|
|
|
|
721
Na temelju članka 41. stavka 6. Zakona o veterinarstvu (»Narodne novine«, broj 70/97, 105/01 i 172/03), ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva donosi
POGLAVLJE I.
Područje primjene
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom propisuju mjere za suzbijanje i iskorjenjivanje enzootske leukoze goveda.
Pojmovnik
Članak 2.
U ovom Pravilniku pojedini pojmovi imaju sljedeće značenje:
a) »stada službeno slobodna od enzootske leukoze goveda«: stada koja udovoljavaju uvjetima propisanim u Pravilniku o veterinarsko--zdravstvenim uvjetima za stavljanje u promet goveda i svinja;
b) »sumnjiva životinja«: svako govedo koje pokazuje simptome koji ukazuju na moguću prisutnost enzootske leukoze goveda, te u kojega prisutnost enzootske leukoze goveda nije službeno potvrđena niti isključena;
c) »ovlašteni veterinar«: veterinar koji je imenovan ovlaštenim u skladu sa Zakonom o veterinarstvu;
d) »prijevozna sredstva«: cestovna, željeznička i zračna prijevozna sredstva ili njihovi dijelovi, zajedno s opremom za utovar, teretni prostor brodova te kontejneri za kopneni, pomorski i zračni prijevoz životinja;
e) »nadležno tijelo«: Uprava za veterinarstvo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva.
POGLAVLJE II.
Opće odredbe
Članak 3.
U svrhu skraćivanja vremenskog razdoblja potrebnog za iskorjenjivanje enzootske leukoze goveda prema programima koji se provode, treba poduzeti sljedeće:
a) Program iskorjenjivanja enzootske leukoze goveda mora osigurati da su sva goveda pod nadzorom.
b) Vlasnicima se mora osigurati naknada za zaklane životinje u skladu s njihovom tržišnom vrijednosti.
c) Broj laboratorijskog osoblja i uvjeti za provođenje laboratorijske dijagnostike moraju biti na zadovoljavajućoj razini koja omogućava provođenje Programa iz točke a) ovoga članka.
d) Propisane mjere za suzbijanje enzootske leukoze goveda moraju se sustavno primjenjivati.
Članak 4.
1) Za potrebe kontrole i nadzora kretanja i prometa životinja, sva goveda moraju biti označena i registrirana u skladu s posebnim propisima.
2) Nadležno tijelo mora voditi i redovno obnavljati službenu evidenciju stada goveda u Programu iskorjenjivanja enzootske leukoze goveda, klasificiranih prema njihovom zdravstvenom statusu.
POGLAVLJE III.
SUZBIJANJE I ISKORJENJIVANJE ENZOOTSKE LEUKOZE GOVEDA
Članak 5.
Zabranjeno je:
a) liječenje goveda oboljelih od enzootske leukoze goveda i
b) cijepljenje goveda protiv enzootske leukoze goveda.
Potvrđeni slučaj enzootske leukoze goveda
Članak 6.
Oboljelima od enzootske leukoze goveda smatraju se goveda kod kojih se dijagnostičkom laboratorijskom metodom utvrdi pozitivna reakcija u skladu s Dodatkom D Pravilnika o veterinarsko--zdravstvenim uvjetima za stavljanje u promet goveda i svinja.
Dijagnostičko pretraživanje
Članak 7.
Dijagnostičko pretraživanje i tumačenje rezultata provodi se u skladu s Dodatkom D Pravilnika o veterinarsko-zdravstvenim uvjetima za stavljanje u promet goveda i svinja, odnosno Priručnikom o dijagnostičkim testovima i cjepivima Međunarodne organizacije za zdravlje životinja (OIE).
Sumnja na bolest na gospodarstvu
Članak 8.
O sumnji na pojavu ili pojavi enzootske leukoze goveda, a posebno o nalazu tumora limfnoga sustava i drugih organa goveda, veterinar mora odmah obavijestiti nadležni veterinarski ured u skladu s posebnim propisima.
Članak 9.
1) U slučaju sumnje na enzootsku leukozu goveda veterinarski inspektor mora odmah provesti nadzor kako bi se potvrdila ili isključila prisutnost bolesti u stadu, te narediti sljedeće mjere:
a) stavljanje stada pod službeni nadzor,
b) odvajanje i izolaciju unutar stada goveda sumnjivih na enzootsku leukozu goveda,
c) zabranu osjemenjivanja i pripusta goveda sumnjivih na enzootsku leukozu goveda,
d) zabranu korištenja i isporuke mlijeka krava iz zaraženog stada u objekte za obradu i preradu mlijeka (mljekara), osim radi odgovarajuće termičke obrade, ne dovodeći u pitanje posebne propise o hrani,
e) zabranu iznošenja hrane za životinje koja je bila ili je mogla biti u kontaktu s govedima sumnjivim na enzootsku leukozu goveda,
f) zabranu uporabe zajedničkih napajališta,
g) zabranu iznošenja stajskog gnoja i gnojevke s gospodarstva,
h) zabranu uvođenja u stado ili stavljanja u promet životinja iz stada, osim upućivanja na prisilno klanje.
2) Mjere iz stavka 1. ovoga članka ostaju na snazi sve dok se sumnja na prisutnost enzootske leukoze goveda u stadu službeno ne isključi.
Potvrđena bolest na gospodarstvu
Članak 10.
1) Kad je enzootska leukoze goveda službeno potvrđena u stadu nadležni veterinarski inspektor mora, osim mjera iz članka 9. ovoga Pravilnika, na zaraženom gospodarstvu narediti sljedeće mjere:
a) hranjenje životinja mlijekom od zaraženih krava dopušta se samo nakon njegove odgovarajuće termičke obrade ili nakon što je mlijeko upućeno u mljekaru gdje se termički obrađuje, dok se hranjenje životinja mlijekom koje nije prošlo termičku obradu može dopustiti samo u stadima u kojima su sve životinje namijenjene klanju u skladu s člankom 11. ovoga Pravilnika,
b) obradu cijelih trupova, polovica, četvrtina, komada trupova i iznutrica zaraženih životinja koje su namijenjene hranjenju životinja, na način kojim se sprječava širenje enzootske leukoze goveda.
2) Kad je enzootska leukoza goveda službeno potvrđena u stadu nadležni veterinarski inspektor mora provesti nadzor nad objektima za preradu nejestivih nusproizvoda životinjskog podrijetla kako bi utvrdio da nema opasnosti od širenja enzootske leukoze goveda putem životinjskih proizvoda proizvedenih u navedenim objektima.
3) Posjednik je dužan izvijestiti ovlaštenog veterinara o svakom uginuću ili prisilnom klanju goveda na svome gospodarstvu.
Članak 11.
Nadležno tijelo donosi Program iskorjenjivanja enzootske leukoze goveda kojim određuje:
a) klanje svih goveda iz stada u kojemu je enzootska leukoza goveda službeno potvrđena, u roku kojega odredi nadležno tijelo,
b) klanje goveda u kojih je službeno potvrđena enzootska leukoza goveda te onih životinja koje nadležno tijelo smatra zaraženima, što je prije moguće, a najkasnije u roku 30 dana nakon što je njihov posjednik ili odgovorna osoba službeno izviještena o rezultatima testiranja te o svojoj obvezi da, prema Programu, uputi zaražena goveda na klanje u navedenom roku.
Članak 12.
U slučaju klanja iz članka 11. ovoga Pravilnika:
a) ni jedno govedo ne smije napustiti predmetno stado osim uz dozvolu nadležnog tijela radi prisilnog klanja,
b) kako bi se potvrdilo da je bolest u stadu suzbijena, moraju se provesti testiranja na enzootsku leukozu goveda na predmetnome stadu,
c) u stado se mogu uvoditi samo životinje podrijetlom iz stada za koja nadležno tijelo utvrdi da nisu zaražena enzootskom leukozom goveda.
Članak 13.
1) Nakon klanja goveda iz članka 11. ovoga Pravilnika, a prije uvođenja novih životinja u stado, staje i druge nastambe u kojima se drže životinje, te svi kontejneri, oprema te ostali predmeti korišteni u radu sa životinjama, moraju se oprati i dezinficirati pod kontrolom i prema uputama ovlaštenog veterinara.
2) Sva prijevozna sredstva, kontejneri i oprema moraju se oprati i dezinficirati nakon prijevoza životinja ili materijala koji potječu od zaraženih životinja ili materijala i tvari koje su bile u kontaktu s tim životinjama. Mjesta za utovar zaraženih životinja moraju se oprati i dezinficirati nakon uporabe.
3) Za dezinfekciju se koriste sredstva odobrena u skladu s posebnim propisima.
Članak 14.
Posjednik životinja mora osigurati da goveda podrijetlom iz stada za koja se ne sumnja da su zaražena, ne dođu u kontakt s govedima iz stada koja nisu jednakog zdravstvenog statusa
POGLAVLJE IV.
Završne odredbe
Članak 15.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o mjerama za suzbijanje i iskorjenjivanje enzootske leukoze goveda (»Narodne novine«, br. 67/1991).
Članak 16.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu 1. siječnja 2007. godine.
Klasa: 011-02/05-01/82
Urbroj: 525-01-06-1
Zagreb, 23. siječnja 2006.
Ministar
Petar Čobanković, v. r.
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga |