POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I ŠPORTA

583

Na temelju članka 6. stavka 1. Zakona o zastupanju u području prava industrijskog vlasništva (»Narodne novine«, br. 54/05), ministar znanosti, obrazovanja i športa donosi

PRAVILNIK

O STRUČNIM ISPITIMA ZA OVLAŠTENE ZASTUPNIKE U PODRUČJU PRAVA INDUSTRIJSKOG VLASNIŠTVA

 

I. OPĆA ODREDBA

 

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se stručni ispiti za ovlaštene zastup­nike u području prava industrijskog vlasništva (u daljnjem tekstu: stručni ispiti), postupak pristupanja stručnim ispitima, osnivanje, sastav i način rada ispitne komisije koja provodi stručne ispite, postupak polaganja i program stručnih ispita.

 

II. STRUČNI ISPITI

 

Članak 2.

Stručnim ispitima provjerava se znanje potrebno za obavljanje poslova ovlaštenih zastupnika u području prava industrijskog vlasništva.

Stručnim ispitom za patentnog zastupnika provjerava se znanje kandidata koji pristupa ispitu (u daljnjem tekstu: kandidat) iz područja patenata.

Stručnim ispitom za zastupnika za žigove, industrijski dizajn, oznake zemljopisnog podrijetla i oznake izvornosti proizvoda i usluga te topografiju poluvodičkih proizvoda (u daljnjem tekstu: zastupnik za žigove), provjerava se znanje kandidata iz područja industrijskog vlasništva navedenih u ovome stavku.

Program stručnih ispita (u daljnjem tekstu: ispitni program) prilog je ovog pravilnika (Prilog 1) i njegov sastavni dio.

 

Članak 3.

Stručni ispit sastoji se od pismenog i usmenog dijela. Pismeni i usmeni dio ispita sadrži pitanja iz općeg i posebnog dijela ispitnog programa.

Opći dio stručnog ispita jednak je za sve kandidate.

Posebni dio stručnog ispita razlikuje se ovisno o tome polaže li kandidat stručni ispit za patentnog zastupnika ili zastupnika za žigove.

Kandidat koji je položio stručni ispit za patentnog zastupnika odnosno stručni ispit za zastupnika za žigove pri polaganju stručnog ispita za zastupnika za žigove odnosno stručnog ispita za patentnog zastupnika ne polaže ponovno opći dio stručnog ispita, a troškovi polaganja drugog stručnog ispita plaćaju se u iznosu troškova utvrđenih za polaganje stručnog ispita umanjenom za 30%.

Kandidat nije dužan odgovarati na pitanja iz ispitnog predmeta Upravni postupak i Upravni spor koji je položio na pravosudnom ili državnom stručnom ispitu ako to dokaže odgovarajućom ispravom o položenom pravosudnom ili državnom stručnom ispitu koji se provodi u Republici Hrvatskoj.

 

Članak 4.

Pismeni dio stručnog ispita polaže se jedan dan, u trajanju od najviše četiri sata.

Usmeni dio stručnog ispita mora se održati najkasnije u roku od osam dana od dana polaganja pismenog dijela i mogu mu pristupiti kandidati koji su položili pismeni dio.

Usmeni dio stručnog ispita traje najviše tri sata.

 

Članak 5.

Troškovi polaganja stručnih ispita plaćaju se u skladu s poseb­nim propisom.

 

III. POSTUPAK PRISTUPANJA STRUČNIM ISPITIMA

 

Članak 6.

Državni zavod za intelektualno vlasništvo (u daljnjem tekstu: Zavod) utvrđuje ispunjava li kandidat sve uvjete za polaganje struč­nog ispita u postupku propisanom Zakonom o općem upravnom postupku.

 

Članak 7.

Kandidat Zavodu podnosi prijavu za polaganje stručnog ispita koja sadrži sljedeće podatke:

– ime i prezime,

– prebivalište,

– broj telefona,

– datum i mjesto rođenja

– broj i mjesto izdavanja osobne iskaznice,

– podatke o stečenom akademskom nazivu i struci,

– podatke o odgovarajućem radnom iskustvu.

Uz prijavu iz stavka 1. ovog članka Zavodu se podnosi:

– preslika osobne iskaznice

– dokazi o državljanstvu i prebivalištu u Republici Hrvatskoj

– dokaz o stečenom akademskom nazivu i

– dokaz o plaćenim troškovima polaganja stručnog ispita

– dokaz o odgovarajućem radnom iskustvu.

Dokazi iz stavka 2. ovog članka osobito su:

– izvornik ili ovjerena preslika domovnice i uvjerenje o prebivalištu

– izvornik ili ovjerena preslika diplome o završenom odgovarajućem studiju i

– izvorna potvrda poslodavca kod kojega je kandidat stekao odgovarajuće radno iskustvo odnosno druga isprava poslodavca i ovjerena preslika radne knjižice kandidata.

Podaci iz stavka 1. ovog članka navode se na obrascu PIZ –1A odnosno obrascu PIZ-1B koji su prilog (Prilog 2) i sastavni dio ovog pravilnika, ovisno o tome prijavljuje li kandidat polaganje stručnog ispita za patentnog zastupnika ili zastupnika za žigove, ili podneskom koji sadržajem u cijelosti odgovaraju tim obrascima.

 

Članak 8.

Kandidatu se dostavlja pisana obavijest o mjestu i vremenu polaganja stručnog ispita, s podacima o ispitnom programu po kojem se polaže stručni ispit.

Obavijest iz stavka 1. ovog članka mora biti dostavljena kandidatu najmanje 30 dana prije datuma određenog za polaganje stručnog ispita.

 

Članak 9.

Kandidat može odgoditi polaganje stručnog ispita, ali je o tome dužan izvijestiti Zavod, pisanim podneskom ili usmeno, najkasnije tri dana prije dana određenog za polaganje.

Ako kandidat zbog nepredviđenih razloga ne može odgoditi polaganje stručnog ispita u roku utvrđenom stavkom 1. ovog članka, polaganje ispita može odgoditi pisanim podneskom ili usmeno, uz navođenje opravdanih razloga.

Ako kandidat usmeno odgodi polaganje stručnog ispita, sukladno stavku 1. i 2. ovog članka, tajnik ispitne komisije o tome sastavlja službenu bilješku.

U slučajevima iz stavka 1. i 2. ovog članka ispit se odgađa.

Polaganje stručnog ispita može se odgoditi najviše dva puta.

 

Članak 10.

Kandidatu koji je podnio prijavu za polaganje stručnog ispita i odgodio njegovo polaganje u skladu s člankom 9. ovog pravilnika, uplaćeni iznos troškova iz članka 5. ovog pravilnika priznaje se za naknadno polaganje stručnog ispita. Ako su u međuvremenu troškovi polaganja stručnog ispita propisani u višem iznosu, kandidat je dužan uplatiti razliku troškova.

 

IV. ISPITNA KOMISIJA

 

Članak 11.

Stručni ispit polaže se pred ispitnom komisijom Zavoda.

 

Članak 12.

Ispitna komisija sastoji se od predsjednika i dva člana te tajnika ispitne komisije.

Predsjedniku, članovima i tajniku ispitne komisije imenuju se zamjenici.

 

Članak 13.

Ispitnu komisiju osniva odlukom ravnatelj Zavoda.

Odlukom iz stavka 1. ovog članka ravnatelj Zavoda imenuje predsjednika ispitne komisije, članove i tajnika ispitne komisije, te njihove zamjenike.

Odlukom iz stavka 1. ovog članka, ravnatelj Zavoda određuje koje će predmete ispitivati osobe imenovane u ispitnu komisiju.

 

Članak 14.

Za predsjednika i članove ispitne komisije, te njihove zamjenike, mogu biti imenovane osobe odgovarajuće struke koje imaju odgovarajuće radno iskustvo na poslovima iz područja predmeta koje ispituju.

 

Članak 15.

Ispitna komisija sastavlja ispitna pitanja, provodi usmeni i pismeni dio stručnih ispita i odlučuje o uspjehu kandidata na ispitu, u skladu s odredbama ovog pravilnika.

Predsjednik i članovi ispitne komisije te osobe koje su imenovane njihovim zamjenicima, imaju pravo na naknadu za sudjelovanje u održavanju stručnih ispita.

Visinu naknade iz stavka 2. ovog članka određuje odlukom rav­natelj Zavoda.

 

Članak 16.

Administrativne poslove vezane uz polaganje stručnih ispita obavlja Zavod.

Tajnik ispitne komisije obavlja administrativne poslove vezane uz polaganje stručnog ispita pojedinog kandidata i vodi Očevidnik iz članka 25. ovog Pravilnika.

 

V. POSTUPAK POLAGANJA STRUČNIH ISPITA

 

Članak 17.

Prije početka polaganja stručnog ispita tajnik ispitne komisije utvrđuje identitet kandidata.

Tajnik ispitne komisije obvezan je upoznati kandidata s njegovim pravima i obvezama i dati mu potrebna objašnjenja vezana uz polaganje stručnog ispita.

Odredbe stavka 1. i stavka 2. ovog članka primjenjuju se i u slučaju polaganja popravnog ispita iz članka 22. ovog pravilnika.

 

Članak 18.

O tijeku polaganja stručnog ispita vodi se zapisnik (u daljnjem tekstu: zapisnik o stručnom ispitu) kojem se prilaže radnja iz pismenog dijela stručnog ispita. Zapisnik o stručnom ispitu vodi se na obrascu PIZ-2, koji je prilog (Prilog 3) i sastavni dio ovog pravilnika.

 

Članak 19.

Uspjeh kandidata na stručnom ispitu ocjenjuje se ocjenom: »položio« ili »nije položio«.

Za svaki ispitni predmet koji kandidat polaže upisuje se ocjena »zadovoljio« ili »nije zadovoljio«.

Kandidat dobiva ocjenu »položio« ako je iz svih ispitnih pred­meta ocijenjen ocjenom »zadovoljio«.

Kandidat dobiva ocjenu »zadovoljio« ako je dao odgovore kojima je pokazao detaljno poznavanje gradiva obuhvaćenog općim i posebnim dijelom ispitnog programa.

Ocjenu stručnog ispita zaključuje i kandidatu objavljuje predsjednik ispitne komisije na temelju ocjena iz svih ispitnih predmeta sadržanih u zapisniku o stručnom ispitu.

 

Članak 20.

Smatrat će se da stručni ispit nije položio kandidat koji je pristupio polaganju ispita i tijekom njegova trajanja odustao od polaganja.

Kada kandidat iz zdravstvenih ili drugih opravdanih razloga odustane od započetog polaganja stručnog ispita, ispitna komisija može donijeti odluku o odgađanju polaganja stručnog ispita za tog kandidata. Ta se odluka upisuje u zapisnik o stručnom ispitu uz navođenje razloga zbog kojih je odlučeno o odgađanju ispita.

 

Članak 21.

Kandidat koji je započeo polaganje stručnog ispita koji je odgođen sukladno članku 20. ovog pravilnika, dužan je nastaviti polaganje stručnog ispita u roku od najviše 90 dana računajući od dana kada je donijeta odluka o odgodi stručnog ispita.

Ako kandidat koji je započeo polaganje stručnog ispita ne nastavi s polaganjem stručnog ispita u roku utvrđenom u stavku 1. ovog članka smatrat će se da stručni ispit nije položio.

Podaci o odgodi polaganja stručnog ispita iz stavka 1. ovog članka kao i podaci iz stavka 2. ovog članka upisuju se u zapisnik o stručnom ispitu.

 

Članak 22.

Kandidat koji je polagao stručni ispit, a nije položio najviše dva ispitna predmeta, iz tih predmeta može polagati popravni ispit. Rok u kojem se polaže popravni ispit ne može biti kraći od 30 dana niti duži od 60 dana od dana polaganja stručnog ispita na kojem kandidat nije zadovoljio u ispitnom predmetu iz kojeg polaže popravni ispit.

Smatrat će se da nije položio stručni ispit kandidat koji u roku iz stavka 1. ovog članka ne pristupi polaganju popravnog ispita ili na popravnom ispitu bude ocijenjen ocjenom »nije zadovoljio«.

Polaganju popravnog ispita kandidat može pristupiti najviše jednom.

Podaci o polaganju popravnog ispita iz stavka 1. ovog članka kao i podaci iz stavka 2. ovog članka upisuju se u zapisnik o stručnom ispitu.

 

Članak 23.

Kandidat koji nije položio stručni ispit može ponovno pristupiti polaganju stručnog ispita najranije protekom roka od 90 dana od dana prethodnog polaganja.

Polaganju stručnog ispita kandidat može pristupiti najviše dva puta.

 

Članak 24.

O položenom stručnom ispitu Zavod izdaje uvjerenje na obrascu PIZ-3, koji je prilog (Prilog 4) i sastavni dio ovog pravilnika.

Uvjerenje iz stavka 1. ovog članka potpisuje predsjednik ispitne komisije.

 

Članak 25.

Zavod vodi Očevidnik o stručnim ispitima u koji se upisuju podaci o provedenim stručnim ispitima.

Sadržaj i način vođenja očevidnika propisuje odlukom ravnatelj Zavoda.

 

VI. ZAVRŠNA ODREDBA

 

Članak 26.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

 

Klasa: 011-02/05-01/00035

Urbroj: 533-04-06-1

Zagreb, 6. veljače 2006.

Ministar

doc. dr. sc. Dragan Primorac, v. r.

 

PRILOG 1.

 

PROGRAM STRUČNIH ISPITA

 

Članak 1.

Opći dio programa stručnih ispita (u daljnjem tekstu; ispitni program) obuhvaća sljedeće ispitne predmete:

1. Osnove prava industrijskog vlasništva;

2. Zastupanje u području industrijskog vlasništva;

3. Upravni postupak i upravni spor;

4. Institucionalni okvir Nacionalnog sustava intelektualnog vlasništva i djelokrug nadležnih tijela;

5. Nadležnost sudova u Republici Hrvatskoj u postupcima za zaštitu prava industrijskog vlasništva.

Posebni dio ispitnog programa za kandidate za patentne zastup­nike obuhvaća sljedeće predmete:

Teorijski dio

– Pravo patenata.

Praktični dio

– Prijava patenta;

– Međunarodna prijava;

– Zahtjev za prijenos prava;

– Zahtjev za upis licence;

– Zahtjev za upis promjene;

– Očitovanje na pismena Zavoda.

Posebni dio ispitnog programa za kandidate za zastupnike za žigove obuhvaća sljedeće ispitne predmete:

Teorijski dio

– Pravo žiga;

– Pravo industrijskog dizajna;

– Pravo oznaka zemljopisnog podrijetla proizvoda i usluga;

– Pravo topografija poluvodičkih proizvoda.

Praktični dio

– Prijava žiga, prijava industrijskog dizajna, prijava oznaka zemljopisnog podrijetla proizvoda i usluga, prijava topografije poluvodičkih proizvoda

– Međunarodne prijave;

– Zahtjev za prijenos prava;

– Zahtjev za upis licence;

– Zahtjev za upis promjene;

– Prigovor;

– Očitovanje na prigovor ili pismeno Zavoda.

 

Članak 2.

Izvori za polaganje ispita iz predmeta iz članka 1. stavka 1. ovog Priloga obuhvaćaju sljedeće:

– TRIPS Sporazum o trgovinskim aspektima prava intelektualnog vlasništva, »Rezultati Urugvajske runde multilateralnih pregovora o trgovini«, zakonski tekstovi: Ministarstvo gospodarstva, 2003.

– Konvencija o osnivanju svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo – WIPO konvencija, (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 12/93. i 3/99.)

– Pariška konvencija za zaštitu industrijskog vlasništva (»Narod­ne novine – Međunarodni ugovori«, broj 12/93. i 3/99.)

– Zakon o sustavu državne uprave (»Narodne novine«, broj 75/93, 48/99, 15/00, 127/00, 59/01, 190/03 i 199/03.)

– Zakon o zastupanju u području prava industrijskog vlasništva (»Narodne novine«, broj 54/05.)

– Pravilnik o stručnim ispitima za zastupnike u području prava industrijskog vlasništva

– Zakon o općem upravnom postupku (»Narodne novine«, broj 53/91.)

– Uredba o provedbi carinskih mjera u vezi s robom kojom se povrjeđuje pravo intelektualnog vlasništva (»Narodne novine«, broj 106/03.)

Izvori za polaganje ispita iz predmeta iz članka 1. stavka 2. ovog Priloga obuhvaćaju sljedeće:

– Zakon o patentu, (»Narodne novine«, broj 173/03. i 87/05.)

– Pravilnik o patentu, (»Narodne novine«, broj 72/04.)

– Ugovor o suradnji na području patenata – PCT (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 3/98., 10/98. i 4/02.)

– Pravilnik prema Ugovoru o suradnji na području patenata (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 10/98., 15/02., 1/03., 18/03. i 3/05.)

– Sporazum između Republike Hrvatske i Europske patentne organizacije o suradnji na području patenata (Sporazum o suradnji i proširenju) (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 14/03. i 2/04.)

Strasburški sporazum o međunarodnoj klasifikaciji patenata, (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 11/99. i 4/00.)

– Budimpeštanski ugovor o međunarodnom priznanju deponiranja mikroorganizama za svrhe patentnog postupka (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 11/99. i 4/00.)

– Pravilnik prema Budimpeštanskom ugovoru o međunarodnom priznanju deponiranja mikroorganizama za svrhe patentnog postupka (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 11/99., 4/00. i 1/03.)

– Ugovor o patentnom pravu – PLT (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 10/04. i 3/05.)

Izvori za polaganje ispita iz predmeta iz članka 1. stavka 3. ovog Priloga obuhvaćaju sljedeće:

– Zakon o žigu, (»Narodne novine«, broj 173/03.)

– Zakon o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga (»Narodne novine«, broj 173/03.)

– Zakon industrijskom dizajnu, (»Narodne novine«, broj 173/03.)

– Zakon o zaštiti topografija poluvodičkih proizvoda (»Narodne novine«, broj 173/03.)

– Pravilnik o žigu, (»Narodne novine«, broj 72/04.)

– Pravilnik o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga (»Narodne novine«, broj 72/04.)

– Pravilnik o industrijskom dizajnu, (»Narodne novine«, broj 72/04.)

– Pravilnik o zaštiti topografija poluvodičkih proizvoda (»Narodne novine«, broj 72/04.)

– Zakon o upravnim pristojbama u području prava intelektualnog vlasništva (»Narodne novine«, broj 64/00. i 160/04.)

– Uredba o naknadama za posebne troškove i troškove za pružanje informacijskih usluga Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo (»Narodne novine«, broj 86/00., 89/00. i 187/04.)

– Madridski sporazum o međunarodnoj registraciji žigova (»»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 12/93. i 3/99.) i Zajednički pravilnik Madridskog sporazuma o međunarodnoj registraciji žigova

– Protokol koji se odnosi na Madridski sporazum o međunarod­noj registraciji žigova (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 13/03. i 18/03.)

– Haški sporazum o međunarodnoj registraciji industrijskoga dizajna od 6. studenoga 1925., revidiran u Hagu 28. studenoga 1960. i dopunjen u Stockholmu 14. srpnja 1967. s izmjenama od 28. rujna 1979., te Ženevski akt Haškog sporazuma o međunarodnoj registraciji industrijskoga dizajna, usvojen u Ženevi, 2. srpnja 1999. godine (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 14/03. i 1/04.)

Nicanski sporazum o međunarodnoj klasifikaciji roba i usluga u svrhu registriranja žigova (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 12/93. i 3/99.)

Lokarnski sporazum o međunarodnoj klasifikaciji za industrijsko obličje (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 12/93. i 3/99.)

 

Napomena: prilozi u obliku slika su ispušteni u ovom neslužbenom info pregledu

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga