POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA

2618

Na temelju članka 129. stavka 2. podstavka 22. Zakona o policiji (»Narodne novine« broj 129/00.), ministar unutarnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O ŠKOLOVANJU, OSPOSOBLJAVANJU, STRUČNOM USAVRŠAVANJU I SPECIJALIZACIJI POLICIJSKIH SLUŽBENIKA

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se prava, obveze i odgovornosti policijskih službenika Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) koji se upućuju na programe obrazovanja i usavršavanja, mjerila i uvjeti za upućivanje i stipendiranje te pravo na naknade.
Obrazovanjem i usavršavanjem policijskih službenika smatra se temeljno policijsko obrazovanje i osposobljavanje, stručno osposobljavanje, stručno usavršavanje, policijski trening, specijalizacija i školovanje.

Članak 2.

Ustrojstvene jedinice Ministarstva, u okviru svog djelokruga rada, dužne su iskazati potrebe za obrazovanjem i usavršavanjem za svaku sljedeću kalendarsku godinu, radi izrade Plana obrazovanja i školovanja, specijalizacije, stručnog osposobljavanja i usavršavanja.
Prijedlog Plana iz stavka 1. ovoga članka izrađuju Uprava pravnih i kadrovskih poslova i Policijska akademija.
Prijedlog Plana iz stavka 1. ovoga članka podnosi se, zajedno s financijskim pokazateljima, na usvajanje Kolegiju ministra, najkas­nije do kraja srpnja za sljedeću kalendarsku godinu.
Usvojeni Plan iz stavka 1. ovoga članka donosi ministar unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: ministar).

Članak 3.

Programe stručnog osposobljavanja, usavršavanja i specijalizacije policijskih službenika na prijedlog ravnatelja policije (u daljnjem tekstu: ravnatelj) donosi ministar.
Programe temeljnog policijskog obrazovanja i osposobljavanja na prijedlog ministra unutarnjih poslova donosi ministar znanosti, obrazovanja i športa.

I. TEMELJNO POLICIJSKO OBRAZOVANJE I OSPOSOBLJAVANJE

Članak 4.

Temeljnim policijskim obrazovanjem, u smislu ovog Pravilnika, smatra se: završena srednja policijska škola, završeni programi Visoke policijske škole, temeljni policijski tečajevi, program prekvalifikacije za zanimanje policajac, program obrazovanja odraslih za zanimanje policajac te program instruktor u policiji pri Fakultetu za kineziologiju i šport.
Temeljno policijsko osposobljavanje je praktična izobrazba polaznika temeljnog policijskog obrazovanja iz stavka 1. ovoga članka, koja se realizira kroz mentorski program i vježbeničku praksu.

Članak 5.

Zaposlenik Ministarstva koji nije završio niti jedan program temeljnog policijskog obrazovanja iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika, a raspoređen je na radno mjesto policijskog službenika u Ravnateljstvu policije, Upravi za posebne poslove sigurnosti i policijskim upravama, uputit će se na odgovarajući program temeljnog policijskog obrazovanja sukladno vrsti i stupnju stručne spreme koju posjeduje, u roku od godinu dana od dana rasporeda na radno mjesto policijskog službenika.

Članak 6.

Organizacija temeljnog policijskog obrazovanja na Policijskoj školi te prava i obveze polaznika propisani su odredbama Zakona o srednjoškolskom obrazovanju te Statutom Policijske škole.

Članak 7.

Vježbenička praksa je stručna i praktična izobrazba za samostalno obavljanje poslova policijskog službenika.
Mentorski program obuke je praktično osposobljavanje za samostalno obavljanje poslova policijskog službenika te predstavlja dio programa temeljnog policijskog obrazovanja.

Članak 8.

Vježbenička praksa i mentorski program obuke provodi se po posebnom programu pod nadzorom mentora.

Članak 9.

Za vrijeme vježbeničke prakse i mentorskog programa obuke polaznik programa vodi dnevnik u kojeg unosi podatke o policijskim poslovima koje je tijekom prakse obavljao.

Članak 10.

Mentora imenuje ravnatelj policije odnosno pomoćnik ministra nadležan za pravne i kadrovske poslove, na prijedlog načelnika uprave u sjedištu Ministarstva nadležnog za poslove za koje se vježbenik osposobljava, odnosno načelnika policijske uprave.
Mentor se imenuje za jednog vježbenika.

Članak 11.

Vježbeniku sa završenim preddiplomskim ili diplomskim studijem za mentora se može imenovati policijski službenik Ministarstva koji ima završen preddiplomski ili diplomski studij te najmanje pet godina radnog staža na poslovima za koje se vježbenik osposobljava.
Vježbeniku srednje stručne spreme za mentora se može imenovati policijski službenik Ministarstva koji ima srednju stručnu spremu te najmanje pet godina radnog staža na poslovima za koje se vježbenik osposobljava.
Mentor iz stavka 1. i 2. ovoga članka mora imati završen specijalistički tečaj za mentore te posljednje tri godine biti ocijenjen najmanje ocjenom »uspješan«.

Članak 12.

Polaznici temeljnog policijskog obrazovanja iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika ostvaruju pravo na opremu i materijal potreban za realizaciju programa te na prehranu i smještaj u Policijskoj akademiji.

Članak 13.

O međusobnim pravima i obvezama s polaznicima temeljnog policijskog obrazovanja Ministarstvo sklapa ugovor.

II. STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE, USAVRŠAVANJE I SPECIJALIZACIJA

Članak 14.

Stručno osposobljavanje, usavršavanje i specijalizacija, u pravilu, se provodi u Policijskoj akademiji.
Iznimno, stručno osposobljavanje, usavršavanje i specijalizacija može se provoditi i u ostalim objektima Ministarstva ili na drugom mjestu koje odredi ravnatelj odnosno rukovoditelj nadležne ustrojstvene jedinice.
Dopunsko stručno usavršavanje provodi se u policijskim upravama, odnosno upravama u sjedištu Ministarstva.

Članak 15.

Policijski službenici čije je mjesto rada izvan mjesta organiziranja stručnog osposobljavanja, usavršavanja ili specijalizacije, ostvaruju pravo:
– na smještaj i prehranu u Policijskoj akademiji ili na drugom mjestu gdje se organizira stručno osposobljavanje, usavršavanje ili specijalizacija,
– na putne troškove u dolasku i povratku.
Policijski službenici čije je mjesto rada u mjestu organiziranja stručnog osposobljavanja, usavršavanja ili specijalizacije ostvaruju pravo na prehranu.

Članak 16.

Policijski službenici obvezni su završiti sve programe stručnog osposobljavanja, usavršavanja i specijalizacije, potrebne za obavljanje poslova njihova radnog mjesta, na koje ih upućuje Ministarstvo.

Članak 17.

Odluku o upućivanju policijskih službenika na specijalističke tečajeve i seminare koje ne organizira Ministarstvo, na prijedlog nadležnog načelnika uprave u sjedištu Ministarstva, odnosno načelnika policijske uprave, donosi nadležni pomoćnik ministra, odnosno ravnatelj.

Članak 18.

Odluku o upućivanju policijskih službenika na međunarodne specijalističke tečajeve i seminare donosi ministar.

STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE

Članak 19.

Stručnim osposobljavanjem, u smislu ovoga Pravilnika, smatra se izobrazba koja se provodi s ciljem pripreme policijskih službenika za obavljanje novih zadaća na istom ili na drugom radnom mjestu.
Stručno osposobljavanje realizira se kroz programe osposobljavanja rukovoditelja, programe osposobljavanja mentora, instruktora i predavača te sve ostale programe osposobljavanja za potrebe Ministarstva.

Članak 20.

Policijski službenici koji su raspoređeni na radno mjesto načelnika, zamjenika načelnika i pomoćnika načelnika, a nisu završili odgovarajući program osposobljavanja, uputit će se na program osposobljavanja rukovoditelja, u roku od godine dana od dana rasporeda na radno mjesto.

STRUČNO USAVRŠAVANJE

Članak 21.

Stručno usavršavanje, u smislu ovoga Pravilnika, je stalna izobrazba radi podizanja razine znanja i vještina potrebnih za obavljanje poslova radnog mjesta, a provodi se putem seminara, stručnih savjetovanja, predavanja, dopunskog stručnog usavršavanja, policijskog treninga, informatičkih tečajeva i tečajeva stranog jezika.

Seminari

Članak 22.

Odluku o provođenju seminara, na prijedlog nadležnog pomoćnika ministra, donosi pomoćnik ministra nadležan za pravne i kadrovske poslove, odnosno, na prijedlog načelnika uprave u Ravnateljstvu policije i načelnika policijske uprave, donosi ravnatelj.
Odluka iz stavka 1. ovoga članka sadrži podatke o vrsti, nazivu, početku i završetku seminara, broju polaznika, mjestu i vremenu održavanja seminara, predavačima i voditelju seminara.

Dopunsko stručno usavršavanje

Članak 23.

Dopunsko stručno usavršavanje policijskih službenika je upoznavanje s novim propisima i metodama rada iz svog djelokruga te obnavljanje stečenih znanja.
Dopunsko stručno usavršavanje provodi se u redovno radno vrijeme.

Članak 24.

Dopunsko stručno usavršavanje organizira se za policijske službenike raspoređene na radna mjesta srednje stručne spreme (temeljna policija, interventna policija, granična policija i promet­na policija), u Upravi za posebne poslove sigurnosti Ministarstva u sjedištu, policijskim upravama i policijskim postajama, a provode ga predavači koje imenuje nadležni pomoćnik ministra odnosno načelnik policijske uprave.
Program dopunskog stručnog usavršavanja dužni su pohađati policijski službenici do razine šefa smjene.
Na kraju svakog dopunskog stručnog usavršavanja provodi se provjera znanja u pisanom obliku.
Rezultati provjere znanja sastavni su dio godišnje ocjene policijskog službenika.
Predavači na dopunskom stručnom usavršavanju osposobljavaju se u Policijskoj akademiji prema programu pedagoško-instruktiv­nog seminara.
Izvješće o provedenom dopunskom stručnom usavršavanju i provjeri znanja dostavlja se Policijskoj akademiji najkasnije do 15. siječnja za proteklu kalendarsku godinu.

Članak 25.

Program dopunskog stručnog usavršavanja, na prijedlog ravnatelja, odnosno pomoćnika ministra nadležnog za posebne poslove sigurnosti, donosi ministar.
Program dopunskog stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se Upravi za posebne poslove sigurnosti Ministarstva u sjedištu odnosno policijskim upravama najkasnije do 30. studenog za sljedeću kalendarsku godinu.
Na temelju programa dopunskog stručnog usavršavanja iz stavka 1. ovoga članka, Uprava za posebne poslove sigurnosti Ministarstva u sjedištu odnosno policijske uprave obvezne su izraditi Izvedbeni plan najkasnije do 31. siječnja za tekuću godinu.

Članak 26.

O dopunskom stručnom usavršavanju policijskih službenika vodi se dnevnik u koji se upisuju teme koje su obrađene i broj policijskih službenika prisutnih obradi teme.

Članak 27.

Stručni nadzor nad provedbom dopunskog stručnog usavršavanja u policijskim upravama provode voditelji programa dopunskog stručnog usavršavanja Odjela za stručno usavršavanje i specijalizaciju Policijske akademije, najmanje jednom godišnje.

Policijski trening

Članak 28.

Policijski trening, u smislu ovog Pravilnika, obuhvaća:
– opću tjelesnu pripremljenost,
– poznavanje i primjenu borilačkih športova i vještina,
– poznavanje, rukovanje i vještinu gađanja vatrenim oružjem,
– poznavanje, rukovanje i vještinu uporabe interventne palice »TONFA«,
– operativno taktičko postupanje prilikom provođenja osiguranja i zaštite štićenih osoba, objekata i prostora za policijske službenike Uprave za posebne poslove sigurnosti.

Članak 29.

Policijski trening provodi se kroz teorijsku i praktičnu nastavu, godišnju provjeru i ocjensko ispitivanje.

Članak 30.

Policijski trening provodi se u sjedištu Ministarstva i policijskim upravama u redovno radno vrijeme.

Članak 31.

Potrebna sredstva za provedbu policijskog treninga (oprema za realizaciju programa i objekti) osigurava Ministarstvo.

Članak 32.

Termin ocjenskog ispitivanja i godišnje provjere utvrđuje se Izvedbenim planom za provedbu policijskog treninga.
Izvedbeni plan za provedbu policijskog treninga za policijske službenike Ministarstva u sjedištu donosi ravnatelj odnosno nadlež­ni pomoćnik ministra.
Izvedbeni plan za provedbu policijskog treninga u policijskim upravama donosi načelnik policijske uprave.
Plan iz stavka 1. ovoga članka policijske uprave dužne su dostaviti Policijskoj akademiji najkasnije do 31. siječnja za tekuću godinu.

Članak 33.

Nakon provedenog policijskog treninga policijski službenici ocjenjuju se sukladno mjerilima utvrđenim u programu policijskog treninga.

Članak 34.

Izvješće o provedbi programa policijskog treninga policijske uprave dužne su dostaviti Policijskoj akademiji najkasnije do 15. siječnja za proteklu kalendarsku godinu.
Izvješće o provedbi programa policijskog treninga mora sadržavati podatke o neocijenjenim policijskim službenicima uz obrazloženje razloga zbog kojih nisu ocijenjeni.

Članak 35.

Stručni nadzor nad provedbom programa policijskog treninga u policijskim upravama provode voditelji programa policijskog treninga Odjela za stručno usavršavanje i specijalizaciju Policijske akademije, najmanje jednom godišnje.

Sportska natjecanja

Članak 36.

Domaća i međunarodna športska natjecanja u kojim sudjeluju policijski službenici kao i članstvo policijskih službenika u međunarodnim športskim asocijacijama provodi se pod pokroviteljstvom Ministarstva.
Sudjelovanje policijskih službenika na domaćim i međunarodnim športskim natjecanjima odobrava ministar na prijedlog ravnatelja odnosno nadležnog pomoćnika ministra.

Opća tjelesna pripremljenost

Članak 37.

Opća tjelesna pripremljenost postiže se treningom koji je propisan posebnim programom (opći i posebni dio).
Opći dio programa sastoji se od sljedećih športskih aktivnosti:
– atletika
– športska gimnastika
– plivanje
– športske igre i rekreacija.
Posebni dio programa sastoji se od sljedećih športskih aktivnosti:
– skijanje
– alpinizam
– obuka gorske službe spašavanja i ronjenja.
Posebni dio programa opće tjelesne pripremljenosti provodi Policijska akademija, specijalna policija, interventna policija i Uprava za posebne poslove sigurnosti.

Policijski trening u poznavanju i primjeni borilačkih športova i vještina

Članak 38.

Policijski trening u poznavanju i primjeni borilačkih športova i vještina podrazumijeva obuku i provjeru poznavanja borilačkih športova i vještina koje policijski službenici koriste radi svladavanja otpora ili odbijanja napada od sebe, građana, štićenih osoba ili objekata.
Policijski trening za primjenu i poznavanje borilačkih športova i vještina obvezan je za policijske službenike koji u obavljanju služ­benih zadaća primjenjuju policijske ovlasti.
Rukovoditelj ustrojstvene jedinice odredit će, najkasnije do 31. prosinca za iduću kalendarsku godinu, policijske službenike koji su dužni sudjelovati u programu policijskog treninga za primjenu i poznavanje borilačkih športova i vještina.

Članak 39.

Policijski trening provodi se u obliku seminara i redovitog treninga za vrijeme redovnog radnog vremena.
Policijski trening u poznavanju, rukovanju i vještini gađanja vatrenim oružjem

Članak 40.

Policijski trening u poznavanju, rukovanju i vještini gađanja vatrenim oružjem podrazumijeva obuku i provjeru osposobljenosti policijskih službenika u poznavanju, rukovanju i vještini gađanja vatrenim oružjem.

Članak 41.

Vještina rukovanja i gađanja vatrenim oružjem izvodi se na streljanama otvorenog i zatvorenog tipa kao i na improviziranim strelištima koja zadovoljavaju sigurnosne uvjete za obavljanje gađanja vatrenim oružjem.
Policijski službenici koji zadužuju službeno oružje dužni su pohađati policijski trening u poznavanju, rukovanju i vještini gađanja vatrenim oružjem sukladno Programu.

Članak 42.

Gađanje vatrenim oružjem izvodi se na temelju zapovijedi koju izdaje rukovoditelj ustrojstvene jedinice u kojoj se gađanje treba provesti za policijske službenike Ministarstva u sjedištu.
U zapovijedi iz stavka 1. ovoga članka određuje se vrijeme i mjesto izvođenja gađanja, zapovjednik gađanja, izvršitelji gađanja te mjere osiguranja i zaštite.
Policijski trening u poznavanju, rukovanju i vještini uporabe interventne palice »TONFA«

Članak 43.

Policijski trening u poznavanju, rukovanju i vještini uporabe interventne palice »TONFA« podrazumijeva obuku i provjeru osposobljenosti policijskih službenika u poznavanju, rukovanju i vještini uporabe interventne palice »TONFA«.
Policijski trening operativno taktičkog postupanja prilikom provođenja osiguranja i zaštite štićenih osoba, objekata i prostora

Članak 44.

Policijski trening operativno taktičkog postupanja podrazumijeva obuku i provjeru osposobljenosti policijskog službenika Uprave za posebne poslove sigurnosti u operativno-taktičkom postupanju prilikom osiguranja i zaštite štićenih osoba, objekata i prostora.

Članak 45.

Zapovjedništvo specijalne i interventne policije te Uprava za posebne poslove sigurnosti policijski trening u poznavanju i primjeni borilačkih športova i vještina, policijski trening u poznavanju, rukovanju i vještini gađanja vatrenim oružjem, policijski trening u poznavanju, rukovanju i vještini uporabe interventne palice »TONFA« te policijski trening operativno-taktičkog postupanja prilikom provođenja osiguranja i zaštite štićenih osoba, objekata i prostora provode samostalno, po posebnim programima.

Strani jezici i informatička izobrazba

Članak 46.

Izobrazbu iz područja stranih jezika i informatičku izobrazbu, za potrebe Ministarstva, organizira i provodi Policijska akademija.

Članak 47.

Policijski službenici mogu se uputiti u školu stranih jezika te na informatičku izobrazbu i izvan Ministarstva, o čemu odluku donosi ravnatelj, odnosno pomoćnik ministra nadležan za pravne i kadrovske poslove.

SPECIJALIZACIJA

Članak 48.

Specijalizaciju, u pravilu, provodi Policijska akademija putem specijalističkih tečajeva.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, specijalizaciju mogu provoditi i druge ustrojstvene jedinice Ministarstva.
Izobrazbu za strukovna zanimanja provode za to ovlaštene ustanove.

Članak 49.

Odluku o provođenju specijalističkog tečaja donosi ravnatelj od­nosno pomoćnik ministra nadležan za pravne i kadrovske poslove.
Odluka iz stavka 1. ovoga članka sadrži podatke o početku i završetku tečaja, broju polaznika, mjestu i vremenu održavanja, predavačima, Ispitnom povjerenstvu i voditelju tečaja.
O specijalističkim tečajevima vodi se pedagoška dokumentacija.
Podatke o završenim tečajevima i seminarima u evidenciju tečajeva i seminara unosi Policijska akademija.
Polazniku koji s uspjehom završi tečaj izdaje se uvjerenje.

III. ŠKOLOVANJE

Članak 50.

Školovanje, u smislu ovog Pravilnika, je stjecanje više stručne spreme od one koju policijski službenik posjeduje.
Školovanje iz stavka 1. ovoga članka provodi se kroz preddiplomske, diplomske i poslijediplomske studije.
Policijski službenici upućuju se na stručni preddiplomski i diplomski studij Visoke policijske škole.
Policijski službenici koji imaju završen sveučilišni preddiplomski i diplomski studij mogu se uputiti na sveučilišni poslijediplomski studij kojeg izvodi Visoka policijska škola u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu.
Policijski službenici mogu se uputiti na preddiplomski, diplomski studij i poslijediplomski studij i na drugo visoko učilište, ukoliko to zahtijevaju potrebe Ministarstva.
Vježbenici se mogu uputiti na daljnje školovanje na temelju odluke ministra.

Članak 51.

Prilikom upućivanja policijskih službenika na školovanje iz članka 50. stavka 3., 4. i 5. ovoga Pravilnika uzet će se u obzir sljedeća mjerila i uvjeti:
– potrebe Ministarstva,
– poslovi radnog mjesta,
– najmanje ocjena »uspješan« u posljednje dvije godine.
Redovni preddiplomski i diplomski studij

Članak 52.

Policijski službenici upućeni na redovni preddiplomski i diplomski studij Visoke policijske škole ostvaruju pravo:
– na plaću radnog mjesta sa kojeg se upućuju na školovanje, sukladno odredbama Zakona o policiji i podzakonskim propisima donijeti na temelju njega,
– na radni staž,
– na smještaj i prehranu u Policijskoj akademiji za vrijeme trajanja nastave i ispitnih rokova,
– na naknadu putnih troškova početkom i završetkom zimskog i ljetnog semestra.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, policijski službenici sa prebivalištem na području grada Zagreba ili Zagrebačke županije ne ostvaruju pravo na smještaj u Policijskoj akademiji.
O ostalim međusobnim pravima i obvezama s policijskim služ­benicima upućenim na redovni preddiplomski i diplomski studij Ministarstvo sklapa ugovor.
Ugovor iz stavka 3. ovoga članka raskida se ukoliko policijski služ­benik ne udovolji uvjetima za upis na sljedeću godinu pred­diplom­skog i diplomskog studija te je dužan naknaditi troškove školovanja.

Članak 53.

Policijski službenici upućeni na redovni studij Fakulteta promet­nih znanosti – smjer aeronautika, uz prava iz članka 52. ovoga Pravilnika, ostvaruju i pravo na podmirenje troškova letačkih licenci.

Izvanredni preddiplomski i diplomski studij

Članak 54.

Policijski službenici upućeni na izvanredni preddiplomski i diplomski studij Visoke policijske škole, za vrijeme obveznih seminara i polaganja ispita, ostvaruju pravo:
– na prehranu i smještaj u Policijskoj akademiji,
– na putne troškove,
– na slobodne dane za vrijeme seminara,
– na slobodne dane za vrijeme polaganje ispita sukladno odredbama Kolektivnog ugovora.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, policijski službenici sa prebivalištem na području grada Zagreba ili Zagrebačke županije ne ostvaruju pravo na smještaj u Policijskoj akademiji.
Policijski službenici koji ne ispunjavaju uvjete iz članka 51. ovoga Pravilnika mogu se, uz suglasnost Ministarstva, upisati na izvanredni preddiplomski i diplomski studij na vlastiti zahtjev.
Policijski službenici iz stavka 3. ovoga članka osobno podmiruju sve troškove studija, a ostvaruju pravo:
– na slobodne dane za vrijeme seminara,
– na slobodne dane za polaganje ispita sukladno odredbama Kolektivnog ugovora.

Članak 55.

Organizacija redovnog i izvanrednog preddiplomskog i diplomskog studija na Visokoj policijskoj školi te studentska prava i obveze propisani su Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju te Statutom Visoke policijske škole.

Članak 56.

Policijski službenici upućeni na izvanredni preddiplomski i diplomski studij na ostala visoka učilišta, ostvaruju pravo na naknadu polovice iznosa troškova školovanja, pravo na slobodne dane za vrijeme seminara te pravo na slobodne dane za vrijeme polaganja ispita sukladno odredbama Kolektivnog ugovora.
O međusobnim pravima i obvezama s policijskim službenicima upućenim na izvanredni preddiplomski i diplomski studij Ministarstvo sklapa ugovor.

Poslijediplomski studij

Članak 57.

Policijski službenici upućeni na poslijediplomske studije ostvaruju pravo na naknadu polovice iznosa troškova školovanja.
Iznimno, ministar može odobriti upis poslijediplomskog studija uz punu naknadu troškova školovanja.
Policijski službenici koji se upisuju na poslijediplomski studij na vlastiti zahtjev, bez suglasnosti Ministarstva, osobno podmiruju sve troškove studija, a ostvaruju pravo na slobodne dane za vrijeme polaganja ispita sukladno odredbama Kolektivnog ugovora.
O međusobnim pravima i obvezama s policijskim službenicima upućenim na poslijediplomski studij Ministarstvo sklapa ugovor.

Članak 58.

O međusobnim pravima i obvezama s policijskim službenicima upućenim na školovanje u inozemstvo Ministarstvo sklapa ugovor.

Članak 59.

Odluku o upućivanju na školovanja sukladno odredbama članka 50. do članka 58. ovoga Pravilnika, na prijedlog Povjerenstva za upućivanje na školovanje, donosi ministar.
Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka imenuje ministar.

IV. STIPENDIRANJE

Članak 60.

Stipendija se može dodijeliti hrvatskom državljaninu, redovnom studentu, za zanimanje koje je Ministarstvu od naročitog interesa.

Članak 61.

Ustrojstvene jedinice Ministarstva u sjedištu odnosno policijske uprave, obvezne su iskazati potrebe za zanimanjima iz članka 60. ovoga Pravilnika, u okviru godišnjeg Plana obrazovanja i školovanja, specijalizacije, stručnog osposobljavanja i usavršavanja.
Na temelju potreba iskazanih u Planu iz stavka 1. ovoga članka pomoćnik ministra nadležan za pravne i kadrovske poslove raspisuje natječaj o stipendiranju studenata.
Natječaj iz stavka 2. ovoga članka objavljuje se sredstvima jav­nog priopćavanja.

Članak 62.

Izbor kandidata za stipendiste Ministarstva prijavljenih na natječaj iz članka 61. ovoga Pravilnika obavlja Povjerenstvo za izbor stipendista Ministarstva.
Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka imenuje ministar.
O međusobnim pravima i obvezama s izabranim kandidatom za stipendistu Ministarstvo sklapa ugovor.

Članak 63.

Djeca policijskih službenika Ministarstva koji su poginuli, stradali ili preminuli u obavljanju službe ili povodom obavljanja službe, imaju pravo na stipendiju za vrijeme redovnog školovanja u osnov­nim i srednjim školama te visokim učilištima neovisno o godini ili smjeru studija.
Stipendija se može odobriti i djeci čiji su roditelji stradali izvan službe odnosno preminuli.
Zahtjev za dodjelu stipendije podnosi student odnosno roditelj ili staratelj, Odjelu kadrovskih poslova Ministarstva.
Stipendija se utvrđuje u visini 24% prosječno isplaćene bruto--plaće u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini.

Članak 64.

Stipendija za studente iz građanstva utvrđuje se u visini 17% prosječne isplaćene bruto-plaće u gospodarstvu Republike Hrvatske u prethodnoj godini.
Ukoliko stipendist iz stavka 1. ovoga članka ne udovolji uvjetima za upis u sljedeću godinu studija pravo na isplatu stipendije miruje za tu godinu.

V. ISPITI ZA ZVANJA

a) Polaganje ispita za zvanja

Članak 65.

Ispiti za zvanja polažu se sukladno Uredbi o uvjetima za stjecanje zvanja, promaknuća i rasporeda na radna mjesta te o funkcio­nalnim oznakama radnih mjesta policijskih službenika, a dio su stručnog osposobljavanja policijskih službenika koji u propisanom vremenskom razdoblju obavljaju poslove policijskog službenika.

Članak 66.

Nakon završenog odgovarajućeg programa temeljnog policijskog obrazovanja iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika vježbenici stječu prvo zvanje stečene stručne spreme, bez polaganja ispita za zvanje.

Članak 67.

Ispiti za zvanja više i visoke stručne spreme kao i srednje struč­ne spreme za policijske službenike Ministarstva u sjedištu polažu se u sjedištu Ministarstva.
Ispiti za zvanja srednje stručne spreme za policijske službenike u policijskim upravama polažu se u policijskim upravama.

b) Sastav Ispitnog povjerenstva

Članak 68.

Ispitno povjerenstvo za polaganje ispita za zvanja čine predsjed­nik, dva stalna člana, promjenjivi član, tajnik te njihovi zamjenici.

Članak 69.

Za predsjednika Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja više i visoke stručne spreme kao i srednje stručne spreme za policijske službenike Ministarstva u sjedištu imenuju se policijski službenik Ministarstva u sjedištu, u zvanju glavni policijski savjetnik odnosno u zvanju policijski savjetnik ako je na poslovima policijskog službenika proveo najmanje deset godina odnosno ako ima najmanje akademski stupanj magistra kaznenopravnih znanosti ili magistra kriminalistike.
Za predsjednika Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja srednje stručne spreme u policijskim upravama imenuje se policijski službenik u zvanju samostalnog policijskog inspektora ili višem zvanju koji je na poslovima policijskog službenika proveo najmanje deset godina.
Predsjednik Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja ispituje sljedeća ispitna područja: Kazneno-materijalno i postupov­no pravo te Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama.

Članak 70.

Za prvog člana Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja više i visoke stručne spreme kao i srednje stručne spreme za policijske službenike Ministarstva u sjedištu imenuje se policijski službenik u zvanju glavni policijski savjetnik odnosno policijski savjetnik koji je na poslovima policijskog službenika proveo najmanje deset godina.
Za prvog člana Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja srednje stručne spreme u policijskim upravama imenuje se policijski službenik u zvanju više ili visoke stručne spreme koji je na poslovima policijskog službenika proveo najmanje deset godina.
Prvi član Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja ispituje sljedeća ispitna područja: Kriminalistika i Način obavljanja službe i postupanja policijskih službenika.

Članak 71.

Za drugog člana Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja imenuje se policijski službenik u zvanju glavni policijski savjetnik odnosno policijski savjetnik.
Za drugog člana Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja srednje stručne spreme u policijskim upravama imenuje se policijski službenik u zvanju više ili visoke stručne spreme.
Drugi član Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja ispituje sljedeća ispitna područja: Zakon o policiji, Zakon o prekršajima i Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira.

Članak 72.

Za promjenjivog člana Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja imenuje se neposredni rukovoditelj ili drugi policijski služ­benik koji obavlja poslove iz djelokruga rada kandidata.
Promjenjivi član Ispitnog povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka zadaje temu pisane zadaće i ispituje ispitno područje: Poslovi radnog mjesta.

c) Postupak prijave ispita za zvanje i ocjenjivanje

Članak 73.

Ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za kadrovske poslove utvrđuje da li kandidat ispunjava uvjete za polaganje ispita za zvanje o čemu donosi Rješenje, najkasnije 15 dana prije dana polaganja ispita.
Rješenjem iz stavka 1. ovoga članka odobrava se polaganje ispita te određuje datum i vrijeme polaganja ispita.
U jednom terminu održavanja ispita poziva se najviše 10 kandidata.

Članak 74.

Ispiti za zvanja polažu se izvan redovnog radnog vremena.
Ispiti za zvanja sastoje se od pisanog i usmenog dijela.
Tijekom pisanog dijela ispita kandidat može koristiti stručnu literaturu.
Pisana zadaća piše se dva sata, na papiru ovjerenom pečatom.
Nakon pozitivno ocijenjene pisane zadaće kandidat pristupa usmenom dijelu ispita.
Tijekom ispita tajnik Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja vodi zapisnik u koji unosi temu i ocjenu pisane zadaće, ispitna pitanja na usmenom dijelu ispita te ocjenu usmenog dijela ispita.
Zapisnik potpisuje predsjednik, članovi i tajnik Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja te kandidat.

Članak 75.

Ispitno povjerenstvo za polaganje ispita za zvanja ocjenjuje uspjeh kandidata na ispitu ocjenom: »položio« ili »nije položio«.
Ocjena se donosi većinom glasova članova Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja uz mogućnost da pojedini član pisano izdvoji svoje mišljenje na zapisnik.
Kandidat koji je ocijenjen ocjenom »nije položio« iz najviše dva predmeta, upućuje se na ponovno polaganje ispita iz tih predmeta, u roku od mjesec dana od dana polaganja ispita.
Kandidat koji nije položio popravni ispit za zvanje kao i kandidat koji nije položio tri ili više ispitna predmeta, ocjenjuje se ocjenom »nije položio« te ne može pristupiti ponovnom polaganju ispita prije isteka roka od šest mjeseci od dana polaganja ispita.

Članak 76.

Na dan polaganja ispita tajnik Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja izdaje potvrdu o rezultatu ispita.
O položenom ispitu za zvanja izdaje se Uvjerenje koje potpisuje predsjednik Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanja i pomoćnik ministra nadležan za pravne i kadrovske poslove odnosno načelnik policijske uprave.
Uvjerenje se izdaje u tri primjerka.

Članak 77.

Kandidat koji polaže ispit za zvanje prvi put ostvaruje pravo na naknadu putnih troškova prema priloženim putnim kartama ili potvrdi prijevoznika o cijeni putne karte od mjesta prebivališta do mjesta polaganja ispita te pravo na dva slobodna dana.
Kandidat koji polaže popravni ispit za zvanje ostvaruje pravo na naknadu putnih troškova prema priloženim putnim kartama ili potvrdi prijevoznika o cijeni putne karte od mjesta prebivališta do mjesta polaganja ispita te pravo na jedan slobodan dan.
Kandidat koji polaže ispit za zvanje drugi put ostvaruje pravo na jedan slobodan dan, dok putne troškove i troškove cijelog ispita snosi osobno.

VI. IZDAVAČKA DJELATNOST

Članak 78.

Za potrebe školovanja, osposobljavanja, stručnog usavršavanja i specijalizacije policijskih službenika, koji se provode sukladno odredbama ovoga Pravilnika, Ministarstvo unutarnjih poslova izdaje udžbenike, stručne časopise i druge publikacije.

VII. NAKNADE

Članak 79.

Pravo na naknadu, u smislu ovog Pravilnika, ostvaruju mentori i predavači te predsjednik, članovi i tajnik Ispitnog povjerenstva za polaganje ispita za zvanje.
Zaposlenici Ministarstva ostvaruju pravo na naknadu za obav­ljanje poslova na svim oblicima izobrazbe kad im to nije u opisu radnog mjesta odnosno kad ih obavljaju izvan redovnog radnog vremena ili preko propisane norme.
Ukoliko izobrazba nije u opisu radnog mjesta i obavlja se u redovno radno vrijeme, zaposlenicima Ministarstva naknada se umanjuje za 50%.
Pravo na naknadu iz stavka 1. ovoga članka imaju i vanjski suradnici za rad na stručnom osposobljavanju, specijalizaciji te struč­nom usavršavanju na Visokoj policijskoj školi i Policijskoj školi.
Pravo na naknade ostvaruju i autori za njihova djela koja se objavljuju u udžbenicima, stručnim časopisima i drugim publikacijama.

Članak 80.

Ministar unutarnjih poslova donosi odluku kojom se utvrđuje visina naknada iz članka 79. ovoga Pravilnika i visina naknada za korištenje autorskih prava na udžbenicima, člancima i ostalim napisima i radovima koji se objavljuju u udžbenicima, stručnim časopisima i drugim publikacijama.

Članak 81.

O međusobnim pravima i obvezama sa zaposlenicima koji se upućuju na školovanje, temeljno policijsko obrazovanje, specijalizaciju, stručno osposobljavanje i usavršavanje u trajanju dužem od mjesec dana nadležna policijska uprava odnosno kadrovska služba Ministarstva sklapa ugovor.
Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ugovor o međusobnim pravima i obvezama sklopit će se i sa zaposlenicima koji se upućuju na školovanje, temeljno policijsko obrazovanje, specijalizaciju, stručno osposobljavanje i usavršavanje u trajanju kraćem od mjesec dana kada troškovi prelaze iznos od 5.000,00 kuna.

Članak 82.

Ministarstvo u cijelosti snosi troškove polaganja strukovnih ispita, pedagoško-psihološkog usavršavanja i školovanja te postupka izbora u nastavna i znanstveno nastavna zvanja za zaposlenike, ukoliko to zahtijevaju potrebe radnog mjesta.

VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 83.

Ugovori o školovanju, odnosno o naknadi troškova školovanja zaključeni s redovnim i izvanrednim studentima na Visokoj policijskoj školi, studentima poslijediplomskog/diplomskog, stručnog i sveučilišnog studija na drugim fakultetima, visokim i višim školama ili poslijediplomskim doktorskim studijima, zaključeni prije stupanja na snagu ovoga Pravilnika, ostaju na snazi do ispunjenja ugovornih obveza.
Ugovori o naknadi troškova tečajeva stranih jezika, zaključeni prije stupanja na snagu ovog Pravilnika, ostaju na snazi do završetka stupnja koji je započet.
Za upis novog stupnja učenja stranog jezika zaključuje se aneks ugovora.

Članak 84.

Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaju važiti: Pravilnik o školovanju, specijalizaciji, stručnom osposobljavanju i usavršavanju broj: 511-01-62-11673/1-99. od 24. svibnja 1999. godine, Privremeni naputak o općoj tjelesnoj pripremi i borilačkim športovima i vještinama broj 511-01-62-2030/1-00. od 18. siječnja 2000. godine i Pravilnik o dopunskom stručnom usavršavanju policijskih službenika u policijskim upravama broj: 511-01-52-9785/3-02-494/02. od 11. travnja 2002. godine.

Članak 85.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Broj: 511-01-52-14403/07.
Zagreb, 2. kolovoza 2007.

Ministar
Ivica Kirin, v. r.




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga