|
|
|
|
1855
Na temelju članka 2. stavka 6. Zakona o Upisniku sudskih i javnobilježničkih osiguranja tražbina vjerovnika na pokretnim stvarima i pravima (»Narodne novine« broj 121/05., u daljnjem tekstu: Zakon), ministar nadležan za poslove pravosuđa donosi
Dio prvi
OPĆE ODREDBE O OBLIKU I SADRŽAJU UPISNIKA TE UNUTARNJEM USTROJSTVU I RADU SLUŽBE UPISA
I. glava
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Pravilnikom o obliku i sadržaju Upisnika te unutarnjem ustrojstvu i radu Službe upisa (u daljnjem tekstu: Pravilnik) propisuje se oblik i sadržaj Upisnika, unutarnji ustroj i rad Službe upisa.
Članak 2.
(1) Na ustroj i poslovanje Službe upisa odgovarajuće se primjenjuju opći akti Financijske agencije o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova i drugi opći akti donijeti na temelju Zakona o Financijskoj agenciji (»Narodne novine« broj 117/01.) i Zakona o Upisniku.
(2) Pečat Službe upisa uz naziv FINA-e sadrži riječi: »Služba upisa«.
Članak 3.
Upisnik vodi Služba upisa na upisničkim mjestima ustrojenim pri pojedinim poslovnim jedinicama Financijske agencije (članak 2. stavak 4. Zakona).
Članak 4.
(1) Služba upisa u poslovnoj jedinici Financijske agencije provodi upise prava i mjera na pokretnim stvarima i na pravima koje su predmet ovrhe ili osiguranja, i to:
1. na pokretnim stvarima i pravima evidentiranim u javnoj knjizi koja se vodi na području te jedinice,
2. na pokretnim stvarima i pravima koje se u vrijeme pokretanja postupka nalaze na području te jedinice, različite od onih iz točke 1. ovoga stavka,
3. na dionicama, udjelima ili poslovnim udjelima trgovačkog društva sa sjedištem na području te jedinice,
4. na pravima koja nisu navedena u prethodnim točkama ovoga stavka, koja pripadaju i predmet su ovrhe ili osiguranja dužnika, ovršenika ili protivnika osiguranja koji ima prebivalište odnosno sjedište na području te jedinice (članak 11. stavak 2. Zakona).
(2) Za dužnika, ovršenika ili protivnika osiguranja koji nema prebivalište, ili sjedište u Republici Hrvatskoj, upis će provesti Služba upisa prema njihovom boravištu odnosno sjedištu predstavništva, podružnice ili poslovne jedinice (članak 11. stavak 2. točka 4. Zakona).
(3) Služba upisa koja nije mjesno nadležna odlučivati o predloženom upisu kako je određeno prethodnim stavcima ovoga članka, ustupiti će prijedlog za upis Službi upisa mjesno nadležne jedinice koja će nastaviti postupak upisa kao da je njoj podnesen i o tome obavijestiti predlagatelja.
(4) Smatra se da je takav prijedlog za upis zaprimljen na dan primitka u Službi upisa na upisničkom mjestu kojem je podnesen.
Članak 5.
(1) Prijedlozi za upis i drugi podnesci dostavljaju se neposredno, poštom ili elektroničkim putem u Službi upisa.
(2) Primitak prijedloga i drugih podnesaka koji se dostavljaju neposredno može se ograničiti na određeni dio radnog vremena.
II. Glava
OBLIK
I SADRŽAJ UPISNIKA
1. Glavna
knjiga
a) Opće
odredbe
Članak 6.
(1) U Upisnik se upisuju prava i mjere utvrđeni sudskim i javnobilježničkim osiguranjima propisani člankom 6. Zakona, na onim pokretnim stvarima i pravima koja se ne upisuju u koju drugu javnu knjigu.
(2) Pokretne stvari i na njima stečena prava, te samostalna prava koja se upisuju u drugu javnu knjigu i ne upisuju se u Upisnik, kao što su:
– dionice na računu nematerijaliziranih vrijednosnih papira kod Središnje depozitarne agencije (Zakon o tržištu vrijednosnih papira, »Narodne novine« broj 84/02.)
– zrakoplovi, upisani u Registar zrakoplova Republike Hrvatske (Pravilnik o sadržaju glavne knjige Registra zrakoplova Republike Hrvatske »Narodne novine« broj 21/92.),
– pomorski brodovi, plutajući i nepomični odobalni objekti, jahte i brodice upisani u Upisnik nadležne lučke kapetanije, (članak 196. i 252. Pomorskog zakonika, »Narodne novine« broj 181/04.),
– brodovi unutarnje plovidbe upisani u Upisnik brodova/ javnih brodova/ brodova u gradnji nadležne kapetanije (Pravilnik o upisu brodova unutarnje plovidbe, »Narodne novine« broj 56/00.).
(3) Pokretne stvari i na njima stečena prava, te samostalna prava koja se upisuju u drugu javnu knjigu ili javnu evidenciju i upisuju se u Upisnik, kao što su:
– vozila u javnoj evidenciji Ministarstva unutarnjih poslova po Pravilniku o registraciji vozila na motorni pogon (»Narodne novine« broj 12/93., 22/93., 19/96. i 142/02.),
– patenti, upisani u Registar za patente (Pravilnik o patentu, »Narodne novine« broj 72/04.) Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo.
Članak 7.
(1) Upisnik nosi naslov: »Financijska agencija, Služba upisa, upisničko mjesto...........« i ispod, u drugom redu, naziv: »Upisnik sudskih i javnobilježničkih osiguranja.«
(2) Upisnik je osnovan nakon što ministar nadležan za poslove pravosuđa utvrdi da su sastavljeni ulošci glavne knjige Upisnika.
Članak 8.
(1) Upisnik se sastoji od glavne knjige i zbirke isprava (članak 2. stavak 2. Zakona).
(2) Glavna knjiga se vodi u elektroničkom obliku kao jedinstvena baza podataka o upisanim pravima na temelju sudskih i javnobilježničkih osiguranja za Republiku Hrvatsku.
(3) Za glavnu knjigu vode se pomoćne knjige: imenici i očevidnici pokretnina odnosno prava.
(4) Imenici se vode posebno za dužnike, ovršenike i protivnike osiguranja (protustranke), a posebno za vjerovnike, ovrhovoditelje i predlagatelje osiguranja (predlagatelji). Uz ime odnosno naziv protustranke i predlagatelja (stranke) navodi se broj uloška glavne knjige u koji je upisan (članak 15. stavak 1. Zakona).
Članak 9.
(1) Glavna knjiga se vodi po godinama upisa.
(2) Upisi se provode samo u glavnoj knjizi.
(3) Upis u glavnu knjigu može se provesti samo po nalogu koji je Služba upisa dala u zaključku o glavnom upisu i samo prema sadržaju tog naloga.
(4) Pojedina prava i mjere, te pretpostavke pod kojima se pojedini upisi mogu provesti propisani su člancima 6., 7. i 36. Zakona.
b) Ulošci glavne knjige, vrste i način upisa
Članak 10.
(1) Glavna knjiga označava se s naznakom »glavna knjiga« i godinom upisa, a ulošci su označeni rednim brojem.
(2) Broj uloška je redni broj dnevnika pod kojim je upisan prijedlog za upis, broj upisničkog mjesta i godina (obrazac broj 1). Jednom dodijeljeni redni broj uloška se u slučaju njegovog brisanja više ne može dodijeliti.
(3) Glavna knjiga sastoji se od uložaka (članak 11. stavak 1. Zakona).
(4) Svaki uložak ima tri dijela: dio »A«; dio »B«; dio »C« (članak 12. Zakona).
(5) Uložak glavne knjige se osniva i vodi za svakog pojedinog dužnika, ovršenika ili protivnika osiguranja odnosno treću osobu čija je pokretnina ili pravo koje se tereti upisom založnog prava,, prijenosom vlasništva radi osiguranja, zabranom otuđenja i/ili opterećenja ili upisom kojeg drugog prava iz članka 6. Zakona.
Članak 11.
(1) U dijelove A, B i C uloška glavne knjige, kao glavni upis, upisuju se:
a) u dio A podaci o dužniku, ovršeniku, protivniku osiguranja odnosno trećoj osobi;
b) u dio B podaci o predmetu ovrhe ili osiguranja;
c) u dio C podaci o vjerovniku, ovrhovoditelju, predlagatelju osiguranja, pravnoj osnovi upisa (javnobilježnička isprava ili sudska odluka), pravu koje se upisuje u njihovu korist i upis brisanja prava;
d) u posebne listove dijela B i C (BI, CI) nove radnje ovrhe ili osiguranja ili promjene na upisanim pravima na istoj stvari (predmetu) ili pravu (članak 12. Zakona).
(2) Zabilježbom se uz glavni upis u dio uloška C upisuje dodatni podatak o upisanom pravu, kao: stjecanje založnog prava prisilno ili dobrovoljno, ovršivost založnog prava, prijenos vlasništva sa svrhom osiguranja, pokretanje ovršnog postupka radi ostvarenja upisanog prava, činjenica spora povodom upisa, prigovor protiv odluke na temelju koje je upisano pravo, pravomoćnost te odluke, pokretanje postupka za brisanje upisa i slični podaci ili svojstva upisanog prava. (članak 7. stavak 3. Zakona).
(3) Napomena uz određeni glavni upis je takav upis kojim taj upis upućuje na neki drugi glavni upis ili ih povezuje, ili se upućuje na drugi dio uloška, odnosno drugi uložak. Napomena je svaki upis na temelju Zakona i ovoga Pravilnika koji nije glavni upis ni zabilježba (članak 7. stavak 4. Zakona).
Članak 12.
(1) Svaki dio (A; B; C) uloška glavne knjige nosi redni broj uloška i na svakom je slovna oznaka dijela, i to: »A«, »B« i »C«.
(2) Dijelovi uloška B i C mogu se sastojati od više listova, tako da se slovnoj oznaci dodaje redni broj, i to: B1, B2, B3...., ili C1, C2, C3....,, a kad je potrebno list produžiti, ove oznake označuju se brojem i podbrojem, i to: B1.1....ili, C1.1...., koji listovi se označavaju prema stavku 1. ovoga članka.
(3) Slovnom oznakom B označava se samo dio uloška, dok se podaci upisuju početno s oznakom B1 do, završno B6.
(4) Dio uloška B1 i svi njegovi daljnji brojevi i podbrojevi sastavljeni su od odjeljaka, i to: odjeljak 1 za upis stvari ili prava i odjeljak 2 za upis napomena (obrazac broj 2).
(5) Pod slovnom oznakom C upisuju se osobe u čiju korist se vrši upis, dok se podaci o pravnoj osnovi upisa i pravu koje se stječe upisom upisuju početno s oznakom C1 do, završno, s C6.
(6) Dio uloška C1 i svi njegovi daljnji brojevi i podbrojevi sastavljeni su od odjeljaka, i to: odjeljak 1 za upis prava, odjeljak 2 za zabilježbu, odjeljak 3 za napomenu i odjeljak 4 za upis brisanja upisanog prava (obrazac broj 3).
(7) Za upise nove radnje osiguranja i ovrhe na istim pokretninama i pravima za koje je u Upisniku već upisano pravo osiguranja ili ovrhe osnivaju se u istom ulošku dijelovi »BI« i »CI« oba završno s brojem VI, koji se mogu povećati dodavanjem listova prema stavku 2. ovoga članka (BI1, BI 2...; CI1, CI2..), označavaju se prema stavku 1. ovoga članka i sastavljeni su u odjeljke po stavcima 4. i 5. ovoga članka (obrasci broj 4 i 5).
Članak 13.
(1) U dijelu uloška A upisuju se podaci:
1. Za fizičku osobu:
a) ime i prezime: dužnika; ovršenika; protivnika osiguranja,
b) identifikacijski podaci: broj osobne iskaznice s nadnevkom izdanja i policijska uprava koja ju je izdala i MBG uz suglasnost stranke,
c) adresa navedena u prijedlogu za upis,
d) broj telefona, adresa elektroničke pošte.
2. Za pravnu osobu:
a) tvrtka ili naziv: dužnika; ovršenika; protivnika osiguranja,
b) matični broj (MB) o razvrstavanju Državnog zavoda za statistiku,
c) sjedište: adresa navedena u prijedlogu,
d) broj telefona, telefaksa, adresa elektroničke pošte.
(obrazac broj 6).
(2) U dijelu uloška C pod slovnom oznakom »C«, prema stavku 1. ovoga članka, upisuju se podaci za vjerovnika, ovrhovoditelja i predlagatelja osiguranja, kao fizičku ili pravnu osobu (obrazac broj 7).
Članak 14.
(1) U dijelu uloška B upisuju se predmeti i prava na kojima se stječe neko pravo osiguranjem ili ovrhom, i to odvojeno, po vrsti radnje osiguranja ili ovrhe, tako da su na listu iste oznake i broja popisani svi predmeti ili prava zahvaćeni istovrsnom radnjom (članak 12. stavak 3. Zakona).
(2) Patent se smatra pravom.
(3) Upisuju se kako slijedi:
1. U list B1:
– pokretnine,
– prava,
– dionice koje nisu upisane na računu u Središnjoj depozitarnoj agenciji,
– udjeli i poslovni udjeli u trgovačkom društvu,
– pokretnina koja je pripadak nekretnine, pod uvjetom da nekretnina i taj pripadak nisu pod hipotekom ili kojim drugim pravom upisanim u zemljišnim knjigama (članak 6. st. 2. Zakona), u odjeljak »založno pravo«;
2. U list B2: – ukupnosti stvari dužnika, protivnika osiguranja ili ovršenika ili na ukupnosti stvari tih osoba koje se mogu naći u ili na određenom prostoru (članak 38. Zakona), u odjeljak »založno pravo na ukupnosti stvari«;
3. U list B3: – pokretnine ili koje drugo pravo, u odjeljak »prijenos prava vlasništva radi osiguranja;«
4. U list B4: – dionice koje nisu upisane na računu Središnje depozitarne agencije,
– udjeli i poslovni udjeli i druga prava radi osiguranja, u odjeljak »prijenos radi osiguranja;«
5. U list B5: – pokretnine, prava, dionice, udjeli, poslovni udjeli, u odjeljak »mjere zabrane otuđenja ili opterećenja;«
6. U list B6: – pokretnine, prava, dionice udjeli, poslovni udjeli, ako je trajanje duže od jedne (1) godine u odjeljak »pridržaj prava vlasništva,« (sve, obrazac 8: B1 – B6).
Članak 15.
Pokretnine, prava, udjeli i poslovni udjeli upisuju se po rednom broju. Dionice jednog izdavatelja po njihovim serijskim brojevima upisuju se skupno pod jednim rednim brojem. Ukupnost stvari upisuje se pod jednim brojem, ako pojedini upis ne zahtijeva upis po svakoj pojedinačnoj stvari ili je to naloženo ispravom na temelju koje se vrši upis.
Članak 16.
(1) Pokretnine ili prava upisuju se s podacima njihovog opisa: naziva, vrste, s identifikacijskim oznakama kako su navedeni u ispravi na temelju koje se vrši upis ili s podacima i na način kako se vode u nekoj javnoj knjizi kad se upisuju stvari za koje se vodi javna knjiga.
(2) Ukupnost stvari se označava prema podacima kako su navedeni u ispravi na temelju koje se vrši upis.
Članak 17.
U dio uloška C upisuju se osobe u čiju korist se obavlja upis, pravna osnova upisa i pravo koje se upisuje na predmetu osiguranja ili ovrhe, pa se isti upisuju kako slijedi:
1. U list C: – osobe u čiju korist se upisuje neko pravo s podacima iz članka 13. ovoga Pravilnika;
1.1. U list C: – kod upisa po službenoj dužnosti, bez podatka o osobi u čiju se korist obavlja upis, upisuje se, »po službenoj dužnosti.«
2. U list C1: – založno pravo, uz zabilježbu da li je stečeno prisilnim putem s datumom stjecanja prava prema odluci suda ili je stečeno po pristanku dužnika odnosno protivnika osiguranja, tako da se uz pravo upisuje oznaka: »list B1 i redni broj« pod kojim je upisana pokretnina;
3. U list C2: – založno pravo na ukupnosti stvari (članak 38. Zakona), uz zabilježbu sadržaja iz točke 2. ovog članka, tako da se uz pravo upisuje oznaka: »list B2 i redni broj« pod kojim su upisane stvari;
4. U list C3: – prijenos prava vlasništva radi osiguranja, tako da se uz pravo upisuje oznaka: »list B3 i redni broj« pod kojim je upisano pravo;
5. U list C4: – prijenos dionica, udjela, poslovnih udjela i drugih prava radi osiguranja, tako da se uz pravo upisuje oznaka: »list B4 i redni broj« pod kojim je upisana stvar;
6. U list C5: – mjere zabrane otuđenja ili opterećenja, tako da se uz pravo upisuje oznaka:«list B5 i redni broj« pod kojim je upisana stvar ili pravo;
7. U list C6: – pridržaj prava vlasništva, tako da se uz pravo upisuje oznaka: »list B6 i redni broj« pod kojim je upisano pravo (sve, obrazac broj 9: C1 – C6).
Članak 18.
(1) U dijelu istog uloška B na listovima BI do BVI, po pravilima članka 14. ovog Pravilnika, upisuju se one pokretne stvari i prava iz listova B1 do B6 na kojima treba upisati novu radnju osiguranja ili ovrhe.
(2) Upis iz stavka 1. ovog članka vrši se prijepisom pojedine stvari ili prava iz lista B1 – B6 u list odgovarajuće brojne oznake lista BI – BVI, tako da se upisuje broj i podbroj lista iz kojeg se prenosi i vrsta (naziv) stvari ili prava sa svim upisanim identifikacijskim oznakama. Jednako se upisuje ako se novo pravo stječe na pojedinoj stvari, pokretnini ili pravu iz skupine stvari ili prava upisanih skupno pod jednim rednim brojem. (Na primjer: pokretnina koja je upisana u B1 u grupi »založno pravo« radi upisa stjecanja prava vlasništva na istoj pokretnini, ona ostaje upisana u B1 i prenosi se upisom u list B III).
(3) Pokretnine odnosno stvari i dionice koje su upisane skupno pod jednim rednim brojem upisuju se tako da se u list odgovarajuće brojne oznake BI – BVI upisuje odnosni broj lista B1 – B6, s podbrojem tog lista i rednog broja pod kojim je prvobitno upisana pokretnina ili dionica.
(4) U listovima B1 – B6 u napomenu se unosi bilješka o oznaci i broju lista BI – BVI u koji je pokretnina, stvar ili pravo prenesena i upisana.
Članak 19.
(1) Nova radnja osiguranja, ovrhe ili novo pravo, po pravilima članka 17. ovoga Pravilnika, upisuju se u istom ulošku dijela C na odgovarajućim listovima CI – CVI, tako da se uz taj upis u napomeni upisuje bilješka o prethodnom upisu.
(2) Nova radnja osiguranja, ovrhe ili novo pravo po vrsti i sadržaju i opsegu je u pravilu različito od upisanog prava, pa se upisuje na onaj broj lista CI – CVI koji je člankom 17. ovoga Pravilnika propisan za pokretninu odnosno pravo ili radnju ovrhe koja se upisuje. (Na primjer: umjesto upisanog založnog prava u listu C1 upisuje se pravo vlasništva u listu CIII; na pravu vlasništva upisanom u C3 upisuje se zabrana otuđenja i/ili opterećenja iste stvari u CV).
(3) Ako se nakon provedenog upisa predlaže upis iste vrste, sadržaja i opsega, isti će Služba upisa odbaciti.
2. Zbirka
isprava
Članak 20.
(1) Zbirka isprava nastaje ulaganjem isprava na temelju kojih je izvršen upis u Upisnik.
(2) Zbirka isprava vodi se i čuva po pojedinim ulošcima, zajednički za sve godine upisa u glavnu knjigu Upisnika na svakom upisničkom mjestu Službe upisa gdje se čuva tri godine od godine upisa nakon kojeg vremena se čuva u arhivi Financijske agencije.
(3) Kod ulaganja u zbirku isprava svaka isprava označit će se kraticom iz dnevnika primitaka prijedloga za upis (Up), rednim brojem iz dnevnika, brojem upisničkog mjesta i posljednjim dvjema brojkama godine upisa, npr. »Up. br. 33-301/06.« (obrazac broj 10).
(4) Isprave će se poredati prema brojevima dnevnika za svaku godinu upisa, odvojeno od drugih predmeta i pomoćnih knjiga Upisnika, ukoričeno i uvezano u sveske umjerene debljine, i to do 31. ožujka tekuće godine za prethodnu godinu.
(5) Elektroničke isprave čuvaju se u skladu s člankom 20. Zakona o elektroničkoj ispravi (»Narodne novine« broj 150/05).
3. Dnevnik i
pomoćne knjige
Članak 21.
(1) Kod Službe upisa vode se:
1. Dnevnik prijedloga za upis, prigovora, podnesaka i drugih pismena.
2. Imenik vjerovnika, predlagatelja osiguranja i ovrhovoditelja.
3. Imenik dužnika, protivnika osiguranja i ovršenika.
4. Očevidnici pokretnina; prava; drugih stvari na kojima se upisom stječu Zakonom propisane mjere i prava. Očevidnici će se voditi na način jednak njihovom vođenju u javnoj evidenciji odnosno javnim knjigama.
5. Evidencija
zaključaka.
Napomena: Ostatak Pravilnika
ispušten je u ovom neformalnom prikazu na stranicama Poslovnog foruma.
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga |