POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

2735

Ustavni sud Republike Hrvatske, u sastavu Petar Klarić, predsjednik Suda, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Matija, Ivan Mrkonjić, Jasna Omejec, Željko Potočnjak, Agata Račan, Emilija Rajić, Smiljko Sokol, Nevenka Šernhorst, Vice Vukojević i Milan Vuković, rješavajući o prijedlogu za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti zakona s Ustavom, na sjednici održanoj 18. listopada 2006. godine, donio je

RJEŠENJE

I. Ne prihvaća se prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom članka 129. Zakona o radu (»Narodne novine«, broj 38/95., 54/96., 65/95., 17/01., 82/01., 114/03., 123/03., 142/03. i 30/04.).

II. Ovo rješenje objavit će se u »Narodnim novinama«.

Obrazloženje

1. Željko Vojković iz Sesvetskog Kraljevca i Tomica Vrbanić iz Zagreba podnijeli su prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom odredaba članka 129. Zakona o radu (»Narodne novine«, broj 38/95., 54/96., 65/95., 17/01., 82/01., 114/03., 123/03., 142/03. i 30/04.).

2. Osporeni članak 129. Zakona o radu glasi:

Prenošenje ugovora na novoga poslodavca

Članak 129.

1) Ako se statusnom promjenom ili pravnim poslom na novog poslodavca prenese poduzeće ili dio poduzeća (pogon), na novog poslodavca prenose se i svi ugovori o radu radnika koji rade u poduzeću ili dijelu poduzeća koje je predmet prenošenja.

2) Radnik čiji je ugovor o radu prenesen na način iz stavka 1. ovoga članka zadržava u svezi s otkazom, otkaznim rokovima, otpremninom i drugim pitanjima iz radnog odnosa sva prava koja je stekao do dana prijenosa ugovora o radu.

3) Poslodavac na kojeg se prenose ugovori o radu na način propisan stavkom 1. ovoga članka preuzima s danom prenošenja, u neizmijenjenom obliku i opsegu, sva prava i obveze iz prenesenog ugovora o radu.

4) Poslodavac koji prenosi na novog poslodavca poduzeće ili dio poduzeća dužan je novog poslodavca potpuno i istinito izvijestiti o pravima radnika čiji se ugovori o radu prenose.

5) Poslodavac je dužan o prenošenju ugovora o radu na novog poslodavca pisano obavijestiti radnika čiji se ugovor prenosi.

6) Ugovori o radu iz stavka 1. ovoga članka prenose se na novog poslodavca s danom nastupa pravnih posljedica prijenosa poduzeća ili dijela poduzeća.

7) Ako se prijenos poduzeća ili dijela poduzeća obavlja u sklopu stečajnog postupka ili postupka sanacije, prava koja se prenose na novog poslodavca mogu se umanjiti u skladu sa sklopljenim kolektivnim ugovorom, odnosno sporazumom između radničkog vijeća i poslodavca.

8) Ako je u poduzeću ili dijelu poduzeća koje je preneseno utemeljeno radničko vijeće, ono nastavlja s radom, a najduže godinu dana.

9) Ako je u poduzeću ili dijelu poduzeća koji se prenosi sklopljen sporazum između radničkog vijeća i poslodavca, on se nastavlja primjenjivati do sklapanja novog sporazuma, a najduže godinu dana.

10) Ako se poduzeće ili dio poduzeća prenosi na novog poslodavca samo za određeno vrijeme, poslodavac koji prenosi poduzeće ili dio poduzeća, solidarno s novim poslodavcem odgovara za obveze prema radnicima nastale nakon dana prenošenja poduzeća ili dijela poduzeća do visine vrijednosti imovine prenesene za određeno vrijeme na novog poslodavca.

11) Odredbe stavka 1. do 10. ovoga članka na odgovarajući način primjenjuju se i na ustanove i druge pravne osobe.

12) Osobu koja prenošenjem poduzeća ili dijela poduzeća ili na drugi način zlonamjerno izbjegava ispuniti svoje obveze prema radniku, nadležni će sud na zahtjev radnika obvezati na ispunjenje njenih obveza i u slučaju da ugovor o radu nije sklopljen s tom osobom.

3. Predlagatelji smatraju da je propisivanjem prenošenja ugovora o radu na novog poslodavca bez suglasnosti radnika »negirano« pravo radnika da slobodno bira poziv i zaposlenje, a poslodavcu se dozvoljava da »tretira radnika na jednak način kao i strojeve koje prodaje trećoj osobi«. Ističu da je ugovor o radu po svojim karakteristikama ugovor koji sadrži strogo osobni odnos između ugovornih strana (poslodavca i radnika), te da jednostrano prenošenje prava i obveza iz tog ugovora na treće osobe nije dopušteno, odnosno suprotno je odredbama Zakona o obveznim odnosima (»Narodne novine«, broj 35/05.). Prema mišljenju predlagatelja prenošenje ugovora o radu s jednog na drugog poslodavca trebalo je uvjetovati izričitom i pisanom suglasnosti radnika za sklapanje takvog pravnog posla.

Predlagatelji nadalje smatraju da osporeni članak omogućuje poslodavcu zlouporabu odnosno da se »jednostavno riješi radnika za koje smatra da su mu suvišni ili iz bilo kojeg razloga ne želi da za njega rade i to bez poštivanja prava koja bi radnici u tom slučaju imali kao što je otpremnina, otkazni rok i slično«. Zaključno ističu da su odredbe stavaka 2., 3. i 12. osporenog članka u praksi neprovedive, da stavak 7. omogućuje izravno smanjenje prava radnika kod novog poslodavca, a da prava koja su radnici imali kod prethodnog poslodavca kod novog poslodavca traju samo privremeno i to najduže godinu dana.

Smatraju stoga da odredbe članka 129. Zakona o radu nisu u suglasnosti s člancima 3. i 54. Ustava Republike Hrvatske.

4. U tijeku ustavnosudskog postupka zatraženo je i dobiveno očitovanje Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva.


Prijedlog nije osnovan.


5. Ovlaštenje je Hrvatskog sabora da samostalno odlučuje o uređivanju gospodarskih, pravnih i političkih odnosa u Republici Hrvatskoj u skladu s Ustavom i zakonom (članak 2. stavak 4. alineja 1. Ustava). Pri uređivanju tih odnosa zakonodavac je dužan uvažavati zahtjeve koje pred njega postavlja Ustav, a osobito one koji proizlaze iz načela vladavine prava i one kojima se štite određena ustavna dobra i vrednote.

Neposredno mjerodavne za ocjenu suglasnosti odredbi članka 129. Zakona o radu s Ustavom odredbe su članaka 3. i 54. Ustava koje glase:

Članak 3.

Sloboda, jednakost, (...) vladavina prava (...) najviše su vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske i temelj za tumačenje Ustava.

Članak 54.

Svatko ima pravo na rad i slobodu rada.

Svatko slobodno bira poziv i zaposlenje i svakomu je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost.

6. Osporeni članak uređuje pravni položaj radnika u slučaju da se uslijed statusne promjene ili na temelju pravnog posla na novog poslodavca prenese poduzeće ili dio poduzeća (pogon). Prenošenje poduzeća ili dijela poduzeća na novog poslodavca može biti trajno ili samo za određeno vrijeme, no ni u jednom slučaju ne radi se o stvaranju novog poduzeća nego o kontinuitetu poslovanja onoga dijela koje se prenosi.

Prema osporenoj odredbi stavka 1. članka 129. Zakona o radu, u slučaju takvog prenošenja poduzeća ili dijela poduzeća, na novog poslodavca po sili zakona prenose se i svi ugovori o radu radnika koji rade u poduzeću ili dijelu poduzeća koje je predmet prenošenja. Što znači da radnik čiji se ugovor o radu prenosi zadržava u svezi s otkazom, otkaznim rokovima, otpremninom i drugim pitanjima iz radnog odnosa sva prava koja je stekao kod ranijeg poslodavca do dana prijenosa ugovora o radu (stavak 2.) odnosno da poslodavac na kojeg se prenose ugovori o radu preuzima s danom prenošenja, u neizmijenjenom obliku i opsegu, sva prava i obveze iz prenesenog ugovora o radu (stavak 3.).

Ugovori o radu prenose se na novog poslodavca po sili zakona. Jedina dužnost ranijeg poslodavca, u odnosu na radnike, jest da o prenošenju ugovora o radu pisano obavijesti radnike čiji se ugovori prenose. To obavještavanje radnika o prijenosu nema konstitutivni učinak za učinjeni prijenos ugovora, a propust da se radnike pisano obavijesti o prijenosu ugovora o radu dovodi do prekršajne odgovornosti prijašnjeg poslodavca (članak 228b. stavak 1. točka 45. Zakona o radu).

No, prije donošenja odluke o poduzimanju mjera koje dovode do prijenosa poduzeća ili dijela poduzeća, poslodavac se o namjeravanoj odluci mora savjetovati s radničkim vijećem (članak 145. Zakona o radu). Iako mišljenje radničkog vijeća ima samo savjetodavni karakter, propust poslodavca da se savjetuje s radničkim vijećem prije donošenja odluke o prijenosu poduzeća ili dijela poduzeća čini tu odluku ništetnom (stavak 11. članka 145. Zakona o radu).

Zaštita radnika kod prijenosa ugovora o radu, osim time što zadržavaju sva prava iz radnog odnosa stečena kod prijašnjeg poslodavca, osigurana je i na drugi način (stavak 12.) – u slučaju da raniji poslodavac prenošenjem poduzeća ili njegova pogona ili inače zlonamjerno izbjegava ispuniti svoje obveze prema radniku, radnik može ustati tužbom i tražiti od suda da obveže ranijeg poslodavca na ispunjenje obveza. Odgovornost ranijeg poslodavca pritom nije ograničena vrijednošću imovine prenesene prijenosom poduzeća ili pogona niti se ugovorom o prijenosu može ograničiti. Radnik tako može od ranijeg poslodavca, ukoliko ovaj na štetu radnika zloupotrijebi mogućnost prenošenja poduzeća ili pogona, putem suda potraživati na primjer plaću, otpremninu, naknadu štete kao i sva druga prava iz radnog odnosa, iako s njim nema sklopljen ugovor o radu.

7. Ugovor o radu je, po svojim obilježjima, dvostranoobvezni ugovor kod kojeg je poslodavac u obvezi radniku dati posao te mu za obavljeni rad isplatiti plaću, a radnik je obvezan prema uputama poslodavca danim u skladu s naravi i vrstom rada, osobno obavljati preuzeti posao (članak 3. stavak 1. Zakona o radu). Jedno od značajnih obilježja ugovora o radu je i dobrovoljnost, koja se izražava kroz slobodu ugovaranja i sklapanja ugovora o radu. Unatoč tim obilježjima ugovor o radu nije ugovor obveznog prava na kojeg treba prije svega primijeniti odredbe Zakona o obveznim odnosima, kako to smatraju predlagatelji. Naime, u smislu odredbe članka 6. Zakona o radu opći propisi obveznog prava primijenit će se, u skladu s naravi tog ugovora, na sva pitanja u svezi s ugovorom o radu ako ta pitanja nisu uređena Zakonom o radu ili drugim zakonom.

Prema ocjeni Suda osporene odredbe članka 129. Zakona o radu usmjerene su na zaštitu radnika, jer se u slučaju prenošenja poduzeća ili dijela poduzeća, kao rezultata poslovne odluke poslodavca, svi ugovori o radu radnika koji rade u poduzeću ili dijelu poduzeća koje se prenosi, po sili zakona prenose na novog poslodavca. Smisao te odredbe je očuvanje kontinuiteta neprekinutog trajanja radnog odnosa radnika; radnici na taj način zadržavaju sva prava stečena do dana prijenosa ugovora o radu. Posebnu zaštitnu funkciju ima i odredba stavka 12. članka 129. Zakona o radu koja omogućuje zaštitu prava radnika od eventualnih manipulacija ranijeg poslodavca koje bi prijenosom poduzeća ili dijela poduzeća mogle dovesti do povrede njihovih prava.

Polazeći od naprijed navedenih obilježja ugovora o radu, odnosno slobode sklapanja i prestanka tog ugovora, Ustavni sud ocjenjuje da se zakonskim uređenjem prenošenja ugovora o radu na novog poslodavca, ne ograničava radnikova Ustavom zajamčena sloboda rada niti sloboda izbora poziva i zaposlenja.

Razmatrajući razloge osporavanja kao i osporene odredbe članka 129. Zakona o radu u odnosu na sadržaj u točki 5. obrazloženja ovog rješenja navedenih ustavnih odredbi, Ustavni sud ocjenjuje da osporene odredbe članka 129. Zakona o radu nisu u nesuglasju s Ustavom. Ustavni sud ocjenjuje da propisivanjem prenošenja ugovora o radu na novog poslodavca po sili zakona, zakonodavac nije postupio suprotno odredbama članaka 3. i 54. Ustava.

8. Osvrćući se na predlagateljeve tvrdnje da osporene odredbe omogućuju poslodavcu da se »riješi radnika za koje smatra da su mu suvišni (...) i to bez poštivanja prava koja bi radnici imali kao što je otpremnina, otkazni rok i slično« te da prava radnika koja se prenose na novog poslodavca traju privremeno, samo godinu dana, Ustavni sud ističe da takve tvrdnje nemaju uporišta u sadržaju osporenih odredaba. Naime, prema stavku 1. na novog poslodavca prenose se ugovori o radu onih radnika koji rade u poduzeću ili dijelu poduzeća koje je predmet prenošenja, a ne svih, odnosno bilo kojih radnika. Pritom ti radnici zadržavaju u svezi s otkazom, otkaznim rokovima, otpremninom i drugim pitanjima iz radnog odnosa sva prava koja su stekli do dana prenosa ugovora o radu. Osporenim odredbama osiguran je dakle kontinuitet prava koja su radnici čiji ugovori o radu se prenose stekli kod prijašnjeg poslodavca, pri čemu ostvarivanje tih prava nije privremeno niti ograničeno na godinu dana, kako to pogrešno tumače predlagatelji. Privremen je, odnosno ograničen najduže na godinu dana, rad radničkog vijeća koje je bilo utemeljeno u poduzeću ili dijelu poduzeća koje je preneseno (stavak 8.). Privremena je i primjena sporazuma sklopljenog između radničkog vijeća i poslodavca u poduzeću ili dijelu poduzeća koje se prenosi, i to do sklapanja novog sporazuma, a najduže godinu dana (stavak 9.). Do sklapanja novog kolektivnog ugovora, a najduže godinu dana, na radnike čiji ugovori o radu su preneseni, nastavlja se primjenjivati i kolektivni ugovor koji se na njih primjenjivao u vrijeme promjene poslodavca (članak 197. Zakona o radu).

Predlagatelji osporavaju i primjenu osporenih odredbi u prak­si. Ustavni sud ističe da prema mjerodavnim odredbama Ustava i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst), u ustavnosudskom postupku ocjene suglasnosti zakona s Ustavom, Sud nije nadležan ocjenjivati primjenu osporenog zakona. Takvo stajalište Sud je zauzeo u rješenju broj: U-I-1455/2001 od 24. studenoga 2004. (»Narodne novine«, broj 175/04.).

9. Slijedom navedenog, na temelju odredbe članka 43. stavka 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, riješeno je kao u izreci pod točkom I.

Rješenje o objavi iz točke II. izreke temelji se na članku 29. stavku 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.

Broj: U-I-3763/2004
Zagreb, 18. listopada 2006.

 

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik

dr. sc. Petar Klarić, v. r.

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga