POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 

Neslužbeni pregled iz Narodnih novina:

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA

3149

Na temelju članka 17. stavka 3. Zakona o veterinarstvu (»Narodne novine«, broj 41/07), ministar poljoprivrede, šumarstva i vod­noga gospodarstva donosi

PRAVILNIK

O SHEMI TESTIRANJA ZA SMANJENJE PRISUTNOSTI ODREĐENIH SEROTIPOVA SALMONELA U KONZUMNIH NESILICA VRSTE GALLUS GALLUS

CILJ

Članak 1.

1) Ovim Pravilnikom utvrđuje se cilj za smanjenje proširenosti zoonoza i uzročnika zoonoza iz članka 4. Pravilnika za kontrolu salmonela i drugih određenih uzročnika zoonoza koji se prenose hranom (»Narodne novine«, broj 105/06) za smanjenje Salmonelle enteritidis i Salmonelle typhimurium u odraslih nesilica vrste Gallus gallus je, i to kako slijedi:
(a) godišnji najmanji postotak smanjenja pozitivnih jata u odraslih nesilica jednak je najmanje sljedećem:
– 10 % ukoliko je prevalencija u prethodnoj godini bila manja od 10%;
– 20% ukoliko je prevalencija u prethodnoj godini bila između 10 i 19%;
– 30 % ukoliko je prevalencija u prethodnoj godini bila između 20 i 39%;
– 40% ukoliko je prevalencija u prethodnoj godini bila 40% i više;
ili
(b) smanjenje najvećeg postotka na 2% ili manje; ukoliko se u zemlji nalazi manje od 50 jata konzumnih nesilica, najviše jedno jato može ostati pozitivno.
2) Prvi cilj koji je utvrđen na temelju monitoringa mora biti postignut u roku od dvije godine od početka provođenja monitoringa. Rezultati osnovne studije, ukoliko je to moguće, moraju biti korišteni za utvrđivanje roka iz ovoga članka.

SHEMA TESTIRANJA

Članak 2.

1) Shema testiranja za provjeru ostvarenosti cilja određena je u Dodatku ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.
2) Ostvareni cilj bit će procijenjen uzimajući u obzir rezultate tri uzastopne godine.
3) U slučaju kada nije određeno u Dodatku ovoga Pravilnika, tehničke specifikacije navedene u osnovnoj studiji smatraju se preporukom za provedbu ovoga članka u nacionalnom programu kontrole.
4) Dodatak ovoga Pravilnika može se revidirati na temelju iskustava prikupljenih tijekom provođenja nacionalnog programa kontrole iz članka 5. stavka 1. Pravilnika za kontrolu salmonela i drugih određenih uzročnika zoonoza koji se prenose hranom (»Narodne novine«, broj 105/06).

STUPANJE NA SNAGU

Članak 3.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu 1. siječnja 2008. godine.

Klasa: 011-02/07-01/58
Urbroj: 525-01-07-1
Zagreb, 5. srpnja 2007.

Ministar
Petar Čobanković, v. r.


DODATAK

Shema testiranja određena za provjeru ostvarenosti cilja za smanjenje prisutnosti bakterija Salmonella enteritidis i Salmonella typhimurium kod konzumnih nesilica vrste Gallus gallus kako je određeno člankom 2. stavkom 1. ovoga Pravilnika

1. Opseg uzimanja uzoraka


Opseg Uzimanje uzoraka mora obuhvatiti sva jata konzumnih nesilica vrste Gallus gallus (u daljnjem tekstu: jata nesilica) iz članka 1. Pravilnika za kontrolu salmonela i drugih određenih uzročnika zoonoza koji se prenose hranom (»Narodne novine«, broj 105/06).

2. Monitoring jata nesilica

2.1. Učestalost i način uzimanja uzoraka

Uzorci se u jatima nesilica moraju uzeti na inicijativu subjekta u poslovanju s hranom i nadležnog tijela.
Uzimanje uzoraka na inicijativu subjekta u poslovanju s hranom provodi se najmanje svakih 15 tjedana. Prvo uzorkovanje mora se provesti u dobi od 24 +/– 2 tjedna.
Uzimanje uzoraka koje provodi nadležno tijelo mora se provesti najmanje:
(a) u jednom jatu jednom godišnje po gospodarstvu koje ima najmanje 1000 odraslih nesilica vrste Gallus gallus;
(b) u dobi od 24 +/– 2 tjedna u jatima nesilica držanih u nastambama u kojima je utvrđena salmonela u prethodnom jatu;
(c) kod svakog slučaja sumnje na infkeciju bakterijom Salmonella enteritidis ili Salmonella typhimurium utvrđenog na temelju epidemiološkog istraživanja bolesti koje se prenose hranom u skladu s člankom 8. Pravilnika o načinu praćenja zoonoza i uzročnika zoonoza, (»Narodne novine«, broj 52/05);
(d) kod svih drugih jata nesilica na gospodarstvu u slučaju da je infekcija bakterijom Salmonella enteritidis ili Salmonella typhimurium utvrđena u jednom jatu nesilica na gospodarstvu;
(e) u slučajevima kada nadležno tijelo smatra potrebnim.
Uzimanje uzoraka koje provodi nadležno tijelo može zamijeniti jedno uzorkovanje koje se provodi na inicijativu subjekta u poslovanju s hranom.

2.2. Protokol uzimanja uzoraka

U cilju maksimalnog povećanja osjetljivosti uzimanje uzoraka fekalnog materijala i iz okoliša mora se provoditi najmanje kako je određeno u podtočkama (a) i (b) ove točke:
(a) U jatima držanim u kavezima, 2 × 150 grama samo-pomiješanih fecesa mora biti uzeto sa svih traka ili strugača u nastambi nakon pokretanja sustava za uklanjanje izmeta; u slučaju nastambi sa stepenastim kavezima bez strugača ili traka, mora se prikupiti2 × 150 grama pomiješanih svježih fecesa sa 60 različitih mjesta ispod kaveza iz jama za prikupljanje izmeta.
(b) U stajama ili nastambama za slobodno držanje (engl. »free-range houses«), moraju biti uzeti dva para navlaka za obuću za uzimanje uzoraka (u daljnjem tekstu: navlaka za obuću) ili čarapa za uzimanje uzoraka (u daljnjem tekstu: »čarape«) bez promjene zaštitnih navlaka za čizme između uzimanja uzoraka.
U slučaju uzorkovanja koje provodi nadležno tijelo, potrebno je sakupiti 250 ml otopine koja sadrži najmanje 100 grama prašine sa mjesta na kojima se nalazi najviše prašine u cijeloj nastambi. Ukoliko nema dovoljno prašine, treba uzeti dodatni uzorak od 150 grama samo-pomiješanog fecesa ili dodatni par navlaka za obuću ili »čarapa«.
U slučaju uzorkovanja kako je određeno u točki 2.1. podtočkama (b), (c) i (d) ovoga Dodatka, nadležno tijelo mora provesti dodatna odgovarajuća testiranja kojima će se potvrditi da na rezultate pretraživanja na salmonelu u ptica nije utjecala uporaba antimikrobnih sredstava u jatu.
Ukoliko nije utvrđena prisutnost bakterija Salmonella enteritidis i Salmonella typhimurium, ali su utvrđena antimikrobna sredstva ili inhibitori rasta bakterija, jato nesilica se za potrebe cilja iz članka 1. ovoga Pravilnika smatra zaraženim.

3. Pretraživanje uzoraka

3.1. Prijevoz i priprema uzoraka

Uzorci moraju biti poslani na dan uzimanja, hitnom poštom ili putem dostavljača, u laboratorije navedene u članku 10. Pravilnika za kontrolu salmonela i drugih određenih uzročnika zoonoza koji se prenose hranom (»Narodne novine«, broj 105/06). U laboratoriju, uzorci se moraju držati na hladnom do pretraživanja koje se mora provesti unutar 48 sati od dostave.

3.1.1. Uzorci navlaka za obuću

(a) Dva para navlaka za obuću (ili »čarapa«) moraju se pažljivo otpakirati kao bi se izbjeglo odvajanje pripadajućeg fekalnog materijala te zajedno staviti u 225 ml puferirane peptonske vode (engl. Buffered Peptone Water – u daljnjem tekstu: BPW), koja je prethodno ugrijana na sobnoj temperaturi.
(b) Uzorak se mora protresti kako bi došlo do potpunog zasićenja i nastaviti s kultiviranjem uzorka prema metodi izdvajanja bakterija iz točke 3.2. ovoga Dodatka.
3.1.2. Ostali uzorci fekalnog materijala i uzorci prašine
(a) Uzorci fecesa moraju se udružiti i dobro promiješati te od toga odvojiti 25 grama mješavine za kultiviranje.
(b) U 25 grama mješavine mora se dodati 225 ml BPW prethodno ugrijane na sobnoj temperaturi.
(c) Kultiviranje uzorka nastavlja se prema metodi izdvajanja bakterija iz točke 3.2. ovoga Dodatka.
Ukoliko su prihvaćeni ISO standardi za pripremu fecesa za otkrivanje prisutnosti salmonela, isti se primjenjuju i zamjenjuju navedene odredbe za pripremu uzoraka.

3.2. Metoda izdvajanja uzročnika

Primijenjuje se metoda izdvajanja koju je preporučio referent­ni laboratorij Europske zajednice za salmonelu u Bilthovenu, Nizozemska. Metoda je opisana u važećoj verziji nacrta Dodatka D HRN EN/ISO 6579:2003 »Otkrivanje bakterija roda Salmonella u fecesu životinja i uzorcima iz primarne proizvodnje«. U toj metodi, polu­tvrdi agar (Modified Semi-solid Rappaport Vassiladis – MSRV) upotrebljava se kao jedino sredstvo za selektivno obogaćivanje.

3.3. Serotipizacija

Iz svakog pozitivnog uzorka tipizira se barem jedan izolat po shemi Kaufmann-White.

3.4. Alternativne metode

Za uzorke koji su uzeti na inicijativu subjekata u poslovanju s hranom metode navedene u posebnom propisu o službenom kontrolama mogu se koristiti umjesto metoda za pripremu uzoraka, metoda izdvajanja i metoda serotipizacije navedenih u točki 3. ovoga Dodatka, ukoliko su validirane u skladu s Normom HRN EN/ISO 16140:2004.

3.5. Čuvanje sojeva

Najmanje sojevi izdvojeni tijekom provođenja kontrola od strane nadležnog tijela moraju biti sačuvani za daljnju fagotipizaciju ili testiranje na antimikrobnu osjetljivost, koristeći uobičajene metode za zbirku sojeva, koje moraju osigurati preživljavanje sojeva u raz­dob­lju od najmanje dvije godine.

4. Rezultati i izvješća

U svrhu provjere ostvarivanja cilja iz članka 1. ovoga Pravilnika jato nesilica smatra se pozitivnim ukoliko se u jednom ili više fekalnih uzoraka uzetih u jatu nesilica otkrije prisutnost Salmonella enteritidis ili Salmonella typhimurium (različitih od cjepnih sojeva). Pozitivna rasplodna jata broje se samo jedanput, bez obzira na broj postupaka uzorkovanja i testiranja i prijavljuju se samo u prvoj godini otkrivanja.
Izvješća uključuju:
(a) ukupan broj testiranih jata konzumnih nesilica i broj jata nesilica testiranih svim načinima uzorkovanja navedenim u točki 2.1. ovoga Dodatka;
(b) ukupan broj zaraženih jata i rezultati testiranja svih načina uzorkovanja navedenih u točki 2.1. ovoga Dodatka;
(c) obrazloženje rezultata, posebno u vezi s iznimnim slučajevima.
Rezultati navedeni u u ovoj točki i sve druge relevantne informacije moraju biti dio izvješća o trendovima i izvorima zoonoza kako je određeno u članku 9. Pravilnika o načinu praćenja zoonoza i uzročnika zoonoza (»Narodne novine«, broj 52/05).




 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo nekoliko razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama tvrtke u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, chatova, foruma, društvenih mreža i drugih kanala komunikacije.

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoje marketinške aktivnosti.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica - Provjerite!
 










POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga