POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

MINISTARSTVO ZDRAVSTVA I SOCIJALNE SKRBI

3078

Na osnovi članka 59. i 147. stavka 4. Zakona o socijalnoj skrbi (»Narodne novine«, br. 73/97., 27/01., 59/01., 82/01., 103/03., 44/06. i 79/07.), ministar zdravstva i socijalne skrbi donosi

PRAVILNIK

O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O SASTAVU I NAČINU RADA TIJELA VJEŠTAČENJA U POSTUPKU OSTVARIVANJA PRAVA IZ SOCIJALNE SKRBI I DRUGIH PRAVA PO POSEBNIM PROPISIMA
 

Članak 1.

U Pravilniku o sastavu i načinu rada tijela vještačenja u postupku ostvarivanja prava iz socijalne skrbi i drugih prava po posebnim propisima (»Narodne novine« broj 64/02) u članku 1. riječi »vrste i stupnja težine« zamjenjuju se riječima »vrste, stupnja i težine« te se iza riječi »djecu« briše točka i dodaju riječi »i potpune nesposobnosti za rad u postupku ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu«.

Članak 2.

U članku 3. riječi »vrste i stupnja težine« zamjenjuju se riječima »vrste, stupnja i težine«, riječi »samostalan život« zamjenjuju se riječju »samozbrinjavanje«, a iza riječi »opseg« dodaje se zarez i riječi »postojanje potrebe individualnoga rada u provođenju psihosocijalne rehabilitacije«.

Članak 3.

Iza članka 5. dodaje se članak 5a koji glasi:

»Članak 5a

»Djecom predškolske dobi smatraju se djeca do navršene 7. godine života, a djecom i mladeži školske dobi smatraju se djeca od navršene 7. godine života do navršene 21. godine života.«.

Članak 4.

Članak 7. mijenja se i glasi:
»Osoba prije podnošenja zahtjeva ili služba (centar za socijalnu skrb ili služba nadležna za ostvarivanje prava na doplatak za djecu ili županijski odnosno gradski ured za rad, zdravstvo i socijalnu skrb) prije pokretanja postupka po službenoj dužnosti za ostvarivanje prava iz socijalne skrbi ili prava na doplatak za djecu ili prava na zdravstvenu zaštitu, dužni su pribaviti medicinsku i drugu dokumentaciju:
– za djecu do navršene 3. godine života potrebno je pribaviti nalaze neuropedijatra, fizijatra, otorinolaringologa i okuliste;
– za djecu od navršene 3. godine života do navršene 7. godine života potrebno je pribaviti medicinsku dokumentaciju o primarnoj bolesti, te nalaze logopeda i psihologa,
– za djecu i mladež od navršene 7. godine života do navršene 21. godine života potrebno je pribaviti medicinsku dokumentaciju o primarnoj bolesti, nalaze oftalmologa, otorinolaringologa, psihologa i defektologa odgovarajućeg usmjerenja,
– za odrasle osobe medicinsku dokumentaciju o primarnoj bolesti.«.

Članak 5.

U članku 8. stavku 1. riječ »Izvješća« zamjenjuje se riječima »medicinske dokumentacije«, a riječi »navedenim izvješćem« zamjenjuju se riječju »medicinskom.«
U članku 8. stavku 2. iza riječi »djecu« dodaju se riječi »ili županijski odnosno gradski ured za rad, zdravstvo i socijalnu skrb«.
U članku 8. stavku 2. riječ »Izvješća« zamjenjuje se riječju »dokumentacije«, riječi »i druge raspoložive dokumentacije« brišu se, iza riječi »zaključkom« briše se zarez, a riječi »Izvješćem iz članka 7. ovoga pravilnika i drugom raspoloživom dokumentacijom« zamjenjuju se riječima »i dokumentacijom iz članka 7. ovoga Pravilnika.«.

Članak 6.

U članku 9. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Kada predsjednik prvostupanjskog tijela vještačenja za određenu dobnu skupinu, na osnovi zaključka, te dostavljene propisane i druge medicinske dokumentacije, utvrdi da je zaprimljena dokumentacija nedostatna za početak pregleda i ispitivanja osobe stručni radnik koji obavlja stručne i administrativne poslove za prvostupanjsko tijelo vještačenja vratit će dokumentaciju centru za socijalnu skrb koji je zatražio vještačenje, odnosno službi nadležnoj za ostvarivanje prava na doplatak za djecu i ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu, uz traženje nadopune.«.
U članku 9. stavak 2. se briše, a stavci 3. i 4. postaju stavci 2. i 3.

Članak 7.

U članku 11. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Kada članovi prvostupanjskog tijela vještačenja za određenu dobnu skupinu, ocijene da je neophodan nalaz i mišljenje stručnjaka s liste stručnjaka, predsjednik prvostupanjskog tijela vještačenja, zatražit će od stručnog radnika koji obavlja stručne i administrativne poslove za prvostupanjsko tijelo vještačenja da osobu uputi određenom stručnjaku radi davanja nalaza i mišljenja.«.

Članak 8.

U članku 12. stavku 1. brišu se riječi »(laboratorijskih nalaza, nalaza pretraga, ispitnih nalaza i dr.).«.

Članak 9.

U članku 13. stavku 2. brišu se riječi »ako su prisustvovali sjednici sinteze.«.

Članak 10.

Članak 14. mijenja se i glasi:
»(1) Prvostupanjsko tijelo vještačenja dostavlja svoj nalaz i mišljenje u četiri primjerka, a uz njih prilaže i sve obrasce, te druge nalaze i podatke korištene tijekom vještačenja osobe, centru za socijalnu skrb ili službi nadležnoj za ostvarivanje prava na doplatak za djecu ili županijskom odnosno gradskom uredu za rad, zdravstvo i socijalnu skrb koji je zatražio vještačenje.
(2) Centar za socijalnu skrb, koji je zatražio vještačenje, uložit će u dosije vještačene osobe, koja je ostvarila pravo iz socijalne skrbi ili zdravstvenog osiguranja, dokumente iz stavka 1. ovoga članka i koristit će ih u praćenju njezinog zdravstvenog stanja i potreba.
(3) Dokumentacija u vezi s nalazom i mišljenjem tijela vještačenja poslovna je tajna.
(4) Centar za socijalnu skrb pri kojem je sjedište Prvostupanjskog tijela vještačenja dužan je primjerak obrasca »Nalaz i mišljenje«, sukladno članku 16. stavku 1. točki 2. Zakona o Hrvatskom registru o osobama s invaliditetom (»Narodne novine«, broj 64/01), pismenim ili elektroničkim putem dostaviti Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo za Hrvatski registar o osobama s invaliditetom.«.

Članak 11.

U članku 15. točka 4. briše se.
U članku 15. točki 10. riječ »zdravlja« briše se.
U članku 15. točki 12. riječi »vrste i stupnja« brišu se.
U članku 15. točki 13. riječi »samostalan život« zamjenjuju se riječju » samozbrinjavanje« i iza točke 16. dodaje se nova točka koja glasi »postojanje potrebe individualnoga rada u provođenju psihosocijalne rehabilitacije«.
Postojeće točke 5. do 16. postaju točke 4. do 15.

Članak 12.

U članku 16. iza riječi »skrbi« dodaju se riječi »odnosno tijelo nadležno u drugom stupnju«.

Članak 13.

U članku 17. riječi »(obrazac br. 17)« zamjenjuju se riječima »(obrazac br. 16)«.
U članku 17. stavku 3. riječi »članka 14. stavka 1. i 5.« zamjenjuju se riječima »članka 14. stavka 3.«

Članak 14.

U članku 18. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Ako članovi drugostupanjskog tijela vještačenja za određenu dobnu skupinu uvidom u propisane obrasce i drugu dokumentaciju utvrde da su za donošenje nalaza i mišljenja neophodni dodatni medicinski i drugi nalazi, predsjednik drugostupanjskog tijela vještačenja zatražit će, uz obrazloženje, putem ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi odnosno tijela nadležnog u drugom stupnju, dostavu tih nalaza.«.
U članku 18. stavak 2. iza riječi »skrbi« dodaju se riječi »odnosno tijelu nadležnom u drugom stupnju«.
U članku 18. stavak 3. i 4. brišu se.
U članku 18. stavak 5. postaje stavak 3. koji se mijenja i glasi:
»(3) Drugostupanjsko tijelo vještačenja dostavlja svoj nalaz i mišljenje u tri primjerka sa svim spisima predmeta tijelu nadležnom u drugom stupnju koje će dva primjerka dostaviti centru za socijalnu skrb ili službi nadležnoj za ostvarivanje prava na doplatak za djecu ili županijskom odnosno gradskom uredu za rad, zdravstvo i socijalnu skrb, koji je zatražio vještačenje.«.
U članku 18. dodaje se stavak 4. koji glasi:
»(4) Ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi sukladno članku 16. stavku 1. točki 3. Zakona o Hrvatskom registru o osobama s invaliditetom (»Narodne novine«, broj 64/01) dostavlja jedan primjerak drugostupanjskog nalaza i mišljenja elektroničkim putem Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.«.

Članak 15.

U članku 19. riječi »(obrazac br. 17)« zamjenjuju se riječima »(obrazac br. 16)«.
U članku 19. točki 8. riječ »zdravlja« briše se.
U članku 19. točki 10. riječi »vrste i stupnja« brišu se.
U članku 19. točki 11. riječi »samostalan život« zamjenjuju se riječju » samozbrinjavanje«, a iza točke 14. dodaje se nova točka 15. koja glasi »postojanje potrebe individualnoga rada u provođenju psihosocijalne rehabilitacije«.
Postojeće točke 15. do 17. postaju točke 16. do 18.

Članak 16.

U članku 23. stavak 4. mijenja se i glasi:
»(4) Naknada za rad predsjednika, članova tijela vještačenja i njihovih zamjenika, te stručnjaka s liste stručnjaka utvrđuje se prema osnovici iz članka 16. stavka l. Zakona o socijalnoj skrbi i iznosi:
– za predsjednika i zamjenika predsjednika tijela vještačenja iznosi 21% osnovice po predmetu,
– za ostale članove tijela vještačenja i njihove zamjenike iznosi 15% osnovice po predmetu,
– za stručnjake s liste stručnjaka iznosi 16% osnovice po predmetu,
– član prvostupanjskog tijela vještačenja koji je zaposlen u centru za socijalnu skrb ima pravo na naknadu za rad ako rad obavlja izvan radnog vremena.
U članku 23. stavak 5. mijenja se i glasi:
»(5) Stručni radnik koji obavlja stručno administrativne poslove za tijelo vještačenja ima pravo na naknadu za rad u iznosu od 8% osnovice po predmetu, ako rad obavlja izvan radnog vremena.«
U članku 23. postojeći stavci 6., 7. i 8. brišu se.

Članak 17.

U članku 24. stavak 3. mijenja se i glasi:
»(3) Naknada za rad predsjednika, članova tijela vještačenja i njihovih zamjenika, te stručnjaka s liste stručnjaka utvrđuje se prema osnovici iz članka 16. stavka l. Zakona o socijalnoj skrbi i iznosi:
– za predsjednika i zamjenika predsjednika tijela vještačenja iznosi 15% osnovice po predmetu,
– za ostale članove tijela vještačenja i njihove zamjenike, te stručnjake s liste stručnjaka iznosi 11% osnovice po predmetu,
– član drugostupanjskog tijela vještačenja koji je zaposlen u ministarstvu nadležnom za poslove socijalne skrbi ima pravo na naknadu za rad ako rad obavlja izvan radnog vremena.«
U članku 24. stavak 4. mijenja se i glasi:
»Stručni radnik koji obavlja stručno administrativne poslove za tijelo vještačenja ima pravo na naknadu za rad u iznosu od 8% osnovice po predmetu, ako rad obavlja izvan radnog vremena.«.
U članku 24. postojeći stavci 5. i 6. brišu se.

Članak 18.

U članku 25. stavku 2. riječi »s liste stručnjaka« brišu se.
U članku 25. stavku 3. riječi »stavkom 5. i 6.« zamjenjuju se riječima »stavkom 4.«, a broj »100« zamjenjuje se brojem »85«.

Članak 19.

U članku 26. stavku 3. riječi »i trajanje dijelova postupka vještačenja iz članka 23. stavka 6. ovoga pravilnika« brišu se, a riječi »(obrazac br. 18)« zamjenjuju se riječima »(obrazac br. 17)«.
U članku 26. stavku 5. riječi »i trajanje dijelova postupka vještačenja« brišu se, a riječi »(obrazac br. 19)« zamjenjuju se riječima »(obrazac br. 18)«.

Članak 20.

U članku 27. riječi »vrste i stupnjevi težine« zamjenjuju se riječima »vrste, stupnjevi i težine«.

Članak 21.

Članak 29. mijenja se i glasi:
»(1) Oštećenja sluha su gluhoća i nagluhost.
(2) Gluhoćom se smatra gubitak sluha u govornim frekvencijama (500 do 4000 Hz) veći od 93 decibela i kada se niti uz pomoć slušnih pomagala ne može cjelovito percipirati glasovni govor.
(3) Nagluhošću se smatra oštećenje sluha od 26 do 93 decibela na uhu s boljim ostacima sluha i kada je glasovni govor djelomično ili potpuno razvijen.
(4) Prema stupnju težine oštećenja sluha nagluhost se dijeli na:
– lakše oštećenje sluha od 26 do 35 decibela na uhu s boljim ostacima sluha u govornim frekvencijama (500 do 4000 Hz) kada je glasovni govor spontano usvojen bez značajnih odstupanja;
– umjereno oštećenje sluha od 36 do 60 decibela na uhu s boljim ostacima sluha u govornim frekvencijama (500 do 4000 Hz) kada glasovni govor nije svladan spontano i pod povoljnim prirodnim uvjetima;
– teže oštećenje sluha od 61 do 93 decibela na uhu s boljim ostacima sluha u govornim frekvencijama (500 do 4000 Hz) kada je spontani razvoj glasovnog govora značajno otežan.«.

Članak 22.

U članku 35. stavku 3. i 4. riječ »težine« briše se.

Članak 23.

U članku 37. stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2) Postojanje više vrsta oštećenja (tjelesnog, mentalnog i psihičke bolesti) uključuje jednu od njih predviđenu ovim Pravilnikom i jednu ili više njih koje nisu predviđene ovim Pravilnikom, ali njihovo istodobno postojanje daje novu kvalitetu oštećenja ili bolesti.«.
U članku 37. stavku 3. riječi »izražena u stupnju težine određene« zamjenjuju se riječju »predviđena«.
U članku 37. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
»(4) Postojanje više vrsta težih oštećenja (tjelesnog, mentalnog i psihičke bolesti) uključuje dvije ili više njih čija je težina utvrđena mjerilima iz članka 38. ovoga Pravilnika.«.

Članak 24.

U članku 38. stavku 2. alineji 1. riječ »vozilo« briše se.
U članku 38. stavku 2. alineji 3. broj »22« zamjenjuje se brojem »38«.
U članku 38. stavku 3. iza riječi »skrb« dodaju se riječi »ili služba nadležna za ostvarivanje prava na doplatak za djecu«.

Članak 25.

U članku 39. stavku 1. iza riječi »zbog« riječi »vrste i stupnja težine« brišu se, a iza riječi »oštećenja ili« riječi »vrste i težine« brišu se.

Članak 26.

U članku 40. iza riječi »zbog« riječi »vrste i stupnja težine« brišu se, a iza riječi »oštećenja ili« riječi »vrste i težine« brišu se.

Članak 27.

U članku 41. riječi »samostalan život« zamjenjuju se riječju »samozbrinjavanje«, a riječi »vrstu i stupanj težine« zamjenjuju se riječima »vrstu, stupanj i težinu«.

Članak 28.

U članku 42. riječi »samostalan život« zamjenjuju se riječju »samozbrinjavanje«, a riječi »vrste i stupnja težine« zamjenjuju se riječima »vrste, stupnja i težine«.

Članak 29.

U članku 43. riječi »vrste i stupnja težine« zamjenjuju se riječima »vrste, stupnja i težine«.

Članak 30.

Iza članka 43. dodaje se članak 43a. koji glasi:
»POTREBA INDIVIDUALNOGA RADA U PROVOĐENJU PSIHOSOCIJALNE REHABILITACIJE
Potreba individualnoga rada u provođenju psihosocijalne rehabilitacije postoji kada je osobi zbog vrste, stupnja i težine tjelesnog ili mentalnog oštećenja ili vrste i težine psihičke bolesti potreban individualni rad u svrhu poticanja grafo-motorike, poticanja perceptivno-motoričke sposobnosti, poticanja kognitivnog razvoja, stimulacije ostatka vida, kretanja u prostoru, auditivnog treninga, služenja Brajevim pismom, neverbalne komunikacije, razvoja aktivnosti samoposluživanja i druge aktivnosti s ciljem zadovoljavanja socijalnih, radnih, kulturnih, rekreacijskih i drugih potreba«.

Članak 31.

U članku 44. stavku 1. riječi »Barthelov indeks od 0 do 60« brišu se.
U članku 44. stavku 2. riječi »Barthelov indeks od 61 do 90« brišu se.
U članku 44. stavku 3. riječ »privremenih« te riječi »odnosno privremenog oštećenja zdravlja« brišu se.

Članak 32.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-02/07-04/32
Urbroj: 534-09-01-03/2-07-1
Zagreb, 26. rujna 2007.

Ministar zdravstva i socijalne skrbi
prof. dr. sc. Neven Ljubičić, v. r.

Napomena: prilozi i dodaci su ispušteni u ovom info pregledu

 




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga