POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

1246

Na temelju članka 60. stavaka 1. i 2. Zakona o sustavu državne uprave (»Narodne novine«, br. 75/93, 92/96, 48/99, 15/2000, 127/2000,59/2001 i 199/2003), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 5. travnja 2007. godine donijela

UREDBU

O UNUTARNJEM USTROJSTVU MINISTARSTVA ZDRAVSTVA I SOCIJALNE SKRBI

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovom se Uredbom određuje unutarnje ustrojstvo Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), nazivi upravnih organizacija u sastavu Ministarstva i drugih unutarnjih ustrojstvenih jedinica, njihov djelokrug i način upravljanja, te okvirni broj državnih službenika i namještenika potrebnih za obavljanje poslova iz djelokruga Ministarstva.
Uz poslove utvrđene ovom Uredbom, unutarnje ustrojstvene jedinice Ministarstva obavljaju i druge poslove koje im povjeri ministar.

II. UNUTARNJE USTROJSTVO I DJELOKRUG

Članak 2.

Za obavljanje poslova iz djelokruga Ministarstva ustrojavaju se slje­deće upravne organizacije i druge unutarnje ustrojstvene jedinice:
1. Kabinet ministra
2. Samostalni odjel za informiranje i međunarodnu suradnju
3. Samostalni odjel za unutarnju reviziju
4. Tajništvo Ministarstva
5. Uprava za medicinske poslove
6. Uprava za financijsko poslovanje
7. Uprava za pravne poslove
8. Uprava za sanitarnu inspekciju
9. Uprava za socijalnu skrb
10. Uprava za zaštitu žrtava i sudionika rata.

1. KABINET MINISTRA

Članak 3.

Kabinet ministra je posebna unutarnja ustrojstvena jedinica Ministarstva koja obavlja protokolarne i druge poslove za ministra i državne tajnike; pribavlja dokumentaciju i materijale od uprav­nih organizacija u sastavu Ministarstva i osigurava pravodobnu dostavu materijala i drugih dokumenata iz djelokruga Ministarstva Vladi Republike Hrvatske i Hrvatskome saboru i njihovim tijelima; obavlja poslove prijevoza ministra i državnih tajnika; priprema planove, protokole i organizira upravljanje u kriznim slučajevima u cilju postizanja učinkovitog i pravovremenog odgovora na incidentna stanja; obavlja poslove vezane uz: obranu, savjetovanje i koordiniranje unutarnjeg i vanjskog nadzora u Ministarstvu; obavlja poslove koordinacije predpristupnim programima Europske unije u području zdravstva i socijalne skrbi; koordinira i pruža pomoć u pregovaračkim postupcima u odnosu na Europsku uniju; koordinira poslove sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, te druge savjetodavne, stručne i administrativne poslove realizacije programa rada i aktivnosti ministra i državnih tajnika; planira dugoročne i srednjoročne radne zadatke Ministarstva, odnosno donosi smjernice koje determiniraju razvoj u razdoblju deset godina i pet godina; analizira podatke sadržane u sustavu izvješćivanja o financijskom upravljanju i kontroli kako bi se osiguralo pravodobno, kvalitetno i zakonito donošenje odluka s obzirom na ministrovu odgovornost za sredstva koja se koriste pri obavljanju svih aktivnosti, provedbi politika i ostvarenju rezultata u Ministarstvu.

2. SAMOSTALNI ODJEL ZA INFORMIRANJE I MEĐUNARODNU SURADNJU

Članak 4.

Samostalni odjel za informiranje i međunarodnu suradnju je unutarnja ustrojstvena jedinica koja po nalogu ministra i državnog tajnika izravno i putem nadležnih tijela Republike Hrvatske obav­lja poslove međunarodne suradnje Ministarstva; predlaže, potiče i koordinira bilateralnu i multilateralnu suradnju s ministarstvima nadležnim za područje zdravstva i socijalne skrbi ili srodnim organizacijama; obavlja stručne poslove vezane uz suradnju s međunarodnim organizacijama i institucijama, regionalnim organizacijama i provedbu međunarodnih projekata; obavlja stručne poslove vezane uz pripreme oko sklapanja međunarodnih ugovora u području zdravstva i socijalne skrbi, te njihovu provedbu sa stranim zemljama; izrađuje nacrte prijedloga međunarodnih ugovora iz djelokruga Ministarstva u suradnji s Upravom za pravne poslove, te o njima vodi evidenciju i prati njihovu provedbu; priprema godišnji plan međunarodne suradnje; obavlja poslove vezane uz međunarodne susrete ministra, članova stručnog kolegija i izaslanstava Ministarstva, te predlaže načine unaprjeđivanja međunarodne suradnje; obavlja poslove u vezi odnosa sa sredstvima javnog priopćavanja, planira srednjoročne i kratkoročne radne zadatke Odjela; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; izrađuje načine postupanja u različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; vodi registre u vezi obavljenog rada; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

3. SAMOSTALNI ODJEL ZA UNUTARNJU REVIZIJU

Članak 5.

Samostalni odjel za unutarnju reviziju je unutarnja ustrojstvena jedinica koja provodi unutarnju reviziju za Ministarstvo; daje objek­tivno stručno mišljenje i ima savjetodavnu ulogu u cilju poboljšanja poslovanja Ministarstva; procjenjuje sustave, procese i sustav unutarnjih kontrola na temelju upravljanja rizicima; provodi unutarnje revizije u skladu s najboljom strukovnom praksom i standardima unutarnje revizije usklađenim s međunarodnim standardima unutarnje revizije i kodeksom strukovne etike unutarnjih revizora; testira, analizira i ocjenjuje sve poslovne funkcije iz nadležnosti Ministarstva; provodi pojedinačne unutarnje revizije i daje preporuke ministru u svrhu postizanja veće učinkovitosti i djelotvornosti sustava; izrađuje strateške i operativne planove revizije; obavlja posebne revizije na zahtjev ministra ili prema potrebi; obavlja reviziju o korištenju sredstava Europske unije i drugih međunarodnih organizacija i institucija koje koristi Ministarstvo; izrađuje izvješća o obavljenoj unutarnjoj reviziji koja podnosi ministru; prati provedbu preporuka navedenih u izvješćima iz prethodno obavljenih revizija; izrađuje periodična i godišnja izvješća o radu Odjela i dostavlja ih nadležnim institucijama i osobama u skladu s važećim propisima; surađuje s Upravom za harmonizaciju unutarnje revizije i financijske kontrole Ministarstva financija, što uključuje i obvezu dostave strateških i godišnjih planova te godišnjeg izvješća toj Upravi; prati i predlaže edukaciju unutarnjih revizora u skladu s Međunarodnim standardima unutarnje revizije; procjenjuje praćenje provedbe preporuka Državnog ureda za reviziju.

4. TAJNIŠTVO MINISTARSTVA

Članak 6.

Tajništvo Ministarstva je unutarnja ustrojstvena jedinica u kojoj se obavljaju upravni i stručni poslovi vezano za tehničko usklađivanje rada unutarnjih ustrojstvenih jedinica u sastavu Ministarstva, pripremu i praćenje ostvarivanje plana rada Ministarstva; koordinaciju primjene Zakona o pravu na pristup informacijama; administrativne poslove za Središnje etičko povjerenstvo; provedbu funkcioniranja i unaprjeđenja efikasnoga financijskog upravljanja i kontrola; redovito izvješćivanje Središnje harmonizacijske jedinice unutar Ministarstva financija; službeničke odnose i stanje kadrova u Ministarstvu, pripremu rješenja i druge stručne poslove iz područja službeničkih odnosa za službenike i vježbenike, te radne odnose za namještenike Ministarstva; mjere za osiguranje učinkovitosti u radu; informatizaciju za potrebe Ministarstva; brigu o urednom i pravilnom korištenju imovine i sredstava za rad; stručne poslove vezane uz aktivnu politiku zaštite na radu; opće, tehničke i pomoćne poslove.
U Tajništvu Ministarstva ustrojavaju se:
4.1. Služba za službeničke odnose i financijske kontrole
4.2. Služba za opće i informatičke poslove.

4.1. Služba za službeničke odnose i financijske kontrole

Članak 7.

Služba za službeničke odnose i financijske kontrole je ustrojstvena jedinica u Tajništvu Ministarstva koja obavlja poslove u vezi razvoja i upravljanja ljudskim resursima Ministarstva; daje mišljenja o pitanjima koja se odnose na državnu službu; priprema prijedloge planova prijama u državnu službu; sudjeluje u izradi strategija, programa i planova izobrazbe za Ministarstvo; vodi osobne očevidnike službenika i namještenika; provodi postupak prijama u državnu službu u suradnji sa središnjim tijelom državne uprave nadležnim za službeničke odnose; izrađuje nacrt prijedloga propisa o unutarnjem ustrojstvu i unutarnjem redu Ministarstva i sudjeluje u izradi drugih internih akata; razvija sustav napredovanja i nagrađivanja; prati karijere državnih službenika i namještenika; planira i organizira stručno osposobljavanje i usavršavanje državnih službenika i namještenika; pridonosi provedbi, kontinuiranom funkcioniranju i unaprjeđenju efikasnog financijskog upravljanja i kontrole; sudjeluje u izradi izvješća o uspostavi i funkcioniranju sustava financijskog upravljanja i kontrola; analizira funkcije iz djelokruga rada Službe; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine o tome da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.
Za obavljanje poslova Službe za službeničke odnose i financijske kontrole ustrojavaju se:
4.1.1. Odjel za službeničke odnose, razvoj i upravljanje ljudskim resursima
4.1.2. Odjel za financijske kontrole.

4.1.1. Odjel za službeničke odnose, razvoj i upravljanje ljudskim resursima

Članak 8.

Odjel za službeničke odnose, razvoj i upravljanje ljudskim resursima planira zapošljavanje, prati stanje i predlaže mjere za unaprjeđenje upravljanja i razvoj ljudskih resursa u Ministarstvu; savjetuje i usmjerava unutarnje upravne organizacije i druge ustrojstvene jedinice u vezi s planiranjem i upravljanjem ljudskim resursima; sudjeluje u izradi strategije, programa i plana izobrazbe državnih službenika; prati i osigurava primjenu zakona i drugih propisa iz područja radnopravnih odnosa; izrađuje planove zapošljavanja, te koordinira poslove na izradi programa rada i izvješća o radu; vodi poslove u vezi s utvrđivanjem odgovornosti zbog lake povrede služ­bene dužnosti i poslove oko pokretanja postupka zbog teške povrede službene dužnosti pri Službeničkom sudu; obavlja prijam u državnu službu i raspored na radna mjesta; vodi osobne očevidnike državnih službenika i namještenika; izrađuje sve odluke, ugovore o radu, ugovore o djelu, ugovore o autorskom djelu, uvjerenja i druga pismena kojima je temelj državna služba i radni odnos, analizira potrebe za izobrazbom u državnoj službi i druge poslove koji se odnose na razvoj ljudskih resursa u Ministarstvu; prati statusna prava službenika i namještenika, njihov rad i napredovanje u službi; planira srednjoročne i kratkoročne radne zadatke Odjela; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; izrađuje i sudjeluje u izradi nacrta prijedloga propisa i općih akata iz djelokruga Ministarstva; izrađuje nacrt prijedloga propisa o unutarnjem ustrojstvu i unutarnjem redu Ministarstva i sudjeluje u izradi drugih internih akata; planira zapoš­ljavanje i izrađuje planove zapošljavanja; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada Odjela; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; vodi registre o svim postupanjima i sklopljenim ugovorima iz djelokruga rada Odjela; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

4.1.2. Odjel za financijske kontrole

Članak 9.

Odjel za financijske kontrole obavlja poslove prethodne i nak­nadne financijske kontrole sukladno zakonu i važećim uputama za postupanje; potvrđuje sukladnost definirane potrebe sa zakonom te svrhovito i cjelovito izvršenje kontrolnog procesa prije potpisivanja odluka s financijskim posljedicama; brine da su u potvrđivanju uključene odgovorne osobe; nalogodavac, računopolagač i ovjerovitelj, na način da je osigurana zakonitost i učinkovitost pri trošenju proračunskih sredstava; pravodobno izvješćuje čelnika i osobu zaduženu za nepravilnosti o financijskim transakcijama izvršenim unatoč negativnom mišljenju; koordinira uspostavljanje i razvoj metodologija financijskog upravljanja i sustava unutarnjih kontrola u Ministarstvu koje se odnose na prethodne i naknadne financijske kontrole, uspostavljanju i razvoju postupaka vezano uz pripremu, obradu, tijek i pohranu financijskih i drugih dokumenata u svim dijelovima poslovanja, odnosno u područjima i aktivnostima koje nisu vezane za financijsko poslovanje: uspostavljanje unutarnjih kontrola i analizu rizika u dijelu sustavnog praćenja prihoda i primitaka, izvršavanje rashoda izdataka, praćenje imovine i obveza te odgovarajuće provjere sigurnosti i zaštite financijske i nefinancijske imovine, postupaka javne nabave i upravljanja projektima, a u cilju pravodobnog poduzimanja svih radnji i učinkovitog odvijanja poslova iz djelokruga rada Ministarstva; sudjeluje u izradi izvješća o uspostavi i funkcioniranju sustava financijskog upravljanja i kontrola; obavlja poslove nadzora pravilnog, pravodobnog i zakonitog rada upravnih organizacija i ustrojstvenih jedinica užeg dijela Ministarstva; provodi inspekcijski nadzor u pojedinim predmetima po pravu nadzora; provodi postupak za utvrđivanje činjenica i okolnosti mjerodavnih za ocjenu zakonitosti postupanja državnih službenika i namještenika, odnosno za ocjenu postojanja povreda službene dužnosti; priprema stručne podloge nadležnim službama za podnošenje prijava ili zahtjeva za pokretanje prekršajnih, kaznenih i stegovnih postupaka zbog nepravilnog i nezakonitog rada; planira srednjoročne i krat­koročne radne zadatke; koordinira i surađuje u obavljanju poslova unutarnjeg nadzora s odgovornom osobom za financijsko upravljanje i unutarnje kontrole; surađuje sa Središnjom harmonizacijskom jedinicom unutar Ministarstva financija, dostavlja propisana izvješća i traženu dokumentaciju.

4.2. Služba za opće i informatičke poslove

Članak 10.

Služba za opće i informatičke poslove je ustrojstvena jedinica u Tajništvu Ministarstva koja priprema i objedinjuje prijedloge plana rada Ministarstva zaprimljenih od upravnih organizacija i unutarnjih ustrojstvenih jedinica i izvješća o njegovu ostvarivanju; koordinira primjenu Zakona o pravu na pristup informacijama; daje očitovanje na pravna pitanja koja nisu u djelokrugu rada ostalih upravnih organizacija i unutarnjih ustrojstvenih jedinica; osigurava sve materijalno-tehničke pretpostavke za rad; obavlja poslove racionalizacije u korištenju materijalno-financijske imovine Ministarstva; priprema podloge za donošenje odluka tajnika Ministarstva i ministra iz djelokruga rada Službe; izrađuje nacrte propisa i odluka vezanih uz organizaciju rada iz djelokruga Službe; poslove vezane uz raspored, trajanje i prestanak civilne službe za civilne ročnike raspoređene u Ministarstvo; izrađuje rješenja o službenim putovanjima u inozemstvo; obavlja administrativne poslove za Središnje etičko povjerenstvo; obavlja stručne poslove vezane uz aktivnu politiku zaštite na radu; obavlja prijam i dostavu pošte, urudžbiranje, raspoređivanje, otpremu i arhiviranje akata; brine o izradi i poništenju pečata i štambilja Ministarstva; umnožavanje i fotokopiranje materijala; poslove posluživanja toplih i hladnih napitaka; poslove prijevoza službenim vozilima i održavanja vozila; poslove telefonista i ekonomata; planira razvoj i uvođenje informatičkog sustava za potrebe Ministarstva; prati informacijske tehnologije i predlaže primjenu za unaprjeđenje informatičkog sustava; obavlja poslove normizacije informatiziranih procesa sukladno ISO standardima; određuje pravila i standarde zaštite i načina korištenja informacijske infrastrukture informatičkog sustava; edukaciju korisnika za djelotvorno i ispravno korištenje informatičkih resursa; pruža pomoć i podršku korisnicima informatičkog sustava iz područja uporabe informatičke opreme i programskih rješenja; planira srednjoročne i kratkoročne radne zadatke Službe; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada Službe; analizira funkcije iz djelokruga rada Službe; vodi registre o svim postupanjima i sklopljenim ugovorima iz djelokruga rada Službe; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativ­nom smislu; brine o tome da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.
Za obavljanje poslova Službe za opće i informatičke poslove ustrojavaju se:
4.2.1. Odjel za stručne, informatičke i administrativne poslove
4.2.2. Odjel za opće i pomoćne poslove.

4.2.1. Odjel za stručne, informatičke i administrativne poslove

Članak 11.

Odjel za stručne, informatičke i administrativne poslove obavlja stručne poslove vezane uz izradu prijedloga godišnjeg plana rada Ministarstva, izrađuje nacrte propisa i odluka vezanih uz organizaciju rada iz djelokruga Službe; poslove vezane uz raspored, trajanje i prestanak civilne službe za civilne ročnike raspoređene u Ministarstvo; izrađuje rješenja o službenim putovanjima u inozemstvo; koordinira provedbu Zakona o pravu na pristup informacijama; planira razvoj i uvođenje informatičkog sustava za potrebe Ministarstva; prati informacijske tehnologije i predlaže primjenu za unaprjeđenje informatičkog sustava; obavlja poslove normizacije informatiziranih procesa sukladno ISO standardima; određuje pravila i standarde zaštite i načina korištenja informacijske infrastrukture informatičkog sustava; edukaciju korisnika za djelotvorno i ispravno korištenje informatičkih resursa; pruža pomoć i podršku korisnicima informatičkog sustava iz područja uporabe informatičke opreme i programskih rješenja; planira srednjoročne i kratkoročne radne zadatke Službe; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada Službe; analizira funkcije iz djelokruga rada Službe; vodi registre o svim postupanjima i sklopljenim ugovorima iz djelokruga rada Službe; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine o tome da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom; obavlja administrativne poslove za Središnje etičko povjerenstvo; prijam i dostavu pošte, urudžbiranje, raspoređivanje, otpremu i arhiviranje akata.
Za obavljanje poslova Odjela za stručne, informatičke i administrativne poslove ustrojavaju se:
4.2.1.1. Odsjek za stručne poslove
4.2.1.2. Odsjek za informatičku podršku
4.2.1.3. Odsjek za administrativne poslove.

4.2.1.1. Odsjek za stručne poslove

Članak 12.

Odsjek za stručne poslove obavlja stručne poslove vezane uz izradu prijedloga godišnjeg plana rada Ministarstva i objedinjavanja izvješća o radu unutarnjih ustrojstvenih jedinica u Ministarstvu, koordinaciju provedbe Zakona o pravu na pristup informacijama; izradu očitovanja na pravna pitanja koja nisu u djelokrugu rada ostalih upravnih organizacija i unutarnjih ustrojstvenih jedinica; pripremu podloga za donošenje odluka tajnika Ministarstva i ministra iz djelokruga rada Odjela; izradu nacrta propisa i odluka vezanih uz organizaciju rada iz djelokruga Odjela; raspored, trajanje i prestanak civilne službe za civilne ročnike raspoređene u Ministarstvo, te izradu rješenja o službenim putovanjima u inozemstvo.

4.2.1.2. Odsjek za informatičku podršku

Članak 13.

Odsjek za informatičku podršku obavlja poslove planiranja razvoja i uvođenja informatičkog sustava za potrebe Ministarstva; prati informacijske tehnologije i predlaže njihovu primjenu za unaprjeđenje informatičkog sustava; predlaže metode rada sukladno novim informatičkim uslugama; analizira zahtjeve korisnika informatičkog sustava Ministarstva i predlaže prioritete sukladno poslovnim procesima; obavlja poslove normizacije informatiziranih procesa sukladno ISO normama; određuje pravila i standarde zaštite i način korištenja informacijske infrastrukture informatičkog sustava; brine o edukaciji korisnika za djelotvorno i ispravno korištenje informatičkih resursa; osigurava pružanje pomoći i podrške korisnicima informatičkog sustava iz područja uporabe informatičke opreme i programskih rješenja; nadzire rad i održavanje svih elemenata informatičkog sustava; obavlja administrativne poslove vezane uz korištenje informatičkih resursa (administracija servisa, dodjela korisničkih imena, određivanje prava pristupa resursima, obavljanje backup procedura i sl.); sudjeluje u planiranju nabave i održavanja programske, računalne i komunikacijske opreme za Ministarstvo; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke Odjela; sudjeluje u planiranju državnog proračuna u djelokrugu rada Odjela; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada i sklopljenih ugovora; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

4.2.1.3. Odsjek za administrativne poslove

Članak 14.

Odsjek za administrativne poslove obavlja poslove vezane uz prijam i dostavu pošte, raspoređivanje i otpremu akata, arhiviranje i čuvanje registraturne građe koja nastaje radom Ministarstva i vođenje propisanih evidencija, knjiga i registara; obavlja administrativne poslove za Središnje etičko povjerenstvo.

4.2.2. Odjel za opće i pomoćne poslove

Članak 15.

Odjel za opće i pomoćne poslove brine o urednom i pravilnom korištenju imovine i sredstava za rad; obavlja stručne poslove vezane uz aktivnu politiku zaštite na radu; brine o izradi i poništenju pečata i štambilja Ministarstva; vodi evidenciju službenih pečata ministarstva s grbom Republike Hrvatske; vodi materijalnu evidenciju o nabavi i raspodjeli uredskog materijala i sitnog inventara; obavlja poslove čajne kuhinje i interne telefonske centrale; planira kratkoroč­ne i srednjoročne radne zadatke; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; osigurava službeni prijevoz uz upravljanje i održavanje voznog parka.
Za obavljanje poslova Odjela za opće i pomoćne poslove ustrojavaju se:
4.2.2.1. Odsjek ekonomata
4.2.2.2. Odsjek za vozni park.

4.2.2.1. Odsjek ekonomata

Članak 16.

Odsjek ekonomata brine o urednom i pravilnom korištenju imovine i sredstava za rad; obavlja stručne poslove vezane uz aktiv­nu politiku zaštite na radu; vodi materijalnu evidenciju o nabavi i raspodjeli uredskog materijala i sitnog inventara; obavlja poslove umnožavanja i fotokopiranja; poslove posluživanja toplih i hladnih napitaka; poslove interne telefonske centrale; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada.

4.2.2.2. Odsjek za vozni park

Članak 17.

Odsjek za vozni park osigurava službeni prijevoz državnih duž­nosnika i službenika uz upravljanje i održavanje voznog parka.

5. UPRAVA ZA MEDICINSKE POSLOVE

Članak 18.

Uprava za medicinske poslove je upravna organizacija u sastavu Ministarstva koja obavlja stručne i upravne poslove utvrđivanja pri­jed­loga državne zdravstvene politike, organizaciju rada sustava zdravstvene zaštite na primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj razini i razini zdravstvenih zavoda; koordinaciju aktivnosti vezanu za utvrđi­vanje vrste i opsega usluga; nadzor nad metodologijom utvrđivanja osnova za ugovaranje zdravstvene zaštite; predlaganje mjera zdravstvene zaštite, praćenje i unaprjeđenje zdravstvenog stanja, zdravstvenih potreba stanovništva i organizacije rada te izradu prijedloga i provođenje preventivnih javnozdravstvenih i drugih zdravstvenih programa; praćenje zdravstveno-statističkih pokazatelja i istraživanja na području zdravstvene djelatnosti; praćenje i unaprjeđenje rada hitne medicinske pomoći; izradu prijedloga preventivnih programa i provedbu mjera za zaštitu od štetnog utjecaja okoliša na zdravlje i unaprjeđenje zdravlja stanovništva; praćenje i sudjelovanje u radu udruga; predlaganje programa za poboljšanje kvalitete življenja osoba s invaliditetom, osoba s posebnim potrebama, osoba starije životne dobi i drugih vulnerabilnih skupina stanovništva; izradu prijedloga programa i koordinaciju provedbe programa transplantacijske medicine; praćenje i izradu prijedloga mreža zdravstvenih ustanova i potrebnih zdravstvenih radnika, zdravstvenih suradnika i nezdravstvenih radnika uposlenih u sustavu zdravstva; izradu prijedloga programa razvoja uloge civilnog društva u sustavu zdravstva; organizaciju i provedbu programa i projekata; proizvodnju, odobravanje i ispitivanje lijekova i medicinskih proizvoda; nadzor nad opskrbom hrvatskog tržišta lijekovima; pružanje pomoći građanima; sudjelovanje u izradi zakona i provedbenih propisa u području zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja; u djelokrugu svoga rada surađuje i koordinira rad s jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, udrugama, stručnim udruženjima, komorama, sindikatima, međunarodnim institucijama; sudjeluje i usklađuje plan i program mjera zdravstvene zaštite za implementaciju direktiva Europske unije; obavlja inspekcijske, upravne i stručne poslove vezane uz nadzor nad provođenjem zakona, drugih propisa i općih akata u djelatnosti zdravstva; nadzor nad stručnim radom zdravstvenih ustanova, zdravstvenih djelatnika i privatnih zdravstvenih djelatnika, te nadzor nad zakonitošću rada komora u obavljanju njihovih javnih ovlasti; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; izrađuje načine postupanja o raz­ličitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada; vodi očevidnike ili registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.

Članak 19.

U Upravi za medicinske poslove ustrojavaju se:
5.1. Služba zdravstvene zaštite
5.2. Služba za inspekcijske poslove.

5.1. Služba zdravstvene zaštite

Članak 20.

Služba zdravstvene zaštite je unutarnja ustrojstvena jedinica u Upravi za medicinske poslove koja obavlja upravne i stručne poslove praćenja, planiranja, suradnje, unaprjeđenja, organizacije i djelokruga rada zdravstvenih ustanova i privatnih praksi na primarnoj razini; utvrđuje kriterije za praćenje kvalitete rada; provodi nadzor nad metodologijom utvrđivanja osnova za ugovaranje primarne zdravstvene zaštite; sudjeluje u pripremi stručnih podloga za izradu prijedloga propisa na području primarne zdravstvene zaštite te pruža pomoć građanima iz svog djelokruga rada; prati i planira suradnju, unaprjeđenje, organizaciju i djelokrug rada sustava zdravstvene zaštite bolničkih zdravstvenih ustanova; utvrđuje mjere bolničke zdravstvene zaštite i bolničkih protokola; predlaže mjere za kontinuirano poboljšanje bolničke skrbi; provodi nadzor nad metodologijom utvrđivanja osnova za ugovaranje bolničke zdravstvene zaštite; unaprjeđuje kvalitetu u pružanju usluga dijagnostike i mjera preventivne zdravstvene zaštite i postupaka liječenja; utvrđuje kriterije za praćenje kvalitete rada i uvođenja mjera kontrole kvalitete u zdravstvenim ustanovama; planira i unaprjeđuje tehničko-medicinsku opremljenost zdravstvenih ustanova i uvođenje kliničkih smjernica u pružanju zdravstvenih usluga; obavlja akreditaciju zdravstvenih ustanova; sudjeluje u pripremi stručnih podloga za izradu prijedloga propisa; pruža pomoć građanima iz djelokruga rada Službe; obavlja uprav­ne i stručne poslove praćenja, planiranja, suradnje, unaprjeđenja, organizacije, aktivnosti postupaka eksplantacije i transplantacije; prati provedbu transplantacijskih programa; provodi zdravstveno – promidžbene aktivnosti; unaprjeđuje kvalitetu u pružanju usluga eksplantacija i transplantacija; planira i unaprjeđuje tehničko-medicinske opremljenosti zdravstvenih ustanova u vezi eksplantacija i transplantacija; prati i planira suradnju, unaprjeđenje, organizaciju i djelokrug rada preventivnih zdravstvenih programa i zdravstvenih kadrova; razvija programe prevencije ovisnosti u širem smislu; surađuje s udrugama; prati, planira, unaprjeđuje preventivnu medicinu; analizira, prati, planira, unaprjeđuje organizaciju u području rada u sustavu zdravstva; surađuje s komorama, stručnim udrugama, sindikatima u području zdravstva; izrađuje planove i programe mreža potrebnih zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika; sudjeluje pri izradi normativa i standarda te utvrđivanja kriterija za osiguranje praćenja kvalitete zdravstvene njege; planira potrebe trajne i dodat­ne edukacije za pojedina specifična radna mjesta; usklađuje sustav obavljanja zdravstvene njege kroz jedinstvene protokole rada i dokumentacije; sudjeluje u pripremi stručnih podloga za zdravstvene programe i projekte te koordinacija provođenja istih; planira potrebe za dodatnim stručnim usavršavanjem zdravstvenih radnika; priprema stručne podloge za izradu prijedloga propisa iz svog djelokruga te sudjeluje u postupku sklapanja kolektivnih ugovora u području zdravstva; obavlja upravne i stručne poslove kliničkih ispitivanja lijekova i medicinskih proizvoda; nadzire zakonitost rada Agencije za lijekove i medicinske proizvode; osigurava provođenje međunarodnih obveza na području lijekova i kliničkih ispitivanja; surađuje s međunarodnim organizacijama na području lijekova, medicinskih i homeopatskih proizvoda te kliničkih ispitivanja; nadzire opskrbu hrvatskog tržišta lijekovima i stavljanje u promet lijekova, medicinskih proizvoda i homeopatskih proizvoda; izrađuje prijedlog nacionalne politike lijekova; koordinira aktivnosti vezane uz utvrđivanje vrste i opsega korištenja lijekova i medicinskih proizvoda u zdravstvenoj zaštiti na svim razinama te surađuje sa zdravstvenim organizacijama i agencijama; osigurava provođenje obveza koje proizlaze iz ratificiranih međunarodnih ugovora na području lijekova, poglavito opojnih droga i prekursora, medicinskih i homeopatskih proizvoda; nadzire metodologije utvrđivanja osnova za ugovaranje prepisivanja lijekova i medicinskih proizvoda te provođenja ugovorenih odnosa u djelokrugu osnovnog osiguranja s HZZO; obavlja upravne i stručne poslove vezane uz opojne droge i prekursore, izdaje odobrenja za uvoz i izvoz opojnih droga i prekursore; vodi evidencije o uvozu i izvozu te zalihama opojnih droga i prekursora; proučava ekološke znanosti u smislu odnosa tvari, sila i uvjeta u okolišu s jedne i zdravlja čovjeka s druge strane; pruža kvantitativne podatke za zaštitu čovjekova zdravlja od nepovoljnih utjecaja okoliša i unaprjeđenja zdravlja pozitivnim utjecajima okoliša; utječe na stručno poboljšanje zdravstveno-ekoloških standarda okoliša kroz prijedloge zakonskih i podzakonskih propisa kojima se štiti zdravlje populacije i potomstva od neželjenih učinaka; obavlja evaluaciju i koordinaciju u suradnji s Upravom za sanitarnu inspekciju svih programa i projekata; vodi posebnu stručnu brigu za organiziranje zbrinjavanja otpada iz zdravstvenih ustanova; planira srednjoročne i kratkoročne radne zadatke; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada; vodi očevidnike ili registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.
Za obavljanje poslova Službe zdravstvene zaštite ustrojavaju se:
5.1.1. Odjel za izvanbolničku zdravstvenu zaštitu
5.1.2. Odjel za bolničku zdravstvenu zaštitu
5.1.3. Odjel programa posebne zdravstvene zaštite i transplantacije
5.1.4. Odjel za projekte i programe
5.1.5. Odjel za lijekove i medicinske proizvode.

5.1.1. Odjel za izvanbolničku zdravstvenu zaštitu

Članak 21.

Odjel za izvanbolničku zdravstvenu zaštitu obavlja poslove vezane uz praćenje, planiranje, suradnju, unaprjeđenje, organizaciju i djelokrug rada zdravstvenih ustanova i privatnih praksi na primarnoj razini; utvrđuje kriterije za praćenje kvalitete rada; provodi nadzor nad metodologijom utvrđivanja osnova za ugovaranje primarne zdravstvene zaštite; sudjeluje u pripremi stručnih podloga za izradu prijedloga propisa na području primarne zdravstvene zaštite te pruža pomoć građanima iz svog djelokruga rada; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatka; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; izrađuje način postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada; vodi očevidnike ili registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

5.1.2. Odjel za bolničku zdravstvenu zaštitu

Članak 22.

Odjel za bolničku zdravstvenu zaštitu obavlja upravne i struč­ne poslove vezane uz praćenje, planiranje, suradnju, unaprjeđenje, organizaciju i djelokrug rada sustava zdravstvene zaštite bolničkih zdravstvenih ustanova; utvrđuje mjere bolničke zdravstvene zaštite; utvrđuje bolničke protokole; predlaže mjere za kontinuirano poboljšanje bolničke skrbi; provodi nadzor nad metodologijom utvrđivanja osnova za ugovaranje bolničke zdravstvene zaštite; unaprjeđuje kvalitetu u pružanju usluga dijagnostike i poduzimanje mjera preventiv­ne zdravstvene zaštite te postupaka liječenja; utvrđuje kriterije za praćenje kvalitete rada; uvodi mjere kontrole kvalitete u zdravstvenim ustanovama; planira i unaprjeđuje tehničko-medicinsku oprem­ljenost zdravstvenih ustanova; uvodi kliničke smjernice u pružanju zdravstvenih usluga; obavlja akreditaciju zdravstvenih ustanova; sudjeluje u pripremi stručnih podloga za izradu prijedloga propisa te pruža pomoć građanima iz djelokruga rada Odjela; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada; vodi očevidnike ili registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

5.1.3. Odjel programa posebne zdravstvene zaštite i transplantacije

Članak 23.

Odjel programa posebne zdravstvene zaštite i transplantacije obavlja upravne i stručne poslove vezane uz praćenje, planiranje, suradnju, unaprjeđenje, organizaciju aktivnosti postupaka eksplantacije i transplantacije; prati provedbu transplantacijskih programa; provodi zdravstveno-promidžbene aktivnosti; unaprjeđuje kvalitetu u pružanju usluga eksplantacija i transplantacija; planira i unaprjeđuje tehničko-medicinsku opremljenost zdravstvenih ustanova u vezi eksplantacija i transplantacija; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada; vodi očevidnike ili registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

5.1.4. Odjel za projekte i programe

Članak 24.

Odjel za projekte i programe obavlja upravne i stručne poslove vezane uz praćenje, planiranje, suradnju, unaprjeđenje, organizaciju i djelokrug rada zdravstvenih programa i zdravstvenih kadrova; razvija programe prevencije ovisnosti u širem smislu; prati, planira, unaprjeđuje javno zdravstvene programe; analizira, prati, planira, unaprjeđuje organizaciju u području rada u sustavu javnog zdravstva; surađuje s komorama, stručnim udrugama, sindikatima u području zdravstva; surađuje s udrugama građana u cilju jačanja uloge civilnog sektora u sustavu zdravstva te pruža pomoć građanima iz svog djelokruga rada; sudjeluje u pripremi stručnih podloga za zdravstvene programe i projekte te koordinira provođenje istih; sudjeluje u izradi planova, programa i mreže potrebnih zdravstvenih i nezdravstvenih radnika; sudjeluje pri izradi normativa i standarda; utvrđuje kriterije za osiguranje praćenja kvalitete zdravstvene njege; planira potrebe trajne i dodatne edukacije za pojedina specifična radna mjesta zdravstvenih radnika; usklađuje sustav obavljanja zdravstvene njege kroz jedinstvene protokole rada i dokumentacije; planira i provodi stručne ispite zdravstvenih radnika; priprema struč­ne podloge za izradu prijedloga propisa iz svog djelokruga; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada; vodi očevidnike ili registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

5.1.5. Odjel za lijekove i medicinske proizvode

Članak 25.

Odjel za lijekove i medicinske proizvode obavlja upravne i stručne poslove vezane uz klinička ispitivanja lijekova i medicinskih proizvoda; nadzire zakonitost rada Agencije za lijekove i medicinske proizvode; osigurava provođenje međunarodnih obveza na području lijekova i kliničkih ispitivanja; surađuje s međunarodnim organizacijama na području lijekova, medicinskih i homeopatskih proizvoda te kliničkih ispitivanja; nadzire opskrbu hrvatskog tržišta lijekovima i stavljanje u promet lijekova, medicinskih proizvoda i homeopatskih proizvoda; izrađuje prijedlog nacionalne politike lijekova; koordinira aktivnosti vezane uz utvrđivanje vrste i opsega korištenja lijekova i medicinskih proizvoda u zdravstvenoj zaštiti na svim razinama te surađuje sa zdravstvenim organizacijama i agencijama; osigurava provođenje obveza koje proizlaze iz ratificiranih međunarodnih ugovora na području lijekova, poglavito opojnih droga i prekursora, medicinskih i homeopatskih proizvoda; nadzire metodologije utvrđivanja osnova za ugovaranje prepisivanja lijekova i medicinskih proizvoda te provođenja ugovorenih odnosa u djelokrugu obveznoga zdravstvenog osiguranja; obavlja upravne i stručne poslove vezane uz opojne droge i prekursore, izdavanje odobrenja za uvoz i izvoz opojnih droga i prekursore; vodi evidencije o uvozu i izvozu te zalihama opojnih droga i prekursora te sudjeluje u izradi zakonske regulative i drugih propisa iz djelokruga svoga rada; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada; vodi očevidnike ili registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

5.2. Služba za inspekcijske poslove

Članak 26.

Služba za inspekcijske poslove je unutarnja ustrojstvena jedinica u Upravi za medicinske poslove koja prati i proučava stanja u zdravstvenoj zaštiti i poduzima mjere za kvalitetno obavljanje djelatnosti, te obavlja inspekcijske, upravne i stručne poslove nadzora provedbe zakona, drugih propisa i općih akata djelatnosti zdravstva, stručnog rada zdravstvenih ustanova, zdravstvenih djelatnika te privatnih zdravstvenih djelatnika, primjene sredstava i metoda za prevenciju, dijagnostiku, terapiju i rehabilitaciju, načina vođenja i korištenja odgovarajuće medicinske dokumentacije i evidencije, poduzimanja mjera za sprječavanje i suzbijanje bolničkih infekcija, rada zdravstvenih djelatnika u obavljanju poslova zdravstvenog turizma; pruža pomoć građanima, zdravstvenim ustanovama i zdravstvenim djelatnicima u provođenju propisa i mjera iz zdravstvene djelatnosti; prati odnose zdravstvenih djelatnika i ostalog osoblja prema bolesniku i surađuje s komorama u provođenju poslova iz svog djelokruga; prati i proučava stanja u zdravstvenoj zaštiti u području lijekova i poduzima mjere za kvalitetno obavljanje farmaceutske djelatnosti; obavlja inspekcijske, upravne i stručne poslove vezane uz nadzor ispitivanja, proizvodnje i prometa lijekova, medicinskih proizvoda i homeopatskih proizvoda, kliničkog ispitivanja lijekova i medicinskih proizvoda, obavješćivanja i oglašavanja o lijekovima, medicinskim i homeopatskim proizvodima; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje upute o postupanju o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada; vodi očevidnike i registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; sudjeluje u izradi zakonske regulative i drugih propisa iz djelokruga svog rada.
Za obavljanje poslova Službe za inspekcijske poslove ustrojavaju se:
5.2.1. Odjel zdravstvene inspekcije
5.2.2. Odjel farmaceutske inspekcije.

5.2.1. Odjel zdravstvene inspekcije

Članak 27.

Odjel zdravstvene inspekcije prati i proučava stanja u zdravstvenoj zaštiti i poduzima mjere za kvalitetno obavljanje djelatnosti, te obavlja inspekcijske, upravne i stručne poslove nadzora provedbe zakona, drugih propisa i općih akata djelatnosti zdravstva; stručnog rada zdravstvenih ustanova, zdravstvenih djelatnika te privatnih zdravstvenih djelatnika, primjene sredstava i metoda za prevenciju, dijagnostiku, terapiju i rehabilitaciju, načina vođenja i korištenja odgovarajuće medicinske dokumentacije i evidencije, poduzimanja mjera za sprječavanje i suzbijanje bolničkih infekcija, rada zdravstvenih djelatnika u obavljanju poslova zdravstvenog turizma; pruža pomoć građanima, zdravstvenim ustanovama i zdravstvenim djelatnicima u provođenju propisa i mjera iz zdravstvene djelatnosti; prati odnose zdravstvenih djelatnika i ostalog osoblja prema bolesniku i surađuje s komorama u provođenju poslova iz svog djelokruga; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje upute o postupanju o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada; vodi očevidnike i registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; sudjeluje u izradi zakonske regulative i drugih propisa iz djelokruga svog rada; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

5.2.2. Odjel farmaceutske inspekcije

Članak 28.

Odjel farmaceutske inspekcije obavlja inspekcijske, upravne i stručne poslove nadzora provedbe zakona i drugih propisa i općih akata u području lijekova, medicinskih i homeopatskih proizvoda; inspekcijski nadzor nad ispitivanjem, proizvodnjom, izradom, provjerom kakvoće, stavljanjem u promet, te prometom lijekova, medicinskih i homeopatskih proizvoda, kliničkim ispitivanjem lijekova i medicinskih proizvoda, obavješćivanjem i oglašavanjem o lijekovima, medicinskim i homeopatskim proizvodima; provodi uzorkovanje lijekova, medicinskih i homeopatskih proizvoda, te povlači lijekove iz prometa; daje mišljenje o ispunjavanju uvjeta dobre proizvođačke prakse u postupku davanja proizvodne dozvole; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje upute o postupanju u različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada; vodi očevidnike i registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; sudjeluje u izradi zakonske regulative i drugih propisa iz djelokruga svog rada; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

6. UPRAVA ZA FINANCIJSKO POSLOVANJE

Članak 29.

Uprava za financijsko poslovanje je upravna organizacija u sa­stavu Ministarstva koja obavlja upravne i stručne poslove financijskog upravljanja, planiranja i analize; stručne poslove vezane uz kapitalna ulaganja u sustavu zdravstva i socijalne skrbi; priprema i provodi postupke nadmetanja i sklapa ugovore za popunu mreže socijalne skrbi; prikuplja i obrađuje zahtjeve korisnika, provjerava utemeljenost zahtjeva na pozitivnim propisima, nacionalnim programima i drugim smjernicama i aktima, te usklađenost istih s usvojenim smjernicama makroekonomske politike vezano na pripremu državnog proračuna; izrađuje prijedlog državnog proračuna za Ministarstvo i korisnike proračunskih sredstava u nadležnosti Ministarstva i obavlja poslove izvršavanja državnog proračuna za Ministarstvo i korisnike proračunskih sredstava u nadležnosti Ministarstva; obavlja poslove izrade financijskih planova, periodičnih proračuna i završnog računa te obavlja konsolidaciju za sve koris­nike u nadležnosti Ministarstva; obračun i isplatu plaće, poslove nabave i sudjeluje u izradi nacrta prijedloga zakona i drugih propisa iz svog djelokruga rada; pruža stručnu pomoć svim organizacijskim jedinicama u Ministarstvu u evaluaciji financijskih efekata donošenja zakona i drugih propisa iz nadležnosti Ministarstva; surađuje i koordinira rad s međunarodnim financijskim institucijama; izrađuje načine postupanja u različitim procesima rada u Upravi; analizira funkcije iz djelokruga rada Uprave; vodi očevidnike ili registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.
U Upravi za financijsko poslovanje ustrojavaju se:
6.1. Služba za financijsko planiranje i pripremu državnog proračuna, knjigovodstvo i računovodstvo
6.2. Služba za nabavu u sustavu zdravstva i socijalne skrbi i za Ministarstvo
6.3. Služba za ugovaranje u djelatnosti socijalne skrbi.

6.1. Služba za financijsko planiranje i pripremu državnog proračuna, knjigovodstvo i računovodstvo

Članak 30.

Služba za financijsko planiranje i pripremu državnog proračuna, knjigovodstvo i računovodstvo je unutarnja ustrojstvena jedinica u Upravi za financijsko poslovanje koja prikuplja nužne podatke i informacije za dobivanje preciznog pregleda o potrebama koje treba zadovoljiti u financijskom smislu s ciljem pripreme, praćenja i ažuriranja državnog proračuna; priprema i izrađuje mjerila i kriterije za financiranje programa i decentraliziranih funkcija; prikuplja, obrađuje i analizira financijske pokazatelje poslovanja ustanova u sustavu zdravstva; prikuplja i obrađuje zahtjeve korisnika, provjerava utemeljenost zahtjeva na pozitivnim propisima, nacionalnim programima i drugim smjernicama i aktima, te usklađenost istih sa usvojenim smjernicama makroekonomske politike vezano na pripremu državnog proračuna; izrađuje prijedlog državnog proračuna; pruža stručnu pomoć svim organizacijskim jedinicama u Ministarstvu u evaluaciji financijskih efekata donošenja zakona i drugih propisa iz nadležnosti Ministarstva, u kojoj se izdaju nalozi i zahtjevi za plaćanje te osigurava zakonita, odgovorna i točna uporaba informatičkih sustava uspostavljenih za potrebe računovodstva i državnog proračuna.
U Službi za financijsko planiranje, pripremu i izvršenje držav­nog proračuna, knjigovodstvo i računovodstvo ustrojavaju se:
6.1.1. Odjel za financijsko planiranje i pripremu državnog proračuna
6.1.2. Odjel za izvršenje državnog proračuna
6.1.3. Odjel za računovodstvo i knjigovodstvo.

6.1.1. Odjel za financijsko planiranje i pripremu državnog proračuna

Članak 31.

Odjel za financijsko planiranje i pripremu državnog proračuna obavlja poslove prikupljanja i konsolidiranje svih podataka i informacija za koje je prethodno postavljen zahtjev ili ocijenjeno postojanje potrebe u Upravi za financijske poslove kako bi se na razini Ministarstva osigurao točan i ažurirani pregled potreba i njihovog financijskog utjecaja na državni proračun; osigurava svim drugim upravnim organizacijama u Ministarstvu usluge pomoći u određivanju prioriteta sukladno mogućnostima državnog proračuna; koordinira aktivnosti u vezi planiranja za sve upravne organizacije u Ministarstvu koje su odgovorne za iskazivanje potreba u svom djelokrugu rada; na objektivan način, uz korištenje odgovarajuće metodologije, pruža pomoć drugim organizacijskim jedinicama oko procjene prioriteta, koristeći se svim relevantnim informacijama; priprema i izrađuje mjerila i kriterije za financiranje programa i decentraliziranih funkcija; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom; pruža stručnu pomoć svim organizacijskim jedinicama u Ministarstvu u evaluaciji financijskih efekata donošenja zakona i drugih propisa iz nadležnosti Ministarstva; izrađuje prijedloge svih financijskih dokumenata uz suradnju svih upravnih organizacija u sastavu Ministarstva, koji se Ministarstvu financija dostavljaju na suglasnost, što uključuje počet­ni tekst državnog proračuna, rebalans državnog proračuna, preras­podjelu sredstava u okviru 5%, mjesečne financijske planove za cijelu godinu izrađene po korisnicima, te obavlja korekciju mjesečnih financijskih planova za potrebe Državne riznice; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom; prikuplja i obrađuje zahtjeve korisnika, provjerava utemeljenost zahtjeva na pozitivnim propisima, nacionalnim programima i drugim smjernicama i aktima, te usklađenost istih sa usvojenim smjernicama makroekonomske politike vezano na pripremu držav­nog proračuna; izrađuje prijedlog državnog proračuna.

6.1.2. Odjel za izvršenje državnog proračuna

Članak 32.

Odjel za izvršenje državnog proračuna obavlja poslove izvršenja državnog proračuna prikupljanjem, kontroliranjem i obrađivanjem zahtjeva za plaćanje s jedinstvenog računa riznice i vlastitih i ostalih izvora iz centara za socijalnu skrb, ustanova socijalne skrbi, ustanova čiji je osnivač Republika Hrvatska, privatnih ustanova čiji osnivač nije Republika Hrvatska; obrađuje zahtjeve iz Ministarstva koji se tiču izvršenja zdravstva; izrađuje mjesečna izvješća o izvršenju državnog proračuna po svim aktivnostima prema svakoj upravi; vrši isplatu naknada šteta po sudskim presudama i ovršnim rješenjima u centrima i ustanovama socijalne skrbi; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

6.1.3. Odjel za računovodstvo i knjigovodstvo

Članak 33.

Odjel za računovodstvo i knjigovodstvo obavlja knjigovodstvene poslove; vodi knjigovodstvo u vezi troškova; u skladu sa zakonom priprema sve vrste financijskih izvješća; obavlja ovjeru zakonitosti i svrhovitosti trošenja javnog novca za namjene utvrđene proračunom i financijskim planom; potvrđuje dostatnost sredstava državnog proračuna; vodi sve poslovne knjige proračunskog korisnika (dnevnik, glavna knjiga, pomoćne knjige); brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

6.2. Služba za nabavu u sustavu zdravstva i socijalne skrbi i za Ministarstvo

Članak 34.

Služba za nabavu u sustavu zdravstva i socijalne skrbi i za Ministarstvo je unutarnja ustrojstvena jedinica u Upravi za financijsko poslovanje koja upravlja javnom nabavom, te je u tehničkom smislu podrška svim organizacijskim jedinicama Ministarstva u postupcima nabave; surađuje i koordinira rad s međunarodnim financijskim institucijama.
Za obavljanje poslova Službe za nabavu u sustavu zdravstva i socijalne skrbi i za Ministarstvo, ustrojavaju se:
6.2.1. Odjel za nabavu
6.2.2. Odjel za suradnju s međunarodnim financijskim institucijama.

6.2.1. Odjel za nabavu

Članak 35.

Odjel za nabavu vodi postupke javne nabave što uključuje: provjeru postojanja osiguranih sredstava za provedbu postupaka nabave prije pokretanja postupka nabave; pripremanje sastanaka povjerenstva i pružanje usluga tehničke potpore i pravne pomoći za povjerenstva; suradnja s Odjelom za financijsko planiranje te s nadležnim unutarnjim ustrojstvenim jedinicama u cilju dobivanja podataka i informacija vezanih uz pripremu i provedbu postupaka nabave; pripremu ponudbene dokumentacije i ugovora; prikupljanje i obradu dokumentacije koja dokazuje izvršenje radova i usluga te ovjera iste; praćenje izvršenja ugovora; praćenje pokazatelja i izrada baze podataka po vrsti provedenih poslovnih situacija; brigu o postojanju opravdanosti rashoda postojanjem stvarne potrebe potvrđene prethodnom kontrolom.

6.2.2. Odjel za suradnju s međunarodnim financijskim institucijama

Članak 36.

Odjel za suradnju s međunarodnim financijskim institucijama surađuje i koordinira rad sukladno propisanim procedurama donatora i kreditora; priprema postupke nabave u suradnji s drugim organizacijskim jedinicama u Ministarstvu; prati provedbu i realizaciju sklopljenih ugovora; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; pod­nosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; vodi brigu o postojanju opravdanosti stvaranja rashoda postojanjem opravdane potrebe što je potvrđeno prethodnom kontrolom.

6.3. Služba za ugovaranje u djelatnosti socijalne skrbi

Članak 37.

Služba za ugovaranje u djelatnosti socijalne skrbi je unutarnja ustrojstvena jedinica u Upravi za financijsko poslovanje koja provodi postupke javnog nadmetanja za popunjavanje mreže djelatnosti socijalne skrbi koje obavljaju pravne i fizičke osobe, vjerske zajednice i udruge, priprema sklapanje ugovora s najboljim ponuditeljem.
Za obavljanje poslova Službe za ugovaranje u djelatnosti socijalne skrbi ustrojavaju se:
6.3.1. Odjel za pripremu postupka ugovaranja s pravnim osobama – socijalne skrbi
6.3.2. Odjel za pripremu postupka ugovaranja s fizičkim osobama – socijalne skrbi.

6.3.1. Odjel za pripremu postupka ugovaranja s pravnim osobama – socijalne skrbi

Članak 38.

Odjel za pripremu postupka ugovaranja s pravnim osobama – socijalne skrbi priprema i provodi postupke popune mreže socijalne skrbi; surađuje s Odjelom za financijsko planiranje te s nadležnim unutarnjim ustrojstvenim jedinicama s ciljem dobivanja relevantnih podataka za popunu mreže potrebnih za pripremu javnih nadmetanja; vodi postupke javne nabave što uključuje pripremu sastanaka povjerenstava i pružanje usluga tehničke potpore i pravne pomoći za rad povjerenstava; priprema ponudbenu dokumentaciju i ugovore; prikuplja i obrađuje dokumentaciju koja dokazuje izvršenje usluga, te izvršava ovjeru dokumentacije; prati izvršenje ugovora u suradnji s nadležnim unutarnjim ustrojstvenim jedinicama; vodi brigu o postojanju opravdanosti stvaranja rashoda postojanjem opravdane potrebe što je potvrđeno prethodnom kontrolom.

6.3.2. Odjel za pripremu postupka ugovaranja s fizičkim osobama – socijalne skrbi

Članak 39.

Odjel za pripremu postupka ugovaranja s fizičkim osobama – socijalne skrbi priprema i provodi postupke popune mreže socijalne skrbi u cilju sklapanja ugovora s fizičkim osobama i ugovora o najmu smještajnih prostora; surađuje s Odjelom za financijsko planiranje te s nadležnim unutarnjim ustrojstvenim jedinicama s ciljem dobivanja relevantnih podataka za popunu mreže, potrebnih za pripremu postupaka nabave; vodi postupke javne nabave što uključuje pripremu sastanaka povjerenstava i pružanje usluga tehničke potpore i pravne pomoći za rad povjerenstava; priprema ponudbenu dokumentaciju i ugovore; prikuplja i obrađuje dokumentaciju koja dokazuje izvršenje usluga te izvršava ovjeru dokumentacije; prati izvršenje ugovora u suradnji s nadležnim unutarnjim ustrojstvenim jedinicama; vodi brigu o opravdanosti stvaranja rashoda postojanjem opravdane potrebe što je potvrđeno prethodnom kontrolom.

7. UPRAVA ZA PRAVNE POSLOVE

Članak 40.

Uprava za pravne poslove je upravna organizacija u sastavu Ministarstva koja obavlja upravne poslove vezane uz izradu nacrta strategija i nacionalnih programa, nacrta prijedloga zakona i podzakonskih akata iz područja zdravstvene zaštite, zdravstvenog osiguranja i socijalne skrbi; prati usklađenost propisa iz područja zdravstvene zaštite, zdravstvenog osiguranja i socijalne skrbi; prati usklađenost propisa iz područja zdravstvene zaštite, zdravstvenog osiguranja i socijalne skrbi s propisima Europske unije; obavlja upravne poslove vezane uz provođenje zakona i drugih propisa iz područja zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja; sudjeluje u postupku naknade štete od korisnika prava socijalne skrbi; vodi propisane registre te prikuplja podatke radi izrade potrebnih izvješća i analiza iz djelokruga rada Uprave; surađuje s pravosudnim tijelima u Republici Hrvatskoj; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.

Članak 41.

Za obavljanje poslova Uprave za pravne poslove ustrojavaju se:
7.1. Služba za normativne poslove i europske integracije
7.2. Služba za upravno-pravne poslove i za suradnju s pravosudnim tijelima Republike Hrvatske.

7.1. Služba za normativne poslove i europske integracije

Članak 42.

Služba za normativne poslove i europske integracije je ustrojstvena jedinica u Upravi za pravne poslove koja priprema nacrte strategija i nacionalnih programa, nacrte prijedloga propisa iz područja zdravstvene zaštite, zdravstvenog osiguranja, socijalne skrbi, zaštite osoba s invaliditetom, humanitarne pomoći, zaštite žrtava i sudionika rata, te prava i dužnosti osoba koje svoju građansku duž­nost vojne obveze obavljaju u civilnoj službi; priprema druge akte koje donosi ministar; prati primjenu zakona i drugih propisa te izrađuje mišljenja vezano uz primjenu podzakonskih propisa; sudjeluje u postupku sklapanja kolektivnih ugovora; priprema mišljenja na nacrte prijedloga zakona te mišljenja i suglasnosti na podzakonske propise drugih tijela državne uprave u pitanjima koja ulaze u djelokrug Ministarstva; priprema mišljenja o prijedlozima za ocjenu ustavnosti, odnosno zakonitosti propisa iz područja zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja, te odgovore u postupcima iz nadlež­nosti Pučkog pravobranitelja Republike Hrvatske; daje mišljenja na izvješća Pučkog pravobranitelja Republike Hrvatske o ostvarivanju prava građana iz područja zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja; poduzima aktivnosti u cilju usklađivanja pravnih propisa iz područja zdravstva, zdravstvenog osiguranja, socijalne skrbi, zaštite invalidnih osoba, humanitarne pomoći, zaštite žrtava i sudionika rata s propisima Europske unije, te prati provođenje propisa iz područja zaštite prava pacijenata; poduzima aktivnosti vezano uz prilagodbu hrvatskog zakonodavstva sa zakonodavstvom Europske unije u dijelu nadležnosti Ministarstva s ciljem njihove potpune us­kla­đenosti s pravnom stečevinom Europske unije; sudjeluje u postup­cima sklapanja međunarodnih ugovora o socijalnom osiguranju u dijelu zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja, inicira izmjene i donošenje zakona i drugih propisa u skladu s propisima Europske unije; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativ­nom smislu.
Za obavljanje poslova Službe za normativne poslove i europske integracije ustrojavaju se:
7.1.1. Odjel za normativne poslove
7.1.2. Odjel za europske integracije.

7.1.1. Odjel za normativne poslove

Članak 43.

Odjel za normativne poslove priprema nacrte strategija i nacionalnih programa, nacrte prijedloga propisa iz područja zdravstvene zaštite, zdravstvenog osiguranja, socijalne skrbi, zaštite osoba s invaliditetom, humanitarne pomoći, zaštite žrtava i sudionika rata, te prava i dužnosti osoba koje svoju građansku dužnost vojne obveze obavljaju u civilnoj službi; priprema druge akte koje donosi ministar; prati primjenu zakona i drugih propisa te izrađuje mišljenja u primjeni propisa; priprema mišljenja na nacrte prijedloga zakona te mišljenja i suglasnosti na podzakonske propise drugih tijela državne uprave u pitanjima koja ulaze u djelokrug Ministarstva; priprema mišljenja o prijedlozima za ocjenu ustavnosti, odnosno zakonitosti propisa iz područja zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja te odgovore u postupcima iz nadležnosti Pučkog pravobranitelja Republike Hrvatske; daje mišljenja na izvješća Pučkog pravobranitelja Republike Hrvatske o ostvarivanju prava građana iz područja zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja; sudjeluje u postupku sklapanja kolektivnih ugovora u području zdravstva i socijalne skrbi; planira srednjoročne i kratkoročne radne zadatke; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

7.1.2. Odjel za europske integracije

Članak 44.

Odjel za europske integracije obavlja poslove u vezi usklađivanja pravnih propisa iz područja zdravstva, zdravstvenog osiguranja, socijalne skrbi, zaštite osoba s invaliditetom, humanitarne pomoći, zaštite žrtava i sudionika rata s propisima Europske unije; obavlja poslove vezano uz prilagodbu hrvatskog zakonodavstva sa zakonodavstvom Europske unije u dijelu nadležnosti Ministarstva, s ciljem njihove potpune usklađenosti s pravnom stečevinom Europske unije. Sudjeluje u postupcima sklapanja međunarodnih ugovora o socijalnom osiguranju u dijelu zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja, inicira izmjene i donošenje zakona i drugih propisa u skladu s propisima Europske unije; planira srednjoročne i kratkoroč­ne radne zadatke; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

7.2. Služba za upravno-pravne poslove i za suradnju s pravosudnim tijelima Republike Hrvatske

Članak 45.

Služba za upravno-pravne poslove i za suradnju s pravosud­nim tijelima u Republici Hrvatskoj je unutarnja ustrojstvena jedinica u Upravi za pravne poslove koja obavlja upravne poslove koji se odnose na osnivanje, utvrđivanje uvjeta te davanje odobrenja za početak rada zdravstvenih ustanova; vodi upravne postupke vezano uz proširenje i promjenu djelatnosti zdravstvenih ustanova; vodi postupak i priprema nacrte rješenja u postupku osnivanja, početka rada, preseljenja, privremene obustave rada, te prestanka rada privatnih praksi; priprema odgovore na tužbe u upravnim sporovima; provodi postupak utvrđivanja uvjeta specijalističkog staža i verifikaciju specijalističkog staža obavljenog u inozemstvu; prati provođenje pripravničkog i specijalističkog staža; planira i provodi stručne ispite zdravstvenih djelatnika visoke stručne spreme; sudjeluje u postupku naknade štete od korisnika prava socijalne skrbi; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; surađuje s pravosudnim tijelima u Republici Hrvatskoj; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.
Za obavljanje poslova Službe za upravno-pravne poslove i za suradnju s pravosudnim tijelima u Republici Hrvatskoj ustrojavaju se:
7.2.1. Odjel registracije zdravstvenih ustanova i privatne prakse
7.2.2. Odjel za stručno usavršavanje djelatnika u sustavu zdravstva
7.2.3 Odjel za suradnju s pravosudnim tijelima Republike Hrvatske.

7.2.1. Odjel registracije zdravstvenih ustanova i privatne prakse

Članak 46.

Odjel registracije zdravstvenih ustanova i privatne prakse obav­lja upravne poslove koji se odnose na osnivanje, utvrđivanje uvjeta te davanje odobrenja za početak rada zdravstvenih ustanova; vodi upravne postupke vezano uz proširenje i promjenu djelatnosti zdravstvenih ustanova; vodi postupak i priprema nacrte rješenja u postup­ku osnivanja, početka rada, preseljenja, privremene obustave rada te prestanka rada privatnih praksi zdravstvenih djelatnika visoke i srednje stručne spreme, te priprema odgovore na tužbe u upravnim sporovima; obavlja upravne poslove u postupku dodjele i obnove naziva kliničkih ustanova, utvrđivanja uvjeta za izvođenje nastave u zdravstvenim ustanovama primarne zdravstvene zaštite i provodi postupak dodjele naziva referentnog centra Ministarstva; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

7.2.2. Odjel za stručno usavršavanje djelatnika u sustavu zdravstva

Članak 47.

Odjel za stručno usavršavanje zdravstvenih djelatnika u sustavu zdravstva provodi postupak utvrđivanja uvjeta specijalističkog staža i verifikaciju specijalističkog staža obavljenog u inozemstvu; prati provođenje pripravničkog i specijalističkog staža; planira i provodi stručne ispite zdravstvenih djelatnika visoke stručne spreme; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

7.2.3. Odjel za suradnju s pravosudnim tijelima Republike Hrvatske

Članak 48.

Odjel za suradnju s pravosudnim tijelima u Republici Hrvatskoj podnosi prijave Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske; izrađuje očitovanja na zahtjeve Državnog odvjetništva Republike Hrvatske; surađuje s pravosudnim tijelima u Republici Hrvatskoj u građanskim parnicama u postupcima iz nadležnosti Ministarstva; vodi evidencije postupanja po tužbama u građanskim parnicama; sudjeluje u postupku naknade štete korisnika prava iz socijalne skrbi i njihovih nasljednika te zabilježbi tražbine na imovini korisnika prava iz socijalne skrbi, sudjeluje u postupcima naknade štete nastale iz radnog odnosa radnika zaposlenih u ustanovama socijalne skrbi kojih je osnivač Republika Hrvatska te u postupcima naknade štete koju trećim osobama prouzroči korisnik smješten temeljem rješenja centra za socijalnu skrb; sudjeluje u planiranju državnog proračuna; vodi očevidnike i registre u vezi postupanja u procesu rada i evidenciju nekretnina koje koriste ustanove socijalne skrbi čiji je osnivač Republika Hrvatska; planira srednjoročne i kratkoroč­ne radne zadatke; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

8. UPRAVA ZA SANITARNU INSPEKCIJU

Članak 49.

Uprava za sanitarnu inspekciju je upravna organizacija u sastavu Ministarstva koja obavlja inspekcijske, upravne i druge poslove vezane uz nadzor nad provođenjem zakona, drugih propisa i općih akata u području sanitarnog nadzora; obavlja inspekcijske, upravne i druge poslove koji se odnose na zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti, ionizirajućih i neionizirajućih zračenja, na zdravstvenu ispravnost hrane i predmeta opće uporabe te na proizvodnju, promet, uporabu i zbrinjavanje kemikalija i drugih tvari štetnih po zdravlje ljudi; obav­lja inspekcijski nadzor nad izgradnjom građevina koje podliježu sanitarnom nadzoru; nadzor nad uvozom hrane i predmeta opće uporabe kao i sirovina za njihovu proizvodnju u vezi udovoljavanja uvjetima zdravstvene ispravnosti; nadzor nad uvozom, prijevozom i provozom preko teritorija Republike Hrvatske otrova, radioaktivnih tvari i drugih štetnih tvari po zdravlje ljudi te nadzor nad osobama i njihovim stvarima pri prelasku državne granice u cilju zaštite pučanstva od zaraznih bolesti; surađuje s drugim tijelima državne uprave na području zaštite zdravlja pučanstva te zaštite i unaprjeđenja zdravog okoliša; predlaže mjere za unaprjeđenje stanja; priprema prijedloge nacrta zakona i drugih propisa; daje stručna mišljenja o načinu njihove provedbe; provodi projekte financirane iz predpristupnih programa Europske unije i druge projekte koji se odnose na poslove iz djelokruga rada Uprave; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.

Članak 50.

U Upravi za sanitarnu inspekciju ustrojavaju se:
8.1. Služba za sanitarnu inspekciju
8.2. Služba za upravno-pravne poslove sanitarne inspekcije.

8.1. Služba za sanitarnu inspekciju

Članak 51.

Služba za sanitarnu inspekciju je unutarnja ustrojstvena jedinica u Upravi za sanitarnu inspekciju koja obavlja inspekcijske, upravne i stručne poslove koji se odnose na nadzor nad prometom predmeta opće uporabe; nadzor i zaštitu pučanstva od ionizirajućih i neionizirajućih zračenja; zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti; nadzor nad zdravstvenom ispravnosti hrane u proizvodnji i prometu; nadzor nad prometom, uporabom i zbrinjavanjem kemikalija; nadzor nad prometom genetski modificiranih organizama; obavlja sanitarno-inspekcijski nadzor nad izgradnjom građevina koje podliježu sanitarnom nadzoru, građevinama i uređajima za javnu vodoopskrbu za preko 50.000 ekvivalentnih stanovnika, te uređajima za pročišćavanje otpadnih voda za više od 50.000 ekvivalentnih stanovnika; obavlja nadzor nad provođenjem javno zdravstvenih mjera za zaštitu zdravlja ljudi od štetnih čimbenika okoliša; izrađuje stručne upute za rad i provodi stručni nadzor nad radom sanitarnih inspektora u uredima državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu.

Članak 52.

Za obavljanje poslova Službe sanitarne inspekcije ustrojavaju se:
8.1.1. Odjel za sanitarnu inspekciju
8.1.2. Odjel za sigurnost hrane
8.1.3. Odjel za GMO kontrolu
8.1.4. Odjel za opasne kemikalije
8.1.5. Odjel granične sanitarne inspekcije
8.1.6. Odjel projekata stručno-tehničke pomoći te programa EU i međunarodnih organizacija.

8.1.1. Odjel za sanitarnu inspekciju

Članak 53.

Odjel za sanitarnu inspekciju obavlja upravne, pravne i stručne te inspekcijske poslove nadzora u području predmeta opće uporabe; izvora ionizirajućih i neionizirajućih zračenja, provedbe općih i posebnih mjera za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti, primjene Zakona o GMO; obavlja poslove središnjeg i koordinativnog tijela za obavljanje stručnih poslova u vezi s GMO; osigurava jedinstvenu provedbu zakona i drugih propisa iz djelokruga sanitarnog nadzora vezano za predmete opće uporabe, mjerama zaštite profesionalno izloženih djelatnika i ostalog pučanstva od štetnog djelovanja zračenja; izrađuje stručne upute za rad sanitarnih inspektora u područ­jima sanitarnog nadzora nad predmetima opće uporabe, zaštite pučanstva od ionizirajućih i neionizirajućih zračenja, slučajevima pojave epidemije zarazne bolesti kao i upute za provedbu posebnih i izvanrednih zaštitnih mjera u slučaju pojave zaraznih bolesti, epidemija ili elementarnih nesreća, obavlja upravno pravne i stručne poslove te inspekcijske poslove sanitarnog nadzora nad provedbom općih i posebnih mjera za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti; provodi stručni nadzor nad provođenjem obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, ranim otkrivanjem izvora zaraze i putova prenošenja zaraze, laboratorijskim ispitivanjima uzročnika zaraznih bolesti odnosno epidemije zaraznih bolesti, prijavljivanjem zaraznih bolesti, zdravstvenim nadzorom nad kliconošama, provođenjem imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse, i karantenskim postupcima; obavlja stručni nadzor nad provođenjem mjera za sprječavanje i suzbijanje bolničkih infekcija; priprema smjernice i osigurava brz i učinkovit način obavještavanja i komunikacije u slučaju pojave epidemije većih razmjera koje obuhvaćaju dvije ili više županija; provodi mjere propisane međunarodnim sanitarnim konvencijama i drugim međunarodnim ugovorima; surađuje s međunarodnim institucijama i organizacijama koje se bave pitanjima zaštite pučanstva od zaraznih bolesti; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke u skladu s procjenom situacije na terenu; izrađuje godišnje programe provođenja službenih kontrola, vodi očevid­nike u vezi nadzora i postupaka i podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; utvrđuje sanitarno-tehničke i higijenske uvjete te ovjerava usklađenost glavnog projekta s propisanim uvjetima; sudjeluje pri tehničkim pregledima građevina iz nadležnosti sanitarne inspekcije; prati i analizira stanje i pojave u vezi s primjenom propisa iz područja ionizirajućih i neionizirajućih zračenja te predlaže mjere za unaprjeđenje stanja; sudjeluje u izradi nacrta prijedloga zakona i provedbenih propisa iz područja ionizirajućih i neionizirajućih zračenja; sudjeluje u izradi nacrta zakonskih i podzakonskih akata iz područja predmeta opće uporabe te daje stručna mišljenja o načinu njihove provedbe, daje primjed­be i mišljenja na nacrte propisa koje izrađuju druga tijela, vodi postupke vezano za izdavanje dozvola za uvoz i stavljanje u promet kozmetike s posebnom namjenom; vodi registar odobrenih pripravka kozmetike s posebnom namjenom; obavlja sve upravno-pravne i inspekcijske poslove vezano za proizvodnju i stavljanje na tržište materijala od kojih su izrađeni predmeti opće uporabe koji dolaze u neposredan dodir s hranom; predmeta koji dolaze u neposredan dodir s hranom (posuđe, pribor, oprema, uređaji i ambalaža koja se rabi u poslovanju s hranom); posuđa, pribor, opremu i uređaje za proizvodnju kozmetičkih proizvoda; ambalaže za predmete opće uporabe; dječje igračke, uključujući proizvode namijenjene dojenčadi i djeci mlađoj od 3 godine za olakšavanje hranjenja i sisanja, umirivanja i spavanja, te proizvodi za zabavu odraslih; kozmetičke proizvode; kozmetiku s posebnom namjenom; sredstva za održavanje čistoće u kućanstvu i u industriji, uključujući i ona koja se koriste u proizvodnji i prometu hrane, dezinfekcijska sredstva i insekticidi; duhan, duhanski proizvodi i pribor za pušenje; određene predmete i sredstva koja pri uporabi dolaze u neposredan dodir s kožom i/ili sluznicom; prati stanje na područjima koje nadzire sanitarna inspekcija te predlaže donošenje ili izmjenu propisa iz nadležnosti sanitarne inspekcije; provodi stručni nadzor nad radom sanitarnih inspektora u uredima državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu iz području nadzora.

8.1.2. Odjel za sigurnost hrane

Članak 54.

Odjel za sigurnost hrane obavlja upravno-pravne i stručne poslove te poslove sanitarnog nadzora nad zdravstvenom ispravnošću i higijeni hrane u proizvodnji i prometu hrane; harmonizacijom nacionalnih propisa s horizontalnim propisima Europske unije vezanih za zdravstvenu ispravnost i higijenu hrane, te nadzire njihovu provedbu; koordinira suradnju s nadležnim tijelima drugih zemalja za područje sigurnosti hrane kao i s nadležnim tijelima Republike Hrvatske; prati događanja u području sigurnosti hrane u zemljama Europske unije i zemljama kandidatima za članstvo u Europsku uniju; koordinira radom Odjela unutar Uprave za sanitarnu inspek­ciju na području usklađivanja i primjene legislative s pravnom stečevinom Europske unije; putem Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija potiče i koordinira suradnju s Misijom Republike Hrvatske pri Europskoj uniji na području sanitarnog i higijenskog nadzora; provodi nadzor nad provedbom propisa vezanim uz hranu za posebne medicinske potrebe, dodatke prehrani, dječju hranu, brzo smrznutu hranu, kontaminante, aditive i arome; izrađuje i osigurava provedbu specifičnih propisa iz svoje nadležnosti za koje Europska unija nije donijela posebne propise; s ostalim zainteresiranim stranama sudjeluje u izradi vodiča dobre proizvođačke prakse, dobre laboratorijske prakse i vodiča za primjenu HACCP-a;surađuje s Agencijom za hranu u području uspostave sustava brzog uzbunjivanja u vezi s opasnostima u hrani, te sudjeluje u obavještavanju o rizicima; prati i sudjeluje u radu međunarodnih organizacija (Codex Alimentarius, Svjetska organizacija za prehranu i poljoprivredu – FAO, Svjetska zdravstvena organizacija – WHO); vodi upravni postupak izdavanja rješenja prema Pravilniku o hrani za posebne prehrambene potrebe; evidentira i registrira objekte iz svoje nadležnosti; vodi upisnik evidentiranih i registriranih objekata iz svoje nadležnosti; izrađuje i daje stručna tumačenja svih propisa iz nadležnosti; organizira program edukacije sanitarnih inspektora radi osiguranja jedinstvenog pristupa službene kontrole zdravstvene ispravnosti i higijene hrane; izrađuje vodiče i kontrolne liste za službenu kontrolu zdravstvene ispravnosti i higijene hrane, izrađuje skupne izvještaje o službenoj kontroli hrane; sudjeluje u izradi godiš­njih planova aktivnosti vezanih uz provođenje službenih kontrola, a temeljenih na analizi rizika s navedenim rokovima i podjelom odgovornosti; brine o sustavnoj edukaciji djelatnika Uprave za sanitarnu inspekciju kao i sanitarnih inspektora pri uredima državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu; sudjeluje u pripremi programa edukacije i vodi evidenciju o edukaciji djelatnika Uprave za sanitarnu inspekciju; izrađuje propise o metodama uzorkovanja i laboratorijskim analitičkim metodama za kontrolu sigurnosti hrane; izrađuje propise o uvjetima koje moraju ispunjavati ispitni laboratoriji te propisuje postupak ocjenjivanja i ovlašćivanja ispitnih laboratorija za potrebe službene kontrole hrane; ovlašćuje ispitne i referentne laboratorije za potrebe službene kontrole hrane; vodi evidencije o ovlaštenim ispitnim i referentnim laboratorijima te o metodama za koje su ovlašteni; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

8.1.3. Odjel za GMO kontrolu

Članak 55.

Odjel za GMO kontrolu je središnje i koordinativno tijelo za obavljanje stručnih poslova u vezi s GMO, koje obavlja upravnoprav­ne i stručne poslove te poslove sanitarnog nadzora nad primjenom Zakona o GMO-u i na temelju njega donesenim propisima, sukladno svom djelokrugu; proizvodnjom i prometom GMO-a; ovlašćuje laboratorije za ispitivanje, kontrolu i praćenje GMO-a i proizvoda koji sadrže ili se sastoje ili potječu od GMO-a, te utvrđuje uvjete koje moraju ispunjavati laboratoriji; predlaže Vladi Republike Hrvatske privremeno ili trajno ograničenje ili zabranu uvoza proizvoda koji sadrže ili se sastoje ili potječu od GMO-a; provodi upravni postupak izdavanja rješenja za prekogranični prijenos, prijevoz, stavljanje na tržište GMO-a i proizvoda koji sadrže ili se sastoje ili potječu od GMO-a; obavlja odobravanje svakog GMO-a ili proizvoda koji sadrži ili se sastoji ili potječe od GMO-a prilikom prvog stavljanja na tržište navedenih proizvoda kao i o produljenju dopuštenja za stavljanje na tržište; daje ovlaštenje pravnim osobama za izradu procjene rizika; potvrđuje primitak prijave te sažetak dostavlja bez odlaganja Europskoj komisiji i nadležnim tijelima država članica Europske unije; izrađuje izvješće o procjeni prikladnosti stavljanja na tržište GMO-a i proizvoda koji sadrže ili se sastoje ili potječu od GMO-ate ih dostavlja Europskoj komisiji sa svim utvrđenim podacima; razmatra sporna pitanja s Komisijom Europske unije i nadležnim tijelima država članica Europske unije radi postizanja dogovora u pogledu stavljanja na tržište određenog GMO-a ili proizvoda koji sadrže ili potječu od GMO-a; obavještava Komisiju Europske unije i nadležna tijela država članica Europske unije o izdavanju dopuštenja za stavljanje na tržište GMO-a, proizvoda koji sadrže ili se sastoje ili potječu od GMO-a, u propisanom zakonskom roku; privremeno ograničava ili zabranjuje stavljanje na tržište određenog GMO-a ili proizvoda koji sadrže ili potječu od GMO-a, ako se na temelju informacije o novim ili dodatnim znanstveno utemeljenim podacima utvrdi da GMO ili proizvod koji sadrže ili se sastoje ili potječu od GMO-a mogu predstavljati rizik koji prilikom dopuštenja nije bio uzet u obzir, o čemu obavještavaju nadležno tijelo Europske unije; propisuje uvjete u vezi obilježavanja GMO-a; predlaže Vladi Repub­like Hrvatske zajedno s ostalim nadležnim tijelima, članove Vijeća za genetski modificirane organizme zadužene za praćenje stanja i razvoja na području rukovanja s GMO-om i pružanja stručne pomoći nadležnim tijelima; predlaže Vijeću Odbor za ograničenu uporabu GMO-a i Odbor za uvođenje GMO-a u okoliš; vodi jedinstveni upisnik GMO-a, kao i posebni upisnik sukladno svom djelokrugu, te propisuje oblik i način vođenja upisnika GMO-a i način određivanja troškova ispisa; surađuje s drugim nadležnim tijelima: po pitanju ograničenja uporabe GMO-a u zatvorenom sustavu; surađu­je sa znanstveno-stručnim tijelima osnovanim temeljem Zakona o GMO-u; ovlašćuje laboratorije za ispitivanje, kontrolu i praćenje GMO-a i proizvoda koji sadrže ili se sastoje ili potječu od GMO-a, te utvrđuje uvjete koje moraju ispunjavati laboratoriji o čemu donosi pravilnik; predlaže Vladi Republike Hrvatske privremeno ili trajno ograničenje ili zabranu uvoza proizvoda koji sadrže ili se sastoje ili potječu od GMO-a i podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.

8.1.4. Odjel za opasne kemikalije

Članak 56.

Odjel za opasne kemikalije obavlja upravno-pravne i stručne poslove te poslove sanitarnog nadzora nad vođenjem postupka prijavljivanja novih tvari; vođenjem postupka stavljanja u promet novih tvari; vođenjem postupka stavljanja biocidnih pripravaka u promet; izdavanjem odobrenja za stavljanje biocidnih pripravaka u promet; objavljuje popis biocidnih pripravaka kojima je izdano odobrenje za stavljanje u promet; sudjeluje u izradi pravilnika vezanih uz Zakon o kemikalijama; prikuplja podatke o količinama prijavljenih novih tvari stavljenih u promet; razmjenjuje podatke o prijavljenim novim tvarima i biocidnim pripravcima na međunarodnoj razini; izdaje odobrenja za proizvodnju i promet opasnih kemikalija na veliko; izdaje odobrenja za korištenje vrlo otrovnih kemikalija; izdaje odobrenja za uvoz i izvoz opasnih kemikalija; objavljuje popis prav­nih osoba koje su ovlaštene za ispitivanje svojstava opasnih kemikalija; provodi upravni i stručni nadzor nad provedbom Zakona o kemikalijama i pratećih pravilnika; provodi sanitarni nadzor nad proizvodnjom opasnih kemikalija i prometom na veliko opasnih kemikalija, kao i nad korištenjem vrlo otrovnih kemikalija; provodi upravni postupak u vezi obavljenih nadzora, kao i druge mjere kada je ugroženo zdravlje ljudi i okoliša; prati i sudjeluje u radu međunarodnih organizacija (SAICEM; UNEP) kao i agencijama i nadležnim tijelima stranih država; sudjeluje u izradi i usklađivanju legislative na području opasnih kemikalija s europskim zakonodavstvom, brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethod­nom kontrolom.

8.1.5. Odjel granične sanitarne inspekcije

Članak 57.

Odjel granične sanitarne inspekcije: obavlja inspekcijski nadzor nad osobama, njihovim stvarima, kao i prijevoznim sredstvima u prometu preko državne granice u cilju zaštite pučanstva od unošenja karantenskih i drugih zaraznih bolesti u Republiku Hrvatsku, nadzor nad zdravstvenom ispravnošću hrane i sirovina za njihovu proizvodnju, kao i nad predmetima opće uporabe, nad uvozom i prijevozom otrova i radioaktivnih tvari u Republiku Hrvatsku, te njihovim provozom kroz Republiku Hrvatsku, kao i nad prijenosom umrlih osoba iz inozemstva u Republiku Hrvatsku; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.
Za obavljanje poslova Odjela granične sanitarne inspekcije ustrojavaju se:
8.1.5.1. Odsjek za sjeverozapadnu Hrvatsku
8.1.5.2. Odsjek za istočnu Hrvatsku
8.1.5.3. Odsjek za Istru i sjeverno Primorje
8.1.5.4. Odsjek za Dalmaciju
8.1.5.1. Odsjek za sjeverozapadnu Hrvatsku – područna jedinica sa sjedištem u Zagrebu, obavlja poslove iz djelokruga rada na području sjeverozapadne Hrvatske. Odsjek ima ispostave u Krapini, Karlovcu, Varaždinu, Koprivnici i Goričanu
8.1.5.2. Odsjek za istočnu Hrvatsku – područna jedinica sa sjedištem u Osijeku, obavlja poslove iz djelokruga rada na području središnje i istočne Hrvatske. Odsjek ima ispostave u Vukovaru, Donjem Miholjcu, Novoj Gradiški i Županji.
8.1.5.3. Odsjek za Istru i sjeverno Primorje – područna jedinica sa sjedištem u Rijeci, obavlja poslove iz djelokruga rada na području Istre i sjevernog Primorja. Odsjek ima ispostave u Umagu, Buzetu i Puli.
8.1.5.4. Odsjek za Dalmaciju – područna jedinica sa sjedištem u Splitu, obavlja poslove iz djelokruga rada na području Dalmacije. Odsjek ima ispostave u Šibeniku, Zadru, Pločama i Dubrovniku.
U ispostavama odsjeka – područnih jedinica predviđaju se samostalni izvršitelji.
Odsjeci – područne jedinice i samostalni izvršitelji u ispostavama područnih jedinica – odsjeka u Odjelu za graničnu sanitarnu inspekciju u pravilu obavljaju poslove na područjima za koja su ustrojeni, a prema nalogu ministra mogu obavljati poslove i na drugim područjima.

8.1.6. Odjel projekata stručne i tehničke pomoći te programa EU i međunarodnih organizacija

Članak 58.

Odjel projekata stručne i tehničke pomoći te programa Europske unije i međunarodnih organizacija potiče, priprema i koordinira provedbu projekata financiranih iz predpristupnih programa Europske unije i drugih programa stručno-tehničke pomoći Republici Hrvatskoj iz djelokruga rada Uprave; priprema i planira godišnje i višegodišnje zahtjeve za projekte; predlaže nove projekte; izrađuje hodogram aktivnosti projekata; priprema podloge za financiranje; evaluira ponude; pregovara s izvođačima radova i izrađuje izvješća o provedbi projekata; koordinira aktivnost s drugim ministarstvima i relevantnim institucijama za provedbu projekata; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

8.2. Služba za upravno-pravne poslove sanitarne inspekcije

Članak 59.

Služba za upravno-pravne poslove sanitarne inspekcije je unutarnja ustrojstvena jedinica u Upravi za sanitarnu inspekciju koja obavlja poslove upravnog nadzora nad radom sanitarnih inspektora u uredima državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu, sanitarnih inspektora Ministarstva i graničnih sanitarnih inspektora; priprema stručna mišljenja i upute za rad istih u cilju osiguranja jedinstvenog postupanja u obavljanju sanitarnog nadzora; osigurava jedinstvenu provedbu zakona i drugih propisa iz djelokruga sanitarnog nadzora; potiče i predlaže mjere za unaprjeđenje rada sanitarnih inspektora; vodi upravni postupak drugog stupnja; priprema odgovore na upite Hrvatskoga sabora, Vlade Republike Hrvatske i drugih tijela državne uprave, udruga građana te pravnih i fizičkih osoba; obavlja poslove u vezi postupaka po tužbama u upravnim sporovima; sastavlja miš­ljenja na upite sanitarnih inspektora ureda državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu; prikuplja i obrađuje izvješća o obavljenim nadzorima; sudjeluje u izradi nacrta zakonskih i podzakonskih akata iz nadležnosti Uprave te daje stručna mišljenja o načinu njihove provedbe; daje primjedbe i mišljenja na nacrte propisa koje izrađuju druga tijela; prati primjenu međunarodnih propisa iz djelokruga rada sanitarne inspekcije.
Za obavljanje poslova Službe za upravno-pravne poslove sanitarne inspekcije ustrojavaju se:
8.2.1. Odjel za upravni nadzor i drugostupanjski postupak
8.2.2. Odjel za upravno-pravne poslove i stručnu pomoć.

8.2.1. Odjel za upravni nadzor i drugostupanjski postupak

Članak 60.

Odjel za upravni nadzor i drugostupanjske poslove obavlja poslove upravnostručnog nadzora nad radom sanitarnih inspektora ureda državne uprave u županijama i sanitarnih inspektora Grada Zagreba, sanitarnih inspektora Ministarstva i graničnih sanitarnih inspektora; vodi upravni postupak drugog stupnja; obavlja poslove u vezi postupaka po tužbama u upravnim sporovima; prikuplja i obrađuje izvješća o obavljenim nadzorima; osigurava jedinstvenu provedbu zakona i drugih propisa iz djelokruga sanitarnog nadzora; prati stanje na područjima koje nadzire sanitarna inspekcija te predlaže donošenje ili izmjenu propisa iz nadležnosti sanitarne inspekcije; potiče i daje prijedloge za unaprjeđenje rada sanitarnih inspektora; sudjeluje u izradi nacrta zakonskih i podzakonskih akata iz nadležnosti Uprave te daje stručna mišljenja o načinu njihove provedbe; daje primjedbe i mišljenja na nacrte propisa koje izrađuju druga tijela; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

8.2.2. Odjel za upravno-pravne poslove i stručnu pomoć

Članak 61.

Odjel za upravno-pravne poslove i stručnu pomoć priprema stručna mišljenja i upute za rad sanitarnih inspektora u uredima državne uprave u županijama i sanitarnih inspektora Grada Zagreba u cilju osiguranja jedinstvenog postupanja u obavljanju sanitarnog nadzora; potiče i predlaže mjere za unaprjeđenje rada sanitarnih inspektora u uredima državne uprave u županijama i sanitarnih inspektora Grada Zagreba; priprema ovlaštenja i povlačenje istih za rad pravnih osoba koje se ovlašćuje sukladno zakonima iz područja rada sanitarne inspekcije; priprema odgovore na upite Hrvatskoga sabora, Vlade Republike Hrvatske i drugih tijela državne uprave, udruga građana te pravnih i fizičkih osoba; sastavlja mišljenja na upite sanitarnih inspektora ureda državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu; sudjeluje u izradi nacrta zakonskih i podzakonskih akata iz nadležnosti Uprave i Službe te daje stručna mišljenja o načinu njihove provedbe; daje primjedbe i mišljenja na nacrte propisa koje izrađuju druga tijela; priprema prijedloge očitovanja vezanih za upite Ustavnog suda i drugih sudova Republike Hrvatske; vodi registar sanitarnih inspektora; brine o unaprjeđenju rada i stručnom osposobljavanju i usavršavanju sanitarnih inspektora; inicira i organizira održavanje stručnih savjetovanja radi jedinstvene primjene zakona i provedbenih propisa čiju provedbu nadzire sanitarna inspekcija te potiče međusobnu suradnju s inspekcijama drugih tijela državne uprave u pitanjima od zajedničkog interesa; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

9. UPRAVA ZA SOCIJALNU SKRB

Članak 62.

Uprava za socijalnu skrb je upravna organizacija u sastavu Ministarstva koja obavlja upravne i stručne poslove koji se odnose na sustav socijalne skrbi, a posebno na skrb o osobama i obiteljima koje nemaju dovoljno sredstva za podmirenje osnovnih životnih potreba ili im je pomoć potrebna radi otklanjanja uzroka socijalne ugroženosti; zaštitu obitelji u kojima su narušeni međusobni odnosi, posebice među bračnim drugovima; zaštitu djece čiji roditelji žive odvojeno; zaštitu djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi; posvojenje; zaštitu djece i mlađih punoljetnika s poremećajima u ponašanju; zaštitu djece i odraslih osoba pod skrbništvom; unaprjeđenje udomiteljstva; zaštitu osoba s invaliditetom; zaštitu psihički bolesnih, starih i nemoćnih osoba; zaštitu žrtava trgovanja ljudima; zaštitu žrtava obiteljskog nasilja; rehabilitaciju i resocijalizaciju ovisnika o drogama i drugim opojnim sredstvima; obavlja poslove vezane uz humanitarnu pomoć i organizacije civilnog društva; predlaganje mjera za unaprjeđenje organizacije sadržaja i načina rada ustanova socijalne skrbi, osim obiteljskim centrima; pružanje stručne pomoći ustanovama socijalne skrbi, osim obiteljskim centrima; utvrđivanje mreže domova socijalne skrbi i mreže djelatnosti, osim obiteljskih centara; provođenje postupaka u vezi obavljanja djelatnosti socijalne skrbi koju obavljaju druge pravne i fizičke osobe; izvršavanje osnivač­kih prava nad ustanovama kojima je osnivač Republika Hrvatska; provođenje stručnih ispita u djelatnosti socijalne skrbi; provođenje upravnog, inspekcijskog i stručnog nadzora nad radom ustanova socijalne skrbi, osim obiteljskih centara; osnivanje, prestanak i statusne promjene ustanova socijalne skrbi, osim obiteljskih centara; diseminiranje i analiziranje podataka o korisnicima u sustavu socijalne skrbi, primijenjenim oblicima zaštite te drugim statistič­kim elementima u socijalnoj skrbi i izradu statističkih pregleda i izvješća; predlaganje, izradu, unaprjeđenje i usklađenje propisa iz svog djelokruga s odgovarajućim nacionalnim i međunarodnim dokumentima i drugim propisima te postupanje po preuzetim međunarodnim konvencijama iz svog djelokruga; međunarodnu surad­nju kao i praćenje izvršenja obveza; postupanje po predstavkama, pritužbama i upitima građana; organiziranje, provođenje i poticanje različitih oblika stručnog usavršavanja; kratkoročno i srednjoročno planiranje radnih zadataka; sudjelovanje u planiranju državnog proračuna; izrađivanje načina postupanja o različitim procesima rada; analiziranje funkcija iz djelokruga rada Uprave; izrađivanje registara korisnika ustanova socijalne skrbi; podnošenje izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.
U Upravi za socijalnu skrb ustrojavaju se:
9.1. Služba za socijalnu skrb i zaštitu djece i obitelji
9.2. Služba za pravne poslove, upravni i inspekcijski nadzor.

9.1. Služba za socijalnu skrb i zaštitu djece i obitelji

Članak 63.

Služba za socijalnu skrb i zaštitu djece i obitelji je unutarnja ustrojstvena jedinica koja obavlja upravne i druge stručne poslove politike, ustrojavanja i usklađivanja djelatnosti socijalne skrbi; zaštite osoba i obiteljima koje nemaju dovoljno sredstva za podmirenje osnovnih životnih potreba ili im je pomoć potrebna radi otklanjanja uzroka socijalne ugroženosti; zaštite obitelji u kojima su narušeni međusobni odnosi, posebice među bračnim drugovima; zaštite djece čiji roditelji žive odvojeno; zaštite djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi; posvojenje; zaštite djece i mlađih punoljetnika s poremećajima u ponašanju; zaštite djece i odraslih osoba pod skrbništvom; unaprjeđenje udomiteljstva; zaštite osoba s invaliditetom; zaštite psihički bolesnih, starih i nemoćnih osoba; zaštite žrtava trgovanja ljudima; zaštite žrtava obiteljskog nasilja; rehabilitacije i resocijalizacije ovisnika o drogama i drugim opojnim sredstvima, ostvarivanja prava, obveza i odgovornosti iz socijalne skrbi, te poslove vezane uz humanitarnu pomoć i organizacije civilnog društva; djelatnosti i to: sudjelovanja u kolektivnom pregovaranju; praćenje stanja i predlaganje mjera radi unaprjeđenja rada; izrada stručnih podloga za postupak odlučivanja u državnim tijelima; postupanje po predstavkama, pritužbama i upitima građana; organiziranje, provođenje i poticanje različitih oblika stručnog usavršavanja u sustavu socijalne skrbi; osiguravanje suradnje stručnih, znanstvenih, vladinih i nevladinih ustanova i organizacija civilnog društva u zemlji i inozemstvu; vođenje akcijskih i primijenjenih istraživanja i izdavanje stručnih publikacija.
Za obavljanje poslova Službe za socijalnu skrb i zaštitu djece i obitelji ustrojavaju se:
9.1.1. Odjel za opći socijalni rad
9.1.2. Odjel za zaštitu socijalno osjetljivih skupina
9.1.3. Odjel za humanitarnu pomoć i suradnju s organizacijama civilnog društva
9.1.4. Odjel za zaštitu djece, obitelji i skrbništvo
9.1.5. Odjel za zaštitu djece i mladeži s poremećajima u ponašanju, te zaštitu ovisnika o drogama i drugim opojnim sredstvima.

9.1.1. Odjel za opći socijalni rad

Članak 64.

Odjel za opći socijalni rad obavlja poslove politike razvoja i zadovoljavanja potreba u socijalnoj skrbi; sudjeluje u izradi nacrta prijedloga strategija, nacionalnih programa i propisa iz područja socijalne skrbi; prati stanja i poduzima mjere radi unaprjeđenja stručnog rada i metoda socijalnog rada u centrima za socijalnu skrb i unaprjeđenja udomiteljstva; organizira, provodi i potiče raz­ličite oblike stručnog usavršavanja u sustavu socijalne skrbi; vodi akcijska i primijenjena istraživanja i izdavanje stručnih publikacija; dodjeljuje državne nagrade za socijalni i humanitarni rad; skrbi o osobama i obiteljima koje nemaju dovoljno sredstava za podmirenje osnovnih životnih potreba ili im je pomoć potrebna radi otklanjanja uzroka socijalne ugroženosti, odnosno ublažavanja njenih posljedica; sudjeluje u izradi i uvođenju sustava evidencije, dokumentacije i informatizacije sustava socijalne skrbi; sudjeluje u postupku sklapanja kolektivnih ugovora i izrade nacrta podzakonskih propisa iz djelokruga Odjela; surađuje sa stručnim, znanstvenim, vladinim i nevladinim ustanovama i udrugama u zemlji i inozemstvu, te provodi međunarodne donacije i zajmove (projekte) u djelatnosti socijalne skrbi; obavlja poslove vezane uz reformu sustava socijalne skrbi i dr.; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.
Za obavljanje poslova Odjela za opći socijalni rad ustrojavaju se:
9.1.1.1. Odsjek za zaštitu socijalno ugroženih obitelji, statistiku i analitičko-planske poslove
9.1.1.2. Odsjek za udomiteljstvo.

9.1.1.1. Odsjek za zaštitu socijalno ugroženih obitelji, statistiku i analitičko-planske poslove

Članak 65.

Odsjek za zaštitu socijalno ugroženih obitelji, statistiku i analitičko-planske poslove obavlja poslove vezano uz skrb o osobama u socijalno-zaštitnoj potrebi kao i onima koji nemaju dovoljno sredstava za uzdržavanje; koji se odnose na statusne promjene centara za socijalnu skrb te analizu i prijedlog za osnivanje centara za socijalnu skrb; prati, analizira i predlaže mjere za unaprjeđenje stručnog rada u centrima za socijalnu skrb u odnosu na prava prema važećim propisima u području socijalne skrbi u dijelu osiguravanja osnovnih životnih potreba najugroženijih skupina građana; daje stručna miš­ljenja i tumačenja u vezi s primjenom propisa; prati i predlaže promjene u organizaciji rada centara u odnosu na primjere najbolje prakse; prati, analizira i predlaže politiku zapošljavanja u centrima; određuje prioritete u zapošljavanju; prati, analizira i sudjeluje u izradi plana investicija za centre za socijalnu skrb; sudjeluje u izradi zakona i drugih propisa; sudjeluje u projektima reforme sustava socijalne skrbi; prati propise drugih europskih zemalja iz područja socijalne skrbi; postupa po predstavkama i pritužbama građana; prati stanje o korisnicima i pravima u socijalnoj skrbi te predlaže mjere, obavlja poslove vezane uz provođenje službene statistike za područje socijalne skrbi – posebno o primijenjenim oblicima zaštite, korisnicima i sredstvima socijalne skrbi; sudjelovanje u definiranju i provedbi Strategije razvitka službene statistike Republike Hrvatske, Programa statističkih aktivnosti Republike Hrvatske i godišnjih provedbenih planova za statističko područje socijalne skrbi; prikupljanje, kontrolu, evidentiranje i obradu podataka, izradu metodologije i modela za statističko iskazivanje pojava u socijalnoj skrbi, izradu statističke dokumentacije; diseminiranje i analiziranje podataka o korisnicima u sustavu socijalne skrbi, primijenjenim oblicima zaštite, osiguranim i utrošenim sredstvima za socijalnu skrb, te drugim statističkim elementima u socijalnoj skrbi; izradu statističkih pregleda i izvješća, te analitičko-planskih materijala; izradu i uvođenje sustava evidencije i dokumentacije u socijalnoj skrbi, kao i provedbu stručnog nadzora i pružanje stručne pomoći s tim u vezi; uvođenje registra korisnika socijalne skrbi.

9.1.1.2. Odsjek za udomiteljstvo

Članak 66.

Odsjek za udomiteljstvo prati, analizira i predlaže mjere za unaprjeđenje rada udomiteljskih obitelji; organizira tečaj za udomitelje i unaprjeđenje stručnog rada u centrima za socijalnu skrb u području udomiteljstva; prati, analizira, predlaže i provodi edukaciju za struč­ne radnike centara za socijalnu skrb iz područja skrbi izvan vlastite obitelji; prati provedbu, inicira promjene i davanje mišljenja u primjeni propisa u području socijalne skrbi; sudjeluje u izradi nacrta propisa iz područja socijalne skrbi koje se odnose na udomiteljstvo; prati provođenje nadzora nad udomiteljskim obiteljima i davanje prijedloga za unaprjeđenje stručnog rada u centrima za socijalnu skrb; sudjeluje u izradi strategija i drugih stručnih podloga; sudjeluje u projektima reforme sustava socijalne skrbi; prati propise drugih europskih zemalja iz područja udomiteljstva; postupa po predstavkama i pritužbama građana.

9.1.2. Odjel za zaštitu socijalno osjetljivih skupina

Članak 67.

Odjel za zaštitu socijalno osjetljivih skupina obavlja poslove vezane uz vođenje politike razvoja i zadovoljavanja potreba u socijalnoj skrbi u odnosu na osobe s invaliditetom, starijih i nemoćnih osoba, te psihički bolesnih odraslih osoba; sudjeluje u izradi nacrta prijedloga strategija, nacionalnih programa i propisa u području socijalne skrbi; prati stanja i poduzimanje mjera radi unaprjeđenja stručnog rada u ustanovama socijalne skrbi; organizira, provodi i potiče različite oblike stručnog usavršavanja u sustavu socijalne skrbi; vodi akcijska i primijenjena istraživanja i izdavanje stručnih publikacija; predlaže standarde za domove za tjelesno ili mentalno oštećene osobe, starije i nemoćne osobe, te psihički bolesne odrasle osobe; daje mišljenja na projektnu dokumentaciju domova za tjelesno ili mentalno oštećene osobe, starije i nemoćne osobe, te psihički bolesne odrasle osobe čija se izgradnja, adaptacija i rekonstrukcija financira iz sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske; daje prethodno mišljenje u postupku izdavanja odobrenja radi osnivanja obiteljskih domova za pružanje usluga tjelesno ili mentalno oštećenim osobama bez osnivanja doma za vjerske zajednice, udruge i druge pravne ili fizičke osobe; sudjeluje u dodjeli državne nagrade za socijalni i humanitarni rad; daje mišljenja o osnivanju, radu, status­nim promjenama i prestanku rada domova socijalne skrbi; utvrđuje mreže domova socijalne skrbi i mreže djelatnosti socijalne skrbi koju obavljaju vjerske zajednice, udruge i druge pravne ili fizičke osobe i inicira postupke javnog natječaja za popunjavanje ove mreže; sudjeluje u davanju mišljenja i provedbi koncesija; sudjeluje u izradi i uvođenju sustava evidencije, dokumentacije i informatizacije sustava socijalne skrbi; sudjeluje u postupku sklapanja kolektivnih ugovora i izrade nacrta podzakonskih propisa iz djelokruga Odjela; obavlja stručne poslove u vezi s vještačenjem osoba s invaliditetom i duševno bolesnih osoba radi ostvarivanja prava iz socijalne skrbi i drugih prava u skladu s posebnim propisima i stručno-administrativne poslove za drugostupanjsko tijelo vještačenja; obavlja poslove vezane uz ostvarivanje prava na naknade dijela sredstava poreza na dodanu vrijednost osobama s invaliditetom; postupa po predstavkama i pritužbama građana; prati propise drugih europskih zemalja iz područja socijalne skrbi; surađuje sa stručnim, znanstvenim, vladinim i nevladinim ustanovama i udrugama u zemlji i inozemstvu, te provodi međunarodne donacije i zajmove (projekte) u djelatnosti socijalne skrbi; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.
Za obavljanje poslova Odjela za zaštitu socijalno osjetljivih skupina ustrojavaju se:
9.1.2.1. Odsjek za zaštitu osoba s invaliditetom
9.1.2.2. Odsjek za poslove vještačenja
9.1.2.3. Odsjek za zaštitu starijih i nemoćnih osoba, te psihički bolesnih odraslih osoba.

9.1.2.1. Odsjek za zaštitu osoba s invaliditetom

Članak 68.

Odsjek za zaštitu osoba s invaliditetom obavlja poslove vezane uz vođenje politike razvoja i zadovoljavanja potreba u socijalnoj skrbi u odnosu na osobe s invaliditetom; sudjeluje u izradi nacrta prijedloga strategija, nacionalnih programa i propisa u području socijalne skrbi iz djelokruga rada ovog Odsjeka; prati stanja i poduzimanje mjera radi unaprjeđenja stručnog rada u ustanovama socijalne skrbi iz djelokruga rada ovog Odsjeka; organizira, provodi i potiče različite oblike stručnog usavršavanja u sustavu socijalne skrbi iz djelokruga rada ovog Odsjeka; vodi akcijska i primijenjena istraživanja i izdavanje stručnih publikacija; predlaže standarde za domove za tjelesno ili mentalno oštećene osobe; daje mišljenja na projektnu dokumentaciju domova za tjelesno ili mentalno oštećene osobe čija se izgradnja, adaptacija i rekonstrukcija financira iz sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske; daje prethodno mišljenje u postupku izdavanja odobrenja radi osnivanja obiteljskih domova za pružanje usluga tjelesno ili mentalno oštećenim osobama bez osnivanja doma za vjerske zajednice, udruge i druge pravne ili fizičke osobe; sudjeluje u dodjeli državne nagrade za socijalni i humanitarni rad; daje mišljenja o osnivanju, radu, statusnim promjenama i prestanku rada domova socijalne skrbi iz djelokruga rada ovog Odsjeka; utvrđuje mreže domova socijalne skrbi i mreže djelatnosti socijalne skrbi koju obavljaju vjerske zajednice, udruge i druge pravne ili fizičke osobe i inicira postupke javnog natječaja za popunjavanje ove mreže iz djelokruga rada ovog Odsjeka; sudjeluje u davanju mišljenja i provedbi koncesija; sudjeluje u izradi i uvođenju sustava evidencije, dokumentacije i informatizacije sustava socijalne skrbi; sudjeluje u postupku sklapanja kolektivnih ugovora i izrade nacrta podzakonskih propisa iz djelokruga Odsjeka; obavlja poslove vezane uz ostvarivanje prava na naknade dijela sredstava poreza na dodanu vrijednost osobama s invaliditetom; obavlja poslove vezane uz ostvarivanje prava na naknade dijela sredstava poreza na dodanu vrijednost osobama s invaliditetom; postupa po predstavkama i pritužbama građana; prati propise drugih europskih zemalja iz područja socijalne skrbi; surađuje sa stručnim, znanstvenim, vladinim i nevladinim ustanovama i udrugama u zemlji i inozemstvu, te provodi međunarodne donacije i zajmove (projekte) u djelatnosti socijalne skrbi; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odsjeka; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.

9.1.2.2. Odsjek za poslove vještačenja

Članak 69.

Odsjek za poslove vještačenja obavlja poslove vezane uz osnivanje prvostupanjskih tijela vještačenja, praćenje, organiziranje i ujednačavanje rada i mjerila, te pružanje stručne pomoći prvostupanjskim tijelima vještačenja; organizira stručne i edukativne sastanke sa članovima prvostupanjskih tijela vještačenja i drugim stručnim djelatnicima radi uvođenja i usavršavanja metoda rada; inicira i predlaže stručno usavršavanje djelatnika koji obavljaju poslove vještačenja; daje prijedloge za donošenje naputaka, priruč­nika i drugih stručnih materijala u svrhu unapređivanja postupka vještačenja; sudjeluje u izradi i uvođenju sustava evidencije, dokumentacije i informatizacije sustava socijalne skrbi; obavlja stručno-administrativne poslove za drugostupanjska tijela vještačenja: vodi evidenciju vještačenih osoba i zapisnika na pripremnim sjednicama, sjednicama sinteze, popunjava obrazac Nalaz i mišljenje, izrađuje prijedloge, izrađuje »Popis članova tijela vještačenja i stručnjaka s liste stručnjaka koji su vještačili osobu i trajanja dijelova postupka vještačenja«, obavještava centre za socijalnu skrb o zaključcima donesenim na sjednicama sinteze; obavlja druge poslove vezane uz provođenje drugostupanjskog postupka vještačenja.

9.1.2.3. Odsjek za zaštitu starijih i nemoćnih osoba, te psihički bolesnih odraslih osoba

Članak 70.

Odsjek za zaštitu starijih i nemoćnih, te psihički bolesnih odraslih osoba obavlja poslove vezane uz: poticanje, organiziranje i praćenje skrbi o starijim i nemoćnim, te psihički bolesnim odraslim osobama; predlaganje mjera za unaprjeđenje skrbi o tim osobama; unaprjeđenje stručnog rada u domovima za starije i nemoćne osobe, te psihički bolesne odrasle osobe; praćenje, tumačenje i iniciranje promjene propisa iz područja zaštite starijih i nemoćnih, te psihič­ki bolesnih odraslih osoba; sudjelovanje u izradi nacrta propisa iz područja zaštite starijih i nemoćnih, te psihički bolesnih odraslih osoba; provođenje i poticanje različitih oblika stručnog usavršavanja; utvrđivanje mreže domova socijalne skrbi za starije i nemoćne osobe, te psihički bolesne odrasle osobe i mreže djelatnosti socijalne skrbi koju obavljaju vjerske zajednice, udruge i druge pravne ili fizičke osobe i iniciranje postupaka javnog natječaja za popunjavanje ove mreže; sudjelovanje u davanju mišljenja i provedbi koncesija; mišljenja o osnivanju, radu, statusnim promjenama i prestanku rada domova za psihički bolesne odrasle osobe; davanje prethodnog miš­ljenja u postupku izdavanja odobrenja radi osnivanja obiteljskih domova za pružanje usluga starijim i nemoćnim, te psihički bolesnim odraslim osobama; davanje mišljenja za obavljanje skrbi o starijim i nemoćnim, te psihički bolesnim odraslim osobama bez osnivanja doma za vjerske zajednice, udruge i druge pravne ili fizičke osobe; predlaganje standarda za domove socijalne skrbi i obiteljske domove koji pružaju usluge skrbi za starije i nemoćne, te psihički bolesne odrasle osobe; sudjelovanje u postupku razvrstavanja domova za starije i nemoćne osobe; davanje mišljenja na projektnu dokumentaciju domova za psihički bolesne odrasle osobe čija se izgradnja, adaptacija i rekonstrukcija financira iz sredstva državnog proračuna Republike Hrvatske; davanje mišljenja na potrebu za investicijskim ulaganjem i održavanjem u domovima za psihički bolesne odrasle osobe; davanje mišljenja u vezi s potrebom sklapanja ugovora o međusobnim odnosima s domovima socijalne skrbi za starije i nemoćne osobe, te psihički bolesne odrasle osobe čiji osnivač nije Republika Hrvatska; davanje mišljenja u vezi s potrebom sklapanja ugovora o međusobnim odnosima s obiteljskim domovima za starije i nemoćne osobe, te psihički bolesne odrasle osobe; praćenje, analizu i predlaganje politike zapošljavanja u domovima za starije i nemoćne osobe i domovima za psihički bolesne odrasle osobe i određivanje prioriteta u zapošljavanju; sudjelovanje u radu povjerenstva u vezi s utvrđivanjem uvjeta glede prostora, opreme, potrebnih stručnih i drugih radnika u domovima za psihički bolesne odrasle osobe i obiteljskim domovima za psihički bolesne odrasle osobe; sudjelovanje u izradi i uvođenju sustava evidencije, dokumentacije i informatizacije sustava socijalne skrbi; postupanje po predstavkama i pritužbama građana; praćenje propisa drugih europskih zemalja iz područja socijalne skrbi; vođenje akcijskih i primijenjenih istraživanja i izdavanje stručnih publikacija; suradnju sa stručnim, znanstvenim, vladinim i nevladinim ustanovama i udrugama u zemlji i inozemstvu i dr.

9.1.3. Odjel za humanitarnu pomoć i suradnju s organizacijama civilnog društva

Članak 71.

Odjel za humanitarnu pomoć i suradnju s organizacijama civilnog društva obavlja poslove vezano uz humanitarnu pomoć i organizacije civilnog društva koje se bave socijalnom i humanitarnom djelatnošću i potrebama osoba s invaliditetom u području socijalne skrbi, prati i daje stručna mišljenja i objašnjenja u vezi s primjenom propisa iz područja humanitarne pomoći i djelovanja navedenih organizacija civilnog društva; potiče i sudjeluje u izradi nacrta prijedloga zakona i drugih propisa kojima se uređuje humanitarna pomoć i djelovanje navedenih organizacija civilnog društva; koordinira i prati aktivnosti humanitarnih organizacija u Republici Hrvatskoj; surađuje s tijelima državne uprave vezano uz humanitarnu pomoć i djelovanje organizacija civilnog društva iz područja socijalne skrbi; surađuje s tijelima državne uprave u provođenju Operativnog plana Nacionalne strategije stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva; sudjeluje u reformi sustava socijalne skrbi kroz poticanje organizacija civilnog društva u pružanju socijalnih usluga u lokalnoj zajednici; surađuje na provedbi projekata iz predpristupnih fondova Europske unije iz područja socijalne skrbi; uvodi standarde Europske unije u suradnji s organizacijama civilnog društva i promovira partnersku suradnju s institucijama iz područja socijalne skrbi; surađuje s Upravom za humanitarnu pomoć Europske komisije; sudjeluje u planiranju, upravljanju i praćenju humanitarne pomoći koju financira Europska zajednica iz općeg proračuna; procjenjuje kapacitete humanitarnih organizacija u Republici Hrvatskoj za pružanje humanitarne pomoći u trećim zemljama, te obavlja programski i financijski nadzor pružene humanitarne pomoći, samostalno ili u suradnji s tijelima Europske unije za pružanje humanitarne pomoći; provodi inspekcijski nadzor nad radom humanitarnih organizacija; daje suglasnost za pružanje humanitarne pomoći i donosi rješenje o oduzimanju statusa humanitarne organizacije; vodi jedinstvenu evidenciju o humanitarnim organizacijama, programima pomoći, te korisnicima i načinu pružanja humanitarne pomoći; izdaje potvrde humanitarnim organizacijama o carinskim olakšicama pri uvozu roba u humanitarne svrhe; izdaje potvrde o carinskim olakšicama, po osnovi donacija iz inozemstva, organizacijama civilnog društva, vjerskim zajednicama, tijelima državne uprave, lokalne samouprave, te ustanovama, u humanitarne i socijalne svrhe; priprema i provodi natječaje za dodjelu financijskih potpora organizacijama civilnog društva koje se bave socijalnom i humanitarnom djelatnošću i potrebama osoba s invaliditetom u području socijalne skrbi; obavlja stručno-administrativne poslove vezane uz financijske potpore – izrada ugovora, naputaka, obrada opisnih i financijskih izvješća, te praćenje provedbe na terenu; vodi evidenciju o osnovnim podacima organizacija civilnog društva iz područja socijalne skrbi; pruža stručnu pomoć organizacijama civilnog društva iz područja socijalne skrbi za unaprjeđenje kvalitete njihovog rada; predlaže dodjelu državne nagrade za socijalni i humanitarni rad; prati stanje potreba iz područja socijalne skrbi i predlaže prioritet­na područja za dodjelu financijskih potpora organizacijama civilnog društva kroz projekte i programe; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine o opravdanosti svakog rashoda stvarnom potrebom koja se potvrđuje prethodnom kontrolom.

9.1.4. Odjel za zaštitu djece, obitelji i skrbništvo

Članak 72.

Odjel za zaštitu djece, obitelji i skrbništvo obavlja poslove unaprjeđenja zaštite i tretmana djece, mladeži, braka, obitelji, te osoba lišenih poslovne sposobnosti; sudjeluje u izradi nacrta zakona i drugih propisa iz područja obiteljsko-pravne zaštite, zaštite djece i mladeži bez odgovarajuće roditeljske skrbi, zaštite djece i odraslih žrtava obiteljskog nasilja, zaštite djece i odraslih žrtava trgovanja, reforme sustava socijalne skrbi; brine o opravdanosti svakog rashoda stvarnom potrebom potvrđenom prethodnom kontrolom.
Za obavljanje poslova Odjela za zaštitu djece, obitelji i skrbništvo ustrojavaju se:
9.1.4.1. Odsjek za obiteljsko-pravnu zaštitu, posvojenje i skrb­ništvo
9.1.4.2. Odsjek za zaštitu djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, žrtava obiteljskog nasilja i djece i odraslih žrtava trgovanja.

9.1.4.1. Odsjek za obiteljsko-pravnu zaštitu, posvojenje i
skrbništvo

Članak 73.

Odsjek za obiteljsko-pravnu zaštitu, posvojenje i skrbništvo sudjeluje u izradi nacrta zakona i drugih propisa iz područja obiteljsko-pravne zaštite; obavlja stručnu analizu mjera obiteljsko-pravne zaštite i instituta posvojenja; formira i vodi središnji očevidnik o potencijalnim posvojiteljima i posvojenjima; daje odobrenja za zasnivanje posvojenja od strane stranih državljana; predlaže unaprjeđenje rada na primjeni mjera obiteljsko-pravne zaštite djece; izrađuje stručne analize instituta skrbništva za djecu i predlaže mjere za unaprjeđenje istoga; izrađuje stručnu analizu instituta skrbništva za odrasle i predlaže mjera za unaprjeđenje istog; prati primjenu instituta posebnog skrbnika; prati pojave dječjih migracija; postupa po predstavkama i upitima drugih tijela; postupa po prihvaćenim konvencijama i međunarodnim ugovorima; surađuje s međunarod­nom socijalnom službom; obavlja međunarodnu i međuresorsku suradnju vezanu uz djelatnost Odsjeka; prati međunarodne propise; sudjeluje u izradi i davanju mišljenja na nacrte međunarodnih ugovora i drugih međunarodnih dokumenata iz djelokruga rada Odsjeka; sudjeluje u reformi sustava socijalne skrbi; postupa po Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice djece i po Konvenciji o ostvarivanju alimentacijskih zahtjeva u inozemstvu; obavlja međuresorsku i međunarodnu suradnju u djelokrugu rada Odsjeka; prati međunarodne propise; sudjeluje u izradi i davanju mišljenja na nacrte međunarodnih ugovora i drugih međunarodnih dokumenata iz djelokruga rada ovog Odsjeka; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odsjeka; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.

9.1.4.2. Odsjek za zaštitu djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, žrtava obiteljskog nasilja i djece i odraslih žrtava trgovanja

Članak 74.

Odsjek za zaštitu djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, žrtava obiteljskog nasilja i djece i odraslih žrtava trgovanja obavlja poslove zaštite djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, žrtava obiteljskog nasilja i djece i odraslih žrtava trgovanja; poduzima mjere za unaprjeđenje sustava zaštite djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, žrtava obiteljskog nasilja i djece i odraslih žrtava trgovanja; prati, inicira i sudjeluje u izradi nacrta propisa koji se odnose na zaštitu djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, djecu žrtve nasilja, žrtve obiteljskog nasilja i djece i odraslih žrtava trgovanja; poduzima mjere za unaprjeđenje organizacije, sadržaja i načina rada ustanova za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, ustanova za djecu i odrasle – žrtve obiteljskog nasilja te djece i odraslih žrtava trgovanja i unaprjeđenje sustava zaštite djece od nasilja; utvrđuje mrežu domova i mrežu djelatnosti koju obavljaju vjerske zajednice, udruge i druge pravne ili fizičke osobe u djelokrugu rada ovog Odsjeka; prati razvoj izvaninstitucionalne skrbi; provodi mjere za suzbijanje nasilja nad djecom te nasilja u obitelji; vodi akcijska i primijenjena istraživanja i izdavanje stručnih publikacija, izrađuje stručne analize o kvaliteti života djece smještene u domovima za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi te predlaže mjere za njihovo unaprjeđenje; potiče i provodi različite oblike stručnog usavršavanja djelatnika u sustavu socijalne skrbi; izrađuje stručne analize o različitim oblicima skrbi koji se pružaju žrtvama obiteljskog nasilja; surađuje s vladinim i nevladinim ustanovama i udrugama u zemlji i inozemstvu; obavlja međuresorsku i međunarodnu suradnju u djelokrugu rada Odsjeka; sudjeluje u reformi sustava socijalne skrbi; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odsjeka; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.

9.1.5. Odjel za zaštitu djece i mladeži s poremećajima u ponašanju, te zaštitu ovisnika o drogama i drugim opojnim sredstvima

Članak 75.

Odjel za zaštitu djece i mladeži s poremećajima u ponašanju, te zaštitu ovisnika o drogama i drugim opojnim sredstvima sudjeluje u izradi nacrta propisa koji se odnose na poduzimanje mjera u interesu zaštite djece i mladeži s poremećajima u ponašanju, poduzima mjera prema maloljetnicima i mlađim punoljetnicima koji su skloni eksperimentiranju sa sredstvima ovisnosti (alkohol, droge) ili kod kojih se je već razvila ovisnost o alkoholu i drogama, izrada zakonskih i podzakonskih akata koji se odnose na postupanje prema počiniteljima kaznenih djela i prekršaja te izvršavanju maloljetničkih sankcija izrečenih temeljem važećih zakona, a koje mogu biti izrečene za počinjena kaznena djela i prekršaje maloljetnicima i mlađim punoljetnicima; unaprjeđuje organizaciju, sadržaje i načine rada ustanova za djecu i mladež s poremećajima u ponašanju; utvrđuje mrežu domova i mrežu djelatnosti koju obavljaju vjerske zajednice, udruge i druge pravne ili fizičke osobe u djelokrugu rada Odjela; prati razvoj izvaninstitucionalne skrbi za djecu s poremećajima u ponašanju; unaprjeđuje zaštitne mjere i planira provođenje izvanzavodskih odgojnih mjera i mjera pružanja pomoći obitelji u obitelji kako bi se prevladali rizični oblici ponašanja djeteta i problemi vezani uz rizičnost same obitelji; planira provođenje alternativnih sankcija; organizira i provodi edukacije stručnih rad­nika centara i domova za socijalnu skrb za provođenje pojedinih alternativnih sankcija i odgojnih mjera izrečenih maloljetnicima i mlađim punoljetnicima, počiniteljima kaznenih djela i prijestupa te prema djeci s poremećajima u ponašanju; vodi evidenciju odgojnih mjera; predlaže i provodi mjere za suzbijanje vršnjačkog nasilja nad djecom; izrađuje stručne analize kvalitete života djece smještene u domovima za djecu i mladež s poremećajima u ponašanju te predlaže mjere za njihovo unaprjeđenje; surađuje s vladinim i nevladinim ustanovama i udrugama u zemlji i inozemstvu; obavlja međuresorsku i međunarodnu suradnju u djelokrugu rada Odjela; sudjeluje u reformi sustava socijalne skrbi; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom.

9.2. Služba za pravne poslove, upravni i inspekcijski nadzor

Članak 76.

Služba za pravne poslove, upravni i inspekcijski nadzor je unutarnja ustrojstvena jedinica koja sudjeluje u izradi nacrta prijedloga zakona i drugih propisa iz područja socijalne skrbi i zaštite osoba s invaliditetom te predlaže njihove izmjene i dopune; provodi upravni nadzor nad radom centara za socijalnu skrb i jedinica lokalne samouprave u pogledu provedbe zakona i drugih propisa u prenijetim im javnim ovlastima; rješava u upravnim stvarima u drugom stupnju povodom žalbi izjavljenih protiv rješenja centara za socijalnu skrb, rješenja upravnog tijela Grada Zagreba iz područja socijalne skrbi; rješava o izvanrednim pravnim lijekovima; rješava o sukobu nadležnosti između centara za socijalnu skrb; rješava o izuzeću centara za socijalnu skrb i ravnatelja; vodi upravni postupak u prvom stupnju u vezi osnivanja, izdavanja odobrenja, utvrđivanja uvjeta i izdavanja rješenja za početak rada ustanova socijalne skrbi i njihovog razvrstavanja te izdavanja odobrenja, utvrđivanja uvjeta i izdavanja rješenja za pružanje skrbi izvan vlastite obitelji vjerskim zajednicama, udrugama i drugim pravnim i fizičkim osobama; obavlja poslove vezane uz izdavanja odobrenja fizičkim osobama za obavljanje usluga obiteljskog doma i izradu rješenja o ispunjavanju propisanih uvjeta za njihov početak rada, kao i izdavanje odobrenja za početak rada osobama koje obavljaju poslove savjetovališta kao profesionalnu djelatnost; rješava u upravnim stvarima u drugom stupnju povodom žalbi izjavljenih protiv rješenja ureda državne uprave u županiji i Gradu Zagrebu vezano za izdavanje odobrenja za pružanje skrbi izvan vlastite obitelji starijim i nemoćnim osobama, provodi postupak naknade štete korisnika prava iz socijalne skrbi; obavlja inspekcijski nadzor nad primjenom i izvršavanjem zakona i drugih propisa, općih i pojedinačnih akata i nadzor nad stručnim radom domova socijalne skrbi, centara za pomoć i njegu, obiteljskih domova, udruga i drugih pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju poslove socijalne skrbi; provodi stručne ispite za stručne radnike u djelatnosti socijalne skrbi, odlučuje o odobravanju i oslobađanja od obveze polaganja stručnih ispita, vodi propisane očevidnike.
Za obavljanje poslova Službe za pravne poslove, upravni i inspekcijski nadzor ustrojavaju se:
9.2.1. Odjel za pravne poslove, upravni nadzor i drugostupanjski postupak
9.2.2. Odjel za inspekcijski nadzor.

9.2.1. Odjel za pravne poslove, upravni nadzor i drugostupanjski postupak

Članak 77.

Odjel za pravne poslove, upravni nadzor i drugostupanjski postupak provodi upravni nadzor nad radom centara za socijalnu skrb u pogledu provedbe zakona i drugih propisa u prenijetim im jav­nim ovlastima, izrađuje propisana izvješća o provedenom nadzoru i poduzimanju zakonom propisanih mjera, posebice poništavanje ili ukidanje po pravu nadzora konačnih rješenja centara za socijalnu skrb iz područja socijalne skrbi i zaštite osoba s invaliditetom kao i konačnih rješenja Grada Zagreba iz područja socijalne skrbi te rješenja iz obiteljsko-pravne zaštite i skrbništva, oglašavanje ništav­nim rješenja centara za socijalnu skrb iz područja socijalne skrbi i zaštite osoba s invaliditetom kao i konačna rješenja Grada Zagreba iz područja socijalne skrbi te rješenja iz obiteljsko-pravne zaštite i skrbništva; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odsjeka; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.
Odjel za pravne poslove, upravni nadzor i drugostupanjski postupak provodi upravni nadzor nad radom upravnih tijela jedinica područne (regionalne) samouprave i ureda državne uprave u županiji i Gradu Zagrebu u pogledu provedbe zakona i drugih propisa u prenijetim im javnim ovlastima iz područja socijalne skrbi, izrađuje propisana izvješća o provedenom nadzoru i poduzimanju zakonom propisanih mjera, posebice poništavanje ili ukidanje po pravu nadzora konačnih rješenja iz područja socijalne skrbi; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odsjeka; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu; brine da je svaki rashod opravdan stvarnom potrebom i potvrđen prethodnom kontrolom; vodi upravni postupak u prvom stupnju u vezi osnivanja, izdavanja odobrenja, utvrđivanja uvjeta i izdavanja rješenja za početak rada ustanova socijalne skrbi i njihovog razvrstavanja te izdavanja odobrenja, utvrđivanja uvjeta i izdavanja rješenja za pružanje skrbi izvan vlastite obitelji vjerskim zajednicama, udrugama i drugim pravnim i fizičkim osobama; obavlja poslove vezane uz izdavanja odobrenja fizičkim osobama za obavljanje usluga obiteljskog doma i izradu rješenja o ispunjavanju propisanih uvjeta za njihov početak rada, kao i izdavanje odobrenja za početak rada osobama koje obavljaju poslove savjetovališta kao profesionalnu djelatnost; rješava u upravnim stvarima u drugom stupnju povodom žalbi izjavljenih protiv rješenja ureda državne uprave u županiji i Gradu Zagrebu vezano za izdavanje odobrenja za pružanje skrbi izvan vlastite obitelji starijim i nemoćnim osobama; provodi struč­ne ispite za stručne radnike u djelatnosti socijalne skrbi, odlučuje o odobravanju i oslobađanja od obveze polaganja stručnih ispita, vodi propisane očevidnike.
Za obavljanje poslova Odjela za pravne poslove, upravni nadzor i drugostupanjski postupak ustrojavaju se:
9.2.1.1. Odsjek za upravni nadzor
9.2.1.2. Odsjek za drugostupanjski postupak
9.2.1.3. Odsjek za statusno-pravne poslove i stručne ispite.

9.2.1.1. Odsjek za upravni nadzor

Članak 78.

Odsjek za upravni nadzor provodi upravni nadzor nad radom centara za socijalnu skrb u pogledu provedbe zakona i drugih propisa u prenijetim im javnim ovlastima, izrađuje propisana izvješća o provedenom nadzoru i poduzimanju zakonom propisanih mjera, posebice poništavanje ili ukidanje po pravu nadzora konačnih rješenja centara za socijalnu skrb iz područja socijalne skrbi i zaštite osoba s invaliditetom kao i konačnih rješenja Grada Zagreba iz područja socijalne skrbi te rješenja iz obiteljsko-pravne zaštite i skrbništva, oglašavanje ništavnim rješenja centara za socijalnu skrb iz područja socijalne skrbi i zaštite osoba s invaliditetom kao i konač­na rješenja Grada Zagreba iz područja socijalne skrbi te rješenja iz obiteljsko-pravne zaštite i skrbništva; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.
Odsjek za upravni nadzor provodi upravni nadzor nad radom upravnih tijela jedinica područne (regionalne) samouprave i ureda državne uprave u županiji i Gradu Zagrebu u pogledu provedbe zakona i drugih propisa u prenijetim im javnim ovlastima iz područja socijalne skrbi, izrađuje propisana izvješća o provedenom nadzoru i poduzimanju zakonom propisanih mjera, posebice poništavanje ili ukidanje po pravu nadzora konačnih rješenja iz područja socijalne skrbi; planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativ­nom smislu.

9.2.1.2. Odsjek za drugostupanjski postupak

Članak 79.

Odsjek za drugostupanjski postupak sudjeluje u izradi nacrta prijedloga zakona i drugih propisa iz područja socijalne skrbi i zaštite osoba s invaliditetom; rješava u upravnim stvarima u drugom stupanju povodom žalbi izjavljenih protiv rješenja centara za socijalnu skrb iz područja socijalne skrbi i zaštite osoba s invaliditetom, kao što su: pomoć za uzdržavanje, jednokratna pomoć, doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina, pomoć i njega u kući, osposob­ljavanje za samostalan život i rad, skrb izvan vlastite obitelji punoljetnih osoba i druge pomoći propisane Zakonom o socijalnoj skrbi i podzakonskim aktom, pravo na dopust za njegu djeteta i prava na rad s polovicom punog radnog vremena; rješenja upravnog tijela Grada Zagreba iz područja socijalne skrbi te rješenja drugih tijela sukladno posebnom zakonu; rješava o izvanrednim pravnim lijekovima; rješava o sukobu mjesne nadležnosti između centara za socijalnu skrb iz područja socijalne skrbi; određuje drugi centar za socijalnu skrb za nadležno postupanje u slučaju da zbog izuzeća ravnatelja ili stručnih radnika centar za socijalnu skrb u području socijalne skrbi ne može postupati.
Odsjek za drugostupanjski postupak iz područja zaštite djece, obitelji i skrbništva rješava u upravnim stvarima u drugom stupnju povodom žalbi izjavljenih protiv rješenja centara za socijalnu skrb iz područja obiteljsko-pravne zaštite i skrbništva kao što su: posvojenje, skrbništvo, povjeravanje djeteta bez pristanka roditelja na čuvanje i odgoj drugoj osobi ili ustanovi, nadzor nad izvršavanjem roditeljske skrbi, privremeno uzdržavanje, mjere raspolaganja imovinom djece, skrb izvan vlastite obitelji djece i mlađih punoljetnika s poremećajima u ponašanju te drugih rješenja centara za socijalnu skrb koji spadaju u područje zaštite djece i mlađih punoljetnika sukladno posebnom zakonu, dozvola za rad udomiteljskoj obitelji; rješava o izvanrednim pravnim lijekovima; rješava o sukobu mjesne nadležnosti između centara za socijalnu skrb iz područja obiteljsko--pravne zaštite i skrbništva; određuje drugi centar za socijalnu skrb za nadležno postupanje u slučaju da zbog izuzeća ravnatelja ili struč­nih radnika centar za socijalnu skrb u području obiteljsko-pravne zaštite i skrbništva ne može postupati.
Odsjek planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.

9.2.1.3. Odsjek za statusno-pravne poslove i stručne ispite

Članak 80.

Odsjek za statusno-pravne poslove i stručne ispite sudjeluje u izradi nacrta prijedloga zakona i drugih propisa iz područja socijalne skrbi; vodi upravni postupak u prvom stupnju u vezi osnivanja, izdavanja odobrenja, utvrđivanja uvjeta i izdavanja rješenja za početak rada ustanova socijalne skrbi i njihovog razvrstavanja te izdavanja odobrenja, utvrđivanja uvjeta i izdavanja rješenja za pružanje skrbi izvan vlastite obitelji vjerskim zajednicama, udrugama i drugim pravnim i fizičkim osobama; izrađuje rješenja o početku i prestanku rada fizičkim osobama koje obavljaju djelatnost socijalne skrbi kao profesionalnu djelatnost (savjetovalište i obiteljski domovi); rješava u upravnim stvarima u drugom stupnju povodom žalbi izjavljenih protiv rješenja ureda državne uprave u županiji i Gradu Zagrebu vezano za izdavanje odobrenja i rješenja o ispunjavanju uvjeta za početak rada pravnim i fizičkim osobama koje pružaju usluge skrbi izvan vlastite obitelji starijim i nemoćnim osobama; vrši osnivačka prava nad ustanovama socijalne skrbi kojima je osnivač Republika Hrvatska; izrađuje odluke o imenovanju i razrješenju upravnih vijeća centara za socijalnu skrb i domova socijalne skrbi kojima je osnivač Republika Hrvatska; daje suglasnosti na statute i druge opće akte te njihove izmjene i dopune centrima za socijalnu skrb i domovima socijalne skrbi kojima je osnivač Republika Hrvatska te drugim pravnim subjektima sukladno posebnim propisima; obavlja poslove u vezi ocjenjivanja ravnatelja ustanova socijalne skrbi i postavljanja u položaj mentora i savjetnika.
Odsjek prati provođenje vježbeničkog staža; planira i provodi stručne ispite stručnih radnika u socijalnoj skrbi; izrađuje odluke o odobravanju polaganja stručnog ispita te odluke o oslobađanju od obveze polaganja stručnog ispita stručnih radnika u djelatnosti socijalne skrbi, izdaje uvjerenja o položenom stručnom ispitu te vodi propisanu evidenciju u vezi sa stručnim ispitima; vodi upisnik ustanova socijalne skrbi i evidenciju fizičkih osoba koje samostalno obavljaju djelatnost socijalne skrbi kao profesionalnu djelatnost i druge evidencije i registre u vezi postupanja u procesu rada.
Odsjek planira kratkoročne i srednjoročne radne zadatke; izrađuje načine postupanja o različitim procesima rada; analizira funkcije iz djelokruga rada Odjela; vodi registre u vezi postupanja u procesu rada; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.

9.2.2. Odjel za inspekcijski nadzor

Članak 81.

Odjel za inspekcijski nadzor obavlja inspekcijski nadzor nad primjenom i izvršavanjem zakona i drugih propisa, općih i pojedinačnih akata i nadzor nad stručnim radom domova socijalne skrbi, centara za pomoć i njegu, obiteljskih domova, udruga i drugih pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju poslove socijalne skrbi koja pruža usluge skrbi izvan vlastite obitelji (djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi; tjelesno ili mentalno oštećenoj djeci i odraslim osobama; psihički bolesnim odraslim osobama: starijim i nemoćnim osobama; djeci i mlađim punoljetnim osobama s poremećajima u ponašanju; djeci i odraslim osobama ovisnicima o alkoholu, drogama i drugim opojnim sredstvima; djeci i odraslim osobama-žrtvama obiteljskog nasilja).

10. UPRAVA ZA ZAŠTITU ŽRTAVA I SUDIONIKA RATA

Članak 82.

Uprava za zaštitu žrtava i sudionika rata je upravna organizacija u sastavu Ministarstva koja obavlja upravne i druge stručne poslove zaštite civilnih žrtava iz Domovinskog rata, zaštite hrvatskih držav­ljana sudionika II. svjetskog rata; zaštite vojnih i civilnih invalida II. svjetskog rata, zaštite osoba stradalih u obavljanju obvezne vojne službe od 15. svibnja 1945. do 17. kolovoza 1990. i članova njihovih obitelji te poslove koji se odnose na obavljanje vojne obveze u civilnoj službi i to: sustavno prati stanja u vezi s društvenim i socijalnim položajem i zaštitom žrtava i sudionika rata, izrađuje analitičke, koncepcijske i druge stručne podloge te predlaže mjere od značenja za njihovu zaštitu; pruža stručnu pomoć i osigurava provedbu; rješava u upravnim stvarima u drugostupanjskom postupku i obnovi postupka te reviziju prvostupanjskih rješenja; provodi upravni nadzor; postupa po predstavkama i upitima građana, tijela državne uprave i udruga; definira i primjenjuje odgovarajući informacijski sustav i podsustav, te korisničke zahtjeve i programska rješenja; zaprima i obrađuje zahtjeve za doznaku proračunskih sredstava; izrađuje naloge za isplatu i likvidaciju faktura; vodi evidenciju o izvršenim isplatama i o broju i strukturi korisnika; izrađuje financijska, statistička i druga izvješća; podnosi izvješća o učinjenom u kvantitativnom i kvalitativnom smislu.
U Upravi za zaštitu žrtava i sudionika rata ustrojavaju se:
10.1. Odjel za zaštitu žrtava i sudionika II. svjetskog rata i poraća
10.2. Odjel za zaštitu civilnih žrtava iz Domovinskog rata
10.3. Odjel za obavljanje poslova civilne službe.

10.1. Odjel za zaštitu žrtava i sudionika II. svjetskog rata i poraća

Članak 83.

U Odjelu za zaštitu žrtava i sudionika II. svjetskog rata i poraća obavljaju se poslovi: neposredna primjena zakona i propisa, stručna pomoć i osiguravanje njihove provedbe; sudjelovanje u izradi nacrta propisa iz sustava zaštite žrtava i sudionika rata; praćenje stanja i predlaganje mjera za unaprjeđenje položaja korisnika; rješavanje u drugostupanjskom upravnom postupku, obnovi postupka, te reviziji prvostupanjskih rješenja iz područja zaštite sudionika II. svjetskog rata, civilnih i vojnih invalida toga rata, mirnodopskih vojnih invalida, te članova njihovih obitelji; provedba neposrednoga upravnog nadzora nad radom prvostupanjskih tijela državne uprave; vođenje evidencije o radu drugostupanjskoga liječničkog povjerenstva za pregled osoba obuhvaćenih sustavom zaštite i izrada izvješća o radu; izdavanje izvoda iz te evidencije, obračun naknade za rad članova povjerenstva, te administrativne i tehničke usluge u vezi s radom povjerenstva; priprema prijedloga za imenovanja i razrješenja članova prvostupanjskih i drugostupanjskoga liječničkog povjerenstva; sudjelovanje u definiranju sadržajnih funkcija informacijskog sustava i podsustava pravne zaštite korisnika, korisničkih zahtjeva i programskih rješenja te njihova primjena; izrada stručnih mišljenja u vezi s provedbom pravne zaštite korisnika; postupanje po predstavkama i upitima građana, udruga i tijela državne uprave.

10.2. Odjel za zaštitu civilnih žrtava iz Domovinskog rata

Članak 84.

U Odjelu za zaštitu civilnih žrtava iz Domovinskog rata obav­ljaju se poslovi: neposredna primjena zakona i propisa, stručna pomoć i osiguravanje njihove provedbe; sudjelovanje u izradi nacrta propisa iz sustava zaštite žrtava i sudionika rata; praćenje stanja i predlaganje mjera za unaprjeđenje položaja korisnika; rješavanje u drugostupanjskom upravnom postupku i obnovi postupka, te reviziji prvostupanjskih rješenja iz područja zaštite civilnih invalida iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji; neposredni upravni nadzor nad radom prvostupanjskih tijela državne uprave; sudjelovanje u realizaciji psihosocijalne pomoći za civilne žrtve iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji; suradnja s vladinim i nevladinim organizacijama u cilju pružanja pomoći i predlaganja mjera za unaprjeđenje skrbi o civilnim stradalnicima Domovinskog rata i članova njihovih obitelji; sudjelovanje u definiranju sadržajnih funkcija informacijskog sustava i podsustava pravne zaštite korisnika, korisničkih zahtjeva i programskih rješenja te njihova primjena; izrada stručnih mišljenja u vezi s provedbom pravne zaštite korisnika; postupanje po predstavkama i upitima građana, udruga i tijela državne uprave; sudjelovanje u izradi provedbenih propisa u vezi s utvrđivanjem mjesečnih svota osobne invalidnine i drugih novčanih primanja; prijem i obrada zahtjeva za doznaku sredstava, izrada naloga za isplatu i likvidacija faktura; vođenje evidencije o izvršenim isplatama i o broju i strukturi korisnika; izrada financijskih, statističkih i ostalih izvješća i očitovanja na upite korisnika i zainteresiranih tijela.

10.3. Odjel za obavljanje poslova civilne službe

Članak 85.

U Odjelu za obavljanje poslova civilne službe obavljaju se poslovi vezani za neposrednu primjenu zakona i propisa, stručnu pomoć i osiguranje njihove provedbe; sudjelovanje u izradi nacrta prijedloga propisa o pravima i dužnostima osoba koje svoju građansku duž­nost vojne obveze obavljaju u civilnoj službi; izrada nacrta rješenja o upućivanju novaka na obavljanje vojne obveze u civilnoj službi; vođenje evidencije o civilnim obveznicima i izdavanje iskaznica civilne službe; nadzor nad obavljanjem vojne obveze u civilnoj služ­bi; stručno-administrativne poslove za rad Povjerenstva za civilnu službu i Povjerenstva za žalbe; izradu financijskog plana potrebnih sredstava; postupanje po predstavkama i upitima; izradu stručnih mišljenja i analiza.

III. UPRAVLJANJE MINISTARSTVOM

Članak 86.

Ministar predstavlja Ministarstvo i upravlja njegovim radom.
Državni tajnik kojeg odredi ministar zamjenjuje ministra u slučaju njegova izbivanja ili spriječenosti te obavlja i druge poslove koje mu povjeri ministar.
Upravnim organizacijama u sustavu Ministarstva i unutarnjim ustrojstvenim jedinicama upravljaju čelnici tijela utvrđeni Uredbom o načelima za unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave.
Samostalnim odjelima iz članaka 4. i 5. upravlja načelnik Odjela koji odgovara za svoj rad ministru i državnim tajnicima.
Samostalni izvršitelji u ispostavama područnih jedinica – odsjeka u Odjelu za graničnu sanitarnu inspekciju za svoj rad odgovaraju voditeljima odsjeka.

Članak 87.

Kao stručno tijelo i savjetodavno tijelo, ministar osniva stručni kolegij.
Sastav i način rada stručnog kolegija utvrdit će se Pravilnikom o unutarnjem redu Ministarstva.

Članak 88.

Za raspravljanje o pojedinim pitanjima iz djelokruga Ministarstva, a osobito za utvrđivanje nacrta propisa, davanja mišljenja i prijedloga u osobito značajnim stvarima, ministar može osnovati stručne savjete, povjerenstva, radne skupine i slično.
Odlukom o osnivanju stručnog savjeta, povjerenstva, odnosno radne skupine iz stavka 1. ovog članka utvrdit će se njegov sastav, djelokrug, način rada, te druge pojedinosti.

IV. OKVIRNI BROJ SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA

Članak 89.

Okvirni broj državnih službenika i namještenika potrebnih za obavljanje poslova iz djelokruga rada Ministarstva određen je u tablici koja je sastavni dio ove Uredbe i ne objavljuje se u »Narodnim novinama«.

V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 90.

Pravilnikom o unutarnjem redu Ministarstva utvrdit će se broj potrebnih državnih službenika i namještenika s naznakom njihovih poslova i zadaća i stručnih uvjeta potrebnih za njihovo obavljanje, njihove ovlasti i odgovornosti, te druga pitanja od značaja za rad Ministarstva koja nisu uređena ovom Uredbom.
Pravilnik o unutarnjem redu Ministarstva donijet će ministar zdravstva i socijalne skrbi uz prethodnu suglasnost državnog tijela nadležnog za poslove opće uprave, u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove Uredbe.
Ministar zdravstva i socijalne skrbi, odnosno druga ovlaštena osoba, donijet će rješenja o rasporedu na radna mjesta državnih službenika i namještenika u roku od 30 dana od dana isteka roka iz stavka 2. ovog članka.

Članak 91.

Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje važiti Uredba o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi (»Narodne novine«, br. 38/2004 i 104/2005).

Članak 92.

Ova Uredba stupa na snagu danom objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 023-03/07-01/10
Urbroj: 5030108-07-1
Zagreb, 5. travnja 2007.

Potpredsjednica Vlade
i ministrica obitelji, branitelja
i međugeneracijske solidarnosti
Jadranka Kosor, dipl. iur., v. r.




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga