POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Želite poboljšati svoje poslovanje, povećati prodaju? Imate sve manje kupaca? Slaba je potražnja za vašim uslugama? Opada vam promet i dobit? Svakim danom imate sve manje posla? Provjerite ponudu naših marketing usluga. Izrada web stranica, cijena vrlo povoljna.
Link na pregled ponude - Poslovne usluge za poduzetnike
 

 

 
IZRADA WEB STRANICA, POVOLJNO I KVALITETNO
Izrada web stranica po izuzetno povoljnim cijenama. Izrada internet stranica koje možete uvijek samostalno ažurirati bez ikakvih dodatnih troškova. Objavite neograničeni broj tekstova, objavite sve ponude, akcije, oglase, kataloge...
Link za opširnije informacije o povoljnoj izradi kvalitetnih CMS web stranica
 

 

 
POSLOVNE INFORMACIJE, SAVJETI I ANALIZE
Potražite sve informacije o poslovanju u Hrvatskoj, pravne, porezne i druge savjete, informacije o internet oglašavanju i marketingu, rezultate istraživanja tržišta, poslovne analize, informacije o kreditima za poduzetnike, poticajima...
Kontaktirajte nas ukoliko su Vam potrebne poslovne informacije
 

 

 
PRIMJERI UGOVORA, POSLOVNIH PLANOVA, IMENICI
Korisni primjeri ugovora, obrasci, primjeri poslovnih planova, imenici za direktni marketing, usluga sastavljanja imenika i baza podataka po Vašim potrebama, pretraživanje baza podataka, trgovačko zastupanje i posredovanje...
Informirajte se o našim uslugama - Isplati se!
 

 


Klikni za pregled priloga


> NASLOVNA STR.

> RATARSTVO

> GOVEDARSTVO

> SVINJOGOJSTVO

> PERADARSTVO

> VOĆE I POVRĆE

> ZAŠTITA BILJA

> EKOLOŠKA POLJ.

> MEHANIZACIJA

> ZAKONI I PROPISI




PREGLED SVIH USLUGA ZA PODUZETNIKE

> Knjige (Literatura)

> Analiza tla

> Veterina

> Investicije u poljoprivredi i izrada poslovnih planova

> Poslovna baza podataka

> Agro marketing

> Web poljoprivreda

> OPG u Hrvatskoj

> Info prilozi

> Adresar i imenik

> Poslovni web katalog

> Posebne ponude i akcije

> Kontakt adrese




IZRADA WEB STRANICA

Novo u ponudi za poduzetnike: samostalna izrada web stranica. U svega nekoliko minuta, kreirajte vrhunsku web stranicu uz pomoć našeg CMS-a. Moderni dizajni za Vašu web stranice. Korištenje administracije slično je kao korištenje Facebooka, ne zahtjeva znanje kodiranja i programiranja. Započnite pisati, dodajte nekoliko fotografija te ostvarite svoju prvu web stranicu u trenu. Mijenjajte dizajn svoje stranice s lakoćom. Kreirajte web stranicu svoje tvrtke, web stranicu obrta, web stranicu udruge, započnite pisati blog...

Mobilna responzivnost web stranica predstavlja prilagođavanje web stranice svim uređajima (mobitel, tablet, računalo) i mora se implementirati na sve stranice. SEO optimizacija će omogućiti vašoj web stranici da se prikazuje u prvih deset rezultata na tražilicama (poput Google-a) za pojmove koje pretražuju vaši budući kupci.

Dizajn responzivnih web stranica, izrada CMS stranica, ugradnja web shopa, implementacija plaćanja karticama, ugradnja Google analyticsa, siguran hosting, prijava na tražilice, reklama na društvenim mrežama, ugradnja kontakt formulara za upite sa web stranica...

Iskoristite ponudu: izrada web stranica i hosting po najnižim cijenama. Besplatna prijava na tražilice, besplatni e-mail, besplatna podrška za internet marketing...

Ažurirano: 16. 7. 2024.












POSEBNA PONUDA ZA PODUZETNIKE
Link na brzi pregled poslovnih i internet usluga

 
IZRADA WEB STRANICA

Imati dobre web stranice danas je gotovo neizbježno za bilo koju tvrtku ili organizaciju koja želi biti prisutna na tržištu. Evo razloga zašto bi trebali imati web stranice:

Dostupnost 24/7: Web stranice su dostupne 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, što omogućuje kupcima da se informiraju o proizvodima i uslugama u bilo koje vrijeme.

Povećanje vidljivosti: Web stranice mogu pomoći tvrtkama da budu vidljivije na internetu, što može povećati broj posjetitelja i potencijalnih kupaca.

Predstavljanje tvrtke: Web stranice omogućuju tvrtkama da predstave svoje proizvode i usluge, povijest tvrtke, misiju i viziju, te da se razlikuju od konkurencije.

Komunikacija s kupcima: Web stranice omogućuju tvrtkama da komuniciraju s kupcima putem e-pošte, mailing lista, chatova, foruma, društvenih mreža...

Prodaja proizvoda i usluga: Web stranice omogućuju tvrtkama da prodaju svoje proizvode i usluge online, što može biti vrlo profitabilno i prikladno za kupce.

Branding: Web stranice su važan alat za branding, jer mogu pomoći u izgradnji prepoznatljivosti brenda, te u stvaranju pozitivne percepcije o tvrtki i njezinim proizvodima i uslugama.

Analitika i praćenje rezultata: Web stranice omogućuju tvrtkama da prate i analiziraju posjetitelje, te da bolje razumiju svoje kupce i poboljšaju svoj marketing.

Sve u svemu, web stranice su važan alat za tvrtke koje žele biti konkurentne na tržištu, te komunicirati i prodavati svoje proizvode i usluge na najučinkovitiji način.

Link na našu ponudu za izradu web stranica i pregled i drugih poslovnih usluga!
 



  Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati objekti za klanje životinja, obradu, preradu i uskladištenje proizvoda životinjskog podrijetla


OBJEKTI ZA RASIJECANJE MESA PAPKARA, KOPITARA, PERADI I KUNIĆA

Članak 118.

Objekt za rasijecanje mesa papkara ili kopitara ili peradi ili kunića, ovisno o vrsti mesa koje se rasijeca, načinu rada i vrsti proizvodnje, mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene ove prostorije:
1. za prihvat mesa;
2. za hlađenje i zamrzavanje mesa;
3, za rasijecanje i obradu mesa;
4. za proizvodnju masti - loja;
5. za pakiranje mesa;
6. za otpremu pakiranog mesa;
7. za pranje i sanitaciju opreme;
8. za veterinarsku inspekciju;
9. za nejestive proizvode i konfiskat;
10. garderbbe i sanitarne prostorije;
11. za odmor i prehranu radnika;
12. za uskladištenje materijala za pakiranje;
13. za čišćenje i dezinfekciju prijevoznih sredstava.
Objekti iz stavka 1. ovog članka moraju udovoljavati općim uvjetima za izgradnju i uređenje, u skladu s odredbama članaka 5. do 27. i članka 29. do 36. ovog pravilnika.

1. Prostorije za prihvat mesa

Članak 119.

U objektu u kojem se rasijeca ili obrađuje meso mora postojati prostorija za prihvat mesa (trupova, polovica ili četvrtina) i odvojena prostorija za prihvat pakiranih proizvoda. Prostorija za prihvat mesa mora imati: kolosijek za istovar mesa, istovarnu rampu odgovarajuće visine koja je opskrbljena zračnom zavjesom i drugom vrstom zaštite protiv ulaska kukaca, glodavaca i neugodnih mirisa (vrata, gumeni ili plastični štitnici i sl.) i opremu za pranje ruku sa sterilizatorom.
Prostorije iz stavka I. ovog članka moraju biti funkcionalno povezane hodnicima ili kolosijecima s ostalim proizvodnim prostorijama, bez križanje putova nepakiranoga s putovima pakiranog mesa.

2. Prostorije za hlađenje i zamrzavanje mesa

Članak 120.

U pogledu izgradnje, uređenja i opreme prostorije za hlađenje i zamrzavanje moraju biti u skladu sa člancima 96. i 99. i člancima od 100. do 103. ovog pravilnika.
Broj i kapacitet tih prostorija mora biti takav da osigura odvojeno hlađenje, zamrzavanje i skladištenje nepakiranoga i pakiranog mesa.

3. Prostorije za rasijecanje i obradu mesa

Članak 121.

Prostorije za rasijecanje i obradu mesa moraju, po veličini, uređenju i opremi, odgovarati vrsti i načinu proizvodnje i kapacitetu rada.
Najviša dopuštena temperatura zraka u tim prostorijama ne smije premašiti +10 oC.
Za kontrolu i kontinuirano registriranje temperature zraka u prostorijama za rasijecanje moraju biti postavljeni živini termometri i termografi.
Termografi iz prethodnog stavka nisu potrebni ako, postoji centralno registriranje temperature tih prostorija pomoću termopisala.
Uređaji za hlađenje (isparivač i unit-cooleri) ne smiju biti postavljeni iznad radnih površina.
Za pranje ruku i sanitaciju ručnog alata, u neposrednoj blizini radnih mjesta mora biti postavljen dovoljan broj umivaonika i sterilizatora.
Ako se u ovoj prostoriji koristi uređaj za kontinuirano pranje i sanitaciju konvejerskih stolova i/ili pokretnih posuda, mora se osigurati odvod otpadnih voda izravno u kanalizacijski sustav i odgovarajući odvod vodene pare iz uređaja.

4. Prostorije za proizvodnju masti ili loja

Članak 122.

Ako se u objektu proizvode mast, čvarci ili loj, izgradnja, uređenje i oprema prostorija moraju biti u skladu sa člancima 105. do 108. ovog pravilnika.

5. Prostorija za pakiranje mesa

Članak 123.

Prostorija za pakiranje mesa mora, po veličini, uređenju i opremi, odgovarati vrsti i načinu i kapacitetu proizvodnje. Ta prostorija mora biti tehnološki povezana, ali građevinski odvojena od prostorije za rasijecanje i prostorije za primanje i pripremu (formiranje) kartona.
Temperatura zraka u toj prostoriji ne smije premašiti + 10 oC. U prostoriji za pakiranje mora se postaviti oprema za pranje ruku, sterilizatori, radni stolovi, vaga i postolja za zatvorene kartone.

6. Prostorija za otpremu pakiranog mesa

Članak 124.

Izgradnja, uređenje i oprema u prostoriji za otpremu pakiranog mesa moraju biti u skladu sa člankom 109. ovog pravilnika.

7. Prostorija za pranje i sanitaciju opreme

Članak 125.

Izgradnja, uređenje i oprema prostorije za pranje i sanitaciju opreme moraju biti u skladu sa člankom 33. ovog pravilnika.

8. Prostorije za nejestive proizvode i konfiskat

Članak 126.

Izgradnja, uređenje i oprema u prostorijama za nejestive proizvode i konfiskat moraju biti u skladu sa člankom 111. ovog pravilnika.

9. Prostorije za veterinarsku inspekciju

Članak 127.

Prostorije za veterinarsku inspekciju moraju biti izgrađene, uređene i opremljene u skladu sa člankom 34. ovog pravilnika.

10. Garderobe i sanitarne prostorije

Članak 128.

Izgradnja, uređenje i oprema u garderobama i sanitarnim prostorijama moraju biti u skladu sa člankom 35. ovog pravilnika

11. Prostorije za odmor i prehranu radnika

Članak 129.

Prostorije za odmor i prehranu radnika moraju udovoljavati uvjetima propisanim u članku 35. stavcima 11. i 12. ovog pravilnika.

12. Prostorije za uskladištenje materijala za pakiranje

Članak 130.

Objekti u kojima se rasijeca i obrađuje meso moraju imati prostorije odgovarajuće veličine za uskladištenje materijala za pakiranje (kartonska ambalaža, papir, plastične folije, posude i sl.).
Prostorije za uskladištenje materijala za pakiranje moraju biti suhe, moraju imati dobru ventilaciju i zaštitu od ulaska kukaca, glodavaca i neugodnih mirisa.
Materijal za pakiranje skladišti se na podmetače ili police odnosno na palete ako se primjenjuje sistem paletizacije. Podmetači, police ili palete moraju biti udaljeni od površina zidova toliko da se omogući nesmetan prolaz i čišćenje. Izmedu redova složenog materijala za pakiranje mora postojati dovoljno širok manipulativni prostor.
Ako se materijal za pakiranje uskladišti na nepokretne podmetače ili police, razmak između podmetača odnosno polica i podne površine mora iznositi najmanje 30 cm.
Ako se radi uskladištenja više vrsta materijala za pakiranje koristi jedna prostorija, materijal za pakiranje mora biti složen odvojeno - prema vrsti materijala.
Materijal za pakiranje mesa (kartonke, plastične vreće, papir i dr.) skladišti se u posebnu prostoriju, građevinski odvojenu od skladišta reprodukcijskog materijala i sl.
U prostorijama za uskladištenje potrebno je stalno i efikasno sprečavati pojavu glodavaca i drugih vrsta štetnika.

13. Prostorije za čišćenje i dezinfekciju prijevoznih sredstava

Članak 131.

Izgradnja, uređenje i oprema u prostorijama za čišćenje i dezinfekciju moraju biti u skladu sa člankom 116. ovog pravilnika.


OBJEKTl ZA OBRADU I RASIJECANJE MESA DIVLJAČI

Članak 132.

Objekt za obradu i rasijecanje mesa divljači, ovisno o vrsti odstrijeljene divljači, načinu rada i vrsti proizvodnje, mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene prostorije:
1. za prihvat odstrijeljene divljači;
2. za primarnu obradu trupova;
3. za zadržano meso i organe;
4. za rasijecanje i obradu mesa;
5 za hlađenje i zamrzavanje mesa;
6. za pakiranje mesa;
7. za otpremu trupova u koži i pakiranog mesa;
8. za sanitaciju opreme;
9 za nejestive proizvode i konfiskat;
10. za veterinarsku inspekciju i pregled mesa na trihine;
11. garderobe i sanitarne prostorije;
12. za uskladištenje materijala za pakiranje;
13. za čišćenje i dezinfekciju prijevoznih sredstava.
Objekt iz stavka 1. ovog članka mora udovoljavati općim uvjetima za izgradnju i uređenje u skladu s odredbama članaka od 5. do 27. i članaka 29. do 36. ovog pravilnika.

Članak 133.

Svježe odstrijeljena divljač i ohlađeni ili zamrznuti trupovi divljači prihvačaju se samo u prostoriju odredenu i opremljenu u tu svrhu.
Prostorija za odmrzavanje zamrznutih trupova divljači mora biti opremljena odgovarajučim uređajima i funkcionalno povezana s prostorijom za obradu trupova divljači.
Primarna obrada trupova divljači papkara mora biti odvojena od obrade trupova pernate divljači, ako se obrada obavlja istovremeno.
Ostale proizvodne prostorije iz stavka 1. članka 132. ovog pravilnika moraju udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 96. i 99, člancima 100. do 103, člancima 109. do 117. i člancima 121, 123. i 130. ovog pravilnika.


OBJEKTI ZA PRERADU MESA PAPKARA, KOPITARA, PERADI I DIVLJAČI

Članak 134.

Objekt za preradu mesa papkara ili kopitara ili peradi ili divljači, ovisno o vrsti mesa koje se preraduje, načinu rada i vrsti proizvodnje, mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene ove prostorije:
1. za prihvat mesa;
2. za hlađenje i zamrzavanje mesa;
3. za rasijecanje i obradu mesa;
4. za soljenje i salamurenje;
5. za proizvodnju usitnjenoga i oblikovanog mesa;
6. za proizvodnju kobasica (prema vrstama) i suhomesnatih proizvoda;
7. za proizvodnju polutrajnih i trajnih konzervi i gotovih jela;
8. za proizvodnju masti - loja;
9. za toplinsku obradu i dimljenje;
10. za termostatiranje konzervi;
11. za skladištenje i pakiranje gotovih proizvoda (prema vrstama);
12. za otpremu gotovih proizvoda;
13. za pripremu začina i aditiva;
14. za sanitaciju opreme;
15. za nejestive proizvode i konfiskat;
16. za veterinarsku inspekciju;
17. za laboratorij;
18. garderobe i sanitarne prostorije:
19. za skladištenje začina, aditiva i materijala za pakiranje;
20. za čišćenje i dezinfekciju prijevoznih sredstava.
Objekti iz stavka 1. ovog članka moraju udovoljavati općim uvjetima za izgradnju i uređenje propisanim u člancima od 5. do 27. i člancima od 29. do 36. ovog pravilnika.
Članak 135.

Prostorije za prihvat, hlađenje i zamrzavanje, rasijecanje i obradu mesa moraju udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 96. i 99, člancima 100. do 103. i člancima od 118. do 121. ovog pravilnika.
Članak 136.

Prostorije za soljenje i salamurenje, prema vrstama i namjeni sirovine, moraju biti građevinski odvojene od ostalih proizvodnih prostorija, ali funkcionalno povezane prema tehnološkom procesu proizvodnje.
Temperatura zraka u prostorijama iz stavka I. ovog članka ne smije premašiti + 10 oC:
Članak 137.

Za proizvodnju kobasica i suhomesnatih proizvoda moraju postojati posebne prostorije. Izgradnja, uređenje i opremljenost tih prostorija ovisi o vrsti proizvoda, a one moraju imati odvojene dijelove za pripremu nadjeva, punjenje omotača i daljnju obradu.
Za proizvodnju trajnih kobasica moraju postojati posebne prostorije za pripremu, obradu i punjenje sirovine i prostorije za dimljenje i zrenje, opskrbljene odgovarajućom opremom.
Članak 138.

Polutrajne konzerve izrađuju se u posebnim prostorijama odvojenim od ostalih proizvodnih prostorija.
Za proizvodnju polutrajnih konzervi moraju postojati tehnološkim redoslijedom funkcionalno povezane prostorije za otkoštavanje i obradu mesa, pripremu i ubrizgavanje salamure i salamurenje te za punjenje i zatvaranje limenki. Temperatura u ovim prostorijama ne smije premašiti + 10 oC.
Članak 139.

Za pranje praznih limenki koristi se protočni uređaj ili uređaj koji radi pomoću zračnog tlaka i vakuuma.
Protoćni uređaj za pranje vodom temperature najmanje 83oC mora imati· kontrolni termometar postavljen na vidljivom mjestu, vlastiti odvod otpadnih voda vezan neposredno za kanalizaciju, mogućnost kontrole funkcioniranja i pranja te odvod pare.
Prazne se limenke mogu čistiti i uređajem koji radi pomoću zračnog tlaka i vakuuma. Za kontrolu funkcioniranja tog uređaja moraju biti postavljeni mjerni instrumenti za registriranje zračnog tlaka i vakuuma. Zrak koji se pod tlakom koristi za mehaničko čišćenje limenki mora prethodno prolaziti kroz odgovarajuće filtere.
Pune i zatvorene limenke peru se toplom vodom u uređaju koji ima vlastiti odvod otpadnih voda vezan neposredno za kanalizaciju, a i odvod pare.
Članak 140.

Za proizvodnju trajnih konzervi i gotovih jela moraju postojati posebne i odvojene prostorije za prethodnu obradu sirovina, punjenje i zatvaranje
Prostorije za obradu i sortiranje svježeg povrća mora ju biti potpuno odvojene od prostorija u kojima se obrađuje ili prerađuje meso.
Članak 141.

Prostorije za bilo koju vrstu toplinske obrade i dimljenje moraju biti građevinski izdvojene od ostalih proizvodnih prostorija i moraju imati ventilacijski sustav.
Uređaji za toplinsku obradu moraju imati dvostruke mjerne instrumente (staklene živine termometre i termografe) za registriranje temperature okoline u kojoj se proizvodi toplinski obraduju. Ako se toplinska obrada izvodi u zatvorenom uređaju (autoklav), on mora imati preljevnu cijev i nivokazno staklo za kontrolu razine vode i autoklavu i zvučni ili vizualni alarmni uređaj za tu kontrolu. Ovi uređaji moraju biti pod stalnom kontrolom veterinarske inspekcije.
Obavljena toplinska obrada polutrajnih i trajnih konzervi kontrolira se primjenom termoreaktivnog papira ili drugim sličnim postupkom.
Konzerve se, nakon toplinske obrade u tijeku transporta i hlađenja ne smiju dirati rukama.
Uređaji za pasterizaciju i sterilizaciju moraju biti posredno vezani za kanalizaciju.
Toplinska obrada sirovina za proizvodnju kuhanih kobasica i gotovih jela mora se obavljati u posebnoj prostoriji odvojenoj od prostorije u kojoj se pasteriziraju ili steriliziraju konzerve.
Trajne kobasice se moraju dimiti odvojeno od drugih vrsta kobasica.
Članak 142.

Prostorije za proizvodnju masti moraju imati potrebne uređaje i opremu, u skladu sa člankom 105. do 108. ovog pravilnika.
Priprema masnog tkiva i skladištenje do topljenja obavlja se u posebnoj prostoriji u kojoj je osigurana temperatura zraka do + 10oC.
Topljenje masnog tkiva obavlja se u posebnoj prostoriji pomoću odgovarajućih uređaja. Ta prostorija mora imati efikasan sustav izmjene zraka i odvoda pare.
Za prihvat masti upotrebljavaju se bazeni odgovarajućeg kapaciteta koji su izrađeni od nerđajućeg materijala.
Mast se hladi pomoću odgovarajućeg uređaja u posebnoj prostoriji u kojoj se, na izdvojenom prostoru, može i pakirati.
Članak 143.

U objektu u kojem se proizvode polutrajne konzerve i trajne konzerve mora se osigurati prostorija za termostatiranje (inkubiranje) konzervi. Dimenzije te prostorije moraju biti takve da mogu primiti najmanje 1% toplinski obrađenih konzervi proizvedenih za 10 dana.
Osjetljivost termostatskog uređaja, koji održava temperaturu u prostorijama iz stavka 1. ovog članka na 37 oC. odnosno 55 o ne smije biti veća od ± 0,50 oC.
Na vanjskom zidu prostorije mora biti postavljen termograf za pračenje temperature u tijeku inkubacijskog testa.
Postolja sa perforiranim policama, na koja se stavljaju uzorci proizvodnih partija konzervi, moraju biti od nerđajućeg materijala.
Vrata prostorije moraju se zaključavati, a ključ se mora nalaziti kod veterinarskog inspektora.
Članak 144.

Gotovi proizvodi, ovisno o vrsti, skladište se u posebne prostorije: za polutrajne konzerve, za trajne konzerve, za polutrajne kobasice i suhomesnate proizvode, za barene i kuhane kobasice, za trajne kobasice i za mast.
U prostorijama za skladištenje i otpremu gotovih proizvoda moraju se osigurati izdvojeni prostori za hlađenje, etiketiranje, pakiranje i uskladištenje pakiranih proizvoda.
Polutrajne konzerve i trajne konzerve, nepakirane ili pakirane u odgovarajuću ambalažu, slažu se na podmetače prema vrsti proizvoda i datumu proizvodnje.
Polutrajne kobasice i suhomesnati proizvodi skladište se na okvire metalne konstrukcije prema vrsti proizvoda i datumu proizvodnje. Ti se proizvodi mogu uskladištiti i prethodno pakirani u plastičnu ambalažu (vakuumiranu ili nevakuumiranu), a zatim u kartonsku ambalažu koja je složena na podmetače ili palete prema vrsti proizvoda i datumu proizvodnje.
Obarene ili kuhane kobasice skladište se na okvire metalne konstrukcije prema vrsti proizvoda i datumu proizvodnje. Ti se proizvodi mogu uskladištiti i pakirani u vakuumiranu plastičnu ambalažu na police ili u posude s metalnim okvirima ili u kartonsku ambalažu koja je složena na podmetače prema vrsti proizvoda i datumu proizvodnje.
Mast se skladišti pakirana u veće ili manje ambalažne jedinice, koje su složene na podmetače prema datumu proizvodnje.
Na izdvojenom prostoru na kojem se etiketiraju i pakiraju gotovi proizvodi mora biti postavljena oprema za pranje ruku.
U prostorijama za uskladištenje i otpremu gotovih proizvoda mora se osigurati odgovarajuća temperatura i ventilacija zraka, a na zidovima mora biti postavljen dovoljan broj živinih termometara.
Članak 145.

Za pripremu i uskladištenje pripremljenih začina, sastojaka salamure i aditiva u objektu mora postojati prostorija ili prostor odgovarajuće veličine.
Pakirane i jasno označene smjese pripremljenih začina i aditiva skladište se na police s metalnim okvirima od nerđajućeg materijala, odvojeno za svaku vrstu proizvoda.
Natrijev nitrit i natrijev nitrat skladište se u zatvorene posude od nerđajućeg materijala koje se drže pod ključem i kontrolom veterinarske inspekcije. U prostoriji za začine i aditive, ovisno o broju zaposlenog osoblja, mora biti postavljen odgovarajući broj opreme za pranje ruku.
Članak 146.

Oprema koja se koristi pri obradi i preradi mesa mora biti izrađena od nerđajućeg materijala, funkcionalna i lako pristupačna za čišćenje, pranje i sanitaciju. Ona mora udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 19, 22, 24. i 27. i člancima 29. do 32. ovog pravilnika.
Članak 147.

Prostorije za sanitaciju opreme, za nejestive proizvode i konfiskat, za veterinarsku inspekciju, za garderobe i sanitarne prostorije te prostorije za čišćenje i dezinfekciju prijevoznih sredstava po uređenju i opremljenosti, moraju udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 33. do 35. i člancima 111. i 116. ovog pravilnika.
Članak 148.

U objektu u kojem se prerađuju sirovine i proizvodi životinjskog podrijetla koji su namijenjeni ishrani Ijudi moraju se osigurati prostorije za laboratorij, i to
1 za mikrobiološka ispitivanja;
2. za kemijska ispitivanja;
3. za organoleptička ispitivanja;
4. za pripremu i sterilizaciju podloga;
5. za pranje posuda;
6. za ispitivanje varova (šavova) limenki.
U prostorijama iz stavka I. ovog članka moraju se osigurati potrebni uređaji i oprema za kontrolu higijenske ispravnosti i sastava vode, sirovina i gotovih proizvoda.
lznimno od odredbe stavka 1. ovog članka, objekt u kojem se prerađuju sirovine i proizvodi životinjskog podrijetIa namijenjeni prehrani ljudi, ovisno o vrsti i opsegu pro- izvodnje, za ispitivanje sirovina i gotovih proizvoda može se koristiti uslugama ovlaštenog laboratorija.
OBJEKTI ZA RASIJECANJE RIBE I PRERADU RIBLJEG MESA

Članak 149.

Objekt za rasijecanje ribe i preradu ribljeg mesa, ovisno o načinu i vrsti proizvodnje, mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremIjene prostorije:
1. za prihvat svježe ulovljene ili zamrznute ribe:
2. za obradu i rasijecanje;
3. za konfekcioniranje i pakiranje;
4. za hlađenje, zamrzavanje i uskladištenje;
5. za soljenje i salamurenje;
6. za punjenje, toplinsku obradu i dimljenje;
7. za termostatiranje konzervi;
8. za uskladištenje gotovih proizvoda;
9. za pakiranje i otpremu;
10. za pripremu začina i aditiva;
11. za sanitaciju opreme;
12. za nejestive proizvode i konfiskat;
13. za veterinarsku inspekciju;
14. laboratorij ;
15. garderobe i sanitarne prostorije;
16. za uskladištenje začina, aditiva, ulja i materijala za pakiranje;
17. za čišćenje, pranje i dezinfekciju prijevoznih sredstava.
Objekti iz stavka 1. ovog članka moraju udovoljavati općim uvjetima za izgradnju i uređenje propisanim u člancima 5. do 27. i člancima 29. do 36. ovog pravilnika.
Članak 150.

Svježe ulovljena ili zamrznuta riba prima se samo u prostoriju određenu za tu svrhu (s vodenim kanalom ili bez njega), u prihvatni bazen ili na pokretnu traku koja ima poseban odvod vode.
Za primarnu obradu morske ribe može se upotrebljavati i tekuća morska voda koja se dovodi i odvodi posebno obilježenim vodovima odnosno kanalima.
Morska se voda mora dovoditi s odgovarajuće dubine (gdje su struje stalne) i dovoljne udaljenosti od obale. U vodotok morske vode, odmah iza mjesta dobivanja, mora biti postavljen plinski klorinator s automatskim dozatorom. Mogu se koristiti i zdenci s morskom vodom, s istim uvjetima za kloriranje vode.
Gotovi se proizvodi skladište u posebne prostorije za polutrajne konzerve, za trajne konzerve i za soljene i sušene proizvode.
Gotovi proizvodi pakiraju se u prostoriji koja mora imati odgovarajući broj opreme za pranje ruku.
U prostoriji za uskladištenje materijala za pakiranje mora biti posebno izdvojen dio za smještaj jestivog ulja i začina pakiranih u veće ambalažne jedinice.
Ulje i začini za dnevnu potrošnju moraju se pripremati u prostoriji koja udovoljava uvjetima propisanim u članku 145. ovog pravilnika.
Uređenje drugih prostorija iz članka 149. ovog pravilnika mora biti u skladu sa člankom 96 i člancima 101. do 103, člancima 111. i 116. i člancima 143. do 146. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA RASIJECANJE I PRERADU RAKOVA, ŠKOLJKI, PUŽEVA I ŽABA

Članak 151.

Objekt za rasijecanje i preradu rakova, školjki, puževa i žaba, ovisno o načinu rada i vrsti proizvodnje, mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene ove prostorije:
1. za primanje sirovine, s prihvatnim bazenima, posudama ili drugom odgovarajućom vrstom opreme;
2. za rasijecanje, primarnu obradu i konfekcioniranje;
3. za punjenje i pakiranje;
4. za hlađenje, zamrzavanje i skladištenje;
5. za konzerviranje i toplinsku obradu;
6. za uskladištenje gotovih proizvoda;
7. za pakiranje i otpremu;
8. za sanitaciju opreme;
9. za nejestive proizvode i konfiskat;
10. za veterinarsku inspekciju;
11. garderobe i sanitarne prostorije;
12. za uskladištenje začina i materijala za pakiranje;
13. za čišćenje, pranje i dezinfekciju prijevoznih sredstava.
Prostorije iz stavka 1. ovog članka. po uređenju i opremljenosti, moraju udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 5. do 27, člancima 29. do 36, članku 96, člancima 101. do 103. i člancima 111, 116. i 130. ovog pravilnika.
Ako se u objektu izrađuju proizvodi koji se podvrgavaju daljim tehnološkim postupcima. uređenje prostorija i opreme za proizvodnju mora udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 140, 141. i 144. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA PRIPREMU I PRERADU JAJA

Članak 152.

Objekt za pripremu i preradu jaja, ovisno o načinu rada i vrsti proizvodnje, mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene ove prostorije:
1. za prihvat i uskladištenje jaja;
2. za sortiranje i lampiranje jaja;
3. za razbijanje jaja i skupljanje bjelanjaka i žumanjaka;
4. za skupljanje ili preradu Ijuske;
5. za toplinsku obradu;
6. za hlađenje, zamrzavanje i uskladištenje;
7. za proizvodnju praha;
8. za uskladištenje gotovih proizvoda;
9. za pakiranje i otpremu;
10. za sanitaciju opreme;
11. za veterinarsku inspekciju;
12. laboratorij ;
13. garderobe i sanitarne prostorije;
14. za uskladištenje materijala za pakiranje;
15. za čišćenje i dezinfekciju prijevoznih sredstava.
Uređenje i opremljenost prostorija iz stavka I. ovog članka mora biti u skladu sa člancima 5. do 27, člancima 29. do 36, člankom 96, člancima 101. do 103. i člancima 111, 116, 130, 141, 144. i 148. ovog pravilnika.
Članak 153.

Pokraj prostorije ili natkrivenog prostora za prihvat jaja mora se nalaziti prostorija za privremeno uskladištenje prispjelih jaja, čija se temperatura održava do + lO oC.
Prostorija za sortiranje i lampiranje jaja, mora imati opremu kojom se omogućava funkcionalni tijek tehnoloških postupaka.
Prostorija u kojoj se razbijaju (lupaju) jaja, mora imati opremu za ručno ili mehanizirano razbijanje Ijuske jaja izrađenu od nerđajućeg materijala.
Razbijene Ijuske jaja moraju se, sustavom kanala ili na drugi odgovarajući način, odstranjivati iz prostorije za razbijanje jaja i transportirati u posebnu prostoriju za skupljanje razbijene Ijuske ili do mjesta prerade.
Prostorija za skupljanje ljuske mora imati dovod tople i hladne vode, opremu za pranje ruku i kanalizacijski sustav.
Ako u objektu postoji posebna prostorija za preradu Ijuske, ta prostorija mora raspolagati i opremom za sušenje ili usitnjavanje ljuske.
Pasterizacija bjelanjka, i žumanjka i melanža obavlja se u posebnoj prostoriji opremljenoj odgovarajučim uređajima od nerđajućeg ćelika i prema tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezanoj s drugim proizvodnim prostorijama.
Prah od žumanjka i melanža proizvodi se u posebnoj prostoriji u kojoj se nalazi uređaj za uparavanje (sušenje) izrađen od nerđajućeg ćelika.
Ako se prah proizvodi i od bjelanjka, njegova fermentacija se mora obavljati u posebnoj prostoriji u posudama od nerđajućeg materijala.
OBJEKTI ZA OBRADU MLIJEKA I IZRADU MLIJEČNIH PROIZVODA

Članak 154.

Objekti za obradu mlijeka i izradu mliječnih proizvoda, prema vrstama proizvoda. razvrstavaju se za proizvodnju: konzumnog mlijeka, maslaca i vrhnja, fermentiranih proizvoda, mlijeka u prahu; fermentiranih sireva; topljenih sireva i sladoleda.
Objekti iz stavka 1. ovog članka moraju udovoljavati općim uvjetima za izgradnju i uređenje u skladu sa člancima 5. do 27. i člancima 29. do 36. ovog pravilnika, a i posebnim uvjetima propisanim ovim pravilnikom.
Proizvodnja konzumnog miljeka
Članak 155.

Objeki za proizvodnju konzumnog mlijeka (u daljem tekstu: mljekara) mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene ove prostorije:
1. Za prihvat mlijeka;
2. Za toplinsku obradu (pasterizaciju i/ili sterilizaciju);
4. za hlađenje i uskladištenje gotovih proizvoda;
5. za pakiranje i otpremu;
6. za sanitaciju opreme i uskladištenje sanitarne ambalaže;
7 za nejestive proizvode i konfiskat odnosno zatvorene posude - kontenjere;
8. za veterinarsku inspekciju;
9. laboratorij:
10. garderobe i sanitarne prostorije;
11. za uskladištenje malerijala za pakiranje;
12. za čišćenje i dezinfekciju prijevoznih sredstava.
Članak 156.

Mjesto za prihvat mlijeka može biti prostorija ili pokriveni prostor koji je opremljen uređajima za prihvat i transport mlijeka. Na mjestu prihvata treba biti osigurana prostorija s opremom za uzimanje uzoraka i veterinarsko-sanitarni pregled uzetih uzoraka.
Ako se veterinarsko-sanitarnim pregledom utvrdi da je mlijeko zdravstveno ispravno i da se može u daljnjem postupku podvrgnuti odgovarajućoj obradi, mora se odmah prebaciti u velike prihvatne posude (spremnike) izrađene od nerđajućeg ćelika iIi plastike.
Mlijeko za koje je utvrđeno da nije higijenski ispravno mora se odmah prebaciti u prihvatne posude za nejestive proizvode i konfiskat.
Cjevovodi za mlijeko namijenjeno daljnjoj obradi i cjevovodi za mlijeko određeno za konfiskat moraju biti odvojeni i jasno označeni.
Sabirni bazeni i spremnici moraju biti izrađeni o nerđajućeg ćelika i postavljeni tako da se spriječi svaka mogućnost kontaminacije mlijeka.
Uređaj za automatsko pranje kanti, boca i druge vrste ambalaže mora se nalaziti u posebnoj prostoriji.
Uređaj za automatsko pranje posuda mora imati sustav hladne vode i sustav tople vode temperature najmanje 83oC, ugrađeni kružni termometar, vlastiti odvod pare i odvod otpadnih voda u kanalizaciju, pokriveni otvor za pristupačnu kontrolu funkcioniranja, pranja i sanitacije te sustav za sušenje posuda s odgovarajučim filterima.
Članak 157.

Prostorije za toplinsku obradu mlijeka (pasterizaciju i sterilizaciju) trebaju biti građevinski odvojene medusobno i od ostalih proizvodnih prostorija, ali funkcionalno povezane, prema tehnološkom redoslijedu, s prostorijom za primanje mlijeka i prostorijom za uskladištenje toplinski obrađenog mlijeka.
U prostoriji za toplinsku obradu mlijeka moraju se nalaziti uređaji za čišćenje mlijeka prije toplinske obrade, uređaji za toplinsku obradu mlijeka, uređaji za hlađenje mlijeka te spremnik za uskladištenje ohlađenoga toplinski obrađenog mlijeka i vrhnja.
Uređaji što se upotrebljavaju za toplinsku obradu mlijeka moraju biti izrađeni od nerđajućeg ćelika i opskrbljeni termografom, staklenim živinim termometrom i uređajem za automatsko reguliranje temperature.
Pasterizatorom se mora osigurati potrebna temperatura i određeno vriieme toplinske obrade za nisku, srednjevisoku ili visoku pasterizaciju. Sterilizatorom se mora osigurati potrebna temperatura i vrijeme sterilizacije.
Mljekara mora raspolagati dovoljnom količinom hladne vode za hlađenje mlijeka nakon toplinske obrade na temperaturi do + 5 oC.
Članak 158.

Spremnici za skladištenje mlijeka moraju biti izrađeni od nerđajućeg ćelika i opremljeni uređajem za miješanje mlijeka i mjerenje količine mlijeka i termometrom.
Ako se svježe i/ili pasterizirano mlijeko skladišti u prostoriji sobne temperature, spremnici za uskladištenje mlijeka moraju imati toplinsku izolaciju kojom se osigurava da se u tijeku 12 sati uskladištenja temperatura ne povisi više od 1 oC. Ako se u istu prostoriju skladišti svježe i pasterizirano mlijeko, spremnici i cjevovodi moraju biti odvojeni i jasno označeni.
Ako se za uskladištenje mlijeka koriste prostorije s rashladnim uređajima, temperatura zraka mora se održavati do + 8 oC.
Prostorija za punjenje i pakiranje mlijeka mora biti opremljena uređajem za automatsko punjenje i zatvaranje. Pokraj te prostorije mora se nalaziti prostorija za pranje povratne ambalaže.
U prostoriji za uskladištenje pasteriziranog mlijeka i vrhnja temperatura mora biti od 0 oC do +8 oC.
Mljekara koja upotrebljava nepovratnu ambalažu mora imati prostoriju za uskladištenje materijala za pakiranje.
Proizvodnja maslaca i vrhnja
Članak 159.

Za proizvodnju maslaca i/ili vrhnja, osim prostorija iz članka 155. ovog pravilnika, mljekara mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezano i tehnički opremljene prostorije:
1, za dobivanje i pasterizaciju vrhnja;
2. za izradu i pakiranje maslaca;
3. za odmrzavanje mašlaca;
4. za uskladištenje gotovih proizvoda.
Dobivanje i pasterizacija vrhnja obavlja se u prostoriji koja udovoljava uvjetima iz članka 157. ovog pravilnika.
U prostoriji za izradu i pakiranje maslaca (maslara) mora biti postavljena ova oprema:
1. uređaj za zrenje vrhnja;
2. bučkalica ili uređaj za kontinuiranu izradu maslaca;
3. uređaj za proizvodnju starter-kultura, ako ne postoji odjel za izradu starter-kultura:
4. posude za transport maslaca;
5. posude za mlačenicu;
G. termometri za kontrolu temperature vrhnja i temperature prostorije;
7. uređaj za transport maslaca;
8. radni stol:
9. automatski uređaj za formiranje i pakiranje maslaca:
10. vaga;
11. kolica ili tekuća vrpca za otpremu sanduka odnosno kutija u hladnjaču.
U prostoriji za uskladištenje maslaca temperatura mora iznositi od -1 oC do + 5 oC ako se maslac skladišti na krače vrijeme, odnosno od -20 oC do -25oC ako se maslac skladišti na duže vrijeme.
Izgradnja i uređenje prostorija za hlađenje i zamrzavanje mora biti u skladu sa člankom 96. i člancima 101. do 103. ovog pravilnika.
Proizvodnja fermentiranih proizvoda
Članak 160.

Za proizvodnju fermentiranih proizvoda (jogurt, voćni jogurt, kefir, kiselo mlijeko, kiselo vrhnje i dr.), osim prostorija iz članka 155. ovog pravilnika, mljekara mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene prostorije :
1. za pasterizaciju, homogenizaciju i hlađenje mlijeka;
2. za punjenje proizvoda;
3. za termostatiranje;
4. za pripremu starter-kultura;
5. za uskladištenje i pripremu materijala za pakiranje;
6. za uskladištenje proizvoda
U prostoriji za pasterizaciju i homogenizaciju moraju biti postavljeni pasterizator s hladnjakom, spremnici, homogenizator i duplikatori za proizvodnju fermentiranih proizvoda.
Za punjenje fermentiranih proizvoda mora biti osiguran automatski uređaj.
Za inkubaciju fermentiranih proizvoda moraju se osigurati prostorije za termostatiranje ili termostatske komore za zrenje pri 40 oC do 45 oC i komore za hlađenje temperature niže od 20 oC. Prostorije za termostatiranje moraju imati termostate, živine termometre i termografe.
Za proizvodnju starter-kultura mogu se upotrebljavati posebni uređaji, izrađeni od nerđajućeg ćelika i opskrbljeni kontrolnim termometrima, ili posude od nerđajućeg materijala smještene u termostatu.
Temperatura prostorije za uskladištenje fermentiranih proizvoda mora biti od 0 oC do +8 oC.
Za proizvodnju aseptičkog jogurta mljekara mora imati uređaj zatvorenog sustava koji omogućava održvanje sterilnih uvjeta u proizvodnji.
Proizvodnja mlijeka u prahu
Članak 161.

Za proizvodnju mlijeka u prahu mljekara mora imati prostoriju za uparavanje (sušenje) mlijeka i prostoriju za pakiranje i uskladištenje mlijeka u prahu.
Ako se proizvodi i kondenzirano i evaporirano mlijeko, mljekara mora imati prema tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene prostorije;
1. za kondenziranje, evaporizaciju i punjenje proizvoda i proizvodnju šećernog sirupa;
2. za sterilizaciju;
3. za termoststiranje konzervi;
4. pa pranje limenki;
5. za pakiranje i uskladištenje gotovih proizvoda;
6. za kontrolu varova (šavova) limenki.
Uređenje prostorija iz stavka 2. ovog članka mora biti i u skladu sa člancima 139, 143, 14, 148. i 157. ovog pravilnika.
Proizvodnja fermentiranih sireva
Članak 162.

Objekt za proizvodnju sira, osim prostorija za prihvat mlijeka, laboratorija, prostorije za veterinarsku inspekciju, prostorije za pripremu kultura za podsiravanje, prostorije za uskladištenje materijala za pakiranje, garderoba i sanitarnih prostorija, mora imati prema tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene prostorije:
1. za toplinsku obradu i pripremu mlijeka, vrhnja i surutke;
2. za izradu sira;
3. za soljenje sira;
4. za sušenje sira;
5. za zrenje sira;
6. za uskladištenje, pakiranje i otpremu proizvoda;
7. za pranje i sanitaciju opreme.
Prostorija za toplinsku obradu i pripremu mlijeka, vrhnja i surutke mora udovoljavati uvjetima propisanim u članku 157. ovog pravilnika.
U prostoriji za izradu sira mora biti postavljen odgovarajući broj termometara i higrometara te potrebna oprema izrađena od nerđajućeg materijala.
U prostoriji za soljenje sira bazeni moraju biti izrađeni od nerđajućeg materijala i označeni u skladu s uvjetima iz članka 24. ovog pravilnika.
Visina temperature i relativna vlažnost zraka u prostoriji za zrenje sira i prostoriji za uskladištenje, pakiranje i otpremu proizvoda moraju biti u skladu s tehnološkim postupkom za proizvodnju pojedinih vrsta sira.
U prostorijama za soljenje, zrenje i uskladištenje sireva moraju biti postavljeni termometri i higrometri.
Objekt mora imati prostoriju za uskladištenje surutke u kojoj su postavljeni oprema za hlađetnje surutke, bazen ili spremnik za surutku i crpke za surutku.
Objekt mora imsti posebnu prostoriju za pranje i sušenje opreme i platna.
Proizvodnja topljenih sireva
Članak 163.

Objekt za proizvodnju topljenog sira mora biti odvojen od ostalog dijela mljekare i mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene prostorije:
1. za prihvat sirovine;
2. za čišćenje i pripremu sirovine;
3. za topljenje sira;
4. za pakiranje topljenog sira;
5. za hlađenje i skladištenje topljenog sira;
6. za uskladištenje aditiva i materijala za pakiranje;
7. za nejestive prolzvode i konfiskat.
Prostorija za čišćenje i pripremu sirovine mora imati radne stolove, bazene, vagu i opremu za transport sirovine do uređaja za usitnjavanje.
U prostoriji za topljenje sira mora biti postavljen uređaj za topljenje izrađen od nerđajućeg čelika i opremljen živinim termometrom i termografom.
U prostoriji za pakiranje topljenog sira mora biti automatski uređaj za formiranje i pakiranje topljenog sira.
Objekt za proizvodnju topljenog sira mora imati prostorije za hlađenje i uskladištenje topljenog sira pri temperaturi od 0 oC do +2 oC.
Proizvodnja sladoleda
Članak 164.

Objekt za proizvodnju sladoleda (mliječnoga, voćnoga, krema sladoleda itd.) mora imati prema tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene prostorije:
1. za toplinsku pripremu sladoledne mase;
2. za zrenje sladoledne mase;
3. za zamrzavanje i pakiranje sladoleda;
4. za uskladištenje i otpremu proizvoda.
Otprema u prostoriji za toplinsku pripremu sladoledne mase i u prostoriji za zrenje sladoledne mase mora udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 19, 23, 27. i 29. ovoga pravilnika.
Uređaji za pasterizaciju i hlađenje sladoledne mase moraju biti opskrbljeni mjernim instrumentima što su propisani u članku 157. stavku 3. i 4. ovog pravilnika.
Oprema u prostoriji za zamrzavanje i pakiranje sladoleda mora udovoljavati uvjetima iz članka 19. ovog pravilnika.
Članak 165.

Za uskladištenje tekućih i krutih sastojaka sladoleda objekt mora imati prostorije:
1. za uskladištenje krutih sastojaka sladoleda (šećer, mlijeko u prahu, stabilizatori, emulgatori, čokolada, arome, paste i sl.);
2 za uskladištenje tekućih sastojaka sladoleda (pasterizirano mlijeko, vrhnje, sirup i dr);
3. za hlađenje;
4. za uskladištenje materijala za pakiranje;
5. za formiranje ambalaže;
6. za pripremu čokolade i dodataka.
Članak 166.

Sve prostorije za hlađenje mlijeka i mliječnih proizvoda moraju, po veličini, odgovarati kapacitenma namjene, a izgradnja i uređenje tih prostorija mora udovoljavati uvjetima iz članka 96. i članka 101. do 103. ovog pravilnika.
Članak 167.

Gotovi proizvodi skladište se u prostorije koje su funkcionalno povezane s drugim proizvodnim prostorijama i s mjestom za otpremu gotovih proizvoda. Uređenje prostorija za uskladištenje mora odgovarati namjeni odnosno vrsti proizvoda koji se skladište, u skladu s uvjetima propisanim u članku 144. stavku 8. ovog pravilnika.
Članak 168.

Mljekara u kojoj se proizvode različite vrste mliječnih proizvoda mora imati pogodno lociranu prostoriju (ili prostorije) odgovarajuće veličine za uskladištenje i pripremu začina i drugih vrsta dodataka.
Aditivi kemijske prirode (boje, aromatične tvari, stabilizatori i sl.) moraju se uskladištiti u posebnu prostoriju. Uređenje te prostorije i uvjeti rada u njoj moraju biti u skladu sa člankom 145. ovog pravilnika.
Suhi plodovi (orasi, bademi i sl.), kava, kakao i drugi dodaci moraju se uskladištiti u posebnu i suhu prostoriju zaštićenu od kukaca i glodavaca, prašine i izravne svjetlosti.
Svježe voće i povrće skladišti se u posebnu i rashlađenu prostoriju. Mesni proizvodi i druge namirnice životinjskog podrijetla skladište se u prostorije koje su u skladu sa člankom 144. i 145. ovog pravilnika.
Članak 469.

Za smještaj uvjetno higijenski ispravnih proizvoda mora postojati posebna prostorija s rashladnom i drugom odgovarajućom opremom.
Prostorija za osposobljavanje uvjetno higijenski ispravnih proizvoda mora biti funkcionalno povezana s prostorijom iz stavka 1. ovog članka i opremljena potrebnim uređajima.
Izgradnja i uređenje prostorije za skupljanje nejestivih proizvoda i konfiskata mora biti u skladu sa člankom 111. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA OBRADU, PRERADU I USKLADIŠTENJE MEDA

Članak 170.

Objekt za obradu, preradu i uskladištenje meda i drugih jestivih proizvoda koji za osnovu imaju med mora imati, prema načinu rada i vrsti proizvodnje, po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene ove prostorije:
1. za prihvat sirovine;
2. za obradu, preradu i punjenje;
3. za uskladištenje i otpremu gotovih proizvoda;
4. za sanitaciju opreme i skladištenje sanitarne ambalaže:
5. za veterinaršku inspekciju;
6. garderobe i sanitarne prostorije;
7. za uskladištenje materijala za pakiranje.
Uređenje prostorija iz stavka I. ovog članka i oprema koja se upotrebljava pri obradi, preradi i uskladištenju meda, moraju biti u skladu sa člancima 5. do 27. i člancima 29. do 36. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA OBRADU, DORADU, PRERADU I USKLADIŠTENJE CRIJEVA PAPKARA I KOPITARA

Članak 171.

Objekt za obradu, doradu, preradu i uskladištenje crijeva papkara i kopitara, ovisno o načinu rada i vrsti proizvodnje, mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene ove prostorije;
1. za prihvat sirovine;
2. za obradu, doradu i preradu sirovina;
3. za soljenje ili sušenje;
4. za uskladištenje gotovih proizvoda (prema vrstama procesa proizvodnje);
5. za pakiranje i otpremu;
6. za sanitaciju otpreme;
7. za nejestive proizvode i konfiskat;
8. za veterinarsku inspekciju;
9. garderobe i sanitarne prostorije;
10. za uskladištenje soli i materijala za pakiranje;
11. za čišćenje i dezinfekciju prijevoznih sredstava.
Uređenje prostorija iz stavka 1. ovog članka i oprema koja se upotrebljava pri obradi, doradi, preradi i uskladištenju crijeva, moraju biti u skladu sa člancima 5. do 27, člancima 29. do 36. i člancima 93, 95, 111,116. i 130. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA PROIZVODNJU OVITAKA ZA KOBASICE OD SIROVINA ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA

Članak 172.

Objekt za izradu ovitaka za kobasice i drugih vrsta mesnih proizvoda od sirovina životinjskog podrijetla, ovi sno o načinu rada i vrsti proizvodnje, mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene ove prostorije:
1. za prihvat sirovina;
2. za obradu i preradu sirovina;
3. za formiranje i sušenje;
4. za uskladištenje gotovih proizvoda;
5. za pakiranje i otpremu;
6. za sanitaciju opreme;
7. za nejestive proizvode i konfiskat:
8. za veterinarsku inspekciju:
9. garderobe i sanitarne prostorije;
10. za uskladištenje materijala za pakiranje;
11. za čišćenje i dezinfekciju prijevoznih sredstava Uređenje i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka mora biti u skladu sa člancima od 5. do 27 člancima 29. do 36. i člancima 11 I. 116. i 130. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA PROIZVODNJU SIRILA

Članak 173.

Objekt za preradu sirišta i proizvodnju sirila, ovisno o načinu rada i vrsti prizvodnje, mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene ove prostorije:
1. za prihvat i uskladištenje sirovina;
2. obradu sirišta;
3. za sušenje sirišta i izradu sirila;
4. za pakiranje, uskladištenje i otpremu proizvoda;
5. za sanitaciju opreme;
6. za nejestive proizvode i konfiskat;
7. za veterinarsku inspekciju;
8. za garderobe i sanitarne prostorije;
9. za uskladištenje materijala za pakiranje.
Uređenje i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka mora biti u skladu sa člancima 5. do 27, člancima od 29. do 36. i člancima 93, 95, 111. i 130. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA HLAÐENJE ZAMRZAVANJE I USKLADIŠTENJE PROIZVODA ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA

Članak 174.

Objekt za hlađenje, zamrzavanje i uskladištenje proizvoda životinjskog podrijetla, ovisno o načinu rada i vrsti proizvodnje, mora imati po tehnološkom redoslijedu funkcionalno povezane i tehnički opremljene ove prostorije:
1. za prihvat sirovina;
2. za hlađenje;
3. za zamrzavanje;
4. za zadržano meso ili proizvod;
5. za uskladištenje zamrznutih proizvoda;
6. za pakiranje i otpremu;
7. za sanitaciju opreme;
8. za nejestive proizvode i konfiskat;
9. za veterinarsku inspekciju;
10. garderobe i sanitarne prostorije;
11. za uskladištenje materijala za pakiranje;
12. za čišćenje i dezinfekciju prijevoznih srdstva.
Članak 175.

Zamrznuti pakirani i nepakirani proizvodi moraju se skladištiti odvojeno.
Članak 176.

Na vanjskim zidovima prostorija za zamrzavanje i uskladištenje zamrznutih proizvoda moraju postojati termografi. Oni nisu potrebni ako postoji centralno registriranje temperature ovih prostorija pomoću termopisala.
Članak 177.

Uređenje i oprema u prostorijama iz članka 174. ovog pravilnika moraju biti u skladu sa člancima 5. do 24. člancima 28. do 36, člankom 96, člancima 100. do 103. i člancima 111, 116. 119. i 130. ovog pravilnika.
IV. OBRTNIČKI OBJEKTI

Članak 178.

Obrtnički objekti iz članka 3. stavka 1. točke 2. ovog pravilnika razvrstavaju se na objekte:
1. za klanje životinja;
2. za rasijecanje i obradu mesa;
3. za obradu i rasijecanje mesa divljači;
4. za preradu mesa i izradu mesnih proizvoda;
5. za rasijecanje i preradu ribljeg mesa;
6. za rasijecanje i preradu rakova, školjki, puževa i žaba;
7. za pripremu i preradu jaja;
8. za obradu i preradu mlijeka;
9. za preradu i uskladištenje meda;
10. za obradu, doradu, preradu i uskladištenje crijeva papkara i kopitara;
11. za proizvodnju sirila;
12. za hlađenje, zamrzavanje i uskladištenje proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih prehrani Ijudi.
Članak 179.

Objekti iz članka 178. ovog pravilnika, osim općim uvjetima utvrđenim u člancima od 5. do 36 ovog pravilnika, moraju udovoljavati i posebnim uvjetima propisanim ovim
pravilnikom.
OBJEKTI ZA KLANJE ŽIVOTINJA

Članak 180.

Objekti za klanje životinja, ovisno o vrsti životinja za klanje, načinu rada i vrsti proizvodnje, moraju imati:
1. prostorije za prihvat i privremeni smještaj životinja za klanje;
2. prostorije za klanje životinja (papkara, kopitara, peradi i kunića);
3. prostorije za obradu želudaca i crijeva;
4. prostorije za hlađenje ili zamrzavanje (ili uređaje od govarajućeg kapaciteta);
5. prostorije za topljenje masnog tkiva i loja i osposobljavanje uvjetno higijenski ispravnog mesa kuhanjem;
6. prostorije za nejestive proizvode i konfiskat (ili kontejnere za prihvat nejestivih proizvoda i konfiskata);
7. prostorije za veterinarsku inspekciju i pregled mesa na trihinele;
8. garderobe i sanitarne prostorije;
9. mjesto i uređaj za čišćenje i dezinfekciju prijevoznih sredstava.
Tehnološka povezanost, broj, veličina i opremljenost ovih prostorija moraju odgovarati vrsti i opsegu proizvodnje.
Članak 181.

Prostorije za prihvat i privremeni smještaj životinja za klanje odnosno depo mora imati rampu za istovar životinja, prostoriju za smještaj životinja i prostoriju za smještaj bolesnih odnosno na oboljenje sumnjivih životinja prema kapacitetu klanja.
Uređenje prostorija iz stavka 1 ovog članka mora biti u skladu sa člankom 43. ovog pravilnika.
Članak 182.

Prostorija za klanje životinja mora imati: pribor za omamljivanje; bazen za šurenje ili opremu za skidanje kože; viseći kolosijek; ručnu ili električnu dizalicu; opremu za klanje i obradu životinja; kuke za ovješenje trupova, polovica ili četvrtina - prema vrstama životinja; kolica za prihvat i pregled želudaca i crijeva; posude za jestive proizvode; posude za nejestive proizvode i konfiskat; opremu za pranje ruku i uređaj za sanitaciju ručnog alata.
Više vrsta životinja može se klati u jednoj prostoriji, na jednoj liniji, samo u različito vrijeme.
Članak 183.

Prostorija za obradu želudaca i crijeva mora imati: opremu za prihvat i obradu želudaca i crijeva i opremu za odstranjivanje sadržaja, dovod tople i hladne vode, opremu za pranje ruku i sanitaciju alata, opremu za toplinsku obradu želudaca i ventilacijski uređaj.
Uređenje i oprema iz stavka 1. ovog članka moraju biti u skladu sa člancima 93. i 84. ovog pravilnika.
Članak 184.

Prostorije za hlađenje ili zamrzavanje moraju biti opremljene i uređene prema člancima 96. do 103. ovog pravilnika.
Za hlađenje mesa mogu se upotrebljavati i uređaji za hlađenje ili zamrzavanje, prema namjeni i kapacitetu klanja, koji su smješteni u posebnu prostoriju.
Ako objekt raspolaže prostorijom za hlađenje, u jednom dijelu te prostorije mora postojati odvojen i ograđen prostor za zadržano meso koji se može zaključati. Ako se za hleđenje upotrebljavaju hladnjaci, mora postojati poseban uređaj za hlađenje zadržanog mesa.
Članak 185.

Prostorija za topljenje masnog tkiva i osposobljavanje uvjetno upotrebljivog mesa mora udovoljavati uvjetima propisanim u članku 105. ovog pravilnika.
Članak 186.

Prostorija za nejestive proizvode (sporedne proizvode klanja) i konfiskat treba biti u skladu s kapacitetima klanja i mora biti uređena i opremljena prema članku 111. ovog pravilnika.
Nejestivi proizvodi i konfiskat mogu se skupljati i u posude (kontejnere) koji se nalaze u nečistom dijelu kruga objekta i mogu se zaključavati.
Članak 187.

Prostorija za veterinarsku inspekciju i pregled mesa na trihine mora imati sve potrebne uvjete i opremu za rad veterinarskog inspektora i uređaj i pribor za obavljanje pregleda mesa na trihine te opremu za pranje i sanitaciju.
Članak 188.

Garderobe i sanitarne prostorije, prema broju zaposlenog osoblja, moraju udovoljavati uvjetima propisanim u članku 35. ovog pravilnika.
Članak 189.

Za pranje, čišćenje i dezinfekciju prijevoznih sredstava mora postojati posebno izdvojeno i uređeno mjesto i uređaj odnosno oprema za pranje.
Članak 190.

Objekt za klanje peradi, osim općim uvjetima za izgradnju i uređenje, mora udovoljavati uvjetima propisanim u članku 180. ovog pravilnika, izuzevši prostorije za obradu želudaca i crijeva, topljenje masnog tkiva i loja i pregled mesa na trihine.
Omamljivanje, klanje i obrada zaklane peradi moraju biti u skladu s odredbama članaka 76. do 85. ovog pravilnika.
Članak 191.

Objekt za klanje kunića, osim općim uvjetima za izgradnju i uređenje, mora udovoljavati uvjetima propisanima u članku 180. ovog pravilnika, izuzevši prostorije za obradu želudaca i crijeva, topljenje masnog tkiva i loja i pregled mesa na trihine.
Kunići se mogu klati i na liniji klanja i obrade peradi, samo u različito vrijeme.
Omamljivanje, klanje i obrada zaklanih kunića moraju biti u skladu s odredbama članaka 88. do 92. ovog pravilnika.
Članak 192.

Objekt za klanje kopitara, osim općim uvjetima za izgradnju i uređenje, mora udovoljavati i uvjetima prqpisanim u članku 180. ovog pravilnika, izuzevši prostorije za pregled mesa na trihinele.
Klanje kopitara, rasijecanje i obrada mesa i izrada mesnih proizvoda kopitara mora se obavljati u posebnom objektu.
Omamljivanje, klanje i obrada zaklanih kopitara mora biti u skladu s odredbama članaka 50. do 58. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA RASIJECANJE I OBRADU MESA

Članak 193.

Objekt za rasijecanje i obradu mesa, prema vrsti proizvodnje i načinu rada, mora imati ove prostorije:
1. za prihvat mesa;
2. za rasijecanje i obradu;
3. za hlađenje ili zamrzavanje ili uređaje za hlađenje odgovarajućeg kapaciteta;
4. za pakiranje mesa;
5. za nejestive proizvode i konfiskat (ili kontejnere za prihvat nejestivih proizvoda i konfiskata):
6. za veterinarsku inspekciju;
7. garderobe i sanitarne prostorije;
8. za uskladištenje materijala za pakiranje.
Tehnološka povezanost, broj, veličina i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka moraju odgovarati vrsti i opsegu proizvodnje.
Članak 194.

Izgradnja, uređenje i opremljenost prostorija iz članka 193. ovog pravilnika mora odgovarati uvjetima propisanim u člancima 34, 35. i 96, člancima 101. do 103. i člancima 111, 119, 121, 123. i 130. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA OBRADU I RASIJECANJE MESA DIVLJAČI

Članak 195.

Objekt za obradu i rasijecanje mesa divljači, prema vrsti proizvodnje i načinu rada, mora imati ove prostorije:
1. za prihvat odstrijeljene divljači;
2. za primarnu obradu trupova;
3. za rasijecanje i obradu mesa;
4. za hlađenje i zamrzavanje ili uređaje za hlađenje odgovarajućeg kapaciteta ;
5. za pakiranje mesa;
6. za nejestive proizvode i konfiskat odnosno zatvorene posude;
7. za veterinarsku inspekciju i pregled mesa na trihinele;
8. garderobe i sanitarne prostorije;
9. za uskladištenje materijala za pakiranje.
Tehnološka povezanost, broj, veličina i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka moraju odgovarati vrsti i opsegu proizvodnje.
Članak 196.

Izgradnja, uređenje i opremljenost prostorija iz stavka 1. članka 195. ovog pravilnika mora odgovarati uvjetima propisanim u člancima 34, 35. i 96, člancima 101. do 103. i člancima 111, 121, 123, 130. i 133. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA PRERADU MESA I IZRADU MESNIH PROIZVODA

Članak 197.

Objekt za preradu mesa i izradu mesnih proizvoda, prema vrsti proizvodnje i načinu rada, mora imati ove prostorije:
1. za prihvat mesa;
2. za hlađenje i zamrzavanje ili uređaje za hlađenje odgovarajućeg kapaciteta;
3. za rasijecanje i obradu;
4. za soljenje i salamurenje:
5. za strojnu obradu i punjenje;
6. za proizvodnju masti ili topljenje loja, toplinsku obradu i dimljenje;
7. za uskladištenje proizvoda;
8. za nejestive proizvode i konfiskat odnosno zatvorene posude;
9. za veterinarsku inspekciju;
10. garderobe i sanitarne prostorije;
11. za uskladištenje začina, aditiva i reprodukcijskog materijala.
Tehnološka povezanost, broj, veličina i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka moraju odgovarati vrsti i opsegu proizvodnje.
Članak 198.

Prostorija, za primarnje mesa, ovisno u veličini mora biti u skladu sa člankom 119. ovog pravilnika.
Uređenje i opremljenost prostorije za hlađenje i/ili zamrzavanje mora biti u skladu sa člankom 96. i člancima 101. do 103. ovog pravilnika.
Veličina, uređenje i oprema prostorije za rasijecanje i obradu mesa moraju odgovarati vrsti i načinu rada i kapacitetu proizvodnje. Najviša dopuštena temperatura zraka u ovoj prostoriji ne smije premašiti +10oC.
Ako je prostorija iz stavka 3 ovog članka dovoljne veličine, u njoj se može obaviti soljenje i/ili salamurenje mesa, strojna obrada i punjenje. Uredenje i opremljenost ove prostorije ovise o vrsti proizvodnje i kapacitetu, a mora imati odvojene dijelove za rasijecanje i obradu mesa, smještaj posuda za soljenje i/ili salamurenje sirovine, strojnu obradu i/ili pripremu nadjeva, punjenje ovitaka i daljnju obradu.
Prostorija za proizvodnju masti, toplinsku obradu i dimljenje mora imati odvojene dijelove za proizvodnju masti (topljenje masnog tkiva, prihvat i pakiranje), s tim da se pakirana mast može odlagati u skladište gotovih proizvoda, toplinsku obradu (s odgovarajućom opremom) i dimljenje (obarenih, kuhanih ili polutrajnih proizvoda). Trajni se proizvodi moraju dimiti odvojeno od drugih vrsta proizvoda.
Gotovi proizvodi skladište se, ovisno o vrsti, u posebnu prostoriju u kojoj su osigurani odgovarajući higijensko-tehnološki uvjeti (temperatura, ventilacija i dr.).
Za uskladištenje začina, sastojaka salamure, aditiva i reprodukcijskog materijala mora postojati prostorija odgovarajuće veličine u koju se, na izdvojene dijelove odnosno na podmetače i police odlažu ingredijencije salamure, začini, aditivi, reprodukcijski materijal i materijal za palciranje. Natrijev nitrit, natrijev nitrat i polifosfatni preparati čuvaju se u zaključanim posudama pod kontrolom veterinarske inspekcije
Uređenje i opremljenost prostorija za nejestive proizvode i konfiskat te veterinarsku inspekciju, garderoba i sanitarnih prostorija mora biti u skladu sa člancima 34, 35 i 111. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA RASIJECANJE I PRERADU RIBLJEG MESA

Članak 199.

Objekt za rasijecanje i preradu ribljeg mesa, prema vrsti proizvodnje i načinu rada, mora imati ove prostorije:
1. za prihvat svježe ulovljene ili zamrznute ribe;
2 za rasijecanje, obradu i konfekcioniranje;
3. za pakiranje;
4. za hlađenje i zamrzavanje;
5. za soljenje i salamurenje;
6. za punjenje, toplinsku obradu i dimljenje;
7. za termostatiranje konzervi;
8. za uskladištenje gotovih proizvoda;
9. za nejestive proizvode i konfiskat odnosno zatvorene posude;
10. za veterinarsku inspekciju;
11. garderobe i sanitarne prostorije;
12. za uskladištenje začina, aditiva, ulja i materijala za pakiranje.
Tehnološka povezanost, broj, veličina i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka moraju odgovarati vrsti i opsegu proizvodnje.
Članak 200.

Izgradnja, uređenje i opremljenost prostorija iz stavka 1. članka 199. ovog pravilnika mora udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 34, 35. i 96. člancima 101. do 103. člancima 111,121,123, 130,136, 140,141,143. i 144. i članku 150. stavku 1. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA RASIJECANJE I PRERADU RAKOVA, ŠKOLJKI, PUŽEVA I ŽABA

Članak 201.

Objekt za rasijecanje i preradu rakova, školjki, puževa i žaba, prema vrsti proizvodnje i načinu rada, mora imati ove prostorije:
1. za prihvat sirovine:
2. za rasijecanje, obradu i konfekcioniranje;
3. za hlađenje i zamrzavanje;
4. za punjenje i pakiranje;
5. za konzerviranje i toplinsku obradu;
6. za uskladištenje gotovih proizvoda;
7. za nejestive proizvode i konfiskat odnosno zatvorene posude;
8. za veterinarsku inspekciju;
9. garderobe i sanitarne prostorije;
10. za uskladištenje začina i materijala za pakiranje.
Tehnološka povezanost, broj, veličina i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka moraju odgovarati vrsti i opsegu proizvodnje.
Članak 202.

Izgradnja, uređenje i opremljenost prostorija iz stavka 1. članka 201. ovog pravilnika mora udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 34, 35. i 96, člancima 101. do 103, člancima 111,121,123,130,140,141. i 145. i članku 150. stavku 1. ovog pravilnika.
OBJEKT ZA PRIPREMU I PRERADU JAJA

Članak 203.

Objekt za prihvat i preradu jaja, prema vrsti proizvodnje i načinu rada, mora imati ove prostorije:
1. za prihvat, sortiranje, lampiranje i privremeno uskladištenje;
2. za razbijanje jaja i skupljanje bjelanjka i žumanjka;
3. za hlađenje i zamrzavanje;
5. za pakiranje i uskladištenje proizvoda;
6. za skupljanje i preradu Ijuske;
7. za veterinarsku inspekciju;
8. garderobe i sanitarne prostorije;
9. za uskladištenje materijala za pakiranje.
Tehnološka povezanost, broj, veličina i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka moraju odgovarati vrsti i opsegu proizvodnje.
Članak 204.

Izgradnja, uređenje i opremljenost prostorija iz stavka 1. članka 203. ovog pravilnika mora udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 34. 35. i 96, člancima 101. do 103. i člancima 130, 141. i 153. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA OBRADU I PRERADU MLIJEKA

Članak 205.

Objekt za obradu i preradu mlijeka, prema vrsti proizvodnje i načinu rada, mora imati ove prostorije:
1. za prihvat mlijeka, prihvat i sanitaciju posuda;
2. za toplinsku obradu, punjenje i pakiranje;
3. za soljenje ili zrenje ili sušenje ili dimljenje;
4. za uskladištenje proizvoda;
5. za nejestive proizvode i konfiskat odnosno zatvorene posude;
6. za veterinarsku inspekciju;
7. garderobe i sanitarne prostorije;
8. za uskladištenje materijala za pakiranje.
Tehnološka povezanost, broj, velićina i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog pravilnika mora odgovarati vrsti i opsegu proizvodnje.
Članak 206.

Prostorija za prihvat mlijeka mora biti opremljena odgovarajučim uređajima za prihvat mlijeka i prihvat i sanitaciju posuda. Ako je prostorija dovoljno velika, u odvojenim dijelovima te prostorije može se obaviti, po odredenom tehnološkom redoslijedu, i toplinska obrada, punjenje i pakiranje.
Za izradu fermentiranih proizvoda (kiselog mlijeka, jogurta, sireva i dr.), prema vrsti i kapacitetu proizvodnje mora postojati inkubacijska prostorija (ili termostatski uređaj) za zrenje, prostorija (ili uređaj) za hlađenje, prema zahtjevima tehnoloških postupaka, te prostorija za uskladištenje proizvoda, s odgovarajučim termičkim režimima i potrebnom opremom.
Ako se pri izradi proizvoda koristi dim, prostorija za dimljenje mora biti izdvojena od ostalih proizvodnih prostorija.
Članak 207.

Izgradnja, uređenje i opremljenost prostorija iz stavka 1. članka 201. ovog pravilnika mora udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 34, 35, 111. i 130. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA PRERADU I USKLADIŠTENJE MEDA

Članak 208.

Objekt za preradu i uskladištenje meda, prema vrsti proizvodnje i načinu rada, mora imati ove prostorije:
1. za prihvat meda, prihvat i sanitaciju ambalaže;
2. za preradu, punjenje, pakiranje i uskladištenje proizvoda;
3. za nejestive proizvode i konfiskat odnosno zatvorene posude;
4. za veterinarsku inspekciju
5. garderobe i sanitarne prostorije.
Tehnološka povezanost, broj, veličina i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka moraju odgovarati vrsti i opsegu proizvodnje.
Članak 209.

Prostorija za prihvat mora biti opremljena odgovarajučim uređajima za primanje meda, prihvat i sanitaciju posuda. Ako je prostorija dovoljno velika, u odvojenim dijelovima te prostorije može se obaviti, po određenom tehnološkom redoslijedu, prerada i punjenje.
Gotovi proizvodi skladište se u posebnu prostoriju (ili komoru) s odgovarajučim termičkim režimom i potrebnom opremom.
Članak 210.

Izgradnja, uređenje i opremljenost prostorija iz stavka 1. članka 206. ovog pravilnika mora udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 34. 35. i 111. ovog pravilnika.
OBJETI ZA OBRADU, DORADU, PRERADU I USKLADIŠTENJE CRIJEVA PAPKARA I KOPITARA

Članak 211.

Objekt za obradu, doradu, preradu i uskladištenje crijeva papkara i kopitara prema vrsti proizvodnje i načinu rada, mora imati ove prostorije:
1. za prihvat sirovina, prihvat i sanitaciju ambalaže;
2. za obredu, doradu i preradu;
3. za soljenje i sušenje;
4. za uskladištenje i otpremu proizvoda;
5. za nejestive proizvode i konfiskat odnosno zatvorene posude;
6. za veterinarsku inspekciju;
7. garderobe i sanitarne prostorije;
8. za uskladištenje soli i materijala za pakiranje.
Tehnološka povezanost, broj, veličina i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka moraju odgovarati vrsti i opsegu proizvodnje.
Članak 212.

Izgradnja, uređenje i opremljenost prostorija iz stavka 1. članka 211. ovog pravilnika mora udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 18. do 27, člancima 29. do 36. i člancima 93. i 95. ovog pravilnika.
OBJEKTI ZA PROIZVODNJU SIRILA

Članak 213.

Objekt za proizvodnju sirila, prema načinu rada, mora imati ove prostorije:
1. za prihvat sirovine, prihvat i sanitaciju ambalaže;
2. za obradu sirišta, izradu sirila i pakiranje proizvoda;
3. za nejestive proizvode i konfiskat odnosno zatvorene posude:
4. za veterinarsku inspekciju;
5. garderobe i sanitarne prostorije;
6. za uskladištenje materijala za pakiranje.
Tehnološka povezanost, broj, veličina i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka moraju odgovarati vrsti i opsegu proizvodnje.
Članak 214.

Izgradnja, uređenje i opremljenost prostorija iz stavka 1. članka 213. ovog pravilnika mora udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 16. do 27, člancima 29. do 36. i člancima 93. i 95. ovog praviInika.
OBJEKTI ZA HLAÐENJE, ZAMRZAVANJE I USKLADIŠTENJE PROIZVODA ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA NAMIJENJENIH PREHRANl LJUDI

Članak 215.

Objekt za hlađenje, zamrzavanje i uskladištenje proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih prehrani ljudi, prema vrsti sirovine i načinu rada, mora imati ove prostorije:
1. za prihvat sirovine;
2. za hlađenje;
3 za zadržano meso ili proizvod;
4 za zamrzavanje i uskladištenje zamrznutih proizvoda;
5. za veterinarsku inspekciju;
6. garderobe i sanitarne prostorije.
Tehnološka povezanost, broj, veličina i opremljenost prostorija iz stavka 1. ovog članka moraju udovoljavati uvjetima propisanim u člancima 34, 35. i 96, člancima 100. do 103. i članku 118. ovog pravilnika.
V. OBJEKTI (PROSTORIJE) U DOMAćINSTVU

Članak 216.

Objekti (prostorije) u domaćinstvu iz Članka 3. stavka 1 točke 3. ovog pravilnika razvrstavaju se na objekte:
1. za obradu mlijeka i izradu mliječnih proizvoda;
2. za obradu i preradu meda;
3. za sabiranje, sortiranje i pakiranje jaja.
Članak 217.

Objekti (prostorije) u domaćinstvu iz članka 216. ovog pravilnika ne mogu biti u sklopu stambenih prostorija, a ulaz u radne prostorije objekta ne može biti kroz dvorište domaćinstva.
Članak 218.

Objekti (prostorije) u domaćinstvu iz članka 216. ovog pravilnika, ovisno o vrsti i opsegu proizvodnje, moraju imati :
1. zidove i podove izrađene od vodootpornog materijale, svijetle boje i glatkih površina, koji se lako higijenski održavaju;
2. vrata i prozore zaštićene od ulaska kukaca i glodavaca;
3. rasvjetu koja u prostoriji osigurava difuznu i ujednačenu svjetlost odgovarajuće jakosti;
4. opremu od materijala koji ne utjeće štetno na proizvode, koja odgovara tehnologiji proizvodnje i načinu rada i koja se može lako čistiti, prati i sanitirati;
5. uređaj za hlađenje koji omogućava uskladištenje sirovina ili proizvoda na temperaturi do +10 oC;
6. posebno uređeni sanitarni čvor (kupaonicu i zahod) i ormar za radnu odjeću i obuću;
7. higijenski ispravnu vodu i toplu vodu, uređaj za pranje ruku i opremu za pranje i sanitaciju posuda i pribora;
8. neposredan odvod otpadnih voda iz opreme i s podnih površina i uvjete za prihvat otpadnih voda (izravno u kanalizaciju ili septičku jamu);
9. posude (kontejnere) ili posebno zaštićena mjesta za smeće i otpatke.

VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 219.

Objekti iz članka 2. stavka 2. točke 1., 2., 3., 4. i 5. ovog pravilnika, koji su izgrađeni do 16. travnja 1992. godine: moraju udovoljiti uvjetima koji su propisani ovim pravilnikom, u roku šest mjeseci od dana njegova stupanja na snagu
Članak 220.

Na dan stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati objekti za klanje životinja, obradu, preradu i skladištenje proizvoda životinjskog podrijetla ("Službeni list SFRJ", br. 53/89 i "Narodne novine", br. 52/91) i Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati klaonice za klanje životinja iz uvoza ("Službeni list SFRJ". br. 53/89 i "Narodne novine", br. 52/81 ).
Članak 221.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u "Narodnim novinama".
 

 






Zakoni i propisi

Zakon o poljoprivredi

Zakon o poljoprivrednom zemljištu

Zakon o stočarstvu

Zakon o veterinarstvu

Zakon o dobrobiti životinja

Zakon o vinu

Naredba o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih bolesti

Uredba o ciljnoj cijeni svježeg sirovog mlijeka

Uredba o ciljnoj cijeni utovljenih svinja

Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati objekti za klanje životinja...

Zakon o sanitarnoj inspekciji

Pravilnik: valenje domaće peradi i pernate divljači

Pravilnik o uvjetima i načinu korištenja sredstava za kreditiranje razvitka i obnove poljoprivrede

Pravilnik o načinu obavljanja veterinarsko - sanitarnog pregleda i kontrole nojeva

Pravilnik o zaštiti gljiva

Pravilnik o uvjetima i načinu prijevoza životinja

Pravilnik o upisu u upisnik poljoprivrednih gospodarstava

Objava naziva referentnog laboratorija za provjeru rada ovlaštenih laboratorija za ispitivanje kakvoće svježeg sirovog mlijeka

Naredba o zabrani uporabe proteina podrijetlom od preživača

Odluka o dopuštenoj visini tehnološkog manjka, kala, kvara, rasipa i loma u peradarstvu i proizvodnji jaja

Zabrana uvoza i provoza peradi iz Nizozemske

Zakon o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu

Pravilnik o kakvoći svježeg sirovog mlijeka

ZAKONSKA REGULATIVA EKOLOŠKE PROIZVODNJE

Pravilnik o kakvoći stočne hrane

Uredba o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva poljoprivrede i šumarstva

Zakon o popisu poljoprivrede 2003

Metodologija za popis poljoprivrede 2003

Pravilnik o kapitalnim ulaganjima

Popis ekoloških proizvođača

Metodologija za procjenu štete od elementarnih nepogoda

PREGLED DRUGIH ZNAČAJNIH ZAKONA






Poslovni Forum d.o.o. za informatiku i poslovne usluge


Istraživanje tržišta - Izrada poslovnih planova - Izrada web stranica - Savjetovanje
Kontakt e-mail adrese i telefoni