, u osporenim presudama sudovi su izrazili pravno stajalište da su u konkretnom slučaju prošli svi razumni rokovi za zaključenje ugovora o najmu, te da je tužiteljima kao jedino pravno sredstvo zaštite njihovih vlasničkih prava ostala tužba na iseljenje podnositelja, a s obzirom na činjenicu da prema mjerodavnim odredbama Zakona o najmu stanova (»Narodne novine«, broj 91/96. 48/98. i 66/98.) zahtjev za sklapanje ugovora o najmu stana može istaknuti samo najmoprimac.

3. U ustavnoj tužbi podnositelj ističe osporavajuće razloge koje je navodio tijekom žalbenog postupka. Smatra da su sudskim presudama, uslijed pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, povreda odredaba parničnog postupka te pogrešne primjene materijalnog prava, povrijeđena ustavna prava sadržana u članku 14. stavku 2. i članku 26. Ustava Republike Hrvatske.

Obrazlažući ustavnu tužbu podnositelj navodi da njegovo pravo na sklapanje ugovora o najmu stana s najmodavcem nije ograničeno prekluzivnim rokom. Drži da u provedenom parničnom postupku sudovi nisu uzeli u obzir činjenicu njegovih ulaganja u sporni stan. Cijeni da je visina najamnine u konkretnom slučaju, kao i rok od kojega mu je određena dužnost plaćanje najamnine, utvrđena arbitrarno.

Zaključno, cijeneći osporenu presudu kao i njoj prethodeću prvostupanjsku presudu nezakonitima, podnositelj predlaže Sudu ustavnu tužbu usvojiti te osporene presude ukinuti.

4. Za potrebe ovosudnog postupka pribavljen je spis Općinskog suda u Osijeku broj: P-2181/02.

 

Ustavna tužba je osnovana.

 

5. Prema odredbama članka 62. stavka 1. i stavka 2. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02., pročišćeni tekst), svatko može po iscrpljivanju dopuštenog pravnog puta podnijeti Ustavnom sudu ustavnu tužbu ako smatra da mu je pojedinačnim aktom tijela državne vlasti, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave ili pravne osobe s javnim ovlastima, kojim je odlučeno o njegovim pravima i obvezama ili o sumnji ili optužbi zbog kažnjivog djela, povrijeđeno ljudsko pravo ili temeljna sloboda zajamčena Ustavom, odnosno Ustavom zajamčeno pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu. Ustavna tužba nije pravno sredstvo u sustavu redovnih ili izvanrednih pravnih lijekova, nego poseban institut za ocjenu pojedinačnih akata tijela državne vlasti, tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravnih osoba s javnim ovlastima, radi zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda zajamčenih Ustavom.

Slijedom navedenog, Ustavni sud, tijekom postupka pružanja ustavnosudske zaštite, na temelju činjeničnog stanja utvrđenog u postupku iz kojega je proizašla osporavana odluka i unutar zahtjeva istaknutog u ustavnoj tužbi, utvrđuje je li u postupku odlučivanja o pravima i obvezama podnositelja došlo do ustavno nedopuštenog posizanja u njegova ljudska prava i temeljne slobode.

6. Članak 33. stavak 2., te članak 34. stavak 1. Zakona o najmu stanova (»Narodne novine«, broj 91/96., 48/98. i 66/98.) glase:

 

Članak 33. stavak 2.

Zahtjev za sklapanje ugovora o najmu stana najmoprimac je dužan podnijeti vlasniku stana u roku od 6 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona, odnosno od dana pravomoćnosti odluke kojom je odlučeno o pravu te osobe na korištenje stanom.

 

Članak 34. stavak 1.

Do sklapanja ugovora o najmu stana, odnosno do donošenja odluke suda iz članka 33. stavka 3. ovoga Zakona ili do iseljenja iz stana korisnici stana dužni su plaćati naknadu u visini stanarine koju su za taj stan plaćali do stupanja na snagu ovoga Zakona i utvrđenu komunalnu naknadu.

 

Iz navedenih odredaba Zakona o najmu stanova razvidna je dužnost najmoprimca podnijeti vlasniku stana zahtjev za sklapanje ugovora o najmu stana. Također je razvidna i dužnost najmoprimca plaćati komunalnu naknadu i naknadu za uporabu stana vlasniku stana u visini stanarine koju je za stan plaćao do stupanja na snagu Zakona o najmu stanova. Obvezu plaćanja naknade vlasniku stana najmoprimac prema Zakonu o najmu stanova ima od stupanja na snagu Zakona o najmu stana pa do sklapanja ugovora o najmu stana, donošenja odgovarajuće odluke suda, odnosno iseljenja iz stana.

7. Spisu Općinskog suda u Osijeku broj: P-2181/02 prileži izračun mjesečne visine zaštićene najamnine za podnositelja, izdan od strane mjerodavnih upravnih tijela Grada Osijeka, u visini od 130,05 kuna. Također, u spisu se nalazi nalaz i mišljenje vještaka građevinske struke prema kojemu bi visina zaštićene najamnine za sporni stan iznosila 232,05 kune mjesečno, dok bi tržišna najamnina iznosila 1.546,74 kuna na mjesec.

Iz točke III. izreke Općinskog suda u Osijeku broj: P-2181/02-24od 7. studenoga 2003. godine proizlazi da je podnositelj obvezan tužiteljima na ime najamnine isplati iznos od 1.546,74 kn mjesečno i to za razdoblje od mjeseca prosinca 1997. godine pa do 7. studenoga 2003. godine.

Iz navedenoga proizlazi da je podnositelju u konkretnom slučaju za naznačeno razdoblje utvrđena dužnost snošenja tržišne najamnine izračunate po vještaku građevinske struke. Za takvo utvrđenje podnositeljeve obveze ne postoji uporište u mjerodavnim odredbama Zakona o najmu stanova. Prema mjerodavnim odredbama Zakona o najmu stanova najmoprimac je vlasniku stana dužan plaćati samo naknadu za uporabu stana i to u visini za čije određivanje Zakon sadrži jasna mjerila.

Prema odredbi članka 34. stavka 1. Zakona o najmu stanova, kroz razdoblje koje nije uređeno odredbama ugovora o najmu stana ili sudskom odlukom, za uporabu stana najmoprimac je do iseljenja dužan vlasniku stana plaćati naknadu za uporabu stana isključivo u visini stanarine koju je za taj stan plaćao do stupanja na snagu Zakona o najmu stanova. Navedena odredba ne poznaje mogućnost da bi se visina naknade najamnine mogla utvrđivati različito od visine iznosa stanarine koju je najmoprimac plaćao prije njegovog stupanja na snagu.

8. Određivanjem obveze podnositelju plaćanja tržišne najamnine u spornoj pravnoj situaciji, dakle u visini i prema kriterijima različitim od onih utvrđenih prisilnim zakonskom odredbom, nad­ležni sudovi povrijedili su zakon na štetu podnositelja. Povredom mjerodavnog materijalnog prava u konkretnom slučaju povrijeđeno je i ustavno pravo sadržano u članku 14. stavku 2. Ustava kojim se jamči jednakost svih pred zakonom.

U ponovljenom postupku Općinski sud u Osijeku dužan je pridržavati se pravnih stajališta izrečenih u ovoj odluci. Pri određivanju visine naknade najamnine koju je podnositelj dužan platiti tužiteljima Općinski sud u Osijeku je dužan utvrditi prema Zakonom utvrđenom mjerilu, a to je visina stanarine koju je podnositelj plaćao prije stupanja na snagu Zakona o najmu stanova, pazeći pri tome da se ne naruši parnično načelo nemo iudex ultra et extra petita partium.

9. Nadalje, Ustavni sud utvrđuje da su ostali navodi podnositelja o postojanju povrede njegovih ustavnih prava neosnovani. Preostala pravna stajališta navedena u pravomoćnom dijelu prvostupanjske presude zasnivaju se na ustavnopravno prihvatljivom tumačenju mjerodavnog prava, za koje je nedvojbeno da nije posljedica njegovog proizvoljnog tumačenja i samovoljne primjene. Donoseći ovu ocjenu Sud je posebno imao u vidu okolnosti da se podnositelj nije odazvao na poziv vlasnika stana na sklapanje ugovora o najmu stana te da je upotrebljavao stan bez plaćanja Zakonom propisane naknade, a što je prema mjerodavnim odredbama Zakona o najmu stanova bio dužan učiniti.

Također, sud ovdje smatra potrebnim napomenuti da članak 26. Ustava na koji se podnositelj u ustavnoj tužbi poziva, a koji jamči jednak pravni položaj državljana Republike Hrvatske i stranaca pred sudovima, nije mjerodavan u konkretnom slučaju (stav Ustavnog suda izražen u odluci broj: U-III-884/2004, »Narodne novine«, broj 2/05.).

10. Slijedom iznijetoga, Sud je odlučio kao u izreci. Točka I. i točka II. izreke utemeljene su na odredbama sadržanim u članku 74. i članku 76. stavku 1. i stavku 2. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske. Točka III. izreke utemeljena je na odredbi članka 29. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.

 

Broj: U-III-4578/2004

Zagreb, 7. prosinca 2005.

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Suda

dr. sc. Petar Klarić, v. r.

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga