POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 


Klikni za pregled priloga

NOVI PREGLED PROPISA

Ugovori

Banke

Biljno zdravstvo

Zdravstveno osiguranje

Državne potpore

Državni službenici

Elektronička isprava

Elektronička trgovina

Elektronički mediji

Financijsko osiguranje

Gradnja

Hrana

Informacijska sigurnost

Investicijski fondovi

Izmjera i katastar

Kazneni postupak

Kazneni zakon

Kemikalije

Kreditne unije

Kvaliteta zdravstvene zaštite

Lijekovi

Nasljeđivanje

Obavljanje djelatnosti

Obiteljski zakon

Obrazovanje odraslih

Obrt

Obvezni odnosi (ZOO)

Obvezno zdravstveno osiguranje

Opći upravni postupak

Oružje

Osiguranje

Osiguranje u prometu

Ovrha - Ovršni zakon

Parnični postupak

Primjeri ugovora

Porez na dobit

Porez na dohodak

Porez na kavu

Posredovanje u prometu nekretnina

Poticanje ulaganja

Predmeti opće uporabe

Prekršajni zakon

Prijevoz - linijski

Prijevoz opasnih tvari

Prostorno uređenje i gradnja

Rad - Zakon o radu

Računovodstvo

Revizija

Stranci

Sudovi

Šport

Šume

Tajnost podataka

Trgovačka društva

Udomiteljstvo

Udžbenici za školu

Ugostiteljska djelatnost

Umirovljenički fond

Usluge u turizmu

Veterinarstvo

Volonterstvo

Zabrane u zakonima

Zakon o leasingu

Zaštita bilja

Zakon o radu

Zaštita na radu

Zaštita okoliša

Zaštita potrošača

Zaštita prirode

Zaštita pučanstva

Zaštita životinja

Javna nabava

NOVI PREGLED PROPISA



SEARCH

PRETRAŽIVANJE
svih objavljenih tekstova


Pregled svih usluga za poduzetnike



IZRADA WEB STRANICA

Naručite izradu modernih web stranica. U svega nekoliko minuta, kreirajte vrhunsku web stranicu uz pomoć naših CMS web stranica. Moderni dizajni za Vaše web stranice. Korištenje CMS web stranica slično je kao korištenje Facebooka, ne zahtjeva znanje kodiranja i programiranja. Započnite pisati, dodajte nekoliko fotografija i imate brzo svoju prvu web stranicu. Mijenjajte dizajn svoje stranice s lakoćom. Kreirajte web stranicu svoje tvrtke, web stranicu obrta, web stranicu udruge, započnite pisati blog...

Mobilna responzivnost web stranica je prilagođavanje web stranice svim preglednicima (mobitel, tablet, računalo) i mora se implementirati na sve web stranice. Besplatna optimizacija za tražilice; SEO optimizacija omogućava vašoj web stranici da se prikazuje u prvih deset rezultata na tražilicama za pojmove koje pretražuju vaši budući kupci.

Dizajn responzivnih web stranica, registracija domene, izrada CMS stranica, ugradnja web shopa, implementacija plaćanja karticama, ugradnja Google analyticsa, siguran hosting, prijava na tražilice, reklama na društvenim mrežama, ugradnja kontakt formulara za upite sa web stranica...

Iskoristite ponudu: izrada web stranica i hosting po najnižim cijenama. Besplatna prijava na tražilice, besplatni e-mail, besplatna .hr domena, besplatna podrška za internet marketing...

>> Link na ponudu za izradu web stranica >>

Kontakt:
Poslovni Forum d.o.o.

Link - Kontakt informacije

Napomena: Ne dajemo besplatne pravne savjete!




Ažurirano: 26. 12. 2024.












POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga



HRVATSKA GOSPODARSKA KOMORA
Na temelju članka 18. Zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori (»Narodne novine«, broj 66/91 i 73/91) i članka 21. točke 1. podtočke 3. Statuta Hrvatske gospodarske komore (»Narodne novine«, br. 11/94 – pročišćeni tekst, 108/95 i 19/96) Skupština Hrvatske gospodarske komore na svojoj 3. sjednici održanoj 10. srpnja 2001. godine, donijela je, nakon usvajanja Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o Sudu časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori na istoj sjednici, sljedeći PROČIŠĆENI TEKST

PRAVILNIKA O SUDU ČASTI
PRI HRVATSKOJ GOSPODARSKOJ KOMORI




I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Sud časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori je Sud ustanovljen u skladu sa zakonom, Statutom HGK i ovim pravilnikom.

Članak 2.

Naziv suda je: Sud časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (u daljnjem tekstu Sud) Sjedište Suda je u Zagrebu.

Sud ima svoj pečat s natpisom: Sud časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Članak 3.

Sud je u vršenju svoje funkcije nezavisan i sudi na temelju Ustava, zakona, priznatih međunarodnih pravila, podzakonskih akata, općih akata Komore i dobrih poslovnih običaja.

Članak 4.

U postupku pred Sudom na odgovarajući se način primjenjuju odredbe glave I-XXVI Zakona o parničnom postupku, koji je preuzet Zakonom o preuzimanju Zakona o parničnom postupku (»Narodne novine«, broj 53/91) kao zakon Republike Hrvatske ako nisu u suprotnosti s odredbama ovog Pravilnika, osim odredbi o presudi zbog izostanka i na temelju priznanja, sudskoj nagodbi i reviziji.

Članak 5.

Sud sudi u vijeću.

Ročišta se održavaju u sjedištu Suda, a mogu se održavati i izvan sjedišta Suda.

Članak 6.

Sudionici u postupku i druge članice Komore dužni su dostaviti Sudu svoje opće akte koji su mu potrebni za odlučivanje.

Članak 7.

Hrvatska gospodarska komora (u daljnjem tekstu Komora) vrši opći nadzor, nad administrativnim i materijalnim poslovanjem Suda i osigurava sredstva potrebna za njegovu djelatnost.

Članak 8.

Godišnji izvještaj o radu Sud podnosi Skupštini Komore i nadležnom republičkom organu za pravosuđe.

II. NADLEŽNOST SUDA

Članak 9.

Sud časti sudi članicama Komore zbog povreda dobrih poslovnih običaja u obavljanju gospodarskih djelatnosti i prometa roba i usluga na području Komore, kao i zbog povrede statuta i drugih općih akata Komore, bilo da to članice učine u međusobnom poslovanju ili prema trećim osobama kad je za takvo ponašanje predviđeno izricanje mjere protiv narušavanja društvene discipline.

Članak 10.

Za povrede iz članka 9. ovoga Pravilnika Sud može izreći sljedeće mjere:

1. opomenu,

2. javnu opomenu uz objavljivanje na sjednici Skupštine Komore,

3. javnu opomenu uz objavljivanje u tisku.

III. UREĐENJE SUDA

1. Organi Suda

Članak 11.

Organi suda jesu predsjedništvo: predsjednik, dva zamjenika predsjednika, sudska vijeća i tajnik.

Upravni odbor Komore bira predsjednika Suda, dva zamjenika predsjednika, 50 sudaca na listu sudaca za prvostupanjsko vijeće i 20 sudaca na listu sudaca za drugostupanjsko vijeće Suda.

Članak 12.

Mandat organa Suda traje četiri godine s tim da iste osobe po isteku mandata mogu biti ponovno birane.

Članak 13.

Za organe Suda može biti biran svaki punoljetni radnik članice Komore koji ima potrebno iskustvo i uživa ugled u sredini u kojoj živi i radi.

Za predsjednika Suda, njegove zamjenike i tajnika mogu biti birane osobe koje imaju, pored svojstava iz stavka 1. ovoga članka i stručnu spremu diplomiranog pravnika i odgovarajuće radno iskustvo.

Za suce mogu biti birani i suci drugih sudova, sveučilišni profesori i drugi znanstveni radnici te drugi istaknuti stručnjaci.

Članak 14.

Za organe Suda ne može biti biran delegat u Skupštini Komore, član Upravnog odbora i osim za tajnika, radnici stručne službe Komore.

Tajnik suda je radnik stručne službe Komore.

Članak 15.

Prije stupanja na dužnost predsjednik i zamjenici predsjednika Suda, kao i svi izabrani suci za prvostupanjsko i drugostupanjsko vijeće daju svečanu izjavu pred predsjednikom Hrvatske gospodarske komore, koja izjava glasi:

»Izjavljujem da ću se u svom radu pridržavati Ustava RH, zakona i drugih podzakonskih akata, općih akata i morala društva i da ću povjerenu funkciju vršiti savjesno i nepristrano.«

Članak 16.

Predsjedništvo suda čine predsjednik, dva zamjenika i tajnik.

Predsjedništvo vodi brigu o zakonitosti u radu Suda, razmatra izvještaje o radu Suda i o tome obavještava Skupštinu Komore te vrši druge poslove određene ovim pravilnikom ili drugim općim aktima Suda.

Članak 17.

Predsjednik predstavlja i zastupa Sud časti, brine se o održavanju i razvijanju suradnje s drugim istim ili sličnim sudovima, organima ili tijelima iz zemlje i inozemstva, a čija djelatnost je od neposrednog interesa za rad Suda časti, vodi računa o hitnosti postupka pred Sudom, te vrši druge poslove utvrđene ovim Pravilnikom a u svrhu što boljeg i kvalitetnijeg ostvarivanja ciljeva zbog kojih je ovaj Sud i utemeljen.

Zamjenici predsjednika Suda časti pomažu predsjedniku u njegovom radu i vrše prava i obveze predsjednika Suda časti u njegovoj odsutnosti ili po njegovom nalogu.

Članak 18.

Tajnik Suda vodi poslovanje i organizira rad Suda, daje potrebna uputstva za postupanje pred Sudom, prima tužbe, prigovore i druge podneske stranaka, predlaže Predsjedniku članove prvostupanjskih i drugostupanjskih vijeća u svakom pojedinom slučaju, vodi evidenciju o mjerama koje su pravomoćnom odlukom suda izrečene članovima Komore, sudjeluje u izradi analiza i izvještaja Suda i vrši druge poslove sudske uprave kojima se osiguravaju uvjeti za rad Suda.

Nakon primitka prijave tajnik suda poziva stranke u sporu na saslušanje u prethodnom postupku radi pokušaja mirnog rješenja nastalog spora. Ako mirenje nije uspjelo, postupak će se nastaviti pred prvostupanjskim vijećem Suda časti.

Članak 19.

Tajnik suda imenuje Upravni odbor Komore.

Članak 20.

Radi obavljanja poslova sudske uprave tajniku Suda časti pomažu i drugi radnici Hrvatske gospodarske komore.

Radi ekonomičnosti postupka tajnik Suda časti može, uz suglasnost Predsjednika Suda, ovlastiti stručnog radnika neke od županijskih komora da obavi prethodni postupak mirenja ako se radi o postupku u kojem obje stranke ili jedna od njih ima prebivalište odnosno sjedište sa područja kojeg pokriva ta županijska komora.

U slučaju iz prethodnog stavka, ako postupak mirenja nije uspio, tajnik Suda časti može, uz suglasnost Predsjednika Suda, ovlastiti stručnog radnika neke od županijskih komora da organizira provođenje prvostupanjskog postupka pred vijećem koje će se sastaviti od sudaca koji imaju prebivalište sa područja te županijske komore.

2. Vijeće Suda

Članak 21.

U postupku pred Sudom u prvom stupnju sudi vijeće sastavljeno od jednog suca kao predsjednika vijeća i dvojice sudaca.

Sastav vijeća za svaki pojedini slučaj određuje predsjednik odnosno zamjenik predsjednika Suda, s liste sudaca za prvostupanjska vijeća, na prijedlog tajnika Suda.

Za predsjednika vijeća može biti određen i drugi zamjenik predsjednika Suda. Jedan član vijeća treba poznavati djelatnost kojoj pripada prijavljeni.

Članak 22.

U postupku pred Sudom u drugom stupnju sudi vijeće sastavljeno od jednog suca kao predsjednika vijeća i četiri suca.

Sastav vijeća za svaki pojedini slučaj određuje predsjednik Suda s liste sudaca za drugostupanjsko vijeće, na prijedlog tajnika Suda.

Za predsjednika vijeća odnosno suca drugostupanjskog vijeća može biti određen zamjenik predsjednika Suda ako nije određivao prvostupanjsko vijeće u tom predmetu niti bio predsjednik vijeća.

Predsjednik drugostupanjskog vijeća mora imati položen pravosudni ispit.

IV. POSTUPAK PRED SUDOM

Članak 23.

Postupak pred Sudom časti pokreće se prijavom.

Prijava se može podnijeti u roku od tri mjeseca od dana saznanja za učinjenu povredu i učinioca, a najkasnije u roku od 6 mjeseci od dana kada je povreda učinjena.

Uz prijavu treba priložiti dokumente kojima se dokazuju navodi prijave. Ukoliko je prijava nerazumljiva ili ne sadrži sve što je potrebno da bi se po njoj moglo postupiti, Sud će podnosioca pozvati da prijavu dopuni odnosno ispravi u određenom roku. Ako podnosilac prijave ne postupi po nalogu suda, tajništvo će prijavu odbaciti.

Članak 24.

Ako s ročišta za glavnu raspravu izostanu obje stranke koje su uredno pozvane, vijeće će prema okolnostima odlučiti da li će se rasprava održati ili odložiti.

Članak 25.

Prije zaključenja glavne rasprave predsjednik vijeća daje riječ strankama odnosno njihovim zastupnicima.

Članak 26.

U presudi Sud odlučuje da li je prijavljeni odgovoran za djelo koje mu se stavlja na teret ili ga se oslobađa od odgovornosti.

Članak 27.

Presuda se dostavlja sudionicima i oštećeniku.

Članak 28.

O žalbi protiv presude odlučuje drugostupanjsko vijeće iz članka 22. stavka 1. ovog pravilnika.

V. TROŠKOVI POSTUPKA

Članak 29.

U postupku pred Sudom ne plaća se taksa.

Članak 30.

U troškove postupka pred Sudom spadaju i iznosi isplaćeni sucima u ime naknade i nagrade za njihov rad u skladu s općim aktom Upravnog odbora Komore.

Članak 31.

Iznos naknade i nagrada koje se isplaćuju svjedocima, vještacima i drugim osobama koje sudjeluju u postupku određuju predsjednik Suda na prijedlog tajnika u granicama i na način utvrđen općim aktom Upravnog odbora Komore.

VI. IZVRŠENJE MJERA

Članak 32.

Mjera opomene izvršava se samo dostavljanjem pravomoćne presude prijavljenom protiv kojeg je izrečena.

Mjera javne opomene uz objavljivanje na sjednici Skupštine Hrvatske gospodarske komore izvršava se objavljivanjem pravomoćne presude u skraćenom obliku na sjednici Skupštine Hrvatske gospodarske komore i objavom u glasilu Hrvatske gospodarske Komore »HGK Info«.

Mjera javne opomene uz objavljivanje u javnom tisku izvršava se objavljivanjem pravomoćne presude u skraćenom obliku o trošku prijavljenoga u nekom od dnevnih ili tjednih glasila, kako je to već određeno u presudi.

Ukoliko prijavljeni kojem je izrečena mjera javne opomene uz objavljivanje u javnom tisku odbije nadoknaditi trošak objave presude u skraćenom obliku u nekom od dnevnih ili tjednih glasila, isto može učiniti Hrvatska gospodarska komora o svom trošku ukoliko smatra da će time biti zaštićen interes i pravo prijavitelja te ostvaren cilj rada Suda časti pri HGK.

Mjera se ne može izvršiti nakon proteka roka od dvije godine od njenog donošenja.

VII. EVIDENTIRANJE I BRISANJE MJERA

Članak 33.

Pravomoćne presude upisuju se u registar mjera Suda.

Članak 34.

Mjera opomene briše se iz registra mjera Suda po proteku roka od jedne godine, mjera javne opomene uz objavljivanje na sjednici Skupštine Komore po proteku roka od dvije godine, a mjera javne opomene uz objavljivanje u štampi po proteku roka od tri godine od pravomoćnosti presude, ako prijavljenom u tom roku nije izrečena nova mjera.

VIII. ZAVRŠNA ODREDBA

Članak 35.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana nakon objave u »Narodnim novinama«.

Broj: I-2920/1-2001.
Zagreb, 10. srpnja 2001.

Predsjednik
Nadan Vidošević, v. r.

------------------------------------------

Objavljeno u Narodnim novinama, broj 64/01 od 16.07.2001. g.