POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA

1741

Na temelju članka 21. stavka 3., članka 22. stavka 2., članka 23. stavka 5., članka 24. stavka 4., članka 26. stavka 3., članka 30. stavka 2., članka 31. stavka 4. i članka 44. stavka 4., Zakona o biljnom zdravstvu (»Narodne novine«, br. 75/05), ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva donosi

PRAVILNIK

O FITOSANITARNOM UPISNIKU I BILJNIM PUTOVNICAMA

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

(sadržaj Pravilnika)

Ovim se Pravilnikom propisuju uvjeti za upis u Fitosanitarni upisnik proizvođača, prerađivača, uvoznika i distributera određenog bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta za potrebe biljnog zdravstva (u daljnjem tekstu: FITO-Upisnik); sadržaj i način vođenja FITO-Upisnika; oblik, sadržaj i način podnošenja zahtjeva za upis u FITO-Upisnik; obveze obveznika upisanih u FITO-Upisnik; mjerila na temelju kojih se određuje tko je mali proizvođač ili prerađivač i definira lokalno tržište; uvjeti i način obavljanja fitosanitarnog pregleda; okolnosti u kojima se primjenjuje ili se ne smije primijeniti pojedina mjera; pojedinosti i uvjeti za svaku od tih mjera; uvjeti kojima moraju udovoljavati ovlaštenici; način izdavanja biljne putovnice; sadržaj, izgled i stupanj standardizacije biljnih putovnica; izgled drugih službenih oznaka koje se smatraju biljnom putovnicom; uvjeti za dobivanje ovlaštenja za izdavanje biljnih putovnica; način i rok izdavanja ovlaštenja za izdavanje biljnih putovnica; obrazac, sadržaj i način podnošenja zahtjeva za izdavanje ovlaštenja za izdavanje biljnih putovnica; obveze ovlaštenika pri izdavanju biljnih putovnica; način ukidanja ovlaštenja za izdavanje biljnih putovnica; te način označavanja pošiljke bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta koja se unosi iz treće zemlje i za koju je dopušteno premještanje do odredišta u unutrašnjosti zemlje.

Članak 2.

(značenje izraza)

Izrazi koji se rabe u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
1. Popisi štetnih organizama i popisi bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta jesu popisi čiji je sadržaj propisan Pravilnikom o mjerama za sprječavanje unošenja i širenja organizama štetnih za bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete i mjerama suzbijanja tih organizama (»Narodne novine« 74/06).
2. Prerađivači su pravne ili fizičke osobe koje prerađuju bilje i biljne proizvode navedene u Popisu IV. dijelu A i Popisu V. dijelu A provedbenog propisa iz točke 1. ovoga članka.
3. Komercijalni proizvođači i prerađivači jesu pravne ili fizičke osobe koje se profesionalno bave proizvodnjom odnosno preradom bilja i biljnih proizvoda navedenih u Popisu IV. dijelu A i Popisu V. dijelu A provedbenog propisa iz točke 1. ovoga članka, koji su namijenjeni prodaji.
4. Mali proizvođači ili prerađivači su fizičke osobe:
– koje proizvode ili prerađuju bilje i biljne proizvode navedene u Popisu IV. dijelu A i Popisu V. dijelu A, provedbenog propisa iz točke 1. ovoga članka, na zemljištu čija površina ne prelazi 500 m2 ako se radi o zaštićenom prostoru, odnosno 1500 m2 na otvorenom prostoru, i
– koje bilje i biljne proizvode navedene u Popisu IV. dijelu A i Popisu V. dijelu A provedbenog propisa iz točke 1. ovoga članka ne prodaju komercijalnim proizvođačima odnosno prerađivačima.
5. Lokalnim tržištem smatra se prodaja bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta, na mjestu proizvodnje, na lokalnoj tržnici ili na maloprodajnim mjestima u Republici Hrvatskoj, pod uvjetom da kupci nisu komercijalni proizvođači.

Članak 3.

(FITO-Upisnik)

(1) Upis u FITO-Upisnik obvezan je za proizvođače, prerađivače, uvoznike i distributere određenog bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta (u daljnjem tekstu: posjednici bilja) koji obavljaju neku od djelatnosti iz članka 6. ovoga Pravilnika.
(2) Posjedniku bilja iz stavka 1. ovoga članka, pri upisu u FITO-Upisnik, nadležna uprava dodjeljuje jedinstveni upisni broj posjed­nika, koji služi za identifikaciju.
(3) U FITO-Upisniku se vode podaci o posjedniku bilja, osobi odgovornoj za zdravstvenu zaštitu bilja, mjestu proizvodnje i vrsti proizvodnje odnosno podaci o drugoj djelatnosti iz članka 6. ovoga Pravilnika, koji su navedeni u Prilogu 1., Obrascima 1. i 2. i Prilogu 2., Obrascima 4., 5. i 6.
(4) Prilozi 1. i 2. iz stavka 3. ovoga članka te upute za njihovo popunjavanje tiskani su uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.
(5) Posjednik bilja dužan je nadležnoj upravi jednom godišnje dostaviti podatke o mjestu i vrsti proizvodnje.

Članak 4.

(mjesto proizvodnje)

(1) Mjesto proizvodnje jest:
– poljoprivredno ili šumsko gospodarstvo kao organizacijski i operativno zaokružena jedinica s jedinstvenom upravom, na kojem se obavlja najmanje jedna od djelatnosti iz članka 6. ovoga Pravilnika i kojem nadležna uprava dodjeljuje matični identifikacijski broj (FITO-MIB), ili
– druge lokacije na kojima posjednici bilja, kao pravne ili fizičke osobe, upisane u FITO-Upisnik, obavljaju najmanje jednu od djelatnosti iz članka 6. ovoga Pravilnika, i kojima nadležna uprava dodjeljuje matični identifikacijski broj (FITO-MIB).
(2) Mjesto proizvodnje može imati više zasebnih proizvodnih jedinica.
(3) Ako poljoprivredno gospodarstvo prijavi djelatnost iz članka 6. ovoga Pravilnika kao kooperant, takvo se gospodarstvo u FITO-Upisnik upisuje kao proizvodna podjedinica u sklopu kooperacijskog mjesta proizvodnje.

Članak 5.

(odgovorna osoba)

(1) Odgovorna osoba jest fizička osoba koja zastupa pravnu osobu ili samostalni poduzetnik, ako ta pravna osoba ili samostalni poduzetnik obavlja neku od djelatnosti iz članka 6. ovoga Pravilnika.
(2) Osoba odgovorna za zdravstvenu zaštitu bilja je fizička osoba sa stručnim iskustvom u zdravstvenoj zaštiti bilja, koja udovoljava uvjetima propisanim člankom 9. ovoga Pravilnika.
(3) Fizička osoba iz stavka 1. i 2. ovoga članka može ujedno biti i odgovorna osoba i osoba odgovorna za zdravstvenu zaštitu bilja.

II. FITO-UPISNIK

Članak 6.

(obveznici upisa u FITO-Upisnik)

Upis u FITO-Upisnik je obvezan za posjednike bilja koji obav­ljaju sljedeće djelatnosti:
1. proizvodnju, preradu, skladištenje ili distribuciju bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta navedenih u Popisu V., dijelu A, odjeljku I. provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, kada se oni premještaju;
2. proizvodnju, preradu, skladištenje ili distribuciju bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta navedenih u Popisu V., dijelu A, odjeljku II. provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, kada se oni premještaju u zaštićeno područje;
3. uvoz bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta navedenih u:
– Popisu V., dijelu B, odjeljku I. provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika,
– Popisu V., dijelu B, odjeljku II. istog propisa, kada se oni unose iz trećih zemalja u zaštićeno područje;
4. proizvodnju, otkup ili prikupljanje u skladištu u proizvod­nom području s namjerom distribucije:
– gomolja konzumnog krumpira Solanum tuberosum L.,
– plodova biljaka iz rodova Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf. i njihovih križanaca;
5. proizvodnju i prodaju bilja Rhododendron spp. (osim Rhododendron simsii Planch), Viburnum spp., Camellia spp. i Castanea Mill.

Članak 7.

(iznimke od obveze upisa u FITO-Upisnik)

(1) Upis u FITO-Upisnik nije obvezan za male proizvođače i prerađivače koji se bave proizvodnjom ili preradom iz članka 6., točke 1. i proizvodnjom iz članka 6., točke 4. ovoga Pravilnika, ako je cjelokupna proizvodnja ili prerada bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta namijenjena vlastitim potrebama ili prodaji na lokalnom tržištu fizičkim osobama koje nisu komercijalni proizvođači.
(2) Upis u FITO-Upisnik nije obvezan za one posjednike bilja koji se bave distribucijom, maloprodajom ili skladištenjem bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta iz članka 6. točke 1. i 2. ovoga Pravilnika ako dalje premještaju bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete koji su spremni za prodaju krajnjem korisniku i već ih prati biljna putovnica pa im nije potrebno izdati novu.

Članak 8.

(obvezan upis malih proizvođača u FITO-Upisnik)

Iznimno od odredbe članka 7., stavka 1. ovoga Pravilnika, a zbog opasnosti od širenja štetnih organizama, upis u FITO-Upisnik je obvezan i za male proizvođače sjemenskog krumpira i bilja namijenjenog sadnji iz rodova: Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf. i njihovih križanaca, Amelanchier Med., Chaenomeles Lindl., Cotoneaster Ehrh., Crataegus L., Cydonia Mill., Eriobotrya Lindl., Malus Mill., Mespilus L., Photinia davidiana (Dcne.), Prunus L., Pyracantha Roem., Pyrus L., Sorbus L. i Vitis L.

Članak 9.

(uvjeti za upis u FITO-Upisnik)

(1) Posjednik bilja upisuje se u FITO-Upisnik ako:
– ima osobu odgovornu za zdravstvenu zaštitu bilja, bilo da je to sam posjednik bilja, osoba u radnom odnosu kod posjednika ili osoba ugovorom vezana s posjednikom bilja, koja u njegovo ime provodi i ispunjava obveze iz članka 14. i 19. ovoga Pravilnika.
– dostavi izjavu na Obrascu br. 3 iz Priloga 1. ovoga Pravilnika, koja predstavlja dio zahtjeva za upis u FITO-Upisnik iz članka 10. ovoga Pravilnika, a kojom potvrđuje da je pripravan i sposoban ispunjavati obveze koje preuzima upisom u FITO-Upisnik.
(2) U pogledu stručne spreme, osoba odgovorna za zdravstvenu zaštitu bilja mora udovoljavati najmanje sljedećim uvjetima:
1. Kad posjednik bilja proizvodi, prerađuje, distribuira ili uvozi bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete za koje biljna putovnica nije obvezna:
– srednja stručna sprema poljoprivrednog smjera i jedna godina radnog iskustva u proizvodnji, preradi, distribuciji ili uvozu predmetnog bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta, ili
– tri godine radnog iskustva u proizvodnji, preradi, distribuciji ili uvozu predmetnog bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta;
2. Kad posjednik bilja proizvodi, prerađuje, distribuira ili uvozi bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete za koje je obvezna biljna putovnica i izdaje biljne putovnice za svoje vlastite proizvode:
– visoka ili viša stručna sprema poljoprivrednog smjera i jedna godina radnog iskustva u proizvodnji, preradi, distribuciji ili uvozu predmetnog bilja; biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta, ili
– srednja stručna sprema poljoprivrednog smjera i tri godine radnog iskustva u proizvodnji, preradi, distribuciji ili uvozu predmetnog bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta, ili
– pet godina radnog iskustva u proizvodnji, preradi, distribuciji ili uvozu predmetnog bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta;
3. Kad osoba odgovorna za zdravstvenu zaštitu bilja predstavlja posjednika bilja i izdaje biljne putovnice u njegovo ime:
– visoka ili viša stručna sprema poljoprivrednog smjera i jedna godina radnog iskustva u proizvodnji, preradi, distribuciji ili uvozu predmetnog bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta.
(3) Osoba odgovorna za zdravstvenu zaštitu šumskog bilja mora imati isti stupanj obrazovanja, ali šumarskog smjera i iste godine iskustva kao što je navedeno u stavku 2. ovoga članka.
(4) Osoba odgovorna za zdravstvenu zaštitu bilja iz stavaka 2. i 3. ovoga članka obvezna je završiti obuku o temeljnim znanjima iz područja zdravstvene zaštite bilja.
(5) Obuku iz stavka 4. ovoga članka provodi Zavod za zaštitu bilja u poljoprivredi i šumarstvu Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Zavod), u roku i po programu koji odobrava nadležna uprava.
(6) Po završenoj obuci osobi odgovornoj za zdravstvenu zaštitu bilja izdaje se uvjerenje o temeljnim znanjima iz područja zdravstvene zaštite bilja.

Članak 10.

(zahtjev za upis u FITO-Upisnik)

(1) Posjednik bilja podnosi zahtjev za upis u FITO-Upisnik nadležnoj upravi. Zahtjev se podnosi u pisanom obliku na Obrascima 1., 2. i 3. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(2) Uz zahtjev za upis, posjednik bilja prilaže:
1. dokaz o obrazovanju i radnom iskustvu osobe odgovorne za zdravstvenu zaštitu bilja,
2. presliku ugovora, ukoliko osoba odgovorna za zdravstvenu zaštitu bilja ima ugovor s posjednikom bilja; u ugovoru mora biti točno navedeno koje su obveze osobe odgovorne za zdravstvenu zaštitu bilja,
3. presliku ugovora o zakupu zemljišta, ukoliko je posjednik bilja uzeo u zakup poljoprivredno zemljište.

Članak 11.

(rješenje o upisu u FITO-Upisnik)

(1) Nadležna uprava vodi službeni upisnik zahtjeva za upis u FITO-Upisnik i provjerava podatke navedene u zahtjevu.
(2) Ako se tijekom postupka upisa u FITO-Upisnik utvrdi da je posjednik bilja obvezan upisati se u FITO-Upisnik, u skladu s člankom 6. ovoga Pravilnika i da ispunjava propisane uvjete iz članka 9. ovoga Pravilnika, nadležna će uprava najkasnije u roku od tri mjeseca od dana primitka zahtjeva donijeti rješenje o upisu u FITO-Upisnik i dodijeliti posjedniku bilja jedinstveni upisni broj.
(3) Ako se nakon primitka zahtjeva utvrdi da zahtjev nije potpun ili je iz njega vidljivo da uvjeti iz članka 9. ovoga Pravilnika nisu ispunjeni, odnosno ako to utvrdi nadležni inspektor, nadležna će uprava donijeti rješenje o odbijanju upisa u FITO-Upisnik, a podnositelj zahtjeva neće biti upisan sve dok ne udovolji propisanim uvjetima.
(4) Ako se tijekom postupka upisa u FITO-Upisnik utvrdi da se posjednik bilja ne bavi nijednom od djelatnosti iz članka 6. ovoga Pravilnika ili da udovoljava odredbama članka 7. ovoga Pravilnika, nadležna će uprava zaključkom odbaciti zahtjev za upis u FITO-Upisnik i izvijestiti posjednika bilja da ga zadržava u evidenciji radi mogućih fitosanitarnih pregleda.
(5) Ako posjednik bilja koji je već upisan u FITO-Upisnik, odluči obavljati i drugu djelatnost iz članka 6. ovoga Pravilnika, podnijet će nadležnoj upravi zahtjev za dopunu ili izmjenu upisa u FITO-Upisnik, na Obrascima br. 1. i 2. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika. Nadležna će uprava izdati posjedniku rješenje o dopuni ili izmjeni upisa u FITO-Upisnik, u roku od tri mjeseca od dana podnošenja zahtjeva.

Članak 12.

(brisanje iz FITO-Upisnika)

(1) Posjednik bilja koji je upisan u Upisnik, dužan je u roku od 30 dana nakon prestanka obavljanja djelatnosti iz članka 6. ovoga Pravilnika radi koje je upisan podnijeti zahtjev nadležnoj upravi za brisanje iz FITO-Upisnika.
(2) Nadležna će uprava po službenoj dužnosti privremeno brisati iz FITO-Upisnika posjednika bilja za kojeg se fitosanitarnim ili inspekcijskim pregledom utvrdi da je prestao udovoljavati uvjetima iz članka 9. ovoga Pravilnika ili da je prestao ispunjavati obveze iz članka 14. ovoga Pravilnika, sve dok ne udovolji uvjetima i ispuni obveze.

Članak 13.

(sadržaj i način vođenja FITO-Upisnika)

(1) FITO-Upisnik uspostavlja i vodi nadležna uprava. Upisnikom se upravlja kao računalnom bazom podataka u sklopu informacijskog sustava pod nazivom »FITO-Upisnik«.
(2) FITO-Upisnik sadrži slijedeće podatke:
– jedinstveni upisni broj posjednika,
– matični identifikacijski broj koji dodjeljuje nadležna uprava svakom mjestu proizvodnje (FITO-MIB),
– ime, prezime i adresu posjednika bilja ili naziv i sjedište tvrt­ke,
– ime odgovorne osobe unutar pravne osobe,
– status posjednika,
– porezni broj,
– matični broj tvrtke,
– vrstu djelatnosti,
– poljoprivredno zemljište koje se koristi,
– ime osobe odgovorne za zdravstvenu zaštitu bilja.
(3) Podaci iz stavka 2. ovoga članka sastavni su dio Obrazaca 1. i 2. iz Priloga 1. i Obrazaca 4., 5. i 6. iz Priloga 2. ovoga Pravilnika.

Članak 14.

(obveze posjednika bilja upisanih u FITO-Upisnik)

Posjednik bilja upisan u FITO-Upisnik u skladu s člankom 6. ovoga Pravilnika ili osoba odgovorna za zdravstvenu zaštitu bilja, obvezan je:
1. surađivati s nadležnom upravom i izvijestiti je o svim promjenama podataka koji se vode u FITO-Upisniku u roku od 30 dana od njihova nastanka, a osobito o pojedinostima vezanim uz promjenu:
– vrste bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta i njihova uzgojnog stupnja,
– osobe odgovorne za zdravstvenu zaštitu bilja,
– mjesta proizvodnje,
– statusa, naziva, sjedišta ili adrese pravne ili fizičke osobe;
2. voditi ažurirani plan posjeda na kojem se bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti uzgajaju, proizvode, prerađuju, skladište, drže ili koriste;
3. voditi evidenciju o bilju, biljnim proizvodima i drugim nadziranim predmetima, koje uzgaja, skladišti ili distribuira i čuvati odgovarajuću dokumentaciju najmanje godinu dana;
4. biti na raspolaganju nadležnom inspektoru, Zavodu i drugim ovlaštenim pravnim osobama za vrijeme obavljanja fitosanitarnog pregleda, osigurati uvid u službenu dokumentaciju i omogućiti uzimanje uzoraka;
5. provoditi redovne vizualne zdravstvene preglede bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta, uključujući i preglede upisanih mjesta proizvodnje. Posjednik bilja obvezan je za svaku vrstu bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta voditi evidenciju koja mora sadržavati barem podatke o njihovu podrijetlu, opsegu i vremenu pregleda, utvrđenom zdravstvenom stanju i primjeni sredstava za zaštitu bilja;
6. o svakoj novoj i neuobičajenoj pojavi štetnog organizma odmah izvijestiti nadležnog inspektora, Zavod ili drugu ovlaštenu pravnu osobu, koji o tome odmah izvješćuju nadležnu upravu;
7. dostaviti nadležnom inspektoru, Zavodu ili drugoj ovlaštenoj pravnoj osobi najkasnije do 30. travnja svake godine, ili u slučaju bilja s više od jednog vegetacijskog ciklusa godišnje, najmanje mjesec dana prije početka proizvodnje, podatke o predviđenoj godišnjoj proizvodnji svake pojedine vrste bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta radi obavljanja fitosanitarnog pregleda. Prijava godišnje proizvodnje se podnosi na Obrascu broj 6 iz Priloga 2. ovoga Pravilnika.

III. BILJNA PUTOVNICA

Članak 15.

(izdavanje biljnih putovnica)

Biljne putovnice za bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete navedene u Popisu V., dijelu A, iz provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, uz uvjet da je obavljen fitosanitarni pregled, izdaju:
– obveznici upisa u FITO-Upisnik, ako udovoljavaju uvjetima i kad ih za to ovlasti nadležna uprava,
– Zavod i druge pravne osobe s javnim ovlastima,
– nadležna uprava kad obveznici upisa u FITO-Upisnik ne dobiju ili ne mogu dobiti dozvolu za izdavanje biljne putovnice.

Članak 16.

(uvjeti za dobivanje ovlaštenja za izdavanje biljnih putovnica)

(1) Ovlaštenje za izdavanje biljnih putovnica nadležna uprava izdaje posjedniku bilja ako:
– posjeduje valjano rješenje o upisu u FITO-Upisnik i dodijeljen mu je jedinstveni upisni broj,
– posjeduje zapisnik nadležnog inspektora kojim se potvrđuje da posjednik bilja udovoljava uvjetima za upis u FITO-Upisnik u skladu sa Zakonom o biljnom zdravstvu (u daljnjem tekstu: Zakon) i ovim Pravilnikom i ispunjava uvjete u odnosu na tip, izgled i sadržaj biljnih putovnica, sukladno člancima 22., 24., 25., 26. i 27. ovoga Pravilnika,
– potpiše izjavu koja je dio obrasca zahtjeva za dobivanje ovlaštenja za izdavanje biljnih putovnica iz članka 17. ovoga Pravilnika, kojom potvrđuje da je pripravan i sposoban ispunjavati obveze u svezi izdavanja biljnih putovnica, propisane ovim Pravilnikom.
(2) Biljne putovnice unaprijed može tiskati nadležna uprava i od nje ovlaštene pravne i fizičke osobe.

Članak 17.

(zahtjev za dobivanje ovlaštenja za izdavanje biljnih putovnica)

(1) Posjednik bilja podnosi nadležnoj upravi zahtjev za dobivanje ovlaštenja za izdavanje biljnih putovnica na Obrascima broj 4. i 5., iz Priloga 2. ovoga Pravilnika.
(2) Zahtjevu se prilaže zapisnik nadležnog inspektora iz članka 16., stavka 1., podstavka 2. ovoga Pravilnika.

Članak 18.

(ovlaštenje za izdavanje biljnih putovnica)

(1) Ako su ispunjeni uvjeti propisani člankom 16. ovoga Pravilnika, nadležna uprava izdaje posjedniku bilja ovlaštenje za izdavanje biljnih putovnica (u daljnjem tekstu: ovlaštenik) u roku od tri mjeseca od dana primitka zahtjeva.
(2) Ako se fitosanitarnim ili inspekcijskim pregledom utvrdi da je ovIaštenik prestao udovoljavati uvjetima i ispunjavati obveze propisane Zakonom i ovim Pavilnikom, nadležna će uprava po službenoj dužnosti ukinuti ovlaštenje za izdavanje biljnih putovnica.
(3) Ovlaštenje se može ukinuti i na zahtjev ovlaštenika, ako je prestao proizvoditi, prerađivati ili distribuirati bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete za koje je ovlašten izdavati biljne putovnice.
(4) Na zahtjev ovlaštenika nadležna uprava može dopuniti ovlaštenje za izdavanje biljnih putovnica za druge biljne vrste.
(5) Ovlaštenik iz stavka 4. ovoga članka podnjet će dopunski zahtjev nadležnoj upravi na Obrascima broj 4. i 5. iz Priloga 2., ovoga Pravilnika.
(6) Nadležna uprava izdat će ovlašteniku iz stavka 4. ovoga članka, rješenje o dopuni ovlaštenja za izdavanje biljnih putovnica u roku od tri mjeseca od dana primitka zahtjeva.

Članak 19.

(obveze ovlaštenika pri izdavanju biljnih putovnica)

Ne dovodeći u pitanje odredbe iz članka 14. ovoga Pravilnika, ovlaštenik je obvezan:
– najmanje 14 dana prije namjeravanih promjena vezanih za tip, izgled i sadržaj biljnih putovnica izvijestiti nadležnog inspektora,
– tri godine čuvati dokumentaciju i voditi evidenciju o svim tipovima izdanih biljnih putovnica,
– u slučaju odsutnosti osobe odgovorne za zdravstvenu zaštitu bilja osigurati nazočnost druge osobe sa odgovarajućim stručnim iskustvom koja može preuzeti odgovornost za zdravstvenu zaštitu bilja i o tome izvijestiti nadležnog inspektora.

Članak 20.

(obveze izdavanja biljne putovnice)

(1) Biljna putovnica izdaje se i mora pratiti bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete koji se premještaju do krajnjeg korisnika, ako su navedeni u:
– Popisu V., dijelu A, odjeljku I., točki 1., provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika i
– Popisu V., dijelu A, odjeljku II., točki 1., istog propisa, kad je pošiljka namijenjena premještanju u određeno zaštićeno područje.
(2) Biljna putovnica izdaje se i mora pratiti bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete koji se premještaju do komercijalnih proizvođača radi daljnjeg uzgoja, ako su navedeni u:
– Popisu V., dijelu A, odjeljku I., točki 2. i 3. provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika i
– Popisu V., dijelu A, odjeljku II., točki 2. istog propisa, kad je pošiljka namijenjena premještanju u određeno zaštićeno područje.
(3) Biljna putovnica se izdaje i za bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete navedene u Popisu V., dijelu A, provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, koji se unose iz trećih zemalja i premještaju u skladu sa stavkom 1. i 2. ovoga članka i člankom 28. ovoga Pravilnika.
(4) Nije dopušteno izdavati biljnu putovnicu za bilje, biljne proizvode i druge predmete koji nisu navedeni u Popisu V., dijelu A provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, osim ako nije drukčije određeno drugim propisima iz područja biljnog zdravstva.

Članak 21.

(uvjeti za izdavanje biljne putovnice)

(1) Biljna putovnica izdaje se prije premještanja bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta sukladno članku 20. ovoga Pravilnika, pod uvjetom da bilje, biljni proizvodi i njihov supstrat za rast:
– nisu zaraženi štetnim organizmima navedenim u Popisu I., dijelu A i Popisu II., dijelu A, provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika i
– udovoljavaju posebnim fitosanitarnim zahtjevima navedenim u Popisu IV., dijelu A, odjeljku II. istog propisa.
(2) Bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti iz stavka 1. ovoga članka, kao i njihov supstrat za rast, namijenjeni premještanju u zaštićeno područje, moraju, osim uvjetima iz stavka 1. ovoga članka, udovoljavati i sljedećim uvjetima:
– da nisu zaraženi štetnim organizmima navedenim u Popisu I., dijelu B i Popisu II., dijelu B provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, zbog kojih su određena zaštićena područja uspostavljena i
– da udovoljavaju posebnim fitosanitarnim zahtjevima navedenim u Popisu IV., dijelu B istog propisa, zbog kojih su određena zaštićena područja uspostavljena.

Članak 22.

(tipovi biljnih putovnica)

(1) Tri su tipa biljnih putovnica:
1. Standardna biljna putovnica, koja se izdaje:
– za bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete navedene u Popisu V., dijelu A provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, koji se premještaju s mjesta proizvodnje, ili
– za pošiljke bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta koji se unose iz trećih zemalja, ako su osim u Popisu V. dijelu B navedeni i u Popisu V., dijelu A. istog propisa, sukladno odredbi članka 28. ovoga Pravilnika, ili
– u slučaju kad pošiljku već prati biljna putovnica, ali se pošiljka nalazi na primateljevu mjestu proizvodnje toliko dugo da je moglo doći do promjene razvojnog stadija bilja, pa se takva situacija smatra daljnjim uzgojem ili promjenom mjesta proizvodnje. Daljnjim uzgojem se smatra sadnja, presađivanje, cijepljenje, ukorjenjivanje ili aktivni rast bilja u zaštićenom prostoru u trajanju od najmanje četiri tjedna, odnosno dvanaest tjedana na otvorenom prostoru.
2. Zamjenska biljna putovnica, koja nosi oznaku »ZBP« i izdaje se u slučaju daljnjeg premještanja pošiljke koju već prati biljna putovnica, i to:
– kad se takva pošiljka razdjeljuje u više pojedinačnih pošiljaka ili se više pojedinačnih pošiljaka ili njihovih djelova združuje u jednu pošiljku, ili
– kad je došlo do promjene zdravstvenog stanja bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta, pod uvjetom da je obavljen zdravstveni pregled bilja.
3. Biljna putovnica za zaštićeno područje, koja nosi oznaku »BPZP« i izdaje se za pošiljku koja se premješta u zaštićeno područje ili unutar zaštićenog područja u kojem nema zaraze određenim štetnim organizmom.
(2) Standardna biljna putovnica iz stavka 1. točke 1. ovoga članka izdaje se i u slučaju kad se pošiljka premješta:
– kroz zaštićeno područje, uz uvjet da nema opasnosti od širenja štetnih organizama, ili
– iz zaštićenih područja.
(3) Standardna biljna putovnica iz stavka 1., točke 1., ovoga članka izdaje se za premještanje bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta nevedenih u:
– Popisu V., dijelu A, odjeljku I., točki 1., provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika i
– Popisu V., dijelu A, odjeljku I., točki 2. i 3. istog propisa, ako ga premještaju proizvođači ili prerađivači upisani u FITO-Upisnik i ako je namijenjeno prodaji komercijalnim proizvođačima, pod uvjetom da je proizvodnja tog bilja i biljnih proizvoda jasno odvojena od proizvodnje bilja za druge namjene, a kojom se mogu prenijeti isti štetni organizmi. Smatra se da je proizvodnja bilja jasno odvojena ako je jedinica proizvodnje bilja namijenjenog sjetvi ili sadnji fizički ili vremenski odvojena od proizvodnje bilja za druge namjene.
(4) Zamjenska biljna putovnica može se radi čuvanja poslovne tajne, izdati i u slučaju kad se pošiljka za koju je već izdana biljna putovnica, nepromjenjena premješta dalje.
(5) U slučaju iz stavka 1., točke 2., alineje 2. ovoga članka, zamjensku biljnu putovnicu izdaje nadležni inspektor, Zavod ili druga ovlaštena pravna osoba nakon obavljenog zdravstvenog pregleda.
(6) Ako se zamjenska biljna putovnica izdaje za pošiljku koja se premješta u zaštićeno područje, mora nositi obje oznake: »ZBP« i »BPZP«.

Članak 23.

(iznimke od izdavanja biljnih putovnica)

(1) Biljne putovnice ne izdaju se za bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete navedene u Popisu V., dijelu A i Popisu IV., dijelu A, provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, ako ga premještaju proizvođači odnosno prerađivači za koje nije obavezan upis u FITO-Upisnik, u skladu s člankom 7. ovoga Pravilnika.
(2) Biljne putovnice ne izdaju se za plodove Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf., i njihovih križanaca, s lišćem i peteljkama, navedeno u Popisu V., dijelu A, odjeljku I., točki 1., te za bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete navedene u Popisu V., dijelu A, odjeljku I., točki 2. i 3. provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, ako ih premještaju proizvođači odnosno prerađivači bilja namijenjenog sadnji, upisani u FITO-Upisnik, pod uvjetom:
– da ih premještaju na lokalnom tržištu proizvođačima koji nisu komercijalni proizvođači, ili
– da je bilje pripremljeno za prodaju krajnjem korisniku (pakirano i označeno za konačnu uporabu), a premješta se pravnim osobama, komercijalnim proizvođačima ili fizičkim osobama izvan lokalnog tržišta.
(3) Posjednici bilja koji su upisani u FITO-Upisnik, a koji se bave i distribucijom odnosno prodajom na malo ili skladištenjem iz točke 1. i 2., članka 6. ovoga Pravilnika i koji dalje premještaju bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete navedene u Popisu IV., dijelu A i Popisu V., dijelu A provedbenog propisa iz članka 2., točke 1. ovoga Pravilnika, a koje već prati biljna putovnica i spremno je za prodaju krajnjem korisniku, ne moraju izdati zamjensku biljnu putovnicu, ako navedeno bilje premještaju na lokalnom tržištu.

Članak 24.

(izgled i pričvršćivanje biljne putovnice)

(1) Biljna putovnica sastoji se od službene etikete ili od službene etikete i prateće isprave.
(2) Službena etiketa pričvršćuje se na svaku pojedinu biljku, biljni proizvod i drugi nadzirani predmet, ili na njihovo zbirno pakiranje, ili na prijevozno sredstvo, na način da je isključena mogućnost ponovne uporabe biljne putovnice.
(3) Službena etiketa ne smije biti prethodno upotrebljavanja i mora biti načinjena od prikladnog materijala u pogledu izdržljivosti, otpornosti na vodu i na druge vanjske utjecaje.
(4) Način uporabe samoljepljive službene etikete određuje nad­ležna uprava.
(5) Pratećom ispravom smatra se bilo koji dokument koji se uobičajeno upotrebljava u trgovačke svrhe uz uvjet da sadržava podatke propisane člankom 26. ovoga Pravilnika.

Članak 25.

(poseban izgled i pričvršćivanje biljne putovnice za određeno bilje)

(1) Za određene skupine bilja, nadležna uprava može propisati uporabu obveznog i jednoobraznog izgleda i izvedbe biljne putovnice, u pogledu njenog oblika, veličine i boje, uzimajući u obzir odredbe propisa iz područja stavljanja na tržište sjemena i sadnog materijala.
(2) Službena etiketa izdana za bilje, biljne prozvode i druge nadzirane predmete navedene u Popisu V., dijelu A, odjeljku I., točki 1. provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, mora biti pričvršćena za svaku pojedinačnu biljku ili svežanj bilja, odnosno na najmanju moguću jedinicu pakiranja namijenjenu maloprodaji.

Članak 26.

(sadržaj biljne putovnice)

(1) Ovisno o tipu biljne putovnice ili podrijetlu pošiljke bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta, biljna putovnica mora sadržavati sljedeće podatke:
1. oznaku: »Biljna putovnica Republike Hrvatske«,
2. oznaku zemlje: »HR«,
3. naziv »Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva – Uprava poljoprivrede« ili njegovu specifičnu kraticu »MPŠVG-UP«,
4. upisni broj posjednika bilja,
5. individualni serijski broj, ili broj tjedna u godini, ili broj partije,
6. botanički naziv,
7. količinu,
8. ako je pošiljka namijenjena određenom zaštićenom području: specifičnu oznaku »BPZP« za biljnu putovnicu koja vrijedi za određeno zaštićeno područje i naziv ili kraticu za to područje, odnosno nazive ili kratice za određena zaštićena područja za koja pošiljka ispunjava uvjete, ili serijske brojeve štetnih organizama iz Popisa zaštićenih područja za koja pošiljka ispunjava uvjete,
9. ako se za pošiljku mora izdati zamjenska biljna putovnica: specifičnu oznaku »ZBP« za zamjensku biljnu putovnicu i upisni broj izdavatelja izvorne biljne putovnice. U svrhu čuvanja poslovne tajne, umjesto upisnog broja izdavatelja izvorne biljne putovnice, izdavatelj zamjenske biljne putovnice može koristiti vlastite brojčane oznake dobavljača, uz uvjet da mu je nadležna uprava odobrila njihovo korištenje prilikom izdavanja ovlaštenja, iz članka 18. ovoga Pravilnika. O korištenju vlastitih brojčanih oznaka dobavljača izdavatelj je obvezan voditi evidenciju,
10. ako su bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti podrijetlom iz trećih zemalja: naziv zemlje podrijetla.
(2) Sastoji li se biljna putovnica samo od službene etikete, ona mora sadržavati sve podatke iz stavka 1. ovoga članka i tada prateća isprava nije potrebna.
(3) Sastoji li se biljna putovnica od službene etikete i prateće isprave, službena etiketa mora sadržavati barem podatke iz točaka 1. do 5., stavka 1. ovoga članka, a na pratećoj ispravi moraju biti navedeni svi podaci iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Ako je za izdavanje biljne putovnice ovlašten Zavod ili druga ovlaštena pravna osoba, umjesto naziva iz točke 3. stavka 1. ovoga članka navodi se ime Zavoda ili druge ovlaštene pravne osobe koja je izvršila službeno ispitivanje i potvrđivanje.
(5) Kad biljna putovnica zamjenjuje fitosanitarni certifikat, umjesto naziva iz stavka 1., točke 3. ovoga članka navodi se naziv nadležne fitosanitarne inspekcije koja je izdala biljnu putovnicu.
(6) Podaci određeni propisima kojima se uređuje područje stavljanja na tržište sjemena i sadnog materijala i drugi podaci važni pri trgovini sjemenom i sadnim materijalom mogu se navesti na biljnoj putovnici ali moraju biti jasno odvojeni od podataka iz 1. stavka ovoga članka.

Članak 27.

(unošenje podataka u biljnu putovnicu)

(1) Podaci u biljnoj putovnici moraju u cijelosti biti otisnuti velikim tiskanim slovima. Ako je službena etiketa unaprijed tiskana, podaci koji nedostaju moraju biti otisnuti ili unijeti ručno velikim tiskanim slovima.
(2) Botanički naziv bilja ili biljnih proizvoda u biljnoj putovnici mora biti otisnut ili upisan latinicom.
(3) Svaki naknadni ispravak ili brisanje podataka čine biljnu putovnicu nevažećom.

Članak 28.

(izdavanje biljne putovnice za bilje koje se unosi iz trećih zemalja)

(1) Kad se bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti navedeni u Popisu V., dijelu B provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, unose iz trećih zemalja, a navedeni su i u Popisu V., dijelu A istog propisa, i ako je na mjestu ulaska fitosanitarnim pregledom utvrđeno da udovoljavaju fitosanitarnim uvjetima, fitosanitarni inspektor će zadržati fitosanitarni certifikat i izdati biljnu putovnicu, u skladu s Obrascem iz Priloga 3., koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
(2) Kad je odredišno mjesto pošiljke iz stavka 1. ovoga članka Republika Hrvatska, a pošiljka se ne razdjeljuje ili združuje, fitosanitarni inspektor može dopustiti njeno premještanje do odredišta u unutrašnjosti, s fitosanitarnim certifikatom zemlje izvoznice na kojem će označiti da zamjenjuje biljnu putovnicu.
(3) Kad se bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti navedeni u Popisu V., dijelu B provedbenog propisa iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika, unose iz trećih zemalja, a nalaze se i u Popisu V., dijelu A istog propisa, a na mjestu ulaska nije obavljen cjelokupan fitosanitarni pregled, fitosanitarni inspektor će zadržati kopiju fitosanitarnog certifikata i dozvoliti premještanje pošiljke do službeno odobrenog odredišta ili krajnjeg odredišta, što će navesti na fitosanitarnoj popratnici, sukladno propisu kojim se uređuju minimalni uvjeti za obavljanje provjere identiteta i zdravstvenog stanja pošiljaka bilja koje se unose iz trećih zemalja, u slučaju kad se te provjere obavljaju na mjestima koja nisu mjesta ulaska.

Članak 29.

(posebni slučajevi za izdavanje biljnih putovnica)

(1) U slučaju premještanja pošiljki sjemenskog krumpira Solanum tuberosum L., sjemena suncokreta Helianthus annuus L., sjemena rajčice Lycopersicon lycopersicum (L.) Karsten ex Farw., sjemena graha Phaseolus L. i sjemena lucerne Madicago sativa L., može se umjesto biljne putovnice izdati službena etiketa u skladu s propisima iz područja stavljanja na tržište sjemena i sadnog materijala, pod uvjetom da sadrži oznaku »Biljna putovnica RH«.
(2) U slučaju unošenja pošiljke sjemenskog krumpira u zaštićeno područje ili premještanja unutar zaštićenog područja u kojem nema organizama štetnih za sjemenski krumpir, na biljnoj putovnici mora, u skladu s člankom 26. stavkom 1. točkom 8. ovoga Pravilnika, biti naznačeno da pošiljka udovoljava uvjetima pod kojima je dopušteno unošenje sjemenskog krumpira u to zaštićeno područje ili premještanje unutar njega.

Članak 30.

(obveze kupaca)

(1) Kupci bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta koji se kao krajnji korisnici profesionalno bave biljnom proizvodnjom, obvezni su najmanje godinu dana čuvati pripadajuće biljne putovnice i podatke o njima unositi u svoju evidenciju.
(2) Kad se biljna putovnica sastoji od službene etikete i prateće isprave, čuva se samo prateća isprava.

IV. FITOSANITARNI NADZOR

Članak 31.

(fitosanitarni pregled)

(1) Fitosanitarni pregled obavljaju nadležni inspektori, Zavod ili druge ovlaštene pravne osobe.
(2) Fitosanitarni pregledi obavljaju se kod posjednika bilja upisanih u FITO-Upisnik redovito, u odgovarajuće vrijeme i to najmanje jednom godišnje.
(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, za upisane posjednike bilja iz članka 6., točke 4. ovoga Pravilnika, fitosanitarni pregledi obavljaju se po potrebi, ali najmanje jednom u tri godine.
(4) Fitosanitarni pregled obavlja se u nazočnosti osobe odgovorne za zdravstvenu zaštitu bilja, a sastoji se od provjere dokumenata, provjere identiteta i provjere zdravstvenog stanja bilja, u skladu s fitosanitarnim propisima. O obavljenom pregledu sastavlja se zapisnik. Zapisnik se sastavlja za svako prijavljeno mjesto proizvodnje zasebno.

Članak 32.

(provjera isprava i identiteta)

(1) Provjera isprava i provjera identiteta obavlja se kod upisanih posjednika bilja najmanje jednom godišnje.
(2) Provjerom isprava provjeravaju se:
– rješenje o upisu u FITO-Upisnik i ovlaštenju za izdavanje biljnih putovnica,
– evidencija o podrijetlu i načinu nabave bilja namijenjenog sjetvi ili sadnji,
– izvještaji o rezultatima laboratorijskih analiza zdravstvenog stanja bilja,
– podaci o početku, tijeku i završetku proizvodnje, prerade ili distribucije,
– podaci o mjerama poduzetim za sprječavanje pojave i širenja štetnih organizama i
– pripremljene biljne putovnice u skladu s važećim ovlaštenjem.
(3) Provjerom identiteta provjerava se da li posjednik:
– proizvodi bilje ili biljne proizvode u skladu s važećim upisom,
– proizvodi bilje ili biljne proizvode u skladu s količinama koje su prijavljene za godišnju proizvodnju,
– upotrebljava i pričvršćuje biljnu putovnicu u skladu s člankom 24. ovoga Pravilnika.

Članak 33.

(provjera zdravstvenog stanja)

(1) Provjera zdravstvenog stanja bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta obavlja se najmanje vizualnim pregledom i ne dovodeći u pitanje odredbe članka 31. stavka 2. ovoga Pravilnika, najmanje tako često kako je navedeno u Popisu IV. dijelu A. odjeljku II. provedbenog propisa iz članka 2., točke 1. ovoga Pravilnika, ili ovisno o vrsti proizvodnje, najmanje u sljedećim vremenskim razmacima:
– u proizvodnji sjemena: dva puta godišnje tijekom vegetacijskog ciklusa,
– u proizvodnji voćnog, loznog i šumskog reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica, te reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica višegodišnjeg ukrasnog bilja: dva puta godišnje tijekom vegetacijskog ciklusa,
– u proizvodnji reprodukcijskog sadnog materijala povrća i presadnica povrća i sadnog materijala jednogodišnjih ukrasnih biljaka, uključujući lukovice i gomolje ukrasnog bilja: jedanput tijekom proizvodnog ciklusa.
(2) Provjera zdravstvenog stanja bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta iz stavka 1., podstavka 3. ovoga članka obavlja se kod proizvođača čija je proizvodnja i prodaja namijenjena osobama koje se profesionalno bave proizvodnjom bilja, odnosno imaju ovlaštenje za izdavanje biljnih putovnica iz članka 18. ovoga Pravilnika.
(3) Provjera zdravstvenog stanja bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta iz stavka 1., podstavka 3. ovoga članka obavljaju se manje često, ali najmanje jednom godišnje, kod proizvođača čija je proizvodnja i prodaja namijenjena krajnjim korisnicima na lokalnom tržištu, pod uvjetom da je njihova proizvodnja jasno odvojena od proizvodnje drugih proizvoda.

Članak 34.

(potvrda o zdravstvenom stanju bilja)

(1) Fitosanitarni inspektor, Zavod ili druga ovlaštena pravna osoba, izdaju potvrdu o zdravstvenom stanju bilja, ako bilje namijenjeno sadnji ili biljni proizvodi nisu zaraženi štetnim organizmima navedenim u Popisu I., dijelu A i Popisu II., dijelu A provedbenog propisa iz članka 2., točke 1. ovoga Pravilnika, ako ispunjavaju posebne fitosanitarne zahtjeve navedene u Popisu IV., dijelu A istoga propisa, i ako nisu u većoj mjeri zaraženi drugim nadziranim štetnim organizmima.
(2) Potvrda o zdravstvenom stanju bilja namijenjenog sadnji je obrazac koji propisuje nadležna uprava.
(3) Ne dovodeći u pitanje stavak 1. ovoga članka, kao potvrda o zdravstvenom stanju bilja namijenjenog sadnji može se smatrati i posljednji zapisnik o službenom fitosanitarnom pregledu kojeg je nadležni inspektor obavio kod posjednika bilja koji je obveznik upisa u FITO-Upisnik, a koji sadrži bilje, biljne proizvode i druge nadzirane predmete navedene u Popisu V. dijelu A provedbenog propisa iz članka 2., točke 1. ovoga Pravilnika, po vrstama i količini.
(4) Na temelju potvrde o zdravstvenom stanju bilja ili zapisnika o fitosanitarnom pregledu izdaje se biljna putovnica.

Članak 35.

(izdavanje biljne putovnice za nezaraženi dio bilja)

(1) Ako se provjerom zdravstvenog stanja iz članka 33. ovoga Pravilnika utvrdi da je dio bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta te korištenog supstrata za rast zaražen štetnim organizmima navedenim u Popisu I. dijelu A ili Popisu II. dijelu A provedbenog propisa iz članka 2., točke 1. ovoga Pravilnika, ili u slučaju bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta namijenjenih za određeno zaštićeno područje, navedenih u Popisu I. dijelu B ili Popisu II. dijelu B istoga propisa, biljne putovnice mogu se izdati za preostalo bilje, biljne proizvode i druge predmete ako nema osnove za sumnju na zarazu i ne postoji opasnost od širenja štetnih organizama.
(2) Nadležni inspektor zabranit će premještanje zaraženog bilja, biljnih proizvoda i drugih nadziranih predmeta iz stavka 1. ovoga članka, sve dok ne budu ispunjeni uvjeti i naložit će odgovarajuće mjere u skladu s provedbenim propisom iz članka 2., točke 1. ovoga Pravilnika, te će o tome izvijestiti nadležnu upravu.

Članak 36.

(postupci u slučaju neispunjavanja obveza)

(1) Ako nadležni inspektor, Zavod ili druga ovlaštena pravna osoba, pri provjeri isprava i identiteta utvrdi da posjednik bilja upisan u FITO-Upisnik ne ispunjava obveze iz članka 32. ovoga Pravilnika, upozorit će ga na uočene nepravilnosti i kad je to moguće, odrediti rok za otklanjanje nepravilnosti.
(2) Ako posjednik iz stavka 1., ovoga članka ne otkloni nepravilnosti u određenom roku, nadležni inspektor, Zavod ili druga ovlaštena pravna osoba, može nadležnoj upravi predložiti da se posjedniku bilja ukine ovlaštenje za izdavanje biljnih putovnica.
(3) Ako se pri pregledima iz članka 23. stavka 4. i članka 29. stavka 2. Zakona i članka 31. ovoga Pravilnika utvrdi da bilje, biljni proizvodi i drugi nadzirani predmeti predstavljaju opasnost za širenje štetnih organizama odnosno ako se utvrdi da nisu ispunjeni zahtjevi glede njihovog premještanja, nadležni inspektor, Zavod ili druga ovlaštena pravna osoba će:
– upoznati posjednika bilja s utvrđenim nepravilnostima,
– odrediti način postupanja s biljem, biljnim proizvodima i drugim nadziranim predmetima, da bi se spriječio doticaj sa drugim nezaraženim biljem,
– zapisnički zabilježiti sve poduzete mjere,
– obavjestiti nadležnu upravu i nadležnog inspektora koji će odrediti mjere u skladu s Zakonom.

Članak 37.

(nadzor nad proizvodnjom šumskog bilja)

Poslove i zadatke iz članka 31. – 36. ovoga Pravilnika, koji se odnose na šume, šumske rasadnike i šumski reprodukcijski materijal, obavlja Šumarski institut, Jastrebarsko ili druga ovlaštena pravna osoba.

Članak 38.

(naputci za obavljanje fitosanitarnog pregleda)

(1) Fitosanitarni inspektori obvezni su pri obavljanju fitosanitarnog pregleda, uz odredbe ovoga Pravilnika, primjenjivati i naputke koje donosi Ministarstvo.
(2) Naputci iz stavka 1. ovoga članka dio su priručnika za fitosanitarne inspektore.

V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 39.

(premještanje)

Do dana pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji premještanjem se smatra premještanje unutar Republike Hrvatske, a od dana pristupa Europskoj uniji premještanje unutar država članica Europske unije.

Članak 40.

(biljne putovnice)

Danom pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji, biljna putovnica iz članka 26. stavka 1. i članka 29. stavka 1. ovoga Pravilnika, nosit će oznaku: »Biljna putovnica EZ«.

Članak 41.

(propisi koji prestaju važiti)

Danom stupanja na snagu odredaba ovoga Pravilnika koje se odnose na biljne putovnice, prestaju važiti:
1. Pravilnik o načinu obavljanja obaveznog zdravstvenog pregleda bilja i obrascu uvjerenja o zdravstvenom stanju pošiljaka bilja u unutrašnjem prometu (»Narodne novine«, br. 48/68),
2. Pravilnik o obaveznome zdravstvenom pregledu usjeva i objekata, sjemena i sadnog materijala poljopivrednoga i šumskog bilja (»Narodne novine«, br. 53/91, 11/94, 11/95, 9/99 i 81/01),
3. Pravilnik o načinu dostave izvještaja i podataka o pojavi i poduzetim mjerama za sprečavanje širenja i suzbijanje biljnih bolesti i štetočina (»Narodne novine«, br. 53/91).

Članak 42.

(stupanje Pravilnika na snagu)

(1) Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na biljne putovnice, stupaju na snagu od 1. siječnja 2008., a odredbe koje se odnose na zaštićena područja stupaju na snagu danom pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji.

Klasa: 011-02/07-01/39
Urbroj: 525-1-07-1
Zagreb, 21. svibnja 2007.

Ministar poljoprivrede, šumarstva
i vodnoga gospodarstva
Petar Čobanković, v. r.

Napomena: prilozi su ispušteni u ovom neslužbenom info pregledu

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga