POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

HRVATSKI ZAVOD ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE

3018

Na osnovi odredbe članka 132. Zakona o zdravstvenom osiguranju (»Narodne novine« broj 94/01., 88/02. 149/02., 117/03., 30/04., 177/04. i 90/05.)) i članka 19. Statuta Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (»Narodne novine« broj 16/02., 24/02. i 58/03.), Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na 25. sjednici održanoj 21. prosinca 2005. godine donijelo je

PRAVILNIK

O NAČINU PROPISIVANJA, IZDAVANJA I NAPLAĆIVANJA LIJEKOVA

 

I. OPĆE ODREDBE

 

Članak 1.

Ovim Pravilnikom utvrđuje se način propisivanja, izdavanja i naplaćivanja lijekova osiguranim osobama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: Zavod) u okviru prava na zdravstvenu zaštitu iz osnovnog zdravstvenog osiguranja.

 

Članak 2.

Lijekovi se osiguranim osobama propisuju, izdaju i naplaćuju na način utvrđen Zakonom o zdravstvenom osiguranju (u daljnjem tekstu: Zakon), Zakonom o lijekovima i medicinskim proizvodima, Pravilnikom o načinu razvrstavanja lijekova, te propisivanju i izdavanju lijekova, ovim Pravilnikom i drugim općim aktima Zavoda.

 

Članak 3.

Lijekovi se osiguranim osobama Zavoda propisuju i izdaju na recept.

Lijekove na recept propisuju izabrani doktori medicine, odnosno stomatologije primarne zdravstvene zaštite koji su u ugovornom odnosu sa Zavodom.

Lijekove na recept Zavoda iznimno mogu propisivati doktori hitne medicinske pomoći.

 

II. RECEPT

 

Članak 4.

Tiskanica recepta veličine je 21 cm × 14,5 cm (format A-5) čiji je oblik i sadržaj otisnut uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.

Podaci propisani u tiskanici recepta moraju se ispunjavati čitljivo, tintom ili kemijskom olovkom plave ili crne boje, odnosno kompjutorskim upisom.

Podaci s iskaznice zdravstveno osigurane osobe na recept se unose pretiskom s iskaznice, odnosno upisom na način propisan stavkom 2. ovog članka.

 

III. PROPISIVANJE LIJEKOVA

 

Članak 5.

Na recept iz članka 4. ovog Pravilnika propisuje se samo jedan lijek i oblik lijeka za jednu osobu s potpunom uputom o načinu upotrebe lijeka.

Recept iz stavka 1. ovog članka vrijedi 15 dana od dana propisivanja lijeka, ako ovim Pravilnikom nije drukčije propisano.

 

Članak 6.

Kada se zbog prirode bolesti osigurane osobe lijek mora hitno izdati, doktor koji je propisao lijek obvezan je označiti recept jednom od sljedećih oznaka: »cito«, »statim« ili »periculum in mora«.

 

Članak 7.

U primarnoj zdravstvenoj zaštiti na teret sredstava osnovnog zdravstvenog osiguranja na recept se propisuju samo oni lijekovi koji su utvrđeni Odlukom o utvrđivanju Liste lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: Lista lijekova) i koji nose oznaku »R« u Listi lijekova.

Za lijekove koji su u Listi lijekova označeni slovima »RS«, kao i za druge lijekove koji se propisuju na prijedlog doktora specijalista, doktor koji je propisao lijek obvezno upisuje u za to predviđenu rubriku na tiskanici recepta šifru doktora specijalista koji je lijek preporučio.

Doktor specijalist iz stavka 2. ovog članka lijekove preporučuje prema nezaštićenom (generičkom) nazivu.

U slučaju kućnog liječenja i zdravstvene njege u kući osigurane osobe, doktor primarne zdravstvene zaštite može na jedan recept propisati zavojni materijal najviše za potrebe liječenja do 7 dana, u količini:

– vatu od 50 g

– sterilnu gazu 1/4 m; 1/2 m i 1 m

– komprese 10 × (8 × 5) cm

– zavoj kaliko utkani 8 cm × 5 m i 12 cm × 5 m

mikropore 1,25 cm × 9,1 m; 2,5 cm x 9,1 m i 5 cm × 9,1 m

– staničevinu 1 kg.

Doktor primarne zdravstvene zaštite može osiguranoj osobi na recept propisati dijetetske pripravke, namirnice bez glutena ili namirnice za enteralnu primjenu iz Liste lijekova za potrebe liječenja do 30 dana.

 

Članak 8.

Ako se propisuje gotovi lijek, koji se u uporabi nalazi u raznim oblicima, veličinama, odnosno različite jačine, doktor koji je propisao lijek na receptu mora označiti oblik i dozu lijeka. Rimskim brojkama i latinskim riječima označuje se na receptu i broj jediničnog oblika lijeka.

Pri propisivanju magistralnog lijeka doktor koji je propisao lijek ispisuje njegove sastojke i količinu u gramima (g) arapskim brojkama, a rimskim brojkama i riječima označava se broj kapsula, kapi i slično.

Kada doktor koji je propisao lijek propiše lijek na recept iznad maksimalno dopuštene doze, obvezan je to označiti uskličnikom (!) i potpisom.

 

Članak 9.

Na jedan recept može se propisati lijek u količini koja odgovara objektivnom zdravstvenom stanju bolesnika i prirodi bolesti, ali najviše do dva pakiranja lijeka.

Iznimno, u slučaju kad su za trajno liječenje bolesnika s kroničnom bolešću u Listu lijekova uvrštena samo pakiranja lijeka do­statna za liječenje kraće od sedam dana, na recept se mogu propisati do četiri pakiranja lijeka.

U slučaju pružanja hitne medicinske pomoći, na jedan recept propisuje se lijek u količini potrebnoj za liječenje najviše do tri dana, odnosno jedno najmanje originalno pakiranje lijeka koje zadovoljava naznačeni rok, uz obvezno označavanje oznakama iz članka 6. ovog Pravilnika.

 

Članak 10.

Lijekovi koji sadrže opojne droge i psihotropne tvari mogu se propisivati samo ako su prijeko potrebni i ako su u upotrebi na osnovi Zakona o lijekovima i medicinskim proizvodima.

Doktor koji je propisao lijek može na recept propisati najviše:

fenobarbitona 2,0 g

– kodein fosfata 0,3 g

meprobamata 8,0 g

– metadona 0,2 g

metilfenobarbitona 10,0 g

morfin sulfata 6,0 g

pentazocina 5,0 g

triheksifenidila 0,5 g

fentanila 0,05 g.

Recept kojim se propisuje lijek koji sadrži opojne droge i psihotropne tvari izdaje se u dva primjerka s oznakom »kopija« na drugom primjerku i s naznakom rednog broja evidencijske knjige o izdanom receptu.

Recept iz stavke 2. ovog članka vrijedi pet dana od dana propisivanja.

Doktor koji je propisao lijek obvezan je voditi posebnu knjigu evidencija o opojnim drogama i psihotropnim tvarima propisanim na recepte.

 

Članak 11.

Doktor, koji je propisao lijek, uz dijagnozu u zdravstveni karton osigurane osobe, odnosno u povijest bolesti ili dnevnik bolesnika (ambulantni dnevnik) bilježi propisani lijek s naznakom naziva i količine lijeka, kao i propisanu dnevnu dozu.

 

IV. IZDAVANJE LIJEKOVA

 

Članak 12.

Ljekarnik može izdati lijek na recept iz članka 4. ovog Pravilnika samo ako je taj lijek propisan u skladu s odredbama Zakona, Zakona o lijekovima i medicinskim proizvodima, Pravilnika o načinu razvrstavanja lijekova, te propisivanju i izdavanju lijekova, ovog Pravilnika i drugih općih akata Zavoda.

Ako na receptu nije drukčije propisano, na recept se može izdati najmanje jedno originalno pakiranje lijeka najmanje jačine.

 

Članak 13.

Ljekarnik ne smije izdati lijek na recept iz članka 4. ovog Pravilnika u sljedećim slučajevima:

a) ako recept nije ispunjen svim propisanim podacima

b) ako je od dana propisivanja lijeka proteklo više od 15 dana

c) ako je od dana propisivanja antibiotika proteklo više od 3 dana

d) ako je od dana propisivanja lijeka koji sadrži opojne droge i psihotropne tvari proteklo više od 5 dana

e) ako je na recept propisan lijek iznad dopuštene maksimalne doze, a doktor koji je propisao lijek nije stavio oznake propisane člankom 8. stavkom 3. ovog Pravilnika.

 

Članak 14.

Lijek propisan na recept s oznakom hitnosti ljekarnik mora odmah izdati.

U vrijeme noćnog dežurstva, ljekarnik je obvezan izdati lijek na osnovi recepta koji nosi oznaku hitnosti iz članka 6. ovog Pravil­nika.

 

Članak 15.

Gotovi lijek za osobnu upotrebu ljekarnik može izdati samo u originalnom pakiranju.

 

Članak 16.

Nakon izdavanja lijeka ljekarnik je obvezan na recept upisati datum izdavanja lijeka, šifru ljekarnika, ovjeriti ga pečatom ljekarne i svojim potpisom.

 

Članak 17.

Ljekarnik ne smije bez prethodne suglasnosti doktora koji je pro­pisao lijek umjesto propisanog lijeka izdati lijek sličnog sastava.

Ako ljekarna nema propisanog lijeka, ljekarnik može izdati lijek istog sastava koji je uvršten u Listu lijekova pod drugim imenom. Takav lijek će biti izdan samo uz pristanak osigurane osobe kojoj je propisan. Svaka zamjena lijeka obvezno se naznačuje na receptu.

Ako ljekarna nema propisanog lijeka, obvezna ga je na zahtjev osigurane osobe odmah, a najkasnije u roku od tri dana pribaviti ili njegovo izdavanje osiguranoj osobi osigurati u drugoj ljekarni.

 

Članak 18.

Ako je osigurana osoba Zavoda obvezna sudjelovati u cijeni lijeka i nije osigurana u dopunskom zdravstvenom osiguranju, ljekarnik je prilikom izdavanja lijeka na recept obvezan naplatiti Zakonom propisani novčani iznos u postotku cijene lijeka iz Liste lijekova koji je označen oznakom »R«, te slovom, odnosno brojčanom oznakom postotka.

 

Članak 19.

Ako je ljekarna izdala lijek na recept propisan suprotno odred­bama Zakona, Zakona o lijekovima i medicinskim proizvodima, Pravilnika o načinu razvrstavanja lijekova te propisivanju i izdavanju lijekova, ovog Pravilnika, odnosno drugih općih akata Zavoda, Zavod ima pravo odbiti zahtjev za plaćanje tako izdanog lijeka.

 

V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

Članak 20.

Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje vrijediti Pravilnik o načinu propisivanja, izdavanja i naplaćivanja lijekova (»Narod­ne novine« broj (»Narodne novine« broj 135/02., 158/03., 43/04., 81/04., 5/05., i 88/05.)

 

Članak 21.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

 

Klasa: 025-04/05-01/329

Urbroj: 338-01-01-05-1

Zagreb, 21. prosinca 2005.

Predsjednik

Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda

za zdravstveno osiguranje

prim. Stjepan Bačić, dr. med., v. r.

 


Napomena: prilozi u obliku slika su ispušteni u ovom neslužbenom info pregledu  


 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga