Poslovni Forum - naslovna      Baza podataka      Primjer baze      Adresar      WEB katalog      Izrada WEB stranica

 DIONIČKO DRUŠTVO - II dio

DIONIČKO DRUŠTVO - PRVI DIO

Glavna skupština


Ako zakonom nije drugačije određeno, dioničari u poslovima dioničkog društva svoja prava ostvaruju na glavnoj skupštini.
Članovi uprave i nadzornog odbora moraju sudjelovati u radu glavne skupštine.
Glavna skupština odlučuje u pitanjima koja su izričto određena zakonom i statutom dioničkog društva, a osobito o:
1. izboru i razrješenju članova nadzornog odbora, osim ako ih se ne imenuje u taj odbor,
2. godišnjim financijskim izvješćima i upotrebi dobiti,
3. davanju razrješnice članovima uprave i nadzornog odbora,
4. imenovanju revizora društva.
5. izmjenama statuta,
6. povećanju i smanjenju temeljnoga kapitala dioničkog društva,
7. imenovanju revizora za ispitivanje radnji obavljenih u osnivanju društva ili radnji vođenja poslova društva,
8. prestanku društva.

O pitanjima vođenja poslova društva glavna skupština može odlučivati samo onda ako to od nje zatraži uprava društva.
Odluke o godišnjim financijskim izvješćima i upotrebi dobiti i povećanju i smanjenju temeljnoga kapitala dioničkog društva glavna skupština može donijeti tek nakon što joj nadzorni odbor podnese izvješće u skladu sa odredbama Zakona o trgovačkim društvima..

Glavna skupština odlučuje o davanju razrješnice članovima uprave i nadzornog odbora. O davanju razrješnice pojedinome članu glasuje se odvojeno, ako tako odluči glavna skupština ili ako to zatraže dioničari čiji udjeli zajedno čine najmanje deseti dio temeljnoga kapitala dioničkog društva.

Davanjem razrješnice glavna skupština odobrava kako su članovi uprave i nadzornog odbora vodili društvo. To nema značaj odricanja od zahtjeva za naknadom štete s naslova odgovornosti koji se može postaviti prema osobama kojima je dana razrješnica.

Rasprava o davanju razrješnice mora se voditi zajedno s raspravom o upotrebi tekuće dobiti. Uprava mora podastrijeti glavnojskupštini godišnja financijska izvješća, izvješće o stanju dioničkog društva i izvješće nadzornog odbora.

Glavnu skupštinu mora se sazvati u slučajevima određenim zakonom i statutom kao i uvijek onda kada to zahtijevaju interesi dioničkog društva.
Glavnu skupštinu saziva uprava koja o tome odlučuje običnom većinom glasova.
Za donošenje odluke o sazivanju glavne skupštine ovlaštene su osobe koje su trgovačkom registru upisane kao članovi uprave. Pri tome se ne dira u pravo ostalih osoba koje su po zakonu i statutu ovlaštene sazvati glavnu skupštinu.
Sazivanje glavne skupštine objavljuje se u glasilu društva. Odluka o sazivanju glavne skupštine mora sadržavati tvrtku i sjedište društva, vrijeme i mjesto održavanja glavne skupštine i uvjete koji se moraju ispuniti za sudjelovanje u glavnoj
skupštini te za korištenje pravom glasa.
Ako u statutu nije drugačije određeno, glavna skupština se održava u sjedištu društva. Kotiraju li dionice društva na burzi, glavna skupština se, ako statutom nije drugačije određeno, može održati i u sjedištu burze.

Glavnu skupštinu mora se sazvati ako to u pisanom obliku zatraže dioničari koji zajedno imaju udjele u visini od dvadesetoga dijela temeljnoga kapitala društva i navedu svrhu i razlog sazivanja te skupštine. Zahtjev treba uputiti upravi. Statutom
se može odrediti da to pravo imaju i dioničari koji zajedno imaju udjele koji su manji od onih propisanih u ovome stavku.
Dioničari u tom slučaju mogu na isti način zahtijevati i da se objavi predmet odlučivanja na glavnoj skupštini.
Ne udovolji li se njihovu zahtjevu, sud može ovlastiti dioničare koji su postavili zahtjev da sami sazovu glavnu skupštinu, odnosno da objave predmet odlučivanja na toj skupštini. Sud može istovremeno imenovati predsjednika glavne skupštine.
Glavnu skupštinu mora se sazvati najmanje mjesec dana prije dana njezina održavanja.

Statutom se sudjelovanje na glavnoj skupštini i korištenje pravom glasa može uvjetovati s time da se dionice određeno vrijeme prije održavanja glavne skupštine moraju pohraniti i da dioničari unaprijed prijave svoje sudjelovanje na glavnoj skupštini.
Predviđa li statut takvu odredbu, rok za sazivanje glavne skupštine umjesto prema danu održavanja glavne skupštine računa se prema danu do čijeg isteka treba pohraniti dionice, odnosno prijaviti sudjelovanje na glavnoj skupštini.

Zavisi li po statutu sudjelovanje u glavnoj skupštini ili pravo da se na njoj glasuje od toga da se dionice pohrane do određenoga vremena prije glavne skupštine, uvjetu je udovoljeno ako se to učini najkasnije desetoga dana pred održavanjem glavne skupštine. Ako se statutom ne odredi drugačije, tome je uvjetu udovoljeno pohrane li se dionice kod javnog bilježnika ili kod financijske institucije koja se bavi čuvanjem vrijednosnih papira.

Ako je uvjet da se sudjeluje na glavnoj skupštini ili da se na njoj ostvaruje pravo glasa da se dioničari prijave prije održavanja glavne skupštine, tome je uvjetu udovoljeno ako se to učini najkasnije desetoga dana prije održavanja glavne skupštine.

Dnevni red glavne skupštine objavljuje se u glasilu društva zajedno s pozivom na skupštinu. Ako dioničari koji zajedno imaju udjele u iznosu od dvadesetoga dijela temeljnoga kapitala društva nakon što je sazvana glavnu skupština zahtijevaju da se objavi predmet odlučivanja na glavnoj skupštini, to se mora učiniti u roku od deset dana nakon što je objavljeno sazivanje glavne skupštine.
Ako glavna skupština treba odlučiti o izmjeni statuta ili o sklapanju ugovora koji je valjan samo ako glavna skupština na njega dade suglasnost, moraju se objaviti prijedlog izmjena statuta, odnosno bitni sadržaj ugovora.
Za svaku točku dnevnoga reda o kojoj treba da odlučuje glavna skupština uprava i nadzorni odbor moraju, a ako se radi o izboru članova nadzornog odbora i revizora samo nadzorni odbor, navesti u objavi dnevnoga rada i prijedloge odluka
što ih treba donijeti.
Na glavnoj skupštini ne može se odlučivati o točkama dnevnoga reda koje nisu valjano objavljene.

Uprava mora u roku od dvanaest dana od objave sazivanja glavne skupštine priopćiti financijskim institucijama i udruženjima dioničara koji su na posljednjoj glavnoj skupštini glasovali u ime dioničara ili koji to zahtijevaju da je sazvana glavna skupština te zahtjeve i prijedloge dioničara uz navođenje njihovih imena, obrazloženja i stavova uprave.
Isto priopćenje uprava mora poslati dioničarima:
1. koji su pohranili dionice u dioničkom društvu ili
2. koji su zatražili da im se pošalje priopćenje.

Svaki član nadzornog odbora može zatražiti da mu uprava pošalje priopćenje o naprijed navedenom.
Svaki dioničar koji je pohranio dionice u društvu ili je kao dioničar upisan u knjizi dionica i svaki član nadzornog odbora može zahtijevati da mu uprava u pisanom obliku priopći odluke koje donese glavna skupština.

Prijedlozi dioničara moraju se priopćiti u roku od tjedan dana nakon što se u glasilu društva objavi sazivanje glavne skupštine pošalje društvu obrazloženi prijedlog i priopći da želi na glavnoj skupštini protusloviti nekome prijedlogu uprave i nadzornog odbora i pridobiti ostale dioničare da glasuju za ono što on predlaže.

Protuprijedlog i obrazloženje ne moraju se priopćiti:
1. ako bi se objavom počinilo kazneno djelo ili prekršaj,
2. ako bi protuprijedlog doveo do odluke glavne skupštine koja bi bila protivna zakonu ili statutu,
3. ako obrazloženje protuprijedloga u bitnim pitanjima sadržava očito pogrešne podatke ili podatke koji mogu zavesti dioničare,
4. ako je protuprijedlog dioničara, utemeljen na istome činjeničnome stanju, bio već priopćen glavnoj skupštini,
5. ako je isti protuprijedlog dioničara s bitno istim obrazloženjem u posljednjih pet godina najmanje dva puta bio priopćen glavnoj skupštini i za njega su se izjasnili dioničari čije dionice čine manje od dvadesetine temeljnoga kapitala društva,
6. ako je vidljivo da dioničar neće sudjelovati u glavnoj skupštini niti će ga itko na njoj zastupati,
7. ako u posljednje dvije godine na dvije glavne skupštine dioničar nije sam ni preko zastupnika stavio neki protuprijedlog kojega je priopćio.

Obrazloženje ne treba priopćavati, ako sadržava ukupno više od sto riječi.
Postavi li više dioničara protuprijedloge o istome pitanju, uprava ih može povezati zajedno s obrazloženjima.

Na stavljanje prijedloga dioničara o izboru članova nadzornog odbora ili o imenovanju revizora društva na odgovarajući se način primjenjuju odredbe naprijed navedene. Prijedlog ne mora biti obrazložen.
Financijska institucija koja za dioničare drži dionice u pohrani mora priopćenja koja dobije proslijediti dioničarima bez odgađanja.

Ako financijska institucija ima nakanu glasovati za dioničare na glavnoj skupštini, mora im priopćiti vlastite prijedloge za glasovanje o pojedinim točkama dnevnoga reda. U tim prijedlozima ona se mora rukovoditi interesima dioničara.
Financijska institucija mora od dioničara tražiti upute o tome kako da glasuje i upozoriti ih da će u slučaju ako ih na vrijeme ne dobije glasovati onako kako im je to već priopćila. Uz traženje uputa o glasovanju financijska institucija mora dioničarima dostaviti obrazac na kojemu oni mogu dati upute za glasovanje o pitanjima koja su na dnevnome redu glavne skupštine.

Ako dioničar nakon sazivanja glavne skupštine dade financijskoj instituciji u pisanome obliku upute o tome kako da glasuje, ona mu ne mora priopćavati vlastite prijedloge o glasovanju.

Odgovornost financijske institucije za štetu pričinjenu dioničarima zbog povrede obveza naprijed opisanih ne može se unaprijed isključiti ni ograničiti. Isto vrijedi i za udruženja dioničara.

Na glavnoj skupštini mora se sastaviti popis svih prisutnih i zastupanih dioničara te njihovih zastupnika uz navođenje imena, prezimena i prebivališta kao i nominalnog iznosa svake od zastupljenih dionica i uz navođenje njezina roda.
Popis treba napraviti na temelju predočenih isprava o dionicama, potvrda o dionicama, odnosno na temelju punomoći za zastupanje dioničara na glavnoj skupštini dioničkog društva.
Ako su financijskoj instituciji ili udruženju dioničara dane punomoći za glasovanje na glavnoj skupštini i njihovi punomoćnici glasuju i njihovo ime, treba posebno navesti nominalne iznose i rodove dionica glede kojih im je dano pravo da glasuju na glavnoj skupštini. Ne moraju se navesti imena dioničara koji su dali punomoć za glasovanje.
Onaj koga dioničar ovlasti da u vlastito ime glasuje na temelju dionica koje mu ne pripadaju, mora radi unošenja u popis posebno navesti nominalni iznos i rodove dionica. To vrijedi i za dionice koje glase na ime za koje je ovlaštenik dioničar koji je upisan u knjizi dionica.
Popis treba ostaviti na uvid svim sudionicima glavne skupštine prije prvoga glasovanja. Potpisuje ga predsjednik glavne skupštine.

Svaka odluka glavne skupštine mora se navesti u zapisniku kojega sastavlja javni bilježnik. U zapisniku se navode mjesto i vrijeme održavanja glavne skupštine, ime i prezime javnog bilježnika te način i rezultat glasovanja i utvrđenje predsjednika o donesenim odlukama. Zastupniku treba priložiti popis sudionika na glavnoj skupštini i dokaz o sazivanju glavne skupštine. Dokaze o sazivanju glavne skupštine ne treba priložiti, ako su uz navođenje njihova sadržaja navedeni u zapisniku. Zapisnik potpisuje javni bilježnik. Nije potrebno da se navedu svjedoci.
Uprava mora bez odgađanja po održanoj glavnoj skupštini dostaviti registarskome sudu javno ovjereni primjerak zapisnika s prilozima.

Uprava mora na glavnoj skupštini dati svakome dioničaru na njegov zahtjev obavještenja o poslovima društva, ako je to potrebno za prosudbu pitanja koja su na dnevnome redu. Obveza davanja obavještenja odnosi se i na pravne i poslovne odnose društva s povezanim društvima.

Uprava može uskratiti davanje obavijesti:
1. ako bi ono prema razumnoj gospodarskoj prosudbi moglo prouzročiti štetu društvu ili s njime povezanome društvu,
2. o poreskim davanjima ili o visini pojedinih od njih,
3. o razlici između vrijednosti s kojom su pojedini predmeti navedeni u poslovnim knjigama društva i njihove više vrijednosti, osim ako glavna skupština potvrdi godišnja financijska izvješća,
4. o metodama izrade financijskih izvješća društva i procjene vrijednosti imovine, prihoda i rashoda ako je navođenje tih metoda u prilogu spomenutih izvješća dovoljno za to da se dobije prava slika imovinskog i financijskog stanja te stanja dobiti društva,
5. ako bi davanjem obavijesti uprava učinila neku kažnjivu radnju.

Ako je nekome dioničaru zbog njegova svojstva dioničara dana obavijest izvan glavne skupštine, ona se na glavnoj skupštini mora dati svakome dioničaru društva na njegov zahtjev pa i onda kada nije potrebna za prosudbu pitanja koja su na dnevnome redu.
Ako je dioničaru uskraćena obavijest, on može tražiti da se njegovo pitanje i razlog zbog kojega mu je bio uskraćen odgovor navedu u zapisniku o radu glavne skupštine.
Sud kao isključivo nadležan odlučuje o zahtjevu dioničara o tome mora li uprava dati obavještenja.

Takav zahtjev pri sudu može podići svaki dioničar kome nije dano obavještenje, a ako je o točki dnevnoga reda na koju se obavještenje odnosi na glavnoj skupštini donesena odluka, i svaki dioničar koji je prisustvovao skupštini i u zapisnik izjavio svoje protivljenje donesenoj odluci. Zahtjev se mora podići u roku 15 dana od dana kada je održana glavna skupština na kojoj je odbijeno da se dade obavještenje.

Pravo glasa

Statutom se može odrediti da je za donošenje odluka potrebna određena zastupljenost dioničara na glavnoj skupštini. Pri sazivanju glavne skupštine mora se odrediti kada će se održati naredna glavna skupština, ako na onoj koja je sazvana ne bude kvoruma koji je određen statutom. Ako statutom nije drugačije određeno, tako održana glavna skupština može valjano odlučivati bez obzira na broj dioničara koji su na njoj zastupljeni.

Na glavnoj skupštini odluke se donose većinom danih glasova (obična većina), ako se zakonom ili statutom ne odredi da je za to potrebna neka veća većina ili se zahtijeva i ispunjenje dodatnih pretpostavki.

Pravo glasa ostvaruje se prema nominalnim iznosima dionica. Statutom se pravo glasa može ograničiti tako da pojedini dioničar ne može imati više od određenoga najvećega broja glasova ili postotka od svih glasova. Statutom se može odrediti da se dionicama koje pripadaju nekome dioničaru smatraju i dionice koje netko drugi drži za njegov račun. Ako je dioničar trgovačko društvo, statutom se može odrediti da se dionicama koje mu pripadaju smatraju i dionice društva koje je o njemu ovisno, društva koje je u odnosu na njega vladajuće, društva koje je s njime povezano u obliku koncerna ili dionice koje netko treći drži za račun tih društava. Ne mogu se postaviti ograničenja koja bi se odnosila samo na pojedine dioničare.

Pravo glasa stječe se potpunom uplatom uloga. Statutom se može odrediti da se pravo glasa stječe već kada se za dionice uplati zakonom ili statutom određeni najniži iznos uloga. Za dionice za koje se uplati spomenuti najniži iznos uloga, stječe se pravo na jedan glas. Kod većih uloga omjer stečenih prava glasa ravna se prema veličini onoga što je uplaćeno.

Ako se statutom ne odredi da se pravo glasa stječe prije potpune uplate uloga, a nijedna dionica još nije u cjelini uplaćena, omjer prava glasa određuje se prema visini uplaćenih uloga. Pri tome uplata najnižeg uloga daje pravo na jedan glas. U tim se slučajevima dijelovi glasova uzimaju u obzir samo onda, ako za dioničara koji ima pravo glasa daju pune glasove. Zalaganjem dionice dioničar ne gubi pravo glasa.

Dioničar može pravo glasa u glavnoj skupštini ostvariti i preko punomoćnika. Punomoć se mora dati u pisanom obliku. Punomoć treba predati društvu i ono je zadržava na čuvanju. Način glasovanja određuje se statutom.

Financijske institucije mogu ostvarivati pravo glasa iz dionica koje glase na donositelja koje im ne pripadaju samo onda ako su za to ovlaštene pisanom punomoćju. Punomoć se može izdati određenoj financiskoj instituciji i ne može trajati dulje od petnaest mjeseci, a može se opozvati u svako doba. Rok trajanja punomoći teče od dana kada je izdana. Opunomoćena financijska institucija može ovlastiti i osobe koje nisu njezini namještenici da na temelju punomoći koje im izda, ostvaruju pravo glasa opisano naprijed samo ako je to dopušteno u punomoći koju su joj dali dioničari.

Financijska institucija može ostvarivati pravo glasa tako da imenuje dioničara u čije ime djeluje Kada je to od oređeno u punomoći, financijska institucija može ostvarivati pravo glasa i u ime onoga koga se to tiče. Ostvaruje li ta institucija pravo glasa s navođenjem imena dioničara za koga to čini, punomoć mora predati društvu i ona ostaje kod njega na čuvanju. Ostvaruje li pravo glasa u ime onoga koga se to tiče, za ovlaštenje da ostvari pravo glasa dovoljno je da ispuni pretpostavke koje se za to traže statutom društva. Ako statut o tome nema odredaba, dovoljno je da društvu predoči ispravu o dionici ili potvrdu da je ona
pohranjena kod javnog bilježnika ili kod financijske institucije koja se bavi čuvanjem vrijednosnih papira.

Ako dioničar ne dade financijskoj instituciji naputak kako da glasuje, ona mora glasovati onako kako mu je priopćila na način propisan u Zakonu o trgovačkim društvima, osim ako iz okolnosti može zaključiti da bi dioničar, kada bi znao stanje stvari, odobrio drugačije glasovanje. Financijska institucija može ostvarivati pravo glasa iz dionica koje glase na ime a koje joj ne pripadaju, iako je u knjizi dionica upisana kao dioničar, samo na temelju pisanog ovlaštenja, a ako nije u toj knjizi upisana kao dioničar, samo ako
imenuje dioničara u čije ime djeluje na temelju pisane punomoći koja joj je dana.
Ako financijska institucija pri glasovanju odstupi od naputka dioničara ili, ako dioničar nije dao naputak, od svoga vlastitoga prijedloga kojega je priopćila dioničaru, ona to mora dioničaru priopćiti i navesti za to razloge.

Te odredbe na odgovarajući se način primjenjuju kada se glasuje preko:
1. udruženja dioničara,
2. rukovodnog osoblja ili namještenika financijske institucije ako su toj instituciji povjerene dionice koje joj ne pripadaju,
3. osobe koje se ponude da za dioničare ostvare pravo glasa u glavnoj skupštini.
To ne vrijedi za zakonske zastupnike niti za srodnike dioničara do četvrtoga stupnja srodstva.

Financijska institucija ne može unaprijed isključiti ni ograničiti odgovornost za štetu koja bi nastala povredom odredaba naprijed opisanih.

Nitko ne može ostvarivati pravo glasa za sebe ni za nekoga drugoga kada se odlučuje o tome da li da mu se dade razrješnica, o njegovu oslobođenju od odgovornosti ili o zahtjevu kojega društvo ima prema njemu. Za dionice iz kojih dioničar na taj način ne može ostvarivati pravo glasa, to za njega ne mogu učiniti ni druge osobe.
Ništav je ugovor kojim se dioničar obvezuje da će glasovati po uputama društva, uprave ili nadzornog odbora društva ili po uputama ovisnoga društva. Ništav je i ugovor s kojim se dioničar obvezuje da će glasovati za svaki prijedlog uprave ili nadzornog odbora društva.
Ako dioničar u skladu stavi prijedlog za izbor članova nadzornog odbora i na glavnoj skupštini zatraži da se oni izaberu, o njegovu se prijedlogu mora odlučiti prije odlučivanja o prijedlogu nadzornog odbora, ako to traže dioničari koji imaju dionice što čine ukupni udio od najmanje desetine temeljnoga kapitala zastupljenoga na glavnoj skupštini.

Posebne odluke

U Zakonu o trgovačkim društvima ili u statutu propisane posebne odluke određenih dioničara donose se na posebnoj skupštini samo tih dioničara ili odvojenim glasovanjem na glavnoj skupštini društva, ako zakon ne određuje što drugo. Na sazivanje posebne
skupštine samo tih dioničara, na njihovo sudjelovanje na njoj kao i na pravo obavještavanja dioničara primjenjuju se propisi o glavnoj skupštini društva, a na donošenje posebnih odluka na odgovarajući se način primjenjuju propisi o donošenju odluka na glavnoj skupštini društva.

Sazivanje posebne skupštine samo dioničara koji imaju pravo glasovati za posebnu odluku ili objavljivanje dnevnoga reda takve skupštine mogu zahtijevati oni dioničari koji imaju spomenuto pravo glasa čiji udjeli s kojima mogu sudjelovati u donošenju odluka zajedno čine deseti dio svih udjela na temelju kojih se može glasovati na takvoj skupštini.

Povlaštene dionice bez prava glasa

Povlaštene dionice daju dioničaru sva prava iz dionica koje imaju i drugi dioničari, ali se može odrediti da one ne daju pravo glasa u glavnoj skupštini društva (povlaštene dionice bez prava glasa).
Ako se povlaštenim dioničarima bez prava glasa u jednoj godini ne isplati ili im se samo djelomično isplati povlašteni iznos na ime dobiti pa im se to ni ne nadoknadi u narednoj godini pored punog iznosa koji treba da prime za tu godinu, oni stječu pravo glasa u glavnoj skupštini društva i imaju ga sve dok im se ne isplate zaostaci. U tom slučaju povlaštene se dionice uzimaju u obzir pri izračunavanju veličine sudjelovanja u temeljnome kapitalu koja se traži po zakonu ili po statutu društva.

Za odluku kojom se ukida ili ograničava povlaštenost potrebna je suglasnost povlaštenih dioničara.
Za izdavanje povlaštenih dionica te dionica koje su s njima izjednačene potrebna je suglasnost povlaštenih dioničara. Suglasnost nije potrebna ako je pri davanju povlaštenosti ili, isključi li se kasnije pravo glasa, pri tome isključenju bilo izričito predviđeno izdavanje takvih dionica. Povlaštenim dioničarima ne može se oduzeti pravo da stječu dionice koje se tako izdaju.
Povlašteni dioničari daju navedenu suglasnost odlukom koja se donosi na posebnoj skupštini tih dioničara ili posebnim glasovanjem na glavnoj skupštini društva. Za donošenje odluke potrebna je većina od najmanje tri četvrtine od danih glasova. Statutom se ne može odrediti da je za to potrebna veća većina niti se može zahtijevati ispunjenje dodatnih pretpostavki.
Ukine li se povlaštenost dionica, one postaju dionice s pravom glasa.

Posebna revizija

Radi ispitivanja radnji koje su provedene u osnivanju društva, ispitivanja vođenja poslova društva te mjera poduzetih za povećanje ili smanjenje temeljnoga kapitala društva, glavna skupština može običnom većinom glasova imenovati posebne revizore društva. U glasovanju o imenovanju posebnih revizora ne može u svoje ni u tuđe ime sudjelovati član uprave, odnosno nadzornog odbora, ako se ispitivanje revizora odnosi na ocjenu rada nekoga člana tih organa ili je u vezi s pokretanjem sudskog spora između društva i nekoga od tih osoba.

Odbije li glavna skupština imenovati posebne revizore, učinit će to sud na zahtjev dioničara koji zajedno imaju udjele koji čine najmanje deseti dio temeljnoga kapitala društva, ako postoji opravdana sumnja u to da su pri osnivanju društva učinjene nepravilnosti ili da su grubo povrijeđeni zakon, odnosno statut. Podnositelji zahtjeva moraju pohraniti u društvu, kod javnog bilježnika ili kod financijske institucije koja se bavi čuvanjem vrijednosnih papira isprave o dionicama za vrijeme dok se ne odluči o njihovu zahtjevu i učiniti vjerodostojnim da su najmanje tri mjeseca prije održavanja glavne skupštine bili dioničari društva.
Takav zahtjev mora se podnijeti sudu u roku od 15 dana od dana održavanja glavne skupštine na kojoj je odbijen prijedlog da se imenuju posebni revizori.

Uprava mora dopustiti posebnim revizorima da pregledaju poslovne knjige i dokumentaciju te sve ono što čini imovinu društva.
Posebni revizori mogu tražiti od članova uprave i nadzornog odbora sva objašnjenja i dokaze koji su potrebni za njihov rad. Takva prava posebni revizori imaju i u odnosu na povezana društva.
O svome nalazu posebni revizori moraju podnijeti pisano izvješće. Revizori ga moraju potpisati i bez odgađanja predati upravi društva i trgovačkom registru kod kojega je društvo upisano. Na zahtjev svakog dioničara uprava mu mora dati
primjerak izvješća. Uprava mora izvješće podnijeti nadzornom odboru i staviti ga na dnevni red naredne glavne skupštine.

Posebni revizori društva imaju pravo na naknadu izdataka i na primjerenu nagradu za svoj rad. Imenuje li sud revizore, on određuje i naknadu troškova te primjerenu nagradu koji im pripadaju. Troškove revizije snosi dioničko društvo.


IZMJENA STATUTA

Statut se može izmijeniti odlukom glavne skupštine. Glavna skupština može
ovlastiti nadzorni odbor da izmijeni statut samo ako se radi o usklađivanju njegova teksta.

Za odluku glavne skupštine o izmjeni statuta potrebno je da se za nju dadu
glasovi koji predstavljaju najmanje tri četvrtine temeljnoga kapitala zastupljenoga na
glavnoj skupštini pri odlučivanju o statutu. Statutom se može odrediti da je za to
potrebna veća većina a može se zahtijevati i ispunjenje dodatnih pretpostavki.

Ako bi izmjenom statuta došlo do promjene dotadašnjeg odnosa među rodovima
dionica na štetu nekoga roda dionica, za donošenje odluke potrebna je suglasnost
dioničara onoga roda dionica na čiju se štetu treba izmijeniti statut. Ti dioničari
daju suglasnost u obliku posebne odluke.

Odluka kojom se dioničarima stavljaju dodatne obveze može se donijeti samo uz
suglasnost svih dioničara na koje se to odnosi. Isto vrijedi i za odluku kojom je za prijenos dionica koje glase na ime i privremenica potrebna suglasnost društva.

Registarskome sudu mora se podnijeti prijava za upis svake izmjene statuta u
sudski registar. Prijavi se mora priložiti potpuni tekst statuta, koji je ovjeren od
strane javnog bilježnika. Javni bilježnik mora potvrditi da izmijenjene odredbe
statuta i odluka o izmjeni te neizmijenjene odredbe statuta koji se nalazi kod
registarskoga suda u potpunosti odgovaraju tekstu statuta koji se prilaže prijavi. Ako
je za izmjenu statuta potrebno odobrenje državnog organa, prijavi se mora priložiti i
to odobrenje. Izmjena statuta je valjana tek od njezina upisa u sudski registar.


POVEĆANJE TEMELJNOGA KAPITALA

Odluka o povećanju temeljnoga kapitala društva ulozima donosi se glasovima
koji predstavljaju najmanje tri četvrtine temeljnoga kapitala zastupljenoga na glavnoj
skupštini pri donošenju odluke. Statutom se može odrediti da je za to potrebna i
drugačija većina, ali se za izdavanje povlaštenih dionica bez prava glasa može
odrediti samo veća većina glasova zastupljenoga kapitala na glavnoj skupštini pri
donošenju odluke. Njime se može tražiti i ispunjenje dodatnih pretpostavki.
Povećanje temeljnoga kapitala društva ulozima moguće je samo izdavanjem novih dionica.
Ako su izdane dionice više rodova, za odluku glavne skupštine o povećanju
temeljnoga kapitala društva potrebna je suglasnost dioničara svakoga roda dionica.
Dioničari svakoga roda dionica donose o tome posebnu odluku na način propisan
u Zakonu o trgovačkim društvima.
Ako se nove dionice izdaju za veći iznos od nominalnog iznosa, u odluci o
povećanju temeljnoga kapitala društva mora se odrediti iznos ispod kojega se
dionice neće izdati.
Ne može se povećati temeljni kapital društva dok se ne uplate svi dotadašnji
ulozi, osim ako on nije uplaćen u samo neznatnome dijelu.

Ako se ulažu stvari i prava, u odluci o povećanju temeljnoga kapitala društva moraju se navesti predmet ili pravo koje društvo stječe ulaganjem, osoba od koje ih društvo stječe i nominalni iznos dionica koje se stječu takvim ulaganjem. Odluka o tome može se donijeti samo ako su ulaganje stvari i prava te navedena utvrđenja bili izričito i uredno objavljeni.

Ne navedu li se utvrđenja naprijed opisana, prema dioničkom društvu su bez učinka ugovori o unosu stvari i prava te pravne radnje učinjene da bi se oni ispunili. Upiše li se u sudski registar da je povećan temeljni kapital društva, nepostupanje na način naprijed opisan ne utječe na valjanost toga
povećanja. Dioničar mora uplatiti nominalni iznos dionica, odnosno veći iznos za
koji su one izdane.

Povećanje kapitala ulozima u stvarima i u pravima moraju pregledati jedan ili
više revizora. Sud će odbiti upis u registar ako je vrijednost uloga u stvarima i u pravima znatno manja od
nominalnog iznosa dionica koje se za to daju.

Odluka o povećanju kapitala mora se podnijeti sudu radi upisa u sudski
registar. Tome treba priložiti izvješće revizora. U prijavi moraju se navesti ulozi u dotadašnji temeljni kapital koji još nisu uplaćeni i zašto se ne može postići da se oni uplate.

Upis novih dionica

Nove dionice upisuju se pisanom izjavom (upisnicom) iz koje mora biti vidljivo
sudjelovanje upisnika s dionicama navedenim po broju, njihovim nominalnim
iznosima, a ako se radi o dionicama u više rodova i rodu dionica. Ona mora
sadržavati:
1. dan kada je donesena odluka o povećanju kapitala,
2. iznos za koji se dionice izdaju, iznos utvrđenih uplata te opseg dodatnih obveza,
3. utvrđenja učinjena glede povećanja kapitala unosom stvari i prava, a ako se
izdaju dionice više rodova, ukupan nominalni iznos dionica svakoga roda,
4. vrijeme kada upis prestaje obvezivati ako se do tada ne upiše u sudski registar
da je provedeno povećanje kapitala.

Ništave su upisnice koje ne sadržavaju te navode ili sadržavaju ograničenja
osim onoga točke 4. naprijed navedenoga.

Upisnik koji je na temelju upisnice ostvarivao prava kao dioničar ili ispunjavao
obveze ne može se pozvati na ništavost ili na neobveznost upisnice, ako je u
trgovačkom registru upisano da je provedeno povećanje temeljnoga kapitala
društva. Ograničenje koje nije sadržano u upisnici ne djeluje prema društvu.

Svakome dioničaru koji to zatraži mora se dati pravo da upiše onaj dio novih
dionica koji odgovara njegovom udjelu u dotadašnjem temeljnom kapitala društva.
Za ostvarenje prava prvenstva pri upisu mora se odrediti rok od najmanje 14 dana.
Prava na upis novih dionica mogu se nekome dati samo pod uvjetom da su
očuvana prava dioničara na upis.
Uprava mora u glasilu društva objaviti iznos za koji se dionice izdaju i rok.

Pravo prvenstva pri upisu dionica može se odlukom o povećanju temeljnoga
kapitala isključiti u cjelini ili djelomično. Takva se odluka donosi uz ispunjenje
pretpostavki koje se zakonom ili statutom traže za donošenje odluke o povećanju
temeljnoga kapitala, glasovima koji predstavljaju najmanje tri četvrtine glasova
temeljnoga kapitala zastupljenoga na glavnoj skupštini pri donošenju te odluke.
Statutom se može odrediti da je za to potrebna veća većina a može se zahtijevati i
ispunjenje dodatnih pretpostavki.
Odluka kojom se to pravo u potpunosti ili djelomično isključuje može se donijeti
samo onda ako je isključenje bilo izričito i uredno objavljeno. Uprava mora podnijeti glavnoj skupštini izvješće o razlogu za djelomično ili
potpuno isključenje prava prvenstva pri upisu dionica. U izvješću mora se
obrazložiti predloženi iznos za koji se nakanjuju izdati dionice.

Isključenjem prava prvenstva pri upisu dionica ne smatra se kada po odluci
glavne skupštine nove dionice treba preuzeti financijska institucija uz obvezu da ih
ponudi dioničarima. Uprava mora u glasilu društva objaviti ponudu financijske
institucije uz navođenje onoga što se mora platiti za dionice i rok za prihvat
ponude. Isto vrijedi ako netko drugi stavi ponudu da će preuzeti dionice i ponuditi
ih dioničarima na upis.

Registarskome sudu mora se podnijeti prijavu za upis provedenoga povećanja
temeljnoga kapitala u sudski registar. Prijedlog i upis povećanja temeljnoga kapitala društva može se povezati s prijavom i upisom odluke o povećanju toga kapitala.
Priložene isprave čuvaju se u sudu u izvorniku, u javno ovjerenome prijepisu ili
fotokopiji. Temeljni kapital društva je povećan s danom upisa povećanja toga kapitala u
trgovačkom registru.

U objavi upisa da je povećan temeljni kapital društva mora se pored sadržaja upisa
navesti iznos za koji se dionice izdaju a kod povećanja kapitala ulogom stvari i
prava za to predviđena utvrđenja i upućivanje na izvješće revizora o takvom
ulaganju. Objava je moguća i upućivanjem na isprave koje
su predane sudu.

Prije upisa povećanja kapitala u sudski registar ne mogu se prenositi prava iz novih
udjela, izdavati dionice ni privremenice. Ništave su dionice i privremenice koje bi
se izdale prije toga. Za štetu koja bi takvim izdavanjem bila pričinjena njihovim
imateljima odgovaraju izdatnici kao solidarni dužnici.

Glavna skupština društva može donijeti odluku o povećanju temeljnoga kapitala
društva da bi se zamjenjive obveznice pretvorile u dionice ili da bi se ostvarilo pravo
prvenstveno upisa novih dionica kojega daje društvo (uvjetno povećanje kapitala).
Odluka o uvjetnom povećanju temeljnoga kapitala društva može se donijeti samo
radi:
1. ostvarivanja prava vjerovnika društva na zamjenu zamjenjivih obveznica u dionice
i prava prvenstva pri upisu novih dionica društva,
2. pripreme za spajanje više društava,
3. ostvarenja prava prvenstva zaposlenih u društvu pri upisu novih dionica za
ulaganje potraživanja u novcu koja im pripadaju prema društvu na temelju prava da
sudjeluju u dobiti društva.

Nominalni iznos uvjetnoga kapitala ne smije prijeći polovinu temeljnoga kapitala
društva u vrijeme donošenja odluke o uvjetnom povećanju kapitala društva.
Ništava je odluka glavne skupštine koja je suprotna odluci o uvjetnom povećanju
kapitala društva.
Odredbe o prvenstvenom pravu upisa novih dionica na odgovarajući se način
primjenjuju i na zamjenjive obveznice.

Za donošenje odluke o uvjetnom povećanju temeljnoga kapitala društva potrebno
je da se za nju dadu glasovi koji predstavljaju najmanje tri četvrtine temeljnoga
kapitala zastupljenoga na glavnoj skupštini pri donošenju odluke. Statutom se može
odrediti da je za to potrebna veća većina a može sa zahtijevati i ispunjenje dodatnih
pretpostavki.

U odluci se moraju utvrditi:
1. svrha uvjetnog povećanja kapitala,
2. osobe koje se mogu koristiti pravom prvenstva pri upisu dionica,
3. iznos za koji se izdaju dionice ili mjerila po kojima se on može odrediti.

Ulažu li se stvari ili prava, u odluci o uvjetnom povećanju temeljnoga kapitala
društva moraju se utvrditi predmet uloga, osoba od koje društvo stječe taj predmet i
nominalni iznos dionica koje se stječu takvim ulaganjem. Ulaganjem stvari i prava
ne smatra se davanje obveznice u zamjenu za dionice s prvenstvenim pravom
upisa dionica. Odluka se može donijeti samo ako je unošenje stvari i prava bilo
izričito i uredno objavljeno.

Ako se u odluci ne utvrdi ono što je propisano naprijed u prethodnome stavku, prema društvu su bez učinka ugovori o ulaganju stvari i prava i pravne
radnje za njihovo provođenje. Ako su izdane dionice s pravom prvenstva pri upisu
dionica, takvo nedjelovanje prema društvu ne utječe na valjanost uvjetnog povećanja
kapitala. Dioničar je dužan uplatiti nominalni iznos dionica ili veći iznos za koji se one izdaju.

Kod uvjetnog povećanja temeljnoga kapitala ulaganjem stvari i prava mora se
provesti revizija od strane jednoga ili više revizora. Sud će odbiti upis uvjetnoga povećanja temeljnoga
kapitala u registar, ako je vrijednost uloga u stvarima i u pravima znatno manja od
nominalnog iznosa dionica koje se za to izdaju.

Registarskome sudu mora se podnijeti prijava za upis odluke o uvjetnom
povećanju temeljnoga kapitala društva u sudski registar.

Prijavi za upis treba priložiti:
1. ako je kapital povećan ulozima u stvarima i u pravima, ugovore koji su temelj za
utvrđenja iz članka 314. Zakona o trgovačkim društvima ili za njihovo provođenje i izvješće o reviziji takvoga ulaganja,
2. obračun troškova koji će za društvo nastati izdavanjem novih dionica,
3. ako je za povećanje kapitala potrebno odobrenje državnog organa i to odobrenje.
Priložene isprave čuvaju se u sudu u originalu, u ovjerenome prijepisu ili fotokopiji.

Dionice se ne mogu izdati prije nego što se odluka o uvjetnom povećanju
temeljnoga kapitala društva ne upiše u sudski registar. Prije toga ne nastaje zahtjev
ovlaštenika za upis dionica. Ništave su dionice koje se izdaju prije toga. Za štetu
koja nastane takvim izdavanjem dionica njihovim imateljima odgovaraju izdatnici kao solidarni dužnici.

Pravo prvenstva upisa ostvaruje se pisanim očitovanjem. Izjava se daje u dva
primjerka. U izjavi moraju se navesti broj dionica koje se upisuju, njihov nominalni
iznos, a ako se izdaju dionice više rodova i rod dionica, utvrđenja navedena u
članku 314. stavku 2. Zakona o trgovačkim društvima, te utvrđenja propisana u članku 315.
Zakona o trgovačkim društvima, ako se unose stvari i prava kao i dan kada je donesena odluka o uvjetnom povećanju kapitala.

Izjava o prvenstvenom pravu upisa ima učinak izjave o upisu dionica. Ništave su
izjave čiji sadržaj ne odgovara onome što je propisano naprijed ili
koji sadržava ograničenja obveze onoga tko izjavu daje.

Ako se bez obzira na ništavost izjave o prvenstvu prava upisa izdaju dionice,
onaj tko daje očitovanje ne može se pozvati na ništavost izjave ako je na temelju nje
ostvarivao prava kao dioničar i ispunjavao obveze dioničara. Prema društvu ne djeluju ograničenja koja nisu sadržana u izjavi o prvenstvu prava upisa.

Izdavanje dionica

Uprava može izdati dionice samo radi ispunjenja svrhe s kojom je donesena
odluka o uvjetnom povećanju kapitala ali ne prije nego što se uplati puni iznos koji
proizlazi iz odluke.
Uprava smije izdati dionice u zamjenu za zamjenjive obveznice samo ako se
razlika između iznosa za koji su izdane te obveznice i većeg nominalnog iznosa
dionica koje se za to izdaju pokrije iz ostalih rezervi, ako se one mogu upotrijebiti
za tu svrhu, ili dodatnom uplatom onoga tko je ovlašten zamijeniti obveznicu za
dionicu to ne vrijedi ako ukupni iznos za koji su izdane obveznice dosiže ukupni
iznos dionica ili je od njih veći. Temeljni kapital društva povećan je izdavanjem dionica.

U roku od mjesec dana po isteku poslovne godine mora se obavijestiti
registarski sud o ukupnom iznosu dionica izdanih u toj godini u zamjenu za
zamjenjive obveznice i u ostvarenju prvenstvenog prava upisa dionica.
Obavijesti se moraju priložiti kopije izjava o ostvarenju prava prvenstva upisa i
popis osoba koje su ostvarile to pravo potpisan od strane uprave. U popisu se
moraju navesti svi dioničari i dionice koje su stekli te ulozi koje su za to dali.
U obavijesti mora se izjaviti da su dionice izdane samo radi ostvarenja svrhe
navedene u odluci o uvjetnom povećanju kapitala i da nisu izdane prije nego što je
za njih uplaćena cijela protuvrijednost.
Priložene isprave čuvaju se u sudu u originalu, u ovjerenome prijepisu ili
fotokopiji.

Odobreni temeljni kapital

Statutom se može ovlastiti upravu da u roku od najviše pet godina nakon upisa
društva u sudski registar izdavanjem novih dionica uz uplate uloga poveća temeljni
kapital društva do određenoga nominalnog iznosa (odobreni kapital).
Ovlast za to može se dati i izmjenom statuta za vrijeme od najviše pet godina od
upisa izmjene statuta u sudski registar. Za donošenje odluke glavne skupštine o
tome potrebno je da se za nju dadu glasovi koji predstavljaju najmanje tri četvrtine
temeljnoga kapitala zastupljenoga na glavnoj skupštini pri donošenju odluke.
Statutom se može odrediti da je za to potrebna veća većina a može se zahtijevati i
ispunjenje dodatnih pretpostavki.
Nominalni iznos odobrenoga kapitala ne može preći polovinu nominalnog
iznosa temeljnoga kapitala u vrijeme davanja ovlasti. Nove dionice mogu se izdati
samo uz suglasnost nadzornog odbora. Statutom se može odrediti da se nove dionice izdaju zaposlenima.
Na mjesto odluke o povećanju temeljnoga
kapitala dolazi ovlast iz statuta za izdavanje novih dionica. U ovlasti se može predvidjeti da uprava odlučuje o isključenju prava prvenstva pri upisu dionica.

Nove se dionice ne mogu izdati sve dok se mogu dobiti neuplaćeni ulozi u
dotadašnji temeljni kapital. Ako nisu uplaćeni razmjerno mali ulošci, to ne sprečava
izdavanje novih dionica. U prvoj prijavi povećanja temeljnoga kapitala društva mora
se navesti koliko je ostalo još neuplaćenih uloga u dotadašnji temeljni kapital i zašto
se te uplate ne mogu dobiti.

Uvjeti za izdavanje dionica

Ako u ovlasti za povećanje temeljnoga kapitala društva o tome nema odredbi,
uprava odlučuje o sadržaju prava iz dionica i o uvjetima za izdavanje dionica. Za
odluku uprave traži se suglasnost nadzornog odbora. Isto vrijedi i za odluku uprave
o isključenju prava prvenstva pri upisu dionica.

Ako u društvu postoje povlaštene dionice bez prava glasa, mogu se izdati
povlaštene dionice koje imaju pred njima prednost u isplati dobiti, odnosno u podjeli
imovine društva ili su s njima izjednačene samo ako je to predviđeno u ovlasti.

Izdavanje dionica za uloge u stvarima i u pravima

Dionice se mogu izdati za uloge u stvarima ili u pravima samo ako je to predviđeno u ovlasti.
Ako to u ovlasti nije određeno, uprava mora utvrditi i navesti u upisnici predmet
uloga u stvarima i u pravima, osobu od koje društvo treba da stekne ono što se tako
ulaže i nominalni iznos dionica koje se stječu takvim ulaganjem. Uprava može
odluku donijeti samo uz suglasnost nadzornog odbora.
Kod izdavanja dionica za uloge u stvarima i u pravima mora se provesti revizija
od strane jednoga ili više revizora. Sud će odbiti upis, ako je vrijednost uloga u stvarima i u pravima znatno
manja od nominalnih iznosa dionica koje se za to daju.

Ako se u odluci ne utvrdi sve što je potrebno, prema
društvu su bez učinka ugovori o ulaganju stvari i prava i pravne radnje učinjene za
njihovo provođenje. Isto vrijedi i ako se utvrđenja uprave ne unesu u upisnicu. Ako
je povećanje temeljnoga kapitala upisano u trgovačkom registru to što ugovori ni
pravne radnje nemaju učinka prema društvu ne utječe na valjanost povećanja
kapitala. Dioničar je dužan uplatiti nominalni iznos dionica ili veći iznos za koji se
one izdaju.

Te odredbe ne vrijede za ulaganje novčanih
potraživanja zaposlenih u društvu koja proizlaze iz njihova prava da sudjeluju u dobiti društva.

Povećanje temeljnoga kapitala iz sredstava društva

Glavna skupština može odlučiti da se temeljni kapital društva poveća pretvorbom
kapitalne dobiti, rezervi i zadržane dobiti u temeljni kapital društva.
Odluka o povećanju temeljnoga kapitala može se donijeti tek pošto se utvrdi
račun dobiti i gubitka za poslovnu godinu koja je predhodila onoj u kojoj se donosi
odluka o povećanju kapitala (zadnji godišnji račun). Odluka se mora temeljiti na godišnjim financijskim izvješćima.

Podobnost rezervi i kapitalne dobiti da se pretvore u temeljni kapital

Kapitalna dobit i rezerve koje treba pretvoriti u temeljni kapital društva moraju se
iskazati u financijskim izvješćima. Rezerve se mogu pretvoriti u temeljni kapital ako
prelaze vrijednost dvadesetoga dijela dotadašnjega temeljnoga kapitala društva.
Statutom se može odrediti da je za to potreban i veći dio toga kapitala.
Kapitalna dobit i rezerve ne mogu se pretvoriti u temeljni kapital, ako je u
računu dobiti i gubitka na kojemu se temelji odluka iskazan gubitak. Rezerve koje
su namijenjene određenoj svrsi smiju se pretvoriti u temeljni kapital samo ako je to u
skladu s tom svrhom.
Odluka se mora temeljiti na financijskim izvješćima prethodne poslovne godine
ako su ona pregledana i usvojena te ako su ih u skladu s propisima bez stavljanja
primjedbi potvrdili revizori najviše osam mjeseci prije prijave odluke za upis u
sudski registar.
Ako glavna skupština društva ne imenuje revizore, smatra se da je imenovan
onaj revizor kojega je za reviziju posljednjih financijskih izješća odredila glavna
skupština ili onaj kojega imenuje sud.
Odluka o povećanju temeljnoga kapitala mora se upisati u sudski registar.
Prijavi za upis te odluke u sudski registar moraju se priložiti bilanca s izvješćem
revizora i posljednja godišnja bilanca ako još nije bila podnesena. Podnositelji
prijave moraju izjaviti sudu da od dana koji je uzet za osnovu bilance do dana
podnošenja prijave po njihovu saznanju nije došlo do smanjenja imovine koje bi bilo
smetnja povećanju temeljnoga kapitala društva, ako bi se o tome odlučivalo na dan
podnošenja prijave.
Sud može upisati u sudski registar odluku o povećanju temeljnoga kapitala ako
je bilanca na temelju koje je ona donesena sastavljena najviše osam mjeseci prije
podnošenja prijave i ako je dana izjava iz prethodnoga stavka ovoga članka. Sud ne mora ispitivati odgovara li bilanca propisima. Kod upisa odluke u sudski registar treba navesti da se radi o povećanju
temeljnoga kapitala iz sredstava društva. Predane isprave čuvaju se u sudu u izvorniku ili u ovjerenome prijepisu.
Temeljni kapital je povećan s danom upisa odluke o povećanju temeljnoga
kapitala u sudski registar. Nove dionice vrijede kao uplaćene u potpunosti.

Dioničarima društva pripadaju nove dionice srazmjerno njihovom sudjelovanju u
dotadašnjem temeljnom kapitalu društva. Drugačija odluka glavne skupštine je
ništava. Ako povećanje temeljnoga kapitala društva dovede do toga da na jedan udio u
dotadašnjem temeljnom kapitalu društva otpadne samo dio jedne nove dionice, to
se pravo na podjelu može prenositi i naslijediti.
Prava iz nove dionice uključujući i ono da se izda isprava o dionici mogu se
koristiti ako se prava podjele koja zajedno daju cijele dionice sjedine kod jednog
dioničara ili ako više ovlaštenika čija prava podjele zajedno daju pravo na cijele
dionice odluče o tome da zajedno koriste ta prava.

Nakon upisa odluke o povećanju temeljnoga kapitala u sudski registar, uprava je
dužna bez odgađanja pozvati dioničare da podignu nove dionice. Poziv se mora
objaviti u glasilu društva. U pozivu se moraju navesti:
1. za koji se iznos povećava temeljni kapital,
2. u kojem omjeru nove dionice otpadaju na stare.

U pozivu se nadalje mora navesti da je društvo ovlašteno po proteku godine dana
od objave poziva nakon trokratnog upozorenja nepodignute dionice prodati za
račun ovlaštenika.
Po proteku godine dana od objave poziva društvo mora upozoriti da će prodati
nepodignute dionice. Upozorenje se mora objaviti u glasilu društva tri puta u
razmaku od najmanje mjesec dana.Zadnja objava mora se učiniti najkasnije
osamnaest mjeseci od objave poziva.
Po proteku godine dana od objave zadnjeg upozorenja društvo mora prodati
nepodignute dionice za račun ovaštenika po službenoj burzovnoj cijeni uz
posredovanje burzovnog posrednika, a ako nema te cijene, javnim nadmetanjem.
Društva moraju pozvati dioničare da preuzmu nove dionice.

Vlastite dionice. Djelomično uplaćene dionice

Vlastite dionice sudjeluju u povećanju temeljnoga kapitala društva. Dionice koje su djelomično uplaćene sudjeluju u povećanju temeljnoga kapitala
društva prema njihovim nominalnim iznosima pa se povećanje kapitala provodi
samo povećanjem nominalnih iznosa tih dionica. Ako pored dionica koje su
djelomićno uplaćene postoje i dionice koje su uplaćene u cjelini, kod njih se
povećanje temeljnoga kapitala društva provodi povećanjem nominalnog iznosa
dionica i izdavanjem novih dionica. U odluci o povećanju kapitala mora se navesti
način kako će se to provesti. Ako se kapital povećava povećanjem nominalnog
iznosa dionica, povećanje treba odmjeriti tako da na nijednu dionicu ne otpadnu
iznosi koji se ne mogu pokriti povećanjem nominalnog iznosa dionica.

Čuvanje prava dioničara i trećih

Povećanjem temeljnoga kapitala ne mijenjaju se odnosi između prava iz dionica.
Ako se pojedina prava iz dionica koje su djelomično uplaćene, napose pravo da
sudjeluju u dobiti ili pravo glasa, određuju prema onome što je uplaćeno,
dioničarima, do potpune uplate dionica, pripadaju prava određena samo po visini
onoga što su uplatili uvećana za postotak nominalnog povećanja temeljnoga
kapitala. S daljnjim uplatama odgovarajuće se povećavaju i prava.
Povećanje temeljnoga kapitala ne utječe na gospodarski sadržaj ugovornih
odnosa društva i trećih koji ovisi o isplati dobiti društva, nominalnom iznosu ili
vrijednosti dionica, vrijednosti temeljnoga kapitala ili inače o odnosima kapitala i
dobiti prije učinjenoga povećanja. Isto vrijedi i za dodatne obveze dioničara.

Početak sudjelovanja u dobiti

Ako nije drugačije odlučeno, nove dionice sudjeluju u dobiti za cijelu poslovnu
godinu u kojoj je donesena odluka o povećanju temeljnoga kapitala.
Odlukom o povećanju temeljnoga kapitala može se odrediti da nove dionice
sudjeluju u dobiti društva već i u poslovnoj godini koja istekne prije donošenja te
odluke. U tom se slučaju odluka o povećanju temeljnoga kapitala mora donijeti prije
nego što se donese odluka o upotrebi dobiti za poslovnu godinu koja je prethodila
onoj u kojoj se donosi odluka o povećanju kapitala. Odluka o upotrebi dobiti iz
prethodne godine postaje valjanom tek kada se poveća temeljni kapital. Navedene
odluke su ništave, ako se odluka o povećanju temeljnoga kapitala ne upiše u sudski
registar u roku od tri mjeseca od kada je donesena. Taj rok ne teče za vrijeme dok
traje spor povodom tužbe kojom se pobija odluka ili kojom se ona oglašava
ništavom ili za vrijeme dok se ne dobije odobrenje državnog organa za povećanje
temeljnoga kapitala društva ako se ono propisima traži.

Uvjetni kapital

Uvjetni kapital povećava se u istome omjeru kao i temeljni kapital. Ako je odluka o
uvjetnom kapitalu donesena radi toga da se dade pravo vjerovnicima društva iz
zamjenjivih obveznica da ih zamijene za dionice, razlika između iznosa za koji su
izdane obveznice i višeg ukupnog iznosa dionica koje im se daju u zamjenu za
obveznice mora se pokriti iz ostalih rezervi, ako nije dogovoreno da ovlaštenici taj
iznos sami doplate.

Prije nego što se odluka o povećanju temeljnoga kapitala ne upiše u sudski registar
društvo ne smije izdavati dionice ni privremenice.

Obveznice na temelju kojih se vjerovnicima daje pravo da ih zamijene za
dionice ili koje im daju pravo prvenstva pri upisu dionica (zamjenjive obveznice) i
obveznice po kojima se prava vjerovnika stavljaju u vezu sa sudjelovanjem dioničara
u dobiti (obveznice s promjenjivom kamatom) mogu se izdavati samo na temelju
odluke glavne skupštine. Za odluku je potrebno da se dadu glasovi koji predstavljaju
tri četvrtine temeljnoga kapitala zastupljenoga na glavnoj skupštini pri donošenju
odluke. Statutom se može odrediti da je za to potrebna drugačija većina a može se
zahtijevati i ispunjenje dodatnih pretpostavki.

Upravi se može dati ovlaštenje za izdavanje zamjenjivih obveznica najviše za
vrijeme od pet godina. Uprava i predsjednik nadzornog odbora moraju odluku o
izdavanju zamjenjivih obveznica i izjavu o njihovom izdavanju pohraniti u
trgovačkom registru. U glasilu društva mora se objaviti obavijest o odluci i izjava o
izdavanju obveznica.

Ta odredba na odgovarajući se način primjenjuje i na
davanje posebnih prava sudjelovanja u dobiti društva.

Dioničari imaju prvenstveno pravo stjecanja zamjenjivih obveznica, obveznica s
promjenjivom kamatom i posebnih prava sudjelovanja u dobiti društva.


SMANJENJE TEMELJNOGA KAPITALA

Za donošenje odluke o smanjenju temeljnoga kapitala društva potrebno je da se
za nju dadu glasovi koji predstavljaju najmanje tri četvrtine glasova temeljnoga
kapitala društva zastupljenoga na glavnoj skupštini društva pri donošenju odluke.
Statutom se može odrediti da je za to potrebna veća većina a može se zahtijevati i
ispunjenje dodatnih pretpostavki.

Ako je društvo izdalo dionice više rodova, odluka glavne skupštine o smanjenju
temeljnoga kapitala valjana je samo onda ako se s njom suglase dioničari svakoga
roda dionica. O davanju suglasnosti dioničari svakoga roda dionica donose
posebnu odluku. U odluci se mora odrediti svrha smanjenja temeljnoga kapitala, naime, hoće li
se dijelovi toga kapitala vratiti dioničarima.

Temeljni kapital se može smanjiti:
1. smanjenjem nominalnog iznosa dionica,
2. spajanjem dionica koje je dopušteno samo ako se najniži nominalni iznos dionica ne može više smanjiti.
U odluci se mora navesti način smanjenja temeljnoga kapitala.

Odluka o smanjenju temeljnoga kapitala mora se podnijeti sudu radi upisa u
sudski registar. Toj prijavi prilažu se:
1. prijepis ili fotokopija zapisnika s glavne skupštine na kojoj je donesena odluka o
smanjenju temeljnoga kapitala ovjereni od strane javnog bilježnika,
2. primjerak izmijenjenog statuta ovjeren od strane javnog bilježnika.

Temeljni kapital društva smanjen je s danom upisa odluke o smanjenju temeljnoga
kapitala u sudski registar.

Zaštita vjerovnika

Vjerovnicima čija su potraživanja nastala prije objave upisa odluke o smanjenju
temeljnoga kapitala društva u sudski registar i koji ne mogu tražiti da se ona
podmire mora se dati osiguranje, ako se oni u tu svrhu jave u roku od šest mjeseci
od objave te odluke. Vjerovnike se mora na to upozoriti u objavi upisa odluke u
sudski registar. Osiguranje ne mogu tražiti vjerovnici koji za slučaj stečaja imaju
pravo prvenstvenog namirenja iz stečajne mase dužnika.
Na temelju smanjenja temeljnoga kapitala društva moguća su plaćanja
dioničarima po proteku šest mjeseci od objave upisa odluke o smanjenju kapitala u
sudski registar i nakon što se vjerovnicima koji su se pravodobno prijavili dade
osiguranje ili im se podmire potraživanja. Dioničare se ne može osloboditi ni
obveze da uplate uloge prije navedenog vremena ni prije nego što se podmire
vjerovnici, odnosno prije nego što im se dade osiguranje, ako su se za to
pravodobno prijavili dioničkom društvu.
Pravo vjerovnika da traže osiguranje ne ovisi o tome je li dioničarima nešto
plaćeno s naslova smanjenja temeljnoga kapitala dioničkog društva.

Oglašavanje isprava o dionicama nevažećima

Ako u smanjenju temeljnoga kapitala dioničko društvo spoji isprave o dionicama
zamjenom, pečatiranjem ili nekim sličnim postupkom, ono može oglasiti
nevažećima one od njih koje mu usprkos postavljenome pozivu ne budu predane.
Isto vrijedi i za predane isprave o dionicama čiji broj nije dovoljan za zamjenu s
novim dionicama a koje nisu društvu stavljene na raspolaganje da ih ono unovči za
račun ovlaštenika.
U pozivu za predaju isprava o dionicama mora se upozoriti na mogućnost da ih
se oglasi nevažećima. Isprave o dionicama se oglašavaju nevažećima objavom u glasilu društva.
U objavi se one moraju tako oznaćiti da nema sumnje u to da li je i koja od njih oglašena nevažećom.
Nove isprave o dionicama koje treba izdati umjesto onih koje su oglašene
nevažećima društvo mora bez odgađanja prodati za račun ovlaštenika
posredovanjem burzovnog posrednika za službenu burzovnu cijenu a ako takve
nema javnim nadmetanjem.
Može li se očekivati da se javnim nadmetanjem koje bi se održalo u mjestu
sjedišta društva ne bi postigao zadovoljavajući uspjeh, dionice treba prodati na
nekome drugome pogodnome mjestu. Mjesto, vrijeme i predmet prodaje moraju se
javno objaviti. Posebno treba obavijestiti ovlaštenike iz dionica, osim ako to nije
moguće. Objava i obavijest moraju se dati najkasnije dva tjedna prije održavanja
nadmetanja. Utržak treba isplatiti ovlaštenicima.
Registarskome sudu mora se podnijeti prijavu za upis smanjenja temeljnoga
kapitala u sudski registar. Prijavu smanjenja temeljnoga kapitala društiva može se podnijeti sudu zajedno s
prijavom za upis odluke o smanjenju kapitala.

Temeljni kapital društva može se smanjiti ispod najnižeg iznosa propisanog Zakonom o trgovačkim društvima, ako se povećanjem toga kapitala na temelju odluke koja
se donosi zajedno s odlukom o smanjenju kapitala ponovno dostigne taj iznos a to
se povećanje ne ostvaruje ulozima u stvarima i u pravima.
Odluke o smanjenju i o povećanju temeljnoga kapitala su ništave ako se
povećanje temeljnoga kapitala ne upiše u sudski registar u roku od šest mjeseci od
donošenja odluke o povećanju. Taj rok ne teče za vrijeme dok traje spor po tužbi za
pobijanje ili za oglašavanje ništavom odluke o smanjenju ili o povećanju temeljnoga
kapitala i dok se za to ne dobije odobrenje državnog organa, ako je ono potrebno.
Odluke i povećanje temeljnoga kapitala mogu se upisati u sudski registar samo zajedno.

Pojednostavnjeno smanjenje temeljnoga kapitala

Temeljni kapital društva može se smanjiti na pojednostavnjeni način ako se to
čini radi izravnavanja niže vrijednosti, da bi se pokrili gubici ili sredstva prenijela u
kapitalnu dobit. U odluci o smanjenju kapitala mora se odrediti da se kapital smanjuje u tu svrhu.
Pojednostavnjeno smanjenje temeljnoga kapitala dopušteno je samo nakon što
se potroši dio kapitalne dobiti i rezervi za koji one prelaze pet posto (5%)
temeljnoga kapitala koji preostane nakon smanjenja kapitala kao i smanjenja rezervi.

Zabrane isplate dioničarima

Iznosi dobiveni smanjenjem temeljnoga kapitala ne smiju se isplatiti dioničarima i ne
mogu se koristiti za to da ih se oslobodi od uplate uloga. Može ih se upotrijebiti
samo za to da se izravnaju smanjenja vrijednosti, pokriju gubici te da ih se unese u
kapitalnu dobit i u zakonske rezerve. Tako ih se može upotrijebiti samo onda ako je
u odluci navedeno da se temeljni kapital smanjuje u tu svrhu.

Isplata dobiti

Dobit se ne smije isplaćivati dioničarima sve dok zakonske rezerve i kapitalna dobit
društva ne dosegnu iznos od pet posto (5%) temeljnoga kapitala. Temeljnim
kapitalom smatra se nominalni iznos koji proizlazi iz smanjenja kapitala ali ne manji
od nominalnog iznosa utvrđenog Zakonom o trgovačkim društvima.

Smanjenje temeljnoga kapitala povlačenjem dionica

Društvo može povući dionice prisilno ili nakon što ih samo stekne. Prisilno
povlačenje dionica dopušteno je samo onda ako je bilo naređeno ili dopušteno u
prvome statutu društva ili u njegovoj izmjeni i dopuni do koje je došlo prije
preuzimanja ili upisa dionica.

Kod povlačenja dionica treba postupiti po odredbama koje važe za redovno
smanjenje temeljnoga kapitala. U statutu ili odlukom glavne skupštine moraju se
odrediti pretpostavke za prisilno povlačenje dionica i pojedinosti kako to treba
provesti. Ne mora se postupiti po odredbama o redovnom smanjenju kapitala ako su
dionice za koje je u cjelini uplaćen nominalni iznos ili veći iznos za koji su izdane:
1. besplatno dane na raspolaganje društvu,
2. povučene na teret dobiti ili ostalih rezervi ako se one mogu za to koristiti.

U primjerima koje smo naveli naprijed za smanjenje temeljnoga
kapitala povlačenjem dionica potrebna je odluka glavne skupštine društva koja se
donosi obićnom većinom glasova. Statutom se može tražiti da je za to potrebna
veća većina a može se zahtijevati i ispunjenje dodatnih pretpostavki. U odluci mora
se odrediti svrha smanjenja temeljnoga kapitala. Odluka o smanjenju temeljnoga
kapitala mora se podnijeti sudu radi upisa u sudski registar.
U kapitalnu dobit društva unosi se iznos koji odgovara ukupnom nominalnom iznosu povučenih dionica.
Odluka glavne skupštine nije potrebna ako je prisilno povlačenje dionica
naređeno statutom. U tom slučaju u primjeni propisa o redovnom smanjenju
temeljnoga kapitala na mjesto odluke glavne skupštine dolazi odluka uprave o povlačenju dionica.

Upisom odluke o smanjenju temeljnoga kapitala u sudski registar, a ako su dionice
povučene nakon toga, s njihovim povlačenjem temeljni kapital društva smanjuje se
za ukupni nominalni iznos povučenih dionica. Ako je prisilno povlačenje naređeno
statutom a glavna skupština ne odluči o smanjenju temeljnoga kapitala, taj kapital
društva se smanjuje s povlačenjem dionica. Za povlačenje je dovoljna radnja društva
usmjerena poništenju prava iz određenih dionica.
Registarskome sudu mora se podnijeti prijavu za upis smanjenja temeljnoga
kapitala u sudski registar. To vrijedi i onda kada se radi o prisilnom povlačenju
dionica koje je naređeno statutom. Prijava i upis smanjenja temeljnoga kapitala društva mogu se učiniti zajedno s podnošenjem i upisom odluke o smanjenju.


NIŠTAVOST I POBOJNOST ODLUKA GLAVNE SKUPŠTINE

Razlozi ništavosti

Pored slučajeva iz članka 313. stavka 4., članka 338. stavka 2. i članka 348. stavka 2. Zakona o trgovačkim društvima odluka glavne skupštine je ništava:
1. ako je donesena na glavnoj skupštini koja nije sazvana na način propisan u
članku 277. stavku 2. i 3. Zakona o trgovačkim društvima osim ako su na njoj sudjelovali svi dioničari,
2. ako nije unesena u zapisnik na način propisan u članku 286. stavku 1., 2. i 4.
Zakona o trgovačkim društvima,
3. ako nije u skladu s biti društva ili ako se njezinim sadržajem čini povreda propisa
kojima se isključivo ili pretežno štite interesi vjerovnika društva ili su doneseni radi zaštite javnog interesa,
4. ako je suprotna moralu,
5. ako je pravomoćnom presudom donesenom povodom tužbe proglašena ništavom.

Nakon što se odluka glavne skupštine upiše u sudski registar ne može se
pozivati na njezinu ništavost iz razloga navedenog u članku 355. točki 2. Zakona o trgovačkim društvima
Ako je odluka glavne skupštine ništava iz razloga navedenih u članku 355. točki
1., 3. ili 4. Zakona o trgovačkim društvima, na ništavost se ne može pozivati po proteku tri godine od
njezina upisa u sudski registar. Ako je u vrijeme isticanja toga roka u tijeku spor
povodom tužbe za utvrđenje odluke ništavom, rok se produžuje sve dok se o tužbi
pravomoćno ne odluči ili dok se spor konačno ne riješi na neki drugi način.

Odredbe naprijed navedene na odgovarajući se način primjenjuju i u
slučajevima iz članka 338. stavka 2. te članka 348. stavka 2. Zakona o trgovačkim društvima ako
odluka nije bila pravodobno upisana u sudski registar.

Tužba za utvrđenje ništavosti

Tužbu protiv društva kojom se traži da se utvrdi ništavost odluke glavne
skupštine mogu podići dioničar, uprava ili član uprave ili nadzornog odbora. Na to
se na odgovarajući način primjenjuju odredbe članka 363. i 364. Zakona o trgovačkim društvima.
Osim podizanjem tužbe ništavost se može isticati i na drugi način.
Postupci za pobijanje i za utvrđenje odluke ništavom mogu se spajati.

Ništavost izbora članova nadzornog odbora

Osim u slučajevima iz članka 255. stavka 2. točke 1., 2. i 5. Zakona o trgovačkim društvima izbor članova nadzornog odbora je ništav:
1. ako je nadzorni odbor sastavljen protivno odredbama zakona ili statuta,
2. ako glavna skupština u nadzorni odbor izabere osobu koja nije bila predložena u skladu sa zakonom ili statutom,
3. ako glavna skupština izabere u nadzorni odbor više članova nego što je to određeno zakonom ili statutom.

Tužbu protiv društva kojom traže da se utvrdi ništavost odluke o izboru članova
nadzornog odbora mogu podići osobe iz članka 357. stavka 1. Zakona o trgovačkim društvima.

Ništavost odluke o usvajanju godišnjih financijskih izvješća

Pored onoga što je propisano za ništavost svake odluke glavne skupštine, odluka o usvajanju godišnjih financijskih izvješća ništava je:
1. ako je sadržaj godišnjih financijskih izvješća suprotan propisima kojima se isključivo ili pretežno štite interesi vjerovnika društva,
2. ako nije obavljena revizija godišnjih financijskih izvješća koja se obavlja u skladu sa zakonom ili to nisu obavile za to ovlaštene osobe,
3. ako godišnja financijska izvješća nisu prihvatili uprava, odnosno nadzorni odbor u skladu sa statutom.

Razlozi pobijanja

Odluka glavne skupštine može se pobijati tužbom, ako je donesena protivno zakonu ili statutu.
Odluku se može pobijati i zbog toga što je dioničar glasovanjem na glavnoj
skupštini pokušao za sebe ili za nekoga drugoga postići korist na štetu društva ili
drugih dioničara a pobijanom odlukom se to postiže. To ne vrijedi onda ako se tom
odlukom drugim dioničarima primjereno nadoknađuje šteta koja im se njome nanosi.
Odluka glavne skupštine ne može se pobijati zbog toga što su povrijeđene
odredbe članka 284. Zakona o trgovačkim društvima.
Za pobijanje odluke glavne skupštine koja se temelji na tome da je bilo
uskraćeno davanje obavijesti nije od značaja ako glavna skupština ili dioničari
izjave da odbijanje da se dadu obavijesti nije utjecalo na donošenje odluke.

Ne može se pobijati odluku glavne skupštine ako je ta skupština potvrdi novom
odlukom, a ta se nova odluka ne pobija u roku koji je propisan za pobijanje ili ako je
tužba za pobijanje te odluke pravomoćno odbijena. Ima li tužitelj pravni interes na
tome da se pobijana odluka oglasi ništavom za vrijeme do donošenja nove odluke
kojom je pobijana odluka bila potvrđena može tražiti da se pobijana odluka oglasi
ništavom za vrijeme do donošenja nove odluke.

Ovlaštenje za pobijanje

Odluke glavne skupštine mogu pobijati:
1. dioničar koji je sudjelovao u radu glavne skupštine i svoje protivljenje odluci izjavio u zapisnik,
2. dioničar koji nije sudjelovao u radu glavne skupštine jer mu pogrešno nije bilo
dopušteno da u tome sudjeluje, ako glavna skuptšina nije bila uredno sazvana ili
predmet odlučivanja na glavnoj skupštini nije bio valjano objavjen,
3. svaki dioničar u slučaju iz članka 360. stavka 2. Zakona o trgovačkim društvima.
4. uprava društva,
5. svaki član uprave i nadzornog odbora ako bi provođenjem odluke učinio radnju
koja je kažnjiva, nezakonita ili za koju bi morao odgovarati za štetu.

Tužba za pobijanje

Tužba se mora podići isključivo kod suda iz članka 40. stavka 1. Zakona o trgovačkim društvima
u roku od 30 dana od donošenja odluke. Ako je tužitelj bio prisutan na sjednici na
kojoj je odluka donesena, taj rok počinje teći prvoga narednoga dana od dana kada
je zaključena glavna skupština na kojoj je odluka donesena. Nije li tužitelj
prisustvovao glavnoj skupštini na kojoj je donesena odluka, rok počinje teći prvoga
narednoga dana od dana kada je mogao saznati za odluku.
Tužba se podiže protiv društva. Društvo zastupaju uprava i nadzorni odbor.
Ustanu li s tužbom uprava ili neki njezin član, društvo zastupa nadzorni odbor, a
ustanu li s tužbom nadzorni odbor ili neki njegov član, društvo zastupa uprava.
Više postupaka koji se vode o pobijanju treba spojiti. Postupak po tužbi za
pobijanje je hitan. Uprava mora u glasilu društva bez odgađanja objaviti da je
tužba podignuta i za kada je po tužbi zakazano ročište.

Učinak pobijanja

Ako sud pravomoćnom presudom utvrdi da je odluka glavne skupštine ništava,
ona djeluje prema svim dioničarima i članovima uprave i nadzornoga odbora čak i
kada nisu bili stranke u tome postupku. Uprava mora presudu bez odgađanja
dostaviti registarskome sudu. Ako je u trgovačkom registru bila upisana odluka koja
je oglašena ništavom, mora se upisati i presuda. Upis presude u sudski registar
mora se objaviti na isti način kako se objavljuje i odluka.

Ako je odlukom mijenjan statut, trgovačkom registru treba uz presudu dostaviti i
potpuni tekst statuta ovjeren od javnog bilježnika koji potvrđuje da su u njemu uzeti
u obzir presuda i sve dotadašnje izmjene statuta.

Pobijanje odluke o upotrebi dobiti

Osim iz razloga zbog kojih se može pobijati svaka odluka glavne skupštine,
odluka o upotrebi dobiti društva može se pobijati i ako se njome, premda pravo na
podjelu nije isključeno zakonom ni statutom, odluči da se dobit ne dijeli dioničarima,
iako bi prosudbom razumnog gospodarstvenika to trebalo učiniti s obzirom na
okolnosti u kojima društvo posluje.
Tužbu za pobijanje odluke iz prethodnoga stavka ovoga članka mogu podići
dioničari čiji udjeli zajedno čine najmanje dvadeseti dio temeljnoga kapitala društva i nadzorni odbor.

Pobijanje odluke o povećanju temeljnoga kapitala društva ulozima

Osim iz razloga zbog kojih se može pobijati svaka odluka glavne skupštine, odluka
o povećanju temeljnoga kapitala društva ulozima može se pobijati i ako je u cjelini ili
djelomično isključeno pravo dioničara da stječu dionice a iznos za koji se one
izdaju ili najniži iznos ispod kojega se one neće izdavati je neprimjereno nizak. To
ne vrijedi u slučaju ako dionice treba preuzeti netko treći tko ih treba ponuditi na
stjecanje dioničarima.


PRESTANAK DIONIČKOG DRUŠTVA

Razlozi za prestanak društva jesu:

1. istek vremena određenoga u statutu, ako je društvo bilo osnovano na određeno vrijeme,
2. odluka glavne skupštine koja se mora donijeti s glasovima koji predstavljaju
najmanje tri četvrtine temeljnoga kapitala zastupljenoga na glavnoj skupštini društva
pri donošenju odluke, ako se statutom za to ne traži veća većina ili ispunjenje dodatnih pretpostavki,
3. pravomoćna odluka suda iz članka 40. stavka 1. Zakona o trgovačkim društvima kao isključivo
nadležnog kojom se utvrđuje da je upis društva u sudski registar bio nezakonit,
4. pripajanje društva drugome društvu i spajanje s drugim društvom,
5. pravomoćna odluka suda kojom se odbija otvaranje stečajnog postupka zbog
nemogućnosti da se iz stečajne mase pokriju troškovi stečajnog postupka,
6. provođenje stečajnog postupka,
7. ukidanje društva.

Društvo koje nema imovine može prestati tako da ga registarski sud briše iz
trgovačkog registra na prijedlog nadležnog organa porezne uprave ili po službenoj
dužnosti. Registarski sud će brisati društvo iz trgovačkog registra po službenog
dužnosti ako ono tri godine po redu ne postupi po zakonskoj obvezi da objavi svoja
godišnja financijska izvješća s propisanom dokumentacijom niti ih dostavi tome
sudu u roku od 6 mjeseci nakon što mu sud priopći naknadu da će ga brisati iz
trgovačkog registra, a društvo u tome roku ne učini vjerojatnim da ima imovinu.
Likvidacija društva se ne provodi, a društvo prestaje brisanjem iz trgovačkog
registra. Pokaže li se nakon brisanja društva iz trgovačkog registra da ono ima
imovinu koju bi trebalo podijeliti, provodi se likvidacija društva. Likvidatore na
prijedlog zainteresiranih osoba imenuje sud.

Registarski sud mora nakanu da će društvo brisati iz trgovačkog registra
priopćiti zakonskim zastupnicima društva po propisima o dostavi pismena i odrediti
im primjereni rok za isticanje prigovora. Sud može odrediti da se nakana za
brisanje društva i davanje roka za isticanje prigovora objavi onako kako se
objavljuju upisi u sudski registar. U tom slučaju prigovor može istaći svaka osoba
koja ima opravdani interes na tome da se društvo ne briše iz trgovačkog registra.
Statutom se mogu odrediti i drugi slučajevi prestanka društva.

Ako odluku o prestanku društva donosi glavna skupština, ta se odluka mora
prijaviti sudu radi upisa u sudski registar, a ako odluku o tome donese sud, odluka
će se upisati u taj registar po službenoj dužnosti.
Ne podnese li se navedena prijava ili se to ne učini kada društvo
prestaje iz razloga navedenog u članku 367. stavku 1. točki 1. Zakona o trgovačkim društvima (istek vremena određenog u statutu) ni nakon što registarski sud pozove društvo da podnese prijavu, taj će mu sud uputiti ponovni poziv da to učini uz upozorenje da će po proteku ostavljenoga roka po
službenoj dužnosti upisati u sudski registar da je nastao razlog za prestanak
društva i da će sud iz članka 40. stavka 1. Zakona o trgovačkim društvima imenovati likvidatore.
Odluka o prestanku društva objavljuje se u "Narodnim novinama" Republike Hrvatske.

Potreba provođenja likvidacije

Ako se nad društvom ne otvori stečajni postupak, provodi se likvidacija društva
Likvidacija društva ne provodi se u slučaju prestanka društva iz razloga
navedenoga u članku 367. stavku 1. točki 4. Zakona o trgovačkim društvima (pripajanje društva drugome društvu i spajanje s drugim društvom).
Ako ovim Zakonom o trgovačkim društvima nije drugačije određeno ili ako drugačije ne proizlazi iz
svrhe likvidacije, na društvo se do zaključenja likvidacije primjenjuju propisi koji
vrijede za društvo nad kojim se ne provodi likvidacija.

Nakon što se odluka o otvaranju likvidacije društva upiše u sudski registar, u tvrtku
društva mora se navesti naznaka "u likvidaciji".

Likvidatori

Likvidaciju provode članovi uprave kao likvidatori.
Statutom ili odlukom glavne skupštine za likvidatore se mogu imenovati druge
osobe. Na izbor likvidatora na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka
239. stavka 2. Zakona o trgovačkim društvima. Za likvidatora može se imenovati i pravna osoba.
Na zahtjev nadzornog odbora ili dioničara koji imaju udjele što zajedno čine
najmanje dvadeseti dio temeljnoga kapitala društva, sud će, ako za to postoji važan
razlog, imenovati ili opozvati likvidatore. Dioničari koji to traže moraju učiniti
vjerojatnim da su najmanje tri mjeseca imatelji dionica u društvu.
Likvidatori koje imenuje sud imaju pravo da im se primjereno nadoknade
troškovi koje imaju kao likvidatori i isplati nagrada za njihov rad. Ako se sudski
imenovani likvidatori i društvo ne suglase o naknadi troškova i o nagradi, o tome
odlučuje sud.

Glavna skupština može u svako doba opozvati likvidatore koje ne imenuje sud.
Ako odlukom o prestanku društva nije drugačije određeno, na likvidatore se na
odgovarajući način primjenjuju odredbe Zakona o trgovačkim društvima i statuta o upravi društva.

Prijava za upis likvidatora u sudski registar

Registarskome sudu mora se podnijeti prijavu za upis imenovanih prvih
likvidatora i njihovih ovlaštenja za zastupanje u sudski registar. Za svaku izmjenu
likvidatora ili izmjenu njihovih ovlaštenja za zastupanje likvidatori moraju podnijeti
sudu prijavu da se upišu u sudski registar. Prijavi treba priložiti isprave o imenovanju ili opozivu likvidatora i o njihovim ovlaštenjima za zastupanje u izvorniku ili u javno ovjerenome prijepisu.
Likvidatori moraju dati izjavu da ne postoje okolnosti koje bi po zakonu stajale
na putu njihovu imenovanju te da su upoznati s time da o svemu moraju uredno izvještavati sud.
Imenovanje i opoziv likvidatora od strane suda upisuje se u sudski registar po
službenoj dužnosti.
Likvidatori moraju svoje potpise položiti kod suda samo ako to već nisu učinili kao članovi uprave.

Pozivanje vjerovnika

Uz upućivanje na prestanak društva moraju se pozvati vjerovnici društva da prijave
svoja potraživanja. Poziv se mora u razmaku od po najmanje petnaest a najviše
trideset dana tri puta objaviti u glasilu društva s naznakom da vjerovnici prijave
društvu svoja potraživanja u roku od šest mjeseci po objavi posljednjeg poziva.
Poznate vjerovnike treba posebno obavijestiti.

Dužnosti likvidatora

Likvidatori su dužni okončati poslove koji su u tijeku, naplatiti potraživanja,
unovčiti imovinu društva i podmiriti vjerovnike. U mjeri u kojoj to zahtijeva
provođenje likvidacije, oni mogu ulaziti i u nove poslove. U poslu koji obavljaju, likvidatori imaju položaj uprave i podliježu nadzoru
nadzornog odbora.

Na likvidatore se ne odnosi zabrana konkurencije koja važi za članove uprave društva.
Na poslovnim papirima društva koji se šalju određenim primateljima moraju se
navesti oblik i sjedište društva, okolnost da je društvo u likvidaciji, sud kod kojega je
društvo upisano u registar, broj pod kojim je to učinjeno te imena i prezimena
likvidatora i predsjednika nadzornog odbora. Ako se navode podaci o kapitalu
društva, mora se navesti temeljni kapital, a ako za dionice nisu uplaćeni puni
nominalni iznosi ili veći iznosi za koje su izdane, treba navesti i iznose koji se još
moraju uplatiti.

Ovlast likvidatora za zastupanje

Likvidatori zastupaju društvo. Ako je imenovano više likvidatora, a statutom ili odlukom suda, ako ih je on
imenovao, nije drugačije određeno, svi likvidatori skupno zastupaju društvo. Ako se
volja očituje prema društvu, dovoljno je da je očitovana samo prema jednome od
njih. Statutom ili odlukom suda, ako je sud imenovao likvidatore, može se odrediti da
su pojedini likvidatori ovlašteni zastupati društvo sami ili skupno s prokuristom
društva. Isto može odrediti i nadzorni odbor ako je na to ovlašten statutom ili
odlukom glavne skupštine. Likvidatori koji su ovlašteni da skupno zastupaju društvo mogu pojedine od njih
ovlastiti za poduzimanje određenih poslova ili određenih vrsta poslova. To vrijedi i u
slučaju kada je pojedini likvidator ovlašten da skupno s prokuristom zastupa
društvo. Ovlaštenje likvidatora za zastupanje ne može se ograničiti.
Likvidatori se potpisuju za društvo pri čemu moraju navesti tvrtku društva i
naznaku da se društvo nalazi u likvidaciji.

Početna likvidacijska financijska izvješća

Likvidatori su dužni odmah po stupanju na dužnost izraditi početna likvidacijska
financijska izvješća koja još nije usvojila glavna skupština. Glavna skupština odlučuje o usvajanju početnih likvidacijskih financijskih
izvješća. U početnoj likvidacijskoj bilanci iskazuju se vrijednost imovine, obveze i
kapital društva. Sud može odlučiti da nije potrebno provesti reviziju godišnjih financijskih
izvješća, ako su sve okolnosti društva tako vidljive da revizija u interesu vjerovnika i
dioničra nije potrebna.

Obustava postupka likvidacije i nastavljanje postupka stečaja

Ako likvidatori na temelju prijavljenih potraživanja utvrde da imovina društva nije
dovoljna za to da se podmire sva potraživanja vjerovnika s kamatama, moraju
odmah obustaviti postupak likvidacije i predložiti provođenje stečajnog postupka.

lzvješće o provođenju likvidacije i prijedlog za diobu

Nakon što podmire dugove društva, likvidatori su dužni izraditi izvješće o
provedenoj likvidaciji i prijedlog o podjeli imovine društva, ako u odluci o prestanku
društva nije drugačije određeno. Izvješće i prijedlog iz prethodnoga stavka ovoga članka prihvaća organ koji je
donio odluku o prestanku društva, ako u toj odluci nije drugačije određeno.
Ako je za prihvaćanje izvješća i prijedloga nadležna glavna skupština, pa se ona
ne sastane nakon što dva puta bude uredno sazvana ili se sastane ali ne bude
podobna za odlučivanje, smatra se da su izvješće i prijedlog prihvaćeni onako kako su predloženi.

Zaštita vjerovnika

Imovina društva može se podijeliti dioničarima tek po proteku godine dana od
dana kada je treći puta bio objavljen poziv vjerovnicima da prijave svoja
potraživanja. Ne prijavi li neki vjerovnik svoje potraživanje, dugovani iznos treba za njega
položiti u sud kod kojega je društvo upisano u sudski registar, a stvari pohraniti u
javno skladište na rok od šest mjeseci. Ne može li se potraživanje bez krivnje
društva podmiriti vjerovniku ni u tome roku, novac, odnosno kupovina postignuta
javnom prodajom stvari umanjena za troškove čuvanja i prodaje predat će se općini
na čijem je području sjedište društva, ako odlukom o podjeli imovine nije drugačije određeno.
Vjerovnici čija potraživanja nisu bila poznata društvu, a nisu ih pravodobno
prijavili, mogu tražiti da im se ona podmire samo iz imovine koja još nije podijeljena
dioničarima. Postoje li potraživanja vjerovnika koja su sporna, imovina društva se može dijeliti
dioničarima samo ako je vjerovniku spornog potraživanja dano osiguranje da će mu
ono, ako se kasnije utvrdi, biti podmireno. Dioničar koji ima potraživanje prema društvu, ali ne ono koje proizlazi iz
njegova položaja dioničara, ostvaruje ga kao i drugi vjerovnici.

Podjela imovine

Na temelju odluke o podjeli imovine likvidatori su je dužni podijeliti dioničarima u
roku od 30 dana od dana kada je odluka donesena, na način kako je to odredeno statutom.
Ako ne postoje dionice koje daju različita prava pri podjeli imovine društva,
imovina se dijeli razmjerno nominalnim iznosima dionica. Ako ulozi u temeljni kapital društva nisu za sve dionice uneseni u istome
omjeru, nadoknađuje se ono što je uloženo, a ostalo se dijeli razmjerno nominalnim
iznosima dionica. Ako imovina društva nije dostatna za to da se nadoknadi ono što
je uloženo, dioničari treba da snose gubitak razmjerno nominalnim iznosima dionica.

Naknade i nagrada likvidatorima

Likvidatori imaju pravo na primjerenu naknadu troškova i na nagradu za rad.
Naknadu troškova i nagradu za rad plaća društvo. Njihovu visinu određuje glavna
skupština društva, a u slučaju spora određuje je sud. Plaćanja iz prethodnoga stavka ovoga članka obavljaju se nakon podmirenja
potraživanja vjerovnika a prije nego što se imovina društva podijeli dioničarima. Na
račun naknade troškova i nagrade za rad likvidatorima mogu se obaviti plaćanja i
za vrijeme trajanja likvidacije, prije nego što se podmire potraživanja vjerovnika, ako
je očito da to neće utjecati na podmirenje obveza prema vjerovnicima.

Okončanje likvidacije

Nakon podjele imovine dioničarima likvidatori podnose glavnoj skupštini
zaključna likvidacijska financijska izvješća i izvješće o provedenoj likvidaciji.
Likvidatori podnose sudu prijavu za upis brisanja društva iz trgovačkog registra
i prilažu joj odluku glavne skupštine i prijepis zapisnika iz kojega je vidljivo da je
glavna skupština prihvatila zaključna likvidacijska financijska izvješća i izvješća
likvidatora te likvidatorima dala razrješnicu. Ovdje se na odgovarajući način
primjenjuje odredba članka 378. stavka 3. Zakona o trgovačkim društvima.
Društvo prestaje brisanjem iz trgovačkoga registra.
Poslovne knjige i dokumentacija društva predaju se na čuvanje sudu na čijem
području se nalazi sjedište društva.
Sud će dioničarima i vjerovnicima društva, a i drugim osobama koje učine
vjerojatnim da za to imaju opravdani interes, odobriti uvid u poslovne knjige i
dokumentaciju iz prethodnoga stavka ovoga članka.
Pokaže li se kasnije da je potrebno provesti daljnje mjere u likvidaciji društva,
sud će na prijedlog osobe koja na tome ima pravni interes ponovo imenovati ranije
ili nove likvidatore.

Odgovornost likvidatora za štetu

Nakon što je društvo brisano iz trgovačkoga registra ne mogu se pobijati radnje
likvidatora, ali vjerovnici društva mogu od njega tražiti da im nadoknadi štetu koju im
je tim radnjama prouzročio.
Likvidator odgovara za štetu prouzročenu provođenjem likvidacije do visine
peterostrukog iznosa nagrade koju je primio za svoj rad. Ako to ne bi bilo dovoljno
za podmirenje štete, za nju solidarno odgovaraju svi dioničari do visine imovine
društva koja im je isplaćena. Ne smatra se štetom ako vjerovnik pravodobno ne
prijavi svoje potraživanje za koje likvidator nije znao niti je mogao znati.
Odredbe naprijed navedene ne primjenjuju se na odgovornost
likvidatora prema dioničarima. Za tu štetu likvidator odgovara po općim pravilima o
odgovornosti za štetu.
Zahtjev s naslova odgovornosti za štetu zastaruje prema likvidatoru u roku od
godinu dana od brisanja društva iz trgovačkog registra. Ako za štetu odgovara više likvidatora, njihova je odgovornost solidarna

Nastavljanje društva

Ako društvo prestaje zbog proteka vremena ili na temelju odluke glavne
skupštine, ona može sve dok ne počne podjela imovine dioničarima donijeti odluku
o tome da se društvo nastavlja. Za takvu odluku traži se da se dadu glasovi koji
predstavljaju najmanje tri četvrtine glasova temeljnoga kapitala zastupljenoga na
glavnoj skupštini pri donošenju odluke. Statutom se može odrediti da je za to
potrebna veća većina a može se zahtijevati i ispunjenje dodatnih pretpostavki.
Isto vrijedi i ako društvo prestane stečajem, ali se stečajni postupak na prijedlog
društva obustavi ili ono sklopi prisilnu nagodbu. Likvidatori moraju sudu podnijeti prijavu za upis nastavljanja društva u registar. Pri tome moraju dokazati da još nisu počeli s podjelom imovine dioničarima. Odluka o nastavljanju društva nema učinka dok se ne upiše u sudski registar.


   DIONIČKO DRUŠTVO - PRVI DIO



 << Natrag...



 

Google
WWW Poslovni Forum