POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 


Klikni za pregled priloga

NOVI PREGLED PROPISA

Ugovori

Banke

Biljno zdravstvo

Zdravstveno osiguranje

Državne potpore

Državni službenici

Elektronička isprava

Elektronička trgovina

Elektronički mediji

Financijsko osiguranje

Gradnja

Hrana

Informacijska sigurnost

Investicijski fondovi

Izmjera i katastar

Kazneni postupak

Kazneni zakon

Kemikalije

Kreditne unije

Kvaliteta zdravstvene zaštite

Lijekovi

Nasljeđivanje

Obavljanje djelatnosti

Obiteljski zakon

Obrazovanje odraslih

Obrt

Obvezni odnosi (ZOO)

Obvezno zdravstveno osiguranje

Opći upravni postupak

Oružje

Osiguranje

Osiguranje u prometu

Ovrha - Ovršni zakon

Parnični postupak

Primjeri ugovora

Porez na dobit

Porez na dohodak

Porez na kavu

Posredovanje u prometu nekretnina

Poticanje ulaganja

Predmeti opće uporabe

Prekršajni zakon

Prijevoz - linijski

Prijevoz opasnih tvari

Prostorno uređenje i gradnja

Rad - Zakon o radu

Računovodstvo

Revizija

Stranci

Sudovi

Šport

Šume

Tajnost podataka

Trgovačka društva

Udomiteljstvo

Udžbenici za školu

Ugostiteljska djelatnost

Umirovljenički fond

Usluge u turizmu

Veterinarstvo

Volonterstvo

Zabrane u zakonima

Zakon o leasingu

Zaštita bilja

Zakon o radu

Zaštita na radu

Zaštita okoliša

Zaštita potrošača

Zaštita prirode

Zaštita pučanstva

Zaštita životinja

Javna nabava

NOVI PREGLED PROPISA



SEARCH

PRETRAŽIVANJE
svih objavljenih tekstova


Pregled svih usluga za poduzetnike



IZRADA WEB STRANICA

Naručite izradu modernih web stranica. U svega nekoliko minuta, kreirajte vrhunsku web stranicu uz pomoć naših CMS web stranica. Moderni dizajni za Vaše web stranice. Korištenje CMS web stranica slično je kao korištenje Facebooka, ne zahtjeva znanje kodiranja i programiranja. Započnite pisati, dodajte nekoliko fotografija i imate brzo svoju prvu web stranicu. Mijenjajte dizajn svoje stranice s lakoćom. Kreirajte web stranicu svoje tvrtke, web stranicu obrta, web stranicu udruge, započnite pisati blog...

Mobilna responzivnost web stranica je prilagođavanje web stranice svim preglednicima (mobitel, tablet, računalo) i mora se implementirati na sve web stranice. Besplatna optimizacija za tražilice; SEO optimizacija omogućava vašoj web stranici da se prikazuje u prvih deset rezultata na tražilicama za pojmove koje pretražuju vaši budući kupci.

Dizajn responzivnih web stranica, registracija domene, izrada CMS stranica, ugradnja web shopa, implementacija plaćanja karticama, ugradnja Google analyticsa, siguran hosting, prijava na tražilice, reklama na društvenim mrežama, ugradnja kontakt formulara za upite sa web stranica...

Iskoristite ponudu: izrada web stranica i hosting po najnižim cijenama. Besplatna prijava na tražilice, besplatni e-mail, besplatna .hr domena, besplatna podrška za internet marketing...

>> Link na ponudu za izradu web stranica >>

Kontakt:
Poslovni Forum d.o.o.

Link - Kontakt informacije

Napomena: Ne dajemo besplatne pravne savjete!




Ažurirano: 24. 4. 2024.












POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga


NABAVITE JOŠ DANAS CMS  -  SAZNAJTE ŠTO JE CMS?

CMS ili Content Menagment System je izraz za programirane web stranice što Vam omogućava da jednostavno sami unosite, editirate ili brišete sadržaj sa svojih stranica putem administratorskog sučelja, a što je vrlo bitno, bez ikakvih posebnih predznanja. Ukoliko imate elementarno znanje za npr. poslati e-mail, ili pisati u Wordu, to je sasvim dovoljno za korištenje CMS-a.
CMS osigurava trenutne promjene sadržaja na Vašim stranicama, te stoga više nema potrebe za mjesečnim troškovima održavanja stranica da bi na njima uvijek imali aktualne vijesti i ponudu!  Opširnije >>

VIDEO PREZENTACIJA
CMS VIDEO PREZENTACIJA
FLASH PREZENTACIJA


ZAKON O OBVEZNIM ODNOSIMA - 3. dio
 

Čl. 1 - 184b | Čl. 185 - 393 | Čl. 394 - 599 | Čl. 600 - 789 | Čl. 790 - 1109
Novi Zakon o obveznim odnosima (35/2005)



Glava V

RAZNE VRSTE OBVEZA

ODJELJAK 1.

Novčane obveze

Odsjek 1.

OPĆE ODREDBE

Načelo monetarnog nominalizma

Član 394.

Kad obveza ima za predmet svotu novca, dužnik je dužan isplatiti onaj broj novčanih jedinica na koji obveza glasi, izuzev kad zakon naređuje što drugo.

Valuta obveze

Član 395.

(1) Dopuštena je odredba ugovora prema kojoj se vrijednost ugovorne obveze u valuti Republike Hrvatske izračunava na temelju cijene zlata ili tečaja valute Republike Hrvatske u odnosu prema stranoj valuti.

(2) U slučaju iz stavka 1, ovoga članka obveza se ispunjava plaćanjem u valuti Republike Hrvatske prema prodajnom tečaju ovlaštene banke u mjestu ispunjenja obveze, koji vrijedi tog dana, ako stranke nisu ugovorile drugi tečaj.

(3) Ako novčana obveza protivno zakonu glasi na plaćanje u zlatu ili nekoj stranoj valuti, njeno se ispunjenje može zahtijevati samo u valuti Republike Hrvatske prema prodajnom tečaju ovlaštene banke u mjestu ispunjenja obveze, koji vrijedi tog dana.

Indeksna klauzula

Član 396.

Dopuštena je odredba ugovora kojom se iznos novčane obveze u domaćem novcu vezuje za promjene cijena dobara, roba i usluga izraženih indeksom cijena utvrđenim od ovlaštene osobe (indeksna klauzula).

Klizna skala

Član 397.

U ugovorima u kojima se jedna strana obvezuje izraditi i isporučiti određene predmete dopušteno je ugovoriti da će cijena zavisiti od cijena materijala i od rada te drugih elemenata koji utječu na visinu troškova proizvodnje, u određeno vrijeme na određenom tržištu.

Plaćanje prije roka

Član 398.

(1) Dužnik novčane obveze može je ispuniti prije roka.

(2) Ništava je odredba ugovora kojom se dužnik odriče tog prava.

(3) U slučaju ispunjenja novčane obveze prije roka dužnik ima pravo od iznosa duga odbiti iznos kamate za vrijeme od dana isplate do dospjelosti obveze samo ako je na to ovlašten ugovorom ili to proizlazi iz običaja.

Odsjek 2.

UGOVORNA KAMATA

Stopa ugovorne kamate

Član 399.

(1) Stopa ugovorne kamate između pojedinaca ne može biti veća od kamatne stope koja se u mjestu ispunjenja plaća na štedne uloge po viđenju.

(2) U pogledu najviše ugovorne kamatne stope između drugih osoba primjenjuju se odredbe posebnog zakona.

(3) Ako je kamata ugovorena ali nije određena njezina stopa ni vrijeme dospijevanja, između pojedinaca važi kamatna stopa koja se u mjestu ispunjenja plaća na štedne uloge po viđenju, a između drugih osoba važi kamatna stopa koju banka ili druga bankarska organizacija plaća odnosno ugovara za takvu ili sličnu vrstu posla i dospijeva nakon isteka godine, ako za određeni slučaj nije predviđeno što drugo.

(4) Ako je ugovorena veća kamata od dopuštene, primijenit će se najveća dopuštena stopa kamate.

Kamata na kamatu

Član 400.

(1) Ništava je odredba ugovora kojom se predviđa da će na kamatu, kada dospije za isplatu; početi teći kamata ako ne bude isplaćena.

(2) Ali se može unaprijed ugovoriti da će se stopa kamate povećati ako dužnik ne isplati dospjele kamate na vrijeme.

(3) Odredbe prethodnih stavova ne odnose se na kreditno poslovanje banaka i drugih bankarskih organizacija.

Kad kamata prestaje teći

Članak 401.

Ukinut.

Kamata u nenovčanim obvezama

Član 402

Odredbe ovog zakona o ugovornoj kamati na odgovarajući način vrijede i za ostale obveze koje imaju za predmet stvari određene po rodu.


ODJELJAK 2.

Obveze s više predmeta

Odsjek 1.

ALTERNATIVNE OBVEZE

Pravo izbora

Član 403.

Ako neka obveza ima dva ili više predmeta, ali je dužnik dužan dati samo jedan da bi se oslobodio obveze, pravo izbora, ako nije što drugo ugovoreno, pripada dužniku i obreza prestaje kad on bude predao predmet koji je izabrao.

Neopozivost i učinak izvršenog izbora

Član 404.

(1) Izbor je izvršen kad strana kojoj pripada pravo izbora obavijesti drugu stranu o tome što je izabrala, i od tog časa izbor se više ne može mijenjati.

(2) Izvršenjem izbora smatra se da je obveza od početka bila jednostavna i da je njezin predmet od početka bila izabrana stvar.

Trajanje prava izbora

Član 405.

(1) Dužnik ima pravo izbora sve dok u postupku prinudnog izvršenja jedna od dugovanih stvari ne bude potpuno ili djelomično predana vjerovniku po njegovu izboru.

(2y Ako pravo izbora pripada vjerovniku, a on se ne izjasni o izboru u roku određenom za ispunjenje, dužnik ga može pozvati da izvrši izbor i za to mu odrediti primjeren rok, poslije čijeg isteka pravo izbora prelazi na dužnika.

Izbor povjeren trećoj osobi

Član 406.

Ako izbor treba da izvrši neka treća osoba; a ona to ne učini svaka strana može zahtijevati da izbor izvrši sud.

Ograničenje na preostali predmet

Član 407.

Ako je jedan predmet obveze postao nemoguć uslijed nekog događaja za koji ne odgovara. nijedna strana, obveza se ograničava na preostali predmet.

Ograničenje u slučaju odgovornosti jedne strane

Član 408.

(1) Kad je jedan predmet obveze postao nemoguć uslijed događaja za koji je odgovoran dužnik, obveza se ograničava na preostali predmet u slučaju da pravo izbora pripada njemu, a ako pravo izbora pripada vjerovniku, on može po svojem izboru tražiti preostali predmet ili naknadu štete.

(2) Kad je jedan predmet obveze postao nemoguć uslijed događaja za koji je odgovoran vjerovnik, dužnikova obveza prestaje, ali u slučaju da njemu pripada pravo izbora, on može tražiti naknadu štete i izvršiti svoju obvezu preostalim predmetom, a ako pravo izbora ima vjerovnik, on može dati naknadu štete i tražiti preostali predmet.

Odsjek 2.

FAKULTATIVNE OBVEZE I FAKULTATIVNA POTRAŽIVANJA

I. FAKULTATIVNE OBVEZE

Ovlaštenje dužnika u fakultativnoj obvezi

Član 409.

Dužnik čija obveza ima jedan predmet, ali mu je dopušteno da se oslobodi svoje obveze dajući neki drugi određeni predmet, može se koristiti tom mogućnošću sve dok vjerovnik u postupku prinudnog izvršenja ne dobije potpuno ili djelomično predmet obveze.

Ovlaštenja vjerovnika u fakultativnoj obvezi

Član 410.

(1) Vjerovnik u fakultativnoj obvezi može zahtijevati od dužnika samo predmet obveze, ali ne i drugi predmet kojim dužnik, ako hoće, može također ispuniti svoju obvezu.

(2) Kad predmet obveze postane nemoguć uslijed događaja za koji dužnik odgovara, vjerovnik može tražiti samo naknadu štete. ali se dužnik može osloboditi obveze dajući predmet koji je ovlašten dati umjesto dugovanog predmeta.

II: FAKULTATIVNA POTRAŽIVANJA

Član 411.

(1) Kad je ugovorom ili zakonom predviđeno da vjerovnik može umjesto dugovanog predmeta zahtijevati od dužnika neki drugi određeni predmet, dužnik je dužan predati mu taj predmet ako vjerovnik to zahtijeva.

(2) U ostalom, za ovakva fakultativna potraživanja vrijede prema namjeri ugovaratelja i prema prilikama posla odgovarajuća pravila o fakultativnim i o alternativnim obvezama.


ODJELJAK 3.

Obveze s više dužnika ili vjerovnika

Odsjek I:

DJELJIVE OBVEZE

Dijeljenje obveze i potraživanja

Član 412.

(1) Obveza je djeljiva ako se ono što se duguje može podijeliti i ispuniti u dijelovima koji imaju ista svojstva kao i cijeli predmet, i ako ono tom podjelom ne gubi ništa od svoje vrijednosti, inače obveza je nedjeljiva.

(2) Kad u nekoj djeljivoj obvezi ima više dužnika, obveza se dijeli među njima na jednake dijelove, ako nije određena drugačija podjela, i svaki od njih odgovara za svoj dio obveze.

(3) Kad u nekoj djeljivoj obvezi ima više vjerovnika, potraživanje se dijeli medu njima na jednake dijelove, ako nije što drugo određeno i svaki vjerovnik može zahtijevati samo svoj dio potraživanja.

Pretpostavka solidarnosti

Član 413.

Kad ima više dužnika u nekoj djeljivoj obvezi nastaloj ugovorom u privredi, oni odgovaraju vjerovniku solidarno, osim ako su ugovaratelji izrično otklonili solidarnu odgovornost.

Odsjek 2:

SOLIDARNE OBVEZE

I. SOLIDARNOST DUŽNIKA

Sadržaj solidarnosti dužnika

Član 414.

(1) Svaki dužnik solidarne obveze odgovara vjerovniku za cijelu obvezu i vjerovnik može zahtijevati njezino ispunjenje od koga hoće sve dok ne bude potpuno ispunjena, ali kad jedan dužnik ispuni obvezu, ona prestaje i svi se dužnici oslobađaju.

(2) Od više solidarnih dužnika svaki može dugovati s drugim rokom ispunjenja, pod drugim uvjetima i uopće s različitim odstupanjima.

Prijeboj

Član 415.

(1) Svaki se solidarni dužnik može pozvati na prijeboj koji je izvršio njegov sudužnik.

(2) Solidarni dužnik može potraživanje svojeg sudužnika prema vjerovniku prebiti s vjerovnikovim potraživanjem, ali samo za onoliko koliko iznosi dio duga tog sudužnika u solidarnoj obvezi.

Otpust duga

Član 416.

(1) Otpust duga izvršen sporazumno s jednim solidarnim dužnikom oslobađa obveze i ostale dužnike.

(2) Ali ako je otpust imao za svrhu da oslobodi. obveze samo dužnika s kojim je izvršen, solidarna obveza smanjuje se za dio koji prema međusobnim odnosima dužnika pada na njega, a ostali dužnici odgovaraju solidarno za ostatak obveze.

Obnova

Član 417.

(1) Obnovom koju je vjerovnik izvršio s jednim solidarnim dužnikom oslobađaju se i ostali dužnici.

(2) Ali ako su vjerovnik i dužnik obnovu ograničili na dio obveze koji dolazi na ovoga, obveza ostalih ne prestaje, nego se samo smanjuje za taj dio.

Nagodba

Član 418.

Nagodba što ju je sklopio jedan od solidarnih dužnika s vjerovnikom nema učinak prema ostalim dužnicima, ali oni imaju pravo prihvatiti tu nagodbu, ako ona nije ograničena na dužnika s kojim je sklopljena.

Sjedinjenje

Član 419.

Kad se u jednoj osobi sjedini svojstvo vjerovnika i svojstvo dužnika iste solidarne obveze, obveza ostalih dužnika smanjuje se za iznos dijela koji na njega pada

Zakašnjenje vjerovnika

Član 420.

Kad vjerovnik dođe u zakašnjenje prema jednom solidarnom dužniku, on je u zakašnjenju i prema osta1im solidarnim dužnicima.

Zakašnjenje jednog dužnika i priznanje duga

Član 421.

(1) Zakašnjenje jednoga solidarnog dužnika nema učinak prema ostalim dužnicima.

(2) Isto vrijedi i za priznanje duga koje bi izvršio jedan od solidarnih dužnika.

Zastoj i prekid zastarijevanja; odricanje od zastare

Član 422.

(1) Ako zastarijevanje ne teče ili je prekinuto prema jednom dužniku, ono teče za ostale solidarne dužnike i može se navršiti, ali dužnik prema kojem obveza nije zastarjela i koji ju je morao ispuniti ima pravo zahtijeva i od ostalih dužnika prema kojima je obveza zastarjela da ma naknade. svaki svoj dio obveze.

(2) Odricanje od navršene zastare nema učinak prema ostalim dužnicima.

Pravo ispunioca na naknada

Član 423.

(1) Dužnik koji je ispunio obvezu ima-pravo zahtijevati od svakog sudužnika da mu naknadi dio obveze koji pada na njega.

(2) Pri tome nije od utjecaja okolnost što je vjerovnik nekog od sudužnika oslobodio duga ili mu je dug smanjio.

(3) Dio koji pada na dužnika od kojega se ne može dobiti naknada dijeli se razmjerno na sve dužnike.

Podjela na jednake dijelove i iznimka

Članak 424.

(1) Ako nije što druge ugovoreno ili inače ne proizlazi iz pravnih odnosa sudionika u poslu, na svakog dužnika dolazi jednak dio.

(2) Ali, ako je solidarna obveza zaključena u isključivom interesu jednoga solidarnog dužnika, on je dužan naknaditi cijeli iznos obveze sudužniku koji je namirio vjerovnika.

II. SOLIDARNOST VJEROVNIKA

Članak 425.

Solidarnost se ne pretpostavlja.

Kad na vjerovnikovoj strani ima više osoba, one su solidarne samo kad je solidarnost ugovorena ili zakonom određena.

Sadržaj solidarnosti

Član 426.

(1)Svaki solidarni vjerovnik ima pravo zahtijevati od dužnika ispunjenje cijele obveze, ali kad jedan od njih bude namiren, obveza prestaje i prema. ostalim vjerovnicima.

(2) Dužnik može ispuniti obvezu vjerovniku kojeg sam izabere, sve dok neki vjerovnik ne zatraži ispunjenje.

Prijeboj

Član 427.

(1) Dužnik može izvršiti prijeboj svoje obveze s potraživanjem koje ima prema vjerovniku koji mu zahtijeva ispunjenje.

(2) Prijeboj s potraživanjem koje ima prema nekom drugom vjerovniku dužnik može izvršiti samo do visine dijela solidarnog potraživanja koje pripada tom vjerovniku.

Otpust duga i obnova

Član 428.

Otpustom duga i obnovom između dužnika i jednog vjerovnika smanjuje se solidarna obveza za onoliko koliko iznosi dio tog potraživanja vjerovnika.

Nagodba

Član 429.

Nagodba što ju je sklopio jedan od solidarnih vjerovnika s dužnikom nema učinak prema ostalim vjerovnicima, ali oni imaju pravo prihvatiti tu nagodbu, izuzev kad se ona odnosi samo na dio vjerovnika s kojim je sklopljena.

Sjedinjenje

Članak 430.

Kad se u osobi jednoga solidarnog vjerovnika sjedini i svojstvo dužnika, svaki od ostalih solidarnih vjerovnika može od njega zahtijevati samo svoj dio potraživanja.

Zakašnjenje

Članak 431.

(1) Kad dužnik dođe u zakašnjenje prema jednom solidarnom vjerovniku, on je u zakašnjenju i prema ostalim vjerovnicima.

(2) Zakašnjenje jednoga solidarnog vjerovnika: djeluje i prema ostalim vjerovnicima.

Član 432.

Priznanje duga učinjeno jednom vjerovniku koristi svima vjerovnicima.

Zastara

Član 433.

(1) Ako jedan vjerovnik prekine zastarijevanje ili ako prema njemu ne teče zastarijevanje, to ne koristi ostalim vjerovnicima i prema njima zastarijevanje teče i dalje.

(2) Odricanje od zastare izvršeno prema jednom vjerovniku koristi i ostalim vjerovnicima.

Odnosi između vjerovnika nakon ispunjenja

Član 434.

(1) Svaki solidarni vjerovnik ima pravo zahtijevati od vjerovnika koji je primio ispunjenje od dužnika da mu preda dio koji mu pripada.

(2) Ako iz odnosa medu vjerovnicima ne proistječe što drugo, svakom solidarnom vjerovniku pripada jednak dio.

Odsjek 3.

NEDJELJIVE OBVEZE

Član 435.

(1) Za nedjeljive obveze u kojima ima više dužnika na odgovarajući se način primjenjuju propisi o solidarnim obvezama.

(2) Kad u nedjeljivoj obvezi ima više vjerovnika među kojima nije ni ugovorena ni zakonom određena solidarnost, jedan vjerovnik može zahtijevati da dužnik ispuni njemu samo ako je ovlašten od ostalih vjerovnika da primi ispunjenje. a inače svaki vjerovnik može zahtijevati od dužnika da obvezu ispuni svim vjerovnicima zajedno, ili da je položi sudu.


Glava VI

PROMJENA VJEROVNIKA ILI DUŽNIKA

ODJELJAK 1.

Ustupanje potraživanja ugovorom (cesija)

Odsjek 1.

OPĆE ODREDBE

Koja se potraživanja mogu prenijeti ugovorom

Član 436.

(1) Vjerovnik može ugovorom sklopljenim s trećim prenijeti na ovoga svoje potraživanje, izuzev onog čiji je prijenos zabranjen zakonom ili koje je vezano za ličnost ,vjerovnika, ili koje se po svojoj prirodi protivi prenošenju na drugoga.

(2) Ugovor o ustupanju nema učinak prema dužniku ako su on i vjerovnik ugovorili da ovaj neće moći prenijeti potraživanje na drugoga ili da ga neće moći prenijeti bez dužnikova pristanka.

Sporedna prava

Član 437.

(1) S potraživanjem prelaze na primaoca sporedna prava, kao što su pravo prvenstvene naplate, hipoteka, zalog. prava iz ugovora s jamcem, prava na kamatu, ugovornu kaznu i sl.

(2) Ipak, ustupilac može predati založenu. stvar primaocu samo ako zalogodavac pristane na to, inače ona ostaje kod ustupioca da je čuva za račun primaoca.

(3) Pretpostavlja se da su dospjele a neisplaćene kamate ustupljene s glavnim potraživanjem.

Obavještavanje dužnika

Član 438.

(1) Za prijenos potraživanja nije potreban pristanak dužnika, ali je ustupilac dužan obavijestiti dužnika o izvršenom ustupanju.

(2) Ispunjenje izvršeno ustupiocu prije obavijesti o ustupanju pravovaljano je i oslobađa dužnika obveze, ali samo ako nije znao za ustupanje, inače obveza ostaje i on ju je dužan ispuniti primaocu.

Višestruko ustupanje

Član 439.

Ako je vjerovnik ustupio isto potraživanje raznim osobama, potraživanje pripada primaocu o kome je ustupilac prvo obavijestio dužnika, odnosno koji se prvi javio dužniku.

Odsjek 2.

ODNOS PRIMAOCA I DUŽNIKA

Član 440.

(1) Primalac ima prema dužniku ista prava koja je ustupilac imao prema dužniku do ustupanja.

(2) Dužnik može istaći primaocu pored prigovora koje ima prema njemu i one prigovore koje je mogao istaći ustupiocu do časa kad je saznao za ustupanje.

Odsjek 3.

ODNOS USTUPIOCA i PRIMAOCA

Predaja isprava o dugu

Član 441.

(1) Ustupilac je dužan predati primaocu obveznicu ili drugu ispravu o dugu, ako ih ima, te druge dokaze o ustupljenom potraživanju i sporednim pravima.

(2) Ako je ustupilac prenio na primaoca samo jedan dio potraživanja, on je dužan predati mu ovjeren prijepis obveznice ili koje druge isprave kojom se dokazuje postojanje ustupljenog potraživanja.

(3) On je dužan izdati mu na njegov zahtjev, ovjerenu potvrdu o ustupanju.

Odgovornostza postojanje potraživanja

Član 442.

Kad je ustupanje izvršeno ugovorom s naknadom, ustupilac odgovara za postojanje potraživanja u času kad je izvršeno ustupanje.

Odgovornost za naplativost

Član 443.

(1) Ustupilac odgovara za naplativost ustupljenog potraživanja ako je to bilo ugovoreno, ali samo do visine onoga što je primio od primaoca, te za naplativost kamata, troškova oko ustupanja i troškova postupka protiv dužnika.

(2) Veća odgovornost savjesnog ustupioca ne može se ugovoriti.

Odsjek.4.

POSEBNI SLUČAJEVI USTUPANJA POTRAŽIVANJA

Ustupanje mjesto ispunjenja ili radi naplaćivanja

Član 444.

(1) Kad dužnik mjesto ispunjenja svoje obveze ustupi vjerovniku svoje potraživanje ili jedan njegov dio, sklapanjem ugovora o ustupanju dužnikova obveza se gasi do iznosa ustupljenog potraživanja.

(2) Ali, kad dužnik ustupi svome vjerovniku svoje potraživanje samo radi naplaćivanja, njegova se obveza gasi odnosno smanjuje tek kad vjerovnik naplati ustupljeno potraživanje.

(3) U oba slučaja primalac je dužan predati ustupiocu sve što je naplatio preko iznosa svog potraživanja prema ustupiocu.

(4) U slučaju ustupanja radi naplaćivanja dužnik ustupljenog potraživanja može ispuniti svoju obvezu i prema ustupiocu, čak i kad je obaviješten o ustupanju.

Ustupanje radi osiguranja

Član 445.

Kad je ustupanje izvršeno radi osiguranja primaočeva potraživanja prema ustupiocu, primalac je dužan brinuti se s pažnjom dobrog privrednika odnosno dobrog domaćina o naplati ustupljenog potraživanja i nakon izvršene naplate, pošto zadrži koliko je potrebno za namirenje vlastitog potraživanja prema ustupiocu, ovome predati višak.

ODJELJAK 2.

Promjena dužnika

Odsjek l.

PREUZIMANJE DUGA

I. OPĆE ODREDBE

Ugovor o preuzimanju duga

Član 446.

(1) Dug se preuzima ugovorom između dužnika i preuzimaoca, na koji je pristao vjerovnik.

(2) O sklopljenom ugovora može vjerovnika izvijestiti svaki od njih, i svakome od njih može vjerovnik saopćiti svoj pristanak na preuzimanje duga.

(3) Pretpostavlja se da je vjerovnik dao svoj pristanak ako je bez ograde primio neko ispunjenje od preuzimaoca, koje je ovaj učinio u-svoje ime.

(4) Ugovaratelji, a i svaki od njih napose, mogu pozvati vjerovnika da se u određenom roku izjasni da li pristaje na preuzimanje duga, pa ako se vjerovnik u određenom roku ne izjasni smatra se da nije dao svoj pristanak.

(5) Ugovor o preuzimanju duga ima učinak ugovora o preuzimanju ispunjenja sve dok vjerovnik ne bude dao svoj pristanak na ugovor o preuzimanju duga, a i ako on odbije dati pristanak.

Slučaj kad je dug osiguran hipotekom

Član 447.

(1) Kad je prilikom otuđenja neke nekretnine na kojoj postoji hipoteka ugovoreno između pribavioca i otuđioca da će pribavilac preuzeti dug prema hipotekarnom vjerovniku, smatra se da je hipotekarni vjerovnik dao pristanak na ugovor o preuzimanju duga ako ga na pismeni poziv otuđioca nije odbio u roku od tri mjeseca od primitka poziva.

(2) U pismenom pozivu vjerovniku se mora skrenuti pažnja na ovu posljedicu, inače će se smatrati kao da poziv nije upućen.

II. UČINCI UGOVORA O PREUZIMANJU DUGA

Promjena dužnika

Član 448.

(1) Preuzimanjem duga preuzimalac stupa na mjesto prijašnjeg dužnika, a ovaj se oslobađa obveze.

(2) Ali, ako je u vrijeme vjerovnikova pristanka na ugovor o preuzimanju duga preuzimalac bio prezadužen, a vjerovnik to nije znao niti je morao znati, prijašnji dužnik ne oslobađa se obveze, a ugovor o preuzimanju duga ima učinak ugovora o pristupanju dugu.

(3) Između preuzimaoca i vjerovnika postoji ista obveza koja je dotle postojala između prijašnjeg dužnika i vjerovnika.

Sporedna prava

Član 449.

(1) Sporedna prava koja su dotle postojala uz potraživanje ostaju i na dalje, ali jamstva te zalozi koje su dale treće osobe prestaju ako jamci i zalogodavci ne pristaju da odgovaraju i za novog dužnika.

(2) Ako nije što drugo ugovoreno, preuzimalac ne odgovara za nenaplaćene kamate koje su dospjele do preuzimanja.

Prigovori

Član 450.

(1) Preuzimalac može istaći vjerovniku sve prigovore koji proistječu iz pravnog odnosa između prijašnjeg-dužnika i vjerovnika, iz kojeg potječe preuzeti dug; a i prigovore koje preuzimalac ima prema vjerovniku.

(2) Preuzimalac ne može istaći vjerovniku prigovore koji potječu iz njegova pravnog odnosa s prijašnjim dužnikom, a koji odnos je bio osnova preuzimanja

Odsjek 2.

PRISTUPANJE DUGU

Ugovor o pristupanju dugu

Član 451.

Ugovorom između vjerovnika i trećeg, kojim se ovaj obvezuje vjerovniku da će ispuniti njegovo potraživanje od dužnika, treći stupa u obvezu pored dužnika.

Pristupanje dugu u slučaju primanja neke imovinske cjeline

Član 452.

(1) Osoba na koju prijeđe na temelju ugovora neka imovinska cjelina (zanatska radnja i sl.) pojedinca ili građanske pravne osobe, ili dio te cjeline, odgovara za dugove koji se odnose na tu cjelinu odnosno na njezin dio, pored dotadašnjeg imaoca i solidarno s njim, ali samo do vrijednosti njezine aktive.

(2) Nema pravni učinak prema vjerovnicama odredba ugovora kojom bi se isključivala ili ograničavala odgovornost utvrđena u prethodnom stavu.

Iz NN 129/00

Članak 45.

U članku 213. stavak 1. mijenja se i glasi:

„(1) Nakon otvaranja stečajnoga postupka dopušteno je izraditi stečajni plan u kojemu se može odstupiti od zakonskih odredaba o unovčenju i raspodjeli stečajne mase.“

U stavku 2., u uvodnom dijelu, riječi: „Preustroj dužnika može se provesti na sljedeće načine:“ zamjenjuju se riječima: „Stečajnim planom može se:“, a u podstavku 2. iza riječi: „osnovane,“ dodaju se riječi: „uz isključenje primjene članka 452. Zakona o obveznim odnosima (»Narodne novine«, br. 53/91., 73/91., 111/93., 3/94., 7/96. i 112/99.),“.

Pročišćeni tekst čl.213. Stečajnog zakona:

Članak 213.

(1) Nakon otvaranja stečajnoga postupka dopušteno je izraditi stečajni plan u kojemu se može odstupiti od zakonskih odredaba o unovčenju i raspodjeli stečajne mase.

(2) Stečajnim planom može se:

- ostaviti dužniku svu ili dio njegove imovine radi nastavljanja poslovanja dužnika,

- prenijeti dio ili svu imovinu dužnika na jednu ili više već postojećih osoba ili osoba koje će tek biti osnovane uz isključenje primjene članka 452. Zakona o obveznim odnosima (»Narodne novine«, br. 53/91., 73/91., 111/93., 3/94., 7/96. i 112/99.),

- dužnika pripojiti drugoj osobi ili spojiti s jednom ili više osoba,

- prodati svu ili dio imovine dužnika, sa ili bez razlučnih prava,

- raspodijeliti svu ili dio imovine dužnika između vjerovnika,

- odrediti način namirenja stečajnih vjerovnika,

- namiriti ili izmijeniti razlučna prava,

- smanjiti ili odgoditi isplatu obveza dužnika,

- obveze dužnika pretvoriti u kredit,

- preuzeti jamstvo ili dati drugo osiguranje za ispunjenje obveza dužnika,

- urediti odgovornost dužnika nakon završetka stečajnoga postupka, i sl.

Odsjek 3.

PREUZIMANJE ISPUNJENJA

Član 453.

(1) Preuzimanje ispunjenja vrši se ugovorom između dužnika i nekog trećeg kojim se ovaj obvezuje prema dužniku da ispuni njegovu obvezu prema njegovu vjerovniku.

(2) On odgovara dužniku ako pravodobno ne ispuni obvezu vjerovniku te ovaj zatraži ispunjenje od dužnika.

(3) Ali on ne preuzima dug niti pristupa dugu i vjerovnik nema nikakvo pravo prema njemu.

Dio drugi

UGOVORI

Glava VII

PRODAJA ODJELJAK 1.

Opće odredbe

Pojam

Član 454.

(1) Ugovorom o prodaji obvezuje se prodavalac da stvar koju prodaje preda kupcu tako da kupac stekne pravo raspolaganja odnosno pravo vlasništva, a kupac se obvezuje da prodavaocu plati cijenu.

(2) Prodavalac nekoga prava obvezuje se da kupcu pribavi prodano pravo, a kad vršenje tog prava zahtijeva posjed stvari, da mu i preda stvar.

Forma predaje nekretnine

Član 455.

Ugovor o prodaji nekretnina koje društvene pravne osobe stavljaju u pravni promet u okviru svojega redovnog poslovanja mora biti sklopljen u pismenoj formi.

Rizik

Član 456.

(1) Do predaje stvari kupcu rizik slučajne propasti ili oštećenja stvari snosi prodavalac, a s predajom stvari rizik prelazi na kupca.

(2) Rizik ne prelazi na kupca ako je on zbog nekog nedostatka predane stvari raskinuo ugovor ili tražio zamjenu stvari.

Prijelaz rizika u slučaju kupčeva zakašnjenja

Član 457.

(1) Ako predaja stvari nije izvršena zbog kupčeva zakašnjenja, rizik prelazi na kupca u času kad je došao u zakašnjenje.

(2) Kad su predmet ugovora stvari određene po rodu, rizik prelazi na kupca u zakašnjenju ako je prodavalac izdvojio stvari očito namijenjene za izvršenje predaje i o tome odaslao obavijest kupcu.

(3) Ali, kad su stvari određene po rodu takve prirode da prodavalac ne može izdvojiti jedan njihov dio, dovoljno je da je prodavalac izvršio sve radnje koje su potrebne da bi kupac mogao preuzeti stvari i da je o tone odaslao obavijest kupcu.

ODJELJAK 2.

Sastojci ugovora o prodaji

Odsjek l.

STVAR

Opće pravilo

Član 458.

(1) Stvar o kojoj je ugovor mora biti u prometu, te je ništav ugovor o prodaji stvari koja je izvan prometa.

(2) Za prodaju stvari čiji je promet ograničen vrijede posebni propisi.

(3) Prodaja se može odnositi i na buduću stvar.

Kad je stvar propala prije ugovora

Član. 459.

(1) Ugovor o prodaji nema pravni učinak ako je u času njegova sklapanja stvar o kojoj je ugovor bila propala.

(2) Ako je u času sklapanja ugovora stvar bila samo djelomično propala, kupac može raskinuti ugovor ili ostati pri njemu uz razmjerno sniženje cijene.

(3) Ali će ugovor ostati na snazi i kupac će imati samo pravo na sniženje cijene ako djelomična propast ne smeta postizanju svrhe ugovora, ili ako za određenu stvar postoji takav običaj u pravnom prometu:

Prodaja tuđe stvari

Član 460.

Prodaja tuđe stvari obvezuje ugovaratelje, ali kupac koji nije znao ili nije morao znati da je stvar tuđa može, ako se uslijed toga ne može ostvariti svrha ugovora, raskinuti ugovor i tražiti naknadu štete.

Prodaja spornog prava

Član 461.

(1) Sporno pravo može biti predmet ugovora o prodaji.

(2) Ali je ništav ugovor kojim bi odvjetnik ili koji drugi nalogoprimac kupio sporno pravo čije mu je ostvarivanje povjereno, ili ugovorio za sebe udio u podjeli iznosa dosuđenog njegovu nalogodavcu.

Odsjek 2.

CIJENA

Kad cijena nije određena

Član 462.

(1) Ako ugovorom o prodaji cijena nije određena, a ni ugovor ne sadrži dovoljno podataka s pomoću kojih bi se ona mogla odrediti, ugovor nema pravni učinak.

(2) Kad ugovorom o prodaji u privredi cijena nije određena, niti u njemu ima dovoljno podataka s pomoću kojih bi se ona mogla odrediti, kupac je dužan platiti cijenu koju je prodavalac redovno naplaćivao u vrijeme sklapanja ugovora, a kad ove nema razumnu cijenu.

(3) Pod razumnom cijenom smatra se tekuća cijena u vrijeme sklapanja ugovora, a ako se ona ne može utvrditi onda cijena koju utvrđuje sud prema okolnostima slučaja.

Propisana cijena

Član 463.

Kad je ugovorena veća cijena od one koju je za određenu vrstu stvari propisao nadležni organ, kupac duguje samo iznos propisane cijene, a ako je već isplatio ugovorenu cijenu, ima pravo zahtijevati da mu se vrati razlika.

Kad je ugovorena tekuća cijena

Član 464.

(1) Kad je ugovorena tekuća cijena, kupac duguje cijenu utvrđenu službenom evidencijom na tržištu mjesta prodavaoca u vrijeme kad je trebalo da uslijedi ispunjenje.

(2) Ako takve evidencije nema, tekuća cijena se određuje na temelju elemenata s pomoću kojih se prema običajima tržišta utvrđuje cijena.

Kad je određivanje cijene povjereno trećem

Član 465.

Ako treća osoba kojoj je povjereno određivanje cijene neće ili je ne može odrediti, a ugovaratelji se ne slože naknadno o određivanju cijene niti ugovor raskinu, smatrat će se da je ugovorena razumna cijena.

Kad je određivanje cijene ostavljeno jednom ugovaratelju

Član 466.

Odredba ugovora kojom se određivanje cijene ostavlja na volju jednom ugovaratelju smatra se kao da nije ni ugovorena i tada kupac duguje cijenu kao u slučaju kad cijena nije određena.

ODJELJAK 3.

Obveze prodavaoca

Odsjek l.

PREDAJA STVARI

I. O PREDAJI UOPĆE

Vrijeme i mjesto predaje

Član 467.

(1) Prodavalac je dužan predati stvar kupcu u vrijeme i na mjestu predviđenim ugovorom.

(2) Prodavalac je izvršio obvezu predaje kupcu, u pravilu, kad mu stvar uruči ili preda ispravu kojom se stvar može preuzeti.

Predmet predaje

Član 468.

(1) Ako nije što drugo ugovoreno ili ne proizlazi iz prirode posla, prodavalac je dužan predati stvar kupcu u ispravnom stanju, zajedno s njezinim pripacima.

(2) Plodovi i druge koristi od stvari pripadaju kupcu od dana kad je prodavalac bio dužan da mu ih preda.

Kad je ugovorena predaja u toku stanovitog razdoblja

Član 469.

Kad je ugovoreno da predaja stvari bude izvršena u toku stanovitog razdoblja, a nije određeno koja će strana imati pravo da odredi datum predaje u granicama tog razdoblja to pravo pripada prodavaocu, osim, kad iz okolnosti slučaja proizlazi da je određivanje datuma predaje ostavljeno kupcu,

Kad datum predaje nije određen

Član 470.

Kad datum predaje stvari kupcu nije određen, prodavalac je dužan izvršiti predaju u razumnom roku nakon sklapanja ugovora, s obzirom pa prirodu stvari i na ostale okolnosti.

Kad mjesto predaje nije određeno ugovorom

Član 471.

(1) Kad mjesto predaje nije određeno ugovorom, stvar se predaje u mjestu u kojem je prodavalac u času sklapanja ugovora imao svoje prebivalište ili, u nedostatku ovoga, svoje boravište, a ako je prodavalac sklopio ugovor u obavljanju svoje redovne privredne djelatnosti, onda u mjestu njegova sjedišta.

(2) Ali, ako je u času sklapanja ugovora ugovarateljima bilo poznato gdje se stvar nalazi odnosno gdje treba da bude izrađena, predaja se obavlja u tom mjestu.

Predaja prijevozniku

Član 472.

U slučaju kad je prema ugovoru potrebno da se izvrši prijevoz stvari, a ugovorom nije određeno mjesto

ispunjenja, predaja je izvršena uručenjem stvari prijevozniku ili osobi koja organizira otpremu.

Organiziranje prijevoza

Član 473.

Ako je prodavalac dužan poslati stvar kupcu, mora sklopiti na uobičajen način i pod uobičajenim uvjetima ugovore potrebne za izvršenje prijevoza do određenog mjesta.

Troškovi

Član 474.

Troškove predaje, a i one koji joj prethode, snosi prodavalac, a troškove odnošenja stvari i sve ostale troškove poslije predaje snosi kupac, ako nije što drugo ugovoreno.

II. ISTODOBNA PREDAJA STVARI I ISPLATA CIJENE

Odgađanje predaje do isplate cijene

Član 475.

Ako nije što drugo ugovoreno ili uobičajeno, prodavalac nije dužan predati stvar ako mu kupac ne isplati cijenu istodobno ili nije spreman to istodobno učiniti, ali kupac nije dužan isplatiti cijenu prije nego što je imao mogućnost pregledati stvar.

Odgađanje predaje u slučaju prijevoza stvari

Član 476.

(1) Kad se predaja stvari ostvaruje uručenjem prijevozniku; prodavalac može odgoditi odašiljanje stvari do isplate cijene, ili poslati stvar tako da zadrži pravo da raspolaže njom za vrijeme prijevoza.

(2) Ako je zadržao pravo da raspolaže stvarju za vrijeme prijevoza, prodavalac može zahtijevati da stvar ne bude predana kupcu u odredišnom mjestu dok ne isplati cijenu, a kupac nije dužan isplatiti cijenu prije nego što je imao mogućnost pregledati stvar.

(3) Međutim, kad ugovor predviđa plaćanje uz predaju odgovarajuće isprave, kupac nema pravo odbiti isplatu cijene zbog toga što nije imao mogućnost pregledati stvar.

Sprečavanje izručenja otposlane stvari

Član 477.

(1) Ako se nakon odašiljanja stvari kupcu pokaže da su njegove materijalne prilike takve da se osnovano može posumnjati da će on moći isplatiti cijenu, prodavalac može spriječiti izručenje stvari kupcu čak i kad ovaj već ima u rukama ispravu koja ga ovlašćuje da zahtijeva izručenje stvari.

(2) Međutim, prodavalac ne može spriječiti izručenje ako ga zahtijeva neka treća osoba koja je uredan imalac isprave koja je ovlašćuje da zahtijeva izručenje stvari, osim ako isprava sadrži rezerve u pogledu učinka prijenosa, ili ako prodavalac dokaže da je imalac isprave kad ju je pribavljao postupio svjesno na štetu prodavaoca.

Odsjek 2.

ODGOVORNOST ZA MATERIJALNE NEDOSTATKE

I. O MATERIJALNIM NEDOSTACIMA UOPCE

Materijalni nedostaci za kaje prodavalac odgovara

Član 478.

(1) Prodavalac odgovara za materijalne nedostatke stvari koje je ona imala u času prijelaza rizika na kupca, bez obzira na to da li mu je to bilo poznato.

(2) Prodavalac odgovara i za one materijalne nedostatke koji se pojave nakon prijelaza rizika na kupca ako su posljedica uzroka koji je postojao prije toga.

(3) Neznatan materijalni nedostatak ne uzima se u obzir.

Kad postoje materijalni nedostaci

Član.479.

Nedostatak postoji:

1) ako stvar nema potrebna svojstva za njezinu redovnu upotrebu ili za promet;

2) ako stvar nema potrebna svojstva za naročitu upotrebu za koju je kupac nabavlja, a koja je bila poznata prodavaocu ili mu je morala biti poznata;

3) ako stvar nema svojstva i odlike koje su izričito ili prešutno ugovorene odnosno propisane:

4) kad je prodavalac predao stvar koja nije jednaka uzorku ili modelu, osim ako su uzorak ili model pokazani samo radi obavijesti.

Nedostaci za koje prodavalac ne odgovara

Član 480.

(1) Prodavalac ne odgovara za nedostatke iz točke 1) i 3) prethodnog člana ako su u času sklapanja ugovora bili poznati kupcu ili mu nisu mogli ostati nepoznati.

(2) Smatra se da nisu mogli ostati nepoznati kupcu oni nedostaci koje bi brižljiva osoba s prosječnim znanjem i iskustvom osobe istog zanimanja i struke kao kupac mogla lako opaziti pri uobičajenom pregledu stvari.

(3) Ali, prodavalac odgovara i za nedostatke koje je kupac mogao lako opaziti ako je izjavio da stvar nema nikakve nedostatke ili da stvar ima određena svojstva ili odlike.

Pregled stvari i vidljivi nedostaci

Član 481.

(1) Kupac je dužan primljenu stvar no uobičajeni način pregledati ili je dati na pregled, čim je to prema redovnom toku stvari moguće, i o vidljivim nedostacima obavijestiti prodavaoca u roku od osam dana, a kod ugovora u privredi bez odgađanja, inače gubi pravo koje mu po toj osnovi pripada.

(2) Kad je pregled izvršen u prisutnosti obiju strana, kupac je dužan svoje primjedbe zbog vidljivih nedostataka saopćiti prodavaocu odmah, inače gubi pravo koje mu po toj osnovi pripada.

(3) Ako je kupac otpremio stvar dalje bez pretovara, a prodavaocu je pri sklapanju ugovora bila poznata ili morala biti poznata mogućnost takve daljnje otpreme, pregled stvari može biti odgođen do njezina prispijeća u novo odredišno mjesto, i u tom slučaju kupac je dužan prodavaoca obavijestiti o nedostacima čim je po redovnom toku stvari mogao za njih doznati od svojih klijenata.

Skriveni nedostaci

Član 482.

(1) Kad se nakon primitka stvari od strane kupca pokaže da stvar ima neki nedostatak koji se njime mogao otkriti uobičajenim pregledom prilikom preuzimanja stvari (skriveni nedostatak), kupac je dužan, pod prijetnjom gubitka prava, o tom nedostatku obavijestiti prodavaoca u roku od osam dana računajući od dana kad je nedostatak otkrio, a kod ugovora u privredi - bez odgađanja.

(2) Prodavalac ne odgovara za nedostatke koji se pokažu pošto protekne šest mjeseci od predaje stvari, izuzev kad je ugovorom određen dulji rok.

Rokovi u slučaju popravka, zamjene i sl.

Član 483.

Kad je zbog nekog nedostatka došlo do popravka stvari, isporuke druge stvari, zamjene dijelova i slično, rokovi iz prethodna dva člana počinju teći od predaje popravljene stvari, predaje druge stvari, izvršene zamjene dijelova i slično.

Obavijest o nedostatku

Član 484.

(1) U obavijesti o nedostatku stvari kupac je dužan potanje opisati nedostatak i pozvati prodavaoca da pregleda stvar.

(2) Ako obavijest o nedostatku koju je kupac pravodobno poslao prodavaocu preporučenim pismom, telegramom ili na neki drugi pouzdan način, zakasni ili uopće ne stigne prodavaocu smatra se da je kupac izvršio svoju obvezu da obavijesti prodavaoca.

Značenje činjenice da je prodavalac znao za nedostatak

Član 485.

Kupac ne gubi pravo da se pozove na neki nedostatak i kad nije izvršio svoju obvezu da stvar pregleda bez odgađanja, ili obvezu da u određenom roku obavijesti prodavaoca o postojanju nedostatka, a i kad se nedostatak pokazao tek nakon proteka šest mjeseci od predaje stvari, ako je taj nedostatak bio poznat prodavaocu ili mu nije mogao ostati nepoznat.

Ugovorno ograničenje ili isključenje prodavaočeve odgovornosti za materijalne nedostatke

Član 486.

(1) Ugovaratelji mogu ograničiti ili sasvim isključiti prodavaočevu odgovornost za materijalne nedostatke stvari.

(2) Odredba ugovora o ograničenju ili isključenju odgovornosti za nedostatke stvari ništava je ako je nedostatak bio poznat prodavaocu, a on o njemu nije obavijestio kupca, a i onda kad je prodavalac nametnuo tu odredbu koristeći se svojim posebnim monopolskim položajem.

(3) Kupac koji se odrekao prava da raskine ugovor zbog nedostatka stvari zadržava ostala prava zbog tih nedostataka.

Prinudna javna prodaja

Član 487.

Imalac čija je stvar prodana na prinudnoj javnoj prodaji ne odgovara za nedostatke stvari.

II. PRAVA KUPCA

Ispunjenje, sniženje cijene, raskid ugovora, naknada štete

Član 488.

(1) Kupac koji je pravodobno i uredno obavijestio prodavaoca o nedostatku može:

1) zahtijevati od prodavaoca da nedostatak ukloni ili da mu preda drugu stvar bez nedostatka (ispunjenje ugovora);

2) zahtijevati sniženje cijene; 3) izjaviti da raskida ugovor.

(2) U svakom od tih slučajeva kupac ima pravo i na naknadu štete.

(3) Pored toga, i neovisno o tome, prodavalac odgovara kupcu i za štetu koju je ovaj zbog nedostatka stvari pretrpio na drugim svojim dobrima, i to prema općim pravilima o odgovornosti za štetu.

Neispunjenje ugovora u razumnom roku

Član 489.

Ako kupac ne dobije zahtijevano ispunjenje ugovora u razumnom roku, zadržava pravo da raskine ugovor ili da snizi cijenu.

Kad kupac može raskinuti ugovor

Član 490.

(1) Kupac može raskinuti ugovor samo ako je prethodno ostavio prodavaocu naknadni primjereni rok za ispunjenje ugovora.

(2) Kupac može raskinuti ugovor i bez ostavljanja naknadnog roka ako mu je prodavalac- nakon obavijesti o nedostacima saopćio da neće ispuniti ugovor ili ako iz okolnosti konkretnog slučaja očito proizlazi da prodavalac neće moći ispuniti ugovor ni u naknadnom roku.

Neispunjenje ugovora u naknadnom roku

Član 491.

Ako prodavalac u naknadnom roku ne ispuni ugovor, on se raskida po samom zakonu, ali ga kupac može održati ako bez odgađanja izjavi prodavaocu da ugovor održava na snazi.

Djelomični nedostaci

Član 492.

(1) Kad samo dio predane stvari ima nedostatke ili kad je predan samo dio stvari odnosno manja količina od ugovorene, kupac može raskinuti ugovor u smislu prethodnih članova samo u pogledu dijela koji

ima nedostatke, ili samo u pogledu dijela ili količine što nedostaju.

(2) Kupac može raskinuti cijeli ugovor samo ako ugovorena količina ili predana stvar čini cjelinu, ili ako kupac inače ima opravdan interes da primi ugovorenu stvar ili količinu u cjelini.

Kad je prodavalac dao kupcu veću količinu

Član 493.

(1) Ugovorom o prodaji u privredi, kad je prodavalac stvari određenih po rodu dao kupcu veću količinu nego što je ugovoreno, a kupac u razumnom roku ne izjavi: da višak odbija, smatra se da je primio i taj višak te je dužan platiti ga po istoj cijeni.

(2) Ako kupac odbije primiti višak, prodavalac je dužan naknaditi kupcu štetu.

Kad je određena jedna cijena za više stvari

Član 494.

(1) Kad je jednim ugovorom i za jednu cijenu prodano više stvari ili jedna skupina stvari, pa samo neke od njih imaju nedostatke, kupac može raskinuti ugovor samo u pogledu tih stvari, a ne i ostalih.

(2) Međutim, ako one čine jednu cjelinu tako da bi njihovo razdvajanje bilo štetno, kupac može raskinuti cijeli ugovor, ili ako on ipak izjavi da raskida ugovor samo u pogledu stvari s nedostatkom, prodavalac sa svoje strane može raskinuti ugovor i u pogledu ostalih stvari.

Gubljenje prava da se raskine ugovor zbog nedostatka

Član 495.

(1) Kupac gubi pravo da raskine ugovor zbog nedostatka stvari kad mu je nemoguće vratiti stvar ili je vratiti u stanju u kojem ju je primio.

(2) Ipak, kupac može raskinuti ugovor zbog nekog nedostatka stvari ako je stvar potpuno ili djelomično propala ili oštećena uslijed nedostatka koji opravdava raskid ugovora, ili uslijed nekog događaja koji ne potječe od njega niti od neke osobe za koju on odgovara.

(3) Isto vrijedi ako je stvar potpuno ili djelomično propala ili oštećena uslijed obveze kupca da pregleda stvar, ili ako je kupac prije nego što je otkriven nedostatak potrošio ili izmijenio jedan dio stvari u toku njezine redovne upotrebe te ako je oštećenje ili izmjena bez značenja.

Očuvanje ostalih prava

Član 496.

Kupac koji je zbog nemogućnosti da vrati stvar ili da je vrati u stanju u kojem ju je primio izgubio pravo da raskine ugovor, zadržava ostala prava koja mu daje zakon zbog postojanja nekog nedostatka.

Učinci raskida zbog nedostatka

Član 497.

(1) Raskid ugovora zbog nedostatka stvari ima isti učinak kao i raskid dvostranih ugovora zbog neispunjenja.

(2) Kupac duguje prodavaocu naknadu za korist od stvari i kad mu je nemoguće da je vrati cijelu ili njezin jedan dio, a ugovor je ipak raskinut.

Sniženje cijene

Član 498.

Cijena se snižava prema odnosu između vrijednosti stvari bez nedostatka i vrijednosti stvari s nedostatkom, u vrijeme sklapanja ugovora.

Postupno otkrivanje nedostataka

Član 499.

Kupac koji je postigao sniženje cijene zbog postojanja nekog nedostatka može raskinuti ugovor ili zahtijevati novo sniženje cijene ako se naknadno otkrije neki drugi nedostatak.

Gubitak prava

Član 500.

(1) Prava kupca koji je pravodobno obavijestio prodavaoca o postojanju nedostatka gase se nakon isteka jedne godine, računajući od dana odašiljanja obavijesti prodavaocu, izuzev ako je prodavaočevom prijevarom kupac bio spriječen da ih upotrijebi.

(2) Međutim, kupac koji je pravodobno obavijestio prodavaoca o postojanju nedostatka može nakon proteka ovog roka, ako još nije isplatio cijenu, istaći svoj zahtjev da se cijena snizi ili da mu se naknadi šteta kao prigovor protiv prodavaočevog zahtjeva da mu se isplati cijena.

III. GARANCIJA ZA ISPRAVNO FUNKCIONIRANJE PRODANE STVARI

Odgovornost prodavaoca i proizvođača

Član 501.

(1) Kad je prodavalac nekog stroja, motora kakvog aparata ili drugih sličnih stvari koje spadaju u takozvanu tehničku robu predao kupcu garancijski list kojim proizvođač garantira ispravno funkcioniranje stvari u toku određenog vremena, računajući od njezine predaje kupcu, kupac može, ako stvar ne funkcionira ispravno, zahtijevati kako od prodavaoca tako i od proizvođača da stvar popravi u razumnom roku ili ako to ne učini da mu mjesto nje preda stvar koja funkcionira ispravno.

(2) Ovim se pravilima ne dira u pravila o odgovornosti prodavaoca za nedostatke stvari.

Traženje popravka ili zamjene

Član 502.

(1) Kupac može zbog neispravnog funkcioniranja zahtijevati od prodavaoca odnosno od proizvođača popravak ili zamjenu stvari u toku garancijskog roka, bez obzira na to kad se nedostatak u funkcioniranju pojavio.

(2) On ima pravo na naknadu štete koju je pretrpio uslijed toga što je bio lišen upotrebe stvari od trenutka traženja popravka ili zamjene do njihova izvršenja.

Produljenje garancijskog roka

Član 503.

(1) U slučaju manjeg popravka garancijski rok se produljuje onoliko koliko je kupac bio lišen upotrebe stvari.

(2) Međutim, kad je zbog neispravnog funkcioniranja izvršena zamjena stvari ili njezin bitni popravak, garancijski rok počinje teći ponovo od zamjene odnosno od vraćanja popravljene stvari.

(3) Ako je zamijenjen ili bitno popravljen samo neki dio stvari, garancijski rok počinje teći ponovo samo za taj dio.

Raskid ugovora i sniženje cijene

Član 504.

Ako prodavalac ne izvrši u razumnom roku popravak ili zamjenu stvari, kupac može raskinuti ugovor ili sniziti cijenu i zahtijevati naknadu štete.

Troškovi i rizik

Član 505.

(1) Prodavalac odnosno proizvođač dužan je o svom trošku prenijeti stvar do mjesta gdje treba da se popravi odnosno zamijeni te popravljenu odnosno zamijenjenu stvar vratiti kupcu.

(2) Za to vrijeme prodavalac odnosno proizvođač snosi rizik za propast ili oštećenje stvari.

Odgovornost kooperanata

Član 506.

Kad je u izradi pojedinih dijelova stvari ili u izvršenju pojedinih radnji sudjelovalo više samostalnih proizvođača, njihova odgovornost prema finalnom proizvođaču za neispravno funkcioniranje stvari koje potječe od tih dijelova ili od tih radnji prestaje kad prestane odgovornost finalnog proizvođača prema kupcu stvari.

Gubitak prava

Član 507.

Prava kupca prema proizvođaču po osnovi garancijskog lista gase se nakon isteka jedne godine računajući od dana kad je tražio od njega popravak ili zamjenu stvari.

Odsjek 3.

ODGOVORNOST ZA PRAVNB NEDOSTATKE (ZAŠTITA OD EVIKCIJE)

Pravni nedostaci

Član 508.

(1) Prodavalac odgovara ako na prodajnoj stvari postoji neko pravo trećeg koje isključuje, umanjuje ili ograničava kupčevo pravo, a o čijem postojanju kupac nije obaviješten. niti je pristao da uzme stvar opterećenu tim pravom.

(2) Prodavalac nekoga drugog prava garantira da ono postoji i da nema pravnih smetnji za njegovo ostvarenje.

Obavještavanje prodavaoca

Član 509.

Kad se pokaže da treća osoba polaže neko pravo na stvar, kupac je dužan obavijestiti prodavaoca o tome, izuzev kad je to prodavaocu već poznato, i pozvati ga da u razumnom roku oslobodi stvar od prava ili pretenzije trećeg ili da mu, kad su predmet ugovora stvari određene po rodu, isporuči drugu stvar bez pravnog nedostatka.

Sankcije pravnih nedostataka

Član 510.

(1) Ako prodavalac ne postupi po zahtjevu kupca, u slučaju oduzimanja stvari od kupca ugovor se raskida po samom zakonu, a u slučaju umanjenja ili ograničenja kupčeva prava kupac može po svom izboru raskinuti ugovor ili zahtijevati razmjerno sniženje cijene.

(2) Ako prodavalac ne udovolji kupčevu zahtjevu da u razumnom roku oslobodi stvar od prava ili pretenzija trećeg, kupac može raskinuti ugovor ako se zbog toga njegova svrha ne može ostvariti.

(3) U svakom slučaju kupac ima pravo na naknadu pretrpljene štete.

(4) Međutim, ako je kupac u času sklapanja ugovora znao za mogućnost da mu stvar bude oduzeta, ili da njegovo pravo bude smanjeno ili ograničeno, nema pravo na naknadu štete ako se ta mogućnost ostvari, ali ima pravo zahtijevati vraćanje odnosno sniženje cijene.

Kad kupac ne obavijesti prodavaoca

Član 511.

Kupac koji se, ne obavještavajući prodavaoca, upustio u spor s trećim i spor izgubio, može se ipak pozvati na prodavaočevu odgovornost za pravne nedostatke, izuzev ako prodavalac dokaže da je on raspolagao sredstvima da se odbije zahtjev treće osobe.

Kad je pravo trećeg očito osnovano

Član 512.

(1) Kupac ima pravo pozvati se na prodavaočevu odgovornost za pravne nedostatke i kad je bez obavijesti prodavaoca i bez spora priznao očito osnovano pravo trećeg.

(2) Ako je kupac isplatio trećem stanovitu svotu novca da bi odustao od svoga očitog prava, prodavalac se može osloboditi svoje odgovornosti ako naknadi kupcu isplaćenu svotu i pretrpljenu štetu.

Ugovorno ograničenje ili isključenje prodavaočeve odgovornosti

Član 513.

(1) Odgovornost prodavaoca za pravne nedostatke može se ugovorom ograničiti ili sasvim isključiti.

(2) Ali, ako je u vrijeme sklapanja ugovora prodavaocu bio poznat ili mu nije mogao ostati nepoznat neki nedostatak u njegovu pravu, odredba ugovora o ograničenju ili o isključenju odgovornosti za pravne nedostatke ništava je.

Ograničenje javnopravne prirode

Član 514.

Prodavalac odgovara i za posebna ograničenja javnopravne prirode koja kupcu nisu bila poznata, ako je on za njih znao ili je znao da se mogu očekivati, a nije ih kupcu saopćio.

Gubitak prava

Član 515.

(1) Pravo kupca po osnovi pravnih nedostataka gasi se istekom godine dana od saznanja za postojanje prava trećeg.

(2) Ali ako je treća osoba prije isteka toga roka pokrenula spor, a kupac pozvao prodavaoca da se u spor umiješa, pravo kupca se gasi tek istekom šest mjeseci nakon pravomoćno okončanog spora.

ODJELJAK 4.

Obveze kupca

Odsjek I.

ISPLATA CIJENA

Vrijeme i mjesto isplate

Član 516.

(1) Kupac je dužan platiti cijenu u vrijeme i na mjestu određenom u ugovoru.

(2) U nedostatku ugovorne odredbe ili drugačijih običaja plaćanje se obavlja u času i u mjestu u kome se obavlja predaja stvari.

(3) Ako se cijena ne mora platiti u času predaje, plaćanje se obavlja u prebivalištu odnosno sjedištu prodavaoca.

Kamata u slučaju prodaje na kredit

Član 517.

Ako stvar prodana na kredit daje plodove ili kakve druge koristi, kupac duguje kamatu od kad mu je stvar predana bez obzira na to je li dospjela obveza za isplatu cijene.

Isplata cijena u slučaju uzastopnih isporuka

Član 518.

(1) U slučaju uzastopnih isporuka. kupac je dužan isplatiti cijenu za svaku isporuku u času njezina preuzimanja, izuzev ako je što drugo ugovoreno i1i proizlazi iz okolnosti posla.

(2) Ako je u ugovoru s uzastopnim isporukama kupac dao prodavaocu predujam, prve isporuke naplaćuju se iz predujma, ako nije što drugo ugovoreno.

Odsjek 2.

PREUZIMANJE STVARI

Član 519.

(1) Preuzimanje stvari sastoji se u poduzimanju potrebnih radnji da bi predaja bila moguća te u odnošenju stvari.

(2) Ako kupac bez opravdanog razloga odbije preuzeti stvar čija mu je predaja ponuđena na ugovoren

ili uobičajen način i na vrijeme, prodavalac može, ako ima osnovanog razloga da posumnja da kupac neće isplatiti cijenu, izjaviti da raskida ugovor.

ODJELJAK 5.

Obveza čuvanja stvari za račun suugovaratelja

Slučajevi obveze čuvanja

Član 520.

(1) Kad je zbog kupčeva zakašnjenja rizik prešao na kupca prije predaje stvari, prodavalac je dužan čuvati stvar s pažnjom dobrog privrednika odnosno dobrog domaćina i u tu svrhu poduzeti potrebne mjere.

(2) Isto vrijedi i za kupca kad mu je stvar uručena, a on hoće da je vrati prodavaocu, bilo što je raskinuo ugovor, bilo što je zahtijevao drugu stvar mjesto nje.

(3) I u jednom i u drugom slučaju ugovaratelj koji je dužan poduzeti mjere za očuvanje stvari ima pravo na naknadu troškova potrebnih radi očuvanja stvari.

Kad kupac neće da primi stvar što mu je upućena

Član 521.

Kupac koji neće da primi stvar što mu je upućena u odredišno mjesto i tamo stavljena na raspolaganje dužan je da je preuzme za račun prodavaoca ako ovaj nije prisutan u odredišnom mjestu niti tamo ima nekog koji bi je za njega preuzeo, a pod uvjetom da je to moguće bez isplate cijene i bez većih nezgoda ili pretjeranih troškova.

Prava strane dužne da čuva stvar

Član 522.

Ugovorna strana koja je prema prethodnim odredbama dužna poduzeti mjere za čuvanje stvari može je, pod uvjetima i s posljedicama navedenim u odredbama ovog zakona o polaganju kod suda i prodaji dugovane stvari, položiti kod suda, predati na čuvanje nekom drugom ili prodati je za račun druge strane.

ODJELJAK 6.

Naknada štete u slučaju raskida prodaje

Opće pravilo

Član 523.

Kad je prodaja raskinuta zbog povrede ugovora od strane jednog ugovaratelja, druga strana ima pravo na naknadu štete koju zbog toga trpi, prema općim pravilima o naknadi štete nastale povredom ugovora.

Kad stvar ima tekuću cijenu

Član 524.

(1) Kad je prodaja raskinuta zbog povrede ugovora od strane jednog ugovaratelja, a stvar ima tekuću cijenu, druga strana može zahtijevati razliku između cijene određene ugovorom i tekuće cijene na dan raskida ugovora na tržištu mjesta u kojem je posao obavljen.

(2) Ako na tržištu mjesta u kojem je pasao obavijen nema tekuće cijene, za izračunavanje visine naknade uzima se u račun tekuća cijena tržišta koje bi ga moglo zamijeniti u danom slučaju, kojoj treba dodati razliku u troškovima prijevoza.

Kad je izvršena prodaja ili kupnja radi pokrića

Član 525.

(1) Kad je predmet prodaje stanovita količina stvari određenih po rodu, pa jedna strana ne izvrši svoju obvezu na vrijeme, druga strana može izvršiti prodaju radi pokrića, odnosno kupnju radi pokrića, i zahtijevati razliku između cijene određene ugovorom i cijene prodaje odnosno kupnje radi pokrića.

(2) Prodaja odnosno kupnja radi pokrića mora biti izvršena u razumnom roku i na razuman način.

(3) O namjeravanoj prodaji odnosno kupnji vjerovnik je dužan obavijestiti dužnika.

Naknada ostale štete

Član 528.

Pored prava na naknadu štete prema pravilima iz prethodnih članova, ugovoru vjerna strana ima pravo i na naknadu veće štete ako ju je pretrpjela.

ODJELJAK 7.

Slučajevi prodaje s naročitim pogodbama

Odsjek 1.

PRODAJA S PRAVOM PRVOKUPA

Pojam

Član 527.

Ugovornom odredbom o pravu prvokupa obvezuje se kupac da izvijesti prodavaoca o namjeravanoj prodaji stvari određenoj osobi, a i o uvjetima te prodaje, i da mu ponudi da on stvar kupi za istu cijenu.

Rokovi za vršenje prava i za isplatu cijene

Član 528.

(1) Prodavalac je dužan obavijestiti kupca na po uzdan način o svojoj odluci da se koristi pravom prvokupa u roku od mjesec dana, računajući od dana kad ga je kupac obavijestio o namjeravanoj prodaji trećoj osobi.

(2) Istodobno s izjavom da on kupuje stvar, prodavalac je dužan isplatiti cijenu dogovorenu s trećom osobom, ili je položiti kod suda.

(3) Ako je u ugovoru s trećim predviđen rok za isplatu cijene. prodavalac se može koristiti tim rokom samo ako dade dovoljno osiguranje.

Mogućnost nasljeđivanja i otuđenja

Član 529.

Pravo prvokupa pokretnih stvari ne može se ni otuđiti ni naslijediti, ako zakonom nije drugačije određeno.

U slučaju prinudne javne prodaje

Član 530.

(1) U slučaju prinudne javne prodaje prodavalac se ne može pozivati na svoje pravo prvokupa.

(2) Ali, prodavalac čije je pravo prvokupa bilo upisano u javnoj knjizi može zahtijevati poništenje javne prodaje, ako nije bio posebno pozvan da joj prisustvuje.

Trajanje prava prvokupa

Član 531.

(1) Pravo prvokupa prestaje poslije pet godina od sklapanja ugovora, ako nije ugovoreno da će ono prestati prije.

(2) Ugovoren dulji rok svodi se na rok od pet godina.

Kad je izvršen prijenos vlasništva bez obavještavanja prodavaoca

Član 532.

(1) Ako je kupac prodao stvar i prenio vlasništvo na trećeg ne obavještavajući prodavaoca; i ako je trećem bilo poznato ili mu nije moglo ostati nepoznato da prodavalac ima pravo prvokupa, prodavalac može u roku od šest mjeseci računajući od dana kad je saznao za ovaj prijenos zahtijevati da se prijenos poništi i da se stvar njemu ustupi pod istim uvjetima.

(2) Ako je kupac netočno obavijestio prodavaoca o uvjetima prodaje trećem, i ako je trećem to bilo poznato ili mu nije moglo ostati nepoznato, ovaj rok od šest mjeseci počinje teći od dana kad je prodavalac saznao za točne uvjete ugovora.

(3) Pravo prvokupa prestaje u svakom slučaju nakon proteka pet godina od prijenosa vlasništva stvari na trećeg.

Zakonsko pravo prvokupa

Član 533.

(1) Za određene osobe pravo prvokupa može biti ustanovljeno zakonom.

(2) Trajanje zakonskog prava prvokupa nije ograničeno.

(3) Osobe koje po samom zakonu imaju pravo prvokupa moraju biti obaviještene pismeno o namjeravanoj prodaji i o njezinim uvjetima, inače imaju pravo zahtijevati poništenje prodaje.

(4) Pravila o prodaji s pravom prvokupa na odgovarajući se način primjenjuju i na zakonsko pravo prvokupa.

Odsjek 2.

KUPNJA NA POKUS

Pojam

Član 534.

(1) Kad je ugovoreno da kupac uzima stvar pod uvjetom da je isproba da bi utvrdio da li odgovara njegovim željama, dužan je o tome da li ostaje pri ugovoru obavijestiti prodavaoca u roku utvrđenom ugovorom ili običajem, a ako takvog nema, onda u pri mjerenom roku koji mu bude odredio prodavalac, inače se smatra da je odustao od ugovora.

(2) Ako je stvar predana kupcu da bi je isprobao do određenog roka, a on je ne vrati bez odgađanja nakon isteka roka, ili ne izjavi prodavaocu da odustaje od ugovora - smatra se da je ostao pri ugovoru.

Objektivni pokus

Član 535.

Kad je pokus ugovoren da bi se utvrdilo da li stvar ima određeno svojstvo ili da li je prikladna za određenu upotrebu, opstanak ugovora ne zavisi od kupčeva nahođenja, već od toga da li ona zaista ima ta svojstva, odnosno da li je prikladna za određenu upotrebu.

Rizik

Član 536.

Rizik slučajne propasti ili oštećenja stvari predane kupcu radi pokusa snosi prodavalac do kupčeve izjave da ostaje pri ugovoru, odnosno do isteka roka kad je kupac bio dužan vratiti stvar prodavaocu.

Kupnja po pregledu odnosno s rezervom pokusa

Član 537.

Odredbe o kupnji na pokus na odgovarajući se način primjenjuju na kupnju po pregledu i na kupnju s rezervom pokusa.

Odsjek 3.

PBODAJA PO UZORKU ILI MODELU

Član 538.

(1) U slučaju prodaje po uzorku ili modelu kod ugovora u privredi, ako stvar koju je prodavalac predao kupcu nije jednaka uzorku ili modelu, prodavalac odgovara po propisima o odgovornosti prodavaoca za materijalne nedostatke stvari, a u drugim slučajevima po propisima o odgovornosti za neispunjenje obveze.

(2) Prodavalac ne odgovara za nedostatak jednakosti ako je uzorak odnosno model podnio kupcu samo radi obavijesti i približnog određivanja osobine stvari, bez obećanja jednakosti.

Odsjek 4.

PRODAJA SA SPECIFIKACIJOM

Član 539.

(1) Ako je ugovorom zadržano pravo za kupca da kasnije odredi oblik, mjeru- ili koje druge pojedinosti stvari, a kupac ne izvrši ovu specifikaciju do ugovorenog datuma, ili do proteka razumnog roka računajući od prodavaočevog traženja da to učini, prodavalac može izjaviti da raskida ugovor ili obaviti specifikaciju prema onome što mu je poznato o kupčevim potrebama.

(2) Ako sam prodavalac obavi specifikaciju, dužan je obavijestiti kupca o njezinim pojedinostima i odrediti mu razuman rok da sam izvrši drugačiju specifikaciju.

(3) Ako kupac ne iskoristi ovu mogućnost, obvezna je specifikacija koju je izvršio prodavalac.

Odsjek 5.

PRODAJA SA ZADRŽANJEM PRAVA RASPOLAGANJA ODNOSNO PRAVA VLASNIŠTVA

Uvjeti

Član 540.

(1) Prodavalac određene pokretne stvari može posebnom odredbom ugovora zadržati pravo raspolaganja odnosno pravo vlasništva i poslije predaje stvari kupcu, sve dok kupac ne isplati cijenu u potpunosti.

(2) Zadržanje prava ima učinak prema kupčevim vjerovnicima samo ako je učinjeno u obliku javno ovjerene isprave, prije kupčeva stečaja ili prije pljenidbe stvari.

(3) Na pokretnim stvarima o kojima se vode posebne javne knjige može se zadržati pravo raspolaganja odnosno pravo vlasništva samo ako je to predviđeno propisima o uređenju i vođenju tih knjiga.

(4) Zadržanje prava raspolaganja ne može se ugovoriti kod prodaje pokretnih stvari između društvenih pravnih osoba, osim ako je zakonom drugačije određeno.

Rizik

Član 541.

Rizik slučajne propasti ili oštećenja stvari snosi kupac od časa kad mu je stvar predana.

Odsjek 6.

PRODAJA S OBROČNIM OTPLATAMA CIJENE

Pojam

Član 542.

(1) Ugovorom o prodaji pokretne stvari s obročnim otplatama cijene obvezuje se prodavalac da preda kupcu određenu pokretnu stvar prije nego što mu cijena bude potpuno isplaćena, a kupac se obvezuje da isplati njezinu cijenu u obrocima, u određenim vremenskim razmacima.

(2) Odredbe ovog odsjeka o prodaji s obročnim otplatama cijene primjenjuju se samo ako je kupac pojedinac.

Forma ugovora

Član 543.

Ugovor o prodaji s obročnim otplatama cijene mora biti sastavljen u pismenoj formi.

Bitni sastojci ugovora

Član 544.

(1) Pored stvari i njezine cijene u prodaji za gotovo, u ispravi o ugovoru moraju pod prijetnjom ništavosti biti navedeni: ukupan iznos svih obročnih otplata, računajući i onu koja je izvršena u času sklapanja ugovora, iznos pojedinih otplata, njihov broj i njihovi rokovi.

(2) Isprava o ugovoru mora pod prijetnjom ništavosti sadržati odredbu da kupac može odustati od ugovora ako to pismeno saopći prodavaocu u roku od tri dana od potpisivanja isprave te da se ovog prava kupac ne može odreći unaprijed.

Pravo kupca da isplati cijenu odjednom

Član 545.

(1) Kupac može uvijek isplatiti odjednom ostatak dužne cijene.

(2) Taj ostatak se isplaćuje čist, bez ugovornih kamata i bez troškova.

(3) Ništava je suprotna odredba ugovora.

Raskid ugovora i zahtjev potpune isplate cijene

Član 546.

(1) Prodavalac može raskinuti ugovor ako kupac dođe u zakašnjenje s početnom otplatom.

(2) Nakon isplate početne otplate prodavalac može raskinuti ugovor ako kupac dođe u zakašnjenje s najmanje dvije uzastopne otplate, koje predstavljaju najmanje osminu cijene.

(3) Iznimno, prodavalac može raskinuti ugovor kad kupac dođe u zakašnjenje s isplatom samo jedne otplate, ako za isplatu cijene nije predviđeno više od četiri otplate.

(4) U slučajevima predviđenim u st. 2. i 3. ovog člana prodavalac može, mjesto da raskine ugovor, zahtijevati od kupca isplatu cijelog ostatka cijene, ali je prije toga zahtjeva dužan ostaviti kupcu naknadni rok od petnaest dana.

Sudsko produljenje rokova otplate

Član 547.

Na traženje kupca sud može. kad to okolnosti slučaja opravdavaju, produljiti rokove za isplatu zakašnjenih otplata, ako kupac dade osiguranje da će izvršiti svoje obveze, i ako uslijed toga prodavalac ne trpi štetu.

Ništavost ugovorne kazne

Član 548.

Ništava je odredba ugovora o ugovornoj kazni za slučaj raskida ugovora te za slučaj da kupac dođe u zakašnjenje s isplatom nekog obroka cijene

Raskid ugovora

Član 549.

(1) U slučaju raskida ugovora prodavalac je dužan vratiti kupcu primljene otplate sa zakonskom kamatom od dana kada ih je primio, i naknaditi mu nužne troškove što ih je učinio za stvar.

(2) Sa svoje strane kupac je dužan vratiti prodavaocu stvar u stanja u kome je bila kad mu je bila predana i dati mu naknadu za njezino upotrebljavanje do raskida ugovora.

Primjena pravila o prodaji s obročnim otplatama cijene

Član 550.

(1) Pravila o prodaji s obročnim otplatama cijene vrijede i u slučaju drugih pogodbi koje imaju istu bit, kao što je. na primjer ugovor o zakupu s odredbom da će stvar koja je dana a zakup prijeći u vlasništvo zakupca ako bude plaćao zakupninu za određeno vrijeme.

(2) Ona će se primjenjivati i u slučaju zajma danog kupcu i namijenjenog za kupnju određenih stvari ako su se zajmodavac i prodavalac sporazumjeli da kupac za stvar koju mu je prodavalac prodao otplaćuje zajmodavcu cijenu u obrocima, prema ugovoru sklopljenom između kupca i prodavaoca,

Ništavost odredaba nepovoljnih za kupca

Član 551.

Ništave su odredbe ugovora o prodaji a obročnim otplatama cijene, koje bi bile nepovoljnije za kupca od odredaba ove glave, osim odredaba o zadržanju prava raspolaganja odnosno prava vlasništva.

Glava VIII

ZAMJENA

Pojam

Član 552.

(1) Ugovorom o zamjeni svaki ugovaratelj se obvezuje prema svom suugovaratelju da preda stvar koja se zamjenjuje tako da on stekne pravo raspolaganja odnosno pravo vlasništva.

(2) Predmet zamjene mogu biti prenosiva prava.

Učinci ugovora o zamjeni

Član 553.

Iz ugovora o zamjeni nastaju za svakog ugovaratelja obveze i prava koje iz ugovora o prodaji nastaju za prodavaoca.

Glava IX

PRODAJNI NALOG

Član 554.

(1) Ugovorom o prodajnom nalogu obvezuje se nalogoprimac da određenu pokretnu stvar koju mu je predao nalogodavac proda za određenu cijenu u određenom roku ili da je u tom roku vrati nalogodavcu.

(2) Prodajni nalog ne može se opozvati.

Rizik za propast i oštećenje stvari

Član 555.

Stvar predana nalogoprimcu ostaje nalogodavčeva i on snosi rizik njezine slučajne propasti ili oštećenja, ali ne može raspolagati njom dok mu ne bude vraćena.

Kad se smatra da je nalogoprimac kupio stvar

Član 556.

(1) Ako nalogoprimac ne proda stvar i ne preda određenu cijenu nalogodavcu do određenog roka, niti je vrati u tom roku, smatra se da je on stvar kupio.

(2) Ali, njegovi vjerovnici ne mogu zaplijeniti stvar dok on ne isplati cijenu nalogodavcu.

Glava X

ZAJAM ODJELJAK 1.

Opće odredbe

Pojam

Član 557.

(1) Ugovorom o zajmu obvezuje se zajmodavac da zajmoprimcu preda određeni iznos novca ili određenu količinu drugih zamjenljivih stvari, a zajmoprimac se obvezuje da mu vrati poslije stanovitog vremena isti iznos novca odnosno istu količinu stvari iste vrste i kvalitete.

(2) Na primljenim stvarima zajmoprimac stječe pravo raspolaganja odnosno pravo vlasništva.

Kamata

Član 558.

(1) Zajmoprimac se može obvezati da uz glavnicu duguje i kamatu.

(2) U ugovorima u privredi zajmoprimac duguje kamatu i ako ona nije ugovorena.

ODJELJAK 2

Obveze zajmodavca

Predaja obećanih stvari

Član 559.

(1) Zajmodavac je dužan predati određene stvari u ugovoreno vrijeme, a ako rok za predaju nije određen, onda kad to zajmoprimac zatraži.

(2) Pravo zajmoprimca da traži predaja određenih stvari zastarijeva za tri mjeseca od dolaska zajmodavca u zakašnjenje. a u svakom slučaju za godinu dana od sklapanja ugovora.

Loše materijalne prilike zajmoprimca

Član 560.

(1) Ako se pokaže da su materijalne prilike zajmoprimca takve da je neizvjesno da li će on biti u stanju vratiti zajam, zajmodavac može odbiti da izvrši svoju obvezu predaje obećanih stvari ako u vrijeme sklapanja ugovora nije to znao te ako se pogoršanje zajmoprimčevih materijalnih prilika dogodilo nakon sklapanja ugovora.

(2) Ali. on je dužan izvršiti svoju obvezu ako mu zajmoprimac ili tko drugi za njega dade dovoljno osiguranje.

Šteta zbog nedostatka pozajmljenih stvari

Član 561.

(1) Zajmodavac je dužan naknaditi zajmoprimcu štetu koja bi mu bila uzrokovana zbog materijalnih nedostataka pozajmljenih stvari

(2) Ali, ako je zajam bez naknade, dužan je naknaditi štetu samo ako su mu nedostaci stvari bili poznati ili mu nisu mogli ostati nepoznati, a on o njima nije obavijestio zajmoprimca.

ODJELJAK 3.

Obveze zajmoprimca

Rok vraćanja zajma

Član 562.

(11 Zajmoprimac je dužan vratiti u ugovorenom roku istu količinu stvari, iste vrste i kvalitete.

(2) Ako ugovaratelji nisu odredili rok za vraćanje zajma niti se on može odrediti iz okolnosti zajma, zajmoprimac je dužan vratiti zajam nakon isteka primjerenog roka koji ne može biti kraći od dva mjeseca računajući od zajmodavčevog traženja da mu se zajam vrati.

Izbor prilikom vraćanja zajma

Član 563.

(1) Ako u zajam nije dan novac, a ugovoreno je da će zajmoprimac vratiti zajam u novcu, zajmoprimac je ipak ovlašten da po svom izboru vrati pozajmljene stvari ili iznos novca koji odgovara vrijednosti tih stvari u vrijeme i u mjestu koji su ugovorom određeni za vraćanje.

(2) Isto vrijedi i u slučaju kad nije moguće vratiti istu količinu stvari, iste vrste i iste kvalitete.

Odustajanje od ugovora

Član 564.

Zajmoprimac može odustati od ugovora prije nego što mu zajmodavac preda određene stvari, ali ako bi zbog toga bilo kakve štete za zajmodavca, dužan je naknaditi je.

Vraćanje zajma prije roka

Član 565.

Zajmoprimac može vratiti zajam i prije roka određenog za vraćanje, ali je dužan obavijestiti zajmodavca unaprijed o svojoj namjeri i naknaditi mu štetu.

ODJELJAK 4.

Namjenski zajam

Član 566.

Ako je ugovorom određena svrha u koju zajmoprimac može upotrijebiti pozajmljeni novac pa ga on upotrijebi u neku drugu svrhu, zajmodavac može izjaviti da raskida ugovor.

Glava XI

ZAKUP

ODJELJAK 1

Opće odredbe Pojam

Član 567.

(1) Ugovorom o zakupu obvezuje se zakupodavac da preda određenu stvar zakupna na upotrebu, a ovaj se obvezuje da mu za to plaća određenu zakupninu.

(2) Upotreba obuhvaća i uživanje stvari (pribiranje plodova), ako nije drugačije ugovoreno ili uobičajeno.

Primjena posebnih propisa

Član 568.

Odredbe ove glave neće se primjenjivati na zakupe uređene posebnim propisima.

ODJELJAK 2.

Obveze zakupodavca

Predaja stvari

Član 569.

(1) Zakupodavac je dužan predati zakupcu zakupljenu stvar u ispravnom stanju, zajedno s njezinim pripacima.

(2) Stvar je u ispravnom stanju ako je u stanju određenom ugovorom, a u nedostatku ugovora, u stanju da može poslužiti za upotrebu radi koje je ugovor sklopljen.

Održavanje stvari

Član 570.

(1) Zakupodavac je dužan održavati stvar u ispravnom stanju za trajanja zakupa i radi toga obavljati potrebne popravke na njoj.

(2) On je dužan naknaditi zakupcu troškove što ih je ovaj učinio za održavanje stvari, a koje bi on sam bio dužan učiniti.

(3) Troškovi sitnih popravaka izazvanih redovnom upotrebom stvari, a i troškovi same upotrebe, padaju na teret zakupca.

(4) O potrebi popravka zakupac je dužan obavijestiti zakupodavca.

Raskid ugovora i sniženje zakupnine zbog popravaka

Član 571.

(1) Ako potrebni popravci zakupljene stvari ometaju njezinu upotrebu u znatnoj mjeri i za dulje vrijeme, zakupac može raskinuti ugovor.

(2) On ima pravo na sniženje zakupnine razmjerno ograničenju upotrebe stvari zbog tih popravaka.

Izmjene na zakupljenoj stvari

Član 572.

(1) Zakupodavac ne može bez pristanka zakupca činiti izmjene na zakupljenoj stvari za trajanja zakupa, ako bi to ometalo upotrebu stvari.

(2) Ako bi izmjenama stvari bila smanjena u stanovitoj mjeri zakupčeva upotreba stvari, smanjit će se i zakupnina u odgovarajućem razmjeru.

Odgovornost za materijalne nedostatke

Član 573.

(1) Zakupodavac odgovara zakupcu za sve nedostatke zakupljene stvari koji smetaju njezinoj ugovorenoj ili redovnoj upotrebi, bez obzira na to da li je

znao za njih ili ne te za nedostatke svojstava ili odlika predviđenih izrično ili prešutno ugovorom.

(2) Ne uzimaju se u obzir nedostaci koji su manjeg značenja.

Nedostaci za koje zakupodavac ne odgovara

Član 574.

(1) Zakupodavac ne odgovara za nedostatke zakupljene stvari koji su u času sklapanja ugovora bili poznati zakupcu ili mu nisu mogli ostati nepoznati.

(2) Ali, zakupodavac odgovara za nedostatak zakupljene stvari koji je zakupcu uslijed krajnje nepažnje ostao nepoznat, ako je on znao za taj nedostatak i namjerno propustio o njemu obavijestiti zakupca.

Proširenje odgovornosti za materijalne nedostatke

Član 575.

Zakupodavac odgovara za sve nedostatke zakupljene stvari ako je tvrdio da ona nema nikakvih nedostataka.

Ugovorno isključenje ili ograničenje odgovornosti

Član 576.

(1) Odgovornost za materijalne nedostatke zakupljene stvari može biti ugovorom isključena ili ograničena.

(2) Odredba ugovora kojom se ova odgovornost isključuje ili ograničava ništava je ako je zakupodavac znao za nedostatke i namjerno propustio o njima obavijestiti zakupca ili ako je nedostatak takav da onemogućuje upotrebu zakupljene stvari te onda kad je zakupodavac nametnuo tu odredbu koristeći se svojim monopolskim položajem.

Obavještavanje zakupodavca o nedostacima i opasnostima

Član 577.

(1) Zakupac je dužan obavijestiti zakupodavca bez nepotrebnog odgađanja o svakom nedostatku zakupljene stvari koji bi se pokazao u toku zakupa, osim ako zakupodavac zna za nedostatak.

(2) On je isto tako dužan obavijestiti zakupodavca o svakoj nepredviđenoj opasnosti koja bi u toku zakupa zaprijetila zakupljenoj. stvari, da bi mogao poduzeti potrebne mjere.

(3) Zakupac koji ne obavijesti zakupodavca o pojavljenom nedostatku ili o nastaloj opasnosti, za koje ovaj nije znao, gubi pravo na naknadu štete koju bi pretrpio zbog postojanja nedostataka ili nastale opasnosti za zakupljenu stvar, a dužan je naknaditi štetu koju bi zakupodavac pretrpio zbog toga.

Prava zakupca kad stvar ima neki nedostatak

Član 578.

(1) Ako u času predaje zakupljena stvar ima neki nedostatak koji se ne može otkloniti, zakupac može, po svom izboru, raskinuti ugovor ili zahtijevati sniženje zakupnine.

(2) Kad stvar ima neki nedostatak koji se može otkloniti bez većih nezgoda za zakupca, a predaja stvari u određenom roku nije bila bitni sastojak ugovora, zakupac može zahtijevati od zakupodavca ili otklanjanje nedostataka u primjerenom roku ili sniženje zakupnine.

(3) Ako zakupodavac ne otkloni nedostatak u naknadnom primjerenom roku koji mu je zakupac odredio, zakupac može raskinuti ugovor ili zahtijevati sniženje zakupnine.

(4) U svakom slučaju zakupac ima pravo na naknadu štete.

Kad nedostatak nastane u toku zakupa i kad stvar nema ugovoreno ili uobičajeno svojstvo

Član 579.

(1) Odredbe prethodnog člana primjenjuju se i u slučaju kad u roku zakupa nastane neki nedostatak na zakupljenoj stvari.

(2) One se primjenjuju i u slučajevima kad zakupljena stvar nema neko svojstvo koje po ugovoru ili običaju treba da ima ili kad to svojstvo izgubi u toku zakupa.

Odgovornost zakupodavca za pravne nedostatke

Član 580.

(1) Kad netko treći pretendira da na zakupljenoj stvari ili na nekom njezinu dijelu vrši neko pravo, i obrati se svojim zahtjevom zakupcu, te ako samovlasno oduzme stvar od zakupca, ovaj je dužan obavijestiti o tome zakupodavca, izuzev kad to ovaj već zna, inače će odgovarati za štetu.

(2) Ako se utvrdi da trećem pripada neko pravo koje sasvim isključuje pravo zakupca na upotrebu stvari, ugovor o zakupu se raskida po samom zakonu a zakupodavac je dužan naknaditi zakupcu štetu.

(3) U slučaju kad se pravom trećeg samo ograničava zakupčevo pravo ovaj može, po svojem izboru, raskinuti ugovor ili zahtijevati sniženje zakupnine, i u svakom slučaju naknadu štete.

ODJELJAK 3.

Obveze zakupca

Upotreba stvari prema ugovoru

Član 581.

(1) Zakupac je dužan upotrebljavati stvar kao dobar privrednik odnosno dobar domaćin.

(2) On je može upotrebljavati samo onako kako je određeno ugovorom ili namjenom stvari.

(3) On odgovara za štetu koja nastane upotrebom zakupljene stvari protivno ugovoru ili njezinoj namjeni, bez obzira na to je li stvar upotrebljavao on, ili neka osobe koja radi po njegovu nalogu, podzakupac ili koja druga osoba kojoj je on omogućio da upotrebljava stvar.

Otkaz zbog upotrebe protivne ugovoru

Član 582.

Ako zakupac i nakon opomene zakupodavca upotrebljava stvar protivno ugovoru ili njezinoj namjeni ili zanemaruje njezino održavanje, te postoji opasnost znatne štete za zakupodavca, ovaj može otkazati ugovor bez davanja otkaznog roka.

Plaćanje zakupnine

Član 583.

(1) Zakupac je dužan plaćati zakupninu u rokovima određenim ugovorom ili zakonom, a u nedostatku ugovora i zakona, kako je uobičajeno u mjestu gdje je stvar predana zakupcu.

(2) Ako nije drugačije ugovoreno ili u mjestu predaje stvari uobičajeno, zakupnina se plaća polugodišnje kad je stvar dana u zakup za jednu ili više godina, a ako je dana za kraće vrijeme, onda nakon isteka tog vremena.

Otkaz zbog neplaćanja zakupnine

Član 584.

(1) Zakupodavac može otkazati ugovor o zakupu ako zakupac ne plati zakupninu ni u roku od 15 dana pošto ga je zakupodavac pozvao na plaćanje.

(2) Ali će ugovor ostati na snazi ako zakupac isplati iznos dužne zakupnine prije nego što mu otkaz bude saopćen.

Vraćanje zakupljene stvari

Član 585.

(1) Zakupac je dužan čuvati zakupljenu stvar i nakon prestanka zakupa vratiti je neoštećenu.

(2) Stvar se vraća u mjestu u kojem je bila predana.

(3) Zakupac ne odgovara za istrošenost stvari koja nastaje njezinom redovnom upotrebom, a ni za oštećenja koja potječu od njezine dotrajalosti.

(4) Ako je za vrijeme zakupa izvršio kakve promjene na stvari, dužan je vratiti je u stanje u kojem je bila kad mu je predana u zakup.

(5) On može odnijeti dodatke koje je učinio na stvari ako se mogu odvojiti bez njezina oštećenja, ali ih zakupodavac može zadržati ako mu naknadi njihovu vrijednost u vrijeme vraćanja.

ODJELJAK 4.

Podzakup

Kad se stvari mogu dati u podzakup

Član 586.

(1) Ako nije drugačije ugovoreno, zakupac može zakupljenu stvar dati u zakup drugome (podzakup) ili mu je po kojoj drugoj osnovi predati na upotrebu, ali samo ako se time ne nanosi šteta zakupodavcu.

(2) Zakupac jamči zakupodavcu da će podzakupac upotrebljavati stvar prema ugovoru o zakupu.

Kad zakupodavac može odbiti dopuštenje

Član 587.

Kad je za davanje zakupljene stvari u podzakup potrebno dopuštenje zakupodavca, ovaj ga može odbiti samo iz opravdanih razloga.

Otkaz zbog nedopuštenog podzakupa

Član 588.

Zakupodavac može otkazati ugovor o zakupu ako je zakupljena stvar dana u podzakup bez njegova dopuštenja, kad je to prema zakonu ili prema ugovoru potrebno.

Neposredan zahtjev zakupodavca

Član 589.

Zakupodavac može, radi naplate svojih potraživanja od zakupca nastalih iz zakupa, zahtijevati neposredno od podzakupca isplatu iznosa koje ovaj duguje zakupcu po osnovi podzakupa.

Prestanak podzakupa po samom zakonu

Član 590.

Podzakup prestaje u svakom slučaju kada prestane zakup.

ODJELJAK 5.

Otuđenje zakupljene stvari

Otuđenje nakon predaje u zakup

Član 591.

(1) U slučaju otuđenja stvari koja je prije toga predana nekom drugom u zakup, pribavilac stvari stupa na mjesto zakupodavca te nakon toga prava i obveze iz zakupa nastaju između njega i zakupca.

(2) Pribavilac ne može zahtijevati od zakupca da mu preda stvar prije proteka vremena za koje je zakup ugovoren..a ako trajanje zakupa nije određeno ni ugovorom ni zakonom, onda prije isteka otkaznog roka.

(3) Za pribaviočeve obveze iz zakupa prema zakupcu odgovara prenosilac kao solidarni jamac.

Pravo na zakupninu.

Član 592.

(1) Ako nije što drugo ugovoreno, pribavilac stvari predane u zakup ima pravo na zakupninu počev od prvoga idućeg roka nakon pribavljanja stvari, a ako je prenosilac primio tu zakupninu unaprijed, dužan je da mu je ustupi.

(2) Od časa kad je obaviješten o otuđenju zakupljene stvari zakupac može isplatiti zakupninu samo pribaviocu.

Otuđenje zakupljene stvari prije predaje zakupcu

Član 593.

(1) Kad je stvar o kojoj je sklopljen ugovor o zakupu predana pribaviocu, a ne zakupcu, pribavilac stupa na mjesto zakupodavca i preuzima njegove obveze prema zakupcu ako je u trenutku sklapanja ugovora o otuđenju znao za postojanje ugovora o zakupu.

(2) Pribavilac koji u trenutku sklapanja ugovora o otuđenju nije znao za postojanje ugovora o zakupu nije dužan predati stvar zakupcu, a zakupac može samo tražiti naknadu štete od zakupodavca.

(3) Za pribaviočeve obveze iz zakupa prema zakupcu odgovara prenosilac kao solidarni jamac.

Otkaz ugovora zbog otuđenja stvari

Član 594.

Kad uslijed otuđenja zakupljene stvari prava i obveze zakupodavca prijeđu na pribavioca, zakupac može otkazati ugovor u svakom slučaju, poštujući zakonske otkazne rokove.

ODJELJAK 6.

Prestanak zakupa

Protek određenog vremena

Član 595.

(1) Ugovor o zakupu sklopljen za određeno vrijeme prestaje samim protekom vremena za koje je sklopljen.

(2) Isto vrijedi i u slučajevima kad je u nedostatku volje ugovaratelja, trajanje zakupa određeno zakonom.

Prešutno obnavljanje zakapa

Član 596.

(1) Kad nakon proteka vremena za koje je ugovor o zakupu bio sklopljen zakupac produži upotrebljavati stvar, a zakupodavac se tome ne protivi, smatra se da je sklopljen nov ugovor o zakupu neodređenog trajanja, pod istim uvjetima kao i prethodni.

(2) Osiguranja koja su treće osobe dale za prvi zakup prestaju protekom vremena za koje je bio zaključen.

Otkaz

Član 597.

.(1) Ugovor o .zakupu čije trajanje nije određeno niti se može odrediti iz okolnosti ili mjesnih običaja prestaje otkazom koji svaka strana može dati drugoj, poštujući određeni otkazni rok.

(2) Ako dužina otkaznog roka nije određena ugovorom ili zakonom ili mjesnim običajima, ona iznosi osam dana, s tim da otkaz ne može biti dan u nevrijeme.

(3) Ako su zakupljene stvari opasne za zdravlje, zakupac može otkazati ugovor bez davanja otkaznog roka, čak i ako je u času sklapanja ugovora to znao.

(4) Zakupac se ne može odreći prava iz stava .3. ovog člana.

Propast stvari uslijed više sile

Član 598.

(1) Zakup prestaje ako zakupljena stvar bude uništena nekim slučajem više sile.

(2) Ako zakupljena stvar bude djelomično uništena ili samo oštećena, zakupac može raskinuti ugovor ili ostati i dalje u zakupu i zahtijevati odgovarajuće sniženje zakupnine.

Smrt

Član 599.

U slučaja smrti zakupca ili zakupodavca zakup se nastavlja s njegovim nasljednicima ako nije drugačije ugovoreno.

 

Čl. 1 - 184b | Čl. 185 - 393 | Čl. 394 - 599 | Čl. 600 - 789 | Čl. 790 - 1109
Novi Zakon o obveznim odnosima (35/2005)