|
|
|
|
284
Temeljem članka 21. stavak 5. Zakona o mjeriteljstvu (»Narodne novine« broj 163/03), ravnatelj Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi
1. OPĆE ODREDBE
1.1. Ovim Naputkom propisuje se način ispitivanja u postupku ovjeravanja statičkih brojila djelatne električne energije razreda točnosti 0,2 S i 0,5 S za priključak preko mjernih transformatora (u daljnjem tekstu: brojila), radi utvrđivanja udovoljavanja mjeriteljskim i tehničkim zahtjevima prema Pravilniku o mjeriteljskim i tehničkim zahtjevima za statička brojila djelatne električne energije razreda točnosti 0,2 S i 0,5 S (»Narodne novine« br. 81/05., u daljnjem tekstu: Pravilnik).
1.2. Prema odredbama ovog Naputka obavljat će se ispitivanje u postupku prvog ovjeravanja, redovnog ovjeravanja u popisanim vremenskim intervalima, te izvanrednog ovjeravanja brojila.
2. UVJETI KOJIMA MORA UDOVOLJITI SERVIS
2.1. Servis mora udovoljiti sljedećim uvjetima u pogledu:
– radnika;
– prostorije za ispitivanje brojila;
– opreme za ispitivanje brojila;
– propisane dokumentacije
danim u Pravilniku o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima za ovlašćivanja servisa za pripremu brojila električne energije za ovjeravanje (»Narodne novine« br. 155/04).
2.2. Servis treba omogućiti ispitivanje brojila metodom mjerenja rada – usporedba s etalonskim brojilom (metoda etalonskog brojila).
3. PRIPREMA ZA OVJERAVANJE
3.1. Vrste ovjeravanja brojila
3.1.1. Prvo ovjeravanje brojila obavlja se u servisu proizvođača na novoproizvedenim brojilima.
3.1.2. Redovno ovjeravanje brojila u propisanim ovjernim razdobljima provodi se na brojilima koja su već bila u uporabi, a izvađena su iz mreže zbog ovjeravanja.
3.1.3. Izvanredno ovjeravanje brojila provodi se na brojilima koja nisu bila u uporabi zbog kvara ili drugih tehničkih nedostataka, ili zato što nisu bila ovjerena u propisanim ovjernim razdobljima.
3.2. Provjera pripremljenih brojila
3.2.1. Brojila pripremljena za ovjeravanje moraju udovoljavati odredbama rješenja o odobrenju tipa mjerila u pogledu općih uvjeta, konstrukcije i potrebnih natpisa i oznaka.
3.2.2. Na ovjeravanje se ne primaju brojila koja ne udovoljavaju odredbama rješenja o odobrenju tipa mjerila, brojila za koja ne postoji odgovarajuća oprema za ispitivanje brojila te vrste i razreda točnosti, te brojila za koja se pri provjeri pripremljenih brojila utvrde mehanička oštećenja, oštećenja od korozije, električna oštećenja, napuklo ili razbijeno staklo na prozorčiću, udubljeno kućište, oštećena priključnica i slično.
3.3.3. Brojila su pripremljena za redovno ovjeravanje ako su očišćena (oprana), servisirana i podešena i ako su na njima izvršene sve radnje neophodne za nesmetan i siguran rad i postavljenim poklopcima brojila i postavljenim žicama i olovnim ili plastičnim plombama.
3.2.4. Brojila pripremljena za ovjeravanje trebaju biti postavljena na stalke u okomiti položaj, sa spojenim strujnim i naponskih krugovima.
3.2.5. Provjeravaju se pripremljena izvješća o ispitivanju.
3.2.6. Provjeravaju se podaci na natpisnim pločicama brojila, pri čemu valja povjeriti, jesu li na natpisnoj pločici navedeni sljedeći podaci:
1) ime i naziv ili znak proizvođača i mjesto proizvodnje;
2) tvornička oznaka tipa brojila;
3) oznaka vrste brojila (oznaka broja faza i vodiča ili odgovarajući grafički simbol);
4) serijski broj brojila i godina proizvodnje; ako je serijski broj označen na pločici pričvršćenoj na poklopac; taj broj će biti označen i na kućištu brojila ili upisan u neizbrisivu memoriju brojila;
5) referentni napon Un u V (npr. 3 x 100/Ö3 V);
6) podaci o sekundarnoj nazivnoj struji strujnoga mjernog transformatora, na koji se brojilo priključuje (npr. 5 (5) A ili 5 A). Podaci o nazivnoj i najvećoj struji brojila mogu se nalaziti u oznaci tipa brojila;
7) referentna frekvencija u Hz (npr. 50 Hz);
8) stalnica brojila u imp./kWh, odnosno imp./MWh;
9) razred točnosti (npr. »0,2 S« ili »r.t. 0,2 S«);
10) službena oznaka tipa mjerila;
11) oznake mjerne jedinice »kWh« ili »MWh« na pločici brojčanika ili među osnovnim podacima brojila;
12) znak »kvadrat u kvadratu« za brojila s izolacijskim kućištem razreda zaštite II;
13) shema spoja ili broj sheme spoja;
14) stalnica impulsnog davača za daljinsko mjerenje (Wh/imp., kWh/imp.);
15) podaci impulsa impulsnog davača za daljinsko mjerenje:
– trajanje impulsa i trajanje pauze impulsa;
– napon impulsa
– snage kruga kojim impulsni davač izravno upravlja (npr. 80 ms, 100 V, 1 A)
16) podaci o naponu pomoćnih krugova, ako ti krugovi nisu povezani s naponskim krugovima brojila (npr. Up = 3 x 100 V,Up = 100 V);
17) natpis »Suprotno registriranje spriječeno« ili odgovarajući simbol za brojilo s napravom za sprječavanje suprotnog registriranja;
18) oznaka za brojilo namijenjeno mjerenju energije u oba smjera.
|
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga |