POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 


Klikni za pregled priloga

NOVI PREGLED PROPISA

Ugovori

Banke

Biljno zdravstvo

Zdravstveno osiguranje

Državne potpore

Državni službenici

Elektronička isprava

Elektronička trgovina

Elektronički mediji

Financijsko osiguranje

Gradnja

Hrana

Informacijska sigurnost

Investicijski fondovi

Izmjera i katastar

Kazneni postupak

Kazneni zakon

Kemikalije

Kreditne unije

Kvaliteta zdravstvene zaštite

Lijekovi

Nasljeđivanje

Obavljanje djelatnosti

Obiteljski zakon

Obrazovanje odraslih

Obrt

Obvezni odnosi (ZOO)

Obvezno zdravstveno osiguranje

Opći upravni postupak

Oružje

Osiguranje

Osiguranje u prometu

Ovrha - Ovršni zakon

Parnični postupak

Primjeri ugovora

Porez na dobit

Porez na dohodak

Porez na kavu

Posredovanje u prometu nekretnina

Poticanje ulaganja

Predmeti opće uporabe

Prekršajni zakon

Prijevoz - linijski

Prijevoz opasnih tvari

Prostorno uređenje i gradnja

Rad - Zakon o radu

Računovodstvo

Revizija

Stranci

Sudovi

Šport

Šume

Tajnost podataka

Trgovačka društva

Udomiteljstvo

Udžbenici za školu

Ugostiteljska djelatnost

Umirovljenički fond

Usluge u turizmu

Veterinarstvo

Volonterstvo

Zabrane u zakonima

Zakon o leasingu

Zaštita bilja

Zakon o radu

Zaštita na radu

Zaštita okoliša

Zaštita potrošača

Zaštita prirode

Zaštita pučanstva

Zaštita životinja

Javna nabava

NOVI PREGLED PROPISA



SEARCH

PRETRAŽIVANJE
svih objavljenih tekstova


Pregled svih usluga za poduzetnike



IZRADA WEB STRANICA

Naručite izradu modernih web stranica. U svega nekoliko minuta, kreirajte vrhunsku web stranicu uz pomoć naših CMS web stranica. Moderni dizajni za Vaše web stranice. Korištenje CMS web stranica slično je kao korištenje Facebooka, ne zahtjeva znanje kodiranja i programiranja. Započnite pisati, dodajte nekoliko fotografija i imate brzo svoju prvu web stranicu. Mijenjajte dizajn svoje stranice s lakoćom. Kreirajte web stranicu svoje tvrtke, web stranicu obrta, web stranicu udruge, započnite pisati blog...

Mobilna responzivnost web stranica je prilagođavanje web stranice svim preglednicima (mobitel, tablet, računalo) i mora se implementirati na sve web stranice. Besplatna optimizacija za tražilice; SEO optimizacija omogućava vašoj web stranici da se prikazuje u prvih deset rezultata na tražilicama za pojmove koje pretražuju vaši budući kupci.

Dizajn responzivnih web stranica, registracija domene, izrada CMS stranica, ugradnja web shopa, implementacija plaćanja karticama, ugradnja Google analyticsa, siguran hosting, prijava na tražilice, reklama na društvenim mrežama, ugradnja kontakt formulara za upite sa web stranica...

Iskoristite ponudu: izrada web stranica i hosting po najnižim cijenama. Besplatna prijava na tražilice, besplatni e-mail, besplatna .hr domena, besplatna podrška za internet marketing...

>> Link na ponudu za izradu web stranica >>

Kontakt:
Poslovni Forum d.o.o.

Link - Kontakt informacije

Napomena: Ne dajemo besplatne pravne savjete!




Ažurirano: 27. 12. 2024.












POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga



UREDBA ZA PROVEDBU CARINSKOG ZAKONA

Čl. 1 - 99  Čl. 100 - 199  Čl. 200 - 299  Čl. 300 - 399  Čl. 400 - 499  Čl. 500 - 599  Čl. 600 - 658 Izmjene i dopune


Članak 600.

Za pregled i procjenu vrijednosti robe prema popisu iz članka 599. ove Uredbe, te provjeru da li su ispunjeni uvjeti za prodaju odnosne robe, pročelnik carinarnice imenuje komisiju od tri člana (predsjednik i dva člana).

Ako se obavlja pregled i procjena vozila i njihovih dijelova iz članka 612. ove Uredbe, u sastavu komisije iz stavka 1. ovog članka obvezatno se imenuje jedan član koji raspolaže znanjem i iskustvom potrebnim za primjenu propisa Republike Hrvatske o tehničkoj osposobljenosti i homologaciji motornih vozila.

Članak 601.

Komisija utvrđuje da li roba iz popisa navedenog u članku 599. ove Uredbe odgovara podacima iz evidencije i dokumentacije o oduzetoj stranoj robi.

Komisija sastavlja zapisnik o svojem radu u najmanje četiri primjerka na obrascu čiji sadržaj i oblik propisuje ministar financija.

Ako komisija utvrdi da se stanje glede kakvoće i količine robe ne slaže s podacima iz popisa navedenog u stavku 1. ovog članka, isto mora unijeti u zapisnik.

Komisija u zapisniku posebno utvrđuje da su ispunjeni propisani uvjeti za prodaju robe obuhvaćene popisom iz stavka 1. ovoga članka.

Članak 602.

Pri utvrđivanju vrijednosti robe, u skladu sa člankom 600. ove Uredbe, komisija utvrđuje cijenu odnosne robe sukladno cijeni takve robe na domaćem tržištu, uz odbitak poreza na dodanu vrijednost i drugih uobičajenih poslovnih troškova u trgovini. Procijenjena vrijednost robe je isklična cijena robe za prvu javnu prodaju.

Po pregledu i procjeni vrijednosti robe komisija upisuje njenu utvrđenu vrijednosti u odgovarajuće rubrike popisa iz članka 599. ove Uredbe.

Članak 603.

Carinarnica može do dana objave javne prodaje vlasniku robe ili osobi na koju glase prijevozne isprave dopustiti da podnese carinsku deklaraciju za carinski dopušteno postupanje ili uporabe robe, osim za robu oduzetu u prekršajnom postupku.

Ukoliko roba nije prodana na prvoj javnoj prodaji, carinarnica može dopustiti da se podnese carinska deklaracija u skladu sa stavkom 1. ovog članka do dana objave druge javne prodaje.

Robu iz stavka 1. odnosno 2. ovoga članka carinarnica prepušta deklarantu nakon što je podmirio eventualno nastali carinski dug, te poreze, i druge pristojbe koji se obračunavaju i naplaćuju prilikom uvoza robe, kao i sve troškove koje je imala carinarnica u svezi sa prikupljanjem, čuvanjem, prijevozom i procjenom odnosne robe, te provedbom postupka njezine javne prodaje.

3. Provedba postupka javne prodaje

Članak 604.

Roba iz članka 596. ove Uredbe u pravilu se prodaje provedbom postupka javne prodaje.

Javna prodaja se objavljuje u dnevnom tisku, u pravilu najmanje deset dana prije dana određenog za provedbu toga postupka.

U oglasu o javnoj prodaji moraju biti navedeni uvjeti prodaje, podaci o vrsti i stanju robe, njezina isklična cijena, dan, sat i mjesto održavanja javne prodaje, visini i načinu polaganja jamstva za sudjelovanje u javnoj prodaji, kao i o danu, satu i mjestu gdje je moguće pogledati robu koja se izlaže prodaji.

Članak 605.

Javnoj prodaji oduzete strane robe mogu pristupiti pravne osobe i samostalni poduzetnici, sa sjedištem na području Republike Hrvatske, koji uplate jamčevinu i registrirani su za promet robom koja se prodaje u odnosnome postupku javne prodaje.

Prije početka javne prodaje ponuditelji moraju na posebno otvoren račun pri carinarnici upatiti jamčevinu, ili položiti odgovarajući instrument za namirenje jamčevine, u svoti ne manjoj od 20% isklične cijene robe, koju namjeravaju kupiti na javnoj prodaji, ali ne manje od 500 kn.

Na javnoj prodaji može sudjelovati samo onaj ponuditelj koji prije početka postupka podnese potvrdu o uplaćenoj jamčevini.

Članak 606.

Postupak javne prodaje oduzete carinske robe provodi komisija od tri člana (predsjednik i dva člana), koju imenuje pročelnik carinarnice.

Prva javna prodaja se može provesti ukoliko se prijavilo najmanje tri ponuditelja.

Smatra se da je uvjet iz stavka 2. ovog člana ispunjen, ako najmanje tri ponuditelja s propisanom uplaćenom jamčevinom ponude više od isklične cijene.

Roba na javnoj prodaji se prodaje kupcu koji ponudi najvišu cijenu.

Ako prva javna prodaja ne uspije, pristupa se drugoj, ako su joj pristupila najmanje dva ponuditelja. Druga javna prodaja objavljuje se na isti način kao i prva, no u oglasu mora biti izričito naznačeno da je to druga prodaja. Glede udjela sudionika u javnoj prodaji odgovarajuće se primjenjuje stavak 3. ovog članka.

Isklična cijena robe iz prve javne prodaje se pri objavi druge javne prodaje smanjuje za određeni postotak, no najviše do trećine procijenjene vrijednosti.

Ako se roba ni na drugoj javnoj prodaji ne proda, moguće ju je prodati prikupljanjem ponuda za neposrednu pogodbu. Sa prikupljanjem ponuda se može otpočeti po okončanju druge javne prodaje, između prisutnih ponuditelja.

Članak 607.

O provedbi postupka javne prodaje sastavlja se zapisnik na propisanom obrascu, u koji se upisuju podaci o robi, iskličnoj cijeni za istu, sudionicima postupka, datim ponudama, te postignutoj cijeni i kupcu robe.

Zapisnik iz stavka 1. ovog članka sastavlja se na obrascu čiji sadržaj i oblik propisuje ministar financija.

Zapisnik o provedbi postupka javne prodaje potpisuju predsjednik i članovi komisije iz članka 606. ove Uredbe, te kupac i nazočni ponuditelji.

Zapisnik o javnoj prodaji objavljuje se na oglasnoj ploči carinarnice u roku od dva dana po okončanoj prodaji, na kojoj treba ostati najmanje tri naredna dana. Ponuditelji koji su sudjelovali u postupku javne prodaje mogu podnijeti prigovor na odluku o prodaji robe i postupcima komisije koje je moglo biti od utjecaja na pravilnost provedbe postupka javne prodaje, u roku tri dana od dana objave zapisnika na oglasnoj ploči, ako su takav prigovor pisano najavili najkasnije jedan sat po okončanju postupka javne prodaje.

O prigovoru odlučuje carinarnica u roku tri dana po ulaganju istog. Robu glede koje je uložen prigovor, ne smije se prepustiti kupcu do okončavanja postupka po prigovoru.

Članak 608.

Kupac mora uplatiti cjelokupni iznos ostvarene prodajne cijene na poseban račun carinarnice, u roku 15 dana od dana provedbe postupka javne prodaje, odnosno od dana kad je okončan postupak u povodu podnijetoga prigovora.

Prodaja uz plaćanje na obroke nije dopuštena.

Uplaćena jamčevina se uračunava pri uplati ostvarene prodajne cijene iz stavka 1. ovoga članka.

Kupac ne može preuzeti robu dok ne uplati svotu iz stavka 1. ovog članka, odnosno dok ne plati ili odgovarajuće zajamči namirenje carinskog duga.

Kupac mora pri preuzimanju robe platiti porez na dodanu vrijednost, odnosno posebni porez kako ga obračuna carinarnica.

Članak 609.

Kupac koji ne uplati ostvarenu prodajnu cijenu u roku iz članka 608. stavka 1. ove Uredbe gubi pravo na povrat jamčevine, a roba se ponovno izlaže javnoj prodaji.

Sudionicima javne prodaje koji nisu uspjeli, uplaćena jamčevina, odnosno položeni odgovarajući instrument plaćanja vraća se, u roku 15 dana od dana zaključenja odnosnoga postupka javne prodaje.

Sudionicima javne prodaje koji su istu napustili prije njena zaključenja, jamčevina odnosno položeni odgovarajući instrument plaćanja ne vraćaju se.

4. Slučajevi prodaje oduzete strane robe
na drugi način

Članak 610.

Iznimno od članka 604. stavak 1. ove Uredbe, carinarnici je dopušteno namirnice i drugu brzo pokvarljivu robu, te otpatke i ostatke koji ostaju po okončanju postupka domaće proizvodnje prodati prikupljanjem ponuda ili neposrednom pogodbom s trgovačkim društvom registriranim za zbrinjavanje otpada, sukladno propisima kojima se uređuje zbrinjavanje otpada.

Roba koja ima komercijalnu vrijednost samo kao sirovina ili otpad može se prodati prikupljanjem ponuda, odnosno neposrednom pogodbom s trgovačkim društvom registriranim za prikupljanje i zbrinjavanje otpada.

5. Posebne odredbe o preuzimanju, čuvanju i prodaji cestovnih motornih vozila

Članak 611.

Cestovnim motornim vozilima u skladu s ovim dijelom Uredbe, smatraju se:

a) osobni automobili i druga motorna vozila, konstruirana prvenstveno za prijevoz ljudi, uključujući i motorna vozila za kombinirani prijevoz ljudi i robe (tipa “karavan”, “kombi” itd.) i trkaći automobili,

b) motorna vozila za javni prijevoz putnika,

c) motorna vozila za prijevoz robe (samoutovarna - samo-
istovarna, damperi, cisterne itd.),

d) motorna vozila za posebne namjene (samoistovarna vozila, vozila s dizalicom, vozila s ugrađenom betonskom mješalicom, vatrogasna vozila, vozila za čišćenje cesta, vozila za prskanje ili posipavanje, pokretne radionice, pokretne radiološke jedinice),

e) traktori, cestovni tegljači s poluprikolicom i druga vozila za vuču,

f) sve vrste motornih kotača, uključujući mopede i bicikle s pomoćnim motorom.

Priključnim vozilima u smislu ovoga dijela Uredbe smatraju se sve vrste priključnih, polupriključnih i drugih nesamokretnih vozila.

Dijelovi motornih vozila u smislu ovoga dijela Uredbe, smatraju se svi dijelovi i pribor za motorna i priključna vozila iz stavka 1. i 2. stavka ovog članka, sastavljeni ili rastavljeni.

Članak 612.

Carinarnica, odnosno u slučaju iz članka 598. stavak 2. ove Uredbe, ovlašteno društvo prikuplja, preuzima, čuva, te prodaje odnosno odstranjuje s carinskog područja Republike Hrvatske:

a) motorna i priljučna vozila koja su pronašli ili oduzeli drugi državni organi (sudovi, inspekcijski organi, policija i dr.), i predali radi provedbe odgovarajućega postupka mjesno nadležnoj carinarnici ili ovlaštenom društvu,

b) motorna i priljučna vozila sa stranom registracijom, koja su prepuštena na čuvanje ovlaštenom društvu s dopuštenjem carinarnice,

c) oštećena motorna i priključna vozila sa stranom registracijom, koja je vlasnik, odnosno vozač predao carinarnici na čuvanje, dok ne ostvari pravo na odštetu,

d) privremeno uvezena ili napuštena motorna i priključna vozila, koja nisu bila pravodobno vraćena u inozemstvo,

e) motorna i priključna vozila i njihovi dijelovi, koji su bili oduzeti u upravnom postupku,

f) motorna i priključna vozila kao i njihovi dijelovi, kojima je protekao rok ležanja,

g) motorna i priključna vozila te njihovi dijelovi, koji su ustupljeni u korist države,

h) oštećena privremeno uvezena motorna vozila i priključna vozila, kao i njihovi dijelovi, koji su bili predati carinarnici,

i) rezervne dijelove prije uvezenih motornih i priključnih vozila sa stranom registracijom, koji nisu bili vraćeni u inozemstvo,

j) dijelove motornih i priključnih vozila, koji su stigli u poštanskim pošiljkama, a nisu bili uručeni primatelju, a strani pošiljatelj ih ne želi preuzeti,

k) motorna i priključna vozila, te njihove dijelove, koji su bili oduzeti u prekršajnom postupku, te

l) motorna i priključna vozila, te njihovi dijelovi, koji su po bilo kojoj osnovi pri carinarnici, osim u postupku redovnog carinjenja, koje carinarnica preda na čuvanje ovlaštenom društvu.

Članak 613.

Ako je cestovno motorno vozilo sa stranom registracijom iz članka 612. ove Uredbe, čiji je vlasnik poznat, tako oštećeno da ga nije moguće popraviti ili prodati ili ne udovoljava propisima o homologaciji motornih vozila, vlasnik, prijevoznik ili ovlašteno društvo na trošak vlasnika vozila ili njegovog osiguravatelja, moraju ga u roku koji odredi carinarnica:

a) izvesti iz carinskog područja Republike Hrvatske, odnosno

b) uništiti pod carinskim nadzorom, ako to dopuštaju propisi o zaštiti okoliša.

Članak 614.

Ovlašteno društvo koje od carinarnice, policije ili druge pravne ili fizičke osobe dobije obavijest o potrebi preuzimanja napuštenoga vozila, odnosno na neki drugi način dođe u posjed motornog vozila, priključnog motornog vozila ili njihovih dijelova, navedenih u članku 612. ove Uredbe, mora zbrinuti vozilo na licu mjesta ili ga odvesti.

Članak 615.

Preuzme li ovlašteno društvo vozilo od carinarnice, carinarnica ga pisano obavještava o pravnom statusu vozila, o dotada provedenom postupku, te da li su ispunjeni uvjeti da se vozilo proda i da li su u dotadanjem postupku nastali kakvi drugi troškovi te druge bitne podatke. Tom prilikom predaju se isprave koje se odnose na vozilo i obračun do tada nastalih troškova.

Zapisnik o preuzimanju i predaji vozila potpisuju članovi komisije iz članka 600. ove Uredbe, te ovlašteni carinski službenik. Jedan primjerak zapisnika se dostavlja ovlaštenoj carinarnici.

Članak 616.

Preuzme li ovlašteno društvo vozilo od strane policijskih organa ili pravne ili fizičke osobe, sastavlja se i potpisuje zapisnik u tri primjerka, od kojih dva primjerka zadržava ovlašteno društvo, a treći predaje onom koji je predao vozilo.

Ovlašteno društvo, koje je preuzelo vozilo iz stavka 1. ovog članka, mora o tome u roku 24 sata izvijestiti mjesno nadležnu carinarnicu i poslati joj jedan primjerak zapisnika.

Sukladno stavku 1. ovog članka postupa se i kada je nađeno vozilo, a prema okolnostima može se zaključiti da je napušteno.

Članak 617.

Po preuzimanju vozila, ovlašteno društvo mora istog dana vozilo evidentirati na obrascu čiji sadržaj i oblik propisuje ministar financija.

Članak 618.

Ovlašteno društvo koje je zbrinulo vozilo ili ga je preuzelo u skladu s člancima 615. i 616. ove Uredbe, vozilo ne smije predati vlasniku ili dugoj ovlaštenoj osobi ili ga prodati bez dopuštenja nadležne carinarnice ili drugog državnog organa iz članka 612. stavak 1. točka 1. ove Uredbe.

Članak 619.

Ovlašteno društvo mora vozila čuvati u odgovarajućim prostorima, gdje su zaštićena od oštećenja, uništenja, elementarnih nepogoda, otuđenja i slično.

Nadležna carinarnica utvrđuje da li su prostori iz stavka 1. ovog članka odgovarajući za spremanje i čuvanje vozila, sukladno postupku za pregled prostorija koje su namijenjene za carinska skladišta.

Članak 620.

Za vozilo koje je preuzela, te za plaćanje carinskog duga odgovara ovlašteno društvo prema stanju u kojem je vozilo preuzeto.

Ovlašteno društvo odgovara također i za plaćanje drugih davanja koja su u vezi s preuzimanjem vozila propisani posebnim propisima.

Članak 621.

Ovlašteno društvo mora čuvati preuzeto vozilo sve dok se u carinskom ili drugom odgovarajućem upravnom postupku, sudskom postupku ili prekršajnom postupku konačno ne odluči o tom da li će vozilo biti predato vlasniku, vraćeno u inozemstvo ili dano na prodaju.

Članak 622.

Ako je u carinskom ili drugom upravnom postupku odnosno prekršajnom postupku konačno odlučeno, da se vozilo koje čuva ovlašteno društvo preda vlasniku ili da ga se vrati u inozemstvo, ovlašteno društvo isto može predati samo temeljem odgovarajućeg akta carinarnice ili drugog organa.

Preuzimatelj vozila iz stavka 1. ovog članka, potpisuje potvrdu o preuzimanju vozila na obrascu čiji sadržaj i oblik propisuje ministar financija.

Članak 623.

Preuzimatelj vozila iz članka 622. ove Uredbe, plaća ovlaštenom društvu sve troškove koje je imalo u svezi s njegovim zbrinjavanjem, preuzimanjem i čuvanjem.

Iznimno, ako je vozilo dano na čuvanje ovlaštenom društvu bez vlasnikove krivnje (ukradeno vozilo, vozilo vlasnika koji je smrtno stradao), nastali troškovi podmiruju se iz sredstava dobivenih prodajom drugih vozila. Ova odredba ne može se primijeniti na vozila kojim je počinjen carinski prekršaj, bez obzira da li je u takvom slučaju propisano oduzimanje vozila ili ne.

Ako je u svezi s čuvanjem vozila nastao carinski dug, vozilo se može predati osobi iz članka 622. ove uredbe, ako je nastali carinski dug podmiren ili je položeno odgovarajuće jamstvo.

Članak 624.

Ako je nadležna carinarnica dopustila da se vozilo pod carinskim nadzorom vrati u inozemstvo, ovlašteno društvo ga predaje ovlašteniku u skladu s rješenjem carinarnice o namirenju troškova iz članka 623. stavak 1. ove Uredbe.

Članak 625.

Ovlašteno društvo može prodati vozilo po prijamu pisane obavijesti carinarnice ili drugog nadležnog tijela da su ispunjeni uvjeti za prodaju pojedinog vozila.

Ovlašteno društvo može dati na prodaju samo ona vozila odnosno dijelove vozila, glede kojih je utvrđeno da ispunjavaju uvjete određene homologacijskim i drugim odgovarajućim propisima Republike Hrvatske. Vozila kod kojih rečenim uvjetima nije udovoljeno, izvoze se s carinskog područja, odnosno uništavaju.

Članak 626.

Pojedini dijelovi vozila (šasija, motor, blok motora, mjenjač brzina, diferencijal, kućište motora, mjenjača i diferencijala, karoserija, kabina te prednje i stražnje podvozje i drugo) u pravilu se prodaju na javnoj prodaji.

Drugi dijelovi vozila se u pravilu prodaju prikupljanjem ponuda.

Dijelovi vozila se prodaju na mjestima koja za to odredi ovlašteno društvo.

Ako pojedini dijelovi vozila iz stavka 3. ovog članka imaju odgovarajuću uporabnu vrijednost, vodeći računa o troškovima demontaže, komisija iz članka 600. ove Uredbe ili ovlašteno društvo mogu odlučiti da se odnosni dijelovi demontiraju i prodaju, a preostali dijelovi vozila unište.

Troškovi demontaže i uništenja vozila namiruju se iz sredstava dobijenih prodajom drugih vozila.

6. Raspoređivanje sredstava dobivenih prodajom oduzete strane robe

Članak 627.

Sredstva ostvarena prodajom oduzete strane robe raspoređuju se tako da se najprije naplati carina, te porezi i druge pristojbe koje se obračunavaju prilikom uvoza robe, zatim troškovi odnosnoga carinskoga ili drugoga postupka, te novčane kazne izrečene sukladno carinskim propisima.

Iz sredstava ostvarenih prodajom oduzete strane robe namiruju se troškovi njezina prikupljanja, čuvanja i prodaje, a ostatak sredstava izvanredni je prihod državnog proračuna.

Osnovica za obračun carinskog duga za motorna vozila iz ovog članka je ostvarena prodajna cijena umanjena za troškove iz članka 623. stavak 2. ove Uredbe.

Članak 628.

Glede sredstava dobivenih prodajom robe iz članka 596. ove Uredbe:

a) carinarnica i ovlašteno društvo sastavljaju obračun do 10. u mjesecu za prethodni mjesec, s tim da ga ovlašteno društvo dostavlja na ovjeru ovlaštenoj carinarnici,

b) sukladno obračunu carinarnice odnosno ovjerenom obračunu ovlaštenoga društva iz točke a) ovoga stavka, do 20. u mjesecu obračunati prihodi za prethodni mjesec uplaćuju se u korist državnog proračuna Republike Hrvatske.

Troškovi prikupljanja, čuvanja i prodaje robe, kao i drugi troškovi izvršenih usluga carinarnica namiruje na teret odgovarajuće stavke državnog proračuna.

Iznimno, sredstva dobivena prodajom vozila i njihovih dijelova iz članka 612. stavak 1. točka b), d), f), h), i l) ove Uredbe, po obračunu i uplati carinskog duga uplaćuju se na posebni depozitni račun Carinske uprave. Ako vlasnik vozila u roku šest mjeseci po uplati ne podnese zahtjev za isplatu deponiranog iznosa, sredstva se uplaćuju u korist državnog proračuna.

7. Besplatno ustupanje oduzete strane robe i drugi načini postupanja s oduzetom stranom robom

Članak 629.

Oduzeta strana roba, koja predstavlja predmete za potrebe povijesne, arheološke, etnografske, kulturne, umjetničke ili znanstvene vrijednosti, Vlada Republike Hrvatske može robu besplatno ustupiti tijelima ili ustanovama koje obavljaju odgovarajuću djelatnost.

Oduzeta strana roba, koja po posebnim propisima nije u slobodnom prometu (oružje, streljivo, radijske postaje itd.), Vlada Republike Hrvatske može besplatno ustupiti državnim organima i organizacijama, kojima je ta roba potrebna za obavljanje djelatnosti.

Vlada Republike Hrvatske može za donošenje odluka iz stavaka 1. do 3. ovoga članka ovlastiti komisiju, koju čine predstavnici Ministarstva financija, Ministarstva rada i socijalne skrbi i Ministarstva kulture.

Članak 630.

Ako se roba ne proda ili besplatno ne ustupi u skladu s člankom 628. ove Uredbe, sukladno posebnim propisima uništava se pod carinskim nadzorom.

DIO VII. UVJETI I POSTUPAK OSTVARIVANJA OSLOBOĐENJA OD PLAĆANJA CARINE

Članak 631.

Ovim dijelom Uredbe se, sukladno odredbama Carinskoga zakona i međunarodnih ugovora o oslobađanju od plaćanja carine, uređuju uvjeti i postupak za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine.

1. Oslobođenje po osnovi međunarodnih ugovora

Članak 632.

Oslobođenje od plaćanja carine sukladno međunarodnom ugovoru koji obvezuje Republiku Hrvatsku (članak 187. stavak 1. točka 1. Carinskog zakona) ostvaruje se prema uvjetima i po postupku utvrđenim odnosnim međunarodnim ugovorom.

Uz carinsku deklaraciju kojom se roba pušta u slobodni promet, ovlaštenoj carinarnici podnosi se:

a) akt upravnog tijela nadležnog za odgovarajuće upravno područje, kojim se utvrđuje postojanje uvjeta ili okolnosti, koje su prema odredbama odnosnoga međunarodnoga sporazuma mjerodavne za ostvarivanje oslobođenja odnosne robe od plaćanja carine,

b) potvrda Hrvatske gospodarske komore da se odnosna roba ne proizvodi u Republici Hrvatskoj, ako je ta okolnost prema odredbama odnosnoga međunarodnoga sporazuma mjerodavna za ostvarivanje odnosne carinske povlastice.

2. Oslobođenje robe u osobnom prtljagu putnika

Članak 633.

Oslobođenje od plaćanja carine na robu u osobnom prtljagu putnika (članak 187. stavak 1. točka 2. Carinskog zakona) odnosi se na uvoz robe nekomercijalne naravi, koju putnici iz inozemstva unose u svojemu osobnome prtljagu.

Robom nekomercijalne naravi, u smislu stavka 1. ovog članka smatra se:

- roba koju putnik nosi sa sobom,

- roba sadržana u putnikovoj ručnoj prtljazi,

- roba sadržana u osobnom prtljagu koji putnik prijevozi u osobnom prijevoznom sredstvu, te

- roba sadržana u osobnom prtljagu koji je putnik predao prijevozniku, bilo da se carinarnici podnese neposredno pri ulasku u carinsko područje Republike Hrvatske, odnosno kasnije, ako može dokazati da je prilikom odlaska iz treće zemlje odnosne stvari predao prijevozniku kao svoj osobni prtljag, radi njegovoga prijevoza u Republiku Hrvatsku.

Članak 634.

Oslobođenje od plaćanja carine prema članku 633. ove Uredbe količinski se ograničava, kako slijedi:

a) duhanski proizvodi: do 200 cigareta ili 100 cigarilosa (cigare težine do 3 g po komadu) ili 50 cigara ili 250 g duhana za pušenje, odnosno srazmjernu kombinaciju navedenih količina duhanskih proizvoda,

b) alkohola i alkoholnih pića:

- destilirana ili žestoka alkoholna pića s udjelom alkohola većim od 22 % ili etilni alkohol s udjelom alkohola od 80 % ili više: 1 litra;

- destilirana ili žestoka alkoholna pića, aperitivi iz vina ili alkohola i slična pića s udjelom alkohola 22 % ili manje, te pjenušava ili desertna vina: do 2 litre,

- ostalo vino: 2 litre, odnosno

- odgovarajuću srazmjernu kombinaciju količine navedenih pića;

c) parfema do 50 g, te toaletne vode do 0,25 litre.

Putnici do 17 godina nisu oslobođeni plaćanja carine glede robe iz stavka 1. točka a) i b) ovoga članka.

Članak 635.

Oslobođenje od plaćanja carine glede ostale robe nekomercijalne naravi iz članka 633. ove Uredbe ograničava se na predmete u vrijednosti do 300 kn.

Pri izračunu vrijednosti robe u smislu stavka 1. ovoga članka ne uračunava se roba opisana u članku 634. ove Uredbe.

Premašuje li vrijednost pojedinoga predmeta koji se uvozi u stavku 1. ovoga članka utvrđenu vrijednost, u svrhu ostvarivanja povlastice podjela vrijednosti takvoga predmeta nije dopuštena, niti se njegova vrijednost može dijeliti na dvije ili više osoba.

3. Oslobođenje robe u besplatnim pošiljkama

Članak 636.

Oslobođena je od plaćanja carine roba sadržana u pošiljkama koje besplatno šalju fizičke osobe iz inozemstva fizičkim osobama u Republici Hrvatskoj (članak 187. stavak 1. točka 3. Carinskog zakona), pod uvjetom da te pošiljke nisu komercijalne naravi.

Robom koja nema komercijalnu narav u smislu stavka 1. ovoga članka smatraju se povremene pošiljke, koje se sastoje isključivo iz robe namijenjene osobnoj uporabi ili uporabi članova kućanstva korisnika povlastice, koje po svojoj vrsti i količini ukazuju da se ne radi o komercijalnom uvozu, a uvoz se obavlja bez plaćanja primatelja prema pošiljatelju robe.

Oslobođenje od plaćanja carine iz stavka 1. ovoga članka količinski se ograničava glede sljedećih roba:

a) duhanski proizvodi: do 50 cigareta ili 25 cigarilosa (cigare težine do 3 g po komadu) ili 10 cigara ili 50 g duhana za pušenje, odnosno odgovarajuću kombinaciju količine navedenih duhanskih proizvoda,

b) alkohola i alkoholnih pića:

- destilirana ili žestoka alkoholna pića s udjelom alkohola većim od 22 % ili etilni alkohol s udjelom alkohola od 80 % ili više: 1 litra;

- destilirana ili žestoka alkoholna pića, aperitivi iz vina ili alkohola i slična pića s udjelom alkohola 22% ili manje, te pjenušava ili likerska vina: do 1 litre, odnosno odgovarajuću kombinaciju količine navedenih pića;

- ostalo vino: 1 litra.

c) parfema do 50 g, te toaletne vode do 0,25 litre.

Pošiljka iz stavka 1. ovoga članka ne smije premašivati ukupnu vrijednost od 300 kn.

4. Oslobođenje odlikovanja i priznanja

Članak 637.

Oslobođena su od plaćanja carine odlikovanja i priznanja dobivena u okviru međunarodnih događaja (članak 187. stavak 1. točka 4. Carinskog zakona).

Odlikovanjima i priznanjima u smislu stavka 1. ovoga članka smatraju se:

a) odlikovanja, koja vlade trećih zemalja dodjele osobama s boravištem u Hrvatskoj,

b) pokali, medalje i slični predmeti simbolične vrijednosti, dobiveni u inozemstvu kao priznanje za djelatnost u područjima umjetnosti, znanosti, sportu ili u javnoj djelatnosti ma koje vrste, odnosno priznanja za zasluge koja se daju u posebnim prilikama,

c) pokali, medalje i slični predmeti simbolične vriijednosti, koji se u Republici Hrvatskoj trebaju dodijeliti kao priznanje za djelatnost u područjima umjetnosti, znanosti, u sportu ili u javnoj djelatnosti ma koje vrste, odnosno kao priznanja za zasluge koja se daju u posebnim prilikama,

d) nagrade, pobjednički pokali i uspomene simbolične naravi i male vrijednosti, namijenjene besplatnoj podjeli na poslovnim kongresima i sličnim međunarodnim priredbama, koje po svojoj vrsti, pojedinačnoj vrijednosti i drugim obilježjima ne daju povod za pretpostavku, da se radi o uvozu iz komercijalnih razloga.

U zahtjevu za ostvarivanje povlastice iz stavka 1. ovoga članka valja obrazložiti:

a) okolnosti i uvjete dobivanja odnosnoga odlikovanja odnosno priznanja u inozemstvu, s kratkim opisom predmeta koji se uvozi, odnosno

b) okolnosti i uvjete za dodjelu odlikovanja odnosno priznanja u Republici Hrvatskoj, s kratkim opisom vrste, količine i ukupne vrijednosti predmeta koji se uvoze.

Zahtjevu se prilaže i preslik isprave o dodjeli odlikovanja ili priznanja, odnosno isprava o sazivanju odgovarajućega skupa u Republici Hrvatskoj.

5. Oslobođenja u okviru međunarodnih odnosa

Članak 638.

Oslobođeni su od plaćanja carine predmeti, koje kao dar u okviru međunarodnih odnosa (članak 187. točka 4. Carinskog zakona):

a) uvoze osobe pri povratku iz službenog posjeta inozemnim državnim tijelima ili tijelima lokalne samouprave, primljeni od službenih tijela zemlje domaćina,

b) uvoze osobe pri dolasku u službeni posjet državnim tijelima i tijelima lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj, radi njihove predaje domaćim službenim tijelima,

c) od inozemnih ustanova i organizacija koje obavljaju javna ovlaštenja, te neprofitnih organizacija i udruga koje obavljaju opće korisnu djelatnost, u znak prijateljstva i dobre volje prime odgovarajuće ustanove, organizacije i udruge u Republici Hrvatskoj.

Oslobođenje od plaćanja carine može se ostvariti glede predmeta koji predstavljaju povremeni ili prigodni dar simbolične vrijednosti, odnosno koji po svojoj vrsti, količini ili vrijednosti nisu podobni za uporabu u komercijalne svrhe.

Uz obrazloženi zahtjev za ostvarivanje povlastice iz stavka 1. ovoga članka prilaže se i preslik isprava kojima se dokazuje da je odnosna roba primljena kao dar u okviru međunarodnih odnosa.

6. Oslobođenje predmeta uvezenih u humanitarne svrhe

Članak 639.

Oslobođena je od plaćanja carine roba koju uvoze registrirane humanitarne organizacije radi besplatne podjele ugroženim osobama i žrtvama prirodnih i drugih katastrofa (članak 187. stavak 1. točka 5. Carinskog zakona).

Robom iz stavka 1. ovoga članka smatraju se predmeti koji služe za zadovoljavanje osnovnih ljudskih potreba, kao što su hrana, lijekovi, odjeća, obuća, posteljina, higijenske potrepštine i slično.

Humanitarnom organizacijom u smislu stavka 1. ovoga članka smatra se:

a) humanitarna organizacija registrirana u Republici Hrvatskoj po propisima o humanitarnim organizacijama,

b) karitativne djelatnosti vjerskih zajednica, te

c) strane humanitarne organizacije, koje obavljaju humanitarnu ili karitativnu djelatnost u Republici Hrvatskoj, sukladno zaključenim međunarodnim sporazumima ili po osnovi odobrenja Ministarstva rada i socijalne skrbi.

Uz pisani zahtjev za ostvarivanje oslobođenja od plaćanja carine podnosi se isprava nadležnog upravnog tijela o registraciji odnosno odobrenju rada organizacije za obavljanje humanitarne djelatnosti, odnosno akt vjerske zajednice u čijem je sklopu organizirano obavljanje odnosne karitativne djelatnosti, koja sadrži podatke:

- da korisnik povlastice ima pravni status humanitarne organizacije odnosno karitativne djelatnosti vjerske zajednice u smislu stavka 3. ovoga članka,

- da ima ustrojenu knjigovodstvenu evidenciju koja omogućuje u carinsko pravnom smislu provjeru ispravnosti poslovanja odnosnom robom, te

- da je roba koja se uvozi, sukladno pravilima humanitarne organizacije odnosno vjerske zajednice, namijenjena besplatnoj podjeli ili uporabi od strane krajnjih korisnika (ugrožene osobe i žrtve katastrofa).

Članak 640.

Oslobođena je od plaćanja carine specifična oprema, uređaji i instrumenti, te rezervni dijelovi i potrošni materijal, koji uvoze humanitarne organizacije i udruženja slijepih i gluhih, odnosno nagluhih osoba, te osoba oboljelih od mišićnih i neuromišićnih oboljenja, koji se ne proizvode u zemlji (članak 187. stavak 1. točka 6. Carinskog zakona).

Uz pisani zahtjev za ostvarivanje povlastice iz stavka 1. ovoga članka, ovlaštenoj carinarnici podnosi se:

a) akt o registraciji humanitarne organizacije odnosno udruge slijepih i gluhih, odnosno nagluhih osoba, te osoba oboljelih od mišićnih ili neuromišićnih oboljenja,

b) pisana izjava da je uvezena roba namijenjena uporabi od strane slijepih i gluhih, odnosno nagluhih osoba, odnosno osoba oboljelih od mišićnih ili neuromišićnih oboljenja, te

c) potvrda Hrvatske gospodarske komore da se odnosna roba ne proizvodi u Republici Hrvatskoj.

7. Oslobođenje predmeta potrebitih u postupku zaštite industrijskog ili intelektualnog vlasništva

Članak 641.

Oslobođena je od plaćanja carine roba koja predstavlja robne marke (žig), patente, modele (industrijsko obličje) i prateće isprave, te obrasci neophodni za priznavanje autorskog ili industrijskog vlasništva, koji se šalju Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo neposredno ili putem punomoćnika, u postupcima za zaštitu autorskog ili industrijskog vlasništva (članak 187. stavak 1. točka 7. Carinskog zakona).

Uz pisani zahtjev za ostvarivanje povlastice iz stavka 1. ovoga članka, ovlaštenoj carinarnici podnosi se:

a) pisana izjava da primjerci uvezene robe predstavljaju uzorak koji se uvozi u svezi s provedbom postupka za ostvarivanje prava po osnovi autorskog ili industrijskog vlasništva,

b) isprava koja omogućuje utvrđenje istovjetnosti robe u carinsko pravnom smislu (crteži, skice, slike i sl.), te

c) preslik zahtjeva za priznavanje prava autorskog ili industrijskog vlasništva glede odnosne robe, odnosno preslik punomoći za pokretanje toga postupka.

8. Oslobođenje isprava, obrazaca i nositelja podataka

Članak 642.

Oslobođeni su plaćanja carine:

a) obrasci i isprave koje državna tijela primaju za obavljanje svojih javnih ovlasti,

b) predmeti koji predstavljaju dokaze u sudskim ili drugim postupcima pred državnim ili javnim tijelima Republike Hrvatske,

c) primjerci potpisa i tiskane okružnice koje se šalju kao dio uobičajene izmjene obavijesti među javnim službama ili bankarskim ustanovama,

d) službene tiskanice koje prima Hrvatska narodna banka,

e) nacrti, tehničke slike, modeli, opisi i drugi slični dokumenti koji se uvoze kako bi se ispunili uvjeti za sudjelovanje na međunarodnome natječaju raspisanom u Hrvatskoj,

f) obrasci koji se sukladno međunarodnim ugovorima primjenjuju u međunarodnome prometu motornih vozila ili roba,

g) nositelji podataka (računalni diskovi, diskete, tonski zapisi, mikrofilmovi i slično) za međunarodni prijenos informacija, koji se primatelju stavljaju na raspolaganje besplatno, te ukoliko oslobođenje ne vodi zlouporabi ili težem obliku narušavanja tržišne utakmice,

h) izvješća, arhivski materijal, obrasci i druga dokumentacija pripremljena za međunarodne skupove, konferencije i kongrese, kao i zapisnici i slične bilješke s takvih skupova,

i) službene tiskane stvari inozemnih ili međunarodnih organizacija, kao i internacionalni ogledni primjerci odgovarajućih tiskovina, poslani od inozemnih ustanova ili udruga korespondentnim ustanovama ili udrugama u Republici Hrvatskoj,

j) već korišteni obrasci, putne isprave, tovarni listovi i druge prateće isprave i poslovna dokumentacija,

k) podloge za ispitivanja, koja u Hrvatskoj provode inozemne ustanove ili tijela,

l) novinske fotografije, dijapozitivi i klišeji za novinske fotografije, uključujući i tekst uz sliku, upućene izvještajnim agencijama, izdavačima novina ili časopisa,

m) obrasci, informativni materijali, vozne isprave i slični prilozi, koje inozemne prometne ili ugostiteljske tvrtke šalju turističkim uredima u Hrvatskoj,

n) porezne markice i slična obilježja o namiri poreznih davanja u drugim zemljama, te

o) pismovne pošiljke.

Uz pisani zahtjev za ostvarivanje carinske povlastice iz stavka 1. ovoga članka prilažu se i dokazi o činjenicama ili okolnostima koje predstavljaju osnovu za oslobođenje od plaćanja carine.

9. Oslobođenje vatrogasne opreme

Članak 643.

Oslobođena je od plaćanja carine oprema za preventivu i gašenje požara koja se ne proizvodi u Republici Hrvatskoj i nije predmet kooperacije hrvatskih proizvođača opreme i strojeva za preventivu i gašenje požara (članak 187. stavak 1. točka 10. Carinskog zakona).

Opremom u smislu stavka 1. ovoga članka smatraju se vatrogasna vozila, vatrogasna oprema i sredstva koje koriste javne vatrogasne postrojbe bilo dobrovoljne ili profesionalne, postrojbe dobrovoljnog vatrogasnog društva, profesionalne vatrogasne postrojbe u gospodarstvu, vatrogasne zajednice i udruge, te postrojbe za brzo djelovanje (intervencijske postrojbe).

Uz pisani zahtjev za ostvarivanje povlastice iz stavka 1. ovoga članka, ovlaštenoj carinarnici podnosi se:

a) akt Ministarstva unutarnjih poslova kojime se utvrđuje status korisnika povlastice u smislu stavka 1. ovog članka, te podobnost opreme za uporabu u vatrogasne svrhe, te

b) potvrda Hrvatske gospodarske komore da se odgovarajuća roba ne proizvodi u Republici Hrvatskoj, te da nije predmet kooperacije hrvatskih proizvođača opreme i strojeva za preventivu i gašenje požara.

10. Oslobođenje predmeta koji se iz inozemstva preseljavaju u Republiku Hrvatsku

Članak 644.

Oslobođeni su od plaćanja carine predmeti koje radi preseljenja fizičke osobe uvoze u Republiku Hrvatsku, i to predmeti kućanstva (članak 187. stavak 1. točka 11. Carinskog zakona), odnosno predmeti gospodarskog inventara (članak 187. stavak 1. točka 12. Carinskog zakona), uz sljedeće uvjete:

a) da je korisnik povlastice najmanje pet godina prije preseljenja boravio u inozemstvu,

b) da prije preseljenja nije koristio ovu carinsku povlasticu, odnosno drugu odgovarajuću carinsku povlasticu prema carinskim propisima koji su prestali važiti, te

c) da je prije preseljenja:

- predmete kućanstva posjedovao i koristio u svojem kućanstvu u inozemstvu najmanje 12 mjeseci, odnosno

- odgovarajuće predmete gospodarskog inventara po vrsti i količini rabio pri obavljanju gospodarske ili druge profesionalne djelatnost u inozemstvu, čije obavljanje prenosi u Republiku Hrvatsku.

Odredba stavka 1. točka c) ovoga članka glede razdoblja prethodnoga posjedovanja i korištenja predmeta kućanstva, odnosno uporabe predmeta gospodarskog inventara pri obavljanju gospodarske djelatnosti u inozemstvu, u odnosu na korisnike koji se preseljavaju iz prekooceanskih i drugih zemalja utvrđenih propisom iz članka 187. stavak 6. Carinskog zakona, ne primjenjuje se pri uvozu sljedećih predmeta:

- električnih i drugih aparata i uređaja za čiju uporabu je potrebno priključenje na električnu mrežu,

- motornih i priključnih vozila, te

- drugih predmeta glede kojih opstoje različitosti u tehničkim uvjetima njihove uporabe, na način koji onemogućuje njihovu tehnički racionalnu uporabu u Republici Hrvatskoj.

Predmeti iz stavka 2. ovog članka mogu se kupiti u trećoj zemlji ili u sustavu tuzemne bescarinske kupnje i oslobođeni su od carine, bez obzira da li su novi ili rabljeni.

Predmetima kućanstva ne smatraju se alkoholna pića, duhanske prerađevine, te motorna vozila, strojevi, alati i instrumenti za obavljanje određene profesionalne djelatnosti, osim takvih proizvoda podobnih za kućnu uporabu ili uporabu u slobodno vrijeme. Motornim vozilima podobnima za kućnu uporabu smatraju se samo osobni automobili, te vozila za kombinirani prijevoz osoba, koja osim sjedišta za vozača imaju još najviše osam sjedišta.

Članak 645.

Zahtjev za ostvarivanje carinske povlastice iz članka 644. stavak 1. ove Uredbe podnosi se carinarnici nadležnoj prema mjestu prebivališta ili boravišta korisnika u Republici Hrvatskoj.

Uz zahtjev za ostvarivanje povlastice glede predmeta kućanstva podnosi se:

a) potvrda diplomatskoga ili konzularnoga predstavništva Republike Hrvatske ili druga odgovarajuća isprava, kojom se dokazuje prethodni neprekidni petogodišnji boravak u inozemstvu,

b) isprava o prebivalištu ili boravištu u Republici Hrvatskoj,

c) pisana izjava korisnika povlastice:

- o danu njegova preseljenja u Republiku Hrvatsku, te

- da nije koristio carinsku povlasticu iz članka 187. stavak 1. točka 11. Carinskoga zakona, odnosno drugu odgovarajuću povlasticu prema carinskim propisima koji su prestali važiti,

d) popis predmeta kućanstva koje namjerava preseliti, s navodom dokaza o njihovom posjedovanju ili uporabi u inozemstvu najmanje 12 mjeseci prije njihova preseljenja odnosno uvoza u Republiku Hrvatsku, te posebnom naznakom predmeta koji se uvoze s pozivom na članak 644. stavak 2. ove Uredbe.

Uz zahtjev za ostvarivanje povlastice pri uvozu predmeta gospodarskog inventara, pored isprava iz stavka 2. ovoga članka prilažu se sljedeće isprave:

a) izvadak iz sudskog registra ili druga odgovarajuća isprava, koja sadrži odobrenje za obavljanje odnosne gospodarske ili druge djelatnosti, odnosno predstavlja dokaz o ispunjavanju uvjeta za obavljanje iste,

b) specifikacija predmeta gospodarskog inventara koje je korisnik rabio u inozemstvu, te

c) specifikacija rabljenih predmeta gospodarskog inventara koji se uvoze iz inozemstva, te predmeta koji se uvoze s pozivom na članak 644. stavak 2. ove Uredbe, s naznakom njihovoga trgovačkoga naziva, tarifne oznake i količine za svaku stavku pojedinačno, te ukupne vrijednosti robe koja se uvozi.

Članak 646.

Predmeti kućanstva odnosno gospodarskog inventara uz carinsku povlasticu iz članka 644. ove Uredbe mogu se uvoziti u roku 12 mjeseci od dana preseljenja.

Na zahtjev korisnika povlastice, koji ispunjava ili će do dana preseljenja ispuniti uvjete za ostvarivanje povlastice, carinarnica može odobriti uvoz predmeta iz stavka 1. ovoga članka i prije dana naznačenoga za preseljenje u Republiku Hrvatsku, ako iskaže namjeru da preseli u roku šest mjeseci od dana podnošenja toga zahtjeva, te položi jamstvo za namirenje carinskog duga koji bi mogao nastati, ako do preseljenja u odobrenome roku ne dođe.

Iznimno, uvjet prethodnog posjedovanja i korištenja predmeta iz članka 644. stavak 1. točka c) ove Uredbe, mora biti ispunjen do dana podnošenja zahtjeva iz stavka 2. ovoga članka.

Uvoz predmeta iz stavka 1. ovoga članka može se obaviti i u više navrata, s tim da se rok za ostvarivanje povlastice računa od dana preseljenja, odnosno od dana početka korištenja povlastice sukladno stavku 2. ovoga članka.

11. Oslobođenje u inozemstvu naslijeđenih predmeta

Članak 647.

Oslobođeni su od plaćanja carine predmeti koje su hrvatski državljani i strani državljani nastanjeni u Republici Hrvatskoj naslijedili u inozemstvu (članak 187. stavak 1. točka 13. Carinskog zakona).

Povlastica iz stavka 1. ovoga članka ne primjenjuje se pri uvozu predmeta kupljenih naslijeđenim novcem, na predmete kupljene novcem dobivenim prodajom naslijeđenih predmeta, kao i na predmete dobivene zamjenom za naslijeđene predmete.

Uz pisani zahtjev za ostvarivanje povlastice iz stavka 1. ovoga članka, ovlaštenoj carinarnici podnosi se akt nadležnog hrvatskog ili inozemnog pravosudnog ili drugog tijela o nasljeđivanju predmeta koji se unose.

Iznimno, glede naslijeđenih predmeta koje je ostavitelj osobno rabio, kao dokaz u smislu stavka 3. ovoga članka može se podnijeti i izvod iz matične knjige umrlih.

12. Oslobođenje robe koja se uvozi u kulturne svrhe

Članak 648.

Oslobođena je plaćanja carine roba koja se uvozi radi njezine uporabe za obnovu, održavanje i restauriranje zaštićenih spomenika kulture (članak 187. stavak 1. točka 14. Carinskog zakona).

U smislu stavka 1. ovoga članka spomenicima kulture smatraju se nepokretni i pokretni predmeti ili grupe predmeta, koji zbog svoje arheološke, povijesne, sociološke, etnografske, umjetničke, arhitektonske, urbanističke, tehničke ili druge znanstvene ili kulturne vrijednosti predstavljaju vrijednosti od nacionalnog značaja.

Uz pisani zahtjev za ostvarivanje povlastice iz stavka 1. ovoga članka, ovlaštenoj carinarnici podnosi se:

a) akt Ministarstva kulture kojim se dokazuje da određena stvar ima status zaštićenog spomenika kulture, te da je roba koja se uvozi podobna za uporabu pri obnovi, održavanju ili restauriranju odnosnoga spomenika, te

b) potvrda Hrvatske gospodarske komore da se odgovarajuća roba ne proizvodi u Republici Hrvatskoj.

Članak 649.

Oslobođena je od plaćanja carine roba koja izravno služi za obavljanje muzejske, arhivske, restauratorske, knjižničke, likovne, glazbeno-scenske i filmske djelatnosti (članak 187. stavak 1. točka 15. Carinskog zakona), koja se ne proizvodi u Republici Hrvatskoj.

Radi korištenja povlastice iz stavka 1. ovoga članka, ovlaštenoj carinarnici podnosi se zahtjev korisnika povlastice s izjavom da će uvezenu robu koristiti za obavljanje određene djelatnosti, uz koji se prilaže:

a) mišljenje Ministarstva kulture o podobnosti robe za obavljanje određene djelatnosti, te glede pravnoga statusa korisnika povlastice,

b) potvrda Hrvatske gospodarske komore da se odnosna roba ne proizvodi u Republici Hrvatskoj.

Članak 650.

Oslobođena je od plaćanja carine roba koja je u obliku donacije dana ustanovama u kulturi i drugim neprofitnim pravnim osobama u kulturi, samostalnim umjetnicima ili umjetnicima za obavljanje njihove djelatnosti (članak 187. stavak 1. točka 16. Carinskog zakona).

Uz zahtjev za korištenje povlastice iz stavka 1. ovoga članka, ovlaštenoj carinarnici podnosi se:

a) akt Ministarstva kulture o pravnome statusu korisnika povlastice kao ustanove u kulturi ili druge neprofitne osobe u kulturi, odnosno statuse samostalnog umjetnika, te podobnosti robe za obavljanje odnosne umjetničke djelatnosti,

b) isprava kojom se dokazuje uvoz robe po osnovi donacije iz inozemstva,

c) izjava korisnika da će uvezenu robu rabiti za obavljanje odnosne umjetničke djelatnosti.

Članak 651.

Oslobođena je od plaćanja carine roba koju kao vlastita djela iz inozemstva unesu znanstvenici, književnici ili umjetnici (članak 187. stavak 1. točka 17. Carinskog zakona).

Vlastitim djelom iz stavka 1. ovoga članka smatra se i po autoru ovjereni ograničeni broj kopija tih djela, kada je za određenu vrstu tih djela uobičajena takva vrsta njihove prezentacije umjetničkoj ili drugoj javnosti.

Uz pisani zahtjev za ostvarivanje povlastice iz stavka 1. ovoga članka, ovlaštenoj carinarnici podnosi se i ovjerena izjava odnosnoga znanstvenika, književnika ili umjetnika, kojom se iskazuje status robe koja se unosi kao vlastitoga znanstvenoga, književnoga ili umjetničkoga djela, opisano na način koji prema carinskim propisima omogućuje utvrđivanje istovjetnosti robe.

13. Oslobođenje kovčega, urni i drugih pogrebnih potrepština

Članak 652.

Od plaćanja carine oslobođeni su:

a) kovčezi s umrlim osobama i urne s pepelom umrlih osoba, kao i cvijeće, vijenci i drugi uobičajeni ukrasni pogrebni predmeti, te

b) predmeti koji se rabe pri ukopu ili ukrašavanju grobova, koje sa sobom unose osobe nastanjene u inozemstvu, u vrsti i količini koje ne daju povod za zaključivanje da se radi o uvozu u komercijalne svrhe.

14. Rješavanje o ostvarivanju povlastice

Članak 653.

Rješenje o oslobođenju od plaćanja carine sukladno odredbama ove Uredbe donosi ovlaštena carinarnica.

Ako podnijeta carinska deklaracija za puštanje robe u slobodan promet i uz nju priložene isprave sadrže sve potrebite podatke, a zahtjev korisnika povlastice se u cijelosti usvaja, rješenje se može donijeti i u obliku bilješke na zahtjevu za ostvarivanje povlastice odnosno podnijetoj carinskoj deklaraciji.

Iznimno, rješenja o ostvarivanju carinske povlastice iz članka 633. i 636. ove Uredbe donose se usmeno.

DIO VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 654.

Korisnicima carinske povlastice iz članka 27. stavak 3. i 4. Carinskog zakona (»Narodne novine«, br. 53A/91, 33/92, 106/93, 92/94, 62/99 i 98/99), koji su do dana stupanja ove Uredbe na snagu otpočeli s korištenjem carinske povlastice sukladno odredbama toga Zakona i na njemu utemeljenih propisa, a ispunjavaju uvjete za ostvarivanje carinske povlastice iz članka 187. stavak 1. točke 11. i 12. Carinskog zakona (»Narodne novine«, br. 78/99 i 94/99) može ovlaštena carinarnica, na njihov zahtjev nastavno odobriti korištenje carinske povlastice, sukladno odredbama novoga Carinskog zakona i ove Uredbe.

Članak 655.

Danom stupanja na snagu ove Uredbe, slobodne carinske prodavaonice osnovane temeljem članka 222. Carinskog zakona (»Narodne novine«, br. 53A/91, 33/92, 106/93, 92/94, 62/99 i 98/99) nastavljaju poslovanje, sukladno odredbama ove Uredbe, kao prodajno mjesto carinskoga skladišta tipa D, uz uvjet da u roku šest mjeseci ishode odobrenje za poslovanje odnosnoga tipa carinskog skladišta, sukladno članku 112. Carinskog zakona (»Narodne novine«, br. 78/99 i 94/99).

Članak 656.

Dok ravnatelj Carinske uprave Republike Hrvatske ne odredi društva ili udruge ovlaštene za prodaju oduzete strane robe, u skladu s člankom 598. stavak 2. ove Uredbe, prodaju oduzete strane robe obavljaju carinarnice odnosno Hrvatski autoklub, sukladno odredbama ove Uredbe.

Postupak prodaje strane robe započet prije stupanja na snagu ove Uredbe, nastavit će se i okončati po propisima koji su bili na snazi na dan kad je započela prodaja.

Članak 657.

S danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaju važiti:

a) Uredba o posebnim mjerama za ostvarivanje carinskog nadzora u svezi s prikupljanjem, preuzimanjem i čuvanjem motornih vozila te plovnih objekata i njihovih dijelova, pod carinskim nadzorom, te načinu njihove prodaje i rasporedu sredstava dobivenih njihovom prodajom (»Narodne novine«, broj 62/92), te

b) Uredba o podrijetlu robe i načinu izdavanja potvrda o podrijetlu robe (»Narodne novine«, broj 66/99).

Članak 658.

Ova Uredba stupa na snagu 1. siječnja 2000. godine.

Klasa: 413-01/98-02/04
Urbroj: 5030114-99-22
Zagreb, 16. prosinca 1999.


 

Čl. 1 - 99  Čl. 100 - 199  Čl. 200 - 299  Čl. 300 - 399  Čl. 400 - 499  Čl. 500 - 599  Čl. 600 - 658 Izmjene i dopune


 
 


  Carinski zakon, Zakon o carinskoj službi, Zakon o carinskoj tarifi, pravilnici, uredbe...