POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

HRVATSKA NARODNA BANKA

3027

Na temelju članka 39. stavka 3. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci (»Narodne novine«, br. 36/2001.) i točke XII. Odluke o graničnoj obveznoj pričuvi (»Narodne novine«, br. 146/2005.) guverner Hrvatske narodne banke donio je 20. prosinca 2005.

UPUTU

ZA PROVEDBU ODLUKE O GRANIČNOJ OBVEZNOJ PRIČUVI

 

DEFINICIJE

1. U skladu s Odlukom o graničnoj obveznoj pričuvi (u nastavku teksta: Odluka) graničnu obveznu pričuvu obračunavaju i izdvajaju sljedeće financijske institucije:

– banke osnovane u Republici Hrvatskoj u skladu sa Zakonom o bankama

– podružnice stranih banaka u Republici Hrvatskoj osnovane u skladu sa Zakonom o bankama.

(u nastavku teksta: banke).

Graničnu obveznu pričuvu ne obračunavaju i ne izdvajaju:

– banke i štedionice specijalne namjene kada je to posebnim zakonom propisano (stambene štedionice)

– Hrvatska banka za obnovu i razvitak.

2. Osnovica za obračun granične obvezne pričuve je pozitivna razlika između zbroja prosječnoga dnevnog stanja pojedinih izvora sredstava i pojedinih pasivnih izvanbilančnih zapisa (potencijalnih obveza) u određenom obračunskom razdoblju te zbroja prosječnoga dnevnog stanja tih izvora sredstava i potencijalnih obveza u početnim obračunskim razdobljima.

Pod izvorima sredstava iz prethodnog stavka podrazumijevaju se izvori sredstava od nerezidenata i pravnih osoba u posebnom odnosu s bankom.

Pod izvorima sredstava iz stavka 1. ove točke podrazumijevaju se i sredstva prikupljena od osoba koje obavljaju djelatnost financijskog najma (lizinga) ako ona nisu obuhvaćena stavkom 2. ove točke.

Pod pasivnim izvanbilančnim zapisima (potencijalne obveze) iz stavka 1. ove točke podrazumijevaju se garancije i jamstva za račun stranih osoba u kunama i u stranoj valuti na osnovi kojih se domaće osobe zadužuju u inozemstvu.

3.  Prosječno dnevno stanje izvora sredstava i potencijalnih obveza za svako obračunsko razdoblje izračunava se u kunama, tako da se zbroje njihova dnevna stanja u kunama i njihova dnevna stanja u devizama preračunata u kune svakoga dana te se dobiveni zbroj podijeli brojem dana dotičnoga obračunskog razdoblja. Pri izračunu kunske protuvrijednosti deviznih izvora sredstava primjenjuju se srednji tečajevi Hrvatske narodne banke koji vrijede za pojedini dan.

4. Obračunsko razdoblje za koje se izračunava prosječno dnevno stanje izvora sredstava i potencijalnih obveza je razdoblje od prvoga do posljednjeg dana kalendarskog mjeseca.

5. Početna obračunska razdoblja za koja se izračunava prosječno dnevno stanje izvora sredstava iz točke 2. stavka 2. ove upute su:

– razdoblje od 1. do 30. lipnja 2004. i

– razdoblje od 1. do 30. studenoga 2005.

Početno obračunsko razdoblje za koje se izračunava prosječno dnevno stanje izvora sredstava i pasivnih izvanbilančnih zapisa (potencijalnih obveza) iz točke 2. stavaka 3. i 4. ove upute je razdoblje od 1. do 30. studenoga 2005.

6. Danom obračuna granične obvezne pričuve smatra se druga srijeda u mjesecu.

7. Izdvajanje granične obvezne pričuve odnosi se na iznos koji su banke dužne izdvojiti na devizne račune Hrvatske narodne banke.

8. Valuta namire granične obvezne pričuve je tri radna dana nakon dana obračuna granične obvezne pričuve.

9. Radnim danima u smislu ove upute smatraju se dani od ponedjeljka do petka, dok se neradnim danima smatraju subota, nedjelja i blagdani. Ako je propisani dan obračuna i izdvajanja granične obvezne pričuve neradni, obveza koja se mora izvršiti na taj dan, prenosi se na prvi sljedeći radni dan.

U izračune koji se odnose na razdoblje obračuna prosječnoga dnevnog stanja uključuju se svi dani, radni i neradni. Pri tome se za stanje izvora sredstava i potencijalnih obveza na neradni dan uzima stanje posljednjega radnog dana koji je prethodio neradnome.

Iznimno od prethodnog stavka ove točke, u izračun koji se odnosi na razdoblje obračuna prosječnoga dnevnog stanja u početnom obračunskom razdoblju od 1. do 30. lipnja 2004., uključuju se samo radni dani.

10. Izvori sredstava od nerezidenata i pravnih osoba u posebnom odnosu s bankom uključuju sve izvore sredstava navedene u točki 13. ove upute.

11. Definicija pojma rezidenti i nerezidenti određena je točkom 2. Upute za primjenu Kontnog plana za banke (»Narodne novine«, br. 115/2003. i 39/2004.).

12. Pravne osobe u posebnom odnosu s bankom su osobe rezidenti navedene u članku 78., stavku (1), pod 5) i 6) Zakona o bankama (»Narodne novine«, br. 84/2002.) i pravne osobe rezidenti koje izravno ili neizravno kontrolira ista osoba koja kontrolira banku sa sjedištem u Republici Hrvatskoj. Pod kontrolom se podrazumijeva odnos vladajućega i ovisnog društva definiran člankom 11. Zakona o bankama.

13. Izvori sredstava na osnovi kojih se računa prosječno dnevno stanje su sljedeći:

– kunski depoziti na žiroračunima i tekućim računima

– kunski štedni depoziti po viđenju i ostali privremeni (ograničeni) depoziti

– izdani dužnički vrijednosni papiri u kunama

– primljeni kunski oročeni depoziti

– primljeni kunski krediti, uključujući repo poslove

– primljeni kunski depoziti s valutnom klauzulom

– primljeni kunski krediti s valutnom klauzulom, uključujući repo poslove

– financijske obveze u kunama koje se drže radi trgovanja (obveze isporuke vrijednosnih papira)

– obveze na osnovi financijskog najma (lizinga) u kunama

– hibridni i podređeni instrumenti u kunama (s valutnom klauzulom i bez valutne klauzule)

– obveze u kunama po ostalim osnovama

– redovni devizni računi

– posebni devizni računi pravnih osoba, devizni računi i devizni štedni ulozi po viđenju stanovništva

– obveze po izdanim vrijednosnim papirima u devizama

– primljeni devizni oročeni depoziti

– primljeni devizni krediti, uključujući repo poslove

– financijske obveze u devizama koje se drže radi trgovanja (obveze isporuke vrijednosnih papira)

– hibridni i podređeni instrumenti u devizama

– obveze u devizama po ostalim osnovama.

14. Pasivni izvanbilančni zapisi (potencijalne obveze) na osnovi kojih se računa prosječno dnevno stanje su:

– potencijalne obveze za račun stranih osoba u domaćoj i stranoj valuti, pri čemu se uključuju samo garancije i jamstva za račun stranih osoba u domaćoj i stranoj valuti na osnovi kojih se domaće osobe zadužuju u inozemstvu.

 

OBRAČUN GRANIČNE OBVEZNE PRIČUVE

15. Granična obvezna pričuva izračunava se primjenom stopa iz točke VII. Odluke na propisanu osnovicu.

Primjenom stope iz točke VII. stavka 1. Odluke izračunava se granična obvezna pričuva na osnovicu koju čini pozitivna razlika između prosječnoga dnevnog stanja izvora sredstava iz točke 2. stavka 2. ove upute u tekućem i u početnom obračunskom razdoblju od 1. do 30. lipnja 2004.

Primjenom stope iz točke VII. stavka 2. Odluke izračunava se granična obvezna pričuva na osnovicu koju čini pozitivna razlika između prosječnoga dnevnog stanja izvora sredstava iz točke 2. stavka 2. ove upute u tekućem i u početnom obračunskom razdoblju od 1. do 30. studenoga 2005.

Primjenom stope granične obvezne pričuve iz točke VII. stavka 3. Odluke izračunava se granična obvezna pričuva na osnovicu koju čini pozitivna razlika između prosječnoga dnevnog stanja izvora sredstava iz točke 2. stavka 3. ove upute i pozitivna razlika između prosječnoga dnevnog stanja pasivnih izvanbilančnih stavaka (potencijalnih obveza) iz točke 2. stavka 4. ove upute u tekućem i u početnom obračunskom razdoblju od 1. do 30. studenoga 2005.

Ukupna granična obvezna pričuva je zbroj granične obvezne pričuve iz stavaka 2., 3. i 4. ove točke.

16. Tražene podatke o stanjima izvora sredstava i potencijalnih obveza koje ulaze u prosječno dnevno stanje za obračun granične obvezne pričuve banke izračunavaju na osnovi vlastitih knjigovodstvenih podataka o dnevnom stanju izvora sredstava i potencijalnih obveza definiranih u točkama 13. i 14. ove upute, u originalnim valutama.

Dnevna stanja deviznih izvora sredstava i kunskih izvora sredstava s valutnom klauzulom te potencijalnih obveza u stranoj valuti iskazuju se u kunama primjenom srednjih tečajeva Hrvatske narodne banke koji vrijede za pojedini dan.

17. Na dan obračuna, osnovica za obračun i iznos granične obvezne pričuve utvrđuju se na osnovi prosječnoga dnevnog stanja izvora sredstava i potencijalnih obveza iz obračunskog razdob­lja koje se odnosi na prethodni mjesec i na osnovi prosječnoga dnevnog stanja izvora sredstava i potencijalnih obveza iz početnih obračunskih razdoblja.

18. Obračun granične obvezne pričuve u smislu Odluke banke sastavljaju na obrascu GOP, koji je sastavni dio ove upute i donosi se kao prilog ovoj uputi. Obrazac GOP sastoji se od tri dijela: GOP 1, koji obuhvaća obračun granične obvezne pričuve, GOP 2, koji sadrži tablicu prikaza dnevnih stanja izvora sredstava navedenih u točki 13. ove upute i potencijalnih obveza navedenih u točki 14. ove upute za sve dane pripadajućega obračunskog razdoblja, te GOP 3, koji obuhvaća popis banaka preko kojih, odnosno za koje se izvršava obveza izdvajanja granične obvezne pričuve.

Svi podaci koji se navode u obrascima GOP 1 i GOP 2 iskazuju se u kunama (bez lipa), dok se svi postotci iskazuju zaokruženi na dva decimalna mjesta.

Ispunjeni obrazac GOP banke su obvezne dostaviti u Hrvatsku narodnu banku, u Sektor za centralnobankarske operacije, do 12 sati na dan obračuna granične obvezne pričuve.

Uz obračun granične obvezne pričuve banke daju odgovarajući nalog za uplatu granične obvezne pričuve, koja se prema podnesenom obračunu izdvaja u skladu s točkom IX. Odluke.

 

IZDVAJANJE GRANIČNE OBVEZNE PRIČUVE

19. Banke su obvezne cjelokupnu graničnu obveznu pričuvu izdvojiti u stranoj valuti na devizne račune Hrvatske narodne banke. Izdvajanje granične obvezne pričuve prema Odluci obavlja se u eurima i američkim dolarima.

20. Izdvajanje granične obvezne pričuve obavlja se u skladu s valutom namire i vrijedi do sljedećeg izdvajanja.

21. Obveza u stranoj valuti izračunava se primjenom srednjeg tečaja Hrvatske narodne banke koji vrijedi na dan obračuna granične obvezne pričuve. Izdvajanje granične obvezne pričuve prema Odluci izvršava se:

– u EUR, na devizni račun Hrvatske narodne banke kod Bayerische Landesbank Gyrozentrale, München i

– u USD, na devizni račun Hrvatske narodne banke kod Bank of New York, New York.

Udjele izdvajanja granične obvezne pričuve u svakoj od navedenih valuta banke same određuju u postotnom iznosu, kako je navedeno u obrascu GOP 1.

Iznosi izdvajanja granične obvezne pričuve u EUR i USD zaokružuju se na tisućice.

22. Banke koje nemaju odobrenje za obavljanje poslova plat­nog prometa s inozemstvom izvršavaju obvezu izdvajanja granične obvezne pričuve preko banaka koje imaju odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa s inozemstvom.

Banke koje imaju odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa s inozemstvom mogu obvezu izdvajanja granične obvezne pričuve izvršavati i preko drugih banaka koje imaju odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa s inozemstvom.

23. Podatke vezane za izdvajanje granične obvezne pričuve banke dostavljaju na obrascu GOP 3. Obrazac GOP 3 sastoji se od dva dijela: GOP 3/1, koji se odnosi na popis banaka preko kojih se izvršava obveza izdvajanja granične obvezne pričuve, i GOP 3/2, koji se odnosi na popis banaka za koje se izvršava obveza izdvajanja granične obvezne pričuve, a popunjavaju se na način opisan u točkama 24. i 25. ove upute.

24. Ako banka koja ima odobrenje za obavljanje poslova plat­nog prometa s inozemstvom izdvaja graničnu obveznu pričuvu u svoje ime, a za račun druge banke, obvezna je na obrascu GOP 3/2 navesti naziv i sjedište banke (banaka) za koju (koje) izvršava obvezu izdvajanja kao i iznos granične obvezne pričuve koji izdvaja za svaku pojedinu banku u EUR i USD. Iznos izdvojenih sredstava kod Hrvatske narodne banke bit će jednak zbroju vlastitih obveza i obveza banke (banaka) za čiji je račun izvršena obveza, što se također navodi u obrascu GOP 3/2.

Banka koja ima odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa s inozemstvom, a koja izdvaja graničnu obveznu pričuvu za drugu banku, dužna je nalog banke za koju izdvaja graničnu obveznu pričuvu u cijelosti provesti samostalno.

25. Banka koja obvezu izdvajanja granične obvezne pričuve izvršava preko banaka koje imaju odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa s inozemstvom dužna je naznačiti imena i sjedišta tih banaka kao i iznose koji su izdvojeni preko svake pojedine banke na devizni račun Hrvatske narodne banke na obrascu GOP 3/1.

26. Banke koje imaju odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa s inozemstvom dostavljaju trajne instrukcije (»Standard pay­ment instructions«) Hrvatskoj narodnoj banci, Direkciji za uprav­ljanje međunarodnim pričuvama i deviznom likvidnošću, za povrat izdvojenih sredstava granične obvezne pričuve.

Banke koje imaju odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa s inozemstvom dostavljaju »Standard payment instructions« jednom za sva izdvajanja granične obvezne pričuve, a mogu ih mijenjati u slučaju potrebe isključivo novim pisanim nalogom, koji upućuju Hrvatskoj narodnoj banci, Direkciji za upravljanje međunarodnim pričuvama i deviznom likvidnošću, najkasnije četiri radna dana prije dospijeća povrata sredstava izdvojene granične obvezne pričuve (do 12.00 sati dana koji prethodi drugoj srijedi u mjesecu).

27. Ugovor o uvjetima deponiranja Hrvatska narodna banka će dostaviti bankama koje imaju odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa s inozemstvom najkasnije tri radna dana nakon izvršenog izdvajanja.

28. Na dan povrata sredstava po prethodnom obračunu od strane Hrvatske narodne banke, banke koje imaju odobrenje za obavljanje poslova platnog prometa s inozemstvom izvršit će novo izdvajanje granične obvezne pričuve.

29. Iznimno od točke 28. ove upute, bankama nad kojima je pokrenut postupak likvidacije Hrvatska narodna banka će na dan izdvajanja granične obvezne pričuve izvršiti povrat sredstava samo u iznosu razlike između obveze izdvajanja po tekućem i prethodnom obračunu.

U slučaju iz stavka 1. ove točke za banke nad kojima je pokrenut postupak likvidacije ne popunjava se obrazac GOP 3.

Ako je iznos obveze izdvajanja po tekućem obračunu veći od iznosa obveze izdvajanja po prethodnom obračunu, banke nad kojima je pokrenut postupak likvidacije dužne su razliku uplatiti na devizne račune Hrvatske narodne banke.

U slučaju iz stavka 3. ove točke za banke nad kojima je pokrenut postupak likvidacije u obrazac GOP 3 upisuje se samo iznos razlike između obveze izdvajanja granične obvezne pričuve po tekućem obračunu i obveze izdvajanja granične obvezne pričuve po prethodnom obračunu.

Banke nad kojima je pokrenut postupak likvidacije pismeno izvješćuju banke preko kojih se obavlja izdvajanje granične obvezne pričuve o iznosu smanjenja/povećanja obveze izdvajanja granične obvezne pričuve, kao i o iznosu eventualno potrebnog izdvajanja na devizne račune Hrvatske narodne banke.

 

KAZNENE ODREDBE

30. Ako se nakon kontrole obračuna utvrde pogreške, propusti i nepridržavanje propisanih rokova, banka za pogrešno obračunatu i/ili nepravodobno izdvojenu graničnu obveznu pričuvu plaća nak­nadu po stopi koju određuje Hrvatska narodna banka. Uz to, Hrvatska narodna banka će prema takvoj banci poduzeti odgovarajuće mjere u skladu s Odlukom o obavljanju nadzora nad poslovanjem banaka.

31. Ako određena banka ne izdvoji ili nepravilno izdvoji graničnu obveznu pričuvu, odnosno izdvoji manji iznos granične obvez­ne pričuve na račune Hrvatske narodne banke nego što bi iznosila granična obvezna pričuva u smislu Odluke, na nedostatno izdvojeni iznos plaća naknadu po stopi navedenoj u točki V. Odluke o kamat­nim stopama i naknadama Hrvatske narodne banke.

32. Sve kamate i troškove prouzročene nepravilno ili nepravodob­no izvršenim transakcijama od strane banaka vezane uz izdvajanje granične obvezne pričuve koje je za njih snosila Hrvatska narodna banka u pravnom odnosu s trećim osobama, banke su dužne nadok­naditi Hrvatskoj narodnoj banci odmah nakon što od nje prime obavijest o tome, i to u valuti u kojoj su navedene kamate i troškovi nastali za Hrvatsku narodnu banku.

 

PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

33. Danom primjene ove upute prestaje važiti Uputa za provedbu Odluke o graničnoj obveznoj pričuvi (»Narodne novine«, br. 105/2004. i 137/2005.).

34. Ova uputa stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a primjenjuje se od 11. siječnja 2006. kada banke sastavljaju obračun granične obvezne pričuve za obračunsko razdoblje od 1. do 31. prosinca 2005. u odnosu na početna obračunska razdoblja.

35. Na dan obračuna 11. siječnja 2006. banke su dužne dostaviti obrazac GOP 2 za razdoblje od 1. do 31. prosinca 2005. i za početno obračunsko razdoblje od 1. do 30. studenoga 2005.

 

Ubr. 485-020/12-05/ŽR

Zagreb, 20. prosinca 2005.

Guverner

Hrvatske narodne banke

dr. sc. Željko Rohatinski, v. r.


Napomena: prilozi u obliku slika su ispušteni u ovom neslužbenom info pregledu



 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga