POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 



PREGLED VAŽNIJIH PROPISA

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

409

Ustavni sud Republike Hrvatske, u sastavu Petar Klarić, predsjednik Suda, te suci Marijan Hranjski, Mario Kos, Ivan Matija, Ivan Mrkonjić, Jasna Omejec, Željko Potočnjak, Agata Račan, Emilija Rajić, Smiljko Sokol, Nevenka Šernhorst, Vice Vukojević i Milan Vuković, u postupku koji je ustavnom tužbom pokrenuo V. P. iz Z., na sjednici održanoj 25. siječnja 2006. godine, donio je

ODLUKU

I. Ustavna tužba se usvaja.

II. Ukidaju se:

– presuda Vrhovnog suda Republike Hrvatske broj: Ur-6/02-2 od 16. siječnja 2003. godine

– rješenje Upravnog odbora Hrvatske odvjetničke komore broj: 1531/2001 od 2. veljače 2002. godine

– rješenje Izvršnog odbora Hrvatske odvjetničke komore broj: 1531/2001 od 17. rujna 2001. godine.

III. Predmet se vraća Hrvatskoj odvjetničkoj komori na ponovni postupak.

IV. Ova odluka objavit će se u »Narodnim novinama.«

 

Obrazloženje
 

1. Ustavna tužba podnijeta je protiv presude Vrhovnog suda Republike Hrvatske broj: Ur-6/02-2 od 16. siječnja 2003. godine, kojom je odbijen prigovor podnositelja izjavljen protiv rješenja Upravnog odbora Hrvatske odvjetničke komore broj: 1531/2001 od 2. veljače 2002. godine. Tim je rješenjem odbijena žalba podnositelja izjavljena protiv rješenja Izvršnog odbora Hrvatske odvjetničke komore broj: 1531/2001 od 17. rujna 2001. godine, kojim je odbijen zahtjev podnositelja za upis u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore (u daljnjem tekstu: Imenik odvjetnika) sa sjedištem ureda u P.

Izvršni odbor Hrvatske odvjetničke komore odbio je zahtjev podnositelja pozivom na odredbu članka 49. stavka 2. Zakona o odvjetništvu (»Narodne novine«broj 9/94.), smatrajući da podnositelj, s obzirom na svoje ranije ponašanje, ne daje jamstvo da će savjesno obavljati odvjetničko zvanje. Pritom se misli na kaznena djela počinjena 1982. i 1983. godine, koja ga, s obzirom na vrstu i okolnosti pod kojima su počinjena, diskvalificiraju za obavljanje dužnosti odvjetnika.

2. Podnositelj ističe da su mu osporenim aktima povrijeđena ustavna prava zajamčena odredbama članaka 30., 44. i 54. Ustava Republike Hrvatske. Pored toga, iz sadržaja ustavne tužbe može se zaključiti da podnositelj upire i na povredu ustavnog prava jednakosti pred zakonom zajamčenog člankom 14. stavkom 2. Ustava.

Obrazlažući povrede, navodi da se osporene odluke temelje isključivo na događajima od prije 20 godina, te da osim tih činjenica ne postoje druge zbog kojih bi bio nedostojan za obavljanje odvjetničkog zvanja. Smatra da je za odlučivanje o njegovom zahtjevu za upis u Imenik odvjetnika mjerodavna odredba članka 49. stavka 1. Zakona o odvjetništvu, a ne odredba stavka 2. tog članka. Ističe da mu je osporenim odlukama, zbog »pogreške« učinjene prije 20 godina, suprotno odredbama članaka 14. stavka 2., 30., 44. i 54. Ustava, onemogućeno pravo na rad, biranje poziva i primanje u javnu službu.

Ustavna tužba je osnovana.

3. Uvidom u spis Hrvatske odvjetničke komore utvrđeno je sljedeće:

Dana 21. svibnja 2001. godine podnositelj je podnio zahtjev za upis u Imenik odvjetnika.

Dopisom od 11. lipnja 2001. godine, Odvjetnički zbor P. obavijestio je Hrvatsku odvjetničku komoru da nema zapreka za upis podnositelja u Imenik odvjetnika.

Dopisom od 11. lipnja 2001. godine, Ministarstvo pravosuđa, uprave i lokalne samouprave obavijestilo je Hrvatsku odvjetničku komoru da u vrijeme podnositeljevog obnašanja dužnosti suca Općinskog suda u Pakracu ne postoje činjenice niti razlozi koji bi sprečavali odobravanje njegovog upisa u Imenik odvjetnika.

Dana 11. rujna 2001. godine Komisija za ispitivanje dostojnosti kandidata za upis u Imenik odvjetnika i odvjetničkih vježbenika Hrvatske odvjetničke komore (u daljnjem tekstu: Komisija za ispitivanje dostojnosti kandidata) donijela je mišljenje da je podnositelj nedostojan za obavljanje odvjetništva s obzirom »na veliki broj kaznenih djela, koja su sama po sebi takva da diskvalificiraju kandidata za obavljanje dužnosti odvjetnika«.

Prihvaćajući mišljenje Komisije za ispitivanje dostojnosti kandidata, Izvršni odbor Hrvatske odvjetničke komore je osporenim rješenjem, pozivom na odredbu članka 49. stavka 2. Zakona o odvjetništvu, odbio zahtjev podnositelja za upis u Imenik odvjetnika.

Upravni odbor Hrvatske odvjetničke komore je osporenim rješenjem odbio podnositeljevu žalbu protiv prvostupanjskog rješenja kao neosnovanu priklonivši se mišljenju Komisije za ispitivanje dostojnosti kandidata.

U obrazloženju presude Vrhovnog suda kojom je odbijen podnositeljev prigovor protiv drugostupanjskog rješenja navedeno je da u konkretnom slučaju posebnu težinu ima činjenica da je kaznena djela koja uvjetuju nedostojnost za obavljanje odvjetništva podnositelj počinio u razdoblju u kojemu je obnašao dužnost suca. Vrhovni sud smatra da je u takvoj situaciji, Hrvatska odvjetnička komora ovlaštena procjenjivati moralnu dostojnost za obavljanje odvjetništva u smislu odredbe članka 49. stavka 2. Zakona o odvjetništvu i nakon proteka roka iz članka 49. stavka 1. Zakona o odvjetništvu.

4. Odredbe članka 49. Zakona o odvjetništvu glase:

(1) Nije dostojna za obavljanje odvjetništva osoba osuđena za kazneno djelo protiv Republike Hrvatske, za kazneno djelo protiv službene dužnosti, za kazneno djelo izvršeno iz koristoljublja ili za drugo kazneno djelo izvršeno iz nečasnih pobuda ili koje je čini moralno nedostojnom za obavljanje odvjetništva. Takva osoba nema pravo na upis u Imenik odvjetnika deset godina poslije izdržane, oproštene ili zastarjele kazne, a ako je osoba osuđena na novčanu kaznu, pet godina od dana pravomoćnosti presude, osoba kojoj je izrečena uvjetna osuda nema pravo na upis za vrijeme za koje joj je pravomoćnom odlukom određen rok kušnje.

(2) Nije dostojna za obavljanje odvjetništva ni osoba čije ranije ponašanje ili djelatnost ne jamči da će ona savjesno obavljati odvjetničko zvanje.

(3) Ako je zahtjev za upis u Imenik odvjetnika odbijen zato što podnositelj zahtjeva nije dostojan za obavljanje odvjetništva zbog razloga navedenih u stavku 2. ovoga članka, novi zahtjev za upis ne može se podnijeti prije isteka roka od dvije godine od pravomoćnosti odluke kojom je zahtjev odbijen.

5. Iz osporenih akata razvidno je da je od dana kad je podnositelj izdržao kaznu zatvora zbog počinjenih kaznenih djela, pa do dana donošenja prvostupanjskog rješenja kojim je odbijen njegov zahtjev za upis u Imenik odvjetnika, proteklo preko trinaest godina.

Podnositeljev zahtjev za upis u Imenik odvjetnika odbijen je isključivo zbog kaznenih djela počinjenih u razdoblju od kraja 1982. do kraja 1983. godine.

Prema članku 49. stavku 1. Zakona o odvjetništvu, podnositelj nije imao pravo na upis u Imenik odvjetnika deset godina poslije izdržane kazne.

Ustavni sud smatra potrebnim istaknuti da odbijanje podnositeljevog zahtjeva nadležna tijela temelje na kaznenim djelima od čijeg je počinjenja, odnosno izdržane kazne proteklo razdoblje propisano člankom 49. stavkom 1. Zakona o odvjetništvu, pozivajući se na odredbu članka 49. stavka 2. Zakona o odvjetništvu.

6. Odredbe članka 85. stavaka 4. i 5. Kaznenog zakona (»Narodne novine«, broj 110/97., 27/98., 129/00., 51/01. i 111/03.) glase:

(4) Protekom rokova određenih u stavku 5. ovoga članka počinitelj kaznenog djela smatra se neosuđivanim i svaka uporaba podataka o građaninu kao počinitelju kaznenog djela zabranjena je, a u slučaju uporabe nema pravni učinak. Rehabilitirani građanin ima pravo nijekati prijašnju osuđivanost i zbog toga ne može biti pozvan na odgovornost niti može imati bilo kakve pravne posljedice.

(5) Pod uvjetom da počinitelj kaznenog djela nije ponovno osuđen zbog novoga kaznenog djela, rehabilitacija nastupa po sili zakona kad proteknu ovi rokovi:

(...) – tri godine od dana izdržane, zastarjele ili oproštene kazne kod osude na kaznu zatvora do pet godina (...).

Odredbom članka 473. stavka 3. Zakona o kaznenom postupku (»Narodne novine«broj 110/97., 27/98. – ispravak, 58/99., 112/99., 58/02., 143/02. – ispravak i 62/03. – pročišćeni tekst) propisano je:

(3) Podaci o kaznenom djelu za koje je nastupila rehabilitacija ne mogu se davati nikome na uvid.

7. U vrijeme podnošenja zahtjeva podnositelja za upis u Imenik odvjetnika, proteklo je razdoblje u kojemu (prema odredbi članka 49. stavka 1. Zakona o odvjetništvu) podnositelj nije imao pravo upisa u Imenik odvjetnika.

Pored toga, Ustavni sud utvrđuje da je u vrijeme podnošenja zahtjeva, podnositelj, u smislu članka 85. stavka 5. Kaznenog zakona, bio rehabilitiran.

Stoga su tijela koja su podnositeljev zahtjev za upis u Imenik odvjetnika odbila zbog podnositeljeve osuđivanosti u razdoblju od kraja 1982. do kraja 1983. godine, postupila suprotno izričitoj zakonskoj zabrani uporabe podataka o kaznenom djelu za koje je nastupila rehabilitacija.

Postupivši suprotno odredbi članka 85. stavka 4. Kaznenog zakona, tijela koja su odlučivala o podnositeljevom zahtjevu za upis u Imenik odvjetnika, povrijedila su podnositeljevo ustavno pravo jednakosti pred zakonom zajamčeno člankom 14. stavkom 2. Ustava.

8. S obzirom na utvrđenu povredu ustavnog prava zajamčenog člankom 14. stavkom 2. Ustava, Sud nije razmatrao eventualne povrede ostalih ustavnih prava na čiju povredu podnositelj također ukazuje.

9. Stoga je na temelju odredaba članaka 73. i 76. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (»Narodne novine« broj 99/99., 29/02. i 49/02. – pročišćeni tekst) odlučeno kao u izreci.

10. Objava odluke (točka IV. izreke) temelji se na članku 29. stavku 1. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.

 

Broj: U-III-1333/2003

Zagreb, 25. siječnja 2006.

USTAVNI SUD REPUBLIKE HRVATSKE

Predsjednik

dr. sc. Petar Klarić, v. r.

 

*   *   *

 

Na temelju članka 27. stavaka 4. i 5. Ustavnog zakona o Ustav­nom sudu Republike Hrvatske i članaka 50. i 51. Poslovnika Ustavnog suda Republike Hrvatske, dana 1. veljače 2006. godine, prilažem sljedeće

IZDVOJENO MIŠLJENJE

uz Odluku Ustavnog suda, broj:U-III-1333/2003 od 25. siječnja 2006. godine

I. Donesenom Odlukom usvojena je ustavna tužba predlagatelja u predmetu njegova zahtjeva za upis u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore, te su ukinute: presuda Vrhovnog suda Republike Hrvatske, broj: Ur-6/02-2 od 16. siječnja 2003. godine, rješenje Upravnog odbora Hrvatske odvjetničke komore, broj: 1531/2001 od 2. veljače 2002. godine i rješenje Izvršnog odbora Hrvatske odvjetničke komore, broj: 1531/2001 od 17. rujna 2001. godine, te je predmet vraćen Hrvatskoj odvjetničkoj komori na ponovni postupak.

Na sjednici Ustavnog suda održanoj 25. siječnja 2006. godine usmeno sam obrazložio svoje protivljenje izreci i obrazloženju navedene odluke i najavio svoje izdvojeno mišljenje.

Sukladno Poslovniku Ustavnog suda Republike Hrvatske ovime dostavljam svoje pisano obrazloženje i molim da se ono temeljem članka 51. stavka 2. Poslovnika objavi u »Narodnim novinama«.

II. Smatram da donesena Odluka ima šire implikacije i dovodi u pitanje pravo autonomnog utvrđivanja i procjene moralne dostojnosti kandidata za upis ne samo u Imenik odvjetnika, nego i pitanje moralne dostojnosti diplomiranog pravnika i za još dvije bitne institucije pravne države: sudačke i državno odvjetničke.

Pitanje prava na procjenu moralne dostojnosti kandidata kako za odvjetništvo tako i za izbor, odnosno imenovanje na dužnost u odnosu na suce i državne odvjetnike, izuzetno je važno pitanje, jer za sve tri spomenute institucije postoje vrlo slični kriteriji za procjenu dostojnosti svakog od kandidata.

III. Ustavni sud je do danas donio dvije odluke kojima se usvajaju ustavne tužbe protiv presuda Vrhovnog suda i rješenja Upravnog i Izvršnog odbora HOK-a, kojima je odbijen zahtjev predlagatelja za upis u Imenik odvjetnika.

Odlukom broj: U-III-439/1995 od 20. prosinca 1995. godine (»Narodne novine«, broj 106/95.) usvojen je zahtjev predlagatelja jer mu je odbijen zahtjev za upis u Imenik odvjetnika iz razloga jer kao sudac nije došao na svoje radno mjesto u trajanju duljem od 5 dana.

U odluci broj: U-III-706/2003 od 8. srpnja 2003. godine (»Narodne novine«, broj 120/03.) usvojen je tužbeni zahtjev bivšeg odvjetnika koji je brisan iz Imenika odvjetnika jer svoju dužnost nije obavljao duže od 6 mjeseci.

U obrazloženju citiranih odluka Ustavni sud je u bitnom naveo, da se prilikom ocjene dostojnosti neke osobe za obavljanje odvjetništva treba ocijeniti ukupnost njegovog ranijeg ponašanja i djelatnosti, a ta ocjena ne može se temeljiti samo na jednom životnom postupku određene osobe u prošlosti.

Međutim, ponašanje predlagatelja u ovom slučaju je činjenično i pravno bitno drugačije, od ponašanja predlagatelja u gore citiranim ranijim odlukama.

Iz spisa Ustavnog suda vidljiva je činjenica, koju ne osporava niti sam podnositelj, da je kao sudac Općinskog suda tijekom 1982. i 1983. godine »… predujam od troškova uredovanja od stranaka uzimao u gotovu novcu … i tako naplaćeni novac zadržavao za sebe…«. Nadalje, da je kao sudac »… sastavio zapisnik iz kojeg proizlazi da je sudu pristupila jedna osoba … iako ta osoba tog dana nije bila na sudu …«.

Podnositelj je dakle, obavljajući izuzetno važnu i odgovornu dužnost suca, u vršenju dužnosti u kontinuitetu, i to šesnaest puta uzastopce, postupao nezakonito.

Navedene činjenice, mogu se utvrditi ne samo uvidom u krivični spis, nego i uvidom u arhivu suda, nalaz vještaka, uvidom u arhivu Ministarstva pravosuđa itd.

Zbog svega navedenog, Vrhovni sud je u obrazloženju svoje presude kojom odbija žalbu predlagatelja bio sasvim određen i nedvojben: posebnu težinu ovog predmeta čini činjenica da je predlagatelj nezakonito postupao tijekom obavljanja dužnosti suca, pa je »… zbog toga pravilno stajalište da je u takovoj situaciji Hrvatska odvjetnička komora ovlaštena procjenjivati moralnu dostojnost za obavljanje odvjetništva i u smislu odredbe članka 49. stavka 2. Zakona o odvjetništvu i nakon proteka roka iz članka 49. stavka 1. Zakona o odvjetništvu.«.

IV. U obrazloženju donesene Odluke u najmanju ruku se vrlo slobodno interpretiraju odredbe Kaznenog zakonika i Zakona o kaznenom postupku u vezi instituta rehabilitacije. Tako se navodi da postoji »… izričita zakonska zabrana uporabe podataka o kaznenom djelu za koje je nastupila rehabilitacija«.

Iz citiranog obrazloženja slijedi zaključak, da se nakon rehabilitacije, nesporne činjenice iz profesionalnog života okrivljenika više ne smiju razmatrati niti uzeti u obzir kod ocjene njegove dostojnosti za obavljanje bitnih institucija pravne države: odvjetničke, sudačke i državno odvjetničke!

U obrazloženju se konačno navodi, da je povrijeđeno podnositeljevo ustavno pravo na jednakost pred zakonom zajamčeno člankom 14. stavkom 2. Ustava.

U svezi toga postavlja se pitanje: kakva je pozicija onih kandidata za upis u Imenik odvjetnika koji su, također tijekom karijere suca postupali protuzakonito, na sličan način kao i predlagatelj, ali stjecajem određenih okolnosti nisu za to postupanje krivično odgovarali, primjerice zbog zastare gonjenja?!

Odgovor je sasvim nedvojben, mogli bi reći gotovo apsurdan. U slučaju da sudac nije krivično odgovarao zbog utvrđenog nezakonitog postupanja, prilikom njegovog zahtjeva za upis u Imenik odvjetnika takovo njegovo nezakonito postupanje nadležni organ ima pravo razmatrati i valorizirati, a u slučaju da je za takovo djelo krivično i odgovarao – ne može!!

Nije li upravo na taj način povrijeđeno ustavno pravo takovog kandidata iz članka 14. stavka 2. Ustava, jer očito da navedeni kandidati nisu pred zakonom jednaki.

V. Temeljem gore istaknutih činjenica smatram da se nameće zaključak, da ono što se protekom određenog roka i nastupanjem rehabilitacije briše – jest kazneno djelo – ali samo ponašanje i postupanje počinitelja tog djela ostaje kao činjenica iz njegovog profesionalnog života, bez obzira na to da li je tim postupanjem i ponašanjem počinio kazneno djelo i da li je za to osuđen ili nije.

U konkretnom slučaju činjenica jest da je podnositelj u jednom razdoblju svog života, u kojem je obavljao dužnost suca, prisvajao novac koji mu nije pripadao i u službenu ispravu unio neistiniti podatak.

Treba istaknuti, da je pitanje dostojnosti za obavljanje dužnosti odvjetnika, a isto tako i suca i državnog odvjetnika, znatno šire od postojanja kaznenog djela u životopisu. Činjenice o nečijem ponašanju tijekom njegove profesionalne karijere, jesu i ostaju dijelom njegovog životopisa, bez obzira je li na temelju tih činjenica bio vođen kazneni postupak, kao i bez obzira je li nastupila rehabilitacija ili nije.

U suprotnom, evidentni počinitelj kaznenog djela, po isteku roka rehabilitacije, u povoljnijem je položaju od onog, koji za svoje nedopušteno postupanje nije nikada bio niti optužen niti suđen, iako postoje dokumenti koji potvrđuju nezakonito postupanje.

Po toj logici, ako se prihvati pravno stajalište Odluke, predlagatelj bi nakon rehabilitacije, mogao biti izabran ne samo za odvjetnika, nego ponovno za suca, pa i za državnog odvjetnika!

Mišljenja sam, što sam na početku istaknuo, da osporena Odluka ima šire konotacije od jednog upisa u Imenik odvjetnika.

VI. Zbog svega gore navedenog smatram da su postojali svi činjenični, pravni i napose ustavno pravni osnovi da Ustavni sud svojom odlukom odbije zahtjev predlagatelja.

 

Sudac Ustavnog suda

Republike Hrvatske

Mario Kos, v. r.

 



POSLOVNI FORUM - Naslovna stranica - Pregled svih poslovnih usluga i korisnih informacija za poduzetnike, potražite na naslovnoj stranici Poslovnog foruma. Poslovni Forum okuplja stručnjake koji raspolažu potrebnim znanjima i koriste suvremenu tehnologiju, te stalni krug vanjskih suradnika za specifična znanja i potrebe. Ukoliko Vam je potrebna bilo koja usluga, pomoć ili savjet, kontaktirajte nas.

Poslovni forum d.o.o. čini sve što je u njegovoj moći da podaci na ovoj web stranici budu točni i ažurni, ali ne jamči niti ne odgovara za njihovu točnost, potpunost ni ažurnost (izneseno, niti ono koje bi se moglo podrazumijevati). Stranicu otvarate i njome se koristite na vlastitu odgovornost.


IZRADA WEB STRANICA

Naručite izradu modernih web stranica. U svega nekoliko minuta, kreirajte vrhunsku web stranicu uz pomoć naših CMS web stranica. Moderni dizajni za Vaše web stranice. Korištenje CMS web stranica slično je kao korištenje Facebooka, ne zahtjeva znanje kodiranja i programiranja. Započnite pisati, dodajte nekoliko fotografija i imate brzo svoju prvu web stranicu. Mijenjajte dizajn svoje stranice s lakoćom. Kreirajte web stranicu svoje tvrtke, web stranicu obrta, web stranicu udruge, započnite pisati blog...

Mobilna responzivnost web stranica je prilagođavanje web stranice svim preglednicima (mobitel, tablet, računalo) i mora se implementirati na sve web stranice. Besplatna optimizacija za tražilice; SEO optimizacija omogućava vašoj web stranici da se prikazuje u prvih deset rezultata na tražilicama za pojmove koje pretražuju vaši budući kupci.

Dizajn responzivnih web stranica, registracija domene, izrada CMS stranica, ugradnja web shopa, implementacija plaćanja karticama, ugradnja Google analyticsa, siguran hosting, prijava na tražilice, reklama na društvenim mrežama, ugradnja kontakt formulara za upite sa web stranica...

Iskoristite ponudu: izrada web stranica i hosting po najnižim cijenama. Besplatna prijava na tražilice, besplatni e-mail, besplatna .hr domena, besplatna podrška za internet marketing...


>> LINK NA PREGLED I OPIS PONUDE ZA IZRADU WEB STRANICA >>








Propisi - Pretraživanje svih objavljenih i javno dostupnih članaka.
POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga