POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 



PREGLED VAŽNIJIH PROPISA

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

1217

Na temelju članka 60. stavaka 1. i 2. Zakona o sustavu državne uprave (Narodne novine, br. 75/93, 92/96, 48/99, 15/2000, 59/2001, 190/2003 i 199/2003), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 28. travnja 2006. godine donijela

UREDBU

O UNUTARNJEM USTROJSTVU MINISTARSTVA POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODNOGA GOSPODARSTVA

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovom Uredbom određuje se unutarnje ustrojstvo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), nazivi upravnih organizacija i drugih unutarnjih ustrojstvenih jedinica u sastavu Ministarstva, njihov djelokrug i način upravljanja, te okvirni broj državnih službenika i namještenika potrebnih za obavljanje poslova iz djelokruga Ministarstva, kao i druga pitanja od značenja za rad Ministarstva.

Članak 2.

Unutarnje ustrojstvo, upravljanje, kao i potreban broj službenika i namještenika, uređuje se tako da Ministarstvo može obavljati upravne i druge stručne poslove koji su mu Zakonom dani u nadležnost i djelokrug.

II. UNUTARNJE USTROJSTVO

Članak 3.

Za obavljanje poslova iz djelokruga Ministarstva, ustrojavaju se sljedeće upravne organizacije i druge unutarnje ustrojstvene jedinice u sastavu Ministarstva:
1. Kabinet ministra,
2. Samostalni odjel za unutarnju reviziju,
3. Tajništvo Ministarstva,
4. Samostalni odjel za informacijske sustave,
5. Uprava poljoprivrede,
6. Uprava za poljoprivredno zemljište,
7. Uprava za poljoprivrednu politiku, EU i međunarodnu suradnju,
8. Uprava za prehrambenu industriju,
9. Uprava za veterinarstvo,
10. Uprava za održivi razvitak seoskog prostora, Upravna direkcija SAPARD programa,
11. Ravnateljstvo za tržišnu i strukturnu potporu u poljoprivredi,
12. Uprava ribarstva,
13. Uprava šumarstva,
14. Uprava za lovstvo,
15. Uprava vodne politike i međunarodnih projekata,
16. Uprava za gospodarenje vodama,
17. Uprava za drvnu industriju.

III. DJELOKRUG UNUTARNJIH USTROJSTVENIH JEDINICA I NAČIN UPRAVLJANJA

1. KABINET MINISTRA

Članak 4.

U Kabinetu ministra obavljaju se stručni i administrativni poslovi za ministra i državne tajnike, poslovi praćenja rada i komuniciranja s Vladom Republike Hrvatske, Hrvatskim saborom i njihovim radnim tijelima, te drugim ministarstvima, protokolarni poslovi, poslovi koordiniranja međunarodne suradnje i prevođenja, drugi poslovi u svezi s ostvarivanjem programa rada Ministarstva i aktivnostima ministra i državnih tajnika, poslovi odnosa s javnošću, medijskog i drugog prezentiranja rada Ministarstva, te poslovi publikacija i tiskovina Ministarstva.

2. SAMOSTALNI ODJEL ZA UNUTARNJU REVIZIJU

Članak 5.

Samostalni odjel za unutarnju reviziju provodi unutarnju reviziju za cjelokupno Ministarstvo, daje stručna mišljenja i ima savjetodavnu ulogu u cilju poboljšanja poslovanja Ministarstva. Odjel procjenjuje sustave, procese i sustav unutarnjih kontrola na temelju upravljanja rizicima; provodi unutarnje revizije u skladu s najboljom strukovnom praksom i standardima unutarnje revizije i kodeksom strukovne etike unutarnjih revizora; testira, analizira i ocjenjuje sve poslovne funkcije iz nadležnosti Ministarstva; provodi pojedinačne unutarnje revizije i daje preporuke ministru u svrhu postizanja veće učinkovitosti i djelotvornosti sustava; izrađuje strateške i operativne planove revizije, obavlja posebne revizije na zahtjev ministra ili prema potrebi; izrađuje izvješća o obavljenoj unutarnjoj reviziji koja podnosi ministru; prati provedbu preporuka navedenih u izvješćima iz prethodno obavljenih revizija; izrađuje periodična i godišnja izvješća o radu Odjela i dostavlja ih nadležnim institucijama i osobama u skladu s važećim propisima; surađuje s Upravom za harmonizaciju unutarnje revizije i financijske kontrole, što uključuje i obvezu dostave strateških i godišnjih planova te godišnjeg izvješća toj Upravi; prati i predlaže stalnu edukaciju unutarnjih revizora u skladu s Međunarodnim standardima unutarnje revizije; procjenjuje praćenje provedbe preporuka Državnog ureda za reviziju.

3. TAJNIŠTVO MINISTARSTVA

Članak 6.

U Tajništvu Ministarstva obavljaju se poslovi usklađivanja rada upravnih organizacija u sastavu Ministarstva i unutarnjih ustrojstvenih jedinica, daju upute za rad u svezi s ostvarivanjem plana rada, koordiniraju poslovi na izradi i ostvarivanju plana rada i na temelju nacrta planova rada predlažu planovi stručnog usavršavanja i osposobljavanja državnih službenika, poduzimaju mjere za osiguranje učinkovitosti u radu, izrađuju se izvješća o ostvarivanju plana rada, te o drugim pitanjima u svezi s radom i ustrojstvom.
U Tajništvu se usklađuje rad na izradi nacrta zakona i drugih propisa iz djelokruga Ministarstva i koordinira pravne poslove.
U Tajništvu se obavljaju kadrovski, opći, tehnički i pomoćni poslovi, poslovi javnih nabava i ograničenih prikupljanja ponuda, izrade godišnjeg plana nabava i evidencije godišnjih nabava, nadziru se i koordiniraju poslovi obrambenih mjera, nadzire rad državnih službenika i namještenika, skrbi o urednom i pravilnom korištenju imovine i sredstava za rad, kao i opremanju prostora Ministarstva, o voznom parku i korištenju vozila, o načinu održavanja sredstava i opreme, organizira prijevoz dužnosnika i službenika Ministarstva, obavljaju poslovi pisarnice-pismohrane, prijepisa, umnožavanja, ekonomata, domara, održavanje prostora, opreme i čistoće, te poslovi informatizacije.
U Tajništvu se obavljaju i poslovi u svezi s izradom financijskog plana u skladu s napucima ministra, te prati ostvarivanje donesenog financijskog plana, pribavljaju izvješća i vrši nadzor nad namjenskim trošenjem sredstava, vodi knjigovodstvena evidencija, obavljaju računovodstveni i drugi poslovi sukladno posebnim propisima.
U Tajništvu se ustrojavaju sljedeće službe:
3.1. Pravna služba
3.2. Služba za razvoj i upravljanje kadrovima
3.3. Služba za financijsko-planske i računovodstvene poslove.

3.1. PRAVNA SLUŽBA

Članak 7.

Pravna služba sudjeluje u planiranju izrade propisa, uključujući usklađivanje zakonodavstva iz djelokruga Ministarstva s propisima EU, te u izradi nacrta zakona i drugih propisa iz djelokruga Ministarstva; sudjeluje u praćenju realizacije planiranih zakonodavnih aktivnosti; daje mišljenja, primjedbe i prijedloge na nacrte zakona i drugih propisa iz djelokruga rada drugih središnjih tijela državne uprave; izrađuje prijedloge akata koje donosi Vlada Republike Hrvatske, odnosno Hrvatski sabor; sudjeluje u izradi različitih dokumenata koji se odnose na zakonodavstvo EU i međunarodne odnose, u suradnji s drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva; surađuje s državnim tijelima nadležnim za vanjske poslove i EU u pitanjima iz djelokruga Službe; pruža stručnu pomoć na području međunarodnih projekata i suradnje; koordinira postupak sklapanja međunarodnih ugovora i drugih akata iz djelokruga Ministarstva te sudjeluje u pregovorima; izrađuje prijedloge akata u postupku pristupanja međunarodnim tijelima i organizacijama; pruža stručnu pomoć drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva iz područja izrade propisa, zakonodavstva EU i međunarodnog prava; izrađuje objašnjenja i pravna mišljenja o pitanjima iz djelokruga Ministarstva u suradnji s drugim ustrojstvenim jedinicama; pruža stručnu pomoć u izradi očitovanja u upravnim sporovima te u izvršavanju sudskih odluka; ostvaruje suradnju s drugim tijelima državne uprave, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i ustanovama s javnim ovlastima u pitanjima iz djelokruga Ministarstva; sudjeluje u radu stručnih i drugih povjerenstava i radnih tijela Ministarstva; koordinira upravni postupak i provodi upravni nadzor u upravnim stvarima iz djelokruga Ministarstva, ako ti poslovi zakonom, drugim propisom ili ovom Uredbom nisu stavljeni u djelokrug druge unutarnje ustrojstvene jedinice Ministarstva; pruža stručnu pomoć u upravnim postupcima i obavljanju inspekcijskog nadzora; surađuje s poslovnim bankama i priprema odgovore i očitovanja te predlaže poduzimanje odgovarajućih mjera na zahtjev Državnog odvjetništva Republike Hrvatske u građanskim i kaznenim postupcima i postupcima ovrhe i stečaja; obavlja i druge poslove u skladu s posebnim propisima; obavlja stručne poslove vezane za provedbu zakona kojima se uređuju imovinsko-pravni odnosi vezani za uređenje služnosti na poljoprivrednom i šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, i to: provjera nacrta prijedloga odluka za Povjerenstvo Vlade Republike Hrvatske za upravljanje državnom imovinom, kompletiranje predmeta i izrada nacrta ugovora o služnosti na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske; obavljanje poslova izrade nacrta ugovora o služnostima za sadnju višegodišnjih nasada na opožarenom šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske; ostvarivanje suradnje s drugim tijelima državne uprave, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i Državnim odvjetništvom u postupku izrade i provedbe navedenih ugovora i izrada drugih ugovora građanskog prava iz djelokruga Ministarstva.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Službe ustrojavaju se sljedeći odjeli:
3.1.1. Odjel za izradu propisa, zakonodavstvo EU i međunarodnu suradnju,
3.1.2. Odjel za koordinaciju upravnih i sudskih postupaka,
3.1.3. Odjel za opće pravne poslove i posebne imovinsko-pravne postupke.

3.1.1. Odjel za izradu propisa, zakonodavstvo EU i međunarodnu suradnju

Članak 8.

Odjel za izradu propisa, zakonodavstvo EU i međunarodnu suradnju sudjeluje u planiranju izrade propisa, uključujući usklađivanje zakonodavstva iz djelokruga Ministarstva s propisima EU, te u izradi nacrta zakona i drugih propisa iz djelokruga Ministarstva i praćenju realizacije planiranih zakonodavnih aktivnosti; daje mišljenja, primjedbe i prijedloge na nacrte zakona i drugih propisa iz djelokruga rada drugih središnjih državnih tijela; izrađuje prijedloge akata koje donosi Vlada Republike Hrvatske, odnosno Hrvatski sabor; sudjeluje u izradi različitih dokumenata koji se odnose na zakonodavstvo EU i međunarodne odnose, u suradnji s drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva; surađuje s državnim tijelima nadležnim za vanjske poslove i EU u pitanjima iz djelokruga Službe; pruža stručnu pomoć na području međunarodnih projekata i suradnje; koordinira postupke sklapanja međunarodnih ugovora i drugih akata iz djelokruga Ministarstva te sudjeluje u pregovorima; izrađuje prijedloge akata u postupku pristupanja međunarodnim tijelima i organizacijama; pruža stručnu pomoć drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva iz područja izrade propisa, zakonodavstva EU i međunarodnog prava, izrađuje objašnjenja i pravna mišljenja o pitanjima iz djelokruga Odjela u suradnji s drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva; ostvaruje suradnju s drugim tijelima državne uprave, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i ustanovama s javnim ovlastima u pitanjima iz djelokruga Odjela; sudjeluje u radu stručnih i drugih povjerenstava i radnih tijela Ministarstva.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
3.1.1.1. Odsjek za izradu propisa,
3.1.1.2. Odsjek za zakonodavstvo EU i međunarodnu suradnju.

3.1.1.1. Odsjek za izradu propisa

Članak 9.

Odsjek za izradu propisa sudjeluje u planiranju izrade propisa te u izradi nacrta zakona i drugih propisa iz djelokruga Ministarstva i praćenju realizacije planiranih zakonodavnih aktivnosti; daje mišljenja, primjedbe i prijedloge na nacrte zakona i drugih propisa iz djelokruga rada drugih središnjih državnih tijela u suradnji s drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva; izrađuje prijedloge akata koje donosi Vlada Republike Hrvatske, odnosno Hrvatski sabor; pruža stručnu pomoć drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva iz područja izrade propisa; izrađuje objašnjenja i pravna mišljenja o pitanjima iz djelokruga Odsjeka u suradnji s drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva; ostvaruje suradnju s drugim tijelima državne uprave, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i ustanovama s javnim ovlastima u pitanjima iz djelokruga Odsjeka; sudjeluje u radu stručnih i drugih povjerenstava i radnih tijela Ministarstva.

3.1.1.2. Odsjek za zakonodavstvo EU i međunarodnu suradnju

Članak 10.

Odsjek za zakonodavstvo EU i međunarodnu suradnju sudjeluje u planiranju izrade propisa u području usklađivanja zakonodavstva iz djelokruga Ministarstva s propisima EU; sudjeluje u izradi različitih dokumenata koji se odnose na zakonodavstvo EU i međunarodne odnose, u suradnji s drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva; surađuje s državnim tijelima nadležnim za vanjske poslove i EU u pitanjima iz djelokruga Odsjeka; pruža stručnu pomoć na području međunarodnih projekata i suradnje; koordinira postupke sklapanja međunarodnih ugovora i drugih akata iz djelokruga Ministarstva te sudjeluje u pregovorima; izrađuje prijedloge akata u postupku pristupanja međunarodnim tijelima i organizacijama; pruža stručnu pomoć drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva iz područja zakonodavstva EU i međunarodnog prava; ostvaruje suradnju s drugim tijelima državne uprave, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i ustanovama s javnim ovlastima u pitanjima iz djelokruga Odsjeka; sudjeluje u radu stručnih i drugih povjerenstava i radnih tijela Ministarstva.

3.1.2. Odjel za koordinaciju upravnih i sudskih postupaka

Članak 11.

Odjel za koordinaciju upravnih i sudskih postupaka koordinira upravne postupke i provodi upravni nadzor u upravnim stvarima iz djelokruga Ministarstva, ako ti poslovi zakonom, drugim propisom ili ovom Uredbom nisu stavljeni u djelokrug druge unutarnje ustrojstvene jedinice Ministarstva; pruža stručnu pomoć u davanju očitovanja u upravnim sporovima te u izvršavanju sudskih odluka; pruža stručnu pomoć u obavljanju inspekcijskog nadzora te u uredskom poslovanju Ministarstva; prati i osigurava primjenu zakona i drugih propisa; ostvaruje suradnju s tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave glede primjene zakona i drugih propisa iz djelokruga Ministarstva; surađuje s poslovnim bankama i priprema odgovore i očitovanja te predlaže poduzimanje odgovarajućih mjera na zahtjev Državnog odvjetništva Republike Hrvatske u građanskim i kaznenim postupcima i postupcima ovrhe i stečaja; obavlja i druge poslova u skladu s posebnim propisima.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
3.1.2.1. Odsjek za upravne postupke,
3.1.2.2. Odsjek za sudske postupke.

3.1.2.1. Odsjek za upravne postupke

Članak 12.

Odsjek za upravne postupke koordinira upravne postupke i provodi upravni nadzor u upravnim stvarima iz djelokruga Ministarstva, ako ti poslovi zakonom, drugim propisom ili ovom Uredbom nisu stavljeni u djelokrug druge unutarnje ustrojstvene jedinice Ministarstva; pruža stručnu pomoć drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva u vođenju upravnog postupka, u obavljanju inspekcijskog nadzora te u uredskom poslovanju; prati i osigurava primjenu zakona i drugih propisa; ostvaruje suradnju s tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave glede primjene zakona i drugih propisa iz djelokruga Ministarstva.

3.1.2.2. Odsjek za sudske postupke

Članak 13.

Odsjek za sudske postupke surađuje s poslovnim bankama i priprema odgovore i očitovanja te predlaže poduzimanje odgovarajućih mjera na zahtjev Državnog odvjetništva Republike Hrvatske u građanskim i kaznenim postupcima i postupcima ovrhe i stečaja; pruža stručnu pomoć u davanju očitovanja u upravnim sporovima te u izvršavanju sudskih odluka; obavlja i druge opće poslove iz djelokruga Službe.

3.1.3. Odjel za opće pravne poslove i posebne imovinsko--pravne postupke

Članak 14.

Odjel za opće pravne poslove i posebne imovinsko-pravne postupke obavlja stručne poslove vezane za provedbu zakona kojima se uređuju imovinsko-pravni odnosi vezani za uređenje služnosti na poljoprivrednom i šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, i to: provjera nacrta prijedloga odluka za Povjerenstvo Vlade Republike Hrvatske za upravljanje državnom imovinom, kompletiranje predmeta i sklapanje ugovora o služnosti na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske; obavljanje poslova izrade nacrta ugovora o služnostima za sadnju višegodišnjih nasada na opožarenom šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske i drugih ugovora građanskog prava iz djelokruga Ministarstva; ostvarivanje suradnje s drugim tijelima državne uprave, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i Državnim odvjetništvom u postupku izrade i provedbe navedenih ugovora; pruža stručnu pomoć u izradi, odnosno izrađuje nacrte općih akata iz djelokruga Ministarstva; sudjeluje u radu stručnih i drugih povjerenstava i radnih tijela Ministarstva te obavlja druge opće poslove iz djelokruga Službe.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
3.1.3.1. Odsjek za posebne imovinsko-pravne postupke,
3.1.3.2. Odsjek za opće pravne poslove.

3.1.3.1. Odsjek za posebne imovinsko-pravne postupke

Članak 15.

Odsjek za posebne imovinsko-pravne postupke obavlja stručne poslove vezane za provedbu zakona kojima se uređuju imovinsko-pravni odnosi vezani za uređenje služnosti na poljoprivrednom i šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, i to: kontroliranje nacrta prijedloga odluka za Povjerenstvo Vlade Republike Hrvatske za upravljanje državnom imovinom, kompletiranje predmeta i sklapanje ugovora o služnosti na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske; obavljanje poslova izrade nacrta ugovora o služnostima za sadnju višegodišnjih nasada na opožarenom šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske te ostvarivanje suradnje s drugim tijelima državne uprave, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i Državnim odvjetništvom u postupku izrade i provedbe navedenih ugovora.

3.1.3.2. Odsjek za opće pravne poslove

Članak 16.

Odsjek za opće pravne poslove izrađuje nacrte ugovora građanskog prava iz djelokruga Ministarstva; ostvaruje suradnju s drugim tijelima državne uprave, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i Državnim odvjetništvom u postupku izrade i provedbe navedenih ugovora; pruža stručnu pomoć u izradi, odnosno izrađuje nacrte općih akata iz djelokruga Ministarstva; sudjeluje u radu stručnih i drugih povjerenstava i radnih tijela Ministarstva te obavlja druge opće poslove iz djelokruga Službe.

3.2. SLUŽBA ZA RAZVOJ I UPRAVLJANJE KADROVIMA

Članak 17.

Služba za razvoj i upravljanje kadrovima brine o upravljanju kadrovima i njihovom razvoju, daje mišljenja o pitanjima koja se odnose na državnu službu, priprema prijedloge planova prijema u državnu službu usklađujući raspored državnih službenika s planovima Središnjeg državnog ureda za upravu, sudjeluje u izradi strategija, programa i kadrova izobrazbe Ministarstva, vodi osobne očevidnike službenika i namještenika i dostavlja nove podatke u Središnji popis državnih službenika i provodi postupak prijama u državnu službu u suradnji sa Središnjim državnim uredom za upravu.
Služba prati i osigurava primjenu zakona i drugih propisa iz područja radnopravnih odnosa, priprema prijedloge rješenja o prijemu i rasporedu službenika i namještenika i ostalih rješenja iz područja radnopravnih odnosa, sudjeluje u izradi, donošenju i provedbi programa obrazovanja osposobljavanja i stručnog usavršavanja, prati statusna stanja dužnosnika, državnih službenika i namještenika i promicanje u službi.
Služba obavlja stručne i tehničke poslove koji se odnose na pisarnicu, pismohranu, dostavu, ekonomat, fotokopiranje, organizaciju rada internog caffea Ministarstva, korištenje prometnih sredstava za potrebe Ministarstva, obavlja poslove obrane, zaštite na radu, stručne i tehničke poslove nabave roba, radova i usluga u svrhu opremanja prostorija Ministarstva sredstvima rada u svrhu osiguravanja funkcionalnih uvjeta za rad službenika i namještenika Ministarstva.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Službe ustrojavaju se sljedeći odjeli:
3.2.1. Odjel za službeničke odnose i stručno usavršavanje,
3.2.2. Odjel za nabave, sigurnosne i pomoćne poslove.

3.2.1. Odjel za službeničke odnose i stručno usavršavanje

Članak 18.

Odjel za službeničke odnose i stručno usavršavanje brine o upravljanju kadrovima i njihovom razvoju, obavlja kadrovske poslove za potrebe Ministarstva vezane za pripremu plana prijema u državnu službu, prijam, raspoređivanje, premještaj i prestanak državne službe te u svezi s drugim pravima, obvezama i odgovornostima državnih službenika i namještenika vodi dosjee državnih službenika i namještenika i druge kadrovske evidencije, izrađuje i sudjeluje u izradi nacrta prijedloga Uredbe o unutarnjem ustroju Ministarstva i Pravilnika o unutarnjem redu Ministarstva, koordinira obavljanje kadrovskih poslova za cjelokupno Ministarstvo i obavlja druge poslove.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
3.2.1.1. Odsjek za službeničke odnose,
3.2.1.2. Odsjek za stručno usavršavanje.

3.2.1.1. Odsjek za službeničke odnose

Članak 19.

Odsjek za službeničke odnose daje mišljenja o pitanjima koja se odnose na državnu službu, priprema prijedloge planova prijema u državnu službu usklađujući raspored državnih službenika s planovima Središnjeg državnog ureda za upravu, sudjeluje u izradi strategija, programa i kadrova izobrazbe Ministarstva, vodi osobne očevidnike službenika i namještenika i dostavlja nove podatke u Središnji popis državnih službenika i provodi postupak prijma u državnu službu u suradnji sa Središnjim državnim uredom za upravu, izrađuje rješenja vezana uz državnu službu.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odsjeka ustrojavaju se sljedeći pododsjeci:
3.2.1.1.1. Pododsjek za vođenje kadrovske evidencije,
3.2.1.1.2. Pododsjek za opće poslove.
3.2.1.1.1. Pododsjek za vođenje kadrovske evidencije

Članak 20.

Pododsjek za vođenje kadrovske evidencije vodi kadrovske evidencije, vodi dosjee državnih službenika i namještenika i druge evidencije, sudjeluje u izradi nacrta prijedloga pravilnika o unutarnjem redu Ministarstva, sudjeluje u koordinaciji kadrovskih poslova za cjelokupno Ministarstvo i obavlja druge poslove.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Pododsjeka ustrojavaju se sljedeći odjeljci:
3.2.1.1.1.1. Odjeljak za izradu rješenja državnih službenika,
3.2.1.1.1.2. Odjeljak pisarnice i arhive.

3.2.1.1.1.1. Odjeljak za izradu rješenja državnih službenika

Članak 21.

Odjeljak za izradu rješenja državnih službenika prati i provodi mjere kadrovske politike Ministarstva, obavlja administrativne poslove oko izbora kandidata za prijam u radni odnos i raspored službenika i namještenika, sudjeluje u izradi, donošenju i realizaciji programa stručnog usavršavanja, prati statusna prava državnih službenika i namještenika, njihov rad i promicanje u službi.

3.2.1.1.1.2. Odjeljak pisarnice i arhive

Članak 22.

Odjeljak pisarnice i arhive obavlja administrativne poslove vezane za primitak i dostavu pošte, raspoređivanje akata, arhiviranje i čuvanje registrirane građe koja nastaje radom Ministarstva; stručne i tehničke poslove, koji se odnose na pisarnicu, pismohranu i otpremu pošte.

3.2.1.1.2. Pododsjek za opće poslove

Članak 23.

Pododsjek za opće poslove rješava pitanja koja se odnose na državnu službu, priprema prijedloge planova prijema u državnu službu, sudjeluje u izradi strategija, programa i kadrova, vodi osobne očevidnike službenika i namještenika i dostavlja nove podatke u Središnji popis državnih službenika i provodi postupak prijma u državnu službu u suradnji sa Središnjim uredom državne uprave, obavlja poslove pisarnice i arhiviranja.

3.2.1.2. Odsjek za stručno usavršavanje

Članak 24.

Odsjek za stručno usavršavanje obavlja poslove vezane za provedbu i uspješnost procesa stručnog usavršavanja službenika Ministarstva, izrađuje nove obrazovne metode, utvrđuju strategije obrazovanja, praćenja i kontroling obrazovanja, potiču se znanstveni radovi i sudjelovanje u EU obrazovnim programima, obavlja poslove finalizacije obrazovnog plana i obrazovanje trenera, utvrđuje individualne potrebe za školovanjem, obavlja koordinaciju edukacije po područnim uredima Ministarstva, obavlja poslove sudjelovanja u organizaciji temeljnog obrazovanja i vođenje projekata za školovanje.

3.2.2. Odjel za nabave, sigurnosne i pomoćne poslove

Članak 25.

Odjel za nabave, sigurnosne i pomoćne poslove organizira i koordinira poslove nabave roba, radova i usluga za potrebe Ministarstva po postupku propisanom Zakonom o javnoj nabavi, pruža stručnu pomoć povjerenstvima za nabavu, prati odvijanje postupka nabave sukladno Planu nabave i sredstvima osiguranim Planom proračuna u pogledu zadanih okvira visine i namjene sredstava. Priprema i izrađuje ugovore o nabavi te prati izvršavanje istih, vodi evidencije o postupcima nabave i evidencije zaključenih ugovora, sudjeluje u pripremi i izradi ugovora o zakupu uredskih prostora i vodi evidenciju istih, obavlja poslove obrane, sigurnosne, pomoćne i tehničke poslove.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
3.2.2.1. Odsjek za nabavu,
3.2.2.2. Odsjek za sigurnosne i pomoćne poslove.

3.2.2.1. Odsjek za nabavu

Članak 26.

Odsjek za nabavu obavlja poslove nabave roba, radova i usluga za potrebe Ministarstva, prati odvijanje postupka nabave sukladno Planu nabave i sredstvima osiguranim Planom proračuna. Priprema i izrađuje ugovore o nabavi te prati izvršavanje istih, sudjeluje u pripremi i izradi ugovora o zakupu uredskih prostora i vodi evidenciju istih.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odsjeka ustrojavaju se sljedeći pododsjeci:
3.2.2.1.1. Pododsjek za nabave,
3.2.2.1.2. Pododsjek za upravljanje uredskim prostorima.

3.2.2.1.1. Pododsjek za nabave

Članak 27.

Pododsjek za nabave obavlja poslove nabave roba, radova i usluga za potrebe Ministarstva, prati odvijanje postupka javne nabave sukladno Planu nabave i sredstvima osiguranim Planom proračuna. Priprema i izrađuje ugovore o nabavi te prati izvršavanje istih, obavlja poslove nabave po javnim natječajima, male nabave, koordinira poslovima vezanim za uredske prostore u područnim jedinicama u kojima se nalaze službenici Ministarstva, smještaj i opremanje uredskih prostora u Područnim jedinicama, sudjeluje u pripremi i izradi ugovora o zakupu uredskih prostora i vodi evidenciju istih.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Pododsjeka ustrojavaju se sljedeći odjeljci:
3.2.2.1.1.1. Odjeljak za javne nabave,
3.2.2.1.1.2. Odjeljak za male nabave.

3.2.2.1.1.1. Odjeljak za javne nabave

Članak 28.

Odjeljak za javne nabave obavlja poslove praćenja odvijanja postupaka javne nabave sukladno Planu nabave i sredstvima osiguranim Planom proračuna.

3.2.2.1.1.2. Odjeljak za male nabave

Članak 29.

Odjeljak za male nabave koordinira poslovima nabave robe, radova i usluga za potrebe Ministarstva, obavlja poslove nabave po natječajima, male nabave, priprema i izrađuje ugovore o nabavi, te prati izvršavanje istih.

3.2.2.1.2. Pododsjek za upravljanje uredskim prostorima

Članak 30.

Pododsjek za upravljanje uredskim prostorima koordinira poslovima vezanim za uredske prostore u područnim jedinicama u kojima se nalaze službenici Ministarstva, smještaj i opremanje uredskih prostora u Područnim jedinicama, sudjeluje u pripremi i izradi ugovora o zakupu uredskih prostora i vodi evidenciju istih.

3.2.2. Odsjek za sigurnosne i pomoćne poslove

Članak 31.

Odsjek za sigurnosne i pomoćne poslove obavlja poslove obrane, sigurnosti i zaštite, izrađuje planove obrane i evakuacije, obavlja poslove u svezi sa zaštitom na radu i protupožarnom zaštitom i obavlja poslove u svezi s provedbom zakona i podzakonskih akata iz područja obrane, sigurnosti i zaštite, obavlja poslove ekonomata i umnožavanja materijala i organizira rad internog caffea te obavlja poslove održavanja voznog parka.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odsjeka ustrojavaju se sljedeći pododsjeci:
3.2.2.1. Pododsjek za sigurnost i pomoćne poslove,
3.2.2.2. Pododsjek za tehničke poslove i upravljanje voznim parkom.

3.2.2.1. Pododsjek za sigurnost i pomoćne poslove

Članak 32.

Pododsjek za sigurnost i pomoćne poslove obavlja poslove obrane, sigurnosti i zaštite, izrađuje planove obrane i evakuacije, obavlja poslove u svezi sa zaštitom na radu i protupožarnom zaštitom, obavlja poslove u svezi s provedbom zakona i podzakonskih akata iz područja obrane, sigurnosti i zaštite, brine o servisu i usluzi prilikom održavanja stručnih i radnih skupova u prostorijama Ministarstva, o pravilnom korištenju reprezentacije te organizira rad internog caffea.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Pododsjeka ustrojavaju se sljedeći odjeljci:
3.2.2.1.1. Odjeljak za obranu, sigurnost i civilnu zaštitu,
3.2.2.1.2. Odjeljak za pomoćne poslove.

3.2.2.1.1. Odjeljak za obranu, sigurnost i civilnu zaštitu

Članak 33.

Odjeljak za obranu, sigurnost i civilnu zaštitu brine se o pravilnom korištenju imovine, sredstava rada i opreme Ministarstva, obavlja poslove opremanja i održavanja prostorija Ministarstva i provodi poslove obrambenih priprema Ministarstva.

3.2.2.1.2. Odjeljak za pomoćne poslove

Članak 34.

Odjeljak za pomoćne poslove brine o servisu i usluzi prilikom održavanja stručnih i radnih skupova u prostorijama Ministarstva, o pravilnom korištenju reprezentacije te organizira rad internog caffea.

3.2.2.2. Pododsjek za tehničke poslove i upravljanje voznim parkom

Članak 35.

Pododsjek za tehničke poslove i upravljanje voznim parkom organizira poslove koji se odnose na održavanje čistoće prostorija te obavlja poslove održavanja voznog parka i servis službenih automobila.

3.3. SLUŽBA ZA FINANCIJSKO-PLANSKE I RAČUNOVODSTVENE POSLOVE

Članak 36.

Služba za financijsko-planske i računovodstvene poslove organizira, kontrolira i prati izvršenje svih financijskih i računovodstvenih poslova sukladno zakonu i brine o zakonitoj primjeni važećih materijalno-financijskih propisa, izrađuje planove potrebnih financijskih sredstava za rad svih uprava, priprema zahtjeve i obavlja plaćanje tekućih i kapitalnih izdataka i transfera putem sustava Državne riznice, izrađuje preglede i izvješća izvršenih izdataka u odnosu na plan, obavlja obračun plaća, naknade zaposlenima i vodi blagajničko poslovanje, kontira, knjiži i knjigovodstveno prati izvršenje svih primitaka i izdataka po pozicijama državnog proračuna, priprema i izrađuje periodične obračune i završni račun i konsolidira financijska izvješća na razini Razdjela, organizira godišnji popis imovine, obveza i potraživanja, vodi knjigovodstvo osnovnih sredstava, sitnog inventara i kancelarijskog materijala, te obavlja druge poslove iz djelokruga Sektora.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Službe ustrojavaju se sljedeći odjeli:
3.3.1. Odjel za pripremu i izvršavanje proračuna,
3.3.2. Odjel za računovodstvene poslove.

3.3.1 Odjel za pripremu i izvršavanje proračuna

Članak 37.

Odjel za pripremu i izvršavanje proračuna obavlja upravne i stručne poslove vezane za planiranje i pripremu, te izvršavanje proračuna, organizira i koordinira rad na izradi planova potrebnih financijskih sredstava za rad svih uprava, sukladno zakonskim propisima služeći se metodom racionalnog i namjenskog korištenja proračunskih sredstava, vrši kontrolu ispravnosti dokumentacije za unos u sustav Državne riznice, kontrolira, evidentira i knjiži ovjerenu računovodstvenu dokumentaciju, vrši usklađivanje stanja na knjigovodstvenim karticama, prati i primjenjuje promjene u području proračunskog računovodstva i računskom planu proračuna, vrši usklađivanja obveza i potraživanja s poslovnim partnerima, vrši rezervaciju sredstava u propisanim i ugovorenim rokovima i iznosima usklađenim s dodijeljenim sredstvima i dospjelim obvezama. Ispostavlja zahtjeve za plaćanje unosom podataka iz naloga za plaćanje i dostavljene dokumentacije u sustav Državne riznice, surađuje s Ministarstvom financija u vezi s radom sustava riznice i Financijskom agencijom u vezi s otvaranjem dobavljača u sustavu, modela plaćanja kroz sustav riznice, te obavlja i druge poslove.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
3.3.1.1. Odsjek za pripremu proračuna,
3.3.1.2. Odsjek za izvršavanje proračuna.

3.3.1.1. Odsjek za pripremu proračuna

Članak 38.

Odsjek za pripremu proračuna obavlja upravne i stručne poslove vezane za planiranje i pripremu proračuna, organizira i koordinira rad na izradi planova potrebnih financijskih sredstava za rad svih uprava, izrađuje mjesečne financijske planove i unosi ih u sustav Državne riznice, sukladno zakonskim propisima služeći se metodom racionalnog i namjenskog korištenja proračunskih sredstava. Prati i primjenjuje promjene u području proračunskog računovodstva i računskom planu proračuna.

3.3.1.2. Odsjek za izvršavanje proračuna

Članak 39.

Odsjek za izvršavanje proračuna obavlja upravne i stručne poslove vezane za izvršavanje proračuna, vrši kontrolu ispravnosti dokumentacije za unos u sustav Državne riznice, kontrolira, evidentira i usklađuje obveze s poslovnim partnerima, vrši rezervaciju sredstava u propisanim i ugovorenim rokovima i iznosima usklađenim s dodijeljenim sredstvima i dospjelim obvezama. Ispostavlja zahtjeve za plaćanje unosom podataka iz naloga za plaćanje i dostavljene dokumentacije u sustav Državne riznice, surađuje s Ministarstvom financija u vezi s radom sustava riznice i Financijskom agencijom u vezi s otvaranjem dobavljača u sustavu, modela plaćanja kroz sustav riznice, te obavlja i druge poslove.

3.3.2. Odjel za računovodstvene poslove

Članak 40.

Odjel za računovodstvene poslove u okviru svoje nadležnosti obavlja upravne i stručne poslove vezane za ustrojavanje i vođenje zakonom propisanih poslovnih knjiga, vrši kontrolu knjigovodstvene dokumentacije, obavlja kontiranje i knjiženje poslovnih događaja, izradu godišnjih, polugodišnjih, tromjesečnih, mjesečnih i statističkih izvješća, obračun plaća i ostalih primanja dužnosnika, državnih službenika i namještenika, obračun i isplatu dohotka od intelektualnih i ostalih usluga, izrađuje i dostavlja nadležnim institucijama propisana izvješća o isplatama svih vrsta dohotka te obveznih doprinosa, poreza i prireza, obavlja i brine o rokovima plaćanja svih obveza, vodi sve potrebne knjigovodstvene evidencije i statistike iz financijskog i materijalnog poslovanja, sudjeluje u ustroju godišnjeg popisa imovine, izrađuje preglede po vrstama rashoda sukladno zakonskim propisima, obavlja poslove vezane za uplatu i isplatu preko blagajne, devizno poslovanje i sl. Vrši računovodstvenu analizu i kontrolu namjenske i svrhovite upotrebe proračunskih sredstava po upravama, programima i aktivnostima, te po proračunskim korisnicima (Zavodima). Izrađuje analize i izvještaje o korištenju proračunskih sredstava, te iskazuje odstupanja ostvarenih i planiranih prihoda i primitaka te rashoda i izdataka za potrebe ministra, državnih tajnika i pomoćnika ministra, te obavlja i druge poslove.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
3.3.2.1. Odsjek za računovodstvene poslove,
3.3.2.2. Odsjek za računovodstvene analize i kontrolu.

3.3.2.1 Odsjek za računovodstvene poslove

Članak 41.

Odsjek za računovodstvene poslove u okviru svoje nadležnosti obavlja upravne i stručne poslove vezane za ustrojavanje i vođenje zakonom propisanih poslovnih knjiga, vrši formalnu i računsku kontrolu knjigovodstvene dokumentacije, obavlja kontiranje i knjiženje poslovnih događaja u analitičkim evidencijama i glavnoj knjizi, te izrađuje godišnje, polugodišnje, tromjesečne i mjesečne statističke izvještaje. Vrši obračun plaća i ostalih primanja dužnosnika, državnih službenika i namještenika, obračun i isplatu dohotka od intelektualnih i ostalih usluga, izrađuje i dostavlja nadležnim institucijama propisana izvješća o isplatama svih vrsta dohotka te obveznih doprinosa, poreza i prireza. Obavlja i brine o rokovima plaćanja svih obveza, vodi sve potrebne knjigovodstvene evidencije i statistike iz financijskog i materijalnog poslovanja, sudjeluje u ustroju godišnjeg popisa imovine, izrađuje preglede po vrstama rashoda sukladno zakonskim propisima, obavlja devizno poslovanje, obavlja poslove vezane za uplatu i isplatu preko kunske i devizne blagajne, te obavlja druge poslove.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odsjeka ustrojavaju se sljedeći pododsjeci:
3.3.2.1.1.Pododsjek za knjigovodstvene poslove,
3.3.2.1.2.Pododsjek za platni promet.

3.3.2.1.1. Pododsjek za knjigovodstvene poslove

Članak 42.

Pododsjek za knjigovodstvene poslove u okviru svoje nadležnosti obavlja upravne i stručne poslove vezane za ustrojavanje i vođenje zakonom propisanih poslovnih knjiga, vrši formalnu i računsku kontrolu knjigovodstvene dokumentacije, obavlja kontiranje i knjiženje poslovnih događaja u analitičkim evidencijama i glavnoj knjizi, te izrađuje godišnje, polugodišnje, tromjesečne i mjesečne statističke izvještaje. Vrši obračun plaća i ostalih primanja dužnosnika, državnih službenika i namještenika, obračun i isplatu dohotka od intelektualnih i ostalih usluga, izrađuje i dostavlja nadležnim institucijama propisana izvješća o isplatama svih vrsta dohotka te obveznih doprinosa, poreza i prireza. Vodi sve potrebne knjigovodstvene evidencije i statistike iz financijskog i materijalnog poslovanja, sudjeluje u ustroju godišnjeg popisa imovine, izrađuje preglede po vrstama rashoda sukladno zakonskim propisima, te obavlja druge poslove.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Pododsjeka ustrojavaju se sljedeći odjeljci:
3.3.2.1.1.1. Odjeljak financijskog knjigovodstva,
3.3.2.1.1.2. Odjeljak analitičkih evidencija.

3.3.2.1.1.1. Odjeljak financijskog knjigovodstva

Članak 43.

Odjeljak financijskog knjigovodstva u okviru svoje nadležnosti obavlja upravne i stručne poslove vezane za ustrojavanje i vođenje zakonom propisanih poslovnih knjiga, vrši kontrolu knjigovodstvene dokumentacije, obavlja kontiranje i knjiženje poslovnih događaja u glavnoj knjizi, te usklađuje stanje analitičkih evidencija s kontima glavne knjige, izrađuje godišnje, polugodišnje i tromjesečne financijske izvještaje i mjesečne statističke izvještaje, te obavlja druge poslove.

3.3.2.1.1.2. Odjeljak analitičkih evidencija

Članak 44.

Odjeljak analitičkih evidencija u okviru svoje nadležnosti obavlja upravne i stručne poslove vezane za ustrojavanje i vođenje zakonom propisane analitičke evidencije. Ustrojavaju se i vode analitičke evidencije potraživanja za ostvarenje prihoda po posebnim propisima vezano uz zdravstvenu zaštitu životinja, lovozakup i koncesije, te pregled bilja prilikom prijelaza preko granice. Vodi se zakonom propisana analitička evidencija dobavljača po proračunskim glavama. Ustrojava se i vodi analitička evidencija osnovnih sredstava po vrstama i korisnicima, te sudjeluje u ustroju godišnjeg popisa imovine i sitnog inventara. Obavlja obračun plaća i ostalih primanja dužnosnika, državnih službenika i namještenika te obračun i isplatu dohotka od intelektualnih i ostalih usluga.

3.3.2.1.2. Pododsjek za platni promet

Članak 45.

Pododsjek za platni promet u okviru svoje nadležnosti obavlja upravne i stručne poslove vezane za formalnu i računsku kontrolu dokumentacije na temelju koje se vrše kunski i devizni platni promet Ministarstva. Obavlja kompletiranje ulazne računovodstvene dokumentacije i evidentira istu u poslovnim knjigama Ministarstva. Brine o ovjeri računovodstvene dokumentacije sukladno internim procedurama, te dostavlja istu na plaćanje putem sustava Državne riznice, ili putem blagajne. Obavlja cjelokupno bezgotovinsko devizno poslovanje vezano za naplatu prihoda, odnosno za plaćanje rashoda i izdataka. Obavlja cjelokupno blagajničko poslovanje kunsko i devizno. Brine o rokovima plaćanja svih obveza, izrađuje i dostavlja nadležnim institucijama propisana izvješća o isplatama svih vrsta dohotka, te obveznih doprinosa, poreza i prireza, te obavlja druge poslove.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Pododsjeka ustrojavaju se sljedeći odjeljci:
3.3.2.1.2.1. Odjeljak bezgotovinskog plaćanja,
3.3.2.1.2.2. Odjeljak gotovinskog plaćanja.

3.3.2.1.2.1. Odjeljak bezgotovinskog plaćanja

Članak 46.

Odjeljak bezgotovinskog plaćanja u okviru svoje nadležnosti obavlja upravne i stručne poslove vezane za formalnu i računsku kontrolu dokumentacije na temelju koje se vrše kunski i devizni bezgotovinski platni promet Ministarstva. Obavlja kompletiranje ulazne računovodstvene dokumentacije i evidentira istu u poslovnim knjigama Ministarstva.
Brine o ovjeri računovodstvene dokumentacije sukladno internim procedurama, te dostavlja istu na plaćanje putem sustava Državne riznice, te obavlja cjelokupno bezgotovinsko devizno poslovanje vezano za naplatu prihoda, odnosno za plaćanje rashoda i izdataka. Brine o rokovima plaćanja svih obveza, izrađuje i dostavlja nadležnim institucijama propisana izvješća o isplatama svih vrsta dohotka, obveznih doprinosa, poreza i prireza te obavlja druge poslove.

3.3.2.1.2.2. Odjeljak gotovinskog plaćanja

Članak 47.

Odjeljak gotovinskog plaćanja u okviru svoje nadležnosti obavlja upravne i stručne poslove vezane za formalnu i računsku kontrolu dokumentacije na temelju koje se vrše kunski i devizni gotovinski platni promet Ministarstva. Brine o ovjeri računovodstvene dokumentacije sukladno internim procedurama, te dostavlja istu na plaćanje putem blagajne. Obavlja cjelokupno blagajničko poslovanje kunsko i devizno vezano uz poslove glavne i pomoćnih blagajni, te obavlja i druge poslove.

3.3.2.2. Odsjek za računovodstvene analize i kontrolu

Članak 48.

Odsjek za računovodstvene analize i kontrolu vrši računovodstvenu analizu i kontrolu namjenske i svrhovite upotrebe proračunskih sredstava po upravama, programima i aktivnostima, te po proračunskim korisnicima (Zavodima). Izrađuje analize i izvještaje o korištenju proračunskih sredstava, te iskazuje odstupanja ostvarenih i planiranih prihoda i primitaka, rashoda i izdataka za potrebe ministra, državnih tajnika i pomoćnika ministra, te obavlja i druge poslove.

4. SAMOSTALNI ODJEL ZA INFORMACIJSKE SUSTAVE

Članak 49.

Samostalni odjel za informacijske sustave obavlja poslove upravljanja informacijskim projektima/zadacima u razvoju informacijskih sustava, upravljanja informacijskom i komunikacijskom tehnologijom; upravlja informatičkim kadrom; te poslove izvješćivanja, izrada planova upravljanja informacijskom i komunikacijskom tehnologijom, planova nabave, obuke korisnika i informatičkog kadra, sudjelovanja u provedbi nabave informacijskih resursa; interne i eksterne prezentacije i promocije informatičkih proizvoda i usluga; primjene normi u informatičkoj djelatnosti i implementaciji standarda kvalitete u informatici; osiguranje i kontrola kvalitete informatičkih proizvoda i usluga, testiranje, praćenje rada, ocjena sigurnosti informacijskih sustava, poslove upravljanja problemima tehničke naravi, poslove osiguranja ispravnosti računalne opreme, poslove trajne potpore, obuke i pružanja pomoći (tehničke i savjetodavne) svim korisnicima u primjeni programa, aplikacija ili tehnologija. Samostalni odjel za informacijske sustave obavlja i nadzor nad upravljanjem informacijskim sustavima u ustanovama koje su u nadležnosti Ministarstva.

5. UPRAVA POLJOPRIVREDE

Članak 50.

Uprava poljoprivrede izvršava zakone i propise u području poljoprivrede; izravno je nadležna za provođenje Zakona o sjemenu i sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja, Zakona o zaštiti sorti poljoprivrednog bilja, Zakona o stočarstvu, Zakona o zaštiti bilja, Zakona o gnojivima i poboljšivačima tla, Zakona o obrani od tuče, obavlja poslove po prenesenoj nadležnosti iz drugih zakona; rješava u upravnim i inspekcijskim stvarima u području poljoprivrede; priprema nacrte i donošenje zakona i podzakonskih akata iz područja poljoprivrede i njihovo usklađenje sa smjernicama Europske unije; sudjeluje u izradi proračuna i sustava potpore u poljoprivredi; obavlja inspekcijski nadzor nad provođenjem zakona i općih akata kojima je uređeno područje poljoprivrede, zaštite bilja, korištenje potpora u poljoprivredi i ribarstvu i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem; obavlja zdravstveni nadzor bilja u proizvodnji i u prometu pošiljaka bilja preko državne granice u skladu s propisima o zaštiti bilja; daje inicijativu za rješavanje pojedinih pitanja i odgovorna je za stanje u svom djelokrugu; provodi upravni nadzor u skladu s propisima u nadležnosti i ostale upravne poslove iz područja poljoprivrede, prati i koordinira rad ustanova koje izvršavaju prenesene poslove iz zakona koji su u nadležnosti uprave; obavlja poslove međunarodne suradnje, prati i provodi međunarodne projekte iz područja nadležnosti.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeći sektori:
5.1. Sektor poljoprivrede,
5.2. Fitosanitarni sektor,
5.3. Sektor inspekcijskih poslova.

5.1. SEKTOR POLJOPRIVREDE

Članak 51.

Sektor poljoprivrede uređuje poslove iz područja poljoprivredne proizvodnje, provodi i nadzire izvršavanje zakona, propisa i dugih općih akata iz područja poljoprivrede, koji se nalaze u nadležnosti dviju ustrojstvenih jedinica; koordinira i objedinjava rad Odjela biljne proizvodnje i Odjela stočarske proizvodnje; izrađuje zakonske i podzakonske propise i provodi postupak usklađenja hrvatskog zakonodavstva sa zakonodavstvom Europske unije; prati stanje u području poljoprivrede, te usmjerava i daje inicijativu za rješavanje pojedinih pitanja; sudjeluje u izradi proračuna, provodi upravni nadzor tijela državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu; obavlja i koordinira poslove međunarodne suradnje na razini Sektora, surađuje sa stručnim i znanstvenim ustanovama iz područja poljoprivrede te prati i koordinira u okviru ovlasti Ministarstva rad stručnih službi i zavoda, provodi i ostale poslove koji mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
5.1.1. Odjel biljne proizvodnje,
5.1.2. Odjel stočarske proizvodnje.

5.1.1. Odjel biljne proizvodnje

Članak 52.

Odjel biljne proizvodnje izvršava zakone i propise i druge opće akte u okviru područja biljne proizvodnje; prati stanje u području biljne proizvodnje koja podrazumijeva ratarsku proizvodnu, proizvodnju u vrtlarstvu (povrćarstvo, cvjećarstvo, ljekovito bilje), proizvodnju u vinogradarstvu, proizvodnju u voćarstvu, te reprodukciju kroz proizvodnju poljoprivrednog sjemena i sadnog materijala; izravno je nadležan nad provođenjem Zakona o sjemenu i sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja, Zakona o gnojivima i poboljšivačima tla, Zakona o obrani od tuče, te obavlja poslove po prenesenoj nadležnosti po Zakonu o zaštiti prirode, Zakonu o drogama, i Zakonu o zaštiti od elementarnih nepogoda; daje inicijativu za rješavanje pojedinih pitanja u granicama svoje nadležnosti; nadležan je za provođenje tržnih redova za žita, sjeme, voće i povrće, konoplju i lan za vlakno, hmelj, cvijeće i ukrasno bilje i druge vezane proizvode; sudjeluje u pripremanju propisa i drugih općih akata i postupku usklađenja hrvatskog zakonodavstva s europskim; sudjeluje u izradi prijedloga proračuna iz područja biljne proizvodnje, rješava u upravnim stvarima, provodi upravni nadzor nad provođenjem Zakona o sjemenu i sadnom materijalu, Zakona o gnojivima i poboljšivačima tla, i Zakona o obrani od tuče, te obavlja i druge upravne i stručne poslove iz područja nadležnosti; prati i koordinira rad Zavoda za vinarstvo i vinogradarstvo, Zavoda za voćarstvo, i Zavoda za sjemenarstvo i rasadničarstvo koji obavljaju upravne i stručne poslove temeljem Zakona iz nadležnosti Ministarstva.

5.1.2. Odjel stočarske proizvodnje

Članak 53.

Odjel stočarske proizvodnje izvršava zakone, propise i druge opće akte u okviru nadležnosti; prati stanje u području stočarske proizvodnje: govedarstvo, svinjogojstvo, peradarstvo, ovčarstvo, kozarstvo, konjogojstvo, pčelarstvo, kunićarstvo, proizvodnju krznaša, prati provođenje uzgojno selekcijskih mjera i genetske izgradnje u stočarstvu, daje inicijativu za rješavanje pojedinih pitanja u granicama svoga djelokruga; sudjeluje u pripremanju propisa i drugih općih akata i postupku usklađenja hrvatskog zakonodavstva s europskim; izravno je nadležan za provođenje Zakona o stočarstvu, nadležan je za provođenje tržnih redova za goveđe meso, mlijeko, svinjsko meso, peradsko meso, jaja i druge vezane proizvode; sudjeluje u izradi prijedloga proračuna iz djelokruga stočarske proizvodnje, rješava u upravnim stvarima, provodi upravni nadzor u okviru provođenja Zakona o stočarstvu i druge upravne i stručne poslove iz područja nadležnosti; prati i koordinira rad državnih institucija koje obavljaju upravne i stručne poslove temeljem Zakona iz nadležnosti Ministarstva, te prati i koordinira rad Hrvatskog stočarskog centra i Državne ergele lipicanaca.

5.2. FITOSANITARNI SEKTOR

Članak 54.

Fitosanitarni sektor uređuje poslove zdravstvene zaštite bilja i biljnih proizvoda od štetnih organizama bilja u proizvodnji i prometu, promet i nadzor sredstava za zaštitu bilja; predlaže strategiju i ciljeve, priprema planove za provedbu ciljeva iz svog djelokruga rada; kreira i predlaže odgovarajuće mjere s ciljem unaprjeđenja struke i njenog razvoja; priprema nacrte Zakona i ostalih propisa i provedbenih akata i usklađuje ih s međunarodnim standardima i propisima Europske unije, vodi bilateralnu i multilateralnu suradnju iz svog djelokruga rada; sudjeluje u izradi proračuna iz djelokruga Sektora; prati stanje u fitosanitarnom području; određuje ustroj, rad i prati funkcioniranje fitosanitarne inspekcije u skladu sa propisima o biljnom zdravstvu; daje inicijativu za rješavanje pojedinih pitanja; vodi upravne postupke i izdaje rješenja u okviru svog djelokruga; vodi upisnike, evidencije i izrađuje izvješća u okviru djelokruga rada Sektora; planira i koordinira uspostavu informacijskog sustava za fitosanitarno područje, koordinira aktivnosti državnih institucija koje obavljaju poslove iz fitosanitarnog područja temeljem Zakona i provedbenih propisa iz nadležnosti Ministarstva; provodi i ostale poslove koji mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
5.2.1. Odjel zdravstvene zaštite bilja,
5.2.2. Odjel sredstava za zaštitu bilja,
5.2.3. Odjel fitosanitarne inspekcije.

5.2.1. Odjel zdravstvene zaštite bilja

Članak 55.

Odjel zdravstvene zaštite bilja obavlja upravne poslove iz područja biljnog zdravstva vezane uz zdravstvenu zaštitu bilja i biljnih proizvoda od štetnih organizama bilja; surađuje u pripremi strategije, ciljeva i planova iz svog djelokruga rada; priprema nacrte Zakona i ostalih propisa iz područja biljnog zdravstva i usklađuje ih sa zakonodavstvom Europske unije i ostalim međunarodnim standardima i normativima; izrađuje stručne naputke i mišljenja, daje odgovore; donosi rješenja, dozvole i dopuštenja iz svog djelokruga rada; koordinira pripremu i predlaže programe nadzora i istraživanja štetnih organizama bilja; prati stanje u područjima koja su zaražena karantenski štetnim organizmima bilja i drugim propisima o štetnim organizmima bilja i donosi prijedloge za poboljšanje stanja; provodi analizu i ocjenu zdravstvenog stanja bilja i biljnih proizvoda; prati i analizira rad izvještajno prognozne službe; sudjeluje u pripremi i provedbi projekata EU iz svog djelokruga; vodi bilateralnu i multilateralnu suradnju na području zdravstvene zaštite bilja, surađuje i razmjenjuje informacije sa službama biljnog zdravstva drugih država, Europskom komisijom i s međunarodnim institucijama nadležnim za biljno zdravstvo; koordinira rad i razmjenjuje informacije sa Zavodom za zaštitu bilja i ostalim stručnim institucijama i znanstvenim ustanovama uključenim u poslove zdravstvene zaštite bilja, surađuje s ostalim upravnim tijelima; uspostavlja i vodi upisnike, izrađuje izvješća, popise i evidencije iz svog djelokruga rada, planira i koordinira uspostavu informacijskog sustava za potrebe zdravstvene zaštite bilja; dostavlja i razmjenjuje izvješća s nadležnim međunarodnim institucijama; obavlja i druge poslove propisane zakonom.

5.2.2. Odjel sredstava za zaštitu bilja

Članak 56.

Odjel sredstava za zaštitu bilja obavlja upravne poslove iz područja sredstava za zaštitu bilja i njihovih ostataka u okviru nadležnosti Fitosanitarnog sektora; surađuje u pripremi strategije, ciljeva i planova iz svog djelokruga rada; priprema nacrte zakona i ostalih propisa iz područja sredstava za zaštitu bilja i njihovih ostataka i usklađuje ih sa zakonodavstvom Europske unije i ostalim međunarodnim standardima i normativima; izrađuje stručne naputke i mišljenja te daje odgovore; donosi rješenja o registraciji sredstava za zaštitu bilja i druga dopuštenja iz svog djelokruga rada; uspostavlja i vodi upisnike, popise i evidencije, priprema izvješća o prometu sredstava za zaštitu bilja, planira i koordinira uspostavu informacijskog sustava za potrebe sredstava za zaštitu bilja i njihove ostatke; dostavlja izvješća nadležnim međunarodnim institucijama; koordinira rad i razmjenjuje informacije sa Zavodom za zaštitu bilja i ostalim stručnim institucijama uključenim u poslove vezane na sredstva za zaštitu bilja i njihove ostatke, surađuje s ostalim upravnim tijelima nadležnim za poslove vezane na sredstva za zaštitu bilja, surađuje sa znanstvenim ustanovama, planira, koordinira i priprema godišnji program post-registracijske kontrole registriranih sredstava za zaštitu bilja; sudjeluje u pripremi i provedbi projekata EU iz svog djelokruga; planira, surađuje i koordinira rad s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi i ostalim nadležnim institucijama u pripremi i provedbi godišnjih programa nadzora ostataka sredstava za zaštitu bilja u hrani; surađuje i razmjenjuje informacije sa nadležnim službama drugih država, Europskom komisijom i s međunarodnim organizacijama i udruženjima nadležnim za sredstva za zaštitu bilja i njihove ostatke; obavlja i druge poslove propisane zakonom.

5.2.3. Odjel fitosanitarne inspekcije

Članak 57.

Odjel fitosanitarne inspekcije obavlja zdravstveni nadzor bilja i biljnih proizvoda u prometu preko državne granice, zdravstveni nadzor bilja i biljnih proizvoda u unutrašnjosti zemlje (na mjestu proizvodnje, prerade, skladištenja i sl.) u skladu s propisima o biljnom zdravstvu; obavlja kontrolu sredstava za zaštitu bilja u okviru svoje nadležnosti; obavlja kontrolu sortnosti pri uvozu poljoprivrednog reprodukcijskog materijala; zdravstveni nadzor šumskog bilja pri uvozu; rješava u upravnim stvarima iz svog djelokruga; obavlja naplatu naknade za obavljene preglede; prikuplja podatke i izrađuje izvješća o radu inspekcije; daje stručna mišljenja u vezi s primjenom propisa iz svoga djelokruga; sudjeluje u pripremanju propisa iz djelokruga rada Fitosanitarnog sektora; sudjeluje u izradi i provedbi projekata iz svog djelokruga; sudjeluje u pripremi i provedbi programa nadzora i istraživanja štetnih organizama bilja; prati i nadzire stanje u područjima koja su zaražena karantenskim i drugim propisima o štetnim organizmima bilja i naređuje poduzimanje mjera utvrđenih propisima; surađuje s upravnim tijelima, stručnim ustanovama i znanstvenim institucijama uključenim u poslove biljnog zdravstva i sredstava za zaštitu bilja, surađuje s međunarodnim organizacijama i nadležnim tijelima za zaštitu bilja drugih zemalja.
Za obavljanje poslova Odjela fitosanitarne inspekcije, ustrojavaju se područne jedinice fitosanitarne inspekcije sa sjedištem u Zagrebu, Varaždinu, Osijeku, Rijeci i Splitu, čiji su izvršitelji nadležni na području cijele područne jedinice, i to:
5.2.3.1. Područna jedinica fitosanitarne inspekcije Zagreb, koja obuhvaća područje:
1. Grada Zagreba,
2. Zagrebačke županije,
3. Krapinsko-zagorske županije,
4. Sisačko-moslavačke županije,
5. u Karlovačkoj županiji:
– gradove: Dugu Resu, Karlovac, Ozalj i Slunj,
– općine: Barilović, Bosiljevo, Cetingrad, Draganić, Generalski Stol, Josipdol, Kamanje, Krnjak, Lasinja, Netretić, Plaški, Rakovica, Ribnik, Saborsko, Tounj, Vojnić i Žakanje,
6. u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji:
– gradove: Čazmu, Daruvar i Garešnicu,
– općine: Berek, Dežanovac, Đulovac, Hercegovac, Ivanska, Končanica, Sirač, Štefanje i Velika Trnovitica,
7. u Požeško-slavonskoj županiji:
– gradove: Lipik, Pakrac, Pleternicu i Požegu,
– općine: Brestovac, Jakšić, Kaptol i Velika,
8. u Brodsko-posavskoj županiji:
– grad Novu Gradišku,
– općine: Cernik, Davor, Dragalić, Gornji Bogićevci, Nova Kapela, Okučani, Oriovac, Rešetari, Stara Gradiška, Staro Petrovo Selo i Vrbje,
9. u Ličko-senjskoj županiji:
– općinu Plitvička jezera,
5.2.3.2. Područna jedinica fitosanitarne inspekcije Varaždin, koja obuhvaća područje:
1. Varaždinske županije,
2. Koprivničko-križevačke županije,
3. Međimurske županije,
4. u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji:
– gradove: Bjelovar i Grubišno Polje,
– općine: Kapela, Nova Rača, Rovišće, Severin, Šandrovac, Velika Pisanica, Veliki Grđevac, Veliko Trojstvo i Zrinski Topolovac,
5. u Virovitičko-podravskoj županiji:
– grad Viroviticu,
– općine: Lukač, Pitomača i Špišić Bukovica,
5.2.3.3. Područna jedinica fitosanitarne inspekcije Osijek, koja obuhvaća područje:
1. Osječko-baranjske županije,
2. Vukovarsko-srijemske županije,
3. u Virovitičko-podravskoj županiji:
– gradove: Orahovicu i Slatinu,
– općine: Crnac, Čačinci, Čađavica, Gradina, Mikleuš, Nova Bukovica, Sopje, Suhopolje, Voćin i Zdenci,
4. u Požeško-slavonskoj županiji:
– općine: Čaglin i Kutjevo,
5. u Brodsko-posavskoj županiji:
– grad Slavonski Brod,
– općine: Bebrina, Brodski Stupnik, Bukovlje, Donji Andrijevci, Garčin, Gornja Vrba, Gundinci, Klakar, Oprisavci, Podcrkavlje, Sibinj, Sikirevci, Slavonski Šamac, Velika Kopanica i Vrpolje,
5.2.3.4. Područna jedinica fitosanitarne inspekcije Rijeka, koja obuhvaća područje:
1. Primorsko-goranske županije,
2. Istarske županije,
3. u Karlovačkoj županiji:
– grad Ogulin,
4. u Ličko-senjskoj županiji:
– gradove: Otočac i Senj,
– općine: Brinje i Vrhovine,
5.2.3.5. Područna jedinica fitosanitarne inspekcije Split, koja obuhvaća područje:
1. Splitsko-dalmatinske županije,
2. Zadarske županije,
3. Šibensko-kninske županije,
4. Dubrovačko-neretvanske županije,
5. u Ličko-senjskoj županiji:
– gradove: Gospić i Novalju,
– općine: Donji Lapac, Karlobag, Lovinac, Perušić i Udbina.

5.3. SEKTOR INSPEKCIJSKIH POSLOVA

Članak 58.

Sektor inspekcijskih poslova obavlja inspekcijski nadzor nad provođenjem Zakona o poljoprivredi, Zakona o poljoprivrednom zemljištu, Zakona o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu, Zakona o gnojivima i poboljšivačima tla, Zakona o duhanu, Zakona o ekološkoj proizvodnji poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja, Zakona o zaštiti bilja, Zakona o stočarstvu, Zakona o dobrobiti životinja i Zakona o vinu; obavlja izravni uvid u ispunjavanje uvjeta i obavljanje djelatnosti nadziranih pravnih i fizičkih osoba te poduzima mjere određene zakonima i propisima donesenim na temelju njih; rješava u upravnim stvarima iz područja nadležnosti poljoprivredne inspekcije, stočarske inspekcije i vinarske inspekcije; rješava o upravnom stvarima iz područja svoje nadležnosti u prvom i drugom stupnju; obavlja poslove u svezi s izvršenjem inspekcijskih rješenja, prati i nadzire provedbu mjera za unapređenje zakonitosti iz djelokruga Ministarstva; sudjeluje u pripremi i izradi prijedloga državnog proračuna iz svojeg djelokruga; daje stručna mišljenja, objašnjenja i upute u svezi s primjenom propisa u području inspekcijskog nadzora; priprema i izrađuje godišnje planove rada i godišnja izvješća o radu; daje prijedloge i sudjeluje u pripremanju zakona i podzakonskih propisa iz područja svoga djelokruga; sudjeluje u pripremi i provedbi međunarodnih projekata; surađuje s upravnim tijelima, stručnim ustanovama i znanstvenim institucijama, te obavlja i druge poslove propisane zakonom.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
5.3.1. Odjel poljoprivredne inspekcije,
5.3.2. Odjel stočarske inspekcije,
5.3.3. Odjel vinarske inspekcije,
5.3.4. Odjel za ovršni postupak i unapređenje rada.

5.3.1. Odjel poljoprivredne inspekcije

Članak 59.

Odjel poljoprivredne inspekcije obavlja inspekcijski nadzor nad provođenjem zakona, drugih propisa i općih akata kojima je uređeno gospodarenje poljoprivrednim zemljištem, korištenje državne potpore u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu, kakvoća i promet gnojivima i poboljšivača tla, te proizvodnja organskih gnojiva i poboljšivača tla, proizvodnja, otkup, obrada i promet duhanskog sjemena i presadnica te duhana, ekološka proizvodnja poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, te prerada u ekološkoj proizvodnji, proizvodnja i trgovina poljoprivrednog sjemena i poljoprivrednog sadnog materijala, kakvoća, promet i primjena sredstava za zaštitu bilja te zaštita bilja (do preuzimanja poslova biljnog zdravstva od strane fitosanitarne inspekcije); obavlja izravan uvid u ispunjavanje uvjeta i obavljanje djelatnosti nadziranih pravnih i fizičkih osoba, te poduzima mjere određene zakonima i propisima donesenim na temelju njih; rješava o upravnim stvarima iz svoga djelokruga; sudjeluje u pripremi i izradi prijedloga Državnog proračuna iz svog djelokruga; daje stručna mišljenja, objašnjenja i upute u svezi s primjenom propisa u području inspekcijskog nadzora; priprema i izrađuje godišnje planove rada i godišnja izvješća o radu; daje prijedloge i sudjeluje u pripremanju zakona i podzakonskih propisa iz svoga djelokruga; surađuje s upravnim tijelima, stručnim ustanovama i znanstvenim institucijama, te obavlja i druge poslove propisane zakonom.
Za obavljanje inspekcijskog nadzora u prvom stupnju i obavljanje drugih inspekcijskih poslova iz stavka 1. ovoga članka, ustrojava se pet (5) odsjeka poljoprivredne inspekcije – područnih jedinica sa sjedištem u Zagrebu, Varaždinu, Osijeku, Rijeci i Splitu u čijim će ispostavama biti samostalni izvršitelji a koji su mjesno nadležni na području cijelog Odsjeka i to:
5.3.1.1. Odsjek – Područna jedinica Zagreb, za područje Grada Zagreba, Zagrebačke, Bjelovarsko-bilogorske, Sisačko-moslavačke i Karlovačke županije, sa sjedištem u Zagrebu
Ispostava Ivanić Grad
Ispostava Vrbovec
Ispostava Velika Gorica
Ispostava Jastrebarsko
Ispostava Bjelovar
Ispostava Čazma
Ispostava Garešnica
Ispostava Grubišno Polje
Ispostava Sisak
Ispostava Petrinja
Ispostava Kutina
Ispostava Novska
Ispostava Karlovac
Ispostava Duga Resa
Ispostava Ogulin
5.3.1.2. Odsjek – Područna jedinica Varaždin, za područje Varaždinske, Međimurske, Koprivničko-križevačke i Krapinsko-zagorske županije, sa sjedištem u Varaždinu
Ispostava Ludbreg
Ispostava Ivanec
Ispostava Čakovec
Ispostava Koprivnica
Ispostava Križevci
Ispostava Đurđevac
Ispostava Krapina
Ispostava Zlatar
5.3.1.3. Odsjek – Područna jedinica Osijek, za područje Osječko-baranjske, Vukovarsko-srijemske, Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije, sa sjedištem u Osijeku
Ispostava Našice
Ispostava Donji Miholjac
Ispostava Valpovo
Ispostava Beli Manastir
Ispostava Đakovo
Ispostava Vinkovci
Ispostava Županja
Ispostava Slavonski Brod
Ispostava Nova Gradiška
Ispostava Požega
Ispostava Pakrac
Ispostava Virovitica
Ispostava Slatina
Ispostava Orahovica
5.3.1.4. Odsjek – Područna jedinica Rijeka, za područje Primorsko-goranske, Istarske i Ličko-senjske županije, sa sjedištem u Rijeci
Ispostava Delnice
Ispostava Pazin
Ispostava Pula
Ispostava Poreč
Ispostava Umag
Ispostava Gospić
5.3.1.5. Odsjek – Područna jedinica Split, za područje Splitsko-dalmatinske, Šibensko-kninske, Zadarske i Dubrovačko-neretvanske županije, sa sjedištem u Splitu
Ispostava Sinj
Ispostava Imotski
Ispostava Šibenik
Ispostava Zadar
Ispostava Metković
Ispostava Ploče.

5.3.2. Odjel stočarske inspekcije

Članak 60.

Odjel stočarske inspekcije obavlja inspekcijski nadzor nad provođenjem zakona, drugih propisa i općih akata kojima je uređena proizvodnja, odabiranje i trgovina uzgojno valjanih životinja, držanje i iskorištavanje domaćih životinja, dobrobit životinja, rad udruga koje se bave uzgojem uzgojno valjanih životinja, proizvodnja i trgovina stočne hrane i proizvoda životinjskog podrijetla; obavlja izravan uvid u ispunjavanje uvjeta i obavljanje djelatnosti nadziranih pravnih i fizičkih osoba, te poduzima mjere određene zakonima i propisima donesenim na temelju njih; rješava u upravnim stvarima iz svoga djelokruga; sudjeluje u pripremi i izradi prijedloga državnog proračuna iz svoga djelokruga; daje stručna mišljenja, objašnjenja i upute u svezi s primjenom propisa u području inspekcijskog nadzora; priprema i izrađuje godišnje planove rada i godišnja izvješća o radu; daje prijedloge i sudjeluje u pripremanju zakona i podzakonskih propisa iz svoga djelokruga; surađuje s upravnim tijelima, stručnim ustanovama i znanstvenim institucijama, te obavlja i druge poslove propisane zakonom.
Poslove iz stavka 1. ovoga članka, obavljaju stočarski inspektori kao samostalni izvršitelji s mjestom rada u Zagrebu, Daruvaru, Varaždinu, Koprivnici, Našicama, Đakovu, Rijeci i Šibeniku.

5.3.3. Odjel vinarske inspekcije

Članak 61.

Odjel vinarske inspekcije obavlja inspekcijski nadzor nad provođenjem zakona, drugih propisa i općih akata kojima je uređena proizvodnja i prerada grožđa za vino, proizvodnja vina i drugih proizvoda od grožđa i vina, proizvodnja voćnih vina i drugih proizvoda na bazi voćnih vina, označavanje i zaštita zemljopisnog podrijetla navedenih proizvoda; obavlja izravan uvid u ispunjavanje uvjeta i obavljanje djelatnosti nadziranih pravnih i fizičkih osoba, te poduzima mjere određene zakonima i propisima donesenim na temelju njih; rješava u upravnim stvarima iz svoga djelokruga; sudjeluje u pripremi i izradi prijedloga državnog proračuna iz svoga djelokruga; daje stručna mišljenja, objašnjenja i upute u svezi s primjenom propisa u području inspekcijskog nadzora; priprema i izrađuje godišnje planove rada i godišnja izvješća o radu; daje prijedloge i sudjeluje u pripremanju zakona i podzakonskih propisa iz svoga djelokruga; surađuje s upravnim tijelima, stručnim ustanovama i znanstvenim institucijama, te obavlja i druge poslove propisane zakonom.
Poslove iz stavka 1. ovoga članka, obavljaju vinarski inspektori kao samostalni izvršitelji s mjestom rada u Zagrebu, Varaždinu, Čakovcu, Vukovaru, Požegi, Rijeci, Splitu i Dubrovniku.

5.3.4. Odjel za ovršni postupak i unapređenje rada

Članak 62.

Odjel za ovršni postupak i unapređenje rada obavlja poslove organizacije i osiguranja uvjeta za izvršavanje inspekcijskih rješenja; priprema odgovore i očitovanja na zahtjev Državnog odvjetništva Republike Hrvatske u postupcima ovrhe i parničnim postupcima; sudjeluje u pripremi i izradi prijedloga državnog proračuna iz djelokruga Sektora; daje mišljenja i objašnjenja u svezi s primjenom zakona; sudjeluje u izradi nacrta zakona, podzakonskih propisa i općih akata iz djelokruga Sektora; sudjeluje u pripremi i provedbi međunarodnih projekata; brine o edukaciji inspektora i organizira radionice za pojedina stručna i upravna područja; brine o materijalnim i tehničkim uvjetima za obavljanje inspekcijskih poslova; planira i koordinira uspostavu informacijskog sustava inspekcijskog postupanja; sudjeluje u pripremi informatizacije ustrojstvenih jedinica Sektora; osigurava korištenje odgovarajućih baza podataka; vodi evidencije i druge podatke za računalne baze podataka koji se odnose na obavljanje inspekcijskog nadzora; priprema i izrađuje podloge za programe i izvješća o radu ustrojstvenih jedinica Sektora te objedinjuje godišnja izvješća o radu; obavlja stručno-tehničke poslove koji se odnose na uredsko poslovanje u ustrojstvenim jedinicama Sektora.

6. UPRAVA ZA POLJOPRIVREDNO ZEMLJIŠTE

Članak 63.

Uprava za poljoprivredno zemljište daje inicijativu za rješavanje pojedinih pitanja i odgovorna je za stanje u granicama svojeg djelokruga; rješava u upravnim stvarima; provodi upravni nadzor; daje stručne podloge za izradu nacrta propisa i provedbenih akata, te međunarodnih ugovora; radi na zakonodavnoj prilagodbi propisa iz svog djelokruga sa propisima EU; sudjeluje u izradi proračuna iz djelokruga Uprave; obavlja i prati stanje u okviru nadležnosti, te daje inicijativu za rješavanje pojedinih pitanja i odgovorna je za stanje u svom djelokrugu, surađuje s drugim tijelima u izradi prijedloga zemljišne politike, obavlja stručne poslove u svezi s postupkom natječaja, odnosno prikupljanja ponuda, te pripremanja odluke o koncesiji, izrađuje nacrte ugovora o koncesiji za korištenje poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, pokreće postupak za otkaz ugovora o koncesiji prije isteka vremena koncesije, priprema suglasnost na odluku o raspisivanju javnog natječaja za prodaju i zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, te suglasnost na odluku o izboru najpovoljnije ponude koju donosi općinsko, odnosno gradsko vijeće, odnosno Skupština Grada Zagreba na čijem se području zemljište nalazi, priprema odluku o zamjeni poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, daje suglasnost na program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države koji donosi jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, obavlja i stručne poslove u predmetima drugih oblika raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, izrađuje mišljenja o predmetima imovinsko-pravne naravi radi uređenja imovinsko-pravnih odnosa, te obavlja druge poslove u svezi s raspolaganjem poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države; radi poslove uspostave informacijskog sustava za raspolaganje poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države; radi na uspostavi i primjeni GIS tehnologije u gospodarenju poljoprivrednim zemljištem; surađuje s drugim nadležnim tijelima radi određivanja prioriteta nove geodetske izmjere i usklađenja stanja površina između stvarnog stanja u naravi i katastarske i zemljišnoknjižne evidencije; brine o zaštiti poljoprivrednog zemljišta od onečišćenja štetnim tvarima, radi na promjeni namjene poljoprivrednog zemljišta; obavlja stručne poslove u svezi s programom i mjerama osposobljavanja neplodnoga zemljišta i povećanja proizvodne sposobnosti ostalog poljoprivrednog zemljišta, obavlja stručne poslove u svezi s programom i mjerama osposobljavanja neplodnoga zemljišta i povećanja proizvodne sposobnosti ostalog poljoprivrednog zemljišta; izrađuje drugostupanjska rješenja u upravnom postupku kod utvrđivanja naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta; obavlja poslove ruralnog uređenja i okrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta u privatnom i državnom vlasništvu; provodi upravni nadzor po posebnim propisima, te provodi nadzor u skladu s posebnim zakonom i ostale poslove koji joj se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeći odjeli:
6.1. Odjel za raspolaganje poljoprivrednim zemljištem,
6.2. Odjel za geodetske poslove i primjenu GIS-a u raspolaganju poljoprivrednim zemljištem,
6.3. Odjel za zaštitu i promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta.

6.1. ODJEL ZA RASPOLAGANJE POLJOPRIVREDNIM ZEMLJIŠTEM

Članak 64.

Odjel za raspolaganje poljoprivrednim zemljištem izvršava zakone, propise i druge akte koji se odnose na poljoprivredno zemljište u vlasništvu države i surađuje s drugim tijelima državne uprave u izradi prijedloga zemljišne politike, izrađuje nacrte prijedloga zakona, te podzakonske akte, predlaže koncepte raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, surađuje s drugim nadležnim tijelima u izradi prijedloga zemljišne politike s posebnim osvrtom na oblike raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, izrađuje odgovarajuće stručne podloge, izvješća, analize o raspolaganju poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, obavlja poslove u svezi s postupkom natječaja za koncesiju zemljišta u vlasništvu države, priprema odluke o raspisivanju natječaja za koncesiju, priprema odluke o izboru najpovoljnijeg ponuditelja za koncesiju, izrađuje nacrte ugovora o dodjeli koncesije i pokreće postupak za otkaz ugovora o koncesiji, priprema suglasnost na odluku o raspisivanju javnog natječaja za prodaju i zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, te suglasnost na odluku o izboru najpovoljnije ponude koju donosi općinsko, odnosno gradsko vijeće, odnosno skupština Grada Zagreba na čijem se području zemljište nalazi, priprema odluku o zamjeni poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, daje suglasnost na program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, koji donosi jedinica lokalne samouprave, daje mišljenje u svezi s raspolaganjem poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, provodi upravni nadzor po posebnim propisima, te provodi nadzor u skladu s posebnim zakonom.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
6.1.1. Odsjek za provedbu raspolaganja poljoprivrednim zemljištem,
6.1.2. Odsjek za plan, analizu i nadzor raspolaganja poljoprivrednim zemljištem,
6.1.3. Odsjek za administrativne poslove.

6.1.1. Odsjek za provedbu raspolaganja poljoprivrednim zemljištem

Članak 65.

Odsjek za provedbu raspolaganja poljoprivrednim zemljištem izvršava zakone, propise i druge akte koji se odnose na poljoprivredno zemljište u vlasništvu države, izrađuje nacrte prijedloga zakona, te podzakonske akte; uređuje pravne odnose na poljoprivrednom zemljištu, obavlja poslove u svezi s postupkom natječaja za koncesiju zemljišta u vlasništvu države, priprema odluke o raspisivanju natječaja za koncesiju, priprema odluke o izboru najpovoljnijeg ponuditelja za koncesiju, izrađuje nacrte ugovora o dodjeli koncesije i pokreće postupak za otkaz ugovora o koncesiji, priprema suglasnost na odluku o raspisivanju javnog natječaja za prodaju i zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, te suglasnost na odluku o izboru najpovoljnije ponude koju donosi općinsko, odnosno gradsko vijeće, odnosno skupština Grada Zagreba na čijem se području zemljište nalazi, priprema odluku o zamjeni poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, daje suglasnost na program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, koji donosi jedinica lokalne samouprave, provodi očevide u postupcima raspolaganja, te provodi nadzor u skladu s posebnim zakonom.

6.1.2. Odsjek za plan, analizu i nadzor raspolaganja poljoprivrednim zemljištem

Članak 66.

Odsjek za plan, analizu i nadzor raspolaganja poljoprivrednim zemljištem izvršava zakone, propise i druge akte koji se odnose na poljoprivredno zemljište u vlasništvu države daje mišljenje u svezi s raspolaganjem poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, predlaže koncepte raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, surađuje s drugim nadležnim tijelima u izradi prijedloga zemljišne politike s posebnim osvrtom na oblike raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, prikuplja podatke i izrađuje odgovarajuće stručne podloge, izvješća, analize o raspolaganju o poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu države, provodi upravni nadzor po posebnim propisima, te provodi nadzor u skladu s posebnim zakonom.

6.1.3. Odsjek za administrativne poslove

Članak 67.

Odsjek za administrativne poslove obavlja poslove izrade odgovarajuće evidencije, izrade podloga i izvješća o raspolaganju poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, administrativne i pomoćne poslove u svezi raspolaganja poljoprivrednim zemljištem i ostale poslove koji mu se stave u nadležnost.

6.2. ODJEL ZA GEODETSKE POSLOVE I PRIMJENU GIS-A U RASPOLAGANJU POLJOPRIVREDNIM ZEMLJIŠTEM

Članak 68.

Odjel za geodetske poslove i primjenu GIS-a u raspolaganju poljoprivrednim zemljištem izvršava zakone, propise i druge akte koji se odnose na poljoprivredno zemljište i surađuje s drugim tijelima državne uprave u izradi prijedloga zemljišne politike, izrađuje nacrte prijedloga zakona, te podzakonske akte, izrađuje odgovarajuće stručne podloge (izvješća, elaborate analize, evidencije), te na drugi način prikuplja saznanja o radu u svom djelokrugu; radi poslove uspostave informacijskog sustava za raspolaganje poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države; radi na uspostavi i primjeni GIS tehnologije u gospodarenju poljoprivrednim zemljištem; surađuje s drugim nadležnim tijelima radi određivanja prioriteta nove geodetske izmjere i usklađenja stanja površina između stvarnog stanja u naravi i katastarske i zemljišnoknjižne evidencije; rješava pravno-geodetske poslove; daje mišljenja na promjenu stanja u katastarskom operatu; pokreće i vodi poslove okrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta, osim imovinskopravnih poslova; provodi upravni nadzor po posebnim propisima, te provodi nadzor u skladu s posebnim zakonom; usklađuje rad, utvrđuje smjernice, daje stručna mišljenja i objašnjenja i poduzima druge mjere za unaprjeđenje organizacije i rada u tijelima državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu, u svezi s pitanjima iz nadležnosti ovog Odjela.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
6.2.1. Odsjek za geodetske poslove,
6.2.2. Odsjek za primjenu GIS-a u raspolaganju poljoprivrednim zemljištem.

6.2.1. Odsjek za geodetske poslove

Članak 69.

Odsjek za geodetske poslove izvršava zakone, propise i druge akte koji se odnose na poljoprivredno zemljište, izrađuje odgovarajuće stručne podloge (izvješća, elaborate analize), surađuje s drugim nadležnim tijelima radi određivanja prioriteta nove geodetske izmjere i usklađenja stanja površina između stvarnog stanja u naravi i katastarske i zemljišnoknjižne evidencije; rješava pravno-geodetske poslove; daje mišljenja na promjenu stanja u katastarskom operatu; pokreće i vodi poslove okrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta, osim imovinskopravnih poslova; provodi upravni nadzor po posebnim propisima, te provodi nadzor u skladu s posebnim zakonom; daje stručna mišljenja i objašnjenja.

6.2.2. Odsjek za primjenu GIS-a u raspolaganju poljoprivrednim zemljištem

Članak 70.

Odsjek za primjenu GIS-a u raspolaganju poljoprivrednim zemljištem izvršava zakone, propise i druge akte koji se odnose na poljoprivredno zemljište i surađuje s drugim tijelima državne uprave u izradi prijedloga zemljišne politike, izrađuje nacrte prijedloga zakona, te podzakonske akte, izrađuje odgovarajuće stručne podloge (izvješća, elaborate analize, evidencije), te na drugi način prikuplja saznanja o radu u svom djelokrugu; radi poslove uspostave informacijskog sustava za raspolaganje poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države; radi na uspostavi i primjeni GIS tehnologije u gospodarenju poljoprivrednim zemljištem.

6.3. ODJEL ZA ZAŠTITU I PROMJENU NAMJENE POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA

Članak 71.

Odjel za zaštitu i promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta izvršava zakone, propise i druge akte koji se odnose na poljoprivredno zemljište i surađuje s drugim tijelima državne uprave u izradi prijedloga zemljišne politike, izrađuje nacrte prijedloga zakona, te podzakonske akte, izrađuje odgovarajuće stručne podloge (izvješća, elaborate analize, evidencije), te na drugi način prikuplja saznanja o radu u svom djelokrugu; obavlja zaštitu poljoprivrednog zemljišta od onečišćenja štetnim tvarima, radi na promjeni namjene poljoprivrednog zemljišta i evidenciji o poljoprivrednom zemljištu; daje mišljenja na prostorne planove, posebne uvjete za zahvate u prostoru izvan građevinskog područja; daje suglasnosti u svezi s izgradnjom objekata; obavlja stručne poslove u svezi s programom i mjerama osposobljavanja neplodnoga zemljišta i povećanja proizvodne sposobnosti ostaloga poljoprivrednog zemljišta; izrađuje drugostupanjska rješenja u upravnom postupku kod utvrđivanja naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta; provodi upravni nadzor po posebnim propisima, te provodi nadzor u skladu s posebnim zakonom; usklađuje rad, utvrđuje smjernice, daje stručna mišljenja i objašnjenja i poduzima druge mjere za unaprjeđenje organizacije i rada u tijelima državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu, u svezi s pitanjima iz nadležnosti ovog Odjela.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
6.3.1. Odsjek za zaštitu poljoprivrednog zemljišta,
6.3.2. Odsjek za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta.

6.3.1. Odsjek za zaštitu poljoprivrednog zemljišta

Članak 72.

Odsjek za zaštitu poljoprivrednog zemljišta izvršava zakone, propise i druge akte koji se odnose na poljoprivredno zemljište i surađuje s drugim tijelima državne uprave u izradi prijedloga zemljišne politike, izrađuje nacrte prijedloga zakona, te podzakonske akte, izrađuje odgovarajuće stručne podloge (izvješća, elaborate analize, evidencije), te na drugi način prikuplja saznanja o radu u svom djelokrugu; obavlja zaštitu poljoprivrednog zemljišta od onečišćenja štetnim tvarima, obavlja stručne poslove u svezi s programom i mjerama osposobljavanja neplodnoga zemljišta i povećanja proizvodne sposobnosti ostaloga poljoprivrednog zemljišta; provodi upravni nadzor po posebnim propisima, te provodi nadzor u skladu s posebnim zakonom; usklađuje rad, utvrđuje smjernice i daje stručna mišljenja.

6.3.2. Odsjek za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta

Članak 73.

Odsjek za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta izvršava zakone, propise i druge akte koji se odnose na poljoprivredno zemljište i surađuje s drugim tijelima državne uprave u izradi prijedloga zemljišne politike; radi na promjeni namjene poljoprivrednog zemljišta i evidenciji o poljoprivrednom zemljištu; daje mišljenja na prostorne planove, posebne uvjete za zahvate u prostoru izvan građevinskog područja; daje suglasnosti u svezi s izgradnjom objekata; izrađuje drugostupanjska rješenja u upravnom postupku kod utvrđivanja naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta; provodi upravni nadzor po posebnim propisima, te provodi nadzor u skladu s posebnim zakonom; usklađuje rad, utvrđuje smjernice, daje stručna mišljenja i objašnjenja i poduzima druge mjere za unaprjeđenje organizacije i rada u tijelima državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu, u svezi s pitanjima iz nadležnosti ovog Odsjeka.

7. UPRAVA ZA POLJOPRIVREDNU POLITIKU, EU I MEĐUNARODNU SURADNJU

Članak 74.

Uprava za poljoprivrednu politiku, EU i međunarodnu suradnju obavlja poslove u svezi s rješavanjem pitanja na području tekuće gospodarske politike i gospodarskog sustava koji utječu na proizvodnju, preradu, cijene i promet poljoprivrednih proizvoda; sudjeluje u oblikovanju mjera poljoprivredne tržišno-cjenovne i strukturne poljoprivredne politike, kao i politike ruralnog razvitka, te analizira utjecaj promjena poljoprivredne politike na poljoprivrednike, prerađivače i potrošače poljoprivrednih proizvoda; prati financiranje i kreditiranje poljoprivrede, ribarstva i prerade poljoprivrednih proizvoda proračunskim sredstvima; analizira ekonomiku upravljanja obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima; promiče i provodi politiku primijenjenih istraživanja u poljoprivredi, čime se potiče proces prijenosa znanja sa znanstvenih institucija na poljoprivredna gospodarstva; sudjeluje u izradi proizvodno-potrošnih bilanci poljoprivredno-prehrambenih proizvoda; obavlja poslove oko usklađivanja domaće poljoprivredne politike prema zahtjevima međunarodnih gospodarskih organizacija i sudjeluju u provedbi obveza koje proizlaze iz sklopljenih trgovinskih ugovora; sudjeluje i vodi dvostrane i višestrane trgovinske pregovore u području poljoprivrede, u okviru Svjetske trgovinske organizacije, te drugih europskih i svjetskih gospodarskih integracija; priprema i održava baze podataka za analizu poljoprivredne politike; surađuje s ostalim ustanovama s ciljem unaprjeđivanja poljoprivredne statistike; koordinira izradu izvješća o stanju u poljoprivredi, te provedaba i učinaka mjera poljoprivredne politike; priprema i koordinira provedbu projekata iz donacija i tehničke pomoći; provodi učlanjivanje Republike Hrvatske u međunarodne i regionalne organizacije, te koordinira i izravno sudjeluje u radu s njima; priprema međunarodne sporazume i protokole o suradnji na području poljoprivrede; potiče i organizira nastup na specijaliziranim međunarodnim sajmovima i posebnim prezentacijama, svjetskim izložbama i kongresima.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeći odjeli:
7.1. Odjel poljoprivredne politike,
7.2. Odjel za Europsku uniju i trgovinske integracije,
7.3. Odjel međunarodne suradnje.

7.1. ODJEL POLJOPRIVREDNE POLITIKE

Članak 75.

Odjel poljoprivredne politike analizira i prati utjecaj makroekonomske politike i gospodarskih kretanja u zemlji i inozemstvu na poljoprivredu i ruralni razvitak; analizira učinke trgovinske, cjenovne, porezne i socijalne politike na poljoprivredu i ruralni prostor; sudjeluje u oblikovanju i prilagodbi mjera tržišno-cjenovne i strukturne poljoprivredne politike u skladu s međunarodno preuzetim obvezama; sudjeluje u planiranju proračunskih sredstava koja se odnose na državne potpore u poljoprivredi; sudjeluje u prilagodbi domaće legislative pravnoj stečevini Europske unije u svezi s tržišno-cjenovnom i strukturnom politikom; sudjeluje u izradi propisa i razvojnih dokumenata koji se odnose na poljoprivredu i ruralni razvitak; prati ekonomiku proizvodnje i strukturu poljoprivrednih gospodarstava; prati mogućnosti i uvjete financiranja poljoprivrede i ruralnog razvitka iz domaćih i međunarodnih izvora; promiče i provodi politiku primijenjenih istraživanja u poljoprivredi čime se potiče proces prijenosa znanja sa znanstvenih institucija na poljoprivredna gospodarstva; surađuje s međunarodnim institucijama u provedbi projekata unaprjeđenja poljoprivrede i ruralnog prostora; objedinjuje i obrađuje podatke nužne za analizu poljoprivredne politike; sudjeluje u izradi proizvodno-potrošnih bilanci poljoprivredno-prehrambenih proizvoda; osigurava razmjenu statističkih podataka unutar i izvan Ministarstva, te surađuje s ostalim ustanovama s ciljem unaprjeđivanja poljoprivredne statistike; sudjeluje u harmonizaciji domaće statistike s međunarodnim standardima; prikuplja informacije o cijenama i temeljnim obilježjima ponude i potražnje na lokalnim hrvatskim i međunarodnim tržištima; sudjeluje u izradi izvješća vezanih uz poljoprivredu i ruralni razvitak.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
7.1.1. Odsjek poljoprivredne politike,
7.1.2. Odsjek za poljoprivredne informacije i dokumentaciju,
7.1.3. Odsjek za Tržišni informacijski sustav u poljoprivredi.

7.1.1. Odsjek poljoprivredne politike

Članak 76.

Odsjek poljoprivredne politike analizira i prati utjecaj makroekonomske politike i gospodarskih kretanja u zemlji i inozemstvu na poljoprivredu i ruralni razvitak; analizira učinke trgovinske, cjenovne, porezne i socijalne politike na poljoprivredu i ruralni prostor; sudjeluje u oblikovanju i prilagodbi mjera tržišno-cjenovne i strukturne poljoprivredne politike u skladu s međunarodno preuzetim obvezama; sudjeluje u planiranju proračunskih sredstava koja se odnose na državne potpore u poljoprivredi; sudjeluje u prilagodbi domaće legislative pravnoj stečevini Europske unije u svezi s tržišno-cjenovnom i strukturnom politikom; sudjeluje u izradi propisa i razvojnih dokumenata koji se odnose na poljoprivredu i ruralni razvitak; prati mogućnosti i uvjete financiranja poljoprivrede i ruralnog razvitka iz međunarodnih izvora; promiče i provodi politiku primijenjenih istraživanja u poljoprivredi čime se potiče proces prijenosa znanja sa znanstvenih institucija na poljoprivredna gospodarstva; surađuje s međunarodnim institucijama u provedbi projekata unaprjeđenja poljoprivrede i ruralnog prostora; sudjeluje u izradi izvješća vezanih uz poljoprivredu i ruralni razvitak.

7.1.2. Odsjek za poljoprivredne informacije i dokumentaciju

Članak 77.

Odsjek za poljoprivredne informacije i dokumentaciju sustavno prikuplja, obrađuje i pohranjuje podatke i informacije za potrebe Ministarstva, koji se odnose na poljoprivrednu legislativu, rezultate studija i projekata, izvješća i statističke baze podataka; prikuplja, obrađuje i publicira podatke o poljoprivredi i ruralnom prostoru za potrebe poljoprivrednih gospodarstava, domaćih i stranih institucija, te ostalih zainteresiranih subjekata; surađuje s domaćim i međunarodnim institucijama u području informacija u poljoprivredi; prati ekonomiku proizvodnje i strukturu poljoprivrednih gospodarstava na temelju statističkih podataka, podataka iz Upisnika poljoprivrednih gospodarstava i drugih izvora; sudjeluje u harmonizaciji domaće statistike s međunarodnim standardima, a posebice FAO (Svjetska organizacija za prehranu i poljoprivredu), OECD (Organizacija za gospodarsku suradnju i razvitak) i EUROSTAT standardima; sudjeluje u izradi izvješća vezanih uz poljoprivredu i ruralni razvitak.

7.1.3. Odsjek za Tržišni informacijski sustav u poljoprivredi

Članak 78.

Odsjek za Tržišni informacijski sustav u poljoprivredi prikuplja informacije o cijenama poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i inputa u poljoprivredi i temeljnim obilježjima ponude i potražnje na lokalnim hrvatskim i međunarodnim tržištima; osigurava razmjenu podataka o cijenama unutar i izvan Ministarstva te surađuje s ostalim ustanovama; priprema podloge za oblikovanje mjera tržišno-cjenovne politike; prikuplja podatke i priprema izvješća o cijenama poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i inputa u poljoprivredi za potrebe Europske komisije i drugih međunarodnih institucija; surađuje s međunarodnim institucijama u provedbi projekata unaprjeđenja tržišnog informacijskog sustava u poljoprivredi.

7.2. ODJEL ZA EUROPSKU UNIJU I TRGOVINSKE INTEGRACIJE

Članak 79.

Odjel za Europsku uniju i trgovinske integracije koordinira aktivnosti u području poljoprivrede i ruralnog razvitka, vezane za Europsku uniju unutar Ministarstva; provodi vanjsku koordinaciju aktivnosti s ustanovama na državnoj i lokalnoj razini; potiče i koordinira suradnju s Upravom za poljoprivredu (DG Agri) pri Europskim zajednicama; potiče prilagodbu hrvatske poljoprivredne politike u skladu s načelima Zajedničke poljoprivredne politike; sudjeluje u dvostranim i višestranim trgovinskim pregovorima u području poljoprivrede, u okviru Svjetske trgovinske organizacije i trgovinskim sporazumima; obavlja aktivnosti vezane za članstvo u CEFTA-i u području poljoprivrede; sudjeluje u provedbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u području poljoprivrede, te sudjeluje u radu Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje; priprema i koordinira provedbu projekata iz sredstava CARDS; nadzire i prati ispunjavanje preuzetih obveza i provedbu programa uz potporu Europske unije; izrađuje izvješća o provedbi projekata iz sredstava CARDS-a.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
7.2.1. Odsjek za Europsku uniju,
7.2.2. Odsjek za pretpristupne fondove EU.

7.2.1. Odsjek za Europsku uniju

Članak 80.

Odsjek za Europsku uniju koordinira aktivnosti u području šire poljoprivredne politike i politike ruralnog razvitka, vezane za Europsku uniju unutar Ministarstva; provodi vanjsku koordinaciju aktivnosti koje se odnose na poljoprivredu i ruralna područja s drugim relevantnim ministarstvima i ostalim ustanovama na držanoj i lokalnoj razini; potiče i koordinira suradnju s Upravom za poljoprivredu (DG Agri) pri Europskim zajednicama; surađuje s odgovarajućim ustanovama pri Europskim zajednicama; surađuje s odgovarajućim ustanovama zemalja koje su u postupku pristupanja EU, te koordinira i prati provedbu projekata u području poljoprivrede; nadzire i prati ispunjavanje preuzetih obveza; prati događanja u području poljoprivredne politike u EU i zemljama kandidatima za članstvo u EU; potiče prilagodbu hrvatske poljoprivredne politike u skladu s načelima Zajedničke poljoprivredne politike; sudjeluje u dvostranim i višestranim trgovinskim pregovorima u području poljoprivrede u okviru Svjetske trgovinske organizacije; obavlja aktivnosti vezane za članstvo u CEFTA-i i području poljoprivrede; sudjeluje u oblikovanju pregovaračkih načela, radi sklapanja dvostranih i višestranih trgovinskih ugovora koji utječu na poljoprivredni sektor; sudjeluje u provedbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u području poljoprivrede, te sudjeluje u radu Vijeća za stabilizaciju i pridruživanje; prati učinke liberalizacije trgovine poljoprivrednim proizvodima.

7.2.2. Odsjek za pretpristupne fondove EU

Članak 81.

Odsjek za pretpristupne fondove EU priprema i koordinira provedbu projekata iz sredstava pretpristupnih fondova EU; priprema i planira godišnje i višegodišnje zahtjeve za projekte; izrađuje hodogram aktivnosti projekata; priprema podloge za financiranje, koordinira aktivnosti s drugim relevantnim ustanovama; surađuje s Delegacijom Europske komisije u Republici Hrvatskoj, središnjom jedinicom za obavljanje poslova u svezi s financijskim i administrativnim upravljanjem programa pretpristupnih fondova EU pri Ministarstvu financija, nadzire i prati ispunjavanje preuzetih obveza i provedbu programa uz potporu Europske unije; izrađuje izvješća o provedbi projekata iz sredstava pretpristupnih fondova EU.

7.3. ODJEL MEĐUNARODNE SURADNJE

Članak 82.

Odjel međunarodne suradnje potiče, priprema i koordinira provedbu projekata u području poljoprivrede, s međunarodnim financijskim institucijama (Svjetska banka-WB, Europska banka za obnovu i razvoj-EBRD), priprema i koordinira provedbu projekata iz donacija i tehničke pomoći; provodi učlanjivanje Republike Hrvatske u međunarodne organizacije, koordinira i izravno sudjeluje u radu s njima (Svjetska organizacija za prehranu i poljoprivredu-FAO, Međunarodni fond za poljoprivredni razvoj-IFAD, Europska zootehnička federacija-EAAP, Međunarodni institut za biljne genetske izvore-IPGRI i dr.); koordinira i izravno sudjeluje u aktivnostima regionalnih organizacija (Srednjoeuropska inicijativa-CEI, Radna zajednica Alpe Jadran-RZAJ, INTERREG, Hrvatsko-bavarska stalna komisija); potiče dvostranu suradnju s ministarstvima i institucijama drugih zemalja; priprema međunarodne sporazume i protokole o suradnji na području poljoprivrede; sudjeluje u radu mješovitih međudržavnih gospodarskih odbora u području poljoprivrede; sudjeluje u promotivnim djelatnostima Ministarstva; potiče i organizira nastup na specijaliziranim međunarodnim sajmovima i posebnim prezentacijama, svjetskim izložbama i kongresima; u suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom, Hrvatskom gospodarskom komorom i drugim institucijama organizira uređenje izložbenog prostora; sudjeluje u postupku dodjele pokroviteljstva Ministarstva i potpore organizatorima sajmova i promotivnih prezentacija; sudjeluje u izradi protokola vezanog za sponzorirane manifestacije i sajmove u inozemstvu.

8. UPRAVA ZA PREHRAMBENU INDUSTRIJU

Članak 83.

Uprava za prehrambenu industriju radi na harmonizaciji propisa o kakvoći hrane uključujući vina i pića s propisima Europske unije; radi na izradi i provedbi nacionalnih propisa o kakvoći prehrambenih proizvoda za koje Europska unija nije donijela posebne propise; izrađuje propise o oznakama zemljopisnog podrijetla hrane, izvornosti hrane i tradicionalnog ugleda hrane; izrađuje propise o deklariranju ili označavanju hrane; izrađuje propise o metodama uzorkovanja i laboratorijskim analitičkim metodama za kontrolu kakvoće hrane, ovlašćuje ispitne i referentne laboratorije za potrebe službene kontrole kakvoće hrane i pića; provodi program sufinanciranja referentnih laboratorija za službenu kontrolu kakvoće hrane i pića; vodi postupak registracije prehrambenih proizvoda te registre (upisnike) prehrambenih proizvoda koji nose oznaku zemljopisnog podrijetla, oznaku izvornosti, oznaku tradicionalni ugled; sudjeluje u izradi propisa vezanih za zdravstvenu ispravnost i higijenu hrane; sudjeluje u izradi propisa o novoj hrani, posebice propisa o hrani i hrani za životinje koja sadrži genetski modificirane organizme; zajedno s Agencijom za hranu sudjeluje u izradi vodiča dobre proizvođačke prakse i dobre laboratorijske prakse te vodiča za primjenu HACCP sustava; surađuje s Agencijom za hranu u području uspostave sustava brzog uzbunjivanja u svezi s opasnostima u hrani; sudjeluje u obavještavanju o rizicima u vezi s opasnostima u hrani; prati i sudjeluje u radu međunarodnih organizacija (Codex Alimentarius, Svjetska organizacija za prehranu i poljoprivredu-FAO, Svjetska zdravstvena organizacija-WHO, Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino-OIV i dr.); prati stanje u tvrtkama poljoprivredno-prehrambenog kompleksa u većinskom državnom vlasništvu, te u suradnji s drugim nadležnim tijelima predlaže mjere restrukturiranja i konsolidacije poslovanja u cilju privatizacije; prati stanje u proizvodnji hrane, vina i ostalih pića te duhanskih proizvoda; analizira gospodarski položaj pojedinih grana prehrambene i prerađivačke industrije i predlaže mjere razvitka; surađuje sa znanstvenim i stručnim institucijama u cilju modernizacije i uvođenja novih tehnologija kao i uvođenja sustava za upravljanje kvalitetom u prehrambeno-prerađivačkom sektoru; provodi program horizontalnih potpora prehrambenoj industriji; vodi upravni postupak izdavanja rješenja i vođenja upisnika obrađivača duhana, proizvođača duhanskih proizvoda, uvoznika i izvoznika duhanskih proizvoda, te marki duhanskih proizvoda koji su stavljeni u promet na tržište Republike Hrvatske; prati stanje na području zbrinjavanja i iskorištavanja otpada prehrambene industrije, predlaže mjere unaprjeđenja zaštite od onečišćenja i zbrinjavanja otpada prehrambene industrije; sudjeluje u izradi nacrta prijedloga propisa iz područja za postupanje s otpadom iz nadležnosti; sudjeluje u aktivnostima na području zaštite okoliša u svezi s otpadom prehrambene industrije; sudjeluje u aktivnostima i projektima u svezi s proizvodnjom biogoriva i iskorištavanjem biomase.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeće ustrojstvene jedinice:
8.1. Sektor za kakvoću i sigurnost hrane,
8.2. Odjel za prehrambeno-prerađivačku industriju.

8.1. SEKTOR ZA KAKVOĆU I SIGURNOST HRANE

Članak 84.

Sektor za kakvoću i sigurnost hrane radi na harmonizaciji propisa o kakvoći hrane uključujući vina i pića s propisima Europske unije; radi na izradi i provedbi nacionalnih propisa o kakvoći prehrambenih proizvoda i pića za koje Europska unija nije donijela posebne propise; izrađuje propise o deklariranju ili označavanju hrane; izrađuje propise o metodama uzorkovanja i laboratorijskim analitičkim metodama za kontrolu kakvoće hrane i pića, ovlašćuje ispitne i referentne laboratorije za potrebe službene kontrole kakvoće hrane i pića; provodi program sufinanciranja referentnih laboratorija za službenu kontrolu kakvoće hrane i pića; izrađuje propise o oznakama zemljopisnog podrijetla hrane, izvornosti hrane i tradicionalnog ugleda hrane; vodi postupak registracije prehrambenih proizvoda te registre (upisnike) prehrambenih proizvoda koji nose oznaku zemljopisnog podrijetla, oznaku izvornosti, oznaku tradicionalni ugled; sudjeluje u izradi propisa vezanih za zdravstvenu ispravnost i higijenu hrane; surađuje s drugim ustrojstvenim jedinicama Ministarstva i drugim tijelima državne uprave u izradi propisa o novoj hrani, posebice hrani i hrani za životinje koja sadrži genetski modificirane organizme; zajedno s Agencijom za hranu sudjeluje u izradi vodiča dobre proizvođačke prakse i dobre laboratorijske prakse te vodiča za primjenu HACCP sustava; surađuje s Agencijom za hranu u području uspostave sustava brzog uzbunjivanja u svezi s opasnostima u hrani; sudjeluje u obavještavanju o rizicima u svezi s opasnostima s hranom; prati i sudjeluju u radu međunarodnih organizacija (Codex Alimentarius, FAO, WHO) i projekata iz nadležnosti Uprave.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora, ustrojavaju se sljedeći odjeli:
8.1.1. Odjel za hranu,
8.1.2. Odjel za vinarstvo i alkoholna pića.

8.1.1. Odjel za hranu

Članak 85.

Odjel za hranu radi na harmonizaciji propisa o kakvoći hrane s vertikalnim propisima Europske unije za sljedeće grupe prehrambenih proizvoda: čokolada i proizvodi od čokolade, šećeri, med, voćni sokovi i slični proizvodi, prirodne mineralne, izvorske i stolne vode, eruka kiseline u uljima i mastima, trajno mlijeko, ekstrakti kave i cikorije, voćni džemovi, želei i marmelade, kazein i kazeinati, maslinovo ulje i drugi prehrambeni proizvodi za koje je EU donijela posebne propise; radi na izradi i provedbi nacionalnih propisa o kakvoći prehrambenih proizvoda za koje Europska unija nije donijela posebne propise; izrađuje i daje stručna tumačenja propisa o općem deklariranju, odnosno označavanju hrane te propisa o navođenju hranjivih (nutritivnih) vrijednosti hrane kao i ostalih propisa iz nadležnosti; vodi upravni postupak za priznavanje prirodnih mineralnih i izvorskih voda; vodi evidencije o priznatim mineralnim i izvorskim vodama te evidencije o stolnim vodama; sudjeluje u izradi propisa vezanih za zdravstvenu ispravnost i higijenu hrane; sudjeluje u izradi propisa o novoj hrani, posebice hrani i hrani za životinje koja sadrži genetski modificirane organizme; zajedno s Agencijom za hranu sudjeluje u izradi vodiča dobre proizvođačke prakse i dobre laboratorijske prakse te vodiča za primjenu HACCP (Analiza rizika kontrolom kritičnih točaka) sustava; surađuje s Agencijom za hranu u području uspostave sustava brzog uzbunjivanja u svezi s opasnostima u hrani; sudjeluje u obavještavanju o rizicima u vezi s opasnostima s hranom; izrađuje propise o metodama uzorkovanja i laboratorijskim analitičkim metodama za kontrolu kakvoće prehrambenih proizvoda; izrađuje propise o uvjetima koje moraju ispunjavati ispitni laboratoriji te propisuje postupak ocjenjivanja i ovlašćivanja ispitnih laboratorije za potrebe službene kontrole kakvoće hrane; ovlašćuje ispitne i referentne laboratorije za potrebe službene kontrole kakvoće hrane; vodi evidencije o ovlaštenim ispitnim i referentnim laboratorijima te o metodama za koje su ovlašteni; radi na izradi programa za izdvajanje proračunskih sredstava kojima će se podupirati akreditacija laboratorija prema međunarodno prihvaćenim standardima; surađuje s nadležnim inspekcijskim službama za kakvoću hrane; sudjeluje u programima edukacije nadležnih inspektora; radi na harmonizaciji propisa o zemljopisnom podrijetlu hrane, izvornosti hrane i hrane posebnih karakteristika (tradicionalni ugled hrane); vodi upravni postupak za priznavanje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda koji mogu nositi oznaku zemljopisnog podrijetla, oznaku izvornosti i oznaku tradicionalnog ugleda hrane; vodi registre (upisnike) prehrambenih proizvoda koji nose oznaku zemljopisnog podrijetla, oznaku izvornosti, oznaku tradicionalni ugled; prati stanje u području proizvodnje i trženja proizvoda s oznakom iz nadležnosti; radi na propisima o standardizaciji proizvodnje prehrambenih proizvoda posebne kakvoće; propisuje postupak kontrole i potvrđivanja sukladnosti proizvoda iz nadležnosti i uvjete kojima moraju udovoljavati ovlaštene pravne osobe za potvrđivanje sukladnosti (certificiranje) proizvoda s oznakom tradicionalnog ugleda, oznakom izvornosti i zemljopisnog podrijetla hrane; obavlja upravni nadzor ovlaštenih pravnih osoba iz nadležnosti; prati i sudjeluju u radu međunarodnih organizacija (Codex Alimentarius, FAO, WHO, i dr.); sudjeluje u projektima iz nadležnosti Sektora.

8.1.2. Odjel za vinarstvo i alkoholna pića

Članak 86.

Odjel za vinarstvo i alkoholna pića radi na harmonizaciji propisa o vinu i propisa o kakvoći jakih alkoholnih i alkoholnih pića s propisima Europske unije; izrađuje propise o metodama uzorkovanja i laboratorijskim analitičkim metodama za kontrolu kakvoće vina, jakih alkoholnih i alkoholnih pića, ovlašćuje ispitne i referentne laboratorije za potrebe službene kontrole kakvoće vina i pića iz nadležnosti; vodi upravni postupak (izdaje rješenja) i vodi registar (upisnik) o dopuštenom označavanju vina oznakom kontroliranog zemljopisnog podrijetla uključujući tradicionalne i homonimne oznake; propisuje minimalno-tehničke uvjete za proizvodnju vina te donosi rješenja o udovoljavanju istima; odobrava i vodi registar odobrenih objekata za proizvodnju vina; prati i sudjeluju u radu međunarodnih organizacija i projekata iz nadležnosti Sektora.

8.2. ODJEL ZA PREHRAMBENO-PRERAĐIVAČKU INDUSTRIJU

Članak 87.

Odjel za prehrambeno-prerađivačku industriju prati stanje u tvrtkama poljoprivredno-prehrambenog kompleksa u većinskom državnom vlasništvu, te u suradnji s drugim nadležnim tijelima predlaže mjere restrukturiranja i konsolidacije poslovanja u cilju privatizacije; prati stanje u proizvodnji hrane, pića te duhanskih proizvoda; analizira gospodarski položaj pojedinih grana prehrambene i prerađivačke industrije i predlaže mjere razvitka; surađuje sa znanstvenim i stručnim institucijama u cilju modernizacije i uvođenja novih tehnologija kao i uvođenja sustava za upravljanje kvalitetom u prehrambeno – prerađivačkom sektoru; provodi program horizontalnih potpora prehrambenoj industriji; sudjeluje u izradi propisa za područje industrije hrane, pića i duhanskih proizvoda; vodi upravni postupak izdavanja rješenja i vođenja upisnika obrađivača duhana, proizvođača duhanskih proizvoda, uvoznika i izvoznika duhanskih proizvoda, te marki duhanskih proizvoda koji su stavljeni u promet na tržište Republike Hrvatske; sudjeluje i daje administrativnu podršku radu Povjerenstva za provjeru utemeljenosti zahtjeva za razvrstavanje cigareta; prati stanje na području zbrinjavanja i iskorištavanja otpada prehrambene industrije, predlaže mjere unaprjeđenja zaštite od onečišćenja i zbrinjavanja otpada prehrambene industrije; sudjeluje u izradi nacrta prijedloga propisa iz područja za postupanje s otpadom iz nadležnosti; sudjeluje u aktivnostima na području zaštite okoliša u svezi s otpadom prehrambene industrije; sudjeluje u aktivnostima i projektima u svezi s proizvodnjom biogoriva i iskorištavanjem biomase, surađuje s gospodarskim i interesnim udruženjima iz nadležnosti; sudjeluje u provedbi projekata iz nadležnosti Uprave.

9. UPRAVA ZA VETERINARSTVO

Članak 88.

Uprava za veterinarstvo obavlja poslove zaštite zdravlja životinja i osiguravanja zdravstveno ispravnih i neškodljivih proizvoda životinjskog podrijetla, provodi i koordinira aktivnosti upravljanja rizikom u području sigurnosti hrane, provodi druge mjere veterinarskog javnog zdravstva, unaprjeđenja reprodukcije životinja, određuje ustroj i prati funkcioniranje veterinarske službe i veterinarske inspekcije, određuje i provodi mjere veterinarske zaštite okoliša, nadzire proizvodnju, promet i uporabu veterinarskih lijekova i veterinarsko-medicinskih proizvoda, brine o dobrobiti životinja time što određuje i kontrolira način držanja, smještaja, hranidbe, zaštite i odnosa prema životinjama, te kontrolu unutarnjeg i međunarodnog prometa životinja i proizvoda podrijetlom od životinja.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeće ustrojstvene jedinice:
9.1. Odjel za međunarodnu suradnju i pristup EU,
9.2. Odjel za koordinaciju u području sigurnosti hrane,
9.3. Sektor za zaštitu zdravlja životinja,
9.4. Sektor veterinarskog javnog zdravstva,
9.5. Sektor veterinarske inspekcije,
9.6. Sektor granične veterinarske inspekcije i međunarodnog prometa.

9.1. ODJEL ZA MEĐUNARODNU SURADNJU I PRISTUP EU

Članak 89.

Odjel za međunarodnu suradnju i pristup EU prati i usklađuje legislativu na području veterinarstva i koordinira radom sektora unutar Uprave za veterinarstvo na području usklađivanja i primjene veterinarske legislative s pravnom stečevinom EU; potiče i koordinira suradnju s Misijom Republike Hrvatske pri EU na području veterinarstva; potiče i koordinira suradnju s nadležnim tijelima drugih zemalja za područje veterinarstva; prati događanja u području veterinarstva u zemljama EU i zemljama kandidatima za članstvo u EU; sudjeluje u poslovima izrade nacrta prijedloga propisa iz područja veterinarstva; objedinjuje primjedbe, prijedloge i mišljenja na nacrte prijedloga propisa; daje mišljenje i pojašnjenja u svezi s provedbom propisa; sudjeluje u izradi nacrta prijedloga međunarodnih ugovora iz područja veterinarstva; koordinira postupak sklapanja i izvršavanja međunarodnih ugovora iz područja veterinarstva; koordinira aktivnosti i provođenje projekata za unaprjeđenje i jačanje veterinarske službe u suradnji s relevantnim međunarodnim organizacijama ili agencijama; priprema i predlaže dio Nacionalnog programa za pridruživanje Europskoj uniji koji se odnosi na Upravu za veterinarstvo; prati provedbu Nacionalnog programa za pridruživanje Europskoj uniji koji se odnosi na Upravu za veterinarstvo; izrađuje prijedlog nacrta Pred pristupnog ekonomskog programa (PEP) u dijelu koji se odnosi na Upravu za veterinarstvo; bavi se održavanjem postojeće mreže i računalne opreme Uprave za veterinarstvo, održavanjem ažurnosti web-stranice veterinarstva, te održavanjem postojećih informacijskih sustava (bjesnoća, aplikacija za mjesečna izvješća županijskih i gradskih veterinarskih inspektora, aplikacija za izvješća ovlaštenih veterinarskih organizacija, monitoring rezidua, epidemiološki softver, granični softver); sudjeluje u izradi novih projekata informatizacije za potrebe Uprave za veterinarstvo; brine o sustavnoj edukaciji djelatnika Uprave za veterinarstvo, sudjeluje u pripremi programa edukacije i vodi evidenciju o edukaciji djelatnika Uprave za veterinarstvo, i ovlaštenih veterinara ovlaštenih veterinarskih organizacija.

9.2. ODJEL ZA KOORDINACIJU U PODRUČJU SIGURNOSTI HRANE

Članak 90.

Odjel za koordinaciju u području sigurnosti hrane u svrhu jedinstvenog pristupa osiguranja sigurne hrane za potrošače na području Republike Hrvatske koordinira aktivnostima nadležnih tijela, kao i ostalih institucija uključenih u sustav osiguranja sigurne hrane (animalnog i neanimalnog podrijetla): Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva, Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, Hrvatske agencije za hranu, Hrvatskog veterinarskog instituta, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i ostalih uključenih u sustav; osigurava suradnju nadležnih tijela koja provode službene kontrole; utemeljuje suradnju s nadležnim tijelima za sigurnost hrane u zemljama EU i EFSA-om, prati proces harmonizacije legislative iz područja sigurnosti hrane, daje prijedloge i mišljenja za iste; sudjeluje u izradi godišnjih planova aktivnosti vezanih uz provođenje službenih kontrola, a temeljenih na analizi rizika s navedenim rokovima i podjelom odgovornosti; sudjeluje u izradi vodiča, procedura, kontrolnih lista, pravila izvještavanja za inspektore koji provode službenu kontrolu hrane; koordinira upravljanjem u kriznim situacijama; podržava sustav brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje; provodi EU projekte u području sigurnosti hrane; sudjeluje u organizaciji treninga za inspektore koji provode službenu kontrolu hrane; predstavlja nacionalnu kontakt točku za suradnju s Europskom komisijom u području sigurnosti hrane.

9.3. SEKTOR ZA ZAŠTITU ZDRAVLJA ŽIVOTINJA

Članak 91.

Sektor za zaštitu zdravlja životinja obavlja poslove zaštite zdravlja životinja radi osiguranja proizvodnje zdravih životinja, higijenski i zdravstveno ispravnih životinjskih proizvoda; zaštite ljudi od zoonoza; osiguranja dobrobiti životinja; određivanja i praćenja provođenja mjera veterinarske zaštite okoliša; određivanja i praćenja ustroja i funkcioniranja veterinarske prakse; planiranja, provedbe i kontrole financiranja mjera u području veterinarstva; označavanja i registracije životinja; i propisivanja veterinarsko-zdravstvenih i zoohigijenskih uvjeta za držanje životinja.
Sektor priprema i provodi epidemiološka istraživanja u slučaju izbijanja zaraznih i nametničkih bolesti životinja; prikuplja i analizira podatke o pojavi i čimbenicima koji su utjecali na pojavu bolesti životinja; vodi baze podataka o pojavnosti bolesti i stjecanja zdravstvenog statusa životinja; provodi poslove zaštite zdravlja životinja radi osiguranja proizvodnje zdravih životinja, higijenski i zdravstveno ispravnih životinjskih proizvoda, zaštite ljudi od zoonoza; izrađuje godišnje programe kontrole i praćenja bolesti životinja; priprema programe mjera za otkrivanje i sprječavanje pojave zaraznih i nametničkih bolesti životinja i zoonoza u skladu s epizootiološkim stanjem; prati i analizira pojavu i kretanje zaraznih i nametničkih bolesti u Republici Hrvatskoj i svijetu; priprema i izrađuje izvješća o pojavnosti i kretanju zaraznih i nametničkih bolesti, te o tome izvješćuje međunarodne institucije (OIE i druge); priprema programe otkrivanja, suzbijanja i iskorjenjivanja zaraznih i nametničkih bolesti životinja i zoonoza; priprema Krizne planove; u slučaju pojave osobito opasnih zaraznih bolesti predlaže i organizira rad ekipa koje provode mjere suzbijanja i iskorjenjivanja bolesti; planira i predlaže zalihe lijekova i drugih sredstava za zaštitu zdravlja životinja; predlaže financiranje provedbe mjera kontrole zaraznih i nametničkih bolesti; procjenjuje ekonomske učinke programa mjera i kontrole zaštite zdravlja životinja; provodi stručni nadzor u području zaštite zdravlja životinja; obavlja usklađivanje propisa i općih akata iz područja zaštite zdravlja životinja sa pravnom stečevinom Europske unije; obavlja druge poslove određene zakonom koji se odnose na zaštitu zdravlja životinja i zoonoze.
Sektor priprema izradu sustava označavanja životinja, prati njegovu provedbu, te priprema sustav kontrole prometa životinja; priprema propise kojima se reguliraju veterinarsko-zdravstveni i zoohigijenski uvjeti objekata za uzgoj i držanje kopitara, papkara, peradi, kunića, valionica, farmi za uzgoj divljači i krznaša, uzgajališta puževa, pčela, ribnjaka, drugih objekata akvakulture, zooloških vrtova, te vodi upisnik navedenih odobrenih objekata; utvrđuje uvjete i vodi registar pravnih i fizičkih osoba za obavljanje poslova dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije; priprema propise za uvjete kojima moraju udovoljavati pravne i fizičke osobe u sustavu provedbe veterinarske djelatnosti; utvrđuje uvjete, te vodi upisnik pravnih i fizičkih osoba u sustavu provedbe veterinarske djelatnosti; provodi postupak dodjele javnih ovlasti veterinarskim organizacijama; sudjeluje u izradi prijedloga jedinstvene nomenklature veterinarskih usluga, te izradi propisanih obrazaca obveznih očevidnika dokumentacije i izvješća o obavljanju veterinarske djelatnosti.
Sektor obavlja izradu propisa i općih akata iz područja zaštite zdravlja životinja, dobrobiti životinja, veterinarske prakse, označavanja i registracije životinja, zoohigijenskih uvjeta za uzgoj i držanje životinja, i usklađivanje istih s pravnom stečevinom Europske unije, obavlja edukaciju za primjenu propisa iz navedenih područja, te obavlja druge poslove određene zakonom koji se odnose na zaštitu zdravlja i dobrobiti životinja, organizaciju veterinarske službe, označavanje i registraciju životinja i farmskog uzgoja životinja.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
9.3.1. Odjel za veterinarsku epidemiologiju,
9.3.2. Odjel za organizaciju veterinarske službe i označavanje životinja,
9.3.3. Odjel za dobrobit životinja.

9.3.1. Odjel za veterinarsku epidemiologiju

Članak 92.

Odjel za veterinarsku epidemiologiju priprema i provodi epidemiološka istraživanja u slučaju izbijanja zaraznih i nametničkih bolesti životinja; prikuplja i analizira podatke o pojavi i čimbenicima koji su utjecali na pojavu bolesti životinja; vodi baze podataka o pojavnosti bolesti i stjecanja zdravstvenog statusa životinja; provodi poslove zaštite zdravlja životinja radi osiguranja proizvodnje zdravih životinja, higijenski i zdravstveno ispravnih životinjskih proizvoda, zaštite ljudi od zoonoza; izrađuje godišnje programe kontrole i praćenja bolesti životinja; priprema programe mjera za otkrivanje i sprječavanje pojave zaraznih i nametničkih bolesti životinja i zoonoza u skladu s epizootiološkim stanjem; prati i analizira pojavu i kretanje zaraznih i nametničkih bolesti u Republici Hrvatskoj i svijetu; priprema i izrađuje izvješća o pojavnosti i kretanju zaraznih i nametničkih bolesti, te o tome izvješćuje međunarodne institucije (OIE i druge); priprema programe otkrivanja, suzbijanja i iskorjenjivanja zaraznih i nametničkih bolesti životinja i zoonoza; priprema Krizne planove; u slučaju pojave osobito opasnih zaraznih bolesti predlaže i organizira rad ekipa koje provode mjere suzbijanja i iskorjenjivanja bolesti; planira i predlaže zalihe lijekova i drugih sredstava za zaštitu zdravlja životinja; predlaže financiranje provedbe mjera kontrole zaraznih i nametničkih bolesti; procjenjuje ekonomske učinke programa mjera i kontrole zaštite zdravlja životinja; provodi stručni nadzor u području zaštite zdravlja životinja; izrađuje stručne informacije, izvješća, objašnjava propise, daje stručna mišljenja i odgovara na upite te obavlja poslove edukacije za primjenu propisa iz područja kontrole zdravlja životinja; obavlja usklađivanje propisa i općih akata iz područja zaštite zdravlja životinja sa pravnom stečevinom Europske unije; obavlja druge poslove određene zakonom koji se odnose na zaštitu zdravlja životinja i zoonoza.

9.3.2. Odjel za organizaciju veterinarske službe i označavanje životinja

Članak 93.

Odjel za organizaciju veterinarske službe i označavanje životinja određuje i prati ustroj i funkcioniranje veterinarske prakse; priprema propise za uvjete kojima moraju udovoljavati pravne i fizičke osobe u sustavu provedbe veterinarske djelatnosti; utvrđuje uvjete te vodi upisnik pravnih i fizičkih osoba u sustavu provedbe veterinarske djelatnosti; provodi postupak dodjele i oduzimanja ovlasti veterinarskim organizacijama; provodi postupke imenovanja i razrješenja ovlaštenih veterinara te vodi registar ovlaštenih veterinara; sudjeluje u izradi prijedloga jedinstvene nomenklature veterinarskih usluga te izradi propisanih obrazaca obvezne dokumentacije i izvješća o obavljanju veterinarske djelatnosti; izrađuje stručne informacije, izvješća, tumači propise, daje stručna mišljenja i odgovara na upite te obavlja poslove edukacije za primjenu propisa iz područja organizacije veterinarske službe; obavlja usklađivanje propisa i općih akata iz područja ustroja i organizacije veterinarske službe s odgovarajućim propisima Europske unije.
Odjel priprema izradu sustava označavanja životinja, propise u svezi s tim, prati i analizira njegovu provedbu, priprema sustav kontrole prometa životinja, prati i analizira stanje u tom području te priprema prijedloge za unaprjeđenje postojećeg stanja. Priprema propise kojima se reguliraju veterinarsko-zdravstveni i zoohigijenski uvjeti objekata za uzgoj i držanje kopitara, papkara, peradi, kunića, farmi za uzgoj divljači i krznaša, uzgajališta puževa, pčela, ribnjaka, drugih objekata akvakulture, zooloških vrtova, te vodi upisnik navedenih odobrenih objekata. Utvrđuje uvjete i vodi registar pravnih i fizičkih osoba za obavljanje poslova dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije; obavlja poslove edukacije za primjenu propisa iz područja označavanja i registracije životinja, te farmskog držanja životinja; obavlja usklađivanje propisa i općih akata iz područja identifikacije i registracije životinja te veterinarsko-zdravstvenih i zoohigijenskih uvjeta za držanje životinja s odgovarajućim propisima Europske unije.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
9.3.2.1. Odsjek za organizaciju veterinarske službe,
9.3.2.2. Odsjek za financiranje,
9.3.2.3. Odsjek za označavanje i registraciju životinja.

9.3.2.1. Odsjek za organizaciju veterinarske službe

Članak 94.

Odsjek za organizaciju veterinarske službe određuje i prati ustroj i funkcioniranje veterinarske prakse; priprema propise za uvjete kojima moraju udovoljavati pravne i fizičke osobe u sustavu provedbe veterinarske djelatnosti; utvrđuje uvjete te vodi upisnik pravnih i fizičkih osoba u sustavu provedbe veterinarske djelatnosti; provodi postupak dodjele i oduzimanja ovlasti veterinarskim organizacijama; provodi postupke imenovanja i razrješenja ovlaštenih veterinara te vodi registar ovlaštenih veterinara; sudjeluje u izradi prijedloga jedinstvene nomenklature veterinarskih usluga te izradi propisanih obrazaca obvezne dokumentacije i izvješća o obavljanju veterinarske djelatnosti; izrađuje stručne informacije, izvješća, tumači propise, daje stručna mišljenja i odgovara na upite, te obavlja poslove edukacije za primjenu propisa iz područja organizacije veterinarske službe; obavlja usklađivanje propisa i općih akata iz područja ustroja i organizacije veterinarske službe s odgovarajućim propisima Europske unije.

9.3.2.2. Odsjek za financiranje

Članak 95.

Odsjek za financiranje sudjeluje u izradi programa financiranja mjera zaštite zdravlja životinja, obavlja obradu i daje prijedlog isplate po računima ovlaštenih veterinarskih organizacija za provođenje mjera kontrole i suzbijanja zaraznih i nametničkih bolesti; prati provedbu financiranja mjera zaštite zdravlja životinja, uz praćenje provedbe financiranja mjera koje se plaćaju iz državnog proračuna; izdaje rješenja za isplate šteta vlasnicima u slučajevima provođenja mjera suzbijanja zaraznih i nametničkih bolesti životinja i zoonoza; izrađuje prijedlog plana proračuna Uprave za veterinarstvo; prati dostavljanje izvješća o obavljenim veterinarsko-zdravstvenim pregledima i kontrolama veterinarskih inspektora i ovlaštenih veterinarskih organizacija i uplatu dijela naknada za obavljene propisane veterinarsko-zdravstvene preglede i kontrole; prati dostavu izvješća o izdanim svjedodžbama o zdravstvenom stanju i uplatu dijela naknade za izdane svjedodžbe o zdravstvenom stanju; sudjeluje u izradi programa kontrole zdravstvene ispravnosti proizvoda životinjskog podrijetla i prati njihovo financijsko provođenje; sudjeluje u izradi prijedloga troškova laboratorijske dijagnostike i analitike; priprema i predlaže sadržaj ugovora s ovlaštenim veterinarskim laboratorijima za obavljanje analiza i dijagnostičkih postupaka te prati provedbu ugovora; obavlja obradu računa i pripremu za isplatu sredstava za laboratorijsku dijagnostiku i analitiku; temeljem dostavljenih izvješća priprema i ispostavlja račune za propisane veterinarsko-zdravstvene preglede i kontrole koje obavljaju veterinarski inspektori i ovlašteni veterinari; priprema obračune za isplatu dijela naknade ovlaštenim veterinarskim organizacijama za poslove koje su obavili ovlašteni veterinari.

9.3.2.3. Odsjek za označavanje i registraciju životinja

Članak 96.

Odsjek za označavanje i registraciju životinja priprema izradu sustava označavanja životinja, propise u svezi s tim, prati i analizira njegovu provedbu, priprema sustav kontrole prometa životinja, prati i analizira stanje u tom području te priprema prijedloge za unaprjeđenje postojećeg stanja. Priprema propise kojima se reguliraju veterinarsko-zdravstveni i zoohigijenski uvjeti objekata za uzgoj i držanje kopitara, papkara, peradi, kunića, farmi za uzgoj divljači i krznaša, uzgajališta puževa, pčela, ribnjaka, drugih objekata akvakulture, zooloških vrtova, te vodi upisnik navedenih odobrenih objekata. Utvrđuje uvjete i vodi registar pravnih i fizičkih osoba za obavljanje poslova dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije; izrađuje stručne informacije, izvješća, objašnjava propise, daje stručna mišljenja i odgovara na upite, te obavlja poslove edukacije za primjenu propisa iz područja označavanja i registracije životinja; obavlja usklađivanje propisa i općih akata iz područja identifikacije i registracije životinja te veterinarsko-zdravstvenih i zoohigijenskih uvjeta za držanje životinja s odgovarajućim propisima Europske unije.

9.3.3. Odjel za dobrobit životinja

Članak 97.

Odjel za dobrobit životinja obavlja poslove osiguranja dobrobiti životinja; priprema propise kojima se reguliraju veterinarsko-zdravstveni i zoohigijenski uvjeti po pitanju zaštite dobrobiti životinja pri držanju, uzgoju i gospodarskom uzgoju, te pri uzgoju radi daljnje prodaje, zaštite životinja pri obavljanju zdravstvene zaštite i zootehničkih zahvata, zaštite životinja pri usmrćivanju, klanju, prijevozu, zaštite životinja u zoološkim vrtovima, cirkusima i na izložbama, zaštite životinja za pokuse i druga istraživanja, zaštite životinja za društvo, napuštenih i izgubljenih životinja te divljih životinja u prirodi; vodi upisnik navedenih odobrenih objekata; provodi upravni i stručni nadzor u području zaštite dobrobiti životinja; surađuje s udrugama za zaštitu životinja i sličnim nevladinim udrugama; prikuplja podatke s terena i od udruga za zaštitu životinja o vrsti i intenzitetu problema u području zaštite dobrobiti životinja te o načinu, opsegu i intenzitetu primjene zakonskih i podzakonskih akata iz područja dobrobiti životinja; izrađuje stručne informacije, izvješća, objašnjava propise, daje stručna mišljenja i odgovara na upite, te obavlja poslove edukacije za primjenu propisa iz područja zaštite dobrobiti životinja; obavlja izradu i usklađivanje propisa i općih akata iz područja zaštite dobrobiti životinja s pravnom stečevinom Europske unije; obavlja druge poslove određene zakonom koji se odnose na zaštitu dobrobiti životinja.

9.4. SEKTOR VETERINARSKOG JAVNOG ZDRAVSTVA

Članak 98.

Sektor veterinarskog javnog zdravstva priprema propise kojima se reguliraju veterinarsko-zdravstveni uvjeti kojima moraju udovoljavati objekti za klanje životinja, obradu, preradu i uskladištenje proizvoda životinjskog podrijetla, za skladišta životinjske hrane, mješaonice i tvornice stočne hrane; utvrđuje uvjete za rad navedenih objekata, te vodi njihov upisnik; priprema propise kojima se određuje način obavljanja veterinarsko-sanitarnog pregleda životinja prije klanja i proizvoda životinjskog podrijetla; propisuje način postupanja s lešinama, nusproizvodima životinjskog podrijetla, konfiskatima i životinjskim proizvodima namijenjenim utilizaciji i neškodljivom uklanjanju; priprema program sustavnog praćenja rezidua i drugih za ljudsko zdravlje štetnih onečišćivača u proizvodima životinjskog podrijetla koji su namijenjeni prehrani ljudi i hrani za životinje; prati ostvarivanje plana monitoringa rezidua i izrade izvješća o provedbi plana; priprema programe praćenja i kontrole alimentarnih infekcija i intoksikacija, te antimikrobne rezistencije; priprema Plan praćenja kvalitete mora i školjkaša na područjima uzgoja, izlova i ponovnog polaganja, te prikuplja i analizira dostavljena izvješća; priprema propise kojima se određuje proizvodnja, promet i uporaba veterinarskih lijekova, veterinarsko-medicinskih proizvoda i stočne hrane; provodi postupak registracije veterinarskih lijekova i veterinarsko-medicinskih proizvoda, vodi očevidnik (popis) o odobrenim i registriranim lijekovima, izdaje suglasnost i dozvole za stavljanje lijekova u promet, uvoz i kontrolu uvezenih lijekova; priprema propise i bilateralne konvencije u okviru prometa lijekova; obavlja upravni i stručni nadzor u području higijene proizvoda životinjskog podrijetla i stočne hrane i veterinarskog javnog zdravstva, sudjeluje u stalnom usklađivanju propisa i općih akata iz područja higijene proizvoda životinjskog podrijetla i veterinarskog javnog zdravstva; surađuje sa znanstveno-istraživačkim institucijama u okviru nadležnosti rada; obavlja i druge upravne i stručne poslove određene zakonom koji se odnose na higijenu proizvoda životinjskog podrijetla, životinjsku hranu i veterinarsko-javno zdravstvo.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
9.4.1. Odjel za higijenu proizvoda životinjskog podrijetla,
9.4.2. Odjel za veterinarske lijekove i hranu za životinje.

9.4.1. Odjel za higijenu proizvoda životinjskog podrijetla

Članak 99.

Odjel za higijenu proizvoda životinjskog podrijetla priprema propise kojima se reguliraju veterinarsko-zdravstveni uvjeti kojima moraju udovoljavati objekti za klanje životinja (papkara, kopitara, peradi, kunića, farmski uzgojene divljači), obradu, preradu i uskladištenje proizvoda životinjskog podrijetla; izrađuje prijedloge propisa kojima se određuje način obavljanja veterinarsko-sanitarnog pregleda životinja prije klanja i proizvoda životinjskog podrijetla; izrađuje prijedloge propisa kojima se reguliraju veterinarsko-sanitarni uvjeti kojima moraju udovoljavati objekti za uzgoj, obradu, preradu i uskladištenje riba, rakova i školjkaša, te proizvoda od istih; izrađuje prijedloge propisa kojima se reguliraju veterinarsko-sanitarni uvjeti kojima moraju udovoljavati objekti za prihvat, obradu, preradu i uskladištenje mlijeka i mliječnih proizvoda; priprema propise kojima se reguliraju veterinarsko-zdravstveni uvjeti kojima moraju udovoljavati objekti za utilizaciju, sabirališta životinjskog otpada, objekti za preradu i uskladištenje nusproizvoda životinjskog podrijetla; utvrđuje uvjete za rad objekata iz djelokruga nadležnosti i izrađuje propise kojima se određuje način obavljanja veterinarsko-sanitarnog pregleda i kontrole proizvoda životinjskog podrijetla; obavlja stručne i upravne poslove u području higijene proizvoda životinjskog podrijetla i veterinarskog javnog zdravstva; prati i analizira međunarodne propise iz područja higijene i zdravstvene ispravnosti proizvoda životinjskog podrijetla; sudjeluje u provedbi projekata prilagodbe nacionalnih propisa sa propisima EU; priprema i koordinira programe sustavnog praćenja i kontrole higijenske i zdravstvene ispravnosti proizvoda životinjskog podrijetla; sudjeluje u unapređenju veterinarske inspekcije. Organizira seminare i stručne skupove; surađuje s znanstveno-istraživačkim institucijama u okviru djelokruga rada; vodi upisnik odobrenih objekata; utvrđuje veterinarsko-sanitarne uvjete u novoizgrađenim i postojećim objektima; kontrolira rad laboratorija za kontrolu proizvoda životinjskog podrijetla; donosi propise iz područja veterinarske zaštite okoliša te obavlja nadzor nad provođenjem propisa iz tog područja; donosi propise i vrši nadzor nad postupanjem s otpadom životinjskog podrijetla te njihovim uništavanjem.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
9.4.1.1. Odsjek za meso kopitara i papkara,
9.4.1.2. Odsjek za meso peradi i kunića,
9.4.1.3. Odsjek za mlijeko,
9.4.1.4. Odsjek za ribe i školjkaše,
9.4.1.5. Odsjek za zbrinjavanje otpada životinjskog podrijetla.

9.4.1.1. Odsjek za meso kopitara i papkara

Članak 100.

Odsjek za meso kopitara i papkara priprema propise kojima se reguliraju veterinarsko-zdravstveni uvjeti kojima moraju udovoljavati objekti za klanje životinja (papkara, kopitara, farmski uzgojene divljači), obradu, preradu i uskladištenje proizvoda životinjskog podrijetla; izrađuje prijedloge propisa kojima se određuje način obavljanja veterinarsko-sanitarnog pregleda životinja prije klanja i proizvoda životinjskog podrijetla; utvrđuje uvjete za rad objekata iz djelokruga nadležnosti i izrađuje propise kojima se određuje način obavljanja veterinarsko-sanitarnog pregleda i kontrole proizvoda životinjskog podrijetla; obavlja stručne i upravne poslove u području higijene proizvoda životinjskog podrijetla i veterinarskog javnog zdravstva; izrađuje izvješća, naputke i daje stručna mišljenja vezana uz provedbu propisa iz djelokruga rada; surađuje s znanstveno-istraživačkim institucijama iz okvira rada nadležnosti; prati i analizira međunarodne propise iz područja higijene i zdravstvene ispravnosti proizvoda životinjskog podrijetla. Sudjeluje u provedbi projekata prilagodbe nacionalnih propisa sa propisima EU. Obavlja i druge upravne i stručne poslove određene zakonom koji se odnose na higijenu proizvoda životinjskog podrijetla i veterinarsko javno zdravstvo.

9.4.1.2. Odsjek za meso peradi i kunića

Članak 101.

Odsjek za meso peradi i kunića priprema propise kojima se reguliraju veterinarsko-zdravstveni uvjeti kojima moraju udovoljavati objekti za klanje životinja (peradi, kunića), obradu, preradu i uskladištenje proizvoda mesa peradi i kunića; izrađuje prijedloge propisa kojima se određuje način obavljanja veterinarsko-sanitarnog pregleda životinja prije klanja i proizvoda životinjskog podrijetla; utvrđuje uvjete za rad objekata iz djelokruga nadležnosti i izrađuje propise kojima se određuje način obavljanja veterinarsko-sanitarnog pregleda i kontrole proizvoda životinjskog podrijetla; obavlja stručne i upravne poslove u području higijene proizvoda mesa peradi i kunića i veterinarskog javnog zdravstva; izrađuje izvješća, naputke i daje stručna mišljenja vezana uz provedbu propisa iz djelokruga rada; surađuje sa znanstveno-istraživačkim institucijama iz okvira rada nadležnosti. Prati i analizira međunarodne propise iz područja higijene i zdravstvene ispravnosti proizvoda životinjskog podrijetla. Sudjeluje u provedbi projekata prilagodbe nacionalnih propisa sa propisima EU. Obavlja i druge upravne i stručne poslove određene zakonom koji se odnose na higijenu proizvoda životinjskog podrijetla i veterinarsko javno zdravstvo.

9.4.1.3. Odsjek za mlijeko

Članak 102.

Odsjek za mlijeko izrađuje prijedloge propisa kojima se reguliraju veterinarsko-sanitarni uvjeti kojima moraju udovoljavati objekti za prihvat, obradu, preradu i uskladištenje mlijeka i mliječnih proizvoda. Prati i analizira međunarodne propise. Izrađuje izvješća, naputke i daje stručna mišljenja vezana uz provedbu propisa iz djelokruga rada. Sudjeluje u unapređenju veterinarske inspekcije. Organizira seminare i stručne skupove. Surađuje s znanstveno-istraživačkim institucijama iz djelokruga nadležnosti. Sudjeluje u provedbi projekata prilagodbe nacionalnih propisa sa propisima EU. Obavlja i druge upravne i stručne poslove određene zakonom koji se odnose na higijenu proizvoda životinjskog podrijetla i veterinarsko javno zdravstvo.

9.4.1.4. Odsjek za ribe i školjkaše

Članak 103.

Odsjek za ribe i školjkaše izrađuje prijedloge propisa kojima se reguliraju veterinarsko-sanitarni uvjeti kojima moraju udovoljavati objekti za uzgoj, obradu, preradu i uskladištenje riba, rakova i školjkaša, te proizvoda od istih; sudjeluje u provedbi projekata prilagodbe nacionalnih propisa sa propisima EU; izrađuje izvješća, naputke i daje stručna mišljenja vezana uz provedbu propisa iz djelokruga rada; surađuje s znanstveno-istraživačkim institucijama iz okvira rada nadležnosti. Obavlja i druge upravne i stručne poslove određene zakonom koji se odnose na higijenu proizvoda životinjskog podrijetla i veterinarsko javno zdravstvo.

9.4.1.5. Odsjek za zbrinjavanje otpada životinjskog podrijetla

Članak 104.

Odsjek za zbrinjavanje otpada životinjskog podrijetla donosi propise iz područja veterinarske zaštite okoliša te obavlja nadzor nad provođenjem propisa iz tog područja; donosi propise i vrši nadzor nad postupanjem s otpadom životinjskog podrijetla te njihovim uništavanjem. Odobrava projektnu dokumentacije za sabirališta, objekte za utilizaciju i neškodljivo uklanjanje, propisuje uvjete koje moraju ispunjavati prijevozna sredstva koja se koriste u obavljanju, vodi propisanu evidenciju. Surađuje sa znanstveno-istraživačkim institucijama iz okvira nadležnosti rada, surađuje s Ministarstvom zdravstva i socijalne skrbi i s Ministarstvom zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Sudjeluje u provedbi projekata prilagodbe nacionalnih propisa sa propisima EU. Obavlja i druge upravne i stručne poslove određene zakonom koji se odnose na higijenu proizvoda životinjskog podrijetla i veterinarsko javno zdravstvo.

9.4.2. Odjel za veterinarske lijekove i hranu za životinje

Članak 105.

Odjel za veterinarske lijekove i hranu za životinje obavlja zadatke i poslove po propisima o proizvodnji i prometu lijekova, donosi rješenja o stavljanju u promet lijekova u veterini; radi na izdavanju suglasnosti i dozvola za stavljanje lijekova u promet, kontrolu uvezenih lijekova, obavlja stručne poslove koji se odnose na rješenja za povjerenstvo, pregled, registraciju, otklanjanje nedostataka i brisanje iz popisa registriranih lijekova. Vodi očevidnik (registar) o odobrenim i registriranim lijekovima; pruža stručnu pomoć veterinarskim inspektorima, priprema propise i bilateralne konvencije u području prometa lijekova; prati propise drugih država, obavlja stalno usklađivanje nacionalnih propisa i općih akata u području veterinarskih lijekova i izrađuje naputke; prati, vodi, evidentira, izrađuje izvješća iz područja proizvodnje, prometa i uporabe veterinarskih lijekova i otrova; radi na zadacima i poslovima o pitanju higijene stočne hrane, proizvodnje i prometa stočne hrane i dodacima stočnoj hrani; prati propise drugih država, obavlja stalno usklađivanje nacionalnih propisa i općih akata u području hrane za životinje s propisima EU. Priprema propise kojima se reguliraju veterinarsko-zdravstveni uvjeti kojima moraju udovoljavati objekti za skladištenje, mješaonice i tvornice stočne hrane, te vodi registar o tome; obavlja nadzor nad proizvodnjom, pohranom i prometom stočne hrane te nad objektima, uređajima i opremom za proizvodnju i skladištenje stočne hrane i dodataka stočnoj hrani. Nadzire proizvodnju, promet i uporabu ljekovite hrane za životinje. Kontrolira rad dijagnostičkih i analitičkih laboratorija. Uzima uzorke stočne hrane i dodataka stočnoj hrani radi ispitivanja njihove veterinarsko-zdravstvene ispravnosti; provodi mjere zaštite okoliša od negativnih utjecaja štetnih tvari i otpada kod proizvodnje stočne hrane i dodataka stočnoj hrani.
Izrađuje Državni program kontrole rezidua za tekuću godinu i Plana praćenja kvalitete mora i školjaka na područjima uzgoja, izlova i ponovnog polaganja; obavlja stručne i upravne poslove iz područja provedbe državnog programa kontrole rezidua; prati ostvarivanje plana monitoringa rezidua i Plana praćenja kvalitete mora i školjaka na područjima uzgoja, izlova i ponovnog polaganja, te izrađuje izvješća o provedbi tih planova; prati i analizira međunarodne propise i standarde za rezidue i ostatke tvari s farmakološkim djelovanjem te ostatke njihovih metabolita i drugih tvari koje se prenose na životinjske proizvode i mogu biti škodljive za ljudsko zdravlje; izrađuje prijedloge propisa za područje kontrole rezidua i prati usklađenost s propisima EU; svake godine priprema izvješće za EU komisiju i SAD o provedenom Državnom monitoringu rezidua; kontrolira rad dijagnostičkih i analitičkih laboratorija; priprema i sudjeluje u provedbi projekata prilagodbe nacionalnih propisa s propisima EU i unapređenja rada veterinarske inspekcije. Organizira seminare za njihovo stručno osposobljavanje i usavršavanje; izrađuje izvješća, naputke i daje stručna mišljenja vezana uz provedbu propisa iz djelokruga rada; surađuje sa znanstveno-istraživačkim institucijama iz djelokruga nadležnosti Odjela; obavlja i druge upravne i stručne poslove određene zakonom koji se odnose na higijenu proizvoda životinjskog podrijetla i veterinarsko javno zdravstvo.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
9.4.2.1 Odsjek za veterinarske lijekove,
9.4.2.2. Odsjek za monitoring rezidua,
9.4.2.3. Odsjek za hranu za životinje.

9.4.2.1. Odsjek za veterinarske lijekove

Članak 106.

Odsjek za veterinarske lijekove obavlja zadatke i poslove po propisima o proizvodnji i prometu lijekova te donosi rješenja o stavljanju u promet lijekova u veterini; izdaje rješenja o odobrenju uvoza lijekova radi stavljanja u promet, kontrolu odobrenih domaćih i uvezenih veterinarsko medicinskih proizvoda, sudjeluje u radu državnog povjerenstva za registraciju lijekova, radi na poslovima pregleda, registracije, otklanjanja nedostataka i brisanje iz popisa registriranih lijekova. Vodi očevidnik (registar) o odobrenim i registriranim lijekovima; pruža stručnu pomoć veterinarskim inspektorima, priprema propise i bilateralne konvencije u području prometa lijekova; prati propise drugih država, obavlja stalno usklađivanje nacionalnih propisa i općih akata u području veterinarskih lijekova i izrađuje naputke; izrađuje izvješća iz područja proizvodnje, prometa i uporabe veterinarskih lijekova. Obavlja i druge upravne i stručne poslove određene zakonom koji se odnose na proizvodnju, promet i uporabu veterinarskih lijekova i veterinarsko-medicinskih proizvoda.

9.4.2.2. Odsjek za monitoring rezidua

Članak 107.

Odsjek za monitoring rezidua izrađuje Državni program kontrole rezidua za tekuću godinu i Plan praćenja kvalitete mora i školjaka na područjima uzgoja, izlova i ponovnog polaganja; obavlja stručne i upravne poslove iz područja provedbe državnog programa kontrole rezidua; prati ostvarivanje plana monitoringa rezidua i Plana praćenja kvalitete mora i školjaka na područjima uzgoja, izlova i ponovnog polaganja, te izrađuje izvješća o provedbi tih planova; prati i analizira međunarodne propise i standarde za rezidue i ostatke tvari s farmakološkim djelovanjem te ostatke njihovih metabolita i drugih tvari koje se prenose na životinjske proizvode i mogu biti škodljive za ljudsko zdravlje; izrađuje prijedloge propisa za područje kontrole rezidua i prati usklađenost s propisima EU; svake godine priprema izvješće za EU komisiju i SAD o provedenom Državnom monitoringu rezidua; priprema i koordinira programe sustavnog praćenja i kontrole higijenske i zdravstvene ispravnosti namijenjenih prehrani ljudi te koordinira i prati njihovo ostvarivanje Priprema i sudjeluje u provedbi projekata prilagodbe nacionalnih propisa s propisima EU i unapređenja rada veterinarske inspekcije. Organizira seminare za njihovo stručno osposobljavanje i usavršavanje; izrađuje izvješća, naputke i daje stručna mišljenja vezana uz provedbu propisa iz djelokruga rada; surađuje sa znanstveno-istraživačkim institucijama iz djelokruga nadležnosti Odjela; obavlja i druge upravne i stručne poslove određene zakonom koji se odnose na uporabu veterinarskih lijekova i veterinarsko medicinskih proizvoda.

9.4.2.3. Odsjek za hranu za životinje

Članak 108.

Odsjek za hranu za životinje radi na zadacima i poslovima o pitanju higijene stočne hrane, proizvodnje i prometa stočne hrane i dodacima stočnoj hrani; prati propise drugih država. Priprema propise kojima se reguliraju veterinarsko-zdravstveni uvjeti kojima moraju udovoljavati objekti i subjekti u poslovanju s hranom za životinje, te vodi registar o tome; obavlja nadzor nad proizvodnjom, pohranom i prometom hrane za životinje te nad objektima, uređajima i opremom za proizvodnju i skladištenje stočne hrane i dodataka stočnoj hrani. Kontrolira rad dijagnostičkih i analitičkih laboratorija na području hrane za životinje. Uzima uzorke stočne hrane i uzorke dodataka stočnoj hrani radi ispitivanja njihove veterinarsko-zdravstvene ispravnosti; vodi evidencije i izrađuje izvješća o obavljenim uzorkovanjima i dostavljenim rezultatima obavljenih analiza, te određuje mjere. Provodi mjere zaštite okoliša od negativnih utjecaja štetnih tvari i otpada kod proizvodnje stočne hrane i dodataka stočnoj hrani, kao i zaštitu stočne hrane od negativnih utjecaja okoliša i GMO. Nadzire proizvodnju, promet i korištenje ljekovite hrane za životinje. Sudjeluje u provedbi projekata prilagodbe nacionalnih propisa sa propisima EU u području hrane za životinje. Surađuje s znanstveno-istraživačkim institucijama iz djelokruga nadležnosti Odjela; obavlja i druge upravne i stručne poslove određene zakonom koji se odnose na proizvodnju, promet i uporabu hrane za životinje.

9.5. SEKTOR VETERINARSKE INSPEKCIJE

Članak 109.

Sektor veterinarske inspekcije obavlja inspekcijski nadzor prema odredbama Zakona o veterinarstvu (»Narodne novine«, br. 70/97 i 105/2001 i 172/2003), Zakona o veterinarskim lijekovima i veterinarsko-medicinskim proizvodima (»Narodne novine«, broj 79/98) i Zakona o dobrobiti životinja (»Narodne novine«, broj 19/99).
Inspekcijski nadzor u prvom stupnju obavljaju županijski i gradski veterinarski inspektori, a u drugom stupnju državni veterinarski inspektori. Nadzor podrazumijeva veterinarsko-inspekcijski, odnosno veterinarsko-zdravstveni nadzor koji se provodi nad životinjama i životinjskim proizvodima i otpadnom tvari životinjskoga podrijetla; nad objektima, opremom, sredstvima; nad uvjetima za držanje, uzgoj i proizvodnju životinja i životinjskih proizvoda; nad provođenjem mjera sprječavanja pojave, suzbijanja i iskorjenjivanja zaraznih i nametničkih bolesti životinja i zoonoza; nad sredstvima za prijevoz i uvjetima prijevoza životinja i proizvoda životinjskog podrijetla; nad objektima, opremom, uvjetima i načinom rada veterinarskih organizacija u obavljanju zdravstvene zaštite životinja; nad dobivanjem, proizvodnjom, pohranom i prometom sjemena za U.O. i oplođenih jajnih stanica; nad proizvodnjom, prometom i uporabom veterinarskih lijekova i veterinarsko-medicinskih proizvoda; nad zdravstvenom ispravnošću životinjske hrane i vode; nad provođenjem mjera zaštite dobrobiti životinja, te na svim drugim objektima, sredstvima, predmetima i opremi, gdje se mogu pojaviti prijenosnici zaraznih bolesti životinja.
Sektor uz navedene obavlja i veterinarsko-zdravstvene preglede i kontrole u odnosu na kontrolu zdravlja životinja, kontrolu prometa životinja, te obavlja veterinarsko-zdravstvene preglede i kontrole životinja prije klanja i proizvoda životinjskog podrijetla; predlaže imenovanje ovlaštenih veterinara ovlaštenih veterinarskih organizacija; priprema godišnji plan aktivnosti veterinarske inspekcije i prati njegovu provedbu; nadzire rad ovlaštenih veterinara ovlaštenih veterinarskih organizacija, te predlaže oduzimanje javnih ovlasti, ako se isti ne obavljaju u skladu sa zakonom, odnosno sklopljenim ugovorom; obavlja i druge poslove propisane zakonom.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
9.5.1. Odjel državne veterinarske inspekcije,
9.5.2. Odjel županijske i gradske veterinarske inspekcije.

9.5.1. Odjel državne veterinarske inspekcije

Članak 110.

Odjel državne veterinarske inspekcije obavlja inspekcijski nadzor u drugom stupnju, te obavlja i druge inspekcijske poslova u nadležnosti državnih veterinarskih inspektora.

9.5.2. Odjel županijske i gradske veterinarske inspekcije

Članak 111.

Odjel županijske i gradske veterinarske inspekcije ustrojava se za obavljanje inspekcijskog nadzora u 1. stupnju i za obavljanje propisanih veterinarsko-zdravstvenih pregleda i kontrola životinja i životinjskih proizvoda koji su temeljem Zakona u nadležnosti županijskih i gradskih veterinarskih inspektora.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela županijske i gradske veterinarske inspekcije, Područne jedinice ministarstva – Veterinarski uredi županija i Veterinarski ured Grada Zagreba ustrojavaju se kao odsjeci, i to:
1. Odsjek – Veterinarski ured Zagrebačke županije, sa sjedištem u Dugom Selu
Ispostava Dugo Selo
Ispostava Sveti Ivan Zelina
Ispostava Vrbovec
Ispostava Samobor
Ispostava Velika Gorica
Ispostava Zaprešić
Ispostava Ivanić Grad
2. Odsjek – Veterinarski ured Krapinsko-zagorske županije, sa sjedištem u Donjoj Stubici
Ispostava Donja Stubica
Ispostava Zlatar
Ispostava Krapina
3. Odsjek – Veterinarski ured Sisačko-moslavačke županije, sa sjedištem u Sisku
Ispostava Sisak
Ispostava Petrinja
Ispostava Kutina
Ispostava Novska
Ispostava Glina
Ispostava Kostajnica
4. Odsjek – Veterinarski ured Karlovačke županije, sa sjedištem u Karlovcu
Ispostava Karlovac
Ispostava Ogulin
Ispostava Duga Resa
5. Odsjek – Veterinarski ured Varaždinske županije, sa sjedištem u Varaždinu
Ispostava Varaždin
6. Odsjek – Veterinarski ured Koprivničko-križevačke županije, sa sjedištem u Križevcima
Ispostava Križevci
Ispostava Koprivnica
Ispostava Đurđevac
7. Odsjek – Veterinarski ured Bjelovarsko-bilogorske županije, sa sjedištem u Bjelovaru
Ispostava Bjelovar
Ispostava Garešnica
Ispostava Grubišno Polje
Ispostava Daruvar
Ispostava Čazma
8. Odsjek – Veterinarski ured Primorsko-goranske županije, sa sjedištem u Rijeci
Ispostava Rijeka
Ispostava Delnice
9. Odsjek – Veterinarski ured Ličko-senjske županije, sa sjedištem u Gospiću
Ispostava Gospić
10. Odsjek – Veterinarski ured Virovitičko-podravske županije, sa sjedištem u Slatini
Ispostava Virovitica
Ispostava Slatina
Ispostava Orahovica
11. Odsjek – Veterinarski ured Požeško-slavonske županije, sa sjedištem u Požegi
Ispostava Požega
Ispostava Pakrac
12. Odsjek – Veterinarski ured Brodsko-posavske županije, sa sjedištem u Slavonskom Brodu
Ispostava Slavonski Brod
Ispostava Nova Gradiška
13. Odsjek – Veterinarski ured Zadarske županije, sa sjedištem u Zadru
Ispostava Zadar
Ispostava Biograd na Moru
Ispostava Pag
14. Odsjek – Veterinarski ured Osječko-baranjske županije, sa sjedištem u Osijeku
Ispostava Osijek
Ispostava Donji Miholjac
Ispostava Đakovo
Ispostava Našice
Ispostava Valpovo
15. Odsjek – Veterinarski ured Šibensko-kninske županije, sa sjedištem u Šibeniku
Ispostava Šibenik
Ispostava Drniš
16. Odsjek – Veterinarski ured Vukovarsko-srijemske županije, sa sjedištem u Vinkovcima
Ispostava Vinkovci
Ispostava Borovo Naselje
Ispostava Županja
17. Odsjek – Veterinarski ured Splitsko-dalmatinske županije, sa sjedištem u Sinju
Ispostava Split
Ispostava Sinj
Ispostava Imotski
18. Odsjek – Veterinarski ured Istarske županije, sa sjedištem u Puli
Ispostava Rovinj
Ispostava Pula
Ispostava Labin
Ispostava Pazin
Ispostava Poreč
19. Odsjek – Veterinarski ured Dubrovačko-neretvanske županije, sa sjedištem u Dubrovniku
Ispostava Metković
Ispostava Dubrovnik
Ispostava Korčula
20. Odsjek – Veterinarski ured Međimurske županije, sa sjedištem u Čakovcu
Ispostava Čakovec
21. Odsjek – Veterinarski ured Grada Zagreba, sa sjedištem u Zagrebu.

9.6. SEKTOR GRANIČNE VETERINARSKE INSPEKCIJE I MEĐUNARODNOG PROMETA

Članak 112.

Sektor granične veterinarske inspekcije i međunarodnog prometa obavlja poslove analize zdravstvenog stanja pošiljaka životinja i proizvoda životinjskog podrijetla u uvozu i provozu; obavlja analizu rizika u svezi s međunarodnim prometom živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla, te otpadne animalne tvari; izrađuje propise koji se odnose na kontrolu životinja i proizvoda životinjskog podrijetla iz uvoza, obavlja druge stručne i upravne poslove iz područja unutrašnjeg i međunarodnog prometa životinja i proizvoda životinjskog podrijetla; izrada bilateralnih sporazuma za promet životinja i drugih pošiljaka; prati uvjete izdavanja svjedodžbi o zdravstvenom stanju u međunarodnom prometu i radi na pripremi adekvatnih certifikata; određuje veterinarsko-zdravstvene uvjete za uvoz i provoz životinja i proizvoda životinjskog podrijetla, te u tom smislu izdaje rješenja o nepostojanju veterinarsko-zdravstvenih smetnji.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći Odjeli:
9.6.1. Odjel granične veterinarske inspekcije
9.6.2. Odjel za međunarodni promet i analizu rizika

9.6.1. Odjel granične veterinarske inspekcije

Članak 113.

Odjel granične veterinarske inspekcije obavlja poslove i zadatke veterinarsko-zdravstvenog pregleda i kontrole pošiljaka životinja, proizvoda životinjskog podrijetla, otpadne animalne tvari, sjemena za umjetno osjemenjivanje, embrija i drugih predmeta kojima se može prenositi zarazna bolest; obavlja pregled prateće veterinarske dokumentacije u prometu preko državne granice u uvozu, izvozu i provozu; provjerava uvjete transporta, zdravstveno stanje životinja, pakiranje proizvoda i veterinarsko-zdravstvenu ispravnost proizvoda; obavlja uzimanje uzoraka proizvoda životinjskog podrijetla, stočne hrane i otpadne animalne tvari radi ispitivanja njihove zdravstvene ispravnosti; vodi evidenciju o izvršenim poslovima i podnosi izvješća o radu; nadgleda carinska i druga skladišta na graničnim prijelazima, provođenje dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije u navedenim objektima; izdaje uvozna i provozna rješenja za pošiljke na graničnom prijelazu; obavlja naplatu naknade za veterinarsko-zdravstvene preglede u graničnom prometu.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
9.6.1.1. Odsjek Zagreb,
9.6.1.2. Odsjek Goričan,
9.6.1.3. Odsjek Rijeka,
9.6.1.4. Odsjek Split,
9.6.1.5. Odsjek Osijek.

9.6.2. Odjel za međunarodni promet i analizu rizika

Članak 114.

Odjel za međunarodni promet i analizu rizika obavlja zadatke i poslove upravnog nadzora i rješavanja žalbi na prvostupanjska rješenja; razmatra zahtjeve pravnih i fizičkih osoba za propisivanje veterinarsko-sanitarnih uvjeta za uvoz i provoz pošiljaka životinja, proizvoda životinjskog podrijetla i otpadne animalne tvari na temelju kojih se donose rješenja, zahtjeve suglasnosti za provoz pošiljaka po valjanim rješenjima od graničnih država sa Republikom Hrvatskom za koje je to neophodno prema njihovim propisima; određuje vrstu i način dijagnostičkih pretraživanja pri uvozu životinja, proizvoda životinjskog podrijetla; izrađuje stručne informacije, izvješća, objašnjava propise, daje stručna mišljenja i odgovore na upite; sudjeluje u izradi i izvršavanju propisa koji se odnose na problematiku uvoza, izvoza i provoza pošiljki, te izradi bilateralnih sporazuma za promet životinja i drugih pošiljaka; prati međunarodne propise, određuje uvjete za uvoz živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla, izrađuje modele i obrasce certifikata za izvoz i uvoz živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla, sudjeluje u izradi propisa koji se odnose na kontrolu životinja i proizvoda životinjskog podrijetla iz uvoza, obavlja druge stručne i upravne poslove iz područja unutrašnjeg i međunarodnog prometa životinja i proizvoda životinjskog podrijetla.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
9.6.2.1. Odsjek za međunarodni promet,
9.6.2.2. Odsjek za analizu rizika u međunarodnom prometu.

9.6.2.1. Odsjek za međunarodni promet

Članak 115.

Odsjek za međunarodni promet obavlja zadatke i poslove upravnog nadzora i rješava žalbe na prvostupanjska rješenja; razmatra zahtjeve pravnih i fizičkih osoba za propisivanje veterinarsko-sanitarnih uvjeta za uvoz i provoz pošiljaka životinja, proizvoda životinjskog podrijetla i otpadne animalne tvari i donosi rješenja; zahtjeva tranzitne suglasnosti za pošiljke po izdanim rješenjima od graničnih država sa Republikom Hrvatskom za koje je to neophodno prema njihovim propisima; određuje mjesto i vrijeme trajanja karantene, vrstu i način dijagnostičkih pretraživanja pri uvozu životinja, proizvoda životinjskog podrijetla; izrađuje stručne informacije, izvješća, tumači propise, daje stručna mišljenja i odgovara na upite; sudjeluje u izradi i izvršavanju propisa koji se odnose na problematiku uvoza, izvoza i provoza pošiljki i izradi bilateralnih sporazuma za promet životinja i drugih pošiljaka; prati stanje zdravlja životinja u državama izvoznicama, a osobito pojavu opasnih zaraznih bolesti koje nanose veliku ekonomsku štetu, prati međunarodne propise, određuje uvjete za uvoz živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla, izrađuje modele i obrasce certifikata za izvoz i uvoz živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla, sudjeluje u izradi propisa koji se odnose na kontrolu životinja i proizvoda životinjskog podrijetla iz uvoza; obavlja stalno usklađivanje nacionalnih propisa i općih akata propisima EU; obavlja druge stručne i upravne poslove iz područja prometa i međunarodnog prometa životinja i proizvoda životinjskog podrijetla.

9.6.2.2. Odsjek za analizu rizika u međunarodnom prometu

Članak 116.

Odsjek za analizu rizika u međunarodnom prometu prati stanje zdravlja životinja u državama izvoznicama, a osobito pojava opasnih zaraznih bolesti koje nanose veliku ekonomsku štetu; prati stanje sigurnosti proizvoda životinjskoga podrijetla iz uvoza; monitoring uzoraka; definira potencijalne opasnosti, kao što su npr. mikroorganizmi ili drugi biološki agensi koji mogu biti uvezeni životinjama i proizvodima životinjskoga podrijetla; sudjeluje u procjeni vjerojatnosti da nepoželjni mikroorganizami ili drugi štetni agensi bude uneseni živim životinjama ili proizvodima životinjskoga podrijetla iz uvoza; sudjeluje u procjeni posljedica (za zdravlje ljudi i životinja, ekonomske štete) od unošenja nepoželjnih mikroorganizama i/ili drugih štetnih tvari; sudjeluje u izradi modela procjene rizika; koordinira radom stručnjaka (Veterinarskoga fakulteta, Medicinskoga fakulteta, Prehrambeno-biotehnološkoga fakulteta, Hrvatskoga veterinarskoga Instituta, Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, Agencije za hranu, statističara, međunarodnih stručnjaka, itd.) uključenih u određenu procjenu rizika; sudjeluje u izradi propisa koji se odnose na kontrolu životinja i proizvoda životinjskoga podrijetla iz uvoza.

10. UPRAVA ZA ODRŽIVI RAZVITAK SEOSKOG PROSTORA, UPRAVNA DIREKCIJA SAPARD PROGRAMA

Članak 117.

Uprava za održivi razvitak seoskog prostora, Upravna direkcija SAPARD programa, provodi mjere strukturne politike koje obuhvaćaju vođenje postupka provedbe projekata i administracije drugih oblika potpora koje se odnose na poticanje dopunskih aktivnosti i unaprjeđenje strukture na obiteljskim gospodarstvima; unaprjeđenje fizičke i socijalne infrastrukture; zaštitu okoliša od onečišćenja od poljoprivrede; očuvanje prirodne i kulturne baštine, školovanje i obuku ruralnog stanovništva; promicanje autohtonih proizvoda i preradu poljoprivrednih proizvoda; prati rad tijela lokalne i područne (regionalne) samouprave u provedbi mjera strukturne politike; potiče prilagodbu politike ruralnog razvitka u skladu s načelima Europske zajednice; priprema, koordinira i provodi programe za korištenje pretpristupnih fondova Europske zajednice; nadzire i prati ispunjavanje preuzetih obveza i provedbu programa koji se financiraju iz pretpristupnih fondova; koordinira i izvješćuje o praćenju i evaluaciji Posebnog pretpristupnog programa za poljoprivredu i ruralni razvitak – SAPARD program u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: SAPARD); uspostavlja sustav sakupljanja financijskih i statističkih informacija o napretku Programa te podatke prosljeđuje Odboru za praćenje, predlaže prilagodbe Programa Europskoj komisiji, sastavlja godišnji izvještaj o provedbi i prosljeđuje ga Europskoj komisiji, konzultira i informira Europsku komisiju o aktivnostima s ciljem informiranja javnosti o ulozi koju Europska zajednica ima u Programu i postignutim rezultatima; provodi mjere i projekte za potporu proizvodnom i interesnom udruživanju poljoprivrednih proizvođača; prati stanje u području ekološke proizvodnje i prerade poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, vodi upisnike proizvođača u ekološkoj proizvodnji, upisnik uvoznika, upisnik ovlaštenih nadzornih stanica i upisnik laboratorija, rješava u upravnim stvarima, sudjeluje u izradi stručnih podloga za izradu zakona i podzakonskih propisa; predlaže rješavanje pojedinih pitanja u okviru svog djelokruga; sudjeluje u pripremi propisa i drugih općih akata; sudjeluje u pripremi i izradi prijedloga državnog proračuna, provodi upravni nadzor i druge upravne i stručne poslove iz područja nadležnosti.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeći sektori:
10.1. Sektor za održivi razvitak seoskog prostora,
10.2. Sektor za programiranje i upravljanje programima EU.

10.1. SEKTOR ZA ODRŽIVI RAZVITAK SEOSKOG PROSTORA

Članak 118.

Sektor za održivi razvitak seoskog prostora provodi mjere strukturne politike koje obuhvaćaju vođenje postupka provedbe projekata i administracije drugih oblika potpora koje se odnose na poticanje dopunskih aktivnosti i unaprjeđenje strukture na obiteljskim gospodarstvima; unaprjeđenje fizičke i socijalne infrastrukture; zaštitu okoliša od onečišćenja od poljoprivrede; očuvanje prirodne i kulturne baštine, školovanje i obuku ruralnog stanovništva; promicanje autohtonih proizvoda i preradu poljoprivrednih proizvoda; prati rad tijela lokalne i područne (regionalne) samouprave u provedbi mjera strukturne politike; potiče prilagodbu politike ruralnog razvitka u skladu s načelima Europske zajednice; provodi mjere i projekte za potporu proizvodnom i interesnom udruživanju poljoprivrednih proizvođača; prati stanje u području ekološke proizvodnje i prerade poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, vodi upisnike proizvođača u ekološkoj proizvodnji, upisnik uvoznika, upisnik ovlaštenih nadzornih stanica i upisnik laboratorija, rješava u upravnim stvarima, sudjeluje u izradi stručnih podloga za izradu zakona i podzakonskih propisa; predlaže rješavanje pojedinih pitanja u okviru svog djelokruga; sudjeluje u pripremi propisa i drugih općih akata; sudjeluje u pripremi i izradi prijedloga državnog proračuna, provodi upravni nadzor i druge upravne i stručne poslove iz područja nadležnosti.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
10.1.1. Odjel za održivi razvitak seoskog prostora,
10.1.2. Odjel za ekološku i održivu poljoprivredu,
10.1.3. Odjel za zadrugarstvo i udruge,
10.1.4. Odjel za koordinaciju programa i mjera.

10.1.1. Odjel za održivi razvitak seoskog prostora

Članak 119.

Odjel za održivi razvitak seoskog prostora provodi mjere strukturne politike koje obuhvaćaju vođenje postupka provedbe projekata i administracije drugih oblika potpora koje se odnose na poticanje dopunskih aktivnosti i unaprjeđenje strukture na obiteljskim gospodarstvima, unaprjeđenje fizičke i socijalne infrastrukture, očuvanje prirodne i kulturne baštine, školovanje i obuku ruralnog stanovništva, promicanje autohtonih proizvoda i preradu poljoprivrednih proizvoda, marketinšku pripremu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za tržište i ostalo; prati rad tijela lokalne i područne (regionalne) samouprave u provedbi mjera strukturne politike; pomaže tijelima lokalne i područne (regionalne) samouprave u definiranju regionalnih i lokalnih ciljeva razvitka sela, sukladno nacionalnoj strategiji ruralnog razvitka i programima; surađuje s ostalim tijelima državne uprave u programima regionalnog razvitka, a posebice područja od posebne državne skrbi, brdsko-planinskih područja i otoka; surađuje s domaćim i međunarodnim institucijama u provedbi projekata za razvitak sela i obiteljskih gospodarstava; pokreću inicijativu za unaprjeđenje mjera strukturne politike; prati učinke mjera strukturne politike i sastavlja izvješća o rezultatima provedenih projekata.

10.1.2. Odjel za ekološku i održivu poljoprivredu

Članak 120.

Odjel za ekološku i održivu poljoprivredu provodi mjere strukturne politike koje obuhvaćaju vođenje postupka provedbe projekata i administracije potpora koje se odnose na održivu i ekološku poljoprivredu, te na zaštitu okoliša od onečišćenja od poljoprivrede; promiče i provodi poljoprivredno okolišne mjere za očuvanje okoliša, prirode i krajobraza u ruralnim područjima; izvršava zakone, te propise i druge opće akte u okviru svoje nadležnosti; prati stanje u području ekološke proizvodnje i prerade poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, vodi upisnike proizvođača u ekološkoj proizvodnji, upisnik uvoznika, upisnik ovlaštenih nadzornih stanica i upisnik laboratorija, rješava u upravnim stvarima, sudjeluje u izradi stručnih podloga za izradu zakona i podzakonskih propisa; predlaže rješavanje pojedinih pitanja u okviru svog djelokruga; sudjeluje u pripremi propisa i drugih općih akata; sudjeluje u pripremi i izradi prijedloga državnog proračuna, provodi upravni nadzor i druge upravne i stručne poslove iz područja nadležnosti.

10.1.3. Odjel za zadrugarstvo i udruge

Članak 121.

Odjel za zadrugarstvo i udruge provodi mjere za potporu proizvodnom i interesnom udruživanju poljoprivrednih proizvođača; artikulira probleme s terena i predlaže mjere za njihovo rješavanje; neposredno surađuje s poljoprivrednim proizvođačima, njihovim udrugama, poljoprivrednim zadrugama; izvršava zakone i propise i druge opće akte u okviru svoje nadležnosti; sudjeluje u pripremi propisa i drugih općih akata; definira i promiče proizvodno i interesno udruživanje poljoprivrednih proizvođača; surađuje s međunarodnim institucijama u provedbi projekata promicanja proizvodnog i interesnog udruživanja poljoprivrednih proizvođača; prati učinke mjera potpore proizvodnom i interesnom udruživanju poljoprivrednih proizvođača i sastavlja izvješća o rezultatima provedenih mjera.

10.1.4. Odjel za koordinaciju programa i mjera

Članak 122.

Odjel za koordinaciju programa i mjera koordinira programe, aktivnosti i mjere vezane za ruralni razvitak s drugim tijelima državne uprave, s jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave; pomaže tijelima lokalne i područne (regionalne) samouprave u definiranju regionalnih i lokalnih ciljeva razvitka sela, sukladno nacionalnoj strategiji ruralnog razvitka i programima; surađuje u izradi regionalnih operativnih programa jedinica regionalne uprave; surađuje s ostalim tijelima državne uprave u programima regionalnog razvitka, a posebice za područja od posebne državne skrbi, brdsko-planinska područja i otoke; usklađuje programe, aktivnosti i mjere drugih tijela državne uprave u djelokrugu ruralnog razvitka.

10.2. SEKTOR ZA PROGRAMIRANJE I UPRAVLJANJE PROGRAMIMA EU

Članak 123.

Sektor za programiranje i upravljanje programima EU potiče prilagodbu politike ruralnog razvitka u skladu s načelima Europske zajednice; priprema, koordinira i provodi programe za korištenje pretpristupnih fondova Europske zajednice; nadzire i prati ispunjavanje preuzetih obveza i provedbu programa koji se financiraju iz pretpristupnih fondova; koordinira i izvješćuje o praćenju i evaluaciji SAPARD programa u Republici Hrvatskoj; uspostavlja sustav sakupljanja financijskih i statističkih informacija o napretku Programa, te podatke prosljeđuje Odboru za praćenje, predlaže prilagodbe Programa Europskoj komisiji, sastavlja godišnji izvještaj o provedbi i prosljeđuje ga Europskoj komisiji, konzultira i informira Europsku komisiju o aktivnostima s ciljem informiranja javnosti o ulozi koju Europska zajednica ima u Programu i postignutim rezultatima; sudjeluje u izradi stručnih podloga za izradu zakona i podzakonskih propisa; predlaže rješavanje pojedinih pitanja u okviru svog djelokruga; sudjeluje u pripremi propisa i drugih općih akata; sudjeluje u pripremi i izradi prijedloga državnog proračuna, provodi upravni nadzor i druge upravne i stručne poslove iz područja nadležnosti.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeće ustrojstvene jedinice:
10.2.1. Odjel za pretpristupne programe i promotivne aktivnosti,
10.2.2. Upravna direkcija SAPARD programa, Tajništvo odbora za praćenje SAPARD programa.

10.2.1. Odjel za pretpristupne programe i promotivne aktivnosti

Članak 124.

Odjel za pretpristupne programe i promotivne aktivnosti vodi i koordinira programe i mjere vezane uz pretpristupne fondove u djelokrugu poljoprivrede i ruralnog razvitka; predlaže i provodi programe za korištenje pretpristupnih fondova, sudjeluje u izradi zakona i propisa potrebnih za provedbu programa financiranih iz pretpristupnih fondova; prati događanja u području ruralnog razvitka u EU i zemljama kandidatima za članstvo u EU; organizira i provodi promotivne aktivnosti potrebne za provedbu programa i mjera pretpristupnih fondova; organizira javne rasprave, predavanja i radionice, te edukacijski materijal za popularizaciju mjera, odnosno za njihovo donošenje; usklađuje svoje aktivnosti sa zahtjevima i procedurama Europske zajednice za donošenje mjera ruralnog razvitka.

10.2.2. Upravna direkcija SAPARD programa, Tajništvo odbora za praćenje SAPARD programa

Članak 125.

Upravna direkcija SAPARD programa, Tajništvo odbora za praćenje SAPARD programa nadzire i prati ispunjavanje preuzetih obveza i provedbu programa koji se financira iz SAPARD programa; predlaže i sudjeluje u izradi zakona i propisa potrebnih za provedbu programa financiranih iz pretpristupnih fondova, uspostavlja sustav sakupljanja financijskih i statističkih informacija o napretku Programa i podatke dostavlja Odboru za praćenje, u skladu sa sporazumima dogovorenima između Republike Hrvatske i Europske komisije; predlaže prilagodbe Programa Europskoj komisiji nakon konzultacija sa Ravnateljstvom za tržišnu i strukturnu potporu u poljoprivredi (u daljnjem tekstu: Ravnateljstvo), sljedeći dogovore Odbora za praćenje; sastavlja, prema konzultacijama sa Ravnateljstvom, a nakon dobivanja odobrenja od Odbora za praćenje, godišnji izvještaj o provedbi i dostavlja Europskoj komisiji; odgovorno osigurava da su relevantna tijela informirana o potrebi da se poduzmu odgovarajuće administrativne promjene, ako je takve promjene tražila Europska komisija u Odluci o izmjeni i dopuni Programa; svake godine konzultira i informira Europsku komisiju, uvažavajući pri tome savjet Odbora za praćenje, o inicijativama koje su poduzeli ili namjeravaju poduzeti s ciljem informiranja javnosti o ulozi koju Europska zajednica ima u Programu i postignutim rezultatima, priprema sjednice, dostavlja materijale, objedinjuje dostavljene prijedloge i obavlja druge poslove tajništva Odbora za praćenje.

11. RAVNATELJSTVO ZA TRŽIŠNU I STRUKTURNU POTPORU U POLJOPRIVREDI

Članak 126.

Ravnateljstvo za tržišnu i strukturnu potporu u poljoprivredi prati i provodi sve zakonske i ostale akte iz područja tržišno-cjenovne i strukturne politike u poljoprivredi u okviru svoje nadležnosti u skladu s nacionalnim zakonodavstvom; u sklopu mjera tržišno-cjenovne politike provodi mjere propisanih cijena, mjere novčanih poticaja i naknada, intervencija na domaćem tržištu, poticanja prodaje i potrošnje, uravnoteženja ponude i trgovinske mjere; u sklopu mjera stabilizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda provodi intervencijsku kupovinu i prodaju, povlačenje poljoprivrednih proizvoda s domaćeg tržišta i potporu skladištenju poljoprivrednih proizvoda; u sklopu poticanja prodaje i potrošnje poljoprivrednih proizvoda provodi mjere promicanja utrživanja i poboljšanja kakvoće, potpore pripremi proizvoda za tržište i potpore potrošnji; u sklopu mjera strukturne politike provodi potpore područjima s težim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi, razvitku poljoprivrede koja skrbi o prirodnom okolišu i očuvanju biološke raznovrsnosti, investicijama u poljoprivredna gospodarstva, stručnom osposobljavanju za rad u poljoprivredi, ulasku mladih u poljoprivredu i ranijem umirovljenju poljoprivrednika, regionalnom razvitku poljoprivrede i dopunskim aktivnostima na poljoprivrednim gospodarstvima; provodi mjere kroz cjelokupni SAPARD, provodi, koordinira i kontrolira provedbu kontrole na terenu na području mjera SAPARD programa, organizira financijske, računovodstvene i izvještajne funkcije kako za plaćanja za nacionalne mjere tržišno-cjenovne politike tako i za plaćanja pomoći iz programa SAPARD; obavlja i druge poslove sukladno posebnim propisima.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Ravnateljstva, ustrojavaju se sljedeće ustrojstvene jedinice:
11.1. Odjel za unutarnju reviziju,
11.2. Odjel za informiranje i EU odnose,
11.3. Sektor za tržišnu potporu,
11.4. Sektor za strukturnu potporu,
11.5. Sektor za financije,
11.6. Sektor za informacijsko upravljanje,
11.7. Odjel općih poslova,
11.8. Odjel za kontrolu mjera SAPARD programa,
11.9. Odjel pravnih poslova, javnih nabava i ugovaranja u SAPARD programu.

11.1. ODJEL ZA UNUTARNJU REVIZIJU

Članak 127.

Odjel za unutarnju reviziju obavlja unutarnje revizije korištenja sredstava Europske unije u skladu s međunarodno prihvaćenim revizijskim standardima i kodeksom strukovne etike unutarnjih revizora; daje stručno mišljenje i ima savjetodavnu funkciju u cilju poboljšanja poslovanja Ravnateljstva, a na temelju obavljenih revizija poslovnih funkcija Ravnateljstva; donosi strateški i godišnji plan unutarnje revizije na kojem se temelji obavljanje budućih unutarnjih revizija iz djelokruga rada Ravnateljstva; identificira sustave i procese te na temelju procjene rizika utvrđuje i procjenjuje funkcioniranje unutarnjih kontrola Ravnateljstva; procjenjuje točnost i pouzdanost financijskih transakcija vezanih za korištenje financijskih sredstava EU fondova; utvrđuje razinu usuglašenosti s važećim zakonima i propisima u zemlji te procedurama koje zahtjeva Europska unija; po obavljenim revizijama izrađuje izvješća koja podnosi čelniku, a potom prati provedbu preporuka danih u izvješću; izrađuje periodična i godišnja izvješća u skladu s važećim propisima i prema zahtjevima Europske unije; surađuje sa Samostalnim odjelom za unutarnju reviziju Ministarstva te Upravom za harmonizaciju unutarnje revizije i financijske kontrole Ministarstva financija, a što uključuje dostavu strateških i godišnjih planova te godišnja izvješća ovoj Upravi.

11.2. ODJEL ZA INFORMIRANJE I EU ODNOSE

Članak 128.

Odjel za informiranje i EU odnose informira javnost i komunicira između Ravnateljstva i institucija EU na području izvođenja mjera zajedničke poljoprivredne politike.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
11.2.1. Odsjek za informiranje,
11.2.2. Odsjek za EU odnose.

11.2.1. Odsjek za informiranje

Članak 129.

Odsjek za informiranje informira medije i korisnike, uređuje internetske stranice Ravnateljstva, vodi informacijsku pisarnicu, priprema tiskanice, organizira promocijske djelatnosti (sajmove, posjete, prezentacije).

11.2.2. Odsjek za EU odnose

Članak 130.

Odsjek za EU odnose koordinira suradnju između Ravnateljstva i institucija EU, vodi protokole, ima ulogu tijela za usklađivanje pri izradi izvješća za EU i vodi aktivnosti na usklađivanju s postojećim izvješćima (osim financijskih), komunicira s drugim tijelima državne uprave, organizira, vodi i koordinira međunarodnu strukovnu razmjenu (twining light programi, bilateralna strukovna pomoć, tehnička pomoć), organizira međudržavne posjete, prevodi i tumači za potrebe Ravnateljstva.

11.3. SEKTOR ZA TRŽIŠNU POTPORU

Članak 131.

Sektor za tržišnu potporu provodi postupke direktnih plaćanja utvrđenih temeljem propisa o nacionalnim mjerama tržišno-cjenovne politike koje čine sljedeće mjere: propisane cijene, novčani poticaji i naknade, intervencije na tržištu, mjere poticanja prodaje i potrošnje, mjere uravnoteženja ponude i trgovinske mjere; osigurava informacijsku opremljenost pouzdanim računalnim programima, koji omogućavaju pouzdanu obradu svih zahtjeva, provedbu administrativne kontrole podataka iz zahtjeva, te daje mogućnost praćenja promjene podataka i priprema izvješća.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
11.3.1. Odjel za trgovinske mjere,
11.3.2. Odjel za direktnu potporu,
11.3.3. Odjel za intervencije na tržištu.

11.3.1. Odjel za trgovinske mjere

Članak 132.

Odjel za trgovinske mjere zadužen je za provedbu Uredbe o načinu raspodjele količine roba u okviru carinskih kvota u odnosu na odredbe sporazuma o trgovini i drugih međunarodnih sporazuma koje je Republika Hrvatska sklopila s državama članicama Svjetske trgovinske organizacije, kao i s drugim pojedinim državama; sudjeluje u raspodjeli carinskih kvota koju za pojedine poljoprivredne proizvode provodi međuresorno povjerenstvo, te sudjeluje u usklađivanju legislative sa zahtjevima Europske unije glede provedbe međunarodnih trgovinskih sporazuma; provodi mjere poticanja prodaje i potrošnje koje obuhvaćaju promicanje utrživanja i poboljšanja kakvoće, potporu pripremi proizvoda za tržište i potporu potrošnji; priprema javne natječaje; postupke i upute za izvođenje mjera tržišno-cjenovne politike s područja trgovinskih mjera sukladno s nacionalnim zakonodavstvom; u skladu s preuzetim obvezama odjel se priprema za izvođenje zakonodavstva EU s područja svog rada i priprema izvedbene postupke, upute za rad kao i upute, te detaljnije informacije za korisnike; obrađuje i odobrava zahtjeve, rješava žalbe u I. stupnju, izvještava Ministarstvo i institucije EU, surađuje s nacionalnim i međunarodnim organizacijama.

11.3.2. Odjel za direktnu potporu

Članak 133.

Odjel za direktnu potporu provodi postupke direktnih plaćanja novčanih poticaja (i naknada) i priprema se za provođenje postupaka po uredbama koje donosi Komisija EU; obrađuje i odobrava zahtjeve za direktna plaćanja novčanih poticaja po proizvodnoj površini, po grlu životinje, litri mlijeka, u ribarstvu, u lovstvu i dr.; u sklopu direktnih plaćanja Odjel obrađuje i odobrava veće iznose novčanih poticaja u ekološkoj poljoprivredi i područjima s težim uvjetima gospodarenja; priprema obrasce i upute za korisnike, priprema prijedloge uredbi, informira savjetodavnu službu i korisnike, priprema metodologije zaprimanja i obrade podataka, testira rad aplikacija, izvodi administrativnu kontrolu, unosi i obrađuje podatke, provjerava obračunate zahtjeve, u suradnji s pravnom službom rješava žalbe u II. stupnju, izvještava Ministarstvo i institucije EU, surađuje s nacionalnim i međunarodnim organizacijama.

11.3.3. Odjel za intervencije na tržištu

Članak 134.

Odjel za intervencije na tržištu provodi intervencijske mjere koje uključuju intervencijsku kupovinu i prodaju, povlačenje poljoprivrednih proizvoda s domaćeg tržišta i potporu skladištenju poljoprivrednih proizvoda; provodi mjere uravnoteženja ponude; priprema obrasce i upute za korisnike, informira korisnike, priprema metodologiju zaprimanja i obrade podataka, zaprima, obrađuje i odobrava zahtjeve, unosi i obrađuje podatke, u suradnji s pravnom službom rješava žalbe u I. stupnju; priprema izvješća za Ministarstvo i institucije EU, surađuje s nacionalnim i međunarodnim organizacijama.

11.4. SEKTOR ZA STRUKTURNU POTPORU

Članak 135.

Sektor za strukturnu potporu provodi mjere strukturne politike koje obuhvaćaju potpore područjima s težim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi, razvitku poljoprivrede koja skrbi o prirodnom okolišu i očuvanju biološke raznovrsnosti, investicijama u poljoprivredna gospodarstva, stručnom osposobljavanju za rad u poljoprivredi, ulasku mladih u poljoprivredu i ranijem umirovljenju poljoprivrednika, regionalnom razvitku poljoprivrede i dopunskim aktivnostima na poljoprivrednim gospodarstvima.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
11.4.1. Odjel za nacionalnu strukturnu potporu,
11.4.2. Odjel za odobrenje projekata u SAPARD programu,
11.4.3. Odjel za odobrenje isplata u SAPARD programu.

11.4.1. Odjel za nacionalnu strukturnu potporu

Članak 136.

Odjel za nacionalnu strukturnu potporu, sukladno s važećim propisima, provjerava opravdanost zahtjeva iz modela potpore dohotku, modela kapitalnih ulaganja, modela ruralnog razvitka i potpore osiguranju od mogućih šteta u proizvodnji. Prati i provodi mjere kojima se potiče gospodarska učinkovitost poljoprivredne proizvodnje radi osiguranja stabilnog dohotka i primjerenog životnog standarda poljoprivrednika na seoskom području, te skladan razvitak poljoprivrednih regija i seoskih područja. Prati programe kreditiranja u poljoprivredi. U okviru Odjela pripremaju se natječaji i obrađuju zahtjevi za provedbu mjera razvitka seoskog prostora i marketinšku pripremu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Odjel kontrolira rad, rješava žalbe u drugom stupnju i provodi upravni nadzor rada prvostupanjskih tijela uprave kod provedbe mjera u okviru svoje nadležnosti.

11.4.2. Odjel za odobrenje projekata u SAPARD programu

Članak 137.

Odjel za odobravanje projekata u SAPARD programu provodi mjere SAPARD programa potpore poljoprivrede i ruralnog razvitka; zaprima, obrađuje i obavlja administrativnu kontrolu projekata; odobrava projekte, pri obradi projekata uzima u obzir nalaze Odjela za kontrolu mjera SAPARD programa, daje podloge u pripremi izvješća za Ministarstvo i EU; surađuje s nacionalnim i međunarodnim organizacijama.

11.4.3. Odjel za odobrenje isplata u SAPARD programu

Članak 138.

Odjel za odobrenje isplata u SAPARD programu provodi mjere SAPARD programa potpore poljoprivrede i ruralnog razvitka; zaprima, obrađuje i obavlja administrativnu kontrolu zahtjeva; odobrava zahtjeve za isplatu, pri obradi zahtjeva uzima u obzir nalaze odjela za kontrolu mjera SAPARD programa, daje podloge u pripremi izvješća za Ministarstvo i EU; surađuje s nacionalnim i međunarodnim organizacijama.

11.5. SEKTOR ZA FINANCIJE

Članak 139.

Sektor za financije organizira financijske, računovodstvene i izvještajne funkcije kako za plaćanja za nacionalne mjere tržišno-cjenovne politike tako i za plaćanja pomoći iz programa SAPARD; priprema izvješća nacionalnim i EU institucijama.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
11.5.1.Odjel za financijske poslove,
11.5.2.Odjel za računovodstvo,
11.5.3.Odjel za izvještavanje.

11.5.1. Odjel za financijske poslove

Članak 140.

Odjel za financijske poslove izrađuje prijedlog Plana proračuna Ravnateljstva, prati njegovo izvršavanje; izrađuje financijske planove i kontrolira namjensko trošenje novčanih sredstava u skladu s planiranim aktivnostima i projektima; obavlja poslove Državne riznice za nacionalna plaćanja; dostavlja zahtjeve Ministarstvu financija i kontrolira trošenje transferiranih sredstava kod njihovih korisnika; izvršava najvećim dijelom plaćanja za nacionalne mjere tržišno-cjenovne politike; evidentira investicije i troškove Ravnateljstva; pored nacionalnih plaćanja Odjel izvršava plaćanja sredstava na osnovi programa SAPARD; te obavlja i druge poslove sukladno posebnim propisima.

11.5.2. Odjel za računovodstvo

Članak 141.

Odjel za računovodstvo prati i izučava zakone i druge propise vezane za financijsko i računovodstveno poslovanje, izrađuje periodične, polugodišnje i godišnje završne račune po pojedinim žiro-računima, te ih onda konsolidira za izvještajna razdoblja; sudjeluje u izradi financijskog plana i vodi računa o namjenskom trošenju sredstava u skladu s planiranim aktivnostima i projektima, obavlja poslove evidencije financijskih promjena u Glavnoj knjizi i pomoćnim knjigama, odnosno analitičke evidencije, vodi knjige ulaznih i knjige izlaznih faktura, knjigu nefinancijske imovine, vrši financijsku i računovodstvenu kontrolu, likvidaciju računa, izrađuje statistička i financijska izvješća i obavlja druge poslove sukladno posebnim propisima.

11.5.3. Odjel za izvještavanje

Članak 142.

Odjel za izvještavanje izrađuje izvješća Europskoj komisiji za program SAPARD; izdaje obavijesti korisnicima o isplaćenim sredstvima iz nacionalnog proračuna.

11.6. SEKTOR ZA INFORMACIJSKO UPRAVLJANJE

Članak 143.

Sektor za informacijsko upravljanje priprema informacijsku potporu za rad Ravnateljstva te vrši pripreme za prilagodbu informacijskog sustava Ravnateljstva, tako da odgovara strogim uredbama EU na području informatike za provedbu nacionalnih potpora, te SAPARD programa.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
11.6.1. Odjel za informacijsko upravljanje,
11.6.2. Odjel za tehničku pomoć.

11.6.1. Odjel za informacijsko upravljanje

Članak 144.

Odjel za informacijsko upravljanje utvrđuje razvoj namjenske informatičke opreme za provedbu svih poslova Ravnateljstva koji osigurava visoke sigurnosne zahtjeve, preglednost i dosljednost u skladu s europskim standardima i metodama; provodi analize sustava; izrađuje metodološke i tehnološke podloge za provedbu razvoja; održava informatički sustav; vodi izgradnju i osuvremenjivanje informacijske infrastrukture, brine za održavanje i sigurnost informacijskog sustava, organizira i brine za sustav arhiviranja programskih i podatkovnih baza, te njihovo održavanje.

11.6.2. Odjel za tehničku pomoć

Članak 145.

Odjel za tehničku pomoć utemeljen je s namjerom neometanog rada Ravnateljstva; priprema dokumentaciju o dostupu do podataka, priprema potrebne obrasce, omogućuje tehničku potporu krajnjim korisnicima i organizira obrazovanje korisnika informacijske infrastrukture, te obavlja druge poslove koje odredi ravnatelj.

11.7. ODJEL OPĆIH POSLOVA

Članak 146.

Odjel općih poslova priprema opće uvjete za rad Ravnateljstva, brine o unutarnjoj organizaciji i kadrovima, osigurava potrebne uvjete za rad službenika, obavlja izobrazbu i osposobljavanju djelatnika; izrađuje izvješća o ostvarivanju plana rada, te o drugim pitanjima u svezi s radom i ustrojstvom; po nalogu ravnatelja provodi mjere za osiguravanje učinkovitosti u radu, skrbi o urednom i pravilnom korištenju imovine i sredstava za rad, brine o voznom parku i korištenju vozila, načinu održavanja sredstava i opreme; sudjeluje u izradi plana nabave i provodi nabave za potrebe Ravnateljstva, obavlja poslove zaprimanja pošte koja se odnosi na zahtjeve za državnom potporom i zahtjeva za korištenje mjera u sklopu SAPARD programa; vodi arhivu riješenih predmeta; obavlja i druge administrativno-tehničke poslove, sukladno posebnim propisima.

11.8. ODJEL ZA KONTROLU MJERA SAPARD PROGRAMA

Članak 147.

Odjel za kontrolu mjera SAPARD programa provodi, koordinira i kontrolira provedbu kontrole na terenu, na području mjera SAPARD programa; nadzire i koordinira rad i daje upute nadležnim tijelima na koja je po ovlaštenju ravnatelja prenesena funkcija obavljanja kontrole na terenu; ocjenjuje rezultate kontrole na terenu; priprema izvješća i analize; izrađuje i izvodi analizu rizika na području provedbe SAPARD programa, provodi kontrolu na terenu na osnovi analize rizika; prije i poslije odobrenja projekata, prije isplate zahtjeva, te 5 godina nakon završetka investicije; odjel koordinira, kontrolira provedbe kontrole na terenu na osnovi uvida na inspekcije zapisnike; priprema izvješća za Ministarstvo i EU; kontrolori odjela kontrole i kontrolori nadležnih tijela na koje je po ovlaštenju ravnatelja prenesena funkcija obavljanja kontrole na terenu imaju pravo uvida uz svu vezanu dokumentaciju i poslovne knjige korisnika potpore te pravnih i fizičkih osoba povezanih s korisnikom u provedbi pojedinog odobrenog projekta.

11.9. ODJEL PRAVNIH POSLOVA, JAVNIH NABAVA I UGOVARANJA U SAPARD PROGRAMU

Članak 148.

Odjel pravnih poslova, javnih nabava i ugovaranja u SAPARD programu izrađuje nacrte natječaja, prati provedbu natječaja, sukladno pravilima definiranim u Priručniku Europske Komisije pod nazivom »Pravila i procedure za ugovore o uslugama, nabavi i radovima financiranim iz općeg Proračuna Europskih Zajednica u okviru suradnje s trećim državama«; koordinira i provodi poslove javnih nabava i ograničenih prikupljanja ponuda; priprema nacrte i prati aktivnosti sklapanja ugovora u provedbi SAPARD programa; rješava žalbe, priprema odgovore na tužbe i druga pravna pitanja u okviru aktivnosti SAPARD programa, obavlja i druge poslove sukladno posebnim propisima.

12. UPRAVA RIBARSTVA

Članak 149.

Uprava ribarstva prati izvršavanje zakona, propisa i drugih općih akata u okviru nadležnosti; obavlja poslove u svezi s provođenjem zakona i drugih propisa iz područja morskog i slatkovodnog ribarstva; daje stručne podloge za donošenje zakona i drugih propisa; provodi upravni nadzor i rješava u upravnim stvarima; prati razvoj gospodarske djelatnosti u ribarstvu; priprema i izrađuje izvješća, analize, prijedloge mjera i rješenja u ribarstvu; analizira dostavljene podatke o ribolovu i uzgoju, ribolovnim alatima, plovilima i opremi za ribolov; analizira prikupljene podatke o ekonomici ribarstva, te priprema stručne podloge i predlaže potrebne državne mjere u ribarstvu; predlaže način praćenja stanja biološkog bogatstva mora i voda, u svrhu racionalnog gospodarenja ribama i drugim morskim i vodenim organizmima, kao i način njihove zaštite; predlaže mjere unaprjeđenja ribarstva, očuvanja prirodnih resursa, ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti; izdaje povlastice za gospodarske djelatnosti ribarstva, te odobrenja za mali ribolov i dozvole za rekreacijsko-športski ribolov; obavlja operativne poslove u svezi s naplatom naknade za obavljanje gospodarskog, malog i rekreacijsko-športskog ribolova; organizira i provodi ispite za provjeru stručne osposobljenosti ribara, ribiča i uzgajivača riba i drugih morskih i vodenih organizama; priprema stručne podloge za sudjelovanje u radu međunarodnih organizacija iz ribarstva; surađuje u izradi prijedloga međunarodnih sporazuma i ugovora, te prati njihovu primjenu; brine o prilagodbi propisa i općih akata iz nadležnosti sa smjernicama i zakonima Europske unije; provodi inspekcijski nadzor u okviru nadležnosti; planira, organizira i izvršava zakonito i svrhovito obavljanje poslova ribarske inspekcije morskog i slatkovodnog ribarstva.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeći odjeli:
12.1. Odjel morskog ribarstva,
12.2. Odjel slatkovodnog ribarstva,
12.3. Odjel ribarske politike i međunarodnih projekata,
12.4. Odjel ribarske inspekcije.

12.1. ODJEL MORSKOG RIBARSTVA

Članak 150.

Odjel morskog ribarstva prati stanje u okviru nadležnosti, te provodi upravni nadzor u morskom ribarstvu; prikuplja podatke o ribolovu i marikulturi te priprema i izrađuje izvješća, analize, prijedloge mjera i rješenja u morskom ribarstvu; prati razvoj gospodarske djelatnosti iz morskog ribarstva; analizira prikupljene podatke o ekonomici morskog ribarstva, te priprema stručne podloge i predlaže potrebne državne mjere u morskom ribarstvu; predlaže način racionalnog gospodarenja ribama i drugim morskim organizmima, kao i način njihove zaštite, te predlaže mjere unaprjeđenja morskog ribarstva.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
12.1.1. Odsjek marikulture,
12.1.2. Odsjek za biostatistiku i ekonomiku u ribarstvu,
12.1.3. Odsjek ribolova.

12.1.1. Odsjek marikulture

Članak 151.

Odsjek marikulture obavlja upravne i druge stručne poslove, koji se odnose na proizvodnju riblje mlađi, uzgoj riba i drugih morskih organizama, prikuplja i analizira podatke o uzgoju, predlaže normativna rješenja za poticanje uzgoja, prometa i prerade uzgojene ribe i drugih morskih organizama, vodi brigu o prilagodbi propisa i općih akata iz marikulture; vodi upisnike o izdanim povlasticama za uzgoj ribe i drugih morskih organizama; daje inicijativu za rješavanje pojedinih pitanja razvoja; obavlja i ostale poslove iz svoje nadležnosti.

12.1.2 Odsjek za biostatistiku i ekonomiku u ribarstvu

Članak 152.

Odsjek za biostatistiku i ekonomiku u ribarstvu prikuplja, obrađuje i analizira podatke o svim kategorijama ribolova, uzgoja riba i drugih morskih organizama, vodi evidenciju o ograničenjima ulova i predlaže zabranu daljnjeg ribolova u slučaju njihova prekoračenja, sudjeluje u izradi kvota i praćenju izlova istih, izrađuje ekonomske analize obavljanja ribolova na temelju prikupljenih i obrađenih podataka, predlaže način praćenja stanja bioloških bogatstava, obavlja kontrolu zahtjeva za isplatu poticaja u morskom ribarstvu, surađuje s Državnim zavodom za statistiku i s drugim stručnim i znanstvenim institucijama, priprema stručne podloge za donošenje zakona i drugih propisa iz morskog ribarstva.

12.1.3. Odsjek ribolova

Članak 153.

Odsjek ribolova analizira prikupljene podatke o morskom ribolovu; predlaže mjere za racionalno, odgovorno i održivo gospodarenje ribolovnim područjima; predlaže način praćenja stanja bioloških bogatstava (monitoring); priprema stručne podloge za donošenje zakona i drugih propisa iz područja ribolova na moru; vodi upisnik ribolovnih područja i ribolovnih zona; vodi upisnike o izdanim povlasticama za gospodarski ribolov, odobrenjima za mali ribolov i dozvolama za rekreacijsko-športski ribolov; vodi postupak u svezi s tiskanjem i raspodjelom dozvola za rekreacijsko-športski ribolov.
Za obavljanje upravnih i drugih poslova iz područja morskog ribarstva u županijama na Jadranskoj obali osnivaju se područne jedinice, i to za:
1. Istarsku županiju, sa sjedištem u Puli,
2. Primorsko-goransku županiju, sa sjedištem u Rijeci,
3. Ličko-senjsku županiju, sa sjedištem u Senju,
4. Zadarsku županiju, sa sjedištem u Zadru,
5. Šibensko-kninsku županiju, sa sjedištem u Šibeniku,
6. Splitsko-dalmatinsku županiju, sa sjedištem u Splitu,
7. Dubrovačko-neretvansku županiju, sa sjedištem u Dubrovniku.
U područnim jedinicama iz stavka 2. ovoga članka, predviđaju se samostalni izvršitelji.
Područne jedinice izdaju povlastice za gospodarski ribolov, odobrenja za mali ribolov i dozvole za rekreacijsko-športski ribolov; vode registar o izdanim povlasticama za uzgoj; obavljaju naplatu za obavljanje gospodarskog, malog i rekreacijsko-športskog ribolova; prikupljaju podatke o ribolovu i uzgoju na moru, ribolovnim alatima, plovilima i opremi za ribolov; analiziraju prikupljene podatke o stanju ribarstva na svom području djelovanja, te predlažu mjere odgovornog i održivog gospodarenja živim bogatstvima mora.

12.2. ODJEL SLATKOVODNOG RIBARSTVA

Članak 154.

Odjel slatkovodnog ribarstva prati stanje u okviru nadležnosti, te provodi upravni nadzor u slatkovodnom ribarstvu; prikuplja podatke o ribolovu i akvakulturi, te priprema i izrađuje izvješća, analize, prijedloge mjera i rješenja u slatkovodnom ribarstvu; prikuplja i analizira podatke o ekonomici slatkovodnog ribarstva, te priprema stručne podloge i predlaže potrebne državne mjere u slatkovodnom ribarstvu; provodi postupak za dodjelu, odnosno oduzimanje ribolovnog prava u rekreacijsko-športskom ribolovu; organizira i održava ispite za stručno osposobljavanje za obavljanje gospodarskog ribolova i akvakulture, te vodi odgovarajuću evidenciju; predlaže način racionalnog gospodarenja ribama i drugim vodenim organizmima, kao i način njihove zaštite, te predlaže mjere unaprjeđenja slatkovodnog ribarstva.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
12.2.1. Odsjek akvakulture,
12.2.2. Odsjek ribolova.

12.2.1. Odsjek akvakulture

Članak 155.

Odsjek akvakulture obavlja upravne i druge stručne poslove, koji se odnose na proizvodnju riblje mlađi, uzgoj riba i drugih vodenih organizama, prikuplja i analizira podatke o uzgoju, predlaže normativna rješenja za poticanje uzgoja, prometa i prerade uzgojene ribe i drugih vodenih organizama, vodi brigu o prilagodbi propisa i općih akata iz akvakulture; vodi upisnik o izdanim povlasticama za akvakulturu; daje inicijativu za rješavanje pojedinih pitanja razvoja akvakulture; obavlja i ostale poslove iz svoje nadležnosti.

12.2.2. Odsjek ribolova

Članak 156.

Odsjek ribolova analizira prikupljene podatke o gospodarskom i rekreacijsko-športskom ribolovu na slatkim vodama; predlaže mjere za racionalno, odgovorno i održivo gospodarenje ribolovnim područjima i ribolovnim zonama; predlaže način praćenja stanja bioloških bogatstava (monitoring); priprema stručne podloge za donošenje zakona i drugih propisa iz područja gospodarskog i rekreacijsko-športskog ribolova na slatkim vodama; vodi upisnik ribolovnih područja i ribolovnih zona, te upisnik ovlaštenika ribolovnog prava; vodi upisnike o izdanim povlasticama za gospodarski ribolov i uvjerenjima o položenim ribarskim ispitima; vodi postupak u svezi s tiskanjem i raspodjelom dozvola za rekreacijsko-športski ribolov.

12.3. ODJEL RIBARSKE POLITIKE I MEĐUNARODNIH PROJEKATA

Članak 157.

Odjel ribarske politike i međunarodnih projekata u okviru svoje nadležnosti pruža stručnu podršku implementaciji Zajedničke ribarske politike Europske unije za Mediteran, te provodi harmonizaciju ribarstvenog zakonodavstva s odgovarajućim segmentom pravne stečevine EU (acquis communautaire). Odjel priprema podloge za međunarodne susrete ministra i drugih dužnosnika ministarstva na temu ribarstva, a po potrebi izrađuje stručne podloge iz područja ribarstva za potrebe Vlade Republike Hrvatske. Odjel potiče, priprema i koordinira provedbu projekata iz područja ribarstva s međunarodnim financijskim institucijama, iz donacija ili tehničke pomoći. U suradnji s drugim ustrojstvenim jedinicama u Ministarstvu, priprema podloge za učlanjivanje Republike Hrvatske u međunarodne ribarstvene organizacije (FAO, Međunarodna komisija za zaštitu atlantske tune-ICCAT, Opća ribarska komisija za Mediteran-GFCM, EUROFISH), koordinira suradnju s njima, provodi relevantne odredbe istih i aktivno surađuje u radu stručnih tijela i godišnjih skupova ovih organizacija s ciljem donošenja relevantnih odredbi za odgovorno gospodarenje živim bogatstvima mora i slatkih voda. Odjel također koordinira i izravno sudjeluje u aktivnostima regionalnih organizacija koje se bave problematikom ribarstva; brine o provođenju bilateralne i multilateralne suradnje s drugim zemljama po pitanju ribarstva; prati provođenje međunarodnih sporazuma o ribolovu na graničnim vodama; potiče administrativnu i stručnu suradnju na području ribarstva s ministarstvima i institucijama drugih zemalja; sudjeluje u pripremi međunarodnih sporazuma i protokola o suradnji na području ribarstva, te vrši njihovo provođenje; sudjeluje u radu mješovitih međudržavnih odbora u sektoru ribarstva.

12.4. ODJEL RIBARSKE INSPEKCIJE

Članak 158.

Odjel ribarske inspekcije planira, organizira i izvršava zakonito i svrhovito obavljanje poslova ribarske inspekcije iz djelokruga morskog i slatkovodnog ribarstva; koordinira rad ribarskih inspektora i državnih službenika ovlaštenih za obavljanje poslova inspekcijskog nadzora u ribarstvu; izrađuje godišnje planove i izvješća; obavlja stručno osposobljavanje ribarskih inspektora i državnih službenika ovlaštenih za obavljanje poslova inspekcijskog nadzora u ribarstvu.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
12.4.1. Odsjek inspekcije u slatkovodnom ribarstvu,
12.4.2. Odsjek inspekcije u morskom ribarstvu (u sklopu jedinstvenog zapovjednog državnog tijela zaduženog za nadzor na moru).

12.4.1. Odsjek inspekcije u slatkovodnom ribarstvu

Članak 159.

Odsjek inspekcije u slatkovodnom ribarstvu vrši inspekcijski nadzor nad provedbom odredaba Zakona o slatkovodnom ribarstvu i propisa donesenih na temelju njega; vrši kontrolu isprava i poslovnih spisa pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju slatkovodni ribolov, akvakulturu i promet riba i drugih vodenih organizama, te nadzire obavljanje ribolova, akvakulture i prometa ribe i drugih vodenih organizama; nadzire rad ovlaštenika ribolovnog prava, te zakonom ovlaštenog distributera dozvola za rekreacijsko-športski ribolov; nadzire provođenje mjera propisanih ribolovno gospodarskim osnovama; obavlja i sve druge poslove iz nadležnosti ribarske inspekcije u slatkovodnom ribarstvu.

12.4.2. Odsjek inspekcije u morskom ribarstvu (u sklopu jedinstvenog zapovjednog državnog tijela zaduženog za nadzor na moru)

Članak 160.

Odsjek inspekcije u morskom ribarstvu vrši inspekcijski nadzor nad provedbom odredaba Zakona o morskom ribarstvu i zakona koji regulira rad zajedničkog koordinativnog tijela za nadzor na moru, te propisa donesenih na temelju njih; vrši kontrolu isprava i poslovnih spisa pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju morski ribolov, marikulturu i promet riba i drugih morskih organizama, te nadzire obavljanje ribolova, marikulture i prometa ribe i drugih morskih organizama; nadzire pravne i fizičke osobe ovlaštene za distribuciju i prodaju dozvola za rekreacijsko-športski ribolov na moru; obavlja i sve druge poslove iz nadležnosti ribarske inspekcije u morskom ribarstvu.

13. UPRAVA ŠUMARSTVA

Članak 161.

Uprava šumarstva brine o izvršavanju zakona, propisa i drugih općih akata u okviru nadležnosti; prati stanje u okviru nadležnosti i inicira rješavanje pojedinih pitanja, te je odgovorna za stanje u okviru nadležnosti; predlaže i izrađuje zakonske i podzakonske akte, kao i druge potrebne dokumente; daje stručna mišljenja, tumačenja i upute iz svog djelokruga rada; provodi međunarodnu suradnju, prati provedbu ugovora, konvencija i projekata; prati rad i djelovanje tijela državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu; prati poslovanje društva Hrvatske šume d.o.o.; vodi evidenciju šuma i ostale propisane upisnike; surađuje i sudjeluje u radu povjerenstava u sklopu Ministarstva, kao i drugih tijela državne uprave; prati stanje te pruža stručnu pomoć i savjete privatnim šumoposjednicima; obavlja inspekcijski nadzor; surađuje s drugim institucijama i ministarstvima; podnosi potrebna izvješća Vladi Republike Hrvatske i Hrvatskome saboru, kao i drugim institucijama; obavlja i druge upravne i stručne poslove iz svoje nadležnosti.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeći odjeli:
13.1. Odjel za gospodarenje šumama,
13.2. Odjel za zaštitu šuma i provedbu međunarodnih obveza u šumarstvu,
13.3. Odjel za privatne šume,
13.4. Odjel šumarske inspekcije.

13.1. ODJEL ZA GOSPODARENJE ŠUMAMA

Članak 162.

Odjel za gospodarenje šumama prati izvršavanje zakona, propisa i drugih općih akata u okviru svoje nadležnosti; radi na izradbi nacrta provedbenih propisa iz djelokruga potrajnog gospodarenja šumama (uređivanja šuma) i šumarske ekologije, te na prilagodbi propisa i općih akata iz svoje nadležnosti; prati provedbu međunarodnih konvencija, direktiva EU i ugovora, te stanje u djelokrugu planiranja šumarstva; sudjeluje u radu međunarodnih institucija i ministarstava u okviru svog djelokruga, te procesu ulaska u europske integracije; nadzire upravne i stručne poslove u svezi s provedbom propisa šumskogospodarske osnove područja, osnova gospodarenja, programa za gospodarenje i godišnjih planova; prati stanje u djelokrugu šumarske ekologije, stanje šuma i šumskog zemljišta, kao i njihove općekorisne funkcije, poduzima mjere za unaprjeđenje stanja, te inicira rješavanje pojedinih pitanja iz navedenih područja; izdaje uvjete i suglasnosti za izradu tehničke dokumentacije za zahvate u prostoru, te sudjeluje u odobravanju studija utjecaja na okoliš; daje stručna mišljenja i objašnjenja o načinu provedbe zakona.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
13.1.1. Odsjek za uređivanje i inventarizaciju šuma,
13.1.2. Odsjek za održivi planski razvoj na šumi i šumskom zemljištu.

13.1.1. Odsjek za uređivanje i inventarizaciju šuma

Članak 163.

Odsjek za uređivanje i inventarizaciju šuma prati izvršavanje zakona, propisa i drugih općih akata u okviru svoje nadležnosti; radi na izradbi nacrta provedbenih propisa iz djelokruga planiranja u šumarstvu (uređivanja šuma), te na prilagodbi propisa i općih akata iz svoje nadležnosti; prati provedbu međunarodnih konvencija, direktiva EU i ugovora, te stanje u djelokrugu planiranja šumarstva; nadzire upravne i stručne poslove u svezi s provedbom propisa šumskogospodarske osnove područja, osnova gospodarenja, programa za gospodarenje i godišnjih planova; poduzima mjere za unaprjeđenje stanja, te inicira rješavanje pojedinih pitanja iz navedenih područja; daje stručna mišljenja i objašnjenja o načinu provedbe zakona.
Prijedlog nacionalne inventure šumskih resursa Hrvatske je koncipiran kao monitoring stanja i promjena šumskog krajolika pomoću satelitske detekcije (granice i površine šuma) i periodičnih snimanja na permanentnim primjernim plohama na terenu (kvantitativni i kvalitativni pokazatelji).
Glavni korisnici CRONFI-a će biti nacionalne i internacionalne institucije, političke strukture, drvna industrija, lokalna uprava, institucije sa zadaćom zaštite okoliša, istraživačke institucije i nacionalne (internacionalne) agencije. Korisnost ovakve jedinstvene baze podataka očituje se npr. u raspoloživosti podataka o površini i prostornoj raspodjeli specifičnih vrsta šuma, podacima o kvaliteti i kvantiteti, mogućnosti uvida u vrijedne informacije za industriju (u proizvodnji, marketingu i proizvodnom razvoju).
Sve rezultate obrade podataka koji su dobiveni analizom satelitskih snimaka i terenskim snimanjima treba pohraniti u GIS informacijski sustav koji će objedinjavati do sada postojeće podatke prvenstveno one koji se nalaze u vlasništvu Hrvatskih šuma, Šumarskog fakulteta, te Šumarskog instituta Jastrebarsko.
Za razliku od parcijalnih i specijaliziranih baza podataka ili njihovih dijelova koji se sada nalaze po navedenim institucijama, ovakva cjelovita baza podataka bila bi pod direktnim nadzorom Ministarstva te bi dostup do podataka imale institucije kojima je primarna djelatnost šumarstvo i sve ostale institucije civilnog društva.
Jedan od važnijih zadataka Odsjeka je pohranjivanje i ažuriranje podataka, te distribucija istih prema domaćim i međunarodnim institucijama, jer podaci koje prikupljamo i distribuiramo dolaze iz različitih izvora i u velikom broju slučajeva su nekoordinirani i netočni. Poslovi Odsjeka uključuju i raspisivanje javnih natječaja za radove na samoj nacionalnoj inventarizaciji šuma (terenska izmjera te formiranje baza podataka na osnovu te izmjere koju bi radili vanjski izvoditelji), kao i kontrolu svih radova a posebno terenskih.

13.1.2. Odsjek za održivi planski razvoj na šumi i šumskom zemljištu

Članak 164.

Odsjek za održivi planski razvoj na šumi i šumskom zemljištu daje mišljenje na prostorno plansku dokumentaciju u cilju očuvanja šumskog ekosustava, izdaje posebne uvjete i suglasnosti za zahvate u prostoru, prati stanje i poduzima mjere u djelokrugu šumarske ekologije kao i općekorisne funkcije šuma, sudjeluje u postupku prijenosa prava i ograničenih prava u okviru svoje nadležnosti, zakona, propisa i drugih općih akata, radi na izradi nacrta zakona, provedbenih propisa iz djelokruga održivog gospodarenja šumama i šumarske ekologije, te na prilagodbi propisa i općih akata iz svoje nadležnosti; prati provedbu međunarodnih konvencija, direktiva EU i ugovora, sudjeluje u radu međunarodnih institucija i ministarstava u okviru svog djelokruga, te procesu ulaska u europske integracije, inicira rješavanje pojedinih pitanja iz navedenih područja, te sudjeluje u postupku procjene utjecaja na okoliš i drugim radnim tijelima po posebnim propisima, daje stručna mišljenja i objašnjenja o načinu provedbe zakona.

13.2. ODJEL ZA ZAŠTITU ŠUMA I PROVEDBU MEĐUNARODNIH OBVEZA U ŠUMARSTVU

Članak 165.

Odjel za zaštitu šuma i provedbu međunarodnih obveza u šumarstvu izvršava zakone, propise i druge akte u području zaštite šuma i šumskog reprodukcijskog materijala, a koji se odnose na zaštitu bilja u šumarstvu od štetnih organizama, biljnih bolesti, požara, drugih elementarnih nepogoda i antropogenih utjecaja, te očuvanje šumskih genetskih izvora, sadni i sjemenski materijal i biljne dijelove; sudjeluje u pripremi propisa i drugih općih akata iz područja biljnog zdravstva u šumarstvu, zaštite šuma od požara i šumskog reprodukcijskog materijala; usklađuje propise sa zakonodavstvom Europske unije i ostalim usvojenim međunarodnim propisima iz područja zaštite šuma i šumskog reprodukcijskog materijala; prati i analizira, te koordinira rad organizacija i stručnih institucija kojima su povjereni izvještajno-prognozni poslovi, poslovi zaštite šuma od požara i stručnog nadzora nad proizvodnjom šumskog reprodukcijskog materijala; sudjeluje u radu međunarodnih institucija iz djelokruga šumarstva i zaštite bilja, te surađuje u izradi i donošenju međunarodnih dokumenata; koordinira i prati provedbu usvojenih međunarodnih propisa (rezolucija, konvencija) iz područja šumarstva, osobito zaštite šuma i šumskog reprodukcijskog materijala; potiče šumarsku međunarodnu suradnju, te koordinira provedbu projekata iz područja zaštite šuma, te šumskog reprodukcijskog materijala; prema nadležnosti koordinira izradu izvješća sukladno međunarodnim standardima te ih dostavlja nadležnim međunarodnim institucijama i tijelima; prati, te provodi analizu i ocjenu zdravstvenog stanja šumskih ekosustava i predlaže mjere zaštite i očuvanja istih; surađuje te razmjenjuje informacije iz područja zaštite šuma i šumskog reprodukcijskog materijala sa stručnim, znanstvenim i znanstveno-nastavnim institucijama, te ostalim upravnim tijelima i drugim institucijama nadležnim za poslove zaštite šuma, biljnog zdravstva i šumskog reprodukcijskog materijala; osniva i sudjeluje u radu stručnih tijela vezanih uz područje zaštite šuma i šumskog reprodukcijskog materijala; sudjeluje u izradi programa i dokumenata vezanih uz zaštitu šuma; vodi propisane upisnike, registre i evidencije iz područja šumskog reprodukcijskog materijala, šumskih požara i oštećenosti šuma uslijed atmosferskih onečišćenja i drugih čimbenika; uspostavlja i vodi informacijski sustav na području zaštite šuma i šumskog reprodukcijskog materijala; izdaje odobrenja za uvoz šumskog reprodukcijskog materijala; izdaje suglasnosti na programe gospodarenja sjemenskim objektima; izrađuje stručne naputke, mišljenja i odgovore; daje tumačenja, te objašnjenja o načinu provedbe zakonskih propisa; podnosi tražena izvješća nadležnim državnim tijelima; obavlja druge upravne i stručne poslove iz svoje nadležnosti.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
13.2.1. Odsjek za zaštitu šuma i šumski reprodukcijski materijal,
13.2.2. Odsjek za praćenje i provedbu međunarodnih obveza u šumarstvu.

13.2.1. Odsjek za zaštitu šuma i šumski reprodukcijski materijal

Članak 166.

Odsjek za zaštitu šuma i šumski reprodukcijski materijal izvršava zakonske propise i druge opće akte iz područja zaštite šuma, odnosno biljnog zdravstva, zaštite šuma od požara i šumskog reprodukcijskog materijala, te je izravno nadležan za provođenje Zakona o šumama i Zakona o šumskom reprodukcijskom materijalu, a po prenijetoj nadležnosti izvršava dio poslova po Zakonu o biljnom zdravstvu, Zakonu o zaštiti prirode, Zakonu o zaštiti od požara, odnosno Pravilniku o zaštiti šuma od požara; sudjeluje u pripremi propisa i drugih općih akata iz područja zaštite šuma, odnosno biljnog zdravstva, zaštite šuma od požara i šumskog reprodukcijskog materijala, te provodi usklađivanje propisa iz nadležnosti sa smjernicama Europske unije i međunarodnim propisima iz područja zaštite šuma i šumskog reprodukcijskog materijala; prati i koordinira rad institucija kojima su povjereni izvještajno-prognozni poslovi, poslovi zaštite šuma od požara, te stručnog nadzora nad proizvodnjom šumskog reprodukcijskog materijala; prati i analizira stanje u djelokrugu zaštite šuma i šumskog reprodukcijskog materijala, te predlaže mjere zaštite, unapređenja i očuvanja šumskih ekosustava; sudjeluje u radu međunarodnih institucija i tijela iz djelokruga zaštite šuma, biljnog zdravstva i šumskog reprodukcijskog materijala, te surađuje pri izradi i donošenju međunarodnih dokumenata; sudjeluje u izradi izvješća za potrebe međunarodnih institucija, sukladno međunarodnim standardima; sudjeluje u pripremi i provedbi projekata iz područja zaštite šuma i šumskog reprodukcijskog materijala; sudjeluje u provedbi odrednica međunarodnih ugovora iz područja zaštite šuma i šumskog reprodukcijskog materijala; u provođenju mjera zaštite šuma i očuvanju genetskih izvora šumskog drveća surađuje i razmjenjuje informacije sa stručnim i znanstvenim institucijama, te ostalim upravnim tijelima i drugim institucijama nadležnim za poslove zaštite šuma i reprodukcijski materijal; osniva i sudjeluje u radu stručnih tijela iz područja zaštite šuma i šumskog reprodukcijskog materijala, te u izradi programa i dokumenata vezanih uz zaštitu šuma; izdaje odobrenja za uvoz šumskog reprodukcijskog materijala; izdaje suglasnosti na programe gospodarenja sjemenskim objektima; vodi propisane registre i evidencije iz područja zaštite šuma, šumskih požara i oštećenosti šuma, upisnike dobavljača, registre objekata i evidencije o proizvodnji, prometu i uvozu šumskog reprodukcijskog materijala, te proizvodnji božićnih drvaca; uspostavlja i vodi informacijski sustav na području proizvodnje i prometa šumskim reprodukcijskim materijalom i božićnim drvcima; izrađuje stručne naputke, mišljenja i odgovore iz svog djelokruga; daje tumačenja zakonskih propisa iz svog djelokruga; podnosi tražena izvješća nadležnim državnim tijelima; obavlja druge upravne i stručne poslove iz svog djelokruga.

13.2.2. Odsjek za praćenje i provedbu međunarodnih obveza u šumarstvu

Članak 167.

Odsjek za praćenje i provedbu međunarodnih obveza u šumarstvu potiče međunarodnu suradnju u području šumarstva; vodi evidenciju o usvojenim međunarodnim propisima iz područja šumarstva i preuzetim obvezama; koordinira, prati i nadzire provedbu preuzetih međunarodnih obveza (konvencija, rezolucija, ugovora) iz područja šumarstva, koje su mu stavljene u nadležnost; prati i ostale međunarodne propise koji se odnose na šume (Konvencija o biološkoj raznolikosti, Konvencija o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka, Konvencija o suzbijanju dezertifikacije, Konvencija o zaštiti bilja, Okvirna konvencija UN o promjeni klime, pripadajuće protokole i dr.) i predlaže aktivnosti, te koordinira rad na njihovu provođenju; sudjeluje u radu međunarodnih institucija i tijela iz područja šumarstva (Europska ekonomska komisija UN-a – UNECE, FAO, Ministarska konferencija zaštite šuma u Europi-MCPFE, Forum za šume UN-a – UNFF, Međunarodna konvencija o zaštiti bilja-IPPC, Konvencija o biološkoj raznolikosti-CBD, Okvirna konvencija o promjeni klime UN-a – UNFCCC, Međudržavni sporazum o europskoj suradnji u području znanstvenog i tehničkog istraživanja-COST, Međunarodna zajednica šumarskih istraživačkih organizacija-IUFRO), te surađuje pri izradi i donošenju međunarodnih dokumenata; koordinira izradu izvješća sukladno međunarodnim standardima, te ih dostavlja međunarodnim institucijama; koordinira pripremu godišnjih i višegodišnjih planova projekata iz područja šumarstva; prati mogućnosti i uvjete financiranja projekata u šumarstvu iz međunarodnih izvora; surađuje s međunarodnim institucijama na provedbi projekata; koordinira i prati izradu izvješća o provedbi projekata; osigurava koordinaciju aktivnosti s drugim tijelima uprave i relevantnim institucijama; predlaže relevantne izmjene nacionalne legislative radi provedbe međunarodnih obveza; osigurava promociju certificiranja odgovornog i održivog gospodarenje šuma te obavlja i druge stručne i upravne poslove koji mu se stave u nadležnost.

13.3. ODJEL ZA PRIVATNE ŠUME

Članak 168.

Odjel za privatne šume brine o izvršavanju zakona, propisa i drugih općih akata u okviru nadležnosti; prati stanje i inicira rješavanje pojedinih pitanja, te je odgovoran za stanje u okviru nadležnosti; predlaže i izrađuje zakonske i podzakonske akte; provodi postupak odobravanja programa za gospodarenje šumama šumoposjednika; odobrava opseg nužne doznake stabala u šumama šumoposjednika; vodi evidencije i prati stanje privatnih šuma; vodi Upisnik šumoposjednika i Upisnik proizvođača božićnih drvaca; predlaže mjere za poboljšanje stanja u privatnim šumama; inicira osnivanje udruga privatnih šumovlasnika; prati i usklađuje rad i djelovanje Šumarske savjetodavne službe i tijela državne uprave u županijama i Gradu Zagrebu; surađuje s tijelima lokalne uprave i samouprave, te udrugama privatnih šumovlasnika u okvirima svoje nadležnosti; rješava u upravnim stvarima i pruža stručnu pomoć i savjete privatnim šumoposjednicima i njihovim udrugama; surađuje sa međunarodnim institucijama i tijelima vezanim za šume u privatnom vlasništvu; podnosi tražena izvješća nadležnim tijelima; obavlja druge upravne i stručne poslove iz svoje nadležnosti.

13.4. ODJEL ŠUMARSKE INSPEKCIJE

Članak 169.

Odjel šumarske inspekcije obavlja inspekcijske poslove i nadzire primjenu propisa iz djelokruga rada Uprave šumarstva; daje stručna mišljenja i naputke inspektorima; planira, prati, analizira i nadzire rad inspektora; surađuje sa pravosudnim, policijskim i drugim tijelima državne uprave; rješava o žalbama protiv prvostupanjskih rješenje inspektora; vodi propisane evidencije, te obavlja druge poslove inspekcije.
Za obavljanje inspekcijskog nadzora u prvom stupnju i obavljanje drugih inspekcijskih poslova u nadležnosti šumarskih inspektora ustrojavaju se Odsjeci – Područne jedinice šumarske inspekcije. Obavljanje inspekcijskog nadzora u drugom stupnju povjerava se državnim šumarskim inspektorima.
Odsjeci – Područne jedinice u prvom stupnju su:
13.4.1. Odsjek – Područna jedinica sa sjedištem u Rijeci
Ispostava Rijeka
Ispostava Delnice
Ispostava Pazin
Ispostava Gospić
13.4.2. Odsjek – Područna jedinica sa sjedištem u Splitu
Ispostava Split
Ispostava Dubrovnik
Ispostava Zadar
Ispostava Šibenik
13.4.3. Odsjek – Područna jedinica sa sjedištem u Osijeku
Ispostava Osijek
Ispostava Našice
Ispostava Vinkovci
Ispostava Županja
Ispostava Slavonski Brod
Ispostava Požega
Ispostava Virovitica
13.4.4. Odsjek – Područna jedinica sa sjedištem u Varaždinu
Ispostava Varaždin
Ispostava Čakovec
Ispostava Krapina
Ispostava Križevci
Ispostava Koprivnica
13.4.5. Odsjek – Područna jedinica sa sjedištem u Zagrebu
Ispostava Zagreb
Ispostava Karlovac
Ispostava Ogulin
Ispostava Bjelovar
Ispostava Daruvar
Ispostava Sisak
Ispostava Novska.

14. UPRAVA ZA LOVSTVO

Članak 170.

Uprava za lovstvo izrađuje nacrte podzakonskih akata iz djelokruga lovstva; prati provedbu međunarodnih konvencija i ugovora, te stanje u djelokrugu planiranja lovstva; nadzire upravne i stručne poslove u svezi s provedbom propisa lovnogospodarskih osnova, programa uzgoja divljači i programa zaštite divljači; brine o prirodnom odnosu između vrsta, zaštiti divljači i očuvanju njenih prirodnih staništa, te poduzima odgovarajuće mjere; prati stanje u djelokrugu lovstva koji se odnosi na lovišta i uzgajališta divljači, te inicira rješavanje pojedinih pitanja iz ovih područja; brine o provedbi zakona, propisa i drugih općih akata u dijelu koji se odnosi na koncesiju prava lova, zakup lovišta i izvršavanje prava lova; pomaže pri provođenju javnih natječaja; sastavlja ugovore o gospodarenju lovištima i prati njihovo provođenje; radi na pripremi i izradi dokumenata, smjernica i stručnih podloga vezanih uz razvoj lovstva; daje stručna mišljenja i objašnjenja o načinu provedbe zakona.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeći odjeli:
14.1. Odjel gospodarenja lovištima,
14.2. Odjel lovne inspekcije.

14.1. ODJEL GOSPODARENJA LOVIŠTIMA

Članak 171.

Odjel gospodarenja lovištima prati izvršenje zakona, propisa i drugih općih akata u okviru nadležnosti; radi na izradi nacrta provedbenih propisa iz djelokruga lovstva; nadzire i provodi upravne i stručne poslove u svezi s provedbom propisa lovnogospodarskih osnova i programa; koordinira rad tijela državne uprave i tijela lokalne samouprave i uprave u djelatnosti lovstva; obavlja poslove u svezi s davanjem koncesija i zakupa prava lova, te prati ostvarivanje prava lova; provodi postupak odobravanja lovnogospodarskih osnova, programa uzgoja divljači i programa zaštite divljači i njihovih revizija; vodi evidencije i izrađuje iskaze o brojnosti divljači, površinama lovišta, stanju zakupljenosti lovišta u Republici Hrvatskoj i dostavlja ih nadležnim tijelima; prati ugovore o zakupu i koncesijama u državnim lovištima; raspoređuje lovozakupnine za državna lovišta; izrađuje prijedlog za raskid ugovora o zakupu ili koncesiji prava lova na državnim lovištima, izrađuje izvješća i dostavlja ih nadležnim tijelima; priprema natječaje i sudjeluje u provedbi davanje lovišta na gospodarenje; inicira rješavanje pojedinih pitanja iz područja lovstva i priprema dokumente vezane za razvoj lovstva; prati provedbu međunarodnih ugovora, konvencija i ograničenja EU, te usklađuje propise i ugovore vezane uz razvoj lovstva; surađuje sa domaćim i stranim institucijama oko pripreme i provedbe mjera za razvoj lovstva; daje stručne upute i pruža pomoć odgovarajućim, pravnim i fizičkim osobama; obavlja druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

14.2. ODJEL LOVNE INSPEKCIJE

Članak 172.

Odjel lovne inspekcije obavlja inspekcijske poslove i nadzire primjenu propisa iz djelokruga rada Uprave za lovstvo; daje stručna mišljenja i naputke inspektorima; planira, prati, analizira i nadzire rad inspektora; surađuje s pravosudnim, policijskim i drugim tijelima državne uprave; rješava o žalbama protiv prvostupanjskih rješenje inspektora; vodi propisane evidencije, te obavlja druge poslove inspekcije.
Za obavljanje inspekcijskog nadzora u prvom stupnju i obavljanje drugih inspekcijskih poslova u nadležnosti lovnih inspektora ustrojavaju se Odsjeci – Područne jedinice lovne inspekcije. Obavljanje inspekcijskog nadzora u drugom stupnju povjerava se državnim lovnim inspektorima.
Odsjeci – Područne jedinice u prvom stupnju su:
14.2.1. Odsjek – Područna jedinica sa sjedištem u Rijeci
Ispostava Rijeka
Ispostava Delnice
Ispostava Pazin
Ispostava Gospić
14.2.2. Odsjek – Područna jedinica sa sjedištem u Splitu
Ispostava Split
Ispostava Dubrovnik
Ispostava Zadar
Ispostava Šibenik
14.2.3. Odsjek – Područna jedinica sa sjedištem u Osijeku
Ispostava Osijek
Ispostava Našice
Ispostava Vinkovci
Ispostava Županja
Ispostava Slavonski Brod
Ispostava Požega
Ispostava Virovitica
14.2.4. Odsjek – Područna jedinica sa sjedištem u Varaždinu
Ispostava Varaždin
Ispostava Čakovec
Ispostava Krapina
Ispostava Križevci
Ispostava Koprivnica
14.2.5. Odsjek – Područna jedinica sa sjedištem u Zagrebu
Ispostava Zagreb
Ispostava Karlovac
Ispostava Ogulin
Ispostava Bjelovar
Ispostava Daruvar
Ispostava Sisak
Ispostava Novska.

15. UPRAVA VODNE POLITIKE I MEĐUNARODNIH PROJEKATA

Članak 173.

Uprava vodne politike i međunarodnih projekata obavlja poslove u svezi definiranja nacionalne politike u upravljanju vodama i koordiniranje ove politike s politikama drugih sektora, odnosno politikom gospodarskog razvoja Republike Hrvatske; koordinira izradu planskih osnova upravljanja vodama; odgovorna je za provedbu planskih osnova upravljanja vodama i sektorskih planskih dokumenata i za izvješćivanje o provedbi; organizira i provodi usklađivanje nacionalne legislative s pravnom stečevinom EU na području upravljanja; koordinira proces približavanja Europskoj uniji na području vodnoga gospodarstva; organizira i provodi stručno usavršavanje u upravljanju vodama i za proces približavanja Europskoj uniji; osigurava sklapanje i provedbu međudržavnih ugovora i sporazuma i drugih međunarodnih akata iz područja vodnoga gospodarstva; priprema i koordinira provedbu projekata iz pretpristupnih programa Europske unije; izrađuje izvješća o provedbi ovih programa u dijelu upravljanja vodama; potiče, priprema i koordinira provedbu ostalih projekata u području međunarodne suradnje s međunarodnim financijskim institucijama, drugim izvorima financiranja te međunarodnim donacijama i tehničkom pomoći; obavlja poslove vezane za pripremu i provedbu projekata financiranih/sufinanciranih iz međunarodnih izvora, odnosno pretpristupnih programa Europske unije; obavlja programiranje i koordinira aktivnosti uz privlačenje sredstava iz Europske unije i međunarodnih financijskih institucija, odnosno organizira sudjelovanje u pripremi projekata kojih su nositelji druga ministarstva, odnosno institucije; obavlja poslove vezane uz pripremu i prijavu projekata; daje savjete vezano uz pripremu projekata; provodi obrazovanje krajnjih korisnika o pripremi projekata; organizira i provodi pripremu natječajne dokumentacije potrebne za ugovaranje poslova i daje savjete vezano uz pripremu natječajne dokumentacije; nadležan je za sva pravna pitanja vezana uz proces ugovaranja i provedbe projekta; organizira, provodi i prati provedbu projekata; obavlja nadzor nad provedbom projekata; izrađuje izvješća o provedbi pojedinačnih projekata, programa i strategija; organizira čuvanje, arhiviranje dokumentacije vezano uz provedbu projekata; obavlja kontrolu i ovjeravanje/suovjeravanje računa pristiglih po provedbi projekata u ime Ministarstva i plaćanje istih; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeći sektori:
15.1. Sektor vodne politike,
15.2. Sektor međunarodnih projekata.

15.1. SEKTOR VODNE POLITIKE

Članak 174.

Sektor vodne politike obavlja poslove u svezi definiranja nacionalne politike u upravljanju vodama i koordiniranje ove politike s politikama drugih sektora, odnosno politikom gospodarskog razvoja Republike Hrvatske; koordinira izradu planskih osnova upravljanja vodama, te sudjeluje u izradi i drugih planskih dokumenata relevantnih za upravljanje vodama; odgovoran je za provedbu planskih osnova upravljanja vodama i sektorskih planskih dokumenata i za izvješćivanje o provedbi; organizira i provodi postupke sudjelovanja javnosti u upravljanju vodama; organizira i provodi komunikacijsku strategiju; organizira i provodi usklađivanje nacionalne legislative s pravnom stečevinom EU na području upravljanja; koordinira proces približavanja Europskoj uniji na području vodnoga gospodarstva; priprema podloge za pregovore, odnosno podloge u području europskih pitanja; provodi aktivnosti vezane uz edukaciju za europska pitanja; osigurava provedbu međudržavnih ugovora i sporazuma i drugih međunarodnih akata iz područja vodnoga gospodarstva; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koje mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
15.1.1. Odjel vodne politike,
15.1.2. Odjel međunarodne suradnje.

15.1.1. Odjel vodne politike

Članak 175.

Odjel vodne politike obavlja koordinaciju izrade planskih osnova upravljanja vodama, odnosno ostalih sektorskih planskih dokumenata u upravljanju vodama; izrađuje relevantne podzakonske akte kojima se osigurava izrada planskih osnova za upravljanje vodama, odnosno izrada ostalih sektorskih planskih dokumenata u upravljanju vodama; odgovoran je za provedbu planskih osnova upravljanja vodama i sektorskih planskih dokumenata i za izvješćivanje o provedbi; organizira i provodi postupke sudjelovanja javnosti u upravljanju vodama; obavlja nadzor nad vođenjem vodne dokumentacije i davanjem podataka i informacija iz iste; organizira i provodi komunikacijsku strategiju; organizira i provodi usklađivanje nacionalne legislative s pravnom stečevinom EU na području upravljanja; sudjeluje u izradi strateških dokumenata vezano uz pretpristupne financijske programe; izrađuje očitovanja na prijedloge zakona i podzakonskih akata ostalih tijela uprave; koordinira proces približavanja Europskoj uniji na području vodnoga gospodarstva; priprema podloge za pregovore, odnosno podloge u području europskih pitanja; provedba aktivnosti vezanih uz edukaciju za europska pitanja; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koje mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
15.1.1.1. Odsjek za planske dokumente upravljanja vodama i usklađivanje zakonodavstva,
15.1.1.2. Odsjek za potporu pregovorima i europska pitanja.

15.1.1.1. Odsjek za planske dokumente upravljanja vodama i usklađivanje zakonodavstva

Članak 176.

Odsjek za planske dokumente upravljanja vodama i usklađivanje zakonodavstva koordinira izradu planskih osnova upravljanja vodama, odnosno odobrava planske osnove i ostale sektorske planske dokumente u upravljanju vodama; koordinira izradu Strategije upravljanja vodama, odnosno Planova upravljanja vodnim područjima, odnosno odobrava Plan upravljanja vodama koji izrađuju Hrvatske vode, te sudjeluje u izradi i drugih planskih dokumenata relevantnih za upravljanje vodama; izrađuje relevantne podzakonske akte kojima se osigurava izrada planskih osnova za upravljanje vodama, odnosno izrada ostalih sektorskih planskih dokumenata u upravljanju vodama; odgovoran je za provedbu planskih osnova upravljanja vodama i sektorskih planskih dokumenata i za izvješćivanje o provedbi; organizira i provodi postupke sudjelovanja javnosti u upravljanju vodama; obavlja nadzor nad vođenjem vodne dokumentacije i davanjem podataka i informacija iz iste; organizira i provodi komunikacijsku strategiju; organizira i provodi preuzimanje pravne stečevine EU na području upravljanja vodama, odnosno izradu relevantnih zakona i podzakonskih akata u upravljanju vodama; izrađuje strategije i akcijske planove provedbe usklađene nacionalne legislative, odnosno izrađuje analize utjecaja provedbe usklađene nacionalne legislative; planira organizaciju provedbe i definira provedbene mehanizme; indicira potrebe za projektima; sudjeluje u izradi strateških dokumenata vezano uz pretpristupne financijske programe; izrađuje očitovanja na prijedloge zakona i podzakonskih akata ostalih tijela uprave; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji se stave u nadležnost.

15.1.1.2. Odsjek za potporu pregovorima i europska pitanja

Članak 177.

Odsjek za potporu pregovorima i europska pitanja koordinira proces približavanja Europskoj uniji na području vodnoga gospodarstva unutar Ministarstva; s tim u vezi provodi koordinaciju s drugim tijelima uprave i relevantnim institucijama; potiče i koordinira suradnju s relevantnim tijelima Europske unije; priprema podloge za pregovore, odnosno podloge u području europskih pitanja; osigurava poznavanje relevantnog europskog prava, relevantnih akata i postupaka i obavlja savjetovanje po ovim pitanjima; osigurava pregled rada radnih skupina Europske komisije radi informiranja o aktivnostima na pripremi novih zakonskih akata i/ili planskih dokumenata; osigurava prevođenje relevantnih dokumenata vezano uz europska pitanja; sudjeluje u planiranju i provedbi programa administrativne pomoći i izradi strateških dokumenata vezanih uz europska pitanja; izvješćuje o provedbi obveza vezanih uz pretpristupni proces prema Vladi Republike Hrvatske i Europskoj komisiji; provodi aktivnosti vezane uz edukaciju za europska pitanja; sudjeluje u provedbi komunikacijske strategije; potiče prilagodbu hrvatske nacionalne politike s politikom Europske unije vezanom uz upravljanje vodama; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

15.1.2. Odjel međunarodne suradnje

Članak 178.

Odjel međunarodne suradnje osigurava provedbu međudržavnih ugovora i sporazuma i drugih međunarodnih akata iz područja vodnoga gospodarstva; priprema postupak za sklapanje i potvrđivanje međunarodnih ugovora iz navedenog područja te prati njihovu provedbu; priprema učlanjivanje Republike Hrvatske u međunarodne i međudržavne organizacije; organizira i sudjeluje u radu međudržavnih i međunarodnih komisija i tijela iz područja vodnoga gospodarstva; vodi evidenciju o međunarodnim ugovorima i zapisnicima sa sastanaka i drugim dokumentima u svezi s time; organizira sastanke s međunarodnim institucijama i organizacijama; priprema zaključke o sudjelovanju osoba u međunarodnim komisijama i drugim tijelima; osigurava koordinaciju aktivnosti na međunarodnoj suradnji s drugim tijelima uprave i relevantnim institucijama; predlaže relevantne izmjene nacionalne legislative o vodama radi provedbe međunarodnih obveza, izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
15.1.2.1. Odsjek za bilateralu,
15.1.2.2. Odsjek za multilateralu.

15.1.2.1. Odsjek za bilateralu

Članak 179.

Odsjek za bilateralu osigurava provedbu/sklapanje međunarodnih ugovora o bilateralnoj suradnji s Republikom Slovenijom, Mađarskom, Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Crnom Gorom, odnosno Slobodnom Državom Bavarskom, Kraljevinom Nizozemskom, Republikom Francuskom i ostalim zemljama; priprema postupak za sklapanje i potvrđivanje međunarodnih ugovora o bilateralnoj suradnji u vodnome gospodarstvu te prati njihovu provedbu; sudjeluje u radu međudržavnih komisija iz oblasti vodnoga gospodarstva; vodi evidenciju o međunarodnim ugovorima i zapisnicima sa sastanaka i drugim s time u svezi dokumenata; organizira sastanke po bilateralnoj suradnji; priprema zaključke o sudjelovanju osoba u međudržavnim komisijama; osigurava koordinaciju aktivnosti na bilateralnoj suradnji s drugim tijelima uprave i relevantnim institucijama; predlaže relevantne izmjene nacionalne legislative o vodama radi provedbe bilateralnih ugovora, izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća te obavlja i druge polove koji mu se stave u nadležnost.

15.1.2.2. Odsjek za multilateralu

Članak 180.

Odsjek za multilateralu osigurava provedbu/sklapanje međunarodnih ugovora u upravljanju vodama: Konvencija o zaštiti i uporabi prekograničnih vodotoka i međunarodnih jezera (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 4/96), Konvencija o suradnji na zaštiti i održivoj uporabi rijeke Dunav (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 2/96), Okvirni sporazum o slivu rijeke Save (»Narodne novine – Međunarodni ugovori«, broj 14/2003) i ostali međunarodni ugovori kojih su nositelji druga ministarstva, ali je potrebno osigurati sudjelovanje predstavnika vodnoga gospodarstva; priprema postupak za sklapanje i potvrđivanje međunarodnih ugovora iz područja te prati njihovu provedbu; priprema učlanjivanje Republike Hrvatske u međunarodne i međudržavne organizacije; organizira i sudjeluje u radu međudržavnih i međunarodnih komisija i tijela iz oblasti vodnoga gospodarstva; vodi evidenciju o međunarodnim ugovorima i zapisnicima sa sastanaka i drugim dokumentima s time u svezi; organizira sastanke s međunarodnim institucijama i organizacijama; priprema zaključke o sudjelovanju osoba u međunarodnim komisijama i drugim tijelima; osigurava koordinaciju aktivnosti na međunarodnoj suradnji s drugim tijelima uprave i relevantnim institucijama; predlaže relevantne izmjene nacionalne legislative o vodama radi provedbe međunarodnih obveza, izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

15.2. SEKTOR MEĐUNARODNIH PROJEKATA

Članak 181.

Sektor međunarodnih projekata obavlja poslove vezane uz pripremu i provedbu projekata financiranih/sufinanciranih iz međunarodnih izvora, odnosno pretpristupnih programa Europske unije; obavlja programiranje i koordinira aktivnosti uz povlačenje sredstava iz Europske unije i međunarodnih financijskih institucija, odnosno organizira sudjelovanje u pripremi projekata kojih su nositelji druga ministarstva, odnosno institucije; obavlja poslove vezane uz pripremu i prijavu projekata; daje savjete vezano uz pripremu projekata; provodi obrazovanje krajnjih korisnika o pripremi projekata; organizira i provodi pripremu natječajne dokumentacije potrebne za ugovaranje poslova; daje savjete vezano uz pripremu natječajne dokumentacije; odgovoran je za sva pravna pitanja vezana uz proces ugovaranja i provedbe projekta; organizira, provodi i prati provedbu projekata; obavlja nadzor nad provedbom projekata; izrađuje izvješća o provedbi pojedinačnih projekata, programa i strategija; organizira čuvanje, arhiviranje dokumentacije vezano uz provedbu projekata; obavlja kontrolu i ovjeravanje/suovjeravanje računa pristiglih po provedbi projekata u ime Ministarstva i plaćanje istih; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
15.2.1. Odjel za pripremu projekata,
15.2.2. Odjel za provedbu projekata.

15.2.1. Odjel za pripremu projekata

Članak 182.

Odjel za pripremu projekata obavlja poslove vezane uz programiranje te koordinira aktivnosti uz povlačenje sredstava iz Europske unije i međunarodnih financijskih institucija; obavlja poslove vezane uz pripremu strategija i programa investiranja i programa vezanih uz provedbu pojedinačnih direktiva, odnosno sektorskih planova i programa; razmatra mogućnosti financiranja projekata iz međunarodnih izvora; odnosno organizira sudjelovanje u pripremi projekata kojih su nositelji druga ministarstva, odnosno institucije; obavlja poslove vezane uz pripremu i prijavu projekata; daje savjete vezano uz pripremu projekata; provodi obrazovanje krajnjih korisnika o pripremi projekata; obavlja nadzor nad provedbom strategija i programa investiranja; organizira prihvaćanje prijedloga projekata za koje se traži financiranje iz međunarodnih izvora ili pretpristupnih programa; obavlja pregled dostavljenih projektnih prijedloga i daje ocjenu o njima; obavlja administrativne poslove vezane uz prijavu projekata i proceduru odobravanja projekata; poslove vezane uz osiguranje sredstava potrebnih za financiranje i pripremu ugovora o financiranju projekata; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
15.2.1.1. Odsjek za programiranje,
15.2.1.2. Odsjek za odobravanje projekata i financiranje.

15.2.1.1. Odsjek za programiranje

Članak 183.

Odsjek za programiranje obavlja poslove vezane uz pripremu strategija i programa investiranja u skladu s planskim osnovama za upravljanje vodama, odnosno organizira provedbu strategija i programa vezanih uz provedbu pojedinačnih direktiva, odnosno sektorskih planova i programa; razmatra mogućnosti financiranja projekata iz međunarodnih izvora, priprema i revidira liste prioritetnih projekata; obavlja poslove vezane uz pripremu projekata, poslove vezane uz prijavu projekata i pripremu dokumenata potrebnih uz prijavne obrasce, daje savjete vezano uz pripremu projekata i mogućnostima za pripremu i prijavu projekata, predlaže projekte tehničke pomoći vezane uz pripremu projekata, organizira i provodi obrazovanje krajnjih korisnika o mogućnostima sufinanciranja projekata iz međunarodnih izvora i pretpristupnih programa EU, bilateralnih i drugih izvora; daje savjete vezano uz pripremu projekata; obavlja nadzor nad provedbom strategija i programa investiranja; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

15.2.1.2. Odsjek za odobravanje projekata i financiranje

Članak 184.

Odsjek za odobravanje projekata i financiranje organizira prihvaćanje prijedloga projekata za koje se traži financiranje iz međunarodnih izvora ili pretpristupnih programa; obavlja pregled dostavljenih projektnih prijedloga i daje ocjenu o njima u smislu njihove usklađenosti s planskim dokumentima upravljanja vodama i strategijom i programima investiranja, odnosno o kvaliteti projekata i njihovoj pogodnosti za sufinanciranje iz međunarodnih financijskih izvora, organizaciji provedbe projekata; obavlja administrativne poslove vezane uz prijavu projekata i proceduru odobravanja projekata; poslove vezane uz osiguranje sredstava potrebnih za financiranje, sufinanciranje projekata i pripremu ugovora o financiranju projekata; provedbu postupka potvrđivanja ugovora o financiranju projekata; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

15.2.2. Odjel za provedbu projekata

Članak 185.

Odjel za provedbu projekata organizira, provodi i nadzire provedbu projekata koji su odobreni za financiranje, sufinanciranje iz međunarodnih izvora ili pretpristupnih fondova EU-a; organizira i provodi pripremu natječajne dokumentacije potrebne za ugovaranje poslova; daje savjete vezano uz pripremu natječajne dokumentacije; organizira i provodi obrazovanje krajnjih korisnika o izradi natječajne dokumentacije; odgovoran je za sva pravna pitanja vezana uz proces ugovaranja i provedbe projekta; organizira, provodi i prati provedbu projekata; obavlja nadzor nad provedbom projekata; izrađuje izvješća o provedbi projekata, organizira čuvanje, arhiviranje dokumentacije vezano uz provedbu projekata; obavlja kontrolu i ovjeravanje/suovjeravanje računa pristiglih po provedbi projekata u ime Ministarstva i plaćanje istih; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
15.2.2.1. Odsjek za javnu nabavu i pravna pitanja,
15.2.2.2. Odsjek za nadzor provedbe projekata i plaćanje.

15.2.2.1. Odsjek za javnu nabavu i pravna pitanja

Članak 186.

Odsjek za javnu nabavu i pravna pitanja organizira i provodi pripremu natječajne dokumentacije potrebne za ugovaranje poslova po projektima odobrenim za financiranje, sufinanciranje; obavlja provjeru natječajne dokumentacije za koju je potrebna suglasnost od strane Ministarstva; daje savjete vezano uz pripremu natječajne dokumentacije; organizira i provodi obrazovanje krajnjih korisnika o izradi natječajne dokumentacije, obavlja poslove javne nabave ili sudjeluje u postupcima javne nabave i ugovaranja; obavlja nadzor nad postupkom javne nabave; odgovoran je za sva pravna pitanja vezana uz proces ugovaranja i provedbe projekta; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

15.2.2.2. Odsjek za nadzor provedbe projekata i plaćanje

Članak 187.

Odsjek za nadzor provedbe projekata i plaćanje organizira, provodi i prati provedbu projekata; obavlja nadzor nad provedbom projekata; izrađuje dokumente potrebne za provedbu projekata; izrađuje izvješća o provedbi projekata, organizira čuvanje, arhiviranje dokumentacije vezano uz provedbu projekata; obavlja kontrolu i ovjeravanje/suovjeravanje računa pristiglih po provedbi projekata u ime Ministarstva i plaćanje istih; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

16. UPRAVA GOSPODARENJA VODAMA

Članak 188.

Uprava gospodarenja vodama obavlja poslove koji se odnose na praćenje i analizu stanja i prilagođavanje vodno-gospodarskog razvitka s potrebama gospodarskog razvitka, izradu planskih osnova za upravljanje vodama, uređenje vodotoka i drugih voda i zaštitu od štetnog djelovanja voda i leda, zaštitu od erozija i bujica, hidromelioracijsku odvodnju i navodnjavanje zemljišta, upravljanje vodnim dobrom i njegovim korištenjem, zaštitu voda i zaštitu mora od zagađivanja i onečišćenja s kopna, osiguravanje zaliha voda u svrhu vodoopskrbe naselja vodom za piće i gospodarstva industrijskom vodom, korištenje vodnih snaga, planiranje i usklađivanje razvoja i izgradnje javnih vodoopskrbnih sustava i javnih odvodnih sustava, dodjelu koncesija za korištenje voda i javnog vodnog dobra, utvrđivanje granica vodnog dobra i sređivanje imovinsko-pravnih odnosa na vodnom dobru, provedbu prvostupanjskog i drugostupanjskog upravnog postupka, kontrolu vođenja propisanih evidencija, pripremu odgovora na zastupnička pitanja i izradu izvješća za potrebe ministarstava i Vlade Republike Hrvatske i Hrvatskoga sabora, uspostavljanje, praćenje i poboljšanje informacijskog sustava voda i upravljanja dokumentima, provođenje upravnog i stručnog nadzora nad radom Hrvatskih voda u obavljanju poslova osobito značajnih za upravljanje vodama i u tijelima državne uprave u županijama, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave zaduženim za vodno gospodarstvo, provedbu inspekcijskog nadzora nad obavljanjem djelatnosti koje imaju ili mogu imati utjecaja na vodni režim, te nad stanjem vodnogospodarskih objekata i sustava za korištenje voda, za zaštitu od štetnog djelovanja voda i zaštitu voda od onečišćenja i zagađivanja, te druge poslove koje su joj stavljene u nadležnost posebnim propisima.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeći sektori:
16.1. Sektor gospodarenja vodama,
16.2. Sektor državne vodopravne inspekcije i upravnog nadzora.

16.1. SEKTOR GOSPODARENJA VODAMA

Članak 189.

Sektor gospodarenja vodama obavlja poslove koji se odnose na praćenje i analizu stanja i prilagođavanje vodno-gospodarskog razvitka s potrebama gospodarskog razvitka, izradu planskih osnova za upravljanje vodama, uređenje vodotoka i drugih voda i zaštitu od štetnog djelovanja voda i leda, zaštitu od erozija i bujica, hidromelioracijsku odvodnju i navodnjavanje zemljišta, upravljanje vodnim dobrom i njegovim korištenjem, zaštitu voda i zaštitu mora od zagađivanja i onečišćenja s kopna, osiguravanje zaliha voda u svrhu vodoopskrbe naselja vodom za piće i gospodarstva industrijskom vodom, korištenje vodnih snaga, planiranje i usklađivanje razvoja i izgradnje javnih vodoopskrbnih sustava i javnih odvodnih sustava, dodjelu koncesija za korištenje voda i javnog vodnog dobra, utvrđivanje granica vodnog dobra i sređivanje imovinsko-pravnih odnosa na vodnom dobru, provedbu prvostupanjskog i drugostupanjskog upravnog postupka, pripremu odgovora na zastupnička pitanja i izradu izvješća za potrebe ministarstava, Vlade Republike Hrvatske i Hrvatskoga sabora, uspostavljanje, praćenje i poboljšanje informacijskog sustava voda i upravljanja dokumentima, te druge poslove koje su mu stavljene u nadležnost posebnim propisima.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
16.1.1. Odjel vodnog dobra i zaštite od štetnog djelovanja voda,
16.1.2. Odjel zaštite voda,
16.1.3. Odjel melioracijskog navodnjavanja,
16.1.4. Odjel korištenja voda.

16.1.1. Odjel vodnog dobra i zaštite od štetnog djelovanja voda

Članak 190.

Odjel vodnog dobra i zaštite od štetnog djelovanja voda osigurava izvršenje zakona i drugih propisa iz područja uređenja vodotoka i drugih voda i vodnog dobra, zaštite od štetnog djelovanja voda, prati stanje u području uređenja vodotoka i drugih voda i vodnog dobra, zaštite od štetnog djelovanja voda i leda i zaštite od erozija i bujica, nadzire upravljanje vodnim dobrom i njegovo korištenje, priprema nacrte odluka o utvrđivanju granice vodnog dobra, provodi postupke utvrđivanja statusa vodnog dobra, te njegova upisa u javne knjige, sudjeluje u pripremama propisa i drugih općih akata iz svoje nadležnosti, sudjeluje u postupku izrade dokumenata prostornog uređenja, u postupcima donošenja planskih dokumenata koji se donose po posebnim propisima te u radu povjerenstava drugih tijela državne uprave, sudjeluje u ocjeni godišnjih planova upravljanja vodama iz svoje nadležnosti, analizira i predlaže mjere u svezi s pripremom i provedbom obrane od poplava i leda, obavlja stručne poslove na izradi rješenja o pripadnosti ili prestanku pripadanja zemljišnih čestica vodnom dobru, obavlja stručne poslove vezane uz izvođenje regulacijskih radova i radova održavanja vodotoka i zaštitnih vodnih građevina, provodi postupak za dodjelu koncesije za vađenje mineralnih sirovina iz obnovljivih ležišta na području značajnom za vodni režim, te izrađuje nacrt odluke i ugovora o dodjeli koncesije, izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
16.1.1.1. Odsjek za vodno dobro,
16.1.1.2. Odsjek za zaštitu od štetnog djelovanja voda.

16.1.1.1. Odsjek za vodno dobro

Članak 191.

Odsjek za vodno dobro nadzire upravljanje vodnim dobrom i njegovo korištenje, priprema nacrte odluka o utvrđivanju granice vodnog dobra, provodi postupke utvrđivanja statusa vodnog dobra te njegova upisa u javne knjige, sudjeluje u pripremama propisa i drugih općih akata iz svoje nadležnosti, sudjeluje u postupku izrade dokumenata prostornog uređenja, obavlja stručne poslove na izradi rješenja o pripadnosti ili prestanku pripadanja zemljišnih čestica vodnom dobru, izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

16.1.1.2. Odsjek za zaštitu od štetnog djelovanja voda

Članak 192.

Odsjek za zaštitu od štetnog djelovanja voda osigurava izvršenje zakona i drugih propisa iz područja uređenja vodotoka i drugih voda i vodnog dobra, zaštite od štetnog djelovanja voda, prati stanje u području uređenja vodotoka i drugih voda i vodnog dobra, zaštite od štetnog djelovanja voda i leda i zaštite od erozija i bujica, sudjeluje u pripremama propisa i drugih općih akata iz svoje nadležnosti, sudjeluje u postupku izrade dokumenata prostornog uređenja, u postupcima donošenja planskih dokumenata koji se donose po posebnim propisima te u radu povjerenstava drugih tijela državne uprave, sudjeluje u ocjeni godišnjih planova upravljanja vodama iz svoje nadležnosti, analizira i predlaže mjere u svezi s pripremom i provedbom obrane od poplava i leda, obavlja stručne poslove vezane uz izvođenje regulacijskih radova i radova održavanja vodotoka i zaštitnih vodnih građevina, provodi postupak za dodjelu koncesije za vađenje mineralnih sirovina iz obnovljivih ležišta na području značajnom za vodni režim, te izrađuje nacrt odluke i ugovora o dodjeli koncesije, sudjeluje u ostvarenju bilateralne suradnje sa susjednim zemljama s kojima su sklopljeni ugovori o uređenju vodnogospodarskih pitanja, izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

16.1.2. Odjel zaštite voda

Članak 193.

Odjel zaštite voda osigurava izvršavanje zakona i drugih propisa i akata koji su u svezi sa zaštitom voda od onečišćenja i zagađenja; sudjeluje u pripremi propisa i drugih općih akata iz područja ili u svezi sa zaštitom voda; prati stanje podzemnih voda, vodotoka i jezera i voda mora od onečišćenja s kopna, te predlaže poduzimanje mjera; utvrđuje ispunjavanje uvjeta pravnih osoba za obavljanje djelatnosti od osobitog značaja za upravljanje vodama i izrađuje nacrt suglasnosti; sudjeluje u postupku izrade dokumenata prostornog uređenja, u postupcima donošenja planskih dokumenata koji se donose po posebnim propisima, te radu povjerenstava drugih tijela državne uprave; osigurava, prati i koordinira rad ovlaštenih laboratorija za ispitivanje kakvoće voda te im s tim u vezi izdaje ovlaštenja za rad; vodi evidenciju o ovlaštenim laboratorijima; sudjeluje u izradi prijedloga odluka o zonama sanitarne zaštite izvorišta; donosi rješenja i nadzire izradu evidencije o izdanim dozvolama za stavljanje u promet kemijskih pripravaka koji nakon uporabe mogu dospjeti u vode; sudjeluje u ocjeni predloženih godišnjih planova upravljanja vodama; surađuje s jedinicama lokalne/regionalne uprave u okviru svojih nadležnosti; obavlja stručne poslove na pripremi, provođenju i ocjeni monitoringa nad kakvoćom voda prema nacionalnom ili međudržavnom programu u suradnji s Hrvatskim vodama, prati obračun i naplatu naknade za zaštitu voda; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
16.1.2.1. Odsjek za kemijska sredstva i ovlaštene laboratorije,
16.1.2.2. Odsjek za stanje voda i sustave odvodnje.

16.1.2.1. Odsjek za kemijska sredstva i ovlaštene laboratorije

Članak 194.

Odsjek za kemijska sredstva i ovlaštene laboratorije obavlja najsloženije upravne i stručne poslove koji se odnose na: zaštitu površinskih i podzemnih voda od onečišćenja i zagađivanja; zaštitu mora i priobalnih voda od onečišćenja s kopna; praćenje stanja kakvoće površinskih i podzemnih voda; sudjeluje u izradi prijedloga odluka o zonama sanitarne zaštite izvorišta; sudjeluje u izradi propisa iz oblasti zaštite voda; obavlja stručne poslove na provedbi Okvirne direktive o vodama-WFD i ostalih direktiva; praćenje stavljanja u promet kemijskih pripravaka koji nakon uporabe dospijevaju u vode izradu vodopravnih dozvola za stavljanje u promet kemijskih pripravaka; praćenje rada referentnog laboratorija, glavnog vodnogospodarskog i ostalih ovlaštenih laboratorija za ispitivanje kakvoće voda; sudjeluje u radu međunarodnih tijela i stručnih skupina; obavlja i druge poslove po određenju načelnika Odjela.

16.1.2.2. Odsjek za stanje voda i sustave odvodnje

Članak 195.

Odsjek za stanje voda i sustave odvodnje obavlja najsloženije upravne i stručne poslove koji se odnose na: zaštitu površinskih i podzemnih voda od onečišćenja i zagađivanja; zaštitu mora i priobalnih voda od onečišćenja s kopna; praćenje stanja kakvoće površinskih i podzemnih voda: sudjeluje u izradi prijedloga odluka o zonama sanitarne zaštite izvorišta; sudjeluje u izradi propisa iz oblasti zaštite voda; obavlja stručne poslove na provedbi WFD i ostalih direktiva; praćenja stavljanja u promet kemijskih pripravaka koji nakon uporabe dospijevaju u vode; izradu vodopravnih dozvola za stavljanje u promet kemijskih pripravaka; praćenje rada referentnog laboratorija, glavnog vodnogospodarskog i ostalih ovlaštenih laboratorija za ispitivanje kakvoće voda; sudjeluje u radu međunarodnih tijela i stručnih skupina; obavlja i druge poslove po određenju načelnika Odjela.

16.1.3. Odjel melioracijskog navodnjavanja

Članak 196.

Odjel melioracijskog navodnjavanja obavlja poslove koji se odnose na pripremu i izgradnju sustava za navodnjavanje te reguliranje prava i obveza korisnika tih sustava. To obuhvaća poslove na izradi Nacionalnog programa navodnjavanja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i vodama – NAPNAV-a kao strateškog dokumenta za planiranje, izgradnju, korištenje i održavanje sustava za navodnjavanje u Republici Hrvatskoj, prilagodbi postojećih zakonskih propisa i donošenju novih zakonskih akata koji reguliraju pitanja izgradnje i gospodarenja sustavima za navodnjavanje, definiranju kriterija za ocjenu i rangiranje potreba odnosno projekata za izgradnju sustava za navodnjavanje, definiranju slijeda postupaka za dobivanje dozvola i suglasnosti za izgradnju sustava za navodnjavanje, planiranju i osiguranju sredstava za sufinanciranje izrade strateške i detaljne projektne dokumentacije, planiranju i osiguranju sredstava za provođenje pilot projekata, sudjelovanju pri osnivanju Agencije za navodnjavanje te nadzor nad njenim radom. Izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

16.1.4. Odjel korištenja voda

Članak 197.

Odjel korištenja voda osigurava izvršavanje zakona i drugih propisa koji se odnose ili su u svezi s korištenjem voda za različite namjene, te drugih akata u okviru svoje nadležnosti; prati stanje u područjima korištenja voda i predlaže poduzimanje mjera; sudjeluje u pripremi propisa i drugih općih akata iz područja korištenja voda; predlaže koncepcijska rješenja za osiguravanje zaliha voda u svrhu vodoopskrbe naselja vodom za piće i gospodarstva vodom; utvrđuje ispunjavanje uvjeta pravnih osoba za obavljanje djelatnosti od osobitog značaja za upravljanje vodama i izrađuje nacrt suglasnosti; sudjeluje u postupku izrade dokumenata prostornog uređenja, te u postupcima donošenja planskih dokumenata koji se donose po posebnim propisima, te radu povjerenstava drugih tijela državne uprave, osigurava racionalno korištenje voda; obavlja stručne poslove u svezi s planiranjem i usklađivanjem razvoja i izgradnje javnih vodoopskrbnih sustava; sudjeluje u izradi prijedloga odluka o zonama sanitarne zaštite izvorišta; sudjeluje u ocjeni predloženih godišnjih planova upravljanja vodama; surađuje s jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u okviru svojih nadležnosti; obavlja stručne poslove u svezi s postupcima natječaja, odnosno neposredne dodjele koncesija za korištenje voda; priprema nacrte odluka i ugovora o dodjeli koncesija za: zahvaćanje voda za javnu vodoopskrbu, prodaju vode na tržištu, gospodarske potrebe, uzgoj riba u gospodarske svrhe i sl., pokreće postupak za raskid ugovora o koncesiji; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća; te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
16.1.4.1. Odsjek za sliv Jadrana,
16.1.4.2. Odsjek za sliv Crnog mora.

16.1.4.1. Odsjek za sliv Jadrana

Članak 198.

Odsjek za sliv Jadrana obavlja sljedeće poslove na vodnom području primorsko-istarskih i dalmatinskih slivova i to: izvršavanje zakona i drugih propisa koji se odnose ili su u svezi s korištenjem voda za različite namjene, te drugih akata u okviru svoje nadležnosti; prati stanje u područjima korištenja voda i predlaže poduzimanje mjera; sudjeluje u pripremi propisa i drugih općih akata iz oblasti korištenja voda; predlaže koncepcijska rješenja za osiguravanje zaliha voda u svrhu vodoopskrbe naselja vodom za piće i gospodarstva vodom; utvrđuje ispunjavanje uvjeta pravnih osoba za obavljanje djelatnosti od osobitog značaja za upravljanje vodama i izrađuje nacrt suglasnosti; sudjeluje u postupku izrade dokumenata prostornog uređenja, u postupcima donošenja planskih dokumenata koji se donose po posebnim propisima, te radu povjerenstava drugih tijela državne uprave; osigurava racionalno korištenje voda; obavlja stručne poslove u svezi s planiranjem i usklađivanjem razvoja i izgradnje javnih vodoopskrbnih sustava; sudjeluje u izradi prijedloga odluka o zonama sanitarne zaštite izvorišta; sudjeluje u ocjeni predloženih godišnjih planova upravljanja vodama; surađuje s jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u okviru svojih nadležnosti; obavlja stručne poslove u svezi s postupcima natječaja, odnosno neposredne dodjele koncesija za korištenje voda; priprema nacrte odluka i ugovora o dodjeli koncesija za: zahvaćanje voda za javnu vodoopskrbu, prodaju vode na tržištu, gospodarske potrebe, uzgoj riba u gospodarske svrhe i sl.; pokreće postupak za raskid ugovora o koncesiji; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

16.1.4.2. Odsjek za sliv Crnog mora

Članak 199.

Odsjek za sliv Crnog mora obavlja sljedeće poslove na vodnom području sliva Drave i Dunava, sliva Save i slivnog područja Grada Zagreba i to: izvršavanje zakona i drugih propisa koji se odnose ili su u svezi s korištenjem voda za različite namjene, te drugih akata u okviru svoje nadležnosti; prati stanje u područjima korištenja voda i predlaže poduzimanje mjera; sudjeluje u pripremi propisa i drugih općih akata iz oblasti korištenja voda; predlaže koncepcijska rješenja za osiguravanje zaliha voda u svrhu vodoopskrbe naselja vodom za piće i gospodarstva vodom; utvrđuje ispunjavanje uvjeta pravnih osoba za obavljanje djelatnosti od osobitog značaja za upravljanje vodama i izrađuje nacrt suglasnosti; sudjeluje u postupku izrade dokumenata prostornog uređenja, te u postupcima donošenja planskih dokumenata koji se donose po posebnim propisima, te radu povjerenstava drugih tijela državne uprave, osigurava racionalno korištenje voda; obavlja stručne poslove u svezi s planiranjem i usklađivanjem razvoja i izgradnje javnih vodoopskrbnih sustava; sudjeluje u izradi prijedloga odluka o zonama sanitarne zaštite izvorišta; sudjeluje u ocjeni predloženih godišnjih planova upravljanja vodama; surađuje s jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u okviru svojih nadležnosti; obavlja stručne poslove u svezi s postupcima natječaja, odnosno neposredne dodjele koncesija za korištenje voda; priprema nacrte odluka i ugovora o dodjeli koncesija za: zahvaćanje voda za javnu vodoopskrbu, prodaju vode na tržištu, gospodarske potrebe, uzgoj riba u gospodarske svrhe i sl.; pokreće postupak za raskid ugovora o koncesiji; izrađuje godišnje planove rada, stručne naputke i izvješća; te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

16.2. SEKTOR VODOPRAVNE INSPEKCIJE I UPRAVNOG NADZORA

Članak 200.

Sektor vodopravne inspekcije i upravnog nadzora obavlja poslove koji se odnose na provođenje upravnog i stručnog nadzora nad radom Hrvatskih voda u obavljanju poslova osobito značajnih za upravljanje vodama i u tijelima državne uprave u županijama, tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave zaduženim za vodno gospodarstvo te provedbu inspekcijskog nadzora nad obavljanjem djelatnosti koje imaju ili mogu imati utjecaja na vodni režim, te nad stanjem vodnogospodarskih objekata i sustava za korištenje voda, za zaštitu od štetnog djelovanja voda i zaštitu voda od onečišćenja i zagađivanja, te druge poslove koje su mu stavljene u nadležnost posebnim propisima.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Sektora ustrojavaju se sljedeći odjeli:
16.2.1. Odjel upravnog nadzora,
16.2.2. Odjel državne vodopravne inspekcije.

16.2.1. Odjel upravnog nadzora

Članak 201.

Odjel upravnog nadzora prati i kontrolira naplatu svih zakonom propisanih naknada: koncesijske naknade i vodnih naknada u suradnji sa Ministarstvom financija i uredima za proračun jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, te sa Hrvatskim vodama, izrađuje izvješća o izvršenim naplatama, predlaže poduzimanje mjera u cilju učinkovite naplate te druge poslove koje su mu stavljene u nadležnost, obavlja opće, tehničke i pomoćne poslove te se brine o pravilnom korištenju imovine i sredstava za rad, opremanju prostora, o voznom parku i korištenju vozila, o načinu održavanja sredstava i opreme, te druge poslove koje su mu stavljene u nadležnost, provodi žalbene postupke, koordinira upravni postupak, provodi upravni nadzor u upravnim stvarima iz djelokruga Uprave za gospodarenje vodama, prati i osigurava primjenu zakona i drugih propisa.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
16.2.1.1. Odsjek za kontrolu naknada,
16.2.1.2. Odsjek za žalbeni postupak.

16.2.1.1. Odsjek za kontrolu naknada

Članak 202.

Odsjek za kontrolu naknada prati i kontrolira naplatu svih zakonom propisanih naknada: koncesijske naknade i vodnih naknada u suradnji sa Ministarstvom financija i uredima za proračun jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te sa Hrvatskim vodama, izrađuje izvješća o izvršenim naplatama, predlaže poduzimanje mjera u cilju učinkovite naplate, te druge poslove koje su mu stavljene u nadležnost.

16.2.1.2. Odsjek za žalbeni postupak

Članak 203.

Odsjek za žalbeni postupak rješava u drugostupanjskom postupku u upravnim stvarima iz djelokruga rada Uprave za gospodarenje vodama, provodi upravni nadzor, prati i osigurava primjenu zakona i drugih propisa.

16.2.2. Odjel državne vodopravne inspekcije

Članak 204.

Odjel državne vodopravne inspekcije provodi inspekcijski nadzor nad provođenjem Zakona o vodama, Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva, Državnog plana obrane od poplave, Državnog plana za zaštitu voda i drugih propisa i općih akata kojima je uređeno područje upravljanja vodama, korištenja voda za razne namjene, zaštite od štetnog djelovanja voda i zaštite voda od onečišćenja i zagađivanja; nadzire usklađenost obavljanja djelatnosti s vodopravnim aktima i ugovorima o koncesiji za korištenje voda i vodnoga dobra; surađuje u izradi godišnjih planova rada županijskih vodopravnih inspektora i vodopravnih inspektora Grada Zagreba, prati njihovo izvršenje i daje smjernice za njihov rad; surađuje u donošenju rješenja u drugostupanjskom postupku o žalbama izjavljenim protiv prvostupanjskih rješenja vodopravnih inspektora; nadzire ispravnost izdanih rješenja o plaćanju vodnih naknada, plaćanje istih i s time u svezi surađuje sa nadležnim tijelima Ministarstva financija; provodi inspekcijski nadzor nad trgovačkim društvima koja obavljaju poslove osobito značajne za upravljanje vodama u smislu kadrovske i stručne osposobljenosti za obavljanje tih poslova; daje stručna mišljenja, objašnjenja i upute u svezi s primjenom propisa u oblasti inspekcijskog nadzora, priprema i izrađuje godišnje planove rada i godišnja izvješća o radu; daje prijedloge i sudjeluje u pripremanju izmjena i dopuna zakona i podzakonskih propisa iz svoje oblasti, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Odjela ustrojavaju se sljedeći odsjeci:
16.2.2.1. Odsjek za sliv Crnog mora,
16.2.2.2. Odsjek za sliv Jadranskog mora.

16.2.2.1. Odsjek za sliv Crnog mora

Članak 205.

Odsjek za sliv Crnog mora provodi inspekcijski nadzor na vodnom području sliva Drave i Dunava, sliva Save i slivnog područja Grada Zagreba, nad provođenjem Zakona o vodama, Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva, Državnog plana obrane od poplave, Državnog plana za zaštitu voda i drugih propisa i općih akata kojima je uređeno područje upravljanja vodama, korištenja voda za razne namjene, zaštite od štetnog djelovanja voda i zaštite voda od onečišćenja i zagađivanja; nadzire usklađenost obavljanja djelatnosti s vodopravnim aktima i ugovorima o koncesiji za korištenje voda i vodnoga dobra; surađuje u izradi godišnjih planova rada županijskih vodopravnih inspektora i vodopravnih inspektora Grada Zagreba, prati njihovo izvršenje i daje smjernice za njihov rad; surađuje u donošenju rješenja u drugostupanjskom postupku o žalbama izjavljenim protiv prvostupanjskih rješenja vodopravnih inspektora; nadzire ispravnost izdanih rješenja o plaćanju vodopravnih naknada, plaćanje istih i s time u svezi surađuje s nadležnim tijelima Ministarstva financija; provodi inspekcijski nadzor nad trgovačkim društvima koja obavljaju poslove osobito značajne za upravljanje vodama u smislu kadrovske i stručne osposobljenosti za obavljanje tih poslova; daje stručna mišljenja, objašnjenja i upute u svezi s primjenom propisa u oblasti inspekcijskog nadzora, priprema i izrađuje godišnje planove rada i godišnja izvješća o radu; daje prijedloge i sudjeluje u pripremanju izmjena i dopuna zakona i podzakonskih propisa iz svoje oblasti, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

16.2.2.2. Odsjek za sliv Jadranskog mora

Članak 206.

Odsjek za sliv Jadranskog mora provodi inspekcijski nadzor na vodnom području primorsko-istarskih i dalmatinskih slivova, nad provođenjem Zakona o vodama, Zakona o financiranju vodnoga gospodarstva, Državnog plana obrane od poplave, Državnog plana za zaštitu voda i drugih propisa i općih akata kojima je uređeno područje upravljanja vodama, korištenja voda za razne namjene, zaštite od štetnog djelovanja voda i zaštite voda i obalnoga mora od onečišćenja i zagađivanja; nadzire usklađenost obavljanja djelatnosti s vodopravnim aktima i ugovorima o koncesiji za korištenje voda i vodnoga dobra; surađuje u izradi godišnjih planova rada županijskih vodopravnih inspektora, prati njihovo izvršenje i daje smjernice za njihov rad; donosi drugostupanjska rješenja u upravnom postupku koji vode županijski vodopravni inspektori; nadzire ispravnost izdanih rješenja o plaćanju vodopravnih naknada, plaćanje istih i s time u svezi surađuje sa nadležnim tijelima Ministarstva financija; provodi inspekcijski nadzor nad trgovačkim društvima koja obavljaju poslove osobito značajne za upravljanje vodama u smislu kadrovske i stručne osposobljenosti za obavljanje tih poslova; daje stručna mišljenja, objašnjenja i upute u svezi s primjenom propisa u oblasti inspekcijskog nadzora, priprema i izrađuje godišnje planove rada i godišnja izvješća radu; daje prijedloge i sudjeluje u pripremanju izmjena i dopuna zakona i podzakonskih propisa iz svoje oblasti, te obavlja i druge poslove koji mu se stave u nadležnost.

17. UPRAVA ZA DRVNU INDUSTRIJU

Članak 207.

Uprava za drvnu industriju prati izvršenje zakona, propisa i drugih općih akata u okviru svoje nadležnosti; prati stanje u okviru nadležnosti i inicira rješavanje pojedinih pitanja vezanih uz djelokrug rada, te je odgovorna za stanje u svome djelokrugu; predlaže i izrađuje zakonske i podzakonske akte, kao i druge potrebne dokumente; provodi međunarodnu suradnju; vodi evidenciju kapaciteta drvne industrije; surađuje s domaćim i međunarodnim institucijama u području drvne industrije; inicira i koordinira suradnju subjekata vezanih uz drvnu industriju; prati i analizira tržište drvne industrije u svijetu i EU; tumači i osigurava mjere makroekonomske politike u sektoru; utvrđuje projektne zadatke i financiranje primijenjenih projekata za potrebe drvne industrije; daje stručna mišljenja, tumačenja i upute iz svog djelokruga; surađuje sa drugim institucijama i ministarstvima; podnosi potrebna izvješća Vladi Republike Hrvatske, Hrvatskome saboru, kao i drugim nadležnim institucijama; obavlja i druge stručne i upravne poslove iz svoje nadležnosti.
Za obavljanje poslova iz djelokruga Uprave ustrojavaju se sljedeći odjeli:
17.1. Odjel primarne i finalne prerade drva, papira i ambalaže,
17.2. Odjel za razvitak drvne industrije.

17.1. ODJEL PRIMARNE I FINALNE PRERADE DRVA, PAPIRA I AMBALAŽE

Članak 208.

Odjel primarne i finalne prerade drva, papira i ambalaže prati izvršenje zakona, propisa i drugih općih akata u okviru svoje nadležnosti; vodi evidenciju kapaciteta za primarnu i finalnu preradu drva; surađuje sa domaćim i međunarodnim institucijama u području prerade drva, papira i ambalaže; predlaže mjere i inicira rješavanje pojedinih pitanja vezanih uz djelatnost; daje stručna mišljenja, tumačenja i upute iz svog djelokruga rada; inicira i koordinira suradnju subjekata vezanih uz preradu drva, papira i ambalaže; potiče međusektorsko partnersko povezivanje; prati i analizira tržište drva i proizvoda od drva u svijetu i EU, te usmjerava domaće proizvođače; tumači i osigurava mjere makroekonomske politike u sektoru; povezuje domaće gospodarske subjekte s međunarodnim institucijama; prikuplja informacije o mogućnostima investiranja u preradu drva i proizvodnju namještaja, papira i ambalaže; organizira međunarodne stručne skupove, te upućuje stručnjake iz prerade drva, papira i ambalaže na iste; utvrđuje projektne zadatke i financiranje primjenjenih projekata za potrebe prerade drva i proizvodnje namještaja, papira i ambalaže; pruža stručnu pomoć u privatizaciji poduzeća koja su još u pretežitom vlasništvu države; surađuje s drugim institucijama i ministarstvima; obavlja i druge stručne i upravne poslove iz svoje nadležnosti.

17.2. ODJEL ZA RAZVITAK DRVNE INDUSTRIJE

Članak 209.

Odjel za razvitak drvne industrije prati stanje domaće i strane drvnoprerađivačke industrije; inicira rješenja za poboljšanje stanja domaće drvne industrije; surađuje na izradi i provedbi nacionalne strategije drvne industrije; surađuje s vladinim i nevladinim institucijama i tijelima vezanim uz preradu drva; predlaže mjere za stabilizaciju stanja u sektoru; usklađuje odnose na domaćem i stranom tržištu sirovine i finalnih proizvoda drvne industrije; predlaže mjere za uvođenje novih tehnologija; inicira projekte vezane uz razvoj i konkurentnost proizvoda na tržištu; predlaže i potiče mjere razvojne politike drvoprerađivačke industrije; potiče i vrši prilagodbu i usklađivanje hrvatskih standarda s relevantnim europskim i međunarodnim normama; potiče mjere i instrumente za razvoj i izvoz finaliziranih proizvoda; potiče i koordinira regionalni razvoj; podnosi potrebna izvješća Vladi Republike Hrvatske, Hrvatskome saboru, kao i drugim nadležnim institucijama; obavlja i druge stručne i upravne poslove iz svoje nadležnosti.

IV. UPRAVLJANJE UPRAVNIM ORGANIZACIJAMA U SASTAVU MINISTARSTVA I UNUTARNJIM USTROJSTVENIM JEDINICAMA

Članak 210.

Ministar predstavlja Ministarstvo i upravlja njegovim radom.
U slučaju odsutnosti ili spriječenosti ministra zamjenjuje državni tajnik kojeg odredi ministar.
Radom Tajništva Ministarstva upravlja tajnik Ministarstva.
Radom upravnih organizacija ustrojenih u sastavu Ministarstva upravlja pomoćnik ministra.
Ukoliko nije imenovan pomoćnik ministra za pojedinu upravnu organizaciju, tom upravnom organizacijom može upravljati državni tajnik kojeg odredi ministar.

Članak 211.

Na čelu Kabineta ministra je tajnik Kabineta.
Na čelu sektora (službe) je načelnik sektora (službe).
Na čelu odjela su načelnici odjela.
Na čelu odsjeka u odjelima su voditelji odsjeka.
Na čelu pododsjeka u odsjecima su voditelji pododsjeka, a u odjeljcima su odgovorni voditelji odjeljka.

Članak 212.

Državni tajnik odgovoran je za svoj rad Vladi Republike Hrvatske i ministru.
Tajnik Ministarstva i pomoćnici ministra za svoj rad odgovaraju ministru.
Načelnici sektora u sastavu uprava odgovaraju za svoj rad pomoćniku ministra odnosno državnom tajniku koji upravlja tom upravom i ministru.
Načelnici službi u sastavu Tajništva Ministarstva odgovaraju za svoj rad tajniku Ministarstva i ministru.
Načelnici samostalnih odjela odgovaraju za svoj rad tajniku Ministarstva i ministru.
Načelnici odjela u sastavu Tajništva Ministarstva odgovaraju za svoj rad načelnicima službi, tajniku Ministarstva i ministru.
Načelnici odjela u sastavu uprava, odnosno Ravnateljstva odgovorni su za svoj rad načelnicima sektora, pomoćniku ministra, odnosno državnom tajniku koji upravlja tom upravom i ministru.
Voditelji odsjeka, pododsjeka i odjeljaka u sastavu odjela, odgovorni su za svoj rad načelnicima, pomoćniku ministra koji upravlja tom upravom te ministru.
Samostalni izvršitelji odgovorni su za svoj rad voditelju odsjeka odnosno načelniku odjela, u okviru kojeg su ustrojeni.

Članak 213.

Ovlasti i odgovornosti državnih službenika i namještenika pobliže će se utvrditi Pravilnikom o unutarnjem redu Ministarstva.

V. SLUŽBENICI I NAMJEŠTENICI MINISTARSTVA

Članak 214.

Poslove i zadatke iz djelokruga Ministarstva, ovisno o vrsti, složenosti, stručnoj spremi i drugim uvjetima, obavljaju državni službenici i namještenici, raspoređeni na radna mjesta, u skladu s propisima.
Okvirni broj državnih službenika i namještenika, potrebnih za obavljanje poslova iz djelokruga Ministarstva, prikazan je u tablici, koja je sastavni dio ove Uredbe, a koja se ne objavljuje u »Narodnim novinama«.

VI. SURADNJA S DRUGIM TIJELIMA DRŽAVNE UPRAVE TE S PRAVNIM OSOBAMA KOJE IMAJU JAVNE OVLASTI

Članak 215.

Ministarstvo surađuje s drugim tijelima državne uprave i s pravnim osobama koje imaju javne ovlasti, u svezi s ostvarivanjem stručnih i upravnih poslova iz djelokruga Ministarstva.
Ministarstvo surađuje i sa stručnim, znanstvenim i drugim ustanovama i institucijama, radi rješavanja pojedinih stručnih i upravnih pitanja iz djelokruga Ministarstva.

Članak 216.

Za raspravljanje o pojedinim pitanjima iz djelokruga Ministarstva, utvrđivanja nacrta propisa, davanja stručnih mišljenja i prijedloga o značajnim pitanjima iz djelokruga Ministarstva, ministar može osnivati stručne savjete, odnosno radne grupe.
Aktom o osnivanju utvrđuje se djelokrug i način rada savjeta, odnosno radne grupe.

VII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 217.

Pitanja od značenja za rad Ministarstva koja nisu uređena Zakonom, Uredbom o načelima za unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave i ovom Uredbom, uredit će se Pravilnikom o unutarnjem redu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva.
Pravilnikom iz stavka 1. ovoga članka utvrdit će se radna mjesta za državne službenike i namještenike, s naznakom njihovih osnovnih poslova i zadaća, stručnih uvjeta potrebnih za njihovo obavljanje, njihove ovlasti i odgovornosti, te druga pitanja od značenja za rad Ministarstva.
Nakon stupanja na snagu ove Uredbe, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva će, u roku 60 dana, donijeti Pravilnik o unutarnjem redu Ministarstva, uz prethodnu suglasnost Središnjeg državnog ureda za upravu.

Članak 218.

Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje važiti Uredba o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva (»Narodne novine«, br. 86/2005 i 131/2005).

Članak 219.

Ova Uredba stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 023-03/06-01/13
Urbroj: 5030122-06-1
Zagreb, 28. travnja 2006.

Potpredsjednica Vlade
i ministrica obitelji, branitelja
i međugeneracijske solidarnosti
Jadranka Kosor, dipl. iur., v. r.



POSLOVNI FORUM - Naslovna stranica - Pregled svih poslovnih usluga i korisnih informacija za poduzetnike, potražite na naslovnoj stranici Poslovnog foruma. Poslovni Forum okuplja stručnjake koji raspolažu potrebnim znanjima i koriste suvremenu tehnologiju, te stalni krug vanjskih suradnika za specifična znanja i potrebe. Ukoliko Vam je potrebna bilo koja usluga, pomoć ili savjet, kontaktirajte nas.

Poslovni forum d.o.o. čini sve što je u njegovoj moći da podaci na ovoj web stranici budu točni i ažurni, ali ne jamči niti ne odgovara za njihovu točnost, potpunost ni ažurnost (izneseno, niti ono koje bi se moglo podrazumijevati). Stranicu otvarate i njome se koristite na vlastitu odgovornost.


IZRADA WEB STRANICA

Naručite izradu modernih web stranica. U svega nekoliko minuta, kreirajte vrhunsku web stranicu uz pomoć naših CMS web stranica. Moderni dizajni za Vaše web stranice. Korištenje CMS web stranica slično je kao korištenje Facebooka, ne zahtjeva znanje kodiranja i programiranja. Započnite pisati, dodajte nekoliko fotografija i imate brzo svoju prvu web stranicu. Mijenjajte dizajn svoje stranice s lakoćom. Kreirajte web stranicu svoje tvrtke, web stranicu obrta, web stranicu udruge, započnite pisati blog...

Mobilna responzivnost web stranica je prilagođavanje web stranice svim preglednicima (mobitel, tablet, računalo) i mora se implementirati na sve web stranice. Besplatna optimizacija za tražilice; SEO optimizacija omogućava vašoj web stranici da se prikazuje u prvih deset rezultata na tražilicama za pojmove koje pretražuju vaši budući kupci.

Dizajn responzivnih web stranica, registracija domene, izrada CMS stranica, ugradnja web shopa, implementacija plaćanja karticama, ugradnja Google analyticsa, siguran hosting, prijava na tražilice, reklama na društvenim mrežama, ugradnja kontakt formulara za upite sa web stranica...

Iskoristite ponudu: izrada web stranica i hosting po najnižim cijenama. Besplatna prijava na tražilice, besplatni e-mail, besplatna .hr domena, besplatna podrška za internet marketing...


>> LINK NA PREGLED I OPIS PONUDE ZA IZRADU WEB STRANICA >>








Propisi - Pretraživanje svih objavljenih i javno dostupnih članaka.
POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga