POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

1833

Ustavni sud Republike Hrvatske, u Prvom vijeću za odlučivanje o ustavnim tužbama, u sastavu sudac Željko Potočnjak, predsjednik Vijeća te suci Ivan Matija, Agata Račan, Smiljko Sokol, Nevenka Šernhorst i Milan Vuković, u postupku pokrenutom ustavnom tužbom Republike Hrvatske, Ministarstva financija, Porezne uprave, Područnog ureda Karlovac, koju zastupa Županijsko državno odvjetništvo u Karlovcu, na sjednici održanoj 25. svibnja 2006., jednoglasno je donio

ODLUKU

I. Ustavna tužba se usvaja te se ukidaju:

– rješenje Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske broj: XIV -2786/01-2 od 5. lipnja 2001. i

– točka 1. izreke rješenja Trgovačkog suda u Karlovcu broj: St-17/00 od 11. travnja 2001.

II. Predmet se vraća Trgovačkom sudu u Karlovcu na ponovni postupak.

III. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama«.

Obrazloženje

1. Ustavna tužba podnijeta je protiv rješenja Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske broj: XIV -2786/01-2 od 5. lipnja 2001. godine. Tim je rješenjem odbijena podnositeljičina žalba protiv rješenja Trgovačkog suda u Karlovcu broj: St-17/00 od 11. travnja 2001.

2. Prvostupanjskim rješenjem od 11. travnja 2001., točkom 1. izreke, a pozivom na odredbu članka 40. Zakona o izmjenama i dopunama Stečajnog zakona (»Narodne novine«, broj 129/00., u daljnjem tekstu: ZIDSZ), odbačena je prijava tražbine podnositeljice, kao vjerovnika u stečajnom postupku, koji se kod prvostupanjskog suda vodi nad dužnikom K. d.d. K.

3. U ustavnoj tužbi podnositeljica, u bitnom, navodi da su sudovi pogrešno primijenili materijalno pravo jer su odredbe članka 40. i članka 72. ZIDSZ primijenili retroaktivno. Ističe da je prvo ispitno ročište održano 25. rujna 2000., da je ZIDZS stupio na snagu 30. prosinca 2000., a da je ona predala prijavu 19. veljače 2001., dakle prema propisu koji je važio u vrijeme otvaranja stečajnog postupka.

Smatra da su osporenim i prvostupanjskim rješenjem povrijeđene odredbe članka 14. stavka 2., članka 26., članka 29. stavka 1. i članka 89. stavka 4. Ustava.

Predlaže usvojiti ustavnu tužbu, ukinuti osporeno i prvostupanjsko rješenje te predmet vratiti na ponovni postupak.

 

Ustavna tužba je osnovana.

 

4. Prvo ispitno ročište u predmetu Trgovačkog suda u Karlovcu broj: St-17/00 održano je 25. rujna 2000. godine, a podnositeljica je svoju prijavu predala 19. veljače 2001., dakle po proteku roka od tri mjeseca iz članka 40. stavka 2. ZIDSZ.

Međutim, valja istaći da do stupanja na snagu ZIDSZ nije ni bilo zakonom propisanog vremenskog ograničenja za podnošenje prijava pa su iste morale biti ispitane bez obzira kada su podnijete, a to je zapravo značilo do zaključenja ili obustave stečajnog postupka.

Svoju prijavu tražbine, kao dopunu ranijoj prijavi za neplaćene poreze, podnositeljica je, kao vjerovnik, podnijela 19. veljače 2001. godine, koju su nižestupanjski sudovi osporenim rješenjima odbacili kao nepravodobnu, pozivom na odredbe članaka 40. i 72. ZIDSZ.

Prema odredbi članka 40. stavka 2. ZIDSZ, tražbine prijavljene nakon isteka roka za prijavljivanje, koje nisu ispitane na ispitnom ročištu, te tražbine prijavljene najkasnije u roku 3 mjeseca nakon prvog ispitnog ročišta, ali ne poslije objavljivanja poziva za završno ročište, mogu se ispitati na jednom ili više posebnih ispitnih ročišta. Prema odredbi stavka 4. istog članka, prijave koje su podnesene nakon isteka tih rokova odbacuju se.

Odredbom članka 72. stavka 1. istog Zakona propisano je da će se na stečajne postupke, pokrenute do stupanja na snagu ZIDSZ, primjenjivati odredbe tog Zakona.

Izuzetak od primjene ZIDSZ predviđen je stavkom 2. naprijed navedenog članka. Tom je zakonskom odredbom propisano da će se, iznimno od odredbe stavka 1. tog članka, na stečajne postupke pokrenute do stupanja na snagu tog Zakona primjenjivati odredbe Stečajnog zakona (»Narodne novine«, broj 44/96. i 29/99.) i to na odnose uređene odredbama članaka 7., 9., 10., 16., 17., 18., 20., 27., 29., 34., 51. i 64. tog Zakona, tj. ZIDSZ.

ZIDSZ je objavljen u »Narodnim novinama«, broj 129 od 22. prosinca 2000. godine te je prema odredbi članka 73. stupio na snagu 30. prosinca 2000. godine, izuzev odredbi članaka 9. i 10. za koje je rok stupanja na snagu određen s danom 6. veljače 2001. godine.

5. Ustavni sud Republike Hrvatske je utvrdio da su sudovi na potpuno i pravilno utvrđeno činjenično stanje, a koje ne osporava ni sama podnositeljica, pogrešno primijenili mjerodavno pravo kad su donosili osporena rješenja. Pri tome je Sud pošao od činjenice da je prvo ročište, u konkretnom stečajnom predmetu, održano 25. rujna 2000. godine, tj. prije donošenja i stupanja na snagu ZIDSZ.

Slijedom te činjenice, odredbe članka 40. ZIDSZ, po stajalištu ovog Suda, mogu se primijeniti samo ako je prvo ispitno ročište održano nakon što su izmjene i dopune Stečajnog zakona stupile na snagu, tj. od 30. prosinca 2000. godine pa nadalje.

Ovo stajalište Ustavni sud zauzeo je u svojoj odluci broj:U-III-1763/2001 od 6. lipnja 2002. godine (»Narodne novine«, broj 73/02.).

Suprotno tumačenje odredbi članaka 40. i 72. stavka 1. predmetnog Zakona ima za posljedicu stvaranje pravne nesigurnosti, koja se na strani podnositeljice i ostvarila budući da je ona sve do stupanja na snagu ZIDSZ, odnosno donošenja osporenih rješenja imala pravo naknadno prijaviti svoju tražbinu, u skladu s tada važećim odredbama Stečajnog zakona (»Narodne novine«, broj 44/96. i 29/99.), da bi tek po donošenju osporenih rješenja saznala da je u pogledu iste nastupila prekluzija. Sve to imalo je za posljedicu povredu ustavnih prava podnositeljice na koja ona ukazuje u svojoj ustavnoj tužbi.

6. Člankom 14. stavkom 2. Ustava jamči se jednakost svih pred zakonom.

Prvostupanjski sud, osporenim rješenjem, zauzeo je pravno stajalište da se na konkretan slučaj primjenjuju odredbe ZIDZS, iako je stečajni postupak otvoren prije stupanja na snagu navedenog Zakona.

Drugostupanjski sud je zauzeo isto pravno stajalište na štetu podnositeljice, a da joj nije omogućio dokazati postojanje okolnosti prema kojima je pogrešno na njezin pravni slučaj primjenjivati ZIDZS.

Na taj su način nadležni sudovi stavili podnositeljicu u neravnopravni položaj s drugim stečajnim vjerovnicima, koji su svoje tražbine prijavili također po proteku roka od tri mjeseca nakon održavanja prvog ispitnog ročišta, a koje prijave je sud uzeo u razmatranje.

Polazeći od izloženog, Ustavni sud utvrđuje da je na opisani način podnositeljici bilo onemogućeno poduzimati sve zakonom dopuštene postupovne radnje u cilju ostvarivanja svojih tražbina u stečajnom postupku, što je imalo za posljedicu povredu njezinog ustavnog prava iz članka 14. stavka 2. Ustava.

Posebno valja istaći da je podnositeljica (Republika Hrvatska, Ministarstvo financija) u stečajnom postupku prijavila potraživanje kao vjerovnik u stečajnom postupku pa je u tom postupku, prema ocjeni ovog Suda, nastupila iure gestionis, a ne iure imperii.

7. U ustavnoj tužbi podnositeljica ističe i povredu odredbe članka 26. Ustava, prema kojoj su svi državljani Republike Hrvatske i stranci jednaki pred sudovima i drugim državnim i inim tijelima koja imaju javne ovlasti. U konkretnom slučaju, navedena ustavna odredba nije mjerodavna.

8. Podnositeljica ističe i povredu odredbe članka 29. stavka 1. Ustava, koja propisuje da svatko ima pravo da zakonom ustanovljeni neovisni i nepristrani sud pravično i u razumnom roku odluči o njegovim pravima i obvezama.

Ustavni sud utvrđuje da je osporenim rješenjima na štetu podnositeljica povrijeđena odredba članka 29. stavka 1. Ustava, iz istih razloga koji su navedeni u točki 6. ove odluke.

9. U odnosu na podnositeljičinu tvrdnju o povredi odredbe članka 89. stavka 4. Ustava, koja propisuje da zakoni i drugi propisi državnih tijela koja imaju javne ovlasti ne mogu imati povratno djelovanje, valja istaći da ta odredba ne sadrži ljudska prava i temeljne slobode zajamčene Ustavom, a koja se štite u ustavnosudskom postupku pokrenutom ustavnom tužbom temeljem odredbe članka 62. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst, u daljnjem tekstu: Ustavni zakon).

10. Slijedom iznijetoga, na temelju odredaba članaka 73. i 76. Ustavnog zakona, odlučeno je kao u izreci.

11. Odluka o objavi temelji se na odredbi članka 29. stavka 1. Ustavnog zakona.

Broj: U-III-1568/2002

Zagreb, 25. svibnja 2006.

 

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik Vijeća

dr. sc. Željko Potočnjak, v. r.

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga